Jump to content

Navigon 2110 Max


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1. ΝΑΙ κάνει, εγω εχω 2100 και το εκανα μια χαρα.

2. ΝΑΙ θα το βλεπεις σε φουλ σκρεεν, 420Χ272 ανάλυση ΕΦΟΣΟΝ έχεις στο Dest το καταληλο skin. Αν δεν το εχεις, το στέλνουμε.

3. Σε εμενα, αν απατησω το κουμπακι που σβηνει την οθονη, μετα από 2 ωρες περιπου κλειστο, κανει απο 2-5 λεπτά συνήθως.

4. Οντως στο Dest και Igo δεν δείχνει αναλυτικά την ποιοτητα σηματος ουτε ποσους δορυφόρους πιάνει. Αυτό οφείλεται μαλλον στην ασυμβατότητα του GPS chip που εχει (Nemerix αντι Sirfstar). Στο δικό του Navigon prog ομως δειχνει αναλυτικότατα το σήμα και δορυφόρους.

5. Δεν ξέρω για Αθηνα, δεν ειμαι εκει, aαλλα νομιζω πως θα εχει αρκετα ικανοποιητικη κάλυψη.

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Όποιος ξέρει και για το τι παίζει με την κάλυψη στην Αθήνα παρακαλώ ας μου πεί...Επίσης αν μπορείς στείλε το skin να θές που λές για να έχω το πρόγραμμα σε full screen. Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

στην δευτερη σελιδα που μιλαει ο filos activea απαντηση 17 λεει για το πωσ βαζουμε το desti ξεκλειδωνουμε και το μηχανημα. εχει και φωτο για να βλεπουμε τι γινεται.εαν ακολουθησετε τα βηματα που λεει ειναι πολυ ευκολο.για τους δορυφορους ειναι φυσιολογικο να αργει 2-5 λεπτα.αθηνα θεσσαλονικη και πατρα που τα εχω λειτουργησει και τα 2 προγαραμματα ειναι κατι παραπανω απο ικανοποιητικα. οσο για αυτο που ειπα για να μην ρωταμε τα ιδια και τα ιδια λιγο προσοχη ρε παιδια.λιγο προσοχη.σχεδον ολα εχουν ερωτηθει πανω απο 2 φορεσ.ειδικα για το desti kai ta windows. και ειναι και απο τα πρωτα που εχουν γινει και απαντηθει.δεν ειναι κοποσ αλλα και δεν μαλωνω κανεναν και να μην παρεξηγηθω αλλα θελω να μεινει λειτουργικο ευχρηστο και να μην κουραζει το foroum μας.
Link to comment
Share on other sites

Όταν μπουτάρει το navigon μου, βγάζει μήνυμα "Script file not found: \My flash disk\mioautorun\Scripts\unlock.mscr"

 

Ακολούθησα την παρακάτω διαδικασία του hard reset για να επαναφέρω την flash αλλά τίποτα

Hard Reset Procedure - if the PNA is on, press the Power button until the unit goes off. Press again and hold the button down - the screen will come on and after a few seconds go off again. Press the Power button again and the screen will come back. If you get the opening "music", you know the Hard reset was successful.

 

Ti κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

στην δευτερη σελιδα που μιλαει ο filos activea απαντηση 17 λεει για το πωσ βαζουμε το desti ξεκλειδωνουμε και το μηχανημα. εχει και φωτο για να βλεπουμε τι γινεται.εαν ακολουθησετε τα βηματα που λεει ειναι πολυ ευκολο.για τους δορυφορους ειναι φυσιολογικο να αργει 2-5 λεπτα.αθηνα θεσσαλονικη και πατρα που τα εχω λειτουργησει και τα 2 προγαραμματα ειναι κατι παραπανω απο ικανοποιητικα. οσο για αυτο που ειπα για να μην ρωταμε τα ιδια και τα ιδια λιγο προσοχη ρε παιδια.λιγο προσοχη.σχεδον ολα εχουν ερωτηθει πανω απο 2 φορεσ.ειδικα για το desti kai ta windows. και ειναι και απο τα πρωτα που εχουν γινει και απαντηθει.δεν ειναι κοποσ αλλα και δεν μαλωνω κανεναν και να μην παρεξηγηθω αλλα θελω να μεινει λειτουργικο ευχρηστο και να μην κουραζει το foroum μας.

 

Έχεις δίκιο σε όλα, αλλά για να μείνει λειτουργικό και εύχρηστο το φόρουμ μήπως πρέπει να γίνουν κάποιες άλλες προσπάθειες έτσι ώστε να είναι ευκολότερο να βρούμε απαντήσεις?

