Jump to content

Sony Ericsson C905


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρόσφατα είχα και εγώ πρόβλημα με το ακουστικό. Το πήγα για service και τώρα φαίνεται οκ...

 

Μία ερώτηση.

Ακόμη, μετά από software updates κτλ, δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιες εφαρμογές, όπως το Wayfinder/Googlemaps. Ενώ είμαι κανονικά συνδεδεμένος στο wifi, το οποίο λειτουργεί κανονικά μου ζητάει Data accounts(wtf?).

Απ'όσο ξέρω οι εφαρμογές αυτές, όπως και αποστολή email μπορούν να τρέξουν μέσω wifi.

Καμιά βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρόσφατα είχα και εγώ πρόβλημα με το ακουστικό. Το πήγα για service και τώρα φαίνεται οκ...

 

Μία ερώτηση.

Ακόμη, μετά από software updates κτλ, δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιες εφαρμογές, όπως το Wayfinder/Googlemaps. Ενώ είμαι κανονικά συνδεδεμένος στο wifi, το οποίο λειτουργεί κανονικά μου ζητάει Data accounts(wtf?).

Απ'όσο ξέρω οι εφαρμογές αυτές, όπως και αποστολή email μπορούν να τρέξουν μέσω wifi.

Καμιά βοήθεια;

 

Έχεις δίκιο,μπορούν να τρέξουν μέσω Wi-Fi,αλλά απαιτουν προηγουμένως να έχεις ορίσει προφίλ Ίντερνετ,αν έχεις ενεργή την Υποβοήθηση GPS!

Και αυτό,διότι για την Υποβοήθηση GPS ολα τα τηλέφωνα συνδέονται με το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας ώστε να βοηθήσουν το δέκτη GPS να συνδεθεί ευκολότερα σε δορυφόρο.Οπότε ή απενεργοποιείς την Υποβοήθηση GPS απ'το μενού της Πλοήγησης(είναι στις Ρυθμίσεις)ή ορίζεις ένα προφίλ Ίντερνετ μια φορά όταν στο ζητήσει!Επίσης,για να συνδεθείς μέσω Wi-Fi πρέπει όταν επιλέξεις προφίλ τη στιγμή που στο ζητά να τσεκάρεις την από κάτω επιλογή που αναγράφει Τοπική σύνδεση(ή κάτι τέτοιο)και να τη ρυθμίσεις σε Ναι(ενεργή δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου τελικα στο αλλαξανε το κινητο; γιατι μου ειπανε οτι μετα τις 28 μερες δεν το αλλαζουνε! :blink:ισχυει κατι τετοιο η παπαδες; γτ αν εχω προβληματα κ μετα αν ειναι να απαιτησω αλλαγη κινητου!:cool:

 

Καλημέρα, εγω όπως ανέφερα και στο post μου, πήγα σε επίσημο service και όχι στην Ericsson, στην ουσία μεν το ίδιο αλλά στη πράξη, ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ!

 

Ναι όντως μου το άλλαξαν το κινητό, το κυρίως σώμα, δηλαδή όλο εκτός από το πίσω καπάκι και τη μπαταρία!

Σήμερα θα περάσω από εκεί να το πάρω, και θα ΞΑΝΑPostάρω για να αναφέρω εντυπώσεις!!!

 

Πληροφοριακά πάντως, η αντικατάσταση έγινε χωρίς φωνές χωρίς τίποτα, απόλυτα συνεργάσιμος ο τύπος! :up:

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο,μπορούν να τρέξουν μέσω Wi-Fi,αλλά απαιτουν προηγουμένως να έχεις ορίσει προφίλ Ίντερνετ,αν έχεις ενεργή την Υποβοήθηση GPS!

Και αυτό,διότι για την Υποβοήθηση GPS ολα τα τηλέφωνα συνδέονται με το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας ώστε να βοηθήσουν το δέκτη GPS να συνδεθεί ευκολότερα σε δορυφόρο.Οπότε ή απενεργοποιείς την Υποβοήθηση GPS απ'το μενού της Πλοήγησης(είναι στις Ρυθμίσεις)ή ορίζεις ένα προφίλ Ίντερνετ μια φορά όταν στο ζητήσει!Επίσης,για να συνδεθείς μέσω Wi-Fi πρέπει όταν επιλέξεις προφίλ τη στιγμή που στο ζητά να τσεκάρεις την από κάτω επιλογή που αναγράφει Τοπική σύνδεση(ή κάτι τέτοιο)και να τη ρυθμίσεις σε Ναι(ενεργή δηλαδή).

