Jump to content

Sony Ericsson C905


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σίγουρα με wi-fi ήμουν συνδεδεμένη γιατί μπήκα από την επιλογή wi-fi του κινητού μου :)

συνδέθηκα με το δίκτυο μέσω wi-fi και μετά πήγα στο internet και μπήκα από τον browser του κινητού, όσο ήμουν μέσα δεν χρεωνόμουν αλλά μόλις κατέβασα δεδομένα χρεώθηκα :-(

Όταν είμαστε δυνδεδεμένοι στο δίκτυο ουσιαστικά το κινητό, το pc μας κτλ ανταλλάσει δεδομένα. Τώρα αν τα δεδομένα αυτά είναι με τη μορφή ιστοσελίδας, εικόνας, ταινίας δεν έχει σημασία.

Οπότε αν όντως ήσουν συνδεδεμένη σε wifi τότε είτε απλά σερφάριζες, είτε κατέβαζες ταινίες, είτε οτιδήποτε άλλο δεν θα έπρεπε να χρεωθείς.

Η μοναδική περίπτωση που απομένει είναι να αποσυνδέθηκες από το wifi κι ο browser να συνδέθηκε σε κάποιο gprs profile του κινητού σου και να σε χρέωσε. Έχεις gprs profile ενεργοποιημένο στο κινητό σου;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα

 

Εχει 3 μέρες που πείρα το κινητό, μου κάνει κάτι αλλά δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα, θα ήθελα την γνώμη σας.

Λοιπόν, κάθε φορά που συνδέω το κινητό με usb στον υπολογιστή και πατάω μαζική αποθήκευση, μου βγάζει να περιμένω κ μέτα απο 10 δευτερά κανει επανεκίνηση. Αυτο πρέπει να κάνει ή υπάρχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Οχι,είναι φυσιολογικό αυτό.Με την επανεκκίνηση μπαίνει σε λειτουργία μαζικής αποθήκευσης.
Link to comment
Share on other sites

Μονο που μετα την επανεκιννηση με εβαζε κατευθειάν στο κινητο.... δεν εκανε κατί.

Το έκανα αναβάθμιση μόλις, ξανα έκανα την διαδηκασία. Κ απο οτι βλέπω λειτουργεί μετα την επανεκίνηση. Μαλλον ηταν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, απλά πριν την αναβάθμιση είχες ορίσει την Προεπιλεγμένη λειτουργία USB σε Μαζική αποθήκευση στο υπομενού Συνδεσιμότητα, USB. Με την αναβάθμιση οι ρυθμίσεις γυρνάν στις εργοστασιακές τους τιμές, οπότε ξαναπέρνα μια βόλτα απ'το μενού αυτό για να το ξαναρυθμίσεις.
Link to comment
Share on other sites

πηρα κι εγω χτες το κινητο...αρχικα με ξενισε το μεγαλο του μεγεθος.Η οθονη ειναι ψιλομεγαλη,λαμπερη με ωραια χρωματα αν και θα μπορουσε να ειναι λιγο μεγαλυτερη.Οι φωτο που τραβηξα με ικανοποιησαν,αρκετα καλες αν και περιμενα ακομα καλυτερα λογω των 8mp...δεν ειναι σαν ψηφιακη μηχανη αλλα μπορεις να βγαλεις καποιες πολυ ωραιες φωτο.Το βιντεο ειναι μετριο,η ποιοτητα κατασκευης κακη(πλαστικουρα),ενω θελει προσοχη το πορτακι της καμερας γιατι ειναι ευαισθητο και μπορει ευκολα να βγει απ'τη θεση του...αυτο που θελω να ρωτησω ειναι για τις ρυθμισεις της καμερας...εχει προεπιλεγμενη ρυθμιση το κινητο την ανιχνευση προσωπων κι οχι το αυτοματο...πρεπει να κρατησουμε αυτη τη ρυθμιση?βγαζει καλυτερες φωτο αυτη η επιλογη?επισης ειναι καλυτερο να εχεις αυτοματη εστιαση ή εστιαση στο απειρο?τελος το photo mate που εχει η συσκευη δινει καλα αποτελεσματα ή ειναι καλυτερα να επεξεργαζεσαι τις οποιες ατελειες στον υπολογιστη?
Link to comment
Share on other sites

