Jump to content

3 Ιουνίου, ο πρώτος γάμος ομοφυλόφιλων ζευγαριών


Treloparea
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι,γιαυτο και ειπα μπεγμη μου πως δεν μπορω να καταλαβω τους λογους για τους οποιους θελουν "γαμο"

την εξασφαλιση(απο νομικης πλευρας ) την εχουνε

οπως εχουν και την ηθικη καθως απο την στιγμη που το νιωθουν σωστο,κανεις δεν τους κατηγορει για την σεξουαλικη τους προτιμηση.

την ευλογια της εκκλησιας το γνωριζουν πως δνε μπορουν να την εχουν.

συνεπως τι τους προσφερουν "τα λογια του δημαρχου",περα απο ενα επιπλεον χαρτι για μετεπειτα διεκδικησεις?

 

Βρε συ, και τη μαγική στιγμή της πρότασης γάμου πού την πας?:p

 

 

 

Εγώ πάντως όπως είπα συμφωνώ με αυτό που πρότεινε ο ddr2!

Να σαι καλά:)

 

 

Κατά δεύτερον, ναι το βλέπω πρόοδο. Θεωρώ ότι σε μια κοινωνία πρέπει όλοι να έχουμε ίσα δικαιώματα. Τι έχουν δηλαδή οι ομόφυλοι και δεν θεωρούνται πολίτες αυτής της χώρας;

Ε, τότε να κατηγορήσουμε και τη φύση που δεν τους επιτρέπει να κάνουν παιδιά.

Κανονικοί πολίτες είναι, έχουν οσα δικαιώματα έχουν και όλοι οι άλλοι.

Έχουν κάθε δικαίωμα να παντρευτούν, όπως και όλοι οι άλλοι.

 

Είναι άνθρωποι όπως εγώ, εσύ, ο καθένας. Αν θέλουν να παντρευτούν ας το κάνουν. Αν θέλουν να υιοθετήσουν ας το κάνουν κι αυτό. Να θυμίσω ότι πολλά παιδάκια λιώνουν σε ιδρύματα ενώ κάλλιστα θα μπορούσαν να υιοθετηθούν.

Εδώ θα με βρείς έντελώς αντίθετο.

Τα παιδάκια δεν φταίνε σε τίποτα.

Χάθηκαν τα "κανονικά" ζευγάρια που θέλουν να υιοθετήσουν παιδιά?

Όσο για το ότι ο γάμος έγινε τόσο πρωί, υποθέτω είναι πολύ απλή η εξήγηση. Αν γινόταν οποιαδήποτε άλλη ώρα της ημέρας, θα έτρεχαν να σταματήσουν το γάμο οι μπάτσοι (με τα Cutty Shark ανά χείρας :lol:)

Αυτό δείχνει αδιαφορία για το λαικό αίσθημα.

Ο λαός κυβερνά, οι εκπρόσωποί του διαχειρίζονται την εξουσία.

 

Και θα πω κάτι για να κλείσω, προτιμώ το παιδί μου να είναι ομορφυλόφιλος παρά παπάς.

Μμμμμ, δύσκολο δίλλημμα.

Να πάρω τη βόηθεια του κοινού?:lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 342
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εδώ θα με βρείς έντελώς αντίθετο.

Τα παιδάκια δεν φταίνε σε τίποτα.

Χάθηκαν τα "κανονικά" ζευγάρια που θέλουν να υιοθετήσουν παιδιά?

 

Mα, το ότι είναι ομοφυλόφιλοι δε σημαίνει ότι και τα παιδιά θα γίνουν έτσι ή ότι θα έχουν ψυχολογικά προβλήματα. Πιστεύω πως είναι καλύτερο ένα παιδί να μεγαλώνει σε τέτοιο περιβάλλον παρά σε μια οικογένεια που ο πατέρας μπεκροπίνει και τα βαράει..

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Μα κανείς δεν έκρινε τις επιλογές τους.Ο καθένας έχει το δικαίμωμα να επιλέξει όποιον θέλει για σύντροφό του αλλά μέχρι εκεί.Ο γάμος είναι κάτι σοβαρό και εδώ και εκατοντάδες χρόνια συμβαίνει μεταξύ ετερόφυλων ανθρώπων.Δε μπορούμε έτσι απλά χωρίς συζήτηση να αλλάξουμε έναν τόσο σοβαρό θεσμό για να ικανοποιούνται και οι ομοφυλόφιλοι.Θα πρέπει να γίνει σοβαρή συζήτηση από τα όργανα της πολιτείας για να αλλάξει το σύνταγμα και οι νόμοι.Όχι κρυφά κρυφά το πρωί για να μη πάρει χαμπάρι κανείς και αντιδράσει.Εν τέλει ο καθένας έχει το δικαίωμα να κάνει ότι θέλει.Αλλά ο γάμος ως θεσμός παρουσίαζει μια ιδιαιτερότητα και δεν μπορεί να περάσει στο ντούκου για να ικανοποιεί τα συμφέροντα των ομοφυλόφιλων.Θα πρέπει να γίνουν πολλές αλλαγές και αυτό προϋποθέτει συζήτηση και αναθεώρηση πολλών θεσμών.Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα.

