Jump to content

Sony Ericsson C905


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά SOS έχω ψιλομπερδευτεί κάπως από τα λεγόμενα σας δηλαδή ήμουν ένα τσακ για την αγορά του ΣΕ 905 (λόγω του ότι χρόνια χρησιμοποιώ ΣΕ και αυτή την στιγμή έχω το W810i) και με αυτά που ακούω (χαλασμένο ακουστικό, wi fi κάθε 10 λεπτά klp.) προβληματίστικα ο άνθρωπος :wacko:τελικά είναι τόσο χάλια το τηλέφωνο;

με δεδομένου ότι έχω 170 Ε επιδότιση cosmote +100Ε +/- που θα δώσω ποια συσκευή θα ήταν κατά την γνώμη σας καλύτερη να πάρω αρχικά ήμουνα ανάμεσα στο LG Αρένα και σε σονυ και μάλλον λέω για σονυ

μπορεί κάποιος φίλος να βοηθήσει θα του ήμουνα υπόχρεος!

 

χρόνια πολλά με την ευκαιρία, καλή χρονιά με υγεία σε σας και τις οικογένειές σας!

 

Υ.Γ

με ενδιαφέρει περισσότερο το τηλέφωνο με καλές λείψεις video και foto

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετά από 9 μήνες συμβίωσης με το κινητό αυτό και χωρίς κανένα πρόβλημα-χωρίς κανένα κώλυμα ξεκινήσανε εδώ και μισό μηνα τα πρώτα προβλήματα.

 

Το πρώτο συμβάν ήταν όταν άνοιξα WIFI να συνδεθώ όπως πάντα με το modem μου..Εκεί ειδα ότι έγραφε αναζήτηση και δεν εβρισκε κανένα modem(ούτε και του γείτονα)κλείνω wifi κλείνω και το κινητό και έκπληκτος ειδα ότι κάθε φορα που κλείνω το κινητό και το ανοίγω ενεργοποιείται το wifi και κάθε φορα πηγαίνω στο menu για να το απενεργοποιήσω και από τότε δεν έχω internet μιας και στην αναζήτηση δεν βρίσκει κανένα modem..

 

Νευρίασα νευρίασα αλλα το κατάπια.

 

Μετά από μια εβδομάδα ξανά ανοίγω το κινητό(και όπως πάντα το wifi κολλημένο να δείχνει ανοιχτό)παω να πάρω τηλέφωνο και δεν ακούω τίποτα..Πλέον εδώ και λίγες μέρες μιλάω με ακουστικό η με ανοιχτή ακρόαση.

Μετά από όλα αυτά το πέρασα το καινούργιο λογισμικό μπας και συνέρθει..Και πάλι τίποτα..

 

Έπειτα μιας και πιάνουν τα χερια μου και λίγο το ξεβίδωσα το άνοιξα και έβγαλα το ακουστικό και έβαλα από ένα άλλο ακουστικό απο ericcson που ήταν ολόιδια..Και πάλι ήχος τίποτα..Βασικά αν έχει πλήρη ησυχία κάτι ακούγεται στο βάθος αχνα..Πολύ άσχημο να μην μπορείς να ακούσεις και να κουβαλάς μαζί σου τα ακουστικά

Έχει συμβεί και σε άλλους?Μικρό το κόστος?

 

Είμαι και στην φάση να πάρω το satio αλλα δεν ξέρω αν αξίζουν τα λεφτά του να προβώ σε αυτήν την αλλαγή μιας και το κινητό που έχω με ικανοποιούσε σε όλα

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 9 μήνες συμβίωσης με το κινητό αυτό και χωρίς κανένα πρόβλημα-χωρίς κανένα κώλυμα ξεκινήσανε εδώ και μισό μηνα τα πρώτα προβλήματα.

 

Το πρώτο συμβάν ήταν όταν άνοιξα WIFI να συνδεθώ όπως πάντα με το modem μου..Εκεί ειδα ότι έγραφε αναζήτηση και δεν εβρισκε κανένα modem(ούτε και του γείτονα)κλείνω wifi κλείνω και το κινητό και έκπληκτος ειδα ότι κάθε φορα που κλείνω το κινητό και το ανοίγω ενεργοποιείται το wifi και κάθε φορα πηγαίνω στο menu για να το απενεργοποιήσω και από τότε δεν έχω internet μιας και στην αναζήτηση δεν βρίσκει κανένα modem..

 

Νευρίασα νευρίασα αλλα το κατάπια.

 

Μετά από μια εβδομάδα ξανά ανοίγω το κινητό(και όπως πάντα το wifi κολλημένο να δείχνει ανοιχτό)παω να πάρω τηλέφωνο και δεν ακούω τίποτα..Πλέον εδώ και λίγες μέρες μιλάω με ακουστικό η με ανοιχτή ακρόαση.