πηρα κι εγω χτες το κινητο...αρχικα με ξενισε το μεγαλο του μεγεθος.Η οθονη ειναι ψιλομεγαλη,λαμπερη με ωραια χρωματα αν και θα μπορουσε να ειναι λιγο μεγαλυτερη.Οι φωτο που τραβηξα με ικανοποιησαν,αρκετα καλες αν και περιμενα ακομα καλυτερα λογω των 8mp...δεν ειναι σαν ψηφιακη μηχανη αλλα μπορεις να βγαλεις καποιες πολυ ωραιες φωτο.Το βιντεο ειναι μετριο,η ποιοτητα κατασκευης κακη(πλαστικουρα),ενω θελει προσοχη το πορτακι της καμερας γιατι ειναι ευαισθητο και μπορει ευκολα να βγει απ'τη θεση του...αυτο που θελω να ρωτησω ειναι για τις ρυθμισεις της καμερας...εχει προεπιλεγμενη ρυθμιση το κινητο την ανιχνευση προσωπων κι οχι το αυτοματο...πρεπει να κρατησουμε αυτη τη ρυθμιση?βγαζει καλυτερες φωτο αυτη η επιλογη?επισης ειναι καλυτερο να εχεις αυτοματη εστιαση ή εστιαση στο απειρο?τελος το photo mate που εχει η συσκευη δινει καλα αποτελεσματα ή ειναι καλυτερα να επεξεργαζεσαι τις οποιες ατελειες στον υπολογιστη?

 

 

Η εστίαση προσώπου είναι ίδια με την αυτόματη, με τη διαφορά ότι αν υπάρχουν πρόσωπα στο κάδρο σου, τα αναγνωρίζει και εστιάζει στο πιο κοντινό. Αν δεν υπάρχουν πρόσωπα λειτουργεί κανονικά η αυτόματη εστίαση. Οπότε, άσε την ανίχνευση προσώπου ενεργή, καθώς είναι στην ουσία λειτουργία 2 σε 1, ανάλογα με το αν υπάρχουν πρόσωπα στη φωτό ή όχι.

 

Την εστίαση στο άπειρο μπορείς να τη χρησιμοποιείς όταν θες να τραβήξεις κάποιο μακρινό θέμα, π.χ. κάποιο τοπίο. Ή, γενικά, για αποστάσεις συνήθως άνω των 2 μέτρων. Επειδή όμως δεν μπορείς να ξέρεις αν θα είσαι σε αρκετά μακρινή απόσταση απ'το αντικείμενο που θες να βγάλεις, άσε ενεργή την αυτόματη εστίαση ή την εστίαση προσώπου που σου λέω παραπάνω. Σ'αυτήν την περίπτωση, η εστίαση θα κλειδώσει στο άπειρο, για αποστάσεις άνω των 2 μέτρων. Γενικό συμπέρασμα: κρατάς ενεργή την ανίχνευση προσώπων.:p

 

Για τη διόρθωση φωτογραφιών, φαντάζομαι πως αναφέρεσαι στο Photo Fix και όχι στο Photo Mate, σωστά; Για μένα, το Photo Fix καταστρέφει τελείως τη φωτό. Καλύτερα να επιδιορθώνεις τις φωτό στον υπολογιστή με πιο αξιόλογα προγράμματα, όπου θα μπορείς και να ζουμάρεις στην εικόνα διορθώνοντας κι άλλες λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Η εστίαση προσώπου είναι ίδια με την αυτόματη, με τη διαφορά ότι αν υπάρχουν πρόσωπα στο κάδρο σου, τα αναγνωρίζει και εστιάζει στο πιο κοντινό. Αν δεν υπάρχουν πρόσωπα λειτουργεί κανονικά η αυτόματη εστίαση. Οπότε, άσε την ανίχνευση προσώπου ενεργή, καθώς είναι στην ουσία λειτουργία 2 σε 1, ανάλογα με το αν υπάρχουν πρόσωπα στη φωτό ή όχι.