Πολλές φορές πρέπει να ανατρέξουμε σε πολλές σελίδες για να βρούμε κάτι και αυτό όχι μόνο κουραστικό είναι ,αλλά και κάπως βαρετό. Ετσι ο ευκολοτερος δρόμος είναι νέο ποστ.....

Υπάρχουν κάποιες σκέψεις εκ μέρους μου αν θέλεις μπορούμε να τις συζητήσουμε με PM ή όπως αλλιώς θα ήθελες, αυτό ισχύει και για τους admin του φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Να ρωτήσω και κάτι ακόμα... Όπως έιπα και παραπάνω σκέφτομαι για την αγορά του εν λόγω GPS. Αυτό όμως μου με έχει κάνει και το ψιλοσκέφτομαι πλέον είναι αυτό που λέει η εταιρία η στο manual αλλά και εδώ κάποιοι το ότι θέλει αρκετή ώρα για να βρεί ξανά δορυφόρους αν παραμείνει κλειστό για 2 ώρες. Είναι πάρα πολύς χρόνος να περιμένεις maximum 10' για να κλειδώσει δορυφόρους...Το Nokia Ν95 που έχω κάνει τόσο και με τρελένει και ένας λόγος που το καταργώ σαν GPS έιναι και αυτός. Όλα τα GPS τόση ώρα θέλουν για να κλειδώσουν δορυφόρους μετά απο άνοιγμα της συσκευής? π.χ. για αυτό: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977967&product=1119761 ποιά η γνώμη σας? Κατι ακόμα αν πάρω το Navigon PNA 2100 με τους χάρτες για Ελλάδα μόνο, θα μπορώ να περάσω χωρίς πληρωμή τους χάρτες για τις άλλες χώρες?

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Να ρωτήσω και κάτι ακόμα... Όπως έιπα και παραπάνω σκέφτομαι για την αγορά του εν λόγω GPS. Αυτό όμως μου με έχει κάνει και το ψιλοσκέφτομαι πλέον είναι αυτό που λέει η εταιρία η στο manual αλλά και εδώ κάποιοι το ότι θέλει αρκετή ώρα για να βρεί ξανά δορυφόρους αν παραμείνει κλειστό για 2 ώρες. Είναι πάρα πολύς χρόνος να περιμένεις maximum 10' για να κλειδώσει δορυφόρους...Το Nokia Ν95 που έχω κάνει τόσο και με τρελένει και ένας λόγος που το καταργώ σαν GPS έιναι και αυτός. Όλα τα GPS τόση ώρα θέλουν για να κλειδώσουν δορυφόρους μετά απο άνοιγμα της συσκευής? π.χ. για αυτό: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977967&product=1119761 ποιά η γνώμη σας? Κατι ακόμα αν πάρω το Navigon PNA 2100 με τους χάρτες για Ελλάδα μόνο, θα μπορώ να περάσω χωρίς πληρωμή τους χάρτες για τις άλλες χώρες?

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Το 10' ισχύει για το αν μείνει κλειστό για 2 βδομάδες. Για 2 ωρες κλειστό ο χρόνος ειναι από 1' ως 5' το πολύ. Το 5' λεπτά ισως βεβαια ειναι πολυ, αλλα δεν συμβαινει πάντα και δεν ξέρω ποιοι παράγοντες επιρεαζουν στη καθυστέρηση. Ισως το κανει πιο πολυ στο dest που δεν ειναι μανισιο και δεν υποστηριζει πληρως το GPS chip nemerix της Navigon.

Για χαρτες της ευρώπης, κατεβασα τους Q2 Europe αλλα δεν τους εβαλα ακομη για να δω αν δουλεύουν. Ισως θέλει και το πρόγραμμα "επέμβαση"

Link to comment
Share on other sites

εμένα γιατί δε μου απαντάει κανείς? Δεν υπάρχει λύση?

 

Πάρτο απόφαση Challenger...πρεπει να το πετάξεις το μηχάνημα και να πάρεις άλλο!!

:p:p

Πλάκα κάνω!

Δοκίμασες να κατεβάσεις το αρχείο που εχει στη σελιδα 2, ποστ 17? Αν καταφέρεις και το εκκινησεις σε μορφή windows μετα ισως μπορεσεις να αντιγράψεις ενα flash disk δικο μας.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κατι αλλο. ισως θα πρέπει να απευθυνθεις σε κανεναν είδικο στα ξεκλειδώματα

Link to comment
Share on other sites

Κάπoιος που να έχει προσωπική εμπειρία σχετικά με το πρόγραμμα πλοήγησης της Navigon απο πλευράς κάλυψης για Αθήνα-προάστια Αθήνας?
Link to comment
Share on other sites

Όταν μπουτάρει το navigon μου, βγάζει μήνυμα "Script file not found: \My flash disk\mioautorun\Scripts\unlock.mscr"

 

Ακολούθησα την παρακάτω διαδικασία του hard reset για να επαναφέρω την flash αλλά τίποτα

Hard Reset Procedure - if the PNA is on, press the Power button until the unit goes off. Press again and hold the button down - the screen will come on and after a few seconds go off again. Press the Power button again and the screen will come back. If you get the opening "music", you know the Hard reset was successful.

 

Ti κάνω λάθος?

 

exeis mesa tin karta mnimis?

Link to comment
Share on other sites

Nαι. Η κάρτα μνήμης μέσα είναι... Σύμφωνα με το error που μου βγάζει, το αρχείο που ζητάει θα έπρεπε να είναι μέσα στη flash, αλλά προφανώς δεν το έχω βάλει...

 

Φίλε dimig, ότι και να βάλω στην κάρτα μνήμης, δεν μπουτάρει απο εκεί... οπότε κάτε πρέπει να κάνω με την flash memory. Δεν υπάρχει η δυνατότητανα το φλασάρω με usb με κάποιο πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδία συγνώμη που θα παρέμβω πάλι και θα πω τη γνώμη μου αλλά όταν μίλαγα πριν να μην γίνετε κάτι κουραστικό εννοούσα και αυτό. Μερικά μηνύματα ας γίνονται με προσωπικά μηνύματα ο ένας στον άλλον και όχι εδώ στο φορουμ. Εδώ πρέπει να λέμε είτε ερωτήσεις είτε τελικές απαντήσεις που ενδιαφέρουν όλους. Ο φίλος chalenger έχει ένα πρόβλημα ας προσπαθήσουμε να το λύσουμε και ας μιλάμε μαζί του με προσωπικά μηνύματα και όταν βρούμε τη λύση και το τρόπο την ποσταρουμε εδώ να την δούνε όλοι όσοι π.χ έχουν το ίδιο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα για το κλείδωμα δεν κάνει πάνω απο 1'.

 

Το Dest7 το τρέχετε κανονικά? Εμένα μου βγάζει πάντα, ότι "το σημείο εκκίνησης ή προορισμού δεν είναι προσβάσιμο με όχημα". Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα για το κλείδωμα δεν κάνει πάνω απο 1'.

 

Το Dest7 το τρέχετε κανονικά? Εμένα μου βγάζει πάντα, ότι "το σημείο εκκίνησης ή προορισμού δεν είναι προσβάσιμο με όχημα". Καμιά ιδέα?

 

Ποια έκδοση dest 7 έχεις? Θα πρέπει να βάλεις την 7.0.588.11 και να δεις αν εχεις τα σωστά forlinks.

1' κανει να κλειδώσει μετά από πόση ώρα κλειστό?

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την έκδοση έχω. Για τα forlinks δεν είμαι σίγουρος αν έχω τα σωστά. Αν μπορείς στείλε μου τα δικά σου.

 

Πριν που το δοκίμασα έκανε 55" για να κλειδώσει με το πρόγραμμα της navigon και 50" το destinator, μετα απο 24 ώρες κλειστό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την έκδοση έχω. Για τα forlinks δεν είμαι σίγουρος αν έχω τα σωστά. Αν μπορείς στείλε μου τα δικά σου.

 

Πριν που το δοκίμασα έκανε 55" για να κλειδώσει με το πρόγραμμα της navigon και 50" το destinator, μετα απο 24 ώρες κλειστό.

 

Δωσε μου ένα mail να σου τα στειλω, αν και δεν ειμαι σιγουρος αν θα λυθεί. Σου το κάνει συχνά ή οταν δεν έχει σήμα?. Εμενα μου το έκανε αυτό σε καποια αλλη εκδοση του 7 και οταν δεν είχε σήμα.

Εγώ στην καλύτερη περίπτωση θα κλειδώσει στα 3 και λεπτά μετά από τόση ώρα κλειστό. Να το θεωρήσω πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δωσε μου ένα mail να σου τα στειλω, αν και δεν ειμαι σιγουρος αν θα λυθεί. Σου το κάνει συχνά ή οταν δεν έχει σήμα?. Εμενα μου το έκανε αυτό σε καποια αλλη εκδοση του 7 και οταν δεν είχε σήμα.

Εγώ στην καλύτερη περίπτωση θα κλειδώσει στα 3 και λεπτά μετά από τόση ώρα κλειστό. Να το θεωρήσω πρόβλημα?

Μου το κάνει συνέχεια.