Μετά από όλα αυτά το πέρασα το καινούργιο λογισμικό μπας και συνέρθει..Και πάλι τίποτα..

 

Έπειτα μιας και πιάνουν τα χερια μου και λίγο το ξεβίδωσα το άνοιξα και έβγαλα το ακουστικό και έβαλα από ένα άλλο ακουστικό απο ericcson που ήταν ολόιδια..Και πάλι ήχος τίποτα..Βασικά αν έχει πλήρη ησυχία κάτι ακούγεται στο βάθος αχνα..Πολύ άσχημο να μην μπορείς να ακούσεις και να κουβαλάς μαζί σου τα ακουστικά

Έχει συμβεί και σε άλλους?Μικρό το κόστος?

 

Είμαι και στην φάση να πάρω το satio αλλα δεν ξέρω αν αξίζουν τα λεφτά του να προβώ σε αυτήν την αλλαγή μιας και το κινητό που έχω με ικανοποιούσε σε όλα

Το 905 βγάζει καλύτερες φωτό απ'το Satio!Για το ακουστικό πρέπει να το πας στο σέρβις γι'αλλαγή καλωδιοταινίας. Ανέφερε τους και το πρόβλημα με το WI-FI

Ρε παιδιά SOS έχω ψιλομπερδευτεί κάπως από τα λεγόμενα σας δηλαδή ήμουν ένα τσακ για την αγορά του ΣΕ 905 (λόγω του ότι χρόνια χρησιμοποιώ ΣΕ και αυτή την στιγμή έχω το W810i) και με αυτά που ακούω (χαλασμένο ακουστικό, wi fi κάθε 10 λεπτά klp.) προβληματίστικα ο άνθρωπος :wacko:τελικά είναι τόσο χάλια το τηλέφωνο;

με δεδομένου ότι έχω 170 Ε επιδότιση cosmote +100Ε +/- που θα δώσω ποια συσκευή θα ήταν κατά την γνώμη σας καλύτερη να πάρω αρχικά ήμουνα ανάμεσα στο LG Αρένα και σε σονυ και μάλλον λέω για σονυ

μπορεί κάποιος φίλος να βοηθήσει θα του ήμουνα υπόχρεος!

 

χρόνια πολλά με την ευκαιρία, καλή χρονιά με υγεία σε σας και τις οικογένειές σας!

 

Υ.Γ

με ενδιαφέρει περισσότερο το τηλέφωνο με καλές λείψεις video και foto

 

Καμία σχέση τα 2 τηλέφωνα,τουλάχιστον στο φωτογραφικό τομέα. Το 905 παραμένει κορυφή στις φωτό. Για τα υπόλοιπα που αφορούν το ακουστικό και το wi-fi δεν μπορώ να σε συμβούλεψω,διότι ή θα σου συμβεί ή όχι,50-50 οι πιθανότητες.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα κ χρονια πολλα!

μια ερωτηση,

εχω το κινητο ενα χρονο χωρις κανενα πρόβλημα! μου επεσε απειρες φορες κατω κ το μονο που επαθε ειναι να εχουν μπει τα πλαινα κουμπια μεσα αυτα που ειναι για το βίντεο. ξερει κανεις πως ανοιγει η συσκευη για να τα τοποθετησω στη θεση τους?

πηγα στο γερμανο για να τα βαλει και θελει 60€ το κουμπι!!! ελεος! καινουργιο κινητο παιρνω με τα 120€!!!! δεν ειναι τιποτα! τα βλεπω τα κουμπακια ειναι μέσα στη συσκευη! απο πισω εβγαλα τη μπαταρια το ξεβίδωσα αλλα φοβάμαι μη το κάνω ζημιά! εχει κόλπο να "ξεκουμπώσει" καπως?τα κουμπάκια είναι προς την οθόνη πλευρα όχι προς την κάμερα!

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το 905 βγάζει καλύτερες φωτό απ'το Satio!Για το ακουστικό πρέπει να το πας στο σέρβις γι'αλλαγή καλωδιοταινίας. Ανέφερε τους και το πρόβλημα με το WI-FI

 

 

Καμία σχέση τα 2 τηλέφωνα,τουλάχιστον στο φωτογραφικό τομέα. Το 905 παραμένει κορυφή στις φωτό. Για τα υπόλοιπα που αφορούν το ακουστικό και το wi-fi δεν μπορώ να σε συμβούλεψω,διότι ή θα σου συμβεί ή όχι,50-50 οι πιθανότητες.

 

Να σαι καλά φίλε μου σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου έδωσες

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό εάν είχε άπειρες επαφές, λίγο μεγαλύτερη οθόνη κι ένα αξιοπρεπές πρόγραμμα GPS με ανανεώσεις για το χάρτη, χωρίς χρεώσεις (κι αποθήκευσή τους στην κάρτα μνήμης) θα ήταν το τέλειο κινητό.