 

Την εστίαση στο άπειρο μπορείς να τη χρησιμοποιείς όταν θες να τραβήξεις κάποιο μακρινό θέμα, π.χ. κάποιο τοπίο. Ή, γενικά, για αποστάσεις συνήθως άνω των 2 μέτρων. Επειδή όμως δεν μπορείς να ξέρεις αν θα είσαι σε αρκετά μακρινή απόσταση απ'το αντικείμενο που θες να βγάλεις, άσε ενεργή την αυτόματη εστίαση ή την εστίαση προσώπου που σου λέω παραπάνω. Σ'αυτήν την περίπτωση, η εστίαση θα κλειδώσει στο άπειρο, για αποστάσεις άνω των 2 μέτρων. Γενικό συμπέρασμα: κρατάς ενεργή την ανίχνευση προσώπων.:p

 

Για τη διόρθωση φωτογραφιών, φαντάζομαι πως αναφέρεσαι στο Photo Fix και όχι στο Photo Mate, σωστά; Για μένα, το Photo Fix καταστρέφει τελείως τη φωτό. Καλύτερα να επιδιορθώνεις τις φωτό στον υπολογιστή με πιο αξιόλογα προγράμματα, όπου θα μπορείς και να ζουμάρεις στην εικόνα διορθώνοντας κι άλλες λεπτομέρειες.

thanks!Κι επειδη εκανα μια μικρη ερευνα διαπιστωσα οτι με το photoshop και ειδικα παιζοντας με τις ρυθμισεις του sharpness(filter-sharpen-smart sharpening ή unsharp mask)κανεις πιο ομορφες κι "ακριβεις" τις φωτο
Link to comment
Share on other sites

Όταν είμαστε δυνδεδεμένοι στο δίκτυο ουσιαστικά το κινητό, το pc μας κτλ ανταλλάσει δεδομένα. Τώρα αν τα δεδομένα αυτά είναι με τη μορφή ιστοσελίδας, εικόνας, ταινίας δεν έχει σημασία.

Οπότε αν όντως ήσουν συνδεδεμένη σε wifi τότε είτε απλά σερφάριζες, είτε κατέβαζες ταινίες, είτε οτιδήποτε άλλο δεν θα έπρεπε να χρεωθείς.

Η μοναδική περίπτωση που απομένει είναι να αποσυνδέθηκες από το wifi κι ο browser να συνδέθηκε σε κάποιο gprs profile του κινητού σου και να σε χρέωσε. Έχεις gprs profile ενεργοποιημένο στο κινητό σου;

 

Κάτι γινόταν με την cosmote και είτε ήμουν συνδεδεμένη με wi-fi είτε όχι με έβαζε με gprs, τώρα το απενεργοποίησα και θα δούμε τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Εχει προσπαθήσει κανεις να <<modarei>> drivers για την κάμερα στο c905?

Εχω βρεί την 3.8 που αν κρινω απο τα αποτελέσματα κάνει θαύματα

Το θέμα ειναι πως την περνάμε στο κινητο?το αρχειο που κατέβασα εχει 2 αρχειάκια,Το ενα με κατάληξη lng και το αλλο κατι σαν αρχείο βιντεο

Link to comment
Share on other sites

Κάτι γινόταν με την cosmote και είτε ήμουν συνδεδεμένη με wi-fi είτε όχι με έβαζε με gprs, τώρα το απενεργοποίησα και θα δούμε τι θα γίνει.

Αν και μετά την απενεργοποίηση δεν σε βάλει στο δίκτυο μέσω wifi τότε θα πρέπει να φτιάξεις έναν ακόμη λογαριασμό με ότι να 'ναι ρυθμίσεις και θα τον ορίσεις ως default.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εχει προσπαθήσει κανεις να <<modarei>> drivers για την κάμερα στο c905?

Εχω βρεί την 3.8 που αν κρινω απο τα αποτελέσματα κάνει θαύματα

Το θέμα ειναι πως την περνάμε στο κινητο?το αρχειο που κατέβασα εχει 2 αρχειάκια,Το ενα με κατάληξη lng και το αλλο κατι σαν αρχείο βιντεο

 

εχει οδηγους στο νετ.μεσω a2uploader τα βαζεις στο path ifs/settings/camera αν 8υμαμαι καλα

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σος θα τρελαθω.. εχω το original καλλωδιο συνδεσης tv out το συνδεω αλλα δεν κανει τιποτα γιατι? θελει καποια ρυθμιση??? το συνδεω με σατιο και δουλευει μια χαρα...
Link to comment
Share on other sites

Εχει προσπαθήσει κανεις να <<modarei>> drivers για την κάμερα στο c905?

