Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω το Nokia 6270 και προσπαθώντας να το συνδέσω είτε μέσω του Kandy, Kmobile tools ή Wammu, μου βγάζει συνέχεια ότι δεν μπορεί να συνδεθεί. Τι πρέπει να κάνω; Υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω;

 

Κι εγώ έχω μάταια παιδευτεί μ' αυτά τα προγράμματα. Η μόνη λύση που είχα βρεί για ανταλαγή αρχείων ήταν ένα bluetooth ανταπτοράκι μέσω OBEX. Καθόλου σταθερή σύνδεση, το suse μου δεν το έβλεπε πάντα κατά την εκκίνηση και γενικότερα η μεταφορά αρχείων και ειδικά μεγάλων (π.χ. μουσική) ήταν απελπιστικά αργή.

Όλα αυτά μέχρι που άλλαξα κινητό και που υποστηρίζει πλέον την σύνδεσή του με το P.C. ως "μέσο μαζικής αποθήκευσης" (MASS STORAGE DEVICE).

Χωρίς καμία απολύτως ρύθμιση, συνδέω το USB καλώδιο στο κινητό, επιλέγω μαζική αποθήκευση και o suse pluger εντοπίζει μια κάρτα μνήμης.

Ανοίγει ο Konqueror και στο φάκελο /media/memory_card βλέπω τα πάντα και μπορώ να κάνω τα πάντα εύκολα και με ταχύτητες πλέον USB.:)

P.S.=Νομίζω πως και το 6270 υποστηρίζει την εν λόγω λειτουργία

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Porfyras για την απάντησή σου. Φυσικά και υποστηρίζει MASS STORAGE DEVICE και οτιδήποτε θέλω να μεταφέρω από και προς τον υπολογιστή δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα (εγώ έχω Ubuntu edgy).

Το πρόβλημα όμως είναι τι γίνεται με τον τηλεφωνικό κατάλογο, τα μηνύματα και τις υπενθυμίσεις ημερολογίου.

Αν δεν ήταν αυτά ούτε που θα έψαχνα για πρόγραμμα.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Porfyras για την απάντησή σου. Φυσικά και υποστηρίζει MASS STORAGE DEVICE και οτιδήποτε θέλω να μεταφέρω από και προς τον υπολογιστή δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα (εγώ έχω Ubuntu edgy).

Το πρόβλημα όμως είναι τι γίνεται με τον τηλεφωνικό κατάλογο, τα μηνύματα και τις υπενθυμίσεις ημερολογίου.

Αν δεν ήταν αυτά ούτε που θα έψαχνα για πρόγραμμα.

 

Προσωπικά εγώ, έχω βρεί λύσεις και για αυτά (αν εξαιρέσεις τα sms με τα οποία έχω πάψει εδω και χρόνια να ασχολούμαι).

Αντιγράφω τις επαφές μου και τις σημειώσεις ημερολογίου (υποχρεώσεις) στην κάρτα και κατόπιν τα .vcf αρχεία τα εισάγω στον Korganizer και KaddressBook.

Λύσεις που προσφέρει ένα smartphone. Φυσικά δεν συγκρίνονται με τον συγχρονισμό που προσφέρει το P.C. Suite

Ίσως κάποια στιγμή η nokia και οι άλλες εταιρίες να μας δώσουν drivers για τα καλώδιά τους και ξεφύγουμε απ' τα δεσμά των windows.:down:

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, εγώ δεν έχω smartphone (προς το παρόν, γιατί τον Ιανουάριο θα αποκτήσω το πρώτο μου). Το πολύ πολύ να τα περάσω με bluetooth από το ένα στο άλλο. Δε βλέπω προς το παρόν κάποια άλλη λύση.

Αν και από ό,τι βλέπω, η Nokia το "γυροφέρνει" το Linux, οπότε κατά τη γνώμη μου είναι ζήτημα χρόνου να έχουμε το pc suite και σε Linux.

