Jump to content

3 Ιουνίου, ο πρώτος γάμος ομοφυλόφιλων ζευγαριών


Treloparea
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ολα αυτα ειναι δικη σου αποψη ομως.κρινεις βαση των δικων σου δεδομενων τι θα ηθελες πχ για το δικο σου παιδι.δεν θα ειναι λοιπον παραλογο να βγει τωρα ο ταξιδιωτης και να πει ακριβως τα αντιθετα απο αυτα που λες εσυ,,νοημα παντως δεν θα βγει.

 

....ο μονος λογος που το λεω ειναι επειδη πως τοτε εχεις αποκλεισει εναν παραγοντα που ενδεχομενως να επιρρεασει τον ψυχισμο του και την διαμορφωση της προσωπικοτητας του.

 

Δεν ξέρω αν έχεις άδικο. Ο γάμος είναι κάτι το τυπικό κατά την άποψή μου πλέον γι'αυτό και δεν με ενδιαφέρει καθόλου να καθήσω να ασχολήθω με το γιατί δεν πρέπει να παντρεύονται οι gay. Δεν υπάρχει λόγος να τους το απαγορεψουμε, IMHO.

 

Αλλά η υιοθεσία είναι κάτι πραγματικά ουσιαστικό. Εκεί, όπου παίζεται η ψυχική υγεία ενός παιδιού, το πράγμα σηκώνει μεγάλη συζήτηση.

 

Στο μόνο που διαφωνώ κάθετα είναι αυτό που λες στο τέλος "να επηρεάσει τον ψυχισμό του".

 

Και διαφωνώ, όχι επειδή δεν ισχύει, αλλά επειδή μπροστά στο πόσο αρνητικά μπορεί να εππηρεάσει τον ψυχισμό ενός παιδιού ένα ίδρυμα - στο οποιο ποτέ δε θα νιώσει αγάπη πραγματική ακόμα και αν έχει τη σωστή φροντίδα από την άποψη της παροχής των απαραίτητων αγαθών - προτιμώ δύο λεσβίες ή δύο gay.

 

Για να στο πω αλλιώς. Αν πέθαινα εγώ και η γυναίκα μου, και δεν υπήρχε άλλη λύση, θα προτιμούσα με 1000% να πάει το παιδί μας σε ένα gay ζευγάρι που πληρεί τις προϋποθέσεις, παρά σε ένα ίδρυμα.

 

Σε κάθε περίπτωση, βέβαια, εννοείται πως θα προτιμούσα το παιδι να πήγαινε σε ένα κανονικά αντρόγυνο.

 

Και θα πω κάτι για να κλείσω, προτιμώ το παιδί μου να είναι ομορφυλόφιλος παρά παπάς.

 

Μα συνήθως το ένα οδηγεί στο άλλο...

Kαι αντίστροφα ;)

 

 

(Τρελοπαρέα, εγώ προσωπικά συμφωνώ μαζί σου. Αν δε με ενοχλεί αυτό που γίνεται προσωπικά, ποιός ο λόγος να θέλω να σταυρώσω τον κόσμο αυτόν; Προσωπικά, μου φαίνεται απίστευτα πουριτανικό, και μεταξύ μας και λίγο αναχρονιστικό, να ακούγονται φράσεις όπως "δεν είναι άνθρωποι" - ακόμα και όχι σαν ατομική ιδέα αλλά αναφορά του κλίματος που υπάρχει).

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 342
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Και θα πω κάτι για να κλείσω, προτιμώ το παιδί μου να είναι ομορφυλόφιλος παρά παπάς.

 

ωραια...:blink:πες το και στον πατερας του παιδιου σου να δουμε τι θα σου πει...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για το γάμο των ομοφυλοφύλων. Εύχομαι να υπάρξει και συνέχεια, δηλαδή να θεσπιστεί γάμος μεταξύ παιδόφιλων και ανηλίκων παιδιών, κτηνοβατών και των κατοικιδίων τους κλπ.

Ε πώς... Να εκθέσεις την κατσίκα και να μην την "αποκαταστήσεις"; Κρίμα κι άδικο. :blink:

 

Είναι της μόδας να επιβραβεύεται η παρέκκλιση με νομιμοποιήση. Ας πάμε παραπέρα, λοιπόν, all the way. Cheers! :w00t:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα ειναι δικη σου αποψη ομως.κρινεις βαση των δικων σου δεδομενων τι θα ηθελες πχ για το δικο σου παιδι.δεν θα ειναι λοιπον παραλογο να βγει τωρα ο ταξιδιωτης και να πει ακριβως τα αντιθετα απο αυτα που λες εσυ,,νοημα παντως δεν θα βγει.

 

 

το μονο που θα σχολιασω ειναι το οτι ενα παιδακι που "λιωνει" σε ιδρυμα ειναι προτιμοτερο να δωθει σε οικογενεια με αντρα και γυναικα παρα σε ομοφυλο ζευγαρι.

δεν θα μπω στο τρυπακι να σκεφτω "μπορει να παρει περισσοτερη αγαπη απο τους ομοφυλοφιλους απο οτι απο τους αλλους" ή αλλα αντιστοιχα.φυσικα και μπορει να συμβει κατι τετοιο.

ο μονος λογος που το λεω ειναι επειδη πως τοτε εχεις αποκλεισει εναν παραγοντα που ενδεχομενως να επιρρεασει τον ψυχισμο του και την διαμορφωση της προσωπικοτητας του.

 

Μα φυσικά και είναι δική μου άποψη. Συζήτηση κάνουμε και παραθέτουμε απόψεις :)

 

Αυτό για την υιοθεσία παιδιών από ιδρύματα δεν το ανέφερα για να πω ότι οι ομόφυλοι θα δώσουν περισσότερη αγάπη. Αλλά θεωρώ ότι τα παιδιά θα αποκτήσουν μια οικογένεια, όπως και να είναι η σύνθεσή της.

 

Βέβαια, εγώ θεωρώ και άκρως φυσιολογικό τον ομοφυλισμό και όχι κάτι ανώμαλο, για αυτό και το βλέπω έτσι...

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για το γάμο των ομοφυλοφύλων. Εύχομαι να υπάρξει και συνέχεια, δηλαδή να θεσπιστεί γάμος μεταξύ παιδόφιλων και ανηλίκων παιδιών, κτηνοβατών και των κατοικιδίων τους κλπ.

 

Eδώ ταιριάζει το ''αδερφές και παλικάρια γίναμε μαλλιά κουβάρια''.Έχεις βάλει στην ίδια ζυγαριά παιδόφιλους και ομοφυλόφιλους.Χωρίς να με καίει ιδιαίτερα το θέμα πρέπει να πω πως άνθρωποι είναι και αυτοί σε αντίθεση με τους παιδόφιλους.

Link to comment
Share on other sites

Eδώ ταιριάζει το ''αδερφές και παλικάρια γίναμε μαλλιά κουβάρια''.Έχεις βάλει στην ίδια ζυγαριά παιδόφιλους και ομοφυλόφιλους.Χωρίς να με καίει ιδιαίτερα το θέμα πρέπει να πω πως άνθρωποι είναι και αυτοί σε αντίθεση με τους παιδόφιλους.

 

Μα εκεί υπάρχει το πρόβλημα. Στο ότι μια μερίδα θεωρούν τους gay ψυχικά ανώμαλους όπως ο παιδεραστής, ο κτηνοβάτης και δε συμμαζεύεται. Ενώ δεν είναι έτσι...

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Eδώ ταιριάζει το ''αδερφές και παλικάρια γίναμε μαλλιά κουβάρια''.Έχεις βάλει στην ίδια ζυγαριά παιδόφιλους και ομοφυλόφιλους.Χωρίς να με καίει ιδιαίτερα το θέμα πρέπει να πω πως άνθρωποι είναι και αυτοί σε αντίθεση με τους παιδόφιλους.

 

Μα εκεί υπάρχει το πρόβλημα. Στο ότι μια μερίδα θεωρούν τους gay ψυχικά ανώμαλους όπως ο παιδεραστής, ο κτηνοβάτης και δε συμμαζεύεται. Ενώ δεν είναι έτσι...

Σαφώς και δεν είναι το ίδιο. Απλά ήθελα να δείξω ότι σε κάποιους θα ανοίξει η όρεξη και ό,τι ανωμαλία σκέφτεται θα την βαφτίζει φυσιολογικό, με αποτέλεσμα να επιθυμεί τη νομιμοποίησή της μέσω του γάμου ή οτιδήποτε άλλου.

 

Δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους, αρκεί να μην προσπαθούν να προβάλλουν την παρέκκλισή τους ως κάτι το φυσιολογικό.

Εγώ προσωπικά - και αν δεν απατώμαι και πολλοί άλλοι - την ομοφυλοφιλία τη θεωρώ παρέκκλιση, και επομένως δε μπορώ να δεχτώ τη νομιμοποίησή τους με γάμο, που θεωρώ ότι είναι ιερό μυστήριο (ακόμα και ο πολιτικός γάμος έχει συμβολική σημασία).

 

Ελπίζω να μην πέσουν να με φάνε κάποιοι που είμαι τόσο "οπισθοδρομικός" και "ρατσιστής", όπως ίσως θα σπεύσουν να με χαρακτηρίσουν. Ελπίζω να μου αναγνωρίζετε το δικαίωμα να πω τη γνώμη μου ελεύθερα, καθώς δεν προσβάλλω κανέναν.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και δεν είναι το ίδιο. Απλά ήθελα να δείξω ότι σε κάποιους θα ανοίξει η όρεξη και ό,τι ανωμαλία σκέφτεται θα την βαφτίζει φυσιολογικό, με αποτέλεσμα να επιθυμεί τη νομιμοποίησή της μέσω του γάμου ή οτιδήποτε άλλου.

 

Δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους, αρκεί να μην προσπαθούν να προβάλλουν την παρέκκλισή τους ως κάτι το φυσιολογικό.

Εγώ προσωπικά - και αν δεν απατώμαι και πολλοί άλλοι - την ομοφυλοφιλία τη θεωρώ παρέκκλιση, και επομένως δε μπορώ να δεχτώ τη νομιμοποίησή τους με γάμο, που θεωρώ ότι είναι ιερό μυστήριο (ακόμα και ο πολιτικός γάμος έχει συμβολική σημασία).

 

Κοίτα, το αν είναι φυσιολογικό ή όχι, ας το αφήσουμε στην άκρη... Εγώ πιστεύω πως ο έρωτας δεν έχει φύλο, εσύ πιστεύεις το αντίθετο.

 

Οι ομοφυλόφιλοι μπορεί να είναι μια μειονότητα που όπως λες κι εσύ παρεκλύει από το φυσιολογικό, αλλά πιστεύεις ότι είναι κάτι αντίστοιχο με τους παιδεραστές;

 

Πιστεύεις ότι ένας ομοφυλόφιλος μπορεί να είναι τόσο επικίνδυνος για την κοινωνία όσο κι ένας παιδεραστής;

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το αν είναι φυσιολογικό ή όχι, ας το αφήσουμε στην άκρη... Εγώ πιστεύω πως ο έρωτας δεν έχει φύλο, εσύ πιστεύεις το αντίθετο.

 

Οι ομοφυλόφιλοι μπορεί να είναι μια μειονότητα που όπως λες κι εσύ παρεκλύει από το φυσιολογικό, αλλά πιστεύεις ότι είναι κάτι αντίστοιχο με τους παιδεραστές;

 

Πιστεύεις ότι ένας ομοφυλόφιλος μπορεί να είναι τόσο επικίνδυνος για την κοινωνία όσο κι ένας παιδεραστής;

Από ό,τι καταλαβαίνεις κι εσύ και όλοι μας πιστεύω, το όλο θέμα της κόντρας των δύο "αντιμαχόμενων πλευρών" έγκειται στο αν κάποιος δέχεται το αν η ομοφυλοφιλία είναι κάτι το φυσιολογικό ή όχι. Εγώ πιστεύω ότι δεν είναι φυσιολογικό. Εσύ πιστεύεις ότι είναι. Από τη στιγμή που διαφωνούμε σε αυτό, πιστεύω ότι δεν θα συμφωνήσουμε ούτε στο αν πρέπει να αναγνωρίζεται η σχέση τους με γάμο ή όχι.

Δε νομίζω ότι έχει νόημα να προσπαθεί ό ένας να αλλάξει τη γνώμη του άλλου. Είναι θέμα ιδεολογίας και οπτικής των πραγμάτων. ;)

 

 

Να διορθώσω κάτι που ειπώθηκε πιο πριν και είναι καταφανώς λάθος.

Αν και είμαστε εκτός Ο.Π.Χ., να πω ότι πάνω σε αυτό:

Και ξεχνούν επιπλέον ότι ο Χριστός είπε πως όλοι ανεξαιρέτως είναι ίσοι!...

...ο Χριστός είπε ότι όλοι είμαστε ίσοι όσον αφορά την ευκαιρία που έχουμε να αλλάξουμε ζωή και να σώσουμε την ψυχή μας.

Ας μην επεκταθούμε σε θέματα πίστης και δόγματος. :offtopic:

Αν δεν κατέχουμε βασικά θέματα είναι καλό να μην σχολιάζουμε έτσι χωρίς περίσκεψη. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτόν που λυπάμαι πραγματικά είναι τον δήμαρχο που πάντρεψε τα ζευγάρια. Έτσι γίνεται στην Ελλαδίτσα μας. Όποιος προσπαθεί να μας πάει ένα βήμα πιο πέρα την πληρώνει ακιβά...

 

Μην τον λυπάσαι και τόσο πολύ. Σίγουρα είχε τις σκοπιμότητες του (πιθανώς και πολιτικές) :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μου αναγνωρίζετε το δικαίωμα να πω τη γνώμη μου ελεύθερα, καθώς δεν προσβάλλω κανέναν.

 

Το αν προσβαλλεις καποιους, θα το αποφασισουν αυτοι που προσβαλλεις!!! :lol:

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

 

 

Αν δεν κατέχουμε βασικά θέματα είναι καλό να μην σχολιάζουμε έτσι χωρίς περίσκεψη. ;)

Αυτο πρεπει να το προσεξουν ολοι και να το κατανοησουν:rolleyes:

 

γιατι αλλιως δεν εχει νοημα να συζητησουμε ...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι έχει νόημα να προσπαθεί ό ένας να αλλάξει τη γνώμη του άλλου. Είναι θέμα ιδεολογίας και οπτικής των πραγμάτων. ;)

 

Εννοείται ότι δεν προσπαθούμε να αλλάξουμε ο ένας τη γνώμη του άλλου. Αλλά πριν είπες κάτι ακραίο (κατά τη γνώμη μου) και σε ρώτησα κάτι πάνω σ'αυτό..

 

Αν θεωρείς επικίνδυνους για την κοινωνία τους ομόφυλους ή τους παιδεραστές. Κι ακόμα δεν απάντησες :ninja:

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι δεν προσπαθούμε να αλλάξουμε ο ένας τη γνώμη του άλλου. Αλλά πριν είπες κάτι ακραίο (κατά τη γνώμη μου) και σε ρώτησα κάτι πάνω σ'αυτό..

 

Αν θεωρείς επικίνδυνους για την κοινωνία τους ομόφυλους ή τους παιδεραστές. Κι ακόμα δεν απάντησες :ninja:

 

Έχω εντύπωση ότι απάντησα εξαρχής:

Σαφώς και δεν είναι το ίδιο. Απλά ήθελα να δείξω ότι σε κάποιους θα ανοίξει η όρεξη και ό,τι ανωμαλία σκέφτεται θα την βαφτίζει φυσιολογικό, με αποτέλεσμα να επιθυμεί τη νομιμοποίησή της μέσω του γάμου ή οτιδήποτε άλλου.

Αυτό που είπα είναι κατά τη γνώμη σου ακραίο. ΟΚ, το δέχομαι ότι σε ενοχλεί.

Και για μένα είναι ακραίο να θεωρείται η ομοφυλοφιλία κάτι το φυσιολογικό.

Μου αναγνωρίζεις αυτό το δικαίωμα? Δηλαδή κάποιοι έχουν το δικαίωμα να αποφασίζουν τι είναι ακραίο και οι άλλοι όχι??? Ομολογώ ότι δεν το έχω καταλάβει πλήρως αυτό.

 

-----------------------------------------------------------------------

 

Το αν προσβαλλεις καποιους, θα το αποφασισουν αυτοι που προσβαλλεις!!! :lol:

 

Εγώ από τη δική μου πλευρά έχω το δικαίωμα να θεωρώ ότι προσβάλλεται η ηθική μου και η αισθητική μου? Ναι ή όχι??? :confused:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς είμαι κοπέλα.

 

Κατά δεύτερον, ναι το βλέπω πρόοδο. Θεωρώ ότι σε μια κοινωνία πρέπει όλοι να έχουμε ίσα δικαιώματα. Τι έχουν δηλαδή οι ομόφυλοι και δεν θεωρούνται πολίτες αυτής της χώρας;

 

Είναι άνθρωποι όπως εγώ, εσύ, ο καθένας. Αν θέλουν να παντρευτούν ας το κάνουν. Αν θέλουν να υιοθετήσουν ας το κάνουν κι αυτό. Να θυμίσω ότι πολλά παιδάκια λιώνουν σε ιδρύματα ενώ κάλλιστα θα μπορούσαν να υιοθετηθούν.

 

Όσο για το ότι ο γάμος έγινε τόσο πρωί, υποθέτω είναι πολύ απλή η εξήγηση. Αν γινόταν οποιαδήποτε άλλη ώρα της ημέρας, θα έτρεχαν να σταματήσουν το γάμο οι μπάτσοι (με τα Cutty Shark ανά χείρας :lol:)

 

Και θα πω κάτι για να κλείσω, προτιμώ το παιδί μου να είναι ομορφυλόφιλος παρά παπάς.

Τι λες ρε κοπελιά?Σοβαρά?Είναι πρόοδος.Αυτό που το μυαλό σας δε σας επιτρέπει να καταλάβετε είναι ότι κανείς δεν καταπιέζει τα δικαιώματά τους και ούτε θεωρεί ότι είναι κατώτεροι.Είδες οι κακοί οι "μπάτσοι" τι θα έκαναν?Τι να πεις φασίστες..Μπορεί να τους χτυπούσαν και με ηλεκτροσόκ:lol:

Έλεος δηλαδή.

Αυτό το τελευταίο μπορείς να μου το εξηγήσεις που προτιμάς το παιδί σου ομοφυλόφιλο από παπά?Αν έχεις κάποιο πρόβλημα με τη χριστιανική θρησκεία είναι δικό σου πρόβλημα και δεν έχει σχέση με το θέμα.Αν πιστεύεις ότι όλοι οι παπάδες είναι κλέφτες,μπλεγμένοι σε ροζ σκανδαλακλπ τότε μάλλον θα πρέπει να αρχίσεις να κρίνεις ότι βλέπεις στα ΜΜΕ και να σκεφτείς:Γιατί τα ΜΜΕ δείχνουν μόνο τα άσχημα αλλά δεν αναφέρον ποτέ κάτι καλό που έκανε ένας παπάς?Γιατί το λένε και το ξαναλένε?Γιατί οι περισσότεροι δημοσιογράφοι που συμμετέχουν στις συζητήσεις είναι εχθροί του χριστιανισμού?Αφού το θέλεις λοιπόν σου εύχομαι το παιδί σου να γίνει ομοφυλόφιλος και κάθε ευτυχία.

Τους θεωρείς ανώμαλους;

Η ομοφυλοφιλία είναι γενετική ανωμαλία όσο και αν σε μερικούς δεν αρέσει να ακούγεται.Συνεπώς γενετικώς είναι ανώμαλοι με την έννοια του μη φυσιολογικού από την φύση του ανθρώπου.

Link to comment
Share on other sites

Μου αναγνωρίζεις αυτό το δικαίωμα? Δηλαδή κάποιοι έχουν το δικαίωμα να αποφασίζουν τι είναι ακραίο και οι άλλοι όχι??? Ομολογώ ότι δεν το έχω καταλάβει πλήρως αυτό.

 

-----------------------------------------------------------------------

 

 

 

Εγώ από τη δική μου πλευρά έχω το δικαίωμα να θεωρώ ότι προσβάλλεται η ηθική μου και η αισθητική μου? Ναι ή όχι??? :confused:

 

 

Συζητάμε απλά. Λυπάμαι που το βλέπεις έτσι, γιατί κάνουμε απλή συζήτηση με παράθεση απόψεων.

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Συζητάμε απλά. Λυπάμαι που το βλέπεις έτσι, γιατί κάνουμε απλή συζήτηση με παράθεση απόψεων.

Με παραθεση αποψεων που ''στεκουν'';)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Τι λες ρε κοπελιά?Σοβαρά?Είναι πρόοδος.Αυτό που το μυαλό σας δε σας επιτρέπει να καταλάβετε είναι ότι κανείς δεν καταπιέζει τα δικαιώματά τους και ούτε θεωρεί ότι είναι κατώτεροι.Είδες οι κακοί οι "μπάτσοι" τι θα έκαναν?Τι να πεις φασίστες..Μπορεί να τους χτυπούσαν και με ηλεκτροσόκ:lol:

Έλεος δηλαδή.

Αυτό το τελευταίο μπορείς να μου το εξηγήσεις που προτιμάς το παιδί σου ομοφυλόφιλο από παπά?Αν έχεις κάποιο πρόβλημα με τη χριστιανική θρησκεία είναι δικό σου πρόβλημα και δεν έχει σχέση με το θέμα.Αν πιστεύεις ότι όλοι οι παπάδες είναι κλέφτες,μπλεγμένοι σε ροζ σκανδαλακλπ τότε μάλλον θα πρέπει να αρχίσεις να κρίνεις ότι βλέπεις στα ΜΜΕ και να σκεφτείς:Γιατί τα ΜΜΕ δείχνουν μόνο τα άσχημα αλλά δεν αναφέρον ποτέ κάτι καλό που έκανε ένας παπάς?Γιατί το λένε και το ξαναλένε?Γιατί οι περισσότεροι δημοσιογράφοι που συμμετέχουν στις συζητήσεις είναι εχθροί του χριστιανισμού?Αφού το θέλεις λοιπόν σου εύχομαι το παιδί σου να γίνει ομοφυλόφιλος και κάθε ευτυχία.

 

Η ομοφυλοφιλία είναι γενετική ανωμαλία όσο και αν σε μερικούς δεν αρέσει να ακούγεται.Συνεπώς γενετικώς είναι ανώμαλοι με την έννοια του μη φυσιολογικού από την φύση του ανθρώπου.