 

Όποτε έχω ανοιχτό το wifi, και π.χ πατήσω Google Maps(με ανοιχτό και το gps) μου εμφανίζει καθώς φορτώνει, τα Internet settings. Η κάτω επιλογή είναι Local connections όπως είπες, αλλά αυτό είναι στο Yes, όμως δεν κάνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Στην 1η επιλογή,που λέει Σύνδεση με: επίλεξε ένα προφίλ της εταιρίας σου.αλλιώς δεν πρόκειται να λειτουργήσουν οι εφαρμογές!Πιο πολύ τυπικό είναι αυτό,όταν έχεις ενεργοποιημένη τη λειτουργία υποβοηθησης gps.
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω, ότι αυτό γίνεται μόνο όταν χρησιμοποιώ την sim της Vodafone. Έβαλα τώρα μία sim της Wind και όλα λειτουργούν κανονικά.

 

EDIT: Προσπάθησα να ξανα-εγκαταστήσω τις ρυθμίσεις της vodafone, και τώρα στα internet settings και τώρα στα Data accounts μου εμφάνισε το Vflive. Φαίνεται να λειτουργεί τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,θα λειτουργεί!Απλά,επίλεξε καλύτερα το προφίλ Vf Web,που δίνει πραγματικό Ίντερνετ,διότι το Vf live είναι wap,συνεπώς περνάει την κίνηση μέσα από proxy,με τους οποιους περιορισμούς!
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μου εμφανίζει είναι Vf live. Δεν μπορώ να επιλέξω κάποιο άλλο.

Έκανα edit το Vf live και άλλαξα το apn από wap.vodafone.gr σε web.vodafone.gr, και επίσης έκλεισα το proxy.

Πιστεύεις τώρα θα είναι οκ; Πάντως λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μου εμφανίζει είναι Vf live. Δεν μπορώ να επιλέξω κάποιο άλλο.

Έκανα edit το Vf live και άλλαξα το apn από wap.vodafone.gr σε web.vodafone.gr, και επίσης έκλεισα το proxy.

Πιστεύεις τώρα θα είναι οκ; Πάντως λειτουργεί.

 

Το σωστό είναι internet.vodafone.gr.Μόνο αυτήν τη ρύθμιση άλλαξε και θα είσαι εντάξει!Όντως,τον proxy καλά έκανες και τον έβγαλες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

πήρα ΠΑΛΙ πίσω το κινητό μου....για την ακρίβεια το αντικατεστημένο κινητό μου...

Αποτέλεσμα: ?

ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ!

Με δουλεύουν οοι τύποι νομίζω...πάλι μου είπαν από τα κεντρικά της Sony Ericsson πρέπει να πάω στο επίσημο service να το αφήσω εκεί....

Ήμαρτον....

 

Κρίμα πάντως...γιατί είχα καλή άποψη για τη συγκεκριμένη μάρκα και το K810i όπως και το K750 βγήκανε σκυλιά!!!......

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Λοιπόν εγώ πήρα το κινητό αυτό απο το Ebay να πω την αλήθεια,καινούριο πριν 4 μέρες.Φοβήθηκα με αυτά που λέτε εδώ μεσα αλλα τι να κάνω ειπα να το δοκιμάσω και γώ.Λοιπόν μήπως ξέρει κανείς αν μπορώ να βάλω ελληνική γλώσσα στο κινητό?Δεν υπάρχει καθόλου.

Επίσης όλα δουλέυουν μια χαρά εκτός απο το Navigator που μου λέει πως δεν πιάνει σήμα δορυφόρου.Μπας και φτέει το ότι έχω κάρτα Q ΚΑΙ όχι σύνδεση?

Κάτι άλλο.Απο το Κ800 που είχα μετέφερα όλες τις επαφές μου στον υπολογιστή μέσω του προγράμματος της Sony erricson και τώρα θέλω να τις βάλω σε αυτό το κινητό.Υπάρχει κανένας τρόπος?ΔΙότι το πρόγραμμα αν και ενώνεται κανονικά με τη συσκευή δεν μου εμφανίζει τις επαφές που είχα μεταφέρει παλιότερα.

