Jump to content

Sony Ericsson C905


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει ενσωματωμένο GPS οπότε δε χρεώνεσαι!Εκτός κι αν χρησιμοποιήσεις το Google maps οπότε τότε θα χρεωθείς..Δεν είναι βέβαια ανάγκη να το χρησιμοποιήσεις,αφού έχει ενσωματωμένο GPS!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχει ενσωματωμένο GPS οπότε δε χρεώνεσαι!Εκτός κι αν χρησιμοποιήσεις το Google maps οπότε τότε θα χρεωθείς..Δεν είναι βέβαια ανάγκη να το χρησιμοποιήσεις,αφού έχει ενσωματωμένο GPS!

 

 

Nαι αλλα το wayfinder navigator που χρησιμοποιησες ειναι δωρεαν,και αν ναι εχει χρονικο περιοριζμο??

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Και οι χαρτες του Wayfinder? Ειναι αποθηκευμενοι στηνσυσκευη ή οχι? Στο Ρ1 που ειχα παρει και ειχε επισης το Wayfinder με 3μηνη, οι χαρτες δεν ηταν στην μνημη αλλα τους κατεβαζε μεσω GPRS και χρεωνοσουν τρελλα...

Τι ισχυει στο C905? Ειναι εγκατεστημενοι οι χαρτες για Ελλαδα? Γιατι η Μ2 που περιλαμβανεται στην συσκευασια δεν νομιζω οτι εχει χαρτη εγκατεστημενο..

Link to comment
Share on other sites

Οντως το Wayfinder μονο με GPRS συνδεεται.

Και το WI FI να εχεις ανοιχτο για να κατεβασεις τους χαρτες δεν μπορεις :mad:

 

Πρεπει ντε και καλα με GPRS?

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει τρεις (retail) C905 συσκευές μέχρι στιγμής. Και οι τρεις σε καταστήματα του Πλαισίου. Κια οι τρείς είχανε πρόβλημα με το κλέιδωμα των πλήκτρων. Ο μόνος τρόπος για να ξεκλειδώσει το κινητό ήταν να σύρεις την πρόσοψη προς τα πάνω. Πατώντας "ξεκλείδωμα" και μετά "ok" που σου ζητάει, το κινητό απλά παρέμενε κλειδωμένο!:wacko: Το πρόβλημα υπάρχει είτε με το αυτόματο by default κλείδωμα των πλήκτρων μόλις κλείσει η πρόσοψη είτε με την ενεργοποίηση του αυτόματου κλειδώματος πλήκτρων από το μενού "ασφάλεια". Υποθέτω οτι πρόκειται για κάποιο bug στο λογισμικό αν και είναι αρκετά εξόφθαλμο bug και θα έπρεπε να το είχαν αντιληφθεί! Έχει κανείς από όσους το έχουν αγοράσει αυτό το πρόβλημα?:confused:
Link to comment
Share on other sites

:blink: Όχι!Το δοκίμασα αυτό που είπες και κατεβάζοντας το slider ώστε να κλειδώσουν όπως by default είναι ρυθμισμένα και επίσης και το αυτόματο κλείδωμα δεν κάνει κάτι απ'αυτά!
Link to comment
Share on other sites

kotsianis7 εσυ που δοκιμασες το Wayfinder δεν μας λες τι παιζει με τους χαρτες? Χρεωθηκες για το real time κατεβασμα των χαρτων? Ή εχει βρεθει κανενας τροπος να κανουμε τους χαρτες εγκατασταση στην καρτα μνημης τοπικα?
Link to comment
Share on other sites

kotsianis7 εσυ που δοκιμασες το Wayfinder δεν μας λες τι παιζει με τους χαρτες? Χρεωθηκες για το real time κατεβασμα των χαρτων? Ή εχει βρεθει κανενας τροπος να κανουμε τους χαρτες εγκατασταση στην καρτα μνημης τοπικα?

 

Αυτο ακριβως θελω να ρωτησω και εγω.

 

Ακομα μπορουμε να λαμβανουμε Mail μεσω WI FI η μονο με GPRS?

Αυτο το WI FI με εχει καταμπερδεψει στο Ericsson οποτε θελει συνδεεται και οποτε θελει ζηταει ρυθμισεις GPRS...

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά,να σας πω την αλήθεια δεν ξέρω τι παίζει!Βασικά,έχω ενεργποιημένο το πακέτο Wireless Internet 200 MB στην Κοσμοτέ,οπότε δεν τίθεται θέμα χρέωσης μέχρι να ξεπεραστεί αυτός ο όγκος!Από την άλλη,ο μετρητής δεδομένων δε μέτρησε κάποια έξτρα κίνηση,πέραν της πλοήγησης που κάνω εγώ ο ίδιος!Οπότε φαινομενικά,δεν κατέβασε χάρτες!Απ'την άλλη πάντως,οι χαρτες δεν πρέπει να είναι αποθηκευμένοι στην κάρτα μνήμης.Εγώ αυτό που έκανα ήταν να συνδεθώ με δορυφόρο(σε ανοιχτό χώρο συνδέθηκε μόλις σε μερικά δευτερόλεπτα)και από κει και μετά,προκειμένου να δω πως λειτουργεί η φωνητική πλοήγηση,πληκτρολογούσα διάφορα μέρη και άφηνα να με καθοδηγεί η φωνή,δείχνοντάς μου πάντα τον χάρτη και πού βρισκόμουν ακριβώς!Δεν κατέβηκαν όμως καθόλου δεδομένα σύμφωνα με τον μετρητή.Και ο μετρητής μετράει τα δεδομένα από οποιαδήποτε εφαρμογη(συμπεριλαμβανομένου του wayfinder)και δεν είναι αναξιόπιστος.Οότε,δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει!Σήμερα ήταν να εκδοθεί ο λογαριασμός μου στο myaccount!Θα τσεκάρω αν βγήκε για να δω αν χθες τ'απόγευμα που το χρησιμοποίησα υπήρξε έστω κίνηση Ίντερνετ!
Link to comment
Share on other sites

Ο φακος ηταν πολυ γαματη λειτουργια και ειναι λαθος που δεν τον συμπεριελαβαν.

 

Ελπιζω με την εφαρμογη που εδωσε ο φιλος παραπανω να κανουμε κατι. Διαφορετικα θα το κανε εμμεσα με την βιντεοκαμερα. Σε αυτη την περιπτωση πρεπει να ξεκινησει η βιοντεοσκοπηση για να ενεργοποθηθει το led ή οχι?

 

Σ' ένα κατάστημα Γερμανός , που είχε ένα c905 σε λειτουργία (για επίδειξη) ,

είδα ότι στο μενού "Organizer" ΕΙΧΕ επιλογή "Φλας" ( ή "Light" ) με όλες

τις επιλογές ,όπως ακριβώς στο κ850!

Όμως όταν πάτησα την επιλογή "ενεργό" ΔΕΝ άναψε το φως (LED) ,

όσο και αν προσπάθησα και ούτε οι άλλες επιλογές του Light λειτουργούσαν !

Συμπέρασμα ;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά,κοίταξα στην ανάλυση του λογαριασμού μου και όχι,όσες φορές έκανα χρήση του wayfinder navigator δεν υπήρξε κίνηση Ίντερνετ!Πώς γίνεται αυτό;; :blink: Αφού υποτίθεται πως δεν έχει φορτωμένους χάρτες!!!
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να δουλέψω το way finder και μου ζητάει όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης. Τους γνωρίζει κανένας; Και επίσης δεν μπορεί να μου συνδεθεί το gps όσο και αν προσπάθησα δεν μπόρεσε να βρει δορυφόρους. Tη να κάνω;
nikos
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

απο χτες ειμαι κ εγω κατοχος του c905

Αρχικα με οσα ειχα διαβασει εδω ημουν πολυ επφυλακτικος, αλλα ρε παιδεια, ελεος! Η καποιοι εδω λενε αρνητικα μονο κ μονο για πουν η εχουν πεσει σε ελλατωματικα τηλεφωνα. Για την μπαταρια που εχει αναφερθει,να πω πως οταν το πηρα ηταν στο 40% το δουλευα συνεχεια μια κ το εψαχνα και η ατιμη δεν αδιαζε με τιποτα, μεχρι που μετα απο 9 ωρες προκειμενου να αποφορτιστει κ να το βαλω να φορτισει αναγκαστικα κ ανοιξα blutouth, gps, ραδιαφωνο μαζι ολα! Απο καμερα δεν το συζητω ,κορυφαια, απο ντιζαην κ στιβαροτητα στα γνωστα στανταρτ την ericsson, τωρα τι λετε για τζογους και νερα στην οθονη δεν ξερω,τα πληκτρα ειναι μεν σφικτα αλλα δεν με κουρασαν, το μονο μελανο σημειο που διαπυστωσα στις πρωτες εντυπωσεις ειναι λιγο το βαρος του μια κ δεν ειναι κ το πιο ελαφρυ κ η οθονη δεν ειναι πολυ πολυ φωτεινη,αλλα οχι πως μου δημιουργησε καποιο προβλημα η αρνητικη εντυπωση αυτο.