 

κοίτα, μη μπερδεύεις το θρησκευτικό γάμο με τον πολιτικό. Σοβαρός θεσμός για τα ετερόφιλα άτομα, ναι, είναι ο θρησκευτικός γάμος...ο πολιτικός καλύπτει τα νομικά δικαιώματα για τα περισσότερα ζευγάρια, γι'αυτό και πολλοί κάνουν γρήγορα γρήγορα έναν πολιτικό και μετά από μερικά χρόνια κάνουν και ένα θρησκευτικό. Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι οι ομοφυλόφιλοι ζητάνε νομικά δικαιώματα και όχι τις ευλογίες του Θεού. Αν κάνω λάθος διορθώστε με...

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, μη μπερδεύεις το θρησκευτικό γάμο με τον πολιτικό. Σοβαρός θεσμός για τα ετερόφιλα άτομα, ναι, είναι ο θρησκευτικός γάμος...ο πολιτικός καλύπτει τα νομικά δικαιώματα για τα περισσότερα ζευγάρια, γι'αυτό και πολλοί κάνουν γρήγορα γρήγορα έναν πολιτικό και μετά από μερικά χρόνια κάνουν και ένα θρησκευτικό. Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι οι ομοφυλόφιλοι ζητάνε νομικά δικαιώματα και όχι τις ευλογίες του Θεού. Αν κάνω λάθος διορθώστε με...

Μα εγώ δε μιλάω μόνο για θρησκευτικό γάμο.Τα νομικά δικαιώματα στα ομοφυλόφιλα ζευγάρια καλύπτονται από το σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης άρα ο γάμος είναι περιττός σε αυτά εα ζευγάρια.

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδόφιλος είναι πλάσμα του Θεού,εκτός της όλης ανωμαλίας που τον βαραίνει δεν παντρευέται ένα ατόμο ανήλικο χωρίς βούληση.Ο κτηνοβάτης είναι πλάσμα του Θεού, μπορεί να παντρευτεί μια γίδα η οποία μπορεί να την βρίσκει αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε,σωστά?μπεεε?Ο ομοφυλόφιλος είναι πλάσμα του Θεού που αγαπάει κάποιο άλλο άτομο και θέλει να το επισημοποιήσει με ένα πολιτικό γάμο, διαδικασία που δεν είναι θεσμός αλλά μια απλή πράξη δικαίου χωρίς καμία ανωμαλία λόγω της θεικά δοσμένης ελεύθερης βούλησης.Αναρωτηθήτε λοιπόν αγαπητοί γιατί δεν παντρεύονται οι ομοφυλόφιλοι...?Και η απάντηση είναι γιατί δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά είμαστε <<καλοί>> χριστιανοί και κάποια λαλημένα μυαλά πριν εκαντοντάδες χρόνια είπαν ότι δεν επιτρέπεται και κάποιοι αμόρφωτοι σε συνεργασία με κάποιους στενόμυαλους το συγκράτησαν και το έκαναν αυτό θεσμό.Ορίστε λοιπόν κάντε sex χωρίς καπότα ή μην κάνετε καθόλου,να εξομολογήστε πριν κοινωνίσετε,να μην φοράτε φούστα στην εκκλησία,να δίνετε στο καλάθι 10 ευρώ,να κάνετε το σταυρό σας σε κάθε κύριε ελέησον γιατί κάποιοι σας το είπαν.Πιστεύετε και μην ερευνάτε σαν τα ζώα,αλλά αν είναι να το ερευνήσετε κάντε το σωστά,αγαπάτε τον πλησίον σας όποιος και αν είναι αυτός και πόσο ακόμα όταν αυτός δεν καταπατά τα δικαιώματα σας.Καλά μυαλά και καλή τύχη στα παιδιά σας:):):)

Φιλε τσατσε συγνωμη αλλα εχεις μπερδεψει τ αυγα και τα πασχαλια..

Μπερδευεις την Αγια Γραφη με την σημερινο τροπο διοίκησης της εκκλησιας και προσθετεις λογια στην Αγια γραφη τα οποια τα ειπαν ''παπαδες'' του σημερα. Ναι αυτα δεν τα λεει η Αγια γραφη(φουστες,καποτες κτλ) αλλα παπαδες ...επισης συμφωνω απολυτα,,,ο πολιτικος γαμος εχει να κανει μονο με τα δικαιωματα που αναλογουν στον καθενα,,,αλλα δεν δεχομαι θρησκευτικο γαμο

 

 

 

 

 

 

 

Το ότι δε θέλω το παιδί μου να γίνει παπάς, δεν έχει να κάνει με σκάνδαλα κλπ γιατι δεν θεωρώ πως όλοι οι κληρικοί είναι έτσι. Δεν θέλω να γίνει παπάς για τον απλούστατο λόγο ότι όλοι τους είναι απίστευτα οπισθοδρομικοί, στενόμυαλοι και αν μπορούσαν θα μας είχαν γυρίσει σε βιβλικές εποχές. :ninja: (γνώμη μου)

ΜΟΥ αρεσει που τους τσουβαλιαζεις ολους, ολοι ειναι οπισθοδρομικοι και τετοια,,,εχω να σου πω οτι εισαι και συ θυμα των ΜΜΕ...βλεπεις 2-3 ''παπαδες''(που δεν ειναι με την κανονικη εννοια) στην τηλεοραση και σχηματιζεις γνωμη..αλλα ετσι ειναι βλεπεις οι περισσοτεροι τη σημερον ημερα,,κρινουν με βαση την tv,,,

ετσι λοιπον αυτοι δεν ειναι προοδευτικοι οπως θα ηθελαν να λεγονται, αλλα ψευτοπροοδευτικοι, οπου αναπαραγουν οτι βλεπουν απο το εξωτερικο,αποψεις, και τα σχετικα....