Συγνώμη αν σας κούρασα!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]ΕΣΤΙΝ ΟΥΝ ΕΛΛΑΣ ΚΑΙ Η ΚΥΠΡΟΣ
Link to comment
Share on other sites

μετά την αναβάθμιση ούτε εγώ πιάνω δορυφόρουθς :p

οσο για τα προβλήματα υποκειμενικο ειναι..εγώ το έχω 6 μηνες,αρχικά κολλούσε λίγο το "κατω" αλλα τωρα εφτιαξε ΜΟΝΟ ΤΟΥ,και δε μου εχει παρουσιάσει κανενα αλλο προβλημα (φτου φτου)

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς δεν την γλύτωσα..Βλάβη στο ακουστικο μετα απο 3(!!!!!) μέρες χρήσης με ελάχιστα τηλέφωνήματα..Οταν το χω παρει απο το ebay δεν ισχύει εγγύηση έτσι??
[sIGPIC][/sIGPIC]ΕΣΤΙΝ ΟΥΝ ΕΛΛΑΣ ΚΑΙ Η ΚΥΠΡΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανονικά ελληνικά μέσα;Αν ναι,δε χρειάζεται να τους πεις απο πού το πήρες....:rolleyes: Πες ότι έχασες την απόδειξη..Νομίζω πως στην περίπτωση αυτή λαμβάνουν υπόψη ως ημερομηνία αγοράς την ημερομηνία παραγωγής του τηλεφώνου.Κουλό,αλλά έτσι γίνεται.Κάνε ένα τηλέφωνο πάντως στην εξυπηρέτηση πελατών της SE πάντως να το σιγουρέψεις και αν στο επιβεβαιώσουν πας ανυποψίαστος στο σέρβις.. :innocent:
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις εφαρμογη java! ;)

 

ok...εγω να το δεχτώ...αλλά για να μην ΑΕΡΟΛΟΓΟΥΜΕ, ονόμασέ την...να διευκολυνθεί όλος ο κόσμος....

Αυτή είναι η ΠΟΛΥΤΙΜΗ βοήθεια ενός forum....Να δίνει λύσεις...

 

Φιλικά...

;)

 

Δυστηχώς δεν την γλύτωσα..Βλάβη στο ακουστικο μετα απο 3(!!!!!) μέρες χρήσης με ελάχιστα τηλέφωνήματα..Οταν το χω παρει απο το ebay δεν ισχύει εγγύηση έτσι??

 

χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω φίλε, ΑΦΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΣ ΤΟΟΟΟΟΟΟΣΑ προβλήματα που έχει βγάλει.....ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΗΡΕΣ????? :dizzy:

 

Η μόνη ελπίδα της Ericsson να σώσει την παρτίδα, είναι με το C903 που έβγαλε...και αυτό με 8 mpixel....

 

Τέλος να σου πώ ότι δίχως εγγύηση η SE, Για να σου ανοίξει το κινητό και να σου πεί τί βλάβη έχει, για το συγκεριμένο μοντέλο, η ταρίφα ξεκινάει από 70 €!!!!!:wacko:

 

Έχει κανονικά ελληνικά μέσα;Αν ναι,δε χρειάζεται να τους πεις απο πού το πήρες....:rolleyes: Πες ότι έχασες την απόδειξη..Νομίζω πως στην περίπτωση αυτή λαμβάνουν υπόψη ως ημερομηνία αγοράς την ημερομηνία παραγωγής του τηλεφώνου.Κουλό,αλλά έτσι γίνεται.Κάνε ένα τηλέφωνο πάντως στην εξυπηρέτηση πελατών της SE πάντως να το σιγουρέψεις και αν στο επιβεβαιώσουν πας ανυποψίαστος στο σέρβις.. :innocent:

 

Δυστυχώς guys....το είχανε σκεφτεί αυτό ΠΟΛΥΥΥ πρίν από εμάς...σε κάθε επίσημο service [ συμπεριλαμβανομένων και των ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΩΝ!!!], ζητάνε την προσκόμηση της απόδειξης αγοράς που θα πρέπει να αναγράφει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και το IMEI της συσκευής.....

Είμαι παθώντας....για αυτό τον λόγο είμαι γνώστης της κατάστασης...:worry:

 

Παιδιά καλησπέρα.

Λοιπόν εγώ πήρα το κινητό αυτό απο το Ebay να πω την αλήθεια,καινούριο πριν 4 μέρες.Φοβήθηκα με αυτά που λέτε εδώ μεσα αλλα τι να κάνω ειπα να το δοκιμάσω και γώ.Λοιπόν μήπως ξέρει κανείς αν μπορώ να βάλω ελληνική γλώσσα στο κινητό?Δεν υπάρχει καθόλου.

Επίσης όλα δουλέυουν μια χαρά εκτός απο το Navigator που μου λέει πως δεν πιάνει σήμα δορυφόρου.Μπας και φτέει το ότι έχω κάρτα Q ΚΑΙ όχι σύνδεση?

Κάτι άλλο.Απο το Κ800 που είχα μετέφερα όλες τις επαφές μου στον υπολογιστή μέσω του προγράμματος της Sony erricson και τώρα θέλω να τις βάλω σε αυτό το κινητό.Υπάρχει κανένας τρόπος?ΔΙότι το πρόγραμμα αν και ενώνεται κανονικά με τη συσκευή δεν μου εμφανίζει τις επαφές που είχα μεταφέρει παλιότερα.

Συγνώμη αν σας κούρασα!!!

 

πας τηλεφωνικό κατάλογο του K800..., επιλογές -> προηγμένες ->αντιγραφή όλων ->με Bluetooth...

και εννοείται έχεις ενεργοποιημένο το bluetooth στο c905 και πατάς αποδοχή μόλις σου βγάλει το μήνυμα...

 

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΑΓΚΙΑ ΤΗΣ SE, που παίζει σε οποιοδήποτε κινητό της...εύγε! ;)

Link to comment
Share on other sites

Τέλος να σου πώ ότι δίχως εγγύηση η SE, Για να σου ανοίξει το κινητό και να σου πεί τί βλάβη έχει, για το συγκεριμένο μοντέλο, η ταρίφα ξεκινάει από 70 €!!!!!:wacko:

 

Μην παραπληροφορείς και μάλιστα με τερατώδη γραμματοσειρά...Σε περίπτωση που δεχτείς να σου πουν τι βλάβη έχει αλλά εσύ αποφασίσεις να μην το επισκευάσεις για τους δικούς σου λόγους η χρέωση είναι 15 ευρώ είτε είναι εκτός ή εντός εγγύησης...Τώρα,αν το σέρβις που πήγες σ'έπιασε κότσο αυτό είναι άλλο θέμα και δεν αντιπροσωπεύει τη συμπεριφορά όλων των σέρβις... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μην παραπληροφορείς και μάλιστα με τερατώδη γραμματοσειρά...Σε περίπτωση που δεχτείς να σου πουν τι βλάβη έχει αλλά εσύ αποφασίσεις να μην το επισκευάσεις για τους δικούς σου λόγους η χρέωση είναι 15 ευρώ είτε είναι εκτός ή εντός εγγύησης...Τώρα,αν το σέρβις που πήγες σ'έπιασε κότσο αυτό είναι άλλο θέμα και δεν αντιπροσωπεύει τη συμπεριφορά όλων των σέρβις... :rolleyes:

 

μου φαίνεται δε τα ξέρεις καλα....και σε καμια περίπτωση δεν είναι ευγενικός ο τρόπος που απευθύνθηκες σε μένα...:mad:

Πρώτα από όλα...πήγα στην ΕΠΙΣΗΜΗ Sοny ericsson και μου τα είπε αυτα[Καλλιθέα αν θέλεις να γίνω πιο συγκεκριμένος!]

Ίσως να έχεις δίκιο στο ποσό που καταβάλεις αν δεν δεχτείς την επισκευή...αλλά ,με επιφύλαξη...αύριο θα ξαναποστάρω για να ενημερωθεί ο κόσμος σωστα!

Και Δεύτερον, μάθε να χρησιμοποιείς ΠΙΟ κόσμιες εκφράσεις..και άσε τα σχόλια σου περι τερατώδους γραμματοσειράς, να τα κάνουν οι Moderators!

 

φιλικά...

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια για να καταλαβω, αυτο το μοντελο τηλεφωνου εχει βγει καπως προβληματικο? Πχ γινεται καμια συγκριση με το Κ800, που εγω το θεωρω παρα πολυ αξιοπιστο και καλό?

 

Γτ οταν πεσει κ αλλο η τιμη του, σκεφτομαι να το αγορασω.Σε σχεση με το lg renoir,(αν καποιοι παρακολουθουν και εκεινο το thread), πως ειναι απο προβληματα κ αξιοπιστια?

