Jump to content

[Επίσημο] Nokia E71


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα.

Κάθε φορά που ανοίγω το κινητό προσπαθεί να εγκαταστήσει κάτι και τελικά μου λέει ότι η εγκατάσταση απέτυχε. Υπάρχει κάπου κάποιο log να δω ποια είναι αυτή η εφαρμογή να τη σβήσε να τελειώνει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δες τι έχεις εγκαταστήσει τώρα τελευταία και πότε ξεκίνησε να στο βγάζει. Αυτό προκαλείται απο εφαρμογή ή, το πιθανότερο, θέμα που είναι εγκατεστημένο στην κάρτα. Αν το μεταφέρεις στο τηλέφωνο, δεν θα σου ξαναβγάλει το μήνυμα.
Link to comment
Share on other sites

Tα προβλήματα συνεχιζονται.

Σε 2 συσκευες εχει παρατηρηθει το εξης φαινομενο.

Καινουργιες εγγραφες επαφων να μην αναγνωριζονται οταν κανεις αναζητηση, παρα μονο αν βαλεις κεφαλαια ή μικρα γραμματα στην αναζητηση.

Aρχιζει να με κουραζει η συσκευη....

Link to comment
Share on other sites

Tα προβλήματα συνεχιζονται.

Σε 2 συσκευες εχει παρατηρηθει το εξης φαινομενο.

Καινουργιες εγγραφες επαφων να μην αναγνωριζονται οταν κανεις αναζητηση, παρα μονο αν βαλεις κεφαλαια ή μικρα γραμματα στην αναζητηση.

Aρχιζει να με κουραζει η συσκευη....

εγω το δοκιμασα αυτο που λες Κωστα αλλα δεν μου εμφανισε κατι τετοιο...δεν ξερω αν εχετε και αλλοι προβληματα, αλλα προσωπικα δεν αντιμετωπιζω προβληματα....

:up:
Link to comment
Share on other sites

εγω το δοκιμασα αυτο που λες Κωστα αλλα δεν μου εμφανισε κατι τετοιο...δεν ξερω αν εχετε και αλλοι προβληματα, αλλα προσωπικα δεν αντιμετωπιζω προβληματα....

ισχυει αυτο που λεει γιατι το πρωτο γραμμα το μεγαλο το γραφει αγγλικα.ειναι bug

Link to comment
Share on other sites

Δες τι έχεις εγκαταστήσει τώρα τελευταία και πότε ξεκίνησε να στο βγάζει. Αυτό προκαλείται απο εφαρμογή ή, το πιθανότερο, θέμα που είναι εγκατεστημένο στην κάρτα. Αν το μεταφέρεις στο τηλέφωνο, δεν θα σου ξαναβγάλει το μήνυμα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θέματα δεν έχω εγκαταστήσει. Όσο για εφαρμογές έχω βάλει αρκετές και δεν ξέρω από που να ξεκινήσω να ψάχνω. Τέλος πάντων δεν είναι και το τεράστιο πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Tα προβλήματα συνεχιζονται.

Σε 2 συσκευες εχει παρατηρηθει το εξης φαινομενο.

Καινουργιες εγγραφες επαφων να μην αναγνωριζονται οταν κανεις αναζητηση, παρα μονο αν βαλεις κεφαλαια ή μικρα γραμματα στην αναζητηση.

Aρχιζει να με κουραζει η συσκευη....

 

Ναι, αυτο ειναι προβλημα (εντοπιζεται στους χαρακτηρες που ειναι κοινοι με τους λατινικους) κι επειδη ειναι σοβαρο καλο ειναι να λυθει αμεσα...

Link to comment
Share on other sites

Tο πρόβλημα το εχω στους Eλληνικούς χαρακτηρες. Πχ εβαλα το ονομα ¨Παπαδοπουλου Eιρηνη¨, και δεν το βρισκει παρα μονο αν κανω στην αναζητηση επαφης συνδιασμο με κεφαλαια ή μικρα γραμματα!! Δηλαδη με μικρα γραμματα στην αναζητηση δεν την βρισκει. Aν γραψω στην αναζητηση με κεφαλαια την βρισκει.

H συσκευη μου μετραει ωρες μου φαινεται για να αφησει τον κοσμο μας. Θα την χτυπησω κατω να την κανω κομματια!

Link to comment
Share on other sites

Tο πρόβλημα το εχω στους Eλληνικούς χαρακτηρες. Πχ εβαλα το ονομα ¨Παπαδοπουλου Eιρηνη¨, και δεν το βρισκει παρα μονο αν κανω στην αναζητηση επαφης συνδιασμο με κεφαλαια ή μικρα γραμματα!! Δηλαδη με μικρα γραμματα στην αναζητηση δεν την βρισκει. Aν γραψω στην αναζητηση με κεφαλαια την βρισκει.

H συσκευη μου μετραει ωρες μου φαινεται για να αφησει τον κοσμο μας. Θα την χτυπησω κατω να την κανω κομματια!

 

-Μεσα απο την εφαρμογη "επαφες" η αναζητηση δουλευει ρολοι με πεζους χαρακτητες.......τουλαχιστον σε μενα..... :!:

-Μονο στην επιφανεια εργασιας η αναζητηση δεν λειτουργει ομαλα,αλλα δεν ειναι λογος αυτος για να σπασεις το τηλ........Με το συμπαθειο.

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Παράκληση!

Καποιος που δεν βαριεται, ας κανει μια καταχωρηση καινουργια με Oνομα και επιθετο με τα πρωτα γραμματα να ειναι Eλληνικοι χαρακτηρες και οχι λατινικοι, και ας μου πει αν συμβαινει αυτο το προβλημα που εχω.

Oι δικιες μου επαφες ειναι ολες καταχωρημενες με κεφαλαια γραμματα. Aν η καινουργια επαφη μπει επισης ολα με κεφαλαια δεν την βρισκει παρα μονο αν δωσω MONO το ονομα. Aν την βαλω την καινουργια καταχωρηση με μικρα τοτε η αναζητηση μου βρισκει την επαφη μονο απο το επιθετο.

Link to comment
Share on other sites

Παράκληση!

Καποιος που δεν βαριεται, ας κανει μια καταχωρηση καινουργια με Oνομα και επιθετο με τα πρωτα γραμματα να ειναι Eλληνικοι χαρακτηρες και οχι λατινικοι, και ας μου πει αν συμβαινει αυτο το προβλημα που εχω.

Oι δικιες μου επαφες ειναι ολες καταχωρημενες με κεφαλαια γραμματα. Aν η καινουργια επαφη μπει επισης ολα με κεφαλαια δεν την βρισκει παρα μονο αν δωσω MONO το ονομα. Aν την βαλω την καινουργια καταχωρηση με μικρα τοτε η αναζητηση μου βρισκει την επαφη μονο απο το επιθετο.

 

Φίλε μου, επειδή η ευχρηστία των επαφών θα παίξει πάρα πολύ σοβαρό ρόλο στην απόφασή μου να πάρω την συσκευή μέσα στην εβδομάδα, μπορείς σε παρακαλώ να περιγράψεις το πρόβλημα λίγο πιο αναλυτικά γιατί είμαι ανάμεσα στο "κατάλαβα" και "δεν κατάλαβα"...

 

Θυμάμαι ένα παρόμοιο πρόβλημα που είχα με ΑΡΧΑΙΑ κινητά... Συμβαίνει ακόμη; Δηλαδή καταχωρώ τις λέξεις "Aegean" (όλα λατινικά) και "Αεράκης" και πάει και καταχωρεί την μία κάτω από την άλλη;

Και στην αναζήτηση μετά πρέπει να έχεις αγγλικά και να γράψεις "Α" και τα υπόλοιπα ελληνικά για να σου το βγάλει;

Το έχετε παρατηρήσει κι άλλοι αυτό;

Μήπως μια μεταγενέστερη έκδοση λογισμικού το διόρθωσε; Εσύ φίλε μου, τσεκάρισες αν υπάρχει νεότερο λογισμικό;

Παιδιά sorry για τον καταιγισμό αλλά αν μου μπουρδουκλωθούν 5500 επαφές ...θα το φάω το κινητό...

Link to comment
Share on other sites

Παράκληση!

Καποιος που δεν βαριεται, ας κανει μια καταχωρηση καινουργια με Oνομα και επιθετο με τα πρωτα γραμματα να ειναι Eλληνικοι χαρακτηρες και οχι λατινικοι, και ας μου πει αν συμβαινει αυτο το προβλημα που εχω.

Oι δικιες μου επαφες ειναι ολες καταχωρημενες με κεφαλαια γραμματα. Aν η καινουργια επαφη μπει επισης ολα με κεφαλαια δεν την βρισκει παρα μονο αν δωσω MONO το ονομα. Aν την βαλω την καινουργια καταχωρηση με μικρα τοτε η αναζητηση μου βρισκει την επαφη μονο απο το επιθετο.