 

λοιπον,,,εγω ειμαι υπερ του πολιτικου αλλα κατα του θρησκευτικου,,,δεν μου αρεσει η ισoπεδωση

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Mα, το ότι είναι ομοφυλόφιλοι δε σημαίνει ότι και τα παιδιά θα γίνουν έτσι ή ότι θα έχουν ψυχολογικά προβλήματα. Πιστεύω πως είναι καλύτερο ένα παιδί να μεγαλώνει σε τέτοιο περιβάλλον παρά σε μια οικογένεια που ο πατέρας μπεκροπίνει και τα βαράει..

 

Γιατί ή το ένα θα γίνεται ή το άλλο??

Μην είστε τόσο πολύ απόλυτοι.

Σκέψου λίγο τι προβλήματα μπορεί να αντιμετωπίσει αυτό το παιδί από τον κοινωνικό του περίγυρο...

Σκέψου πώς θα σκέφτεται το ίδιο που δεν θα έχει μαμα...

Σκέχου που όλοι θα του λένε οτι οι γονείς σου τον παίρνουν στην τελική!!

Έχεις πάρει φόρα τρελοπαρείτσα....:)

Δεν ζούμε στη λιμνούπολή!!!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Η ομοφυλοφιλία είναι γενετική ανωμαλία όσο και αν σε μερικούς δεν αρέσει να ακούγεται.Συνεπώς γενετικώς είναι ανώμαλοι με την έννοια του μη φυσιολογικού από την φύση του ανθρώπου.

 

δεν νομιζω,πιστευω οτι γινεσαι...δεν γεννιεσαι...αν ηταν γενετικη ανωμαλια θα διορθωνόταν με ορμονοθεραπια...;)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας,θεωρω οτι το θεμα ελαβε τραγικα μεγαλη διασταση λες και το προβλημα της Ελλαδος ειναι εαν θα ''παντρευτουν'' 2 γκει.Ο κοσμος εχει πολλα προβληματα ΑΛΛΑ τα καναλια πιανονται απο τετοια θεματα για να το κανουν σηριαλ και να λενε μερες ολοκληρες(ειδησεις-Λαμπιρη-Στεφανιδου...)

 

Επειτα συμφωνω οτι το να εισαι γκει ειναι γενετικη ανωμαλια.

Εαν ειμασταν ολοι ετσι ΔΕΝ θα συνεχιζοταν το ανθρωπινο γενος.Ο θεος,η φυση,ο δαλαι λαμα,σε οτι πιστευει ο καθενας τελος παντων-δημιουργησε τον αντρα και τη γυναικα για να ενωνονται και να διαιωνιζεται το ειδος.

Για να γινεται αυτο εμφυσησε το ποθο-παθος προς το αντιθετο φυλο.Μερικες φορες βεβαια κατι παει στραβα και γεννιουνται τετοια ατομα.

ΣΙΓΟΥΡΑ ομως δεν φταινε και αυτοι που γεννηθηκαν ετσι.Ανθρωποι ειναι και αυτοι.

 

Το καλυτερο σχετικα με το γαμο θα ηταν να υπαρχει μια λυση που να τους δινει το δικαιωμα να αναγνωριζονται δοικητικα και να μπορουν να συμβιωνουν- χωρις βεβαια να υιοθετουν παιδια...

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω,πιστευω οτι γινεσαι...δεν γεννιεσαι...αν ηταν γενετικη ανωμαλια θα διορθωνόταν με ορμονοθεραπια...;)

 

Νομίζω ότι συμβαίνουν και τα 2.Άλλοι έτσι γεννιούνται και άλλοι το επιλέγουν να γίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Οφείλεις όμως να γνωρίζεις ότι υπάρχουν άτομα που έχουν διακρίνει ότι παρουσιάζουν ομοφυλοφιλία και προσπαθούν να την καταπολεμήσουν για να γίνουν φυσιολογικοί χωρίς κανείς να του έχει πει ότι είναι άρρωστοι ή ανώμαλοι.

 

Πιστευω οτι ο λογος για τον οποιο πολλοι που συνειδητοποιουν οτι ειναι ομοφυλοφιλοι προσπαθουν να το καταπολεμησουν ειναι το γεγονος οτι ξερουν το ρατσισμο που θα αντιμετωπισουν.Οι ρατσιστικες αποψεις τους εχουν κανει κ αυτους τους ιδιους να νιωθουν ετσι.Κ ειναι κριμα.Η ομοφυλοφιλια ειναι επιλογη οχι αρρωστια.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ή το ένα θα γίνεται ή το άλλο??

Μην είστε τόσο πολύ απόλυτοι.

Σκέψου λίγο τι προβλήματα μπορεί να αντιμετωπίσει αυτό το παιδί από τον κοινωνικό του περίγυρο...

Σκέψου πώς θα σκέφτεται το ίδιο που δεν θα έχει μαμα...

Σκέχου που όλοι θα του λένε οτι οι γονείς σου τον παίρνουν στην τελική!!

Έχεις πάρει φόρα τρελοπαρείτσα....:)

Δεν ζούμε στη λιμνούπολή!!!

 

 

Δεν έχω πάρει φόρα :):p

 

Αν το παιδί έχει σωστές βάσεις από το σπίτι δεν νομίζω να τον αγγίζουν οι ανωριμότητες άλλων παιδιών. Το ίδιο "δούλεμα" το τρώνε και παιδιά που προέρχονται από μονογονεϊκές οικογένειες, ή που φοράνε σιδεράκια, γυαλάκια κλπ...

 

Αν το παιδάκι είναι καλά με τον εαυτό του, η οικογένειά του το αγαπάει τότε δεν τον ενδιαφέρει τι λένε οι άλλοι. Και στην τελική, ότι δούλεμα θα πέσει, θα πέσει τα πρώτα 5 χρόνια. Μετά θα μειώνεται το ποσοστό. Μου έρχεται στο μυαλό η Ολλανδία επειδή έχω γνωστούς εκεί και μου μεταφέρουν το κλίμα... ;)

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πάρει φόρα :):p

Αν το παιδί έχει σωστές βάσεις από το σπίτι δεν νομίζω να τον αγγίζουν οι ανωριμότητες άλλων παιδιών. Το ίδιο "δούλεμα" το τρώνε και παιδιά που προέρχονται από μονογονεϊκές οικογένειες, ή που φοράνε σιδεράκια, γυαλάκια κλπ...

 

Ρε συ, δεν είναι το ίδιο πράγμα με τα σιδεράκια.

Αυτό το παιδί δεν θα έχει τα σωστά πρότυπα για να δημιουργήσει μια οικογένεια το ίδιο αργότερα.

Θα είναι κάτι που θα το ακολουθεί για όλη του τη ζωή.

Αnyway, μάλλον δεν μπορώ να σε πείσω...

 

Αν το παιδάκι είναι καλά με τον εαυτό του, η οικογένειά του το αγαπάει τότε δεν τον ενδιαφέρει τι λένε οι άλλοι. Και στην τελική, ότι δούλεμα θα πέσει, θα πέσει τα πρώτα 5 χρόνια. Μετά θα μειώνεται το ποσοστό. Μου έρχεται στο μυαλό η Ολλανδία επειδή έχω γνωστούς εκεί και μου μεταφέρουν το κλίμα... ;)

Άλλη κοινωνία, μη συγκρίνεις...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, δεν είναι το ίδιο πράγμα με τα σιδεράκια.

Αυτό το παιδί δεν θα έχει τα σωστά πρότυπα για να δημιουργήσει μια οικογένεια το ίδιο αργότερα.

Θα είναι κάτι που θα το ακολουθεί για όλη του τη ζωή.

Αnyway, μάλλον δεν μπορώ να σε πείσω...

 

 

Γιατί δεν θα έχει τα σωστά πρότυπα; Άλλωστε τόση ώρα μιλάτε για γενετική ανωμαλία (ενώ εγώ ανέφερα και την ψυχολογική πλευρά, αλλά τέλος πάντων). Δηλαδή κάποιος γίνεται gay ανεξάρτητα του τι συμβαίνει στην οικογένειά του!

 

Τώρα γιατί ξαφνικά το παιδί θα γίνει gay; :confused:

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Χμ, από ότι βλέπεις ενοχλούνται πολλοί...

 

Πολλοι στο Ιραν ενοχλουνται που οι γυναικες θελουν να εχουν ισα δικαιωματα. Πιστευεις οτι επειδη εκει πολλοι ενοχλουνται, πρεπει να μην προχωρησουν τα ζητηματα που αφορουν την ισονομια των πολιτων ανεξαρτητως φυλου;

 

Απλα καθε κοινωνια εχει και συντηρηρικα κομματια, τα οποια δεν οφειλουμε να τα σεβομαστε εφοσον αυτα επιδιωκουν κατι διαφορετικο απο την ισονομια των πολιτων και την εξισωση των δικαιωματων τους.

 

κατα τα αλλα εγω προσωπικα δεν ειμαι κατα του να ζουνε μαζι 2 ατομα του 2 φυλου εφοσον το θελουν οι ιδιοι.αλλα δεν βρισκω καποιον λογο για να προχωρησουν σε γαμο,απο την στιγμη μαλιστα που και νομικα το ζητημα (πχ με τα κληρονομικα) εχει λυθει

 

ναι,γιαυτο και ειπα μπεγμη μου πως δεν μπορω να καταλαβω τους λογους για τους οποιους θελουν "γαμο"

την εξασφαλιση(απο νομικης πλευρας ) την εχουνε

οπως εχουν και την ηθικη καθως απο την στιγμη που το νιωθουν σωστο,κανεις δεν τους κατηγορει για την σεξουαλικη τους προτιμηση.