 

Νομίζω ότι δεν πρόσβαλλα κανέναν με όσα είπα. Οπότε δεν θεωρώ πρέπον να προσπαθείς να υποτιμήσεις τη νοημοσύνη μου.

 

Λες ότι κανείς δεν θεωρεί κατώτερους τους ομοφυλόφιλους. Μάλλον είμαι η μόνη που από τότε που ανακοινώθηκε ότι θα γίνει γάμος, βλέπω ανθρώπους που βγαίνουν και μιλάνε και τους αντιμετωπίζουν σαν ζώα. Ο ρατσισμός απέναντι στους gay, είναι παγκόσμιο φαινόμενο ή μόνο εγώ το έχω πάρει πρέφα;;;;; :confused::confused:

 

 

Το ότι δε θέλω το παιδί μου να γίνει παπάς, δεν έχει να κάνει με σκάνδαλα κλπ γιατι δεν θεωρώ πως όλοι οι κληρικοί είναι έτσι. Δεν θέλω να γίνει παπάς για τον απλούστατο λόγο ότι όλοι τους είναι απίστευτα οπισθοδρομικοί, στενόμυαλοι και αν μπορούσαν θα μας είχαν γυρίσει σε βιβλικές εποχές. :ninja: (γνώμη μου)

 

Το θέμα μας όμως δεν είναι οι παπάδες, αλλά ο gay γάμος και ας μείνουμε σε αυτό.

 

Και κάτι άλλο, η ομοφυλοφιλία δεν είναι γενετική ανωμαλία πάντα! Αν είναι δυνατόν! Νομίζω ότι αναφέρεσαι στις έρευνες που έγιναν και απέδειξαν ότι ένα ποσοστό ομόφυλων έχει ένα χρωμόσωμα του αντίθετου φύλου ή κάτι τέτοιο;

 

Να προσθέσω ότι η ομοφυλοφιλία μπορεί να είναι και ψυχολογικό θέμα, κάτι που ο Freud έχει αναπτύξει και στις μελέτες του και έχει να κάνει με σχέσεις μέσα στην οικογένεια, μέσα στην κοινωνία κλπ κλπ...

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν πρόσβαλλα κανέναν με όσα είπα. Οπότε δεν θεωρώ πρέπον να προσπαθείς να υποτιμήσεις τη νοημοσύνη μου.

 

Λες ότι κανείς δεν θεωρεί κατώτερους τους ομοφυλόφιλους. Μάλλον είμαι η μόνη που από τότε που ανακοινώθηκε ότι θα γίνει γάμος, βλέπω ανθρώπους που βγαίνουν και μιλάνε και τους αντιμετωπίζουν σαν ζώα. Ο ρατσισμός απέναντι στους gay, είναι παγκόσμιο φαινόμενο ή μόνο εγώ το έχω πάρει πρέφα;;;;; :confused::confused:

 

 

Το ότι δε θέλω το παιδί μου να γίνει παπάς, δεν έχει να κάνει με σκάνδαλα κλπ γιατι δεν θεωρώ πως όλοι οι κληρικοί είναι έτσι. Δεν θέλω να γίνει παπάς για τον απλούστατο λόγο ότι όλοι τους είναι απίστευτα οπισθοδρομικοί, στενόμυαλοι και αν μπορούσαν θα μας είχαν γυρίσει σε βιβλικές εποχές. :ninja: (γνώμη μου)

 

Το θέμα μας όμως δεν είναι οι παπάδες, αλλά ο gay γάμος και ας μείνουμε σε αυτό.

 

Και κάτι άλλο, η ομοφυλοφιλία δεν είναι γενετική ανωμαλία πάντα! Αν είναι δυνατόν! Νομίζω ότι αναφέρεσαι στις έρευνες που έγιναν και απέδειξαν ότι ένα ποσοστό ομόφυλων έχει ένα χρωμόσωμα του αντίθετου φύλου ή κάτι τέτοιο;

 

Να προσθέσω ότι η ομοφυλοφιλία μπορεί να είναι και ψυχολογικό θέμα, κάτι που ο Freud έχει αναπτύξει και στις μελέτες του και έχει να κάνει με σχέσεις μέσα στην οικογένεια, μέσα στην κοινωνία κλπ κλπ...

Προς Θεού δεν υποτίμησα τη νοημοσύνη κανενός αν είναι δυνατόν δε σε ξέρω για να πω κάτι τέτοιο.