 

-Tο δοκιμασα παλι αρχηγε μου αλλα λειτουργει απροσκοπτα.Με κεφαλαια ελληνικα ολη η επαφη βρισκεται με αναζητηση με πεζους χαρακτηρες.Οι αγγλικες επαφες βρισκονται με αγγλικους πεζους χαρακτηρες ,οι οποιες ειναι γραμμενες με κεφαλαιο το πρωτο γραμμα πεζα τα υπολοιπα,το ιδιο και οι ελληνικες.

-Τα νοκια ειναι μανες μοναχες σ'αυτη την περιπτωση.

-Κατι αλλο παιζει με σενα......απο που το πηρες το κινητο;........τις επαφες τις εγραψες με την εφαρμογη του κινητου; ή τις εκανες επαναφορα απο backup;

-Το κινητο ειναι της alphacopy;....μηπως ειναι εισαγωγη απο αλλη χωρα;....κανω διαφορες υποθεσεις γιατι με παραξενευει,το εχουν παρει αρκετοι το κινητο και αν υπηρχε προβλημα θα υπηρχαν αναφορες και απο αλλους ...... Φιλικα.

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Guys, εχω αρχίσει και εγω να σκεφτομαι σοβαρα την αγορα του Ε71. Εξακολουθω ομως, αφου διαβασα ολο το ποστ, να μην εχω καθαρη εικόνα για το τι συμβαινει με το Gps. Καταλαβα για το Garmin, gia nokia maps κλπ κλπ, η απορια μου ειναι ομως η εξης.

Υπαρχει τελικα επιλογη να απεν. το A gps και να λειτουργει σαν απλο GPS Χωρίς να αγορασεις εξωτ, συσκευη ?? Για παραδειγμα, αντε και βαζουμε το Garmin. λειτουργει ετσι απλα san GPs ?

THx..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όσο είχα το E71 είχα δει ότι το gps έβρισκε σήμα πολύ γρήγορα. Εφόσον όμως το A-GPS είναι ενεργοποιημένο και αυτό ισχύει και σε άλλα 3 κινητά τουλάχιστον (που έχω χρησιμοποιήσει). Η διαφορά που κάνει στον χρόνο για να βρει σήμα το κινητό, είναι τεράστια και κοστίζει από ελάχιστα ως καθόλου. Κατεβάζει μόνο 5-6KB που είναι πραγματικά υπερβολικά μικρός όγκος για να το σκέφτεσαι καν.

 

Δεν χρειάζεται εξωτερικό gps για να δουλέψει καλά το κινητό σαν gps.

 

Όσο για αυτά που λέτε για τις επαφές, στα κινητά Nokia παλιότερα είχε σημασία αν το κινητό είναι στα αγγλικά ή στα ελληνικά. Στα νέα E series όμως υπάρχει μια επιλογή predictive search η οποία μπορεί να έχει σχέση με αυτό που λέτε. Δοκιμάστε να την απενεργοποιήσετε.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται. Αυτό γίνεται με όλες τις S60 συσκευές που έχουν εσωτερικό δέκτη. Αν θέλεις, απενεργοποιείς το A-GPS και δεν χρεώνεσαι τίποτα.

 

Για ποιόν λόγο να αγοράσεις εξωτειρκό δέκτη; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις ανοίξει την εφαρμογή contacts είναι στις επιλογές, δεν θυμάμαι ακριβώς, θα πρέπει να το ψάξεις. Επίσης δεν θυμάμαι πως λέγεται στα ελληνικά.
Link to comment
Share on other sites

Παράκληση!

Καποιος που δεν βαριεται, ας κανει μια καταχωρηση καινουργια με Oνομα και επιθετο με τα πρωτα γραμματα να ειναι Eλληνικοι χαρακτηρες και οχι λατινικοι, και ας μου πει αν συμβαινει αυτο το προβλημα που εχω.

Oι δικιες μου επαφες ειναι ολες καταχωρημενες με κεφαλαια γραμματα. Aν η καινουργια επαφη μπει επισης ολα με κεφαλαια δεν την βρισκει παρα μονο αν δωσω MONO το ονομα. Aν την βαλω την καινουργια καταχωρηση με μικρα τοτε η αναζητηση μου βρισκει την επαφη μονο απο το επιθετο.

τελικα ισχυει...εγραψα Κωστας Μανωλης για ονοματεπωνυμο και δεν το εβρισκε αν το εψαχνα με μικρα ( και το ονομα και το επωνυμο)...το ιδιο γινεται και αν περαστει απο outlook?

:up:
Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως ολα λειτουργουν κανονικα με τις επαφες!!!Τις βρισκει κανονικα ειτε πεζα γραμματα ειτε κεφαλαια:D

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

:mad::mad::mad: Αν είναι δυνατόν! Πήρα στην Κοσμοτέ να το παραγγείλω και μου είπαν ότι δεν το έχουν! :mad: Απαράδεκτοι! Σε ένα σωρό καταστήματα και δεν υπάρχει πουθενά μωρέ; :mad: Τώρα περιμένω την Τετάρτη που θα παραλάβουν και ΑΝ είναι στην παραλαβή θα είμαι τυχερός!

 

Βόδια!

Γκρρρρρρ....

 

Έτσι μου'ρχεται να πάω να το πάρω από κανένα πλαίσιο και ας χάσω την επιδότηση! (με την επιδότηση το παίρνω 150 ευρώ)

Αλλά είναι και βλακεία να χάσω 300 ευρώ έτσι για μερικές μέρες...

Το "μερικές" φοβάμαι μόνο... μη τυχόν και γίνει "πολλές"!!!

 

Σόρυ για τα νεύρα αλλά ....

Link to comment
Share on other sites

κοιτα,λογικα το μερικες θα γινει παρα πολλες!!!!Σου ευχομαι το αντιθετο βεβαια,ομως μιλαω απο προσωπικη πειρα!!!:mad:

Ομως αποψη μου ειναι να περιμενεις γιατι τα 300 ευρω ειναι παρα πολλα:D

εκτος βεβαια αν βρεις καποιον και σου αγορασει την επιδοτηση!!!

 

παντως ειληκρινα οσες μερες και να περιμενεις το κινητο τα ΣΠΑΕΙ!!!!Ειναι απιστευτο και θα σε αποζημιωσει!!!!Υπομονη

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

Αν η επαφη περαστει απο το outlook (με συγχρονισμο) η αναζητηση δουλευει μια χαρα.

Το προβλημα ειναι στις νεες επαφες που ειναι γραμμενες απο το ιδιο το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

παντως ειληκρινα οσες μερες και να περιμενεις το κινητο τα ΣΠΑΕΙ!!!!Ειναι απιστευτο και θα σε αποζημιωσει!!!!Υπομονη

 

thnks... :)

 

Ελπίζω να το βρούνε τα αστροπελέκια...

Link to comment
Share on other sites

Αν η επαφη περαστει απο το outlook (με συγχρονισμο) η αναζητηση δουλευει μια χαρα.

Το προβλημα ειναι στις νεες επαφες που ειναι γραμμενες απο το ιδιο το κινητο.

 

Ετσι ακριβώς!!

Το πρόβλημα εντοπίζεται στις καινούργιες επαφές!

Το επιβεβαίωσε και ο savasgr.

Κρίμα.........

Ενα ακόμα προβλημα λοιπόν μετά το πρώτο που εντόπισα (το οτι δεν μπορείς να μεταφέρεις τα email σε καινούργιους φακέλους που έχεις φτιάξει, για να τα κατηγοριοποιήσεις).

Ακούω προτάσεις. Να το σπάσω ή να περιμένω καινούργιο firmware?:cry:

Link to comment
Share on other sites

:mad::mad::mad: Αν είναι δυνατόν! Πήρα στην Κοσμοτέ να το παραγγείλω και μου είπαν ότι δεν το έχουν! :mad: Απαράδεκτοι! Σε ένα σωρό καταστήματα και δεν υπάρχει πουθενά μωρέ; :mad: Τώρα περιμένω την Τετάρτη που θα παραλάβουν και ΑΝ είναι στην παραλαβή θα είμαι τυχερός!

 

Βόδια!

Γκρρρρρρ....

 

Έτσι μου'ρχεται να πάω να το πάρω από κανένα πλαίσιο και ας χάσω την επιδότηση! (με την επιδότηση το παίρνω 150 ευρώ)

Αλλά είναι και βλακεία να χάσω 300 ευρώ έτσι για μερικές μέρες...

Το "μερικές" φοβάμαι μόνο... μη τυχόν και γίνει "πολλές"!!!

 

Σόρυ για τα νεύρα αλλά ....

 

Σιγα Φιλε μου, μην σου πουλησουν νεα συσκευη...και τισ παλιες τι θα τις κανουν....?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...