 

Για τα 3' τι να σου πω.. Ας μας πει κάποιος άλλος που το έχει πόσο χρόνο του κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρανταν!!:!:Λοιπον οτι λενε σε αυτες τις 8 σελιδες(μεχρι στιγμης)οι ειδικοι εχουν δικιο' και για τα σπασιματα και για τα προγραματα και για οτι αλλο απλα ακολουθηστε τα λεγομενα ΒΗΜΑ ΒΗΜΑ και θα δειτε αποτελεσμα..ΜΗΝ κανετε κατι διαφορετικο ΠΡΙΝ εαν δεν ειστε γνωστες.Τεσπα.Εγω το δουλεψα και εκτος ελλαδος(ολλανδια)και ειναι super πλην του οτι μεσα στο amsterdam σαν πεζος δεν ειχα καλη αποκριση επιδη εχει πολλα μικρα στενακια και μαλλον οι δορυφοροι δεν με εβλεπαν.εχω πολυ ομορφες εμπειριες απο το 2110max εκτος συνορων αλλα θα πιασω ολο το forum και δεν το θελω.ΑΑΑΑ ξερει κανεας εαν μπορουμε να κανουμε συνδεση στο ιντερνετ τωρα που το ξεκλειδωσαμε..??:)
Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν μπορώ να βρω κάποιο τρόπο να το φτιάξω ούτε ξέρει κανένας να μου πει, λέω να το δώσω να μου το φτιάξουν με την εγγύηση. Να το πάω στο πλαίσιο (απ όπου το πήρα) ή στην αντιπροσωπεία? Που έχω λιγότερες πιθανότητες να χάσω την εγγύηση?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παίζει και το Destinator 7 στο Navigon 2110 MAX...

 

Κατεβάζουμε απο εδώ...

http://rapidshare.com/files/129077307/menu2.rar.html

αποσυμπιέζουμε τα αρχεία στο root της sd κάρτας..

 

Μετά την εγκατάσταση του αυθεντικού Destinator στο \Storage Card\Destinator ...και το soft reset... ανοίγει menu με επιλογές... μέσα απο το \Storage Card\MENU\NEWMENU.exe

 

http://img2.freeimagehosting.net/uploads/th.bcfc6cfbd7.jpg

 

http://img234.imageshack.us/img234/7690/photomb7.jpg

 

Για αλλαγές στο menu απλά πειράξτε το \Storage Card\MENU\e310e.ini

 

Απο τις πρώτες δοκιμές... παίζουν όλα καλά...

 

 

Enjoy![/quote

file actvea, eimai kainurios edo.

exo to navigon 8110, alla ypotheto pos pano kato, xreiazetai na kano ta idia pragmata me tus ypoloipus prokeimenu na ksekleidoso to programma k na peraso k xartes dest 7. akoluthisa pista tis odigies su, par'ola ayta exo provlima. anoigei k emfanizetai kanonika to menu, den trexei omos kamia efarmogi. exei na kanei me ta dedomena pu proteineis na peirakso sto arxeio \Storage Card\MENU\e310e.ini ????? An nai, tha su itan eykolo na mu peis ti akrivos xreiazetai na allakso??

 

s'eyxaristo prokatavolika, esena i opoion allo gnorizei k prothymopiithei na apantisei

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φιλαρακι για εξηγησε λιγακι αν σου ειναι ευκολο πως ακριβως και τι πρεπει να αλλαξουμε απο το ini για να φαινεται σε ολη την οθονη το menou πχ για οθονη 4,3' και πως θα προσθεσουμε εικονιδια απο το igo8 και destinator στο menou για να τα ανοιγουμε απο εκει:):):)
TO NOY SAS
Link to comment
Share on other sites

Αλλάζωντας το width και το height στα global settings, αλλάζει το width και το height του menu. Περίεργο ε? :p

 

WINDOWSBUTTON

x = συντεταγμένες x της πάνω αριστερά γωνίας

y = συντεταγμένες y της πάνω αριστερά γωνίας

Command = path στο exe που θέλουμε να τρέξει

ColorNormal = EEEEEE

ColorPushed = DDDDDD

Width = πλάτος του κουμπιού

Height = ύψος του κουμπιού

Text = κείμενο που θα εμφανίζεται

Weight = 700

CreateFont

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου βαζω στο width και στο height 480 και 272 για το navigon 2100 και αποθηκευω το ini αλλα μολις κανω reset σαν να χαλαει η οθονη και τα κουμπια μενουν το ιδιο μεγεθος.πρεπει να αλαξω ενα ενα τα κουμπια?μηπως εχει κανεις τις ακριβεις διαστασεις για να τις βαλω?
TO NOY SAS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...