την ευλογια της εκκλησιας το γνωριζουν πως δνε μπορουν να την εχουν.

συνεπως τι τους προσφερουν "τα λογια του δημαρχου",περα απο ενα επιπλεον χαρτι για μετεπειτα διεκδικησεις?

 

Οσον αφορα τις συνταξεις εχει λυθει το ζητημα; Οσον αφορα την υιοθεσια; Οχι προφανως. Κατα δευτερον, αν δεν βρισκεις λογο να υπαρχει γαμος εφοσον (ας υποθεσουμε) εχουν λυθει τα νομικα ζητηματα, τοτε υποθετω δεν βρισκεις λογο να υπαρχει και γαμος - εστω πολιτικος, που δεν εχει και καποια θρησκευτικη σημασια - και για τους straight. ;)

 

Προφανως οχι, και ο λογος ειναι οτι ο γαμος δεν σου δινει μονο νομικα δικαιωματα, αλλα ειναι και εορτασμος του ερωτα σου, μαζι με τα ατομα που αγαπας και σε αγαπουν. :)

 

 

 

το μονο που θα σχολιασω ειναι το οτι ενα παιδακι που "λιωνει" σε ιδρυμα ειναι προτιμοτερο να δωθει σε οικογενεια με αντρα και γυναικα παρα σε ομοφυλο ζευγαρι.

δεν θα μπω στο τρυπακι να σκεφτω "μπορει να παρει περισσοτερη αγαπη απο τους ομοφυλοφιλους απο οτι απο τους αλλους" ή αλλα αντιστοιχα.φυσικα και μπορει να συμβει κατι τετοιο.

ο μονος λογος που το λεω ειναι επειδη πως τοτε εχεις αποκλεισει εναν παραγοντα που ενδεχομενως να επιρρεασει τον ψυχισμο του και την διαμορφωση της προσωπικοτητας του.

 

Οχι οτι εγω ειμαι 100% υπερ της υιοθεσιας απο ομοφυλοφιλα ζευγαρια, αλλα ενα παιδακι που ειναι σε ιδρυμα, δεν προτιμας να δοθει σε ενα ομοφυλο ζευγαρι, απο το να παραμεινει χωρις οικογενεια (αν πχ δεν βρισκεται ετεροφυλο ζευγος που να θελει να το υιοθετησει; )

 

Σαφώς και δεν είναι το ίδιο. Απλά ήθελα να δείξω ότι σε κάποιους θα ανοίξει η όρεξη και ό,τι ανωμαλία σκέφτεται θα την βαφτίζει φυσιολογικό, με αποτέλεσμα να επιθυμεί τη νομιμοποίησή της μέσω του γάμου ή οτιδήποτε άλλου.

 

Δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους, αρκεί να μην προσπαθούν να προβάλλουν την παρέκκλισή τους ως κάτι το φυσιολογικό.

Εγώ προσωπικά - και αν δεν απατώμαι και πολλοί άλλοι - την ομοφυλοφιλία τη θεωρώ παρέκκλιση, και επομένως δε μπορώ να δεχτώ τη νομιμοποίησή τους με γάμο, που θεωρώ ότι είναι ιερό μυστήριο (ακόμα και ο πολιτικός γάμος έχει συμβολική σημασία).

 

Ελπίζω να μην πέσουν να με φάνε κάποιοι που είμαι τόσο "οπισθοδρομικός" και "ρατσιστής", όπως ίσως θα σπεύσουν να με χαρακτηρίσουν. Ελπίζω να μου αναγνωρίζετε το δικαίωμα να πω τη γνώμη μου ελεύθερα, καθώς δεν προσβάλλω κανέναν.

 

1) Εσυ τι θα ηθελες δηλαδη; Να δηλωνουν οτι ειναι ανωμαλοι, και να ζητουν συγγνωμη; Εφοσον ετσι γεννηθηκαν οι ανθρωποι, τι να κανουν; Να προσπαθουν μια ζωη να ζησουν εναντια στα θελω τους γιατι καποιοι αλλοι ενοχλουνται;

 

2) Ο πολιτικος γαμος φυσικα και δεν ειναι ιερο μυστηριο. Καταρχας η Εκκλησια δεν τον αναγνωριζει, κατα δευτερον τον εκτελει πολιτικο προσωπο. Το μονο ιερο που εχει, ειναι η αγαπη των ατομων που παντρευονται. Που δεν εχει να κανει με το αν ειναι αντρας και γυναικα, ή του ιδιου φυλου.

 

Δε μπορούμε έτσι απλά χωρίς συζήτηση να αλλάξουμε έναν τόσο σοβαρό θεσμό για να ικανοποιούνται και οι ομοφυλόφιλοι.Θα πρέπει να γίνει σοβαρή συζήτηση από τα όργανα της πολιτείας για να αλλάξει το σύνταγμα και οι νόμοι.Όχι κρυφά κρυφά το πρωί για να μη πάρει χαμπάρι κανείς και αντιδράσει.Εν τέλει ο καθένας έχει το δικαίωμα να κάνει ότι θέλει.Αλλά ο γάμος ως θεσμός παρουσίαζει μια ιδιαιτερότητα και δεν μπορεί να περάσει στο ντούκου για να ικανοποιεί τα συμφέροντα των ομοφυλόφιλων.Θα πρέπει να γίνουν πολλές αλλαγές και αυτό προϋποθέτει συζήτηση και αναθεώρηση πολλών θεσμών.Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα.

 

1) Το συνταγμα τι σχεση εχει με τον γαμο; Ουδεμια. Κατα δευτερον, οι τωρινοι νομοι δεν απαγορευουν τη τελεση γαμου μεταξυ ομοφυλοφιλων, ουτε οριζουν τον γαμο ως πραξη μεταξυ ατομων διαφορετικου φυλου. Αρα τι να αλλαξει; Κατα δευτερον, προφανως και μπορει να αλλαξει αμεσα, πολυ απλα γιατι αλλαζει τα συμφερονται τα ομοφυλοφιλων και τα εξομειωνει με των υπολοιπων πολιτων. Δεν τους ευνοει, τους κανει ισους. ;) Τι συζητηση να θελει αυτο; Και επι χιλιαδες χρονια οι γυναικες δεν ψηφιζαν, αλλα ο νομος αλλαξε γιατι ηταν αδικος, και ας ελεγαν καποιοι οτι ενοχλουνται.

 

Μα εγώ δε μιλάω μόνο για θρησκευτικό γάμο.Τα νομικά δικαιώματα στα ομοφυλόφιλα ζευγάρια καλύπτονται από το σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης άρα ο γάμος είναι περιττός σε αυτά εα ζευγάρια.

 

Το συμφωνο ελευθερης συμβιωσης, οπως τουλαχιστον εχει ειπωθει, αρχικα τουλαχιστον, δεν θα καλυπτει και τους ομοφυλοφιλους.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν θα έχει τα σωστά πρότυπα; Άλλωστε τόση ώρα μιλάτε για γενετική ανωμαλία (ενώ εγώ ανέφερα και την ψυχολογική πλευρά, αλλά τέλος πάντων). Δηλαδή κάποιος γίνεται gay ανεξάρτητα του τι συμβαίνει στην οικογένειά του!

 

Τώρα γιατί ξαφνικά το παιδί θα γίνει gay; :confused:

 

Εγώ δεν είπα τη γνώμη μου πάνω σε αυτό το θέμα.

Προσωπικά πιστεύω οτι τουλάχιστον οι περισσότεροι γεννιόνται έτσι, δεν γίνονται στην πορεία.

Αλλά αυτό δεν έχει σχέση με το θέμα που συζητάμε τώρα.

Όταν λέω για σωστά πρότυπα, δεν εννοώ οτι θα γίνει gay το παιδί.

Στην οικογένεια ο κάθε γονιός έχει ένα ρόλο διαφορετικό γιατί και ο ίδιος ακολουθεί ένα πρότυπο που έχει στο μυαλό του.Αυτό περνάει στο παιδί και το ίδιο το παιδί μεγαλώνοντας έχει και αυτό ένα πρότυπο για το δικό του το ρόλο αλλά και για το πώς θα πρέπει να είναι η οικογένεια γενικά.

Νομίζω οτι ο μπαμπάς Στέλιος και η μαμά Βαγγέλης δεν βοηθάνε πολύ σε αυτή την κατεύθυνση....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

 

Νομίζω οτι ο μπαμπάς Στέλιος και η μαμά Βαγγέλης δεν βοηθάνε πολύ σε αυτή την κατεύθυνση....

 

Ο μπαμπάς Στέλιος και ο μπαμπάς Βαγγέλης ίσως;:p

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Eδώ ταιριάζει το ''αδερφές και παλικάρια γίναμε μαλλιά κουβάρια''.Έχεις βάλει στην ίδια ζυγαριά παιδόφιλους και ομοφυλόφιλους.Χωρίς να με καίει ιδιαίτερα το θέμα πρέπει να πω πως άνθρωποι είναι και αυτοί σε αντίθεση με τους παιδόφιλους.

 

Οι περισσότεροι παιδόφιλοι τεκμηριωμένα από επιστημονικες μελέτες είναι ομοφυλοφιλοι. Οπότε υπάρχει συσχετισμός μεταξύ των 2.

Γενικά η ομοφυλοφυλικη κουλτουρα προωθει την παιδοφιλια. Βλέπε τον "κύριο" Βαλιανάτο όπου αποκάλεσε την παιδοφιλία "σπορ". Να τους χαιρόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είπα τη γνώμη μου πάνω σε αυτό το θέμα.

Προσωπικά πιστεύω οτι τουλάχιστον οι περισσότεροι γεννιόνται έτσι, δεν γίνονται στην πορεία.

Αλλά αυτό δεν έχει σχέση με το θέμα που συζητάμε τώρα.

Όταν λέω για σωστά πρότυπα, δεν εννοώ οτι θα γίνει gay το παιδί.

Στην οικογένεια ο κάθε γονιός έχει ένα ρόλο διαφορετικό γιατί και ο ίδιος ακολουθεί ένα πρότυπο που έχει στο μυαλό του.Αυτό περνάει στο παιδί και το ίδιο το παιδί μεγαλώνοντας έχει και αυτό ένα πρότυπο για το δικό του το ρόλο αλλά και για το πώς θα πρέπει να είναι η οικογένεια γενικά.

Νομίζω οτι ο μπαμπάς Στέλιος και η μαμά Βαγγέλης δεν βοηθάνε πολύ σε αυτή την κατεύθυνση....

 

Ενω ας πουμε σε ολες τις ετεροφυλοφιλες οικογενειες που εχουν το δικαιωμα να υιοθετουν παιδια (και φυσικα να τεκνοποιουν) υπαρχουν de facto αυτες οι συνθηκες; Προφανως και υπαρχουν οικογενειες στος οποιες οι γονεις δεν ειναι καλοι, αλλα και αυτες νομικα αποκτουν το δικαιωμα να κανουν παιδια.

 

EDIT:

 

Οι περισσότεροι παιδόφιλοι τεκμηριωμένα από επιστημονικες μελέτες είναι ομοφυλοφιλοι. Οπότε υπάρχει συσχετισμός μεταξύ των 2.

Γενικά η ομοφυλοφυλικη κουλτουρα προωθει την παιδοφιλια. Βλέπε τον "κύριο" Βαλιανάτο όπου αποκάλεσε την παιδοφιλία "σπορ". Να τους χαιρόμαστε.

 

 

Excuse me???

 

Εχεις link απο καποιες απο αυτες τις ερευνες;:worry:

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα παρόμοιο θέμα, αν υπάρχει ας το κλειδώσουν οι αρμόδιοι...

 

Σήμερα, έγινε τα ξημερώματα ο πρώτος γάμος μεταξύ ομόφυλων ζευγαριών. Και όπως ήταν αναμενόμενο με αυτό ασχολούνται όλα τα κανάλια.

 

Ποια είναι η άποψή σας πάνω σε αυτό το θέμα; Πρέπει να παλεύουν οι ομοφυλόφιλοι για το δικαίωμα τους να παντρεύονται;

Προσωπικά μου είναι αδιάφορο και θα μου ήταν ακόμα περισσότερο αδιάφορο αν οι δημοσιογράφοι δεν φρόντιζαν για λόγους τηλεθέασης να πολώσουν το κλίμα (παλιά τους τέχνη κόσκινο).

 

Όσον αφορά την ουσία του πράγματος θεωρώ ότι από την στιγμή που πρόκειται για ενήλικες έχουν το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης τους όπως επιθυμούν και καλό θα ήταν να υπάρξει μια ουσιαστική αναθεώρηση του Οικογενειακού Δικαίου ώστε να προσαρμοστεί με σαφήνεια επί της νομικής υπόστασης αυτού του νέου, για την χώρα μας, τύπου οικογένειας που μπορεί να προκύψει.

 

Γενικά, ως εν δυνάμει γονέας κάποια στιγμή στο μέλλον, δεν θα έλεγα πως φοβάμαι την πιθανότητα να παρασυρθεί το παιδί μου από «λάθος σεξουαλικά πρότυπα» αλλά ακόμα και αν προβεί σε μια τέτοια επιλογή ως αποτέλεσμα σκέψης-επιθυμίας ή εξαιτίας κάποιας γενετικής προδιάθεσης, προτιμώ μια ανεκτική κοινωνία που θα σεβαστεί την επιλογή του παρά μια κοινωνία που θα το περιθωριοποιήσει κάνοντας το δυστυχισμένο –έχω δει βλέπετε, περιπτώσεις ανθρώπων που αντί να ακολουθήσουν αυτό που γουστάρανε, μπλέξανε με ψυχίατρους μπας και γίνουν «άνδρες» καταλήγοντας πραγματικά δυστυχισμένοι.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι παιδόφιλοι τεκμηριωμένα από επιστημονικες μελέτες είναι ομοφυλοφιλοι. Οπότε υπάρχει συσχετισμός μεταξύ των 2.

Γενικά η ομοφυλοφυλικη κουλτουρα προωθει την παιδοφιλια. Βλέπε τον "κύριο" Βαλιανάτο όπου αποκάλεσε την παιδοφιλία "σπορ". Να τους χαιρόμαστε.

 

Aν οι περισσότεροι παιδόφιλοι έχουν ομοφυλοφιλικές τάσεις,πράγμα που δεν το γνωρίζω,αυτό σημαίνει ότι οι ομοφυλόφιλοι έχουν παιδοφιλικές τάσεις?!? :dizzy:

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την ομοφυλοφυλία, για να την κατανοήσει κανείς, πρέπει καταρχάς να θυμάται και να γνωρίζει ότι πουθενά στο σύμπαν δεν υπάρχει «100%». Πάντοτε υπάρχουν εξαιρέσεις. Στα πλαίσια αυτά, οι ομοφυλόφιλοι αντιπροσωπεύουν το 5%-10% του πληθυσμού και θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι η ομοφυλοφιλία έχει παρατηρηθεί και στο ζωικό βασίλειο, άρα δεν είναι «κουσούρι» μόνο του ανθρώπου.

 

Παράλληλα, η ομοφυλοφιλία δεν είναι μόνο επιλογή, ούτε μόνο θέμα ορμονικό ή οτιδήποτε άλλο. Άλλοι γεννιούνται, άλλοι γίνονται, και μέχρι σήμερα η επιστήμη δεν έχει αποφανθεί πλήρως για τα αίτια. Γνωρίζω προσωπικά 2 άτομα που είναι gay. Ο 1ος, από μικρό παιδί «γυναικόφερνε» και όταν ήταν στα 15, του έκαναν εξέταση η οποία αποκάλυψε ότι μέσα του ήταν περισσότερο γυναίκα παρά άντρας. Ο 2ος είναι 100% άντρας (εάν δεν το ξέρεις, δεν το καταλαβαίνεις ότι είναι gay), απλά γουστάρει άτομα του ίδιου φύλου. Σε κάθε περίπτωση, θεωρώ ότι δεν είναι σωστό να περιθωριοποιούμε τα άτομα αυτά. Είτε το επέλεξαν, έχουν κάθε δικαίωμα να το κάνουν εφόσον είναι όντα με ελεύθερη βούληση, είτε απλά γεννήθηκαν έτσι, συνεπώς δεν ευθύνονται αυτοί.

 

Πρόσφατα, η ιατρική επιστήμη αφαίρεσε την ομοφυλοφιλία από τον κατάλογο με τις ασθένειες και όλο και περισσότερο αντιμετωπίζεται απλά ως ένα φυσικό φαινόμενο, ένα «στατιστικό λάθος», μία «απόκλιση» αν θέλετε. Εάν μάλιστα δούμε και λίγο φιλοσοφικά το ζήτημα, όπως δεν υπάρχει το άσπρο χωρίς το μαύρο, το πάνω χωρίς το κάτω κτλ, έτσι και ο ετεροφυλόφιλος ορίζει τον εαυτό του βάσει του «αντίθετου», δηλαδή του ομοφυλόφιλου.

 

Δεν βρίσκω κάποιο λόγο ανησυχίας λοιπόν, ούτε θεώρησα ποτέ ότι οι gays απειλούν την κοινωνική συνοχή (γιατί γι'αυτό γίνονται όλες οι συζητήσεις στην πραγματικότητα, όλα τα άλλα είναι απλές αφορμές) γιατί πολύ απλά υπάρχουν από τότε που υπάρχουμε ως είδος και είναι αυτό το «φυσικό στατιστικό λάθος» που προσπαθώ να περιγράψω.

 

Ας είμαστε λιγότερο απόλυτοι λοιπόν και ας μην ξεχνάμε ότι το τί κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του δεν είναι κριτήριο για το τί άτομο είναι στην κοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι παιδόφιλοι τεκμηριωμένα από επιστημονικες μελέτες είναι ομοφυλοφιλοι. Οπότε υπάρχει συσχετισμός μεταξύ των 2.

Γενικά η ομοφυλοφυλικη κουλτουρα προωθει την παιδοφιλια. Βλέπε τον "κύριο" Βαλιανάτο όπου αποκάλεσε την παιδοφιλία "σπορ". Να τους χαιρόμαστε.

 

Είπαμε να λέμε ό,τι θέλουμε, αλλά όχι κι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις link απο καποιες απο αυτες τις ερευνες;:worry:

Ναι. Στο καφενείο της γειτονιάς σου, όπου και μπορείς να μιλήσεις απευθείας με τους ίδιους τους ερευνητές.

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να μπω στο κοινωνικό / ηθικό κομμάτι. Θέλω όμως να σχολιάσω την πράξη του δημάρχου: από τη στιγμή που οι γάμοι ανάμεσα σε άτομα του ίδιου φίλου δεν επιτρέπονται από την ελληνική νομοθεσία (καλώς ή κακώς) ο δήμαρχος δεν έχει καμία δουλειά να προχωρήσει σε μια τέτοια πράξη.

 

Όποιος είναι υπέρ του γάμου των ομοφυλοφίλων, ας πιέσει να αλλάξει η νομοθεσία προς αυτή την κατεύθυνση. Δεν είναι όμως δουλειά του δημάρχου να κρίνει το δίκαιο ή όχι των νόμων και να τους εφαρμόζει κατά το δοκούν.

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να μπω στο κοινωνικό / ηθικό κομμάτι. Θέλω όμως να σχολιάσω την πράξη του δημάρχου: από τη στιγμή που οι γάμοι ανάμεσα σε άτομα του ίδιου φίλου δεν επιτρέπονται από την ελληνική νομοθεσία (καλώς ή κακώς) ο δήμαρχος δεν έχει καμία δουλειά να προχωρήσει σε μια τέτοια πράξη.

 

Όποιος είναι υπέρ του γάμου των ομοφυλοφίλων, ας πιέσει να αλλάξει η νομοθεσία προς αυτή την κατεύθυνση. Δεν είναι όμως δουλειά του δημάρχου να κρίνει το δίκαιο ή όχι των νόμων και να τους εφαρμόζει κατά το δοκούν.

Μα ο δήμαρχος βασίζεται στην ασάφεια του νόμου.

 

Η πράξη του είναι ένα μέσο πίεσης προς την κατεύθυνση που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...