Τελεία και παύλα.

 

Όντως, παρουσίασε προβλήματα σε πολλούς αγοραστές, αλλά βγάζει τέτοιες φωτογραφίες που του συγχωρείς πολλά...

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και σε μένα μετά από χρήση 10 μηνών μου έβγαλε το γνωστό πρόβλημα του ακουστικού.Το πήγα στην Omniteck και το έφτιαξαν σε 20 μέρες.

 

Έχω 2 ερωτήσεις :

 

- Όσοι είχατε το γνωστό πρόβλημα του ακουστικού σας ξαναχάλασε μετά την επισκευή?

 

- Επειδή έχω πάρει άλλο ένα κινητό σκέφτομαι το c905 να το χρησιμοποιώ μόνο σε γιορτές και διακοπές για φωτογραφήσεις.Πως να προφυλάξω τη μπαταρία ώστε να μη χαλάσει?Να την αφήσω μέσα και να το έχω απλώς κλειστό?

Link to comment
Share on other sites

Από ότι γνωρίζω, να το χρησιμοποιείς μια φορά το μήνα ώστε να κάνε πλήρη αποφόρτιση-φόρτιση.

Τώρα αν θα την έχεις μέσα ή έξω από το κινητό τη μπαταρία δε γνωρίζω...

 

Ποιο κινητό πήρες και το χρησιμοποιείς αντί του C905;

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω από 1-2 φορτίσεις-αποφορτίσεις το μήνα και σαφώς την μπαταρία εκτός τηλεφώνου, ώστε να αποφευχθεί τυχόν διαρροή ηλεκτρολυτών και καταστραφεί το τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Ένα touchscreen της LG.(το GD510)

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση :) Αν έχει γίνει και κανένα θέμα εδώ στο forum σχετικά με το πως να διατηρούμε ζωντανή μια αχρησιμοποίητη μπαταρία ας μου δώσει ένα link.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,επειδη θελει να το αγορασει ενας φιλος μου...Ειναι αξιοπιστο τηλεφωνο?και σε γενικες γραμμες ειναι καλο?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,επειδη θελει να το αγορασει ενας φιλος μου...Ειναι αξιοπιστο τηλεφωνο?και σε γενικες γραμμες ειναι καλο?

 

Από χαρακτηριστικά είναι πλήρες και βέβαια έχει την καλύτερη οκτάρα κάμερα της αγοράς μαζί με φλας xenon. Όσο για αξιοπιστία, αρκετοί χρήστες έχουν αναφέρει κάποια συγκεκριμένα προβλήματα που μπορεί να εμφανίσει και μάλλον δεν είναι και από τα πλέον αξιόπιστα μοντέλα της SE. Είναι και θέμα τύχης το αν θα εμφανίσει κάποιο πρόβλημα ή όχι. Πάντως σαν συσκευή είναι εξαιρετική.

Link to comment
Share on other sites

Ιδιαίτερα τώρα που κοστίζει 290 ευρώ...

Και τα προβλήματα με το ακουστικό (σε όποιον παρουσιάστηκαν) φτιάχνονται γρήγορα, δείτε τι γίνεται στα NOkia shops με καθυστερήσεις μηνών!

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

γεια και χαρά σε όλους τους φίλους το φόρουμ επίσης να σας ευχηθώ τα καλύτερα για την νέα χρονιά!!

Παιδιά θα παρακαλούσα όποιος έχει την ευγενή καλοσύνη να μου υποδείξει η να μου πει που μπορώ να βρω εδώ στο φόρουμ (link) κάποια προγράμματα - εφαρμογές για C905 μόλις το αγόρασα σήμερα και θα ήθελα να βάλω κάποια χρήσιμα πράγματα μέ

καλό βράδυ σε όλους:)

Edited by grphone
Link to comment
Share on other sites

γεια και χαρά σε όλους τους φίλους το φόρουμ επίσης να σας ευχηθώ τα καλύτερα για την νέα χρονιά!!

Παιδιά θα παρακαλούσα όποιος έχει την ευγενή καλοσύνη να μου υποδείξει η να μου πει που μπορώ να βρω εδώ στο φόρουμ (link) κάποια προγράμματα - εφαρμογές για C905 μόλις το αγόρασα σήμερα και θα ήθελα να βάλω κάποια χρήσιμα πράγματα μέ

καλό βράδυ σε όλους:)

 

Το λογισμικό του C905 είναι κλειστού τύπου που σημαίνει οτι είναι αδύνατη η εγκατάσταση ανεξάρτητων προγραμμάτων και εφαρμογών εκτός από παιχνίδια και ίσως κάποιες ελάχιστες εφαρμογές τύπου Java και μόνο.

Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ και στο internet και θα βρεις κάποια πράγματα.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά...