Φυσικά και υπάρχει ρατσισμός αλλά όταν αναφέρομαι λέγοντας ότι κανείς δε τους θεωρεί κατώτερους αναφέρομαι σε όσους(και εγώ μαζί) είναι αντίθετοι με το θέμα του γάμου μεταξύ ομοφυλοφίλων.Οι υπόλοιποι που εκφράζονται άσχημα και τους βρίζουν δε με απασχολούν και δε με νοιάζει τι λενε.Στο κάτω κάτω αυτοί θα είναι ρατσιστικοί με κάθε τι διαφορετικό από αυτό που έχουν συνηθίσει.

Η γνώμη σου για τους παπάδες είναι καθαρά προωπική σου και δεν υπάρχει λόγος να μιλήσουμε γι αυτό αφού δεν έχει σχέση με το θέμα.Απλώς εγώ διαφωνώ αφού έχω γνωρίζει τέτοιους ανθρώπους και δεν είναι έτσι όπως λες.

Η ομοφυλοφιλία οφείλεται είτε σε γενετικής είτε ψυχολογικής φύσεως αίτια.Οφείλεις όμως να γνωρίζεις ότι υπάρχουν άτομα που έχουν διακρίνει ότι παρουσιάζουν ομοφυλοφιλία και προσπαθούν να την καταπολεμήσουν για να γίνουν φυσιολογικοί χωρίς κανείς να του έχει πει ότι είναι άρρωστοι ή ανώμαλοι.

Link to comment
Share on other sites

Η ομοφυλοφιλία είναι γενετική ανωμαλία όσο και αν σε μερικούς δεν αρέσει να ακούγεται.Συνεπώς γενετικώς είναι ανώμαλοι με την

έννοια του μη φυσιολογικού από την φύση του ανθρώπου.

 

ανωμαλία είναι αλλά όχι έτσι όπως θεωρούμε εμείς την ανωμαλία...ανωμαλία είναι η κάθε είδους μετάλλαξη που συμβαίνει στον οργανισμό μας (όπως είπες και εσύ), και μπορεί να συμβεί σε όλους τους ανθρώπους. Οπότε είναι μέσα στα πλαίσια του φυσιολογικού, όπως φυσιολογικό είναι πλέον να πάσχει κάποιος από διαβήτη, που είναι κ αυτό αποτέλεσμα μετάλλαξης/ανωμαλίας. Τα ομοφυλόφιλα άτομα δε το διαλέξανε να είναι ομοφυλόφιλα...γι'αυτό μη κατηγορείτε κανέναν. Μπορεί να είναι ακόμα και ο καλύτερός σας φίλος και να μη το έχετε πάρει είδηση.

 

Όπως και τα άτομα με σύνδρομο down ή οποιαδήποτε άλλη ανωμαλία έχουν το δικαίωμα να παντρευτούν, έτσι και τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια.

 

από τη στιγμή που δε με προκαλούν δε με νοιάζει...ας κάνουνε ότι θέλουνε...ζωή τους είναι και όπως εμένα δε θα μ'άρεζε να με κρίνουν για τις ε πιλογές μου, έτσι δε τους κρίνω και εγώ :)

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδόφιλος είναι πλάσμα του Θεού,εκτός της όλης ανωμαλίας που τον βαραίνει δεν παντρευέται ένα ατόμο ανήλικο χωρίς βούληση.Ο κτηνοβάτης είναι πλάσμα του Θεού, μπορεί να παντρευτεί μια γίδα η οποία μπορεί να την βρίσκει αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε,σωστά?μπεεε?Ο ομοφυλόφιλος είναι πλάσμα του Θεού που αγαπάει κάποιο άλλο άτομο και θέλει να το επισημοποιήσει με ένα πολιτικό γάμο, διαδικασία που δεν είναι θεσμός αλλά μια απλή πράξη δικαίου χωρίς καμία ανωμαλία λόγω της θεικά δοσμένης ελεύθερης βούλησης.Αναρωτηθήτε λοιπόν αγαπητοί γιατί δεν παντρεύονται οι ομοφυλόφιλοι...?Και η απάντηση είναι γιατί δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά είμαστε <<καλοί>> χριστιανοί και κάποια λαλημένα μυαλά πριν εκαντοντάδες χρόνια είπαν ότι δεν επιτρέπεται και κάποιοι αμόρφωτοι σε συνεργασία με κάποιους στενόμυαλους το συγκράτησαν και το έκαναν αυτό θεσμό.Ορίστε λοιπόν κάντε sex χωρίς καπότα ή μην κάνετε καθόλου,να εξομολογήστε πριν κοινωνίσετε,να μην φοράτε φούστα στην εκκλησία,να δίνετε στο καλάθι 10 ευρώ,να κάνετε το σταυρό σας σε κάθε κύριε ελέησον γιατί κάποιοι σας το είπαν.Πιστεύετε και μην ερευνάτε σαν τα ζώα,αλλά αν είναι να το ερευνήσετε κάντε το σωστά,αγαπάτε τον πλησίον σας όποιος και αν είναι αυτός και πόσο ακόμα όταν αυτός δεν καταπατά τα δικαιώματα σας.Καλά μυαλά και καλή τύχη στα παιδιά σας:):):)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ανωμαλία είναι αλλά όχι έτσι όπως θεωρούμε εμείς την ανωμαλία...ανωμαλία είναι η κάθε είδους μετάλλαξη που συμβαίνει στον οργανισμό μας (όπως είπες και εσύ), και μπορεί να συμβεί σε όλους τους ανθρώπους. Οπότε είναι μέσα στα πλαίσια του φυσιολογικού, όπως φυσιολογικό είναι πλέον να πάσχει κάποιος από διαβήτη, που είναι κ αυτό αποτέλεσμα μετάλλαξης/ανωμαλίας. Τα ομοφυλόφιλα άτομα δε το διαλέξανε να είναι ομοφυλόφιλα...γι'αυτό μη κατηγορείτε κανέναν. Μπορεί να είναι ακόμα και ο καλύτερός σας φίλος και να μη το έχετε πάρει είδηση.

 

Όπως και τα άτομα με σύνδρομο down ή οποιαδήποτε άλλη ανωμαλία έχουν το δικαίωμα να παντρευτούν, έτσι και τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια.

 

από τη στιγμή που δε με προκαλούν δε με νοιάζει...ας κάνουνε ότι θέλουνε...ζωή τους είναι και όπως εμένα δε θα μ'άρεζε να με κρίνουν για τις ε πιλογές μου, έτσι δε τους κρίνω και εγώ :)

 

Δε θα μπορούσα να τα πω καλύτερα.Σου αξίζει ένα :respect:

Link to comment
Share on other sites

ανωμαλία είναι αλλά όχι έτσι όπως θεωρούμε εμείς την ανωμαλία...ανωμαλία είναι η κάθε είδους μετάλλαξη που συμβαίνει στον οργανισμό μας (όπως είπες και εσύ), και μπορεί να συμβεί σε όλους τους ανθρώπους. Οπότε είναι μέσα στα πλαίσια του φυσιολογικού, όπως φυσιολογικό είναι πλέον να πάσχει κάποιος από διαβήτη, που είναι κ αυτό αποτέλεσμα μετάλλαξης/ανωμαλίας. Τα ομοφυλόφιλα άτομα δε το διαλέξανε να είναι ομοφυλόφιλα...γι'αυτό μη κατηγορείτε κανέναν. Μπορεί να είναι ακόμα και ο καλύτερός σας φίλος και να μη το έχετε πάρει είδηση.

 

Όπως και τα άτομα με σύνδρομο down ή οποιαδήποτε άλλη ανωμαλία έχουν το δικαίωμα να παντρευτούν, έτσι και τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια.

 

από τη στιγμή που δε με προκαλούν δε με νοιάζει...ας κάνουνε ότι θέλουνε...ζωή τους είναι και όπως εμένα δε θα μ'άρεζε να με κρίνουν για τις ε πιλογές μου, έτσι δε τους κρίνω και εγώ :)

Μα κανείς δεν έκρινε τις επιλογές τους.Ο καθένας έχει το δικαίμωμα να επιλέξει όποιον θέλει για σύντροφό του αλλά μέχρι εκεί.Ο γάμος είναι κάτι σοβαρό και εδώ και εκατοντάδες χρόνια συμβαίνει μεταξύ ετερόφυλων ανθρώπων.Δε μπορούμε έτσι απλά χωρίς συζήτηση να αλλάξουμε έναν τόσο σοβαρό θεσμό για να ικανοποιούνται και οι ομοφυλόφιλοι.Θα πρέπει να γίνει σοβαρή συζήτηση από τα όργανα της πολιτείας για να αλλάξει το σύνταγμα και οι νόμοι.Όχι κρυφά κρυφά το πρωί για να μη πάρει χαμπάρι κανείς και αντιδράσει.Εν τέλει ο καθένας έχει το δικαίωμα να κάνει ότι θέλει.Αλλά ο γάμος ως θεσμός παρουσίαζει μια ιδιαιτερότητα και δεν μπορεί να περάσει στο ντούκου για να ικανοποιεί τα συμφέροντα των ομοφυλόφιλων.Θα πρέπει να γίνουν πολλές αλλαγές και αυτό προϋποθέτει συζήτηση και αναθεώρηση πολλών θεσμών.Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...