Για το gps και wifi δεν εχω να πω κατι γιατι δεν εχω ασχοληθει ακομα με αυτο

Σημειωση, δεν ειμαι καποιος κολλημενος, γκατζεντακιας,τρελος γνωστης της μικροτεχνολογιας, ουε καποιοσ πιτσιρικας που αλλαζει κινητα καθε μερα

Link to comment
Share on other sites

Είδα χθες για λίγο από κοντά και έπιασα το κινητό, σε κατάστημα "Γερμανός". Μερικές παρατηρήσεις:

 

1) Η αναλογία μεγέθους/βάρους του κινητού είναι ιδεώδης και επιτρέπει άνετο, όσο και σταθερό, κράτημα.

2) Πρόβλημα με ιδιαίτερη σκληρότητα των πλήκτρων δεν κατάλαβα. Απεναντίας, τα θεωρώ πιο εύκολα στην πίεση από αυτά του Κ800 μου.

3) Δεν (έτυχε να) παρατηρήσω το πρόβλημα που αναφέρθηκε με το κλείδωμα του πληκτρολογίου, γιατί δεν ήταν ενεργοποιημένο στο κομμάτι που είδα, οπότε επ' αυτού δεν μπορώ να εκφέρω άποψη

4) Διαπίστωσα, ωστόσο, εμφανή "τζόγο" στο slider - και σκεφτείτε ότι επρόκειτο για ολοκαίνουργιο κομμάτι (μόλις την προηγούμενη μέρα το είχαν ανοίξει)! Ο "τζόγος" παρατηρείται με το slider ανοιχτό: πιέζοντας ελαφρά το κάτω μέρος (εκεί δηλαδή που τελειώνει το πολυπλήκτρο κατεύθυνσης) του "επάνω μισού" είδα ότι πιτσικάρει. Αντίθετα, αυτό δεν παρατηρείται όταν το slider είναι κλειστό.

5) Το καπάκι του φακού είναι πολύ πιο λεπτό ακόμα κι από αυτό του Κ810, με αποτέλεσμα να είναι σχεδόν... αναπόφευκτη η επαφή του δαχτύλου με το φακό καθώς κατεβάζουμε το καπάκι.

 

Σε γενικές γραμμές: σαν κατασκευή, αφήνει καλή αίσθηση και - αν εξαιρέσουμε τον "τζόγο" - προσωπικά το περίμενα χειρότερο από αυτό που είδα. Από τη στιγμή όμως που η SE αποφάσισε να κάνει τσιγκουνιές και αφαίρεσε την μπροστινή κάμερα για βιντεοκλήσεις - κάτι παραπάνω από αυτονόητο χαρακτηριστικό για κινητά αυτής της κατηγορίας τιμής -, δεν επρόκειτο ούτως ή άλλως να το αγοράσω.

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει τρεις (retail) C905 συσκευές μέχρι στιγμής. Και οι τρεις σε καταστήματα του Πλαισίου. Κια οι τρείς είχανε πρόβλημα με το κλέιδωμα των πλήκτρων. Ο μόνος τρόπος για να ξεκλειδώσει το κινητό ήταν να σύρεις την πρόσοψη προς τα πάνω. Πατώντας "ξεκλείδωμα" και μετά "ok" που σου ζητάει, το κινητό απλά παρέμενε κλειδωμένο!:wacko: Το πρόβλημα υπάρχει είτε με το αυτόματο by default κλείδωμα των πλήκτρων μόλις κλείσει η πρόσοψη είτε με την ενεργοποίηση του αυτόματου κλειδώματος πλήκτρων από το μενού "ασφάλεια". Υποθέτω οτι πρόκειται για κάποιο bug στο λογισμικό αν και είναι αρκετά εξόφθαλμο bug και θα έπρεπε να το είχαν αντιληφθεί! Έχει κανείς από όσους το έχουν αγοράσει αυτό το πρόβλημα?:confused:

 

Οχι φιλε μου. Καμμια σχεση..! Μια χαρα δουλευει το ξεκλειδωμα. (Αγορασμενο απο Πλαισιο παρεμπιπτοντως..)

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου. Καμμια σχεση..! Μια χαρα δουλευει το ξεκλειδωμα. (Αγορασμενο απο Πλαισιο παρεμπιπτοντως..)