Εχω βρεί την 3.8 που αν κρινω απο τα αποτελέσματα κάνει θαύματα

Το θέμα ειναι πως την περνάμε στο κινητο?το αρχειο που κατέβασα εχει 2 αρχειάκια,Το ενα με κατάληξη lng και το αλλο κατι σαν αρχείο βιντεο

Θα μπορούσες να μας πείς από που βρήκες αυτά τα αρχεία να τα δοκιμάσουμε κι εμείς;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου μετα απο μια πτωση σημερα,δεν πατιεται το πληκτρο της εναλλαγης απο φωτο σε βιντεο.Ξερετε περιπου ποσο θα μου παει το μαλλι αν τους το παω για επισκευη?Η εγγυηση δεν ισχυει σε πτωσεις,ετσι??:cry:
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, δεν καλύπτεται απ'την εγγύηση, αλλά απ'την άλλη δεν υπάρχει διαφορετική λύση, γιατί εναλλαγή μέσα από τα μενού δε γίνεται πλέον ( μεγάλο μείον κατά την άποψή μου που αφαίρεσαν αυτήν την επιλογή :down: )
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να μας πείς από που βρήκες αυτά τα αρχεία να τα δοκιμάσουμε κι εμείς;

 

http://www.esato.com/board/index.php?viewcat=2

εδω θα βρεις οτι χρειάζεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Ναι,δυστυχως...:(

 

Ακόμη πιο..δυστυχής ειναι και η τιμή του..Υπολόγισε περίπου 25-30 ευρώ..Oh yesss..... Να φανταστείς ότι για ένα απλό κουμπί ενεργοποίησης/ απενεργοποίησης ( στο μέγεθος του κεφαλιού της καρφίτσας ) στο W580 ζήτησαν από γνωστή μου 27 ευρώ :blink:

Link to comment
Share on other sites

πως απενεργοποιω το 3g και τι συνεπειες εχει η απενεργοποιηση?

 

Από το κεντρικό μενού>Ρυθμίσεις>Συνδεσιμότητα>Δίκτυα κινητ. τηλεφ.>Δίκτυα GSM/3G και επιλέγεις: "Mόνο GSM"

 

Απλά ρίχνεις την ταχύτητα με την οποία συνδέεται το κινητό στο internet. Πλέον θα μπαίνεις "σαν" να χρησιμοποιείς 56Kbps modem, αυτά τα παλιά! Αλλά γενικά θα κερδίσεις πολύ σε χρόνους αναμονής και ομιλίας. Και δεν θα "πέφτει" η κλήση όταν αλλάζει το σήμα από 3G σε GPRS!

Apple PowerUser - iMac/MacBook Pro/iPad/iPhone
Link to comment
Share on other sites

πως απενεργοποιω το 3g και τι συνεπειες εχει η απενεργοποιηση?

 

Δεν θα μπορεις να κανεις και βιντεοκλησεις,αν αυτο σ ενδιαφερει..

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορεις να κανεις και βιντεοκλησεις,αν αυτο σ ενδιαφερει..

 

Γενικότερα δεν μπορείς να κάνεις βιντεοκλήσεις με αυτό το κινητό... Τουλάχιστον όχι τις βιντεοκλήσεις που ξέρουν όλοι (σε βλέπω και με βλέπεις)...

Apple PowerUser - iMac/MacBook Pro/iPad/iPhone
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους και συγχαρητήρια για την καλή δουλειά που κάνετε.... θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για το C905 που έχει η γυναίκα μου, τις παρουσιάζει πολλές φορές να μην ακούγεται ο ήχος όταν την καλούν, τι μπορεί να συμβαίνει; πρέπει να πάει για service ; έκανα απο το internet ενημέρωση λογισμικού αλλά και πάλι μία έχει ήχους και μία όχι.:confused: σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson C905

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...