Εγώ είμαι πολύ νέος με το Linux (ούτε δύο μήνες), αλλά έχω ενθουσιαστεί τόσο πολύ που στον υπολογιστή μου δεν έχω καν τα Windows. Και δε βλέπω να τα βάζω.

Προφανώς αυτά που κάνεις με τις επαφές και τις σημειώσεις ημερολογίου δε γίνονται σε μη smartphones, ε;

Τα λέμε

 

Με το vmware server υπάρχει περίπτωση να γίνεται κάτι; Ή με το wine (αν και προσπάθησα με το wine να κάνω εγκατάσταση το pc suite, αλλά τίποτα).

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Με το vmware γίνεται, τουλάχιστον για SE w800i το έχω καταφέρει.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα παιδιά...δεν έχω ασχοληθεί πολύ σοβαρά με Linux (είχα περάσει τα Suse παλαιότερα αλλα δεν τα είχα ψάξει, έκανα απλή χρήση αυτών)...

 

είδα σε ένα φίλο μου τα Gentoo..και ήθελα να ρωτήσω..αν χρησιμοποιήσω το handbook και τις οδηγίες απο το site θα μπορέσω να τα εγκαταστήσω? Η να μην το σκέφτομαι καν...

D.G.
Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος σου σου είπε πως γίνεται η εγκατάσταση;

Γιατί το Gentoo δεν μου φαίνεται και το πιο βολικό στην

εγκατάσταση λόγω του ότι θέλει σύνδεση με το δίκτυο

για να κάνει compile τα προγράμματα που εγκαθιστά.

Link to comment
Share on other sites

ακολουθώντας πιστά (!!!!) τις οδηγίες για stage 3 (αν θες 1 και 2 θα δυσκολευτείς), θα μπορέσεις να το εγκαταστήσεις και το σημαντικότερο: θα μάθεις αρκετά πράγματα για το λίνουξ. Το gentoo είναι φοβερά παραμετροποιήσιμο, μπορείς να παίξεις με αυτό.

Αν θες να κατεβάσεις το minimum cd instalation πρέπει να έχεις γρήγορη σύνδεση γιατί με χαμηλές ταχύτητες ωσπού να κατεβάσεις τον κώδικα θα περάσουν πολλές μέρες (βάλε και το compilation). Το manual του gentoo είναι φοβερά λεπτομερές.

Καλή επιτυχία!

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά...δεν έχω ασχοληθεί πολύ σοβαρά με Linux (είχα περάσει τα Suse παλαιότερα αλλα δεν τα είχα ψάξει, έκανα απλή χρήση αυτών)...

 

είδα σε ένα φίλο μου τα Gentoo..και ήθελα να ρωτήσω..αν χρησιμοποιήσω το handbook και τις οδηγίες απο το site θα μπορέσω να τα εγκαταστήσω? Η να μην το σκέφτομαι καν...

 

Μπορείς να το εγκαταστήσεις κανονικά και πράγματι θα μάθεις πολλά. Αλλά να έχεις υπόψη σου ότι θα χρειαστεί να αφιερώσεις αρκετές ώρες.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλύτερο να ξεκινήσεις με Ubuntu/Kubuntu. Έχουν αρκετά πράγματα τα οποια μπορείς να ψάξεις, να μάθεις και να παραμετροποιήσεις (δεν χρειάζεσαι Gentoo για να ανοίξεις xterminal και να αρχίσεις να σκαλίζεις), χωρίς να σου προκαλέσουν πονοκέφαλο. Αφού τα στρώσεις καλά και τα μάθεις, μπορείς να περάσεις σε κάτι πιο... μη αυτοματοποιημένο, εφόσον κρίνεις ότι χρειάζεται.

 

Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια Debian πάντως (σε αυτό βασίζεται το Ubuntu) και παρόλο που έχω δοκιμάσει πολλές διαφορετικές διανομές δεν το αλλάζω με τίποτα. Μου παρέχει όση αυτοματοποίηση μου χρειάζεται ώστε να μη με πιάνει πονοκέφαλος, ενώ παράλληλα ξέρω ακριβώς τι γίνεται και έχω πλήρη έλεγχο του συστήματος :)

Link to comment
Share on other sites

Ego thelo na valo linux alla exo ena prob, thelo na exo kai ta win mazi pos mporo na exo epilogi logismikou stin ekkinisi? kai kati allo, oles mou tis efarmoges tis exo gia windows, yparxei kanenas tropos na pexoun se linux?

i kana programmataki gia linux pou na epitrepei ayti tin energeia? palaiotera eixa valei ta ubuntu alla nevriasa pou den mporousa na egatastiso programmata (+ games) kai to paratisa, tora exo ta SuSe 10, akoma den ta exo valei alla an yparxei tropos na ginoun ta parapano tote sigoura tha to gyriso se linux kai malista tha gino kai fan. :)

Link to comment
Share on other sites

na rothso kati !! exo ena amd sta 2200+ me 512 ram !! tha exo provlima an valo kapoia nea ekdosh linux? den exo skeftai kapoia akoma !! perimeno protaseis !!

kai ena allo thema pou me apasxolei einai to modem mou !! einai ena sagem to dinei h otenet me to ondsl kit !! pou tha vro drivers gia linux?

tnks!!

Link to comment
Share on other sites

χθες μετα την εγκατασταση των gentoo έλαβα το πρωτο system panic :p

 

θα το ξαναπροσπαθήσω βέβαια...

 

επέλεξα αυτή την διανομή γιατί την τελευταία φορά που είχα βάλει τα suse όταν ήθελα να εγκαταστήσω κάποιο πρόγραμμα επρεπε να έβρισκα μόνος μου πια πακέτα πρεπει να εγκαταστήσω...για να γίνει η εγκατάσταση...και για να γίνει το update τους αντιμετώπιζα πολλα προβλήματα...:( μπορεί να έτυχε βέβαια

 

αν δεν καταφέρω να τα περάσω, λέτε να δοκιμάσω να βάλω ubuntu, suse ή debian? θέλω βασικά να περάσω kde και xgl...

 

 

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές...

D.G.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το ubuntu είναι το πιο user friendly.

 

@tasosvel: εδώ τρέχει και σε 486, εσύ θα έχεις πρόβλημα?? :)

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Εχω στο laptop μια 512 RAM. Σε οσες διανομες δοκιμασα ((k)ubuntu, Debian, Fedora, openSUSE), το KDE εκανε χρηση >=430Mb, ενω το Gnome <=130Mb. Μιλαμε για το ξεκινημα και με τις προεπιλεγμενες ρυθμισεις τους. Ειναι φυσιολογικη αυτη η διαφορα καταναλωσης;
Link to comment
Share on other sites

Από όσα ξέρω το kde είναι πιο μνημοβόρο από το gnome αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό. Κοίταξε τι services τρέχουν και απενεργοποίησε όσα δεν χρειάζεσαι.

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις άλλους windows managers, όπως το enlightment ή το xfce που είναι πολύ ελαφρά.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

re paidia exo ena provlima !! sto na valo to modem !! exei drivers gi linux opote pao na akolouthiso tis odhgies !! otan mpaino sto termatiko kai grafo auto pou mou leei dld su - !! mou zhtaei password 1! pio password thelei? den mpainei me to pass pou evala otan mpaino linux
Link to comment
Share on other sites

Ennoeitai to password tou root.

 

Edit: Προσοχή! αν συνηθίζεις να γράφεις εντολές που βλέπεις γραμμένες στο internet, χωρίς να ξέρεις τι κάνουν, κάποια στιγμή θα βρεθείς προ εκπλήξεως. Πριν πληκτρολογήσεις ο,τιδήποτε, προσπάθησε να μάθεις τι κάνει η κάθε εντολή (google, man pages, mailing lists, fora κλπ)

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

na sas rothso kai kati allo? fantazomai oti den einai idies oi entoles idies gia ola ta linux!! otan grafo make h make install sta ubuntu den kanei tpt !! mhpos thelei kapia allah entolh? euxaristo polu pou mou apantatai !! apla psilopelagosa !! eixa na doulