Jump to content

Navigon 2110 Max


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 Μέσα στον φάκελο eneniSE2110 υπάρχει το αρχείο Βοήθεια Εγκατάστασης που πιστεύω να σου λύση το πρόβλημα να εγκαταστήσεις το Destinator .αν δεν το λύσης μας ξαναγράφεις

 

2 Video player

Επάνω στην κάρτα υπάρχει ένα Video για να γελάσετε άλλα και να δοκιμάσετε το video player λέγεται (werbung04B)

Όταν τρεχουμε για πρώτη φορά το video player αργεί πολύ να ανοίξει διοτι κανει Scan το system για multimedia αρχεία

Όταν ανοιξει παμε File- open file -werbung04B και play .Βλέπετε κάτω Μικρογραφίες Συνημμένων Εικόνων

 

3.Λογότυπο της FORD download

Download FORD .http://img199.imageshack.us/img199/7380/ford.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ωραία!!!

 

Σήμερα τελικά θα δοκιμάσω και το maxάκι σε εντατική διαδρομή shopping με τη σύζυγο...

 

Μιας και θα γυρίσουμε τη μισή αθήνα πιστεύω πως θα πάρω μια καλή πρώτη εικόνα!!!

 

Θα είμαστε σε επαφή.

Drive Ford! Live a Ford Life!!!
Link to comment
Share on other sites

Geia sas paidia!

 

Agorasa prin 3 meres ena Navigon 2110 max..

Mporei kapoios na mou proteinei kati dokimasmeno na ballw wste na mou dwsei kaluteres leitourgies to gps i otidipote tha mporouse na to kanei na douleuei kalutera....

 

An gnwrizei kai mporei kapoios as m pei..

Eyxaristw..!

Link to comment
Share on other sites

Geia sas paidia!

 

Agorasa prin 3 meres ena Navigon 2110 max..

Mporei kapoios na mou proteinei kati dokimasmeno na ballw wste na mou dwsei kaluteres leitourgies to gps i otidipote tha mporouse na to kanei na douleuei kalutera....

 

An gnwrizei kai mporei kapoios as m pei..

Eyxaristw..!

Ρίξε μια ματιά εδώ : MN 7.3

:!: Κάνουμε πάντα Backup της γνήσιας κάρτας :!:

Link to comment
Share on other sites

Λιιιιιπόν...

 

Να σας πω κι εγώ τις εντυπώσεις μου για το 2100max με το 7.3 λογισμικό.

 

Στα θετικά η εμφάνιση, η δυνατότητα επιλογής διαδρομών κατά την εκκίνηση -my routes- μεγάλα και εύχρηστα στοιχεία στην οθόνη, εύκολη ανάγνωση από τη θέση οδήγησης, καλή κίνηση (scrolling) χωρίς σπασίματα. Επίσης + για το σήμα, το βρίσκει άμεσα (>2min) και δεν το χάνει σε καμία στιγμή.

 

Στη διαδρομή Βύρωνας - Νέα σμύρνη όμως μου υπέδειξε να στρίψω σε απαγορευτικό (κεντρικός δρόμος και όχι στενάκι) ο οποίος έχει μάλλον αλλάξει λόγω έργων στην περιοχή. Μετά όμως από την άρνησή μου να σκοτοθώ, το μηχανάκι μουλάρωσε.

 

Έκανε αρκετό χρόνο να επανυπολογίσει διαδρομή 2-3 λεπτά που ήταν αρκετά να χαθώ και να περιφέρομαι γύρω-γύρω. Αυτό ήταν το πιο "μελανό" σημείο.

 

Στη συνέχεια κατευθύνθηκα προς παραλιακή. Έχοντας επιλέξει τη "γρήγορη" διαδρομή η τάση του μηχανήματος είναι να ανακαλύπτει διαδρομές εκτός κίνησης οι οποίες όμως πολλές φορές είναι δύσκολες (στενάκια). Έτσι έχασα πάλι κάποια υπόδειξη - ελαφρώς αριστερά σε αριστερή στροφάρα από τον κεντρικό της Νέας Σμύρνης - και πάλι κόλησε και με ταλαιπώρησε ώσπου να ξαναβρεί λύση.