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται δε τα ξέρεις καλα....και σε καμια περίπτωση δεν είναι ευγενικός ο τρόπος που απευθύνθηκες σε μένα...:mad:

Πρώτα από όλα...πήγα στην ΕΠΙΣΗΜΗ Sοny ericsson και μου τα είπε αυτα[Καλλιθέα αν θέλεις να γίνω πιο συγκεκριμένος!]

Ίσως να έχεις δίκιο στο ποσό που καταβάλεις αν δεν δεχτείς την επισκευή...αλλά ,με επιφύλαξη...αύριο θα ξαναποστάρω για να ενημερωθεί ο κόσμος σωστα!

Και Δεύτερον, μάθε να χρησιμοποιείς ΠΙΟ κόσμιες εκφράσεις..και άσε τα σχόλια σου περι τερατώδους γραμματοσειράς, να τα κάνουν οι Moderators!

 

φιλικά...

 

Πρώτα απ'όλα,απευθύνθηκα στον τύπο με το nick vgr.Αν τώρα άλλαξες nick και ζήτησες να διαγραφεί το παλιό(όπως και φαινεται)δεν μπορώ να το γνωρίζω.Επί της ουσίας,δεν έκανα επίθεση,διότι δε σε ξέρω προσωπικά και δεν έχω κανένα λόγο.

 

Επίσης,επαναλαμβάνω ότι οι γραμματοσειρές σου "βγάζουν μάτι" με το μέγεθός τους και συμφωνα με τους κανονισμούς καλό θα είναι οι χρήστες να αποφεύγουν τη χρήση τους αν δε συντρέχει λόγος.

 

Τώρα,επί της ουσίας,σου αναφέρω την τιμη του επίσημου τιμοκαταλόγου της Sony Ericsson,ο οποίος είναι αναρτημένος στο επίσημο σέρβις της στην Θεσ/νίκη και η ίδια τιμή μου έχει δωθεί και μένα απ'το customer care της Sony Ericsson.Εκεί πηγαίνει το σχόλιό μου περί παραπληροφόρησης.15 ευρώ είναι και όχι 70.

 

Τέλος,ποιος είπε ότι το μοντέλο αυτό σώνει και καλά θα παρουσιάσει πρόβλημα σε όποιον το αγοράσει και μας παροτρείνεις να μην το αγοράσουμε;Είναι λογικό να είσαι θυμωμένος/αγανακτισμένος/whatever διότι πρόκειται περί ακριβής συσκευής αλλά αυτό δεν αποτελεί λόγο μη αγοράς του από άλλους χρήστες που διαβάζουν το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

κατι επαθε το κ%$@#$κινητο μου!!! εκει που εγραφα sms ξαφνικα μολις παω να πατησω το πληκτρο 4 δεν με αφηνει να συνεχισω μου λεει ¨συνεχιση αναπαραγωγης απο το ηχειο" ????????? την ωρα που γραφω μηνυμα που κολαει αυτο που ρωταει?

:blink:

τι σκατα επαθε?? στα καλα καθουμενα :(

 

Μολις προσεξα πως δεν το κανει μονο στο μηνυμα το κανει γενικα μολις πατησω το 4 με ρωταει αν θελω συνεχιση αναπαραγωγης απο το ηχειο και αν πατησω ναι αρχιζει και παιζει μουσικη

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη ελπίδα της Ericsson να σώσει την παρτίδα, είναι με το C903 που έβγαλε...και αυτό με 8 mpixel....

 

φιλε μου το c903 εχει 5 megapixel..

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή πρέπει να νιώθω τυχερή που (μέχρι τώρα) δεν μου έχει εμφανίσει τίποτα; (φτου φτου φτου φτου φυλακή το στόματι μου :p )

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή πρέπει να νιώθω τυχερή που (μέχρι τώρα) δεν μου έχει εμφανίσει τίποτα; (φτου φτου φτου φτου φυλακή το στόματι μου :p )

και κανα Αγιασμό να κανεις θα έλεγα!!!:lol:

 

 

Η μόνη ελπίδα της Ericsson να σώσει την παρτίδα, είναι με το C903 που έβγαλε...και αυτό με 8 mpixel....

 

φιλε μου το c903 εχει 5 megapixel..

έχεις δίκιο, 5 mpix...sorry , πάνω στις φουρτούνες μου, έκανα λαθάκι...sorry Και πάλι

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson C905

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...