και σε μενα μια χαρα ξεκλειδωνει, δεν παρατηρησα κατι τετοιο, απο πλαισιο κ εγω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

απο χτες ειμαι κ εγω κατοχος του c905

Αρχικα με οσα ειχα διαβασει εδω ημουν πολυ επφυλακτικος, αλλα ρε παιδεια, ελεος! Η καποιοι εδω λενε αρνητικα μονο κ μονο για πουν η εχουν πεσει σε ελλατωματικα τηλεφωνα. Για την μπαταρια που εχει αναφερθει,να πω πως οταν το πηρα ηταν στο 40% το δουλευα συνεχεια μια κ το εψαχνα και η ατιμη δεν αδιαζε με τιποτα, μεχρι που μετα απο 9 ωρες προκειμενου να αποφορτιστει κ να το βαλω να φορτισει αναγκαστικα κ ανοιξα blutouth, gps, ραδιαφωνο μαζι ολα! Απο καμερα δεν το συζητω ,κορυφαια, απο ντιζαην κ στιβαροτητα στα γνωστα στανταρτ την ericsson, τωρα τι λετε για τζογους και νερα στην οθονη δεν ξερω,τα πληκτρα ειναι μεν σφικτα αλλα δεν με κουρασαν..

 

+1 φιλε μου!!!..

Παραδεχομενος οτι ειμαι ''ψειρας'' με τις συσκευες (το ενα μου ξινιζει το αλλο μου βρωμαει με το παραμικρο..), εδω, στη συγκεκριμενη, μια βδομαδα τωρα που το εχω (και του εχω αλλαξει τον αδοξαστο..), ΔΕΝ του εχω βρει εστω ενα ψεγαδι.

Link to comment
Share on other sites

+1 φιλε μου!!!..

Παραδεχομενος οτι ειμαι ''ψειρας'' με τις συσκευες (το ενα μου ξινιζει το αλλο μου βρωμαει με το παραμικρο..), εδω, στη συγκεκριμενη, μια βδομαδα τωρα που το εχω (και του εχω αλλαξει τον αδοξαστο..), ΔΕΝ του εχω βρει εστω ενα ψεγαδι.

κοιτα αν ψαξουμε ψεγαδια στις συσκευες,δεν υπαρχει τηλεφωνο που να ειναι τελειο, αλλωστε μαι μηχανη ειναι. Το θεμα ειναι σχετικο παντα κ συγκρινομενο με οτι κυκλοφορει στην αγορα, κ σε σχεση παντα με το τι προσφερει κ σε τι κοστος. Εγω δεν ειμαι τυπος που αλλαζει καθε μερα τηλεφωνα (αλλωστε τα οικονομικα δεν το επιτρεπουν), παραδεχομαι πως ειμαι fun της ericsson , με βολευειε απιστευτα το μενου τους μια κ πλεον το εχω συνηθησει, εκτιμω οτι εχουν κορυφαια ποιοτητα κατασκευης και καλες μπαταριες και φυσικα τα θεωρω κορυφαια φωτογραφικα. Οσο για το δικο μας c905 ας κοιταξουμε γυρω τα αντιστοιχα τηλεφωνα με αυτες τις δυνατοτητες και θα δουμε οτι υπερτερει σε μπαταρια ,κοστος αγορας, ενω ειναι εφαμηλο σε κορυφαια ποιοτητα κατασκευης με ενα συγκεκριμενο μονο μοντελο (samsung),ολα τα αλλα ειναι πολυ πισω σε ολα

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις που τελικά βγήκε καλό το C905 και δεν ακούγονται παράπονα απ'τους αγοραστες του...Προς κακή τύχη όσων το έθαβαν.. :rolleyes:

 

Να προσθεσω(γενικά)πως με 16άρα κάρτα Μ2(15 γίγα για την ακρίβεια ο διαθέσιμος χώρος)πετάει!Μέσα σε 1 λεπτό,ακόμη και γεμάτη να είναι η κάρτα,φορτώνει αμέσως και λειτουργεί χωρις κολλήματα!Και γενικά,το λειτουργικό του είναι πλήρως...λειτουργικό!Όσοι είχατε προηγούμενα μοντέλα SE(K700,K750,K800,K850 κλπ.)καταλαβαίνετε τι εννοώ να μην έχει τηλέφωνο της εν λόγω εταιρίας με την 1η διαθέσιμη στο κοινό έκδοση λογισμικού προβλήματα...