Αντιμετωπίζω το εξής παράδοξο (σύμφωνα με τα όσα έχουν γραφεί στις 226 σελίδες του νήματος αυτού). Είδα ότι πολλοί αντιμετωπίζουν πρόβλημα σύνδεσης με το ασύρματο router χρησιμοποιώντας τον default browser του C905. Εγώ πάλι αντιμετωπίζω πρόβλημα με τον Opera Mini. Μου λέει συνέχεια ότι δεν είναι δυνατή η σύνδεση στο internet. Ενώ όμως έχω ήδη "κατεβάσει" το Opera χρησιμοποιώντας τον default. Και είμαι σίγουρος ότι η κίνηση γίνονταν μέσω του router, γιατί δεν υπάρχουν προφίλ wap, wep, gprs κτλ αποθηκευμένα στο κινητό μου και επίσης το λαμπάκι στο router έδειχνε ότι υπάρχει διακίνηση δεδομένων ασύρματα (το μοναδικό ασύρματο που λειτουργούσε στο χώρο ήταν το C905). Τι μπορεί να παίζει λοιπόν και δεν έχω κίνηση με τον Opera? Α έχω αλλάξει και το κανάλι σε 1, αλλά πάλι δεν.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις κάποιο προφίλ ρυθμίσεων στο τηλέφωνο. Παρ'όλο που δε θα χρησιμοποιείς το προφίλ αυτό όταν συνδέεσαι μέσω wi-fi, είναι απαραίτητο, διότι έτσι λειτουργούν οι εφαρμογές java. Οπότε, δημιουργείς ένα προφίλ, ακόμη και με λάθος ρυθμίσεις και το επιλέγεις για τη συγκεκριμένη εφαρμογή.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις κάποιο προφίλ ρυθμίσεων στο τηλέφωνο. Παρ'όλο που δε θα χρησιμοποιείς το προφίλ αυτό όταν συνδέεσαι μέσω wi-fi, είναι απαραίτητο, διότι έτσι λειτουργούν οι εφαρμογές java. Οπότε, δημιουργείς ένα προφίλ, ακόμη και με λάθος ρυθμίσεις και το επιλέγεις για τη συγκεκριμένη εφαρμογή.

 

Φίλε μου είσαι αρχηγός... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

έχω ένα θέμα και κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

Μπαίνω internet με wi-fi και μέχρι εδώ οκ είναι δωρεάν αλλά από ό,τι έχω καταλάβει όταν κατεβάζω δεδομένα χρεώνομαι κανονικά (π.χ. όταν ανοίγω τα e-mails μου).

Έχω cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον συνδέεσαι με Wi-Fi δε χρεώνεσαι για τίποτα στη σύνδεσή σου κινητής τηλεφωνίας. Από πού το συμπέρανες ότι χρεώνεσαι;:confused:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι δεν ήσουν συνδεδεμένη στο internet μέσω wifi αλλά μέσω gprs. Αν ήσουν συνδεδεμένη μέσω wifi όσα και να κατέβαζες δεν θα χρεωνόσουν.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Θέλει ένας φίλος μου ν'αγοράσει ένα Sony Ericsson C905 από ένα γνωστό του γύρω στα 150-180. Τι θα πρέπει να προσέξει πριν το αγοράσει; Ο γνωστός του το χρησιμοποιεί καθημερινά και μπορεί να το δει άνετα πριν το αγοράσει. Πιο πολύ φοβάται μήπως του έχουν πειράξει τον «εγκέφαλο» και δώσει πεταμένα λεφτά.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι δεν ήσουν συνδεδεμένη στο internet μέσω wifi αλλά μέσω gprs. Αν ήσουν συνδεδεμένη μέσω wifi όσα και να κατέβαζες δεν θα χρεωνόσουν.

 

σίγουρα με wi-fi ήμουν συνδεδεμένη γιατί μπήκα από την επιλογή wi-fi του κινητού μου :)

συνδέθηκα με το δίκτυο μέσω wi-fi και μετά πήγα στο internet και μπήκα από τον browser του κινητού, όσο ήμουν μέσα δεν χρεωνόμουν αλλά μόλις κατέβασα δεδομένα χρεώθηκα :-(

Edited by Lara_1
Link to comment
Share on other sites

παιδια το πηρα σημερα και εχω να παρατηρησω οτι ολες τις φωτογραφιες μου τις "καιει". οτι ρυθμισεις και να κανω οποιο προφιλ και να βαλω οτι βαλω σε φλας μου το εχει καψει(πολυ φωτινο)

 

 

βασικα μετα απο καποιες δοκιμες που εκανα με την εστιαση στο αυτοματα τα εχει καψει ολα.με εστιαση σε προσωπο σχεδον μια χαρα οτι και να βγαλω

Edited by nikolis2000

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson C905

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...