 

Σε απλές περιπτώσεις δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, αν για παράδειγμα χάσεις μια αριστερή αλλά το μεθεπόμενο στενό κάνει πάλι αριστερά. Εκεί ο υπολογισμός γίνεται αστραπιαία.

 

Ποια διαδρομή επιλέγετε εσείς για την πόλη? Μήπως η "γρήγορη" δεν είναι κατάλληλη?

 

Σε γενικές γραμμές το βλέπω θετικά, με επιφύλαξη για την ταχύτητα επανυπολογισμού διαδρομής. Θα προσπαθήσω να κάνω και νέες δοκιμές.

 

Help Required:

 

1. Panorama view: έχω ακολουθήσει τις οδηγίες της Ελένης για το terrain_EU αλλά όσο το είδατε εσείς άλλο τόσο το είδαμε κι εμείς...

Εννοείται το έχω ενεργοποιημένο στο μενού...

 

2. iGO8: έτρεξε μια χαρούλα μετά το rename, αλλά δε βρίσκει δορυφόρους και δε βρίσκω που είναι η ρύθμιση. Help here please...

 

3. Destinator 7: πως ξεκινάει; το έχω στο φάκελο "destinator" και έχει γίνει rename. Μετά; επίσης πως μπορώ να βάλω δικό του icon στο μενού?

Drive Ford! Live a Ford Life!!!
Link to comment
Share on other sites

Για το igo, θα πας ρυθμίσεις (εννοείται οτι το έχεις για προχωρημένους), στην δεύτερη καρτέλα (θα προχωρήσεις με το βελάκι κάτω) gps θα ξετικάρεις την επιλογή δεν θυμάμαι τώρα πως τη λέει και θα πατήσεις κάτω το αυτόματη αναζήτηση και θα σου βρεί τον δέκτη;)

 

Τώρα για το dest και το μενού δεν ξέρω γιατί εγω χρησιμοποιώ άλλο μενού...

 

Το ίδιο κόλλημα έφαγε και το 7.4 σε μένα, θα δείξει αν θα μείνει...

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μέχρι στιγμής το 7.4 λειτουργεί μια χαρά σε όλες τις αποστάσεις μέσα και γύρω από την Πάτρα.

 

Ήθελα να ρωτήσω κάτι όχι τόσο σχετικό με το MN, αλλά με το 2100. Έβαλα το Dest 8 και τρέχει μια χαρά, με τον 2009.Q4 χάρτη. Δεν κάνει υπολογισμούς διαδρομής όμως. Βγάζει το γνωστό: «Τα σημεία αφετηρίας ή προορισμού δεν είναι προσβάσιμα κλπ.» Σήμα έχει βρει και λειτουργεί μια χαρά, αλλά δεν μπορεί να υπολογίσει διαδρομή.

 

Υπάρχει λύση για αυτό;

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοείς 2008.Q4 ???

 

Μάλλον το πρόβλημα έχει να κάνει με τα λεγόμενα forlinks... αν έχω καταλάβει καλά θα πρέπει να τα κατεβάσεις κι αυτά...ας με συμπληρώσει κάποιος πιο έμπειρος pls...

Drive Ford! Live a Ford Life!!!
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοείς 2008.Q4 ???

 

Μάλλον το πρόβλημα έχει να κάνει με τα λεγόμενα forlinks... αν έχω καταλάβει καλά θα πρέπει να τα κατεβάσεις κι αυτά...ας με συμπληρώσει κάποιος πιο έμπειρος pls...

 

Ναι 2008.Q4 φυσικά εννούσα. :)

 

Που μπορώ να τα βρω; Έφαγα τον τόπο αλλά τπτ. Any ideas?

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μέχρι στιγμής το 7.4 λειτουργεί μια χαρά σε όλες τις αποστάσεις μέσα και γύρω από την Πάτρα.

 

Ήθελα να ρωτήσω κάτι όχι τόσο σχετικό με το MN, αλλά με το 2100. Έβαλα το Dest 8 και τρέχει μια χαρά, με τον 2009.Q4 χάρτη. Δεν κάνει υπολογισμούς διαδρομής όμως. Βγάζει το γνωστό: «Τα σημεία αφετηρίας ή προορισμού δεν είναι προσβάσιμα κλπ.» Σήμα έχει βρει και λειτουργεί μια χαρά, αλλά δεν μπορεί να υπολογίσει διαδρομή.

 

Υπάρχει λύση για αυτό;

 

Το ιδιο κανει και σε εμενα και τα ForLinks kαι ο χαρτης ειναι καινουργια δεν εχει σχεση με αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι 2008.Q4 φυσικά εννούσα. :)

 

Που μπορώ να τα βρω; Έφαγα τον τόπο αλλά τπτ. Any ideas?

 

Αυτή η λύση μου δούλεψε καλά!

 

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=5384

 

Αντρέα thanx! είμαι all set και με το iGO και με το destinator 7 τώρα!!!

 

:D:D:D

Drive Ford! Live a Ford Life!!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η λύση μου δούλεψε καλά!

 

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=5384

 

Αντρέα thanx! είμαι all set και με το iGO και με το destinator 7 τώρα!!!

 

:D:D:D

 

Να 'σαι καλά!!

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Λιιιιιπόν...

 

Να σας πω κι εγώ τις εντυπώσεις μου για το 2100max με το 7.3 λογισμικό.

 

Στα θετικά η εμφάνιση, η δυνατότητα επιλογής διαδρομών κατά την εκκίνηση -my routes- μεγάλα και εύχρηστα στοιχεία στην οθόνη, εύκολη ανάγνωση από τη θέση οδήγησης, καλή κίνηση (scrolling) χωρίς σπασίματα. Επίσης + για το σήμα, το βρίσκει άμεσα (>2min) και δεν το χάνει σε καμία στιγμή.

 

 

Για σε όλους

Κατά αρχήν φίλε CENTRAL μήπως έχεις την έκδοση 7.4 και όχι την 7.3 διότι η 7.3 δεν έχει my routes και Panorama view" Εννοείται το έχω ενεργοποιημένο στο μενού..."

επανυπολογίσει διαδρομή 2-3 λεπτά δεν είναι φυσιολογικό το πολύ 2-3 sec.μήπως ήταν κανένα στενό δρομάκι και δεν είχες σήμα ..όταν τα κάνει αυτά ρίξε και μια ματιά αν έχεις GPS .

Ποια διαδρομή επιλέγετε εσείς για την πόλη? Εγώ προσωπικά έχω σχεδόν πάντα προφίλ διαδρομής ιδανική διαδρομή. ΑΛΛΑ επειδή οδηγό και τουριστικό λεωφορείο(NAVMAN kαι Nikos σταματηστε να γελατε ) έλεγχο πρώτα την διαδρομή αν με βολεύει όπως μου την σχεδιάζει ,αν όχι κάνω τον κόπο και κάνω προσθήκη διαδρομής μέχρι να μου βγει όπως την θέλω.

Αυτό γίνεται βασικά σε πολύ λίγες περιπτώσεις όταν πηγαίνω σε καμιά πολύ πυκνό κατοικημένη περιοχή με πολλά δρομάκια.

Όπως έχω ξαναγράψει το 7.3 είναι τέλειο, το εμπιστεύομαι απόλυτα στα ταξιδάκια μου.

πάντως εδω στην Deutschland δεν έχουμε τέτοια προβλήματα ,μήπως η ζέστη στην Ελλάδα τρελαίνει τα GPS:lol:

 

Φίλε NAVMAN εδω η λύση για το πρόβλημα σου βαλε το 4 στο ApplicationSettings:

(Κανονικά γέλασες πάλι με το τουριστικό λεωφορείο και δεν έπρεπε να σε βοηθήσω)

<?xml version='1.0' encoding='ISO-8859-1'?>

<Settings>

<Product>MN</Product>

<Version>7.0</Version>

 

<ExitBehaviour>4</ExitBehaviour>

<USBModeExitBehaviour>5</USBModeExitBehaviour>

<SDCardInsertBehaviour>5</SDCardInsertBehaviour>

<SDCardRemovedExitBehaviour>5</SDCardRemovedExitBehaviour>

<DisclaimerExitBehaviour>5</DisclaimerExitBehaviour>

<NoGPSExitBehaviour>5</NoGPSExitBehaviour>

<PngGammaValue>2.2</PngGammaValue>

<MapHotFix>0</MapHotFix>

<MapUpdateFlag>

<Active>1</Active>

 

Υ.Γ Παιδιά αν έχει κανείς κανένα έτοιμοDestinator 7 η 8 και δοκιμαζόμενο σε ελληνικό έδαφος (λόγου εξωτερικού δεν γίνετε)ας το ανεβάσει ....

Link to comment
Share on other sites

επανυπολογίσει διαδρομή 2-3 λεπτά δεν είναι φυσιολογικό το πολύ 2-3 sec.μήπως ήταν κανένα στενό δρομάκι και δεν είχες σήμα ..όταν τα κάνει αυτά ρίξε και μια ματιά αν έχεις GPS .

 

Και σ΄εμένα τα ίδια κάνει όταν κάνω τρίπλες στη διαδρομή του.

Το NAVIGON δεν χάνει το GPS:whip:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε NAVMAN εδω η λύση για το πρόβλημα σου

(Κανονικά γέλασες πάλι με το τουριστικό λεωφορείο και δεν έπρεπε να σε βοηθήσω).

 

Μάϊ φροϊλάην δεν γέλασα καθόλου, ίσα ίσια στεναχωρήθηκα που είσαι Γερμανία, χάθηκαν τα πουλμανάκια εδώ στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Και σ΄εμένα τα ίδια κάνει όταν κάνω τρίπλες στη διαδρομή του.

Το NAVIGON δεν χάνει το GPS:whip:

 

πάντως εδω στην Deutschland δεν έχουμε τέτοια προβλήματα ,μήπως η ζέστη στην Ελλάδα τρελαίνει τα GPS:lol:

Μπορεί να φταίει η ζέστη αλλά ίσως φταίει πιο πολύ που τα αυτοκίνητά μας είναι χαμηλοτάβανα:lol::lol::lol:

Το Destinator7 εδώ: http://rapidshare.com/files/233663687/Nikos_Dest7.rar

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η λύση μου δούλεψε καλά!

 

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=5384

 

Αντρέα thanx! είμαι all set και με το iGO και με το destinator 7 τώρα!!!

 

:D:D:D

 

δηλαδή ποια είναι η λύση για εξήγησε μας και σε μας?

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς ένα μεγάλο ευχαριστώ στην Ελένη για τα προγράμματα που μας προσέφερε, αλλά και τους υπόλοιπους που με τις απορίες τους βελτιώνουν και εμας.

Καταθέτοντας και τη δικιά μου εμπειρία από τη δοκιμή του 7.4(787):

 

- Όντως ο επανυπολογισμός της διαδρομής καθυστερεί δραματικά (3-4 λεπτά ή 700-1000μ) γεγονός που καθιστά το πρόγραμμα στο 2110max που χρησιμοποιώ, δύσχρηστο.

- Μου αρέσουν σ'αυτό τα option 3 διαδρομές και το ότι πατώντας στα pois σου βγάζει απ'ευθείας τα διάφορα στοιχεία τους (τηλέφωνα κλπ)

- Δοκίμασα το 7.4 με τσεκαρισμένα ΝΟ τα βασικά options landmarks, 3d town, panorama κλπ μήπως και η χρήση τους δεσμεύει Ram που το μαξάκι την έχει λιγοστή, αλλά η καθυστέρηση στον επαναυπολογισμό διαδρομής παρέμενε δραματικά μεγάλη

- Για να κάνει autozooom ανάλογα με την ταχύτητα, έκανα delete το Settings/autozoom.ini και δούλεψε κανονικά. Ομως το zoom με σταματημένο όχημα είναι στο 1ο στάδιο και όχι στο 3ο όπως συμβαίνει με το μαμίσιο λογισμικό.

- Μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι ο χρόνος υπολογισμού 3 διαδρομών βελτιώνεται σιγά-σιγά γιατί όπως έγραψε και η Ελένη το πρόγραμμα μαθαίνει από τις συνήθειές μας.

 

Τώρα, αν κάποιος βρεί τρόπο να βελτιώσει το χρόνο επαναυπολογισμού διαδρομής, θα του είμασταν ευγνόμονες

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η λύση μου δούλεψε καλά!

 

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=5384

 

Αντρέα thanx! είμαι all set και με το iGO και με το destinator 7 τώρα!!!

 

:D:D:D

 

Τα link που δίνεις, είναι για Destinator 7. Εγώ έχω πρόβλημα με το Destinator 8.

Πως έλυσες το πρόβλημα στο 8άρι?

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή ποια είναι η λύση για εξήγησε μας και σε μας?

 

Ακολούθησα τις οδηγίες (εκεί που λέει για τα forlinks) - σε 7 πάντα - το 8 δεν το έχω...σου προτείνω να δεις τα θέματα για το navigator.

 

@eleniko

 

Αυτό που χρησιμοποιώ είναι αυτό που έχεις βάλει στη σελίδα 37, ποστ #549, είχα την εντύπωση πως είναι 7.3 είναι 7.4 τελικά? -->7.4 είναι...

 

Το Panorama πότε δουλεύει και πως το τσεκάρω ότι δουλεύει?????

Drive Ford! Live a Ford Life!!!
Link to comment
Share on other sites

Μάϊ φροϊλάην δεν γέλασα καθόλου, ίσα ίσια στεναχωρήθηκα που είσαι Γερμανία, χάθηκαν τα πουλμανάκια εδώ στην Ελλάδα;

 

Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα μαζί σου …αλλά ξέρεις πώς τα φέρνει η τύχη καμιά φορά… Χαίρομαι πως και πώς να τελειώσει ο μήνας και να έρθω Ελλάδα για ένα μήνα………

 

Για όσους έχουν κάποιο πρόβλημα με το 7.4 προτείνω να αντικαταστήσουν τα αρχεία αυτά Settings στον φάκελο Navigon\Settings .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι, ειχα βρει στιγματα απο καμερες καπου τα οποια δεν μπορω να ξαναβρω, εχει πεσει κατι στο ματι σας.

θελω να παρω το Navigon 2100 ή 2110 περα απο τους χαρτες ευρωπης εχει κατι παραπανω το 2110 ? να μην δωσω τα 50 ευρω τζαμπα, & ξερει κανεις αν μπορεις να βαλεις τα στιγματα στα συγκεκριμενα gps.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι, ειχα βρει στιγματα απο καμερες καπου τα οποια δεν μπορω να ξαναβρω, εχει πεσει κατι στο ματι σας.

θελω να παρω το Navigon 2100 ή 2110 περα απο τους χαρτες ευρωπης εχει κατι παραπανω το 2110 ? να μην δωσω τα 50 ευρω τζαμπα, & ξερει κανεις αν μπορεις να βαλεις τα στιγματα στα συγκεκριμενα gps.

 

Διαφορά στο hardware μεταξύ 2100-2110 δεν υπάρχει! Μόνο οι χάρτες...

 

Κάμερες εγώ κατεβάζω από εδώ κάθε τόσο τα νεα updates για igo/destinator όμως. Το πρόγραμμα της navigon μπορεί να πάρει πάνω το Poi warner αλλά δεν έχω ιδέα αν δουλεύει και πως!!

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι, ειχα βρει στιγματα απο καμερες καπου τα οποια δεν μπορω να ξαναβρω, εχει πεσει κατι στο ματι σας.

θελω να παρω το Navigon 2100 ή 2110 περα απο τους χαρτες ευρωπης εχει κατι παραπανω το 2110 ? να μην δωσω τα 50 ευρω τζαμπα, & ξερει κανεις αν μπορεις να βαλεις τα στιγματα στα συγκεκριμενα gps.

 

 

 

Η NAVIGON προτείνει το Navigon Radar info 29,95€ και έχεις κάθε μήνα update ,

 

Που μπορείς να το βρεις στο διαδίκτυο όπως και τούς χάρτες

Η Navigon βασικά έχει κλίση όλες της πόρτες στο λογισμικό και δεν είναι δυνατό να προσθέσουμε πολλά πράγματα .υπήρχε για της παλιές εκδόσεις ένα πολύ καλό πρόγραμμα POI-Warner http://www.navigating.de/cms/index.php?id=14 δυστυχώς στην έκδοση 7 μας δείχνει μόνο καμερες

Το MN7 είναι ενσωματωμένο με καμερες απλός δεν έχεις update

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...