 

Τέλος,όπως αναγραφεται και στο whitepaper,υπήρχε αρχικά η λειτουργία Smile shutter,αλλά τελικά αφαιρέθηκε.Υπάρχει άλλωστε και το εν λόγω κείμενο στο λογισμικό του τηλεφώνου:

-Χρησιμοποιήστε το Smile shutter για λήψη ενός προσώπου που χαμογελά.Όταν το εστιασμένο πρόσωπο χαμογελάσει η κάμερα βγάζει αυτόματα μια φωτογραφία.Μπορείτε να παρακάμψετε αυτή τη λειτουργία πιέζοντας το πλήκτρο κάμερας ακόμη μια φορά.

 

Τώρα,γιατί το αφαίρεσαν,ο Θεός κι η ψυχή τους... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις που τελικά βγήκε καλό το C905 και δεν ακούγονται παράπονα απ'τους αγοραστες του...Προς κακή τύχβλήματαη όσων το έθαβαν.. :rolleyes:

 

Δεν είναι λίγο νωρίς να βγάζεις συμπεράσματα;

 

Θα σου θυμίσω ότι εγώ προσωπικά άρχισα να κάνω σοβαρές αναφορές για προβλήματα στο hardware μήνες μετά την πρώτη επαφή μου με το κινητό και όχι από την πρώτη στιγμή. Άσε που ήδη χρήστες έχουν γράψει στο παρόν θέμα παράπονα. Μέχρι και συ έγραψες παράπονα για τα πλήκτρα! :p

 

Ειδικά στο θέμα του slider, αν και ήδη κάποια παιδιά εδώ μέσα διαπίστωσαν τζόγο από την 1η μέρα, τα προβλήματα εμφανίζονται μετά από κάποιο χρονικό διάστημα.

 

P.S. Ακόμα περιμένω απάντηση για τις photos που δημοσίευσες...

Link to comment
Share on other sites

Τα παράπονα με τα πλήκτρα δεν αφορούν βλάβη στο hardware...Το σχεδιασμό τους κατακρίνω..Άσχετο το ένα με το άλλο..Εσύ μιλάς για βλάβες στο hardware..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες , απο χθες ειμαι και εγω ενας ευτυχης κατοχος του c905 , αν και εκτος απο φωτο δεν του εχω κανει τιποτα αλλο γιατι περιμενω να φορτισει και να του κανω την αναβαθμιση πρωτα.

Ρε παιδια το gps σε χρεωνει η οχι ? και γιατι εγω που δεν του εχω βαλει ακομα ρυθμισεις ιντερνετ ( περιμενω την κοσμοτε να μου τις στειλει με φαχ γιατι δεν τις εχουν βγαλει ακομα σε μυνημα ) δεν με αφηνει να συνδεθω ?

την πρωτη φορτιση πρεπει να την αφησω 8 ωρες η μονο μεχρι να φορτισει ?

:X
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως λογικά χρειάζεται σύνδεση Ίντερνετ,αλλιώς πώς θα κατεβάσει χάρτες;Όλα καλά ως εδώ;Ωραία!

 

Έλα όμως που εμένα στην ανάλυση του λογαριασμού μου ΔΕΝ υπάρχει κίνηση Ίντερνετ όταν το χρησιμοποιησα...Να υποθέσω ότι πρόκειται για συμπτωματικό λάθος;Δεν ξέρω...Δε βγαίνει όμως με τη λογική αυτό,καθώς λογικά έκανε κίνηση Ίντερνετ,απ'τη στιγμή που ΔΕΝ υπάρχουν οι χαρτες στο τηλέφωνο.. :confused: Πώς γίνεται όμως και στην ανάλυση λογαριασμού δε φαίνεται τίποτα;Η μόνη κίνηση Ίντερνετ είναι η περιήγηση μέσω browser και γενικά κάθε session που άνοιξε(π.χ. για ανανέωση των RSS ή έλεγχο αναβάθμισης),πλην του κατεβασματος χαρτών του WayFinder!Αν αυτό μπορεί να το εξηγησει κάποιος.. :confused:

 

Σ' ένα κατάστημα Γερμανός , που είχε ένα c905 σε λειτουργία (για επίδειξη) ,

είδα ότι στο μενού "Organizer" ΕΙΧΕ επιλογή "Φλας" ( ή "Light" ) με όλες

τις επιλογές ,όπως ακριβώς στο κ850!

Όμως όταν πάτησα την επιλογή "ενεργό" ΔΕΝ άναψε το φως (LED) ,

όσο και αν προσπάθησα και ούτε οι άλλες επιλογές του Light λειτουργούσαν !

Συμπέρασμα ;

 

 

Πιο πρώιμο λογισμικό,οπότε αφαιρεθηκε(χωρίς καμιά λογική σκέψη)η λειτουργία απ'τις retail εκδόσεις λογισμικού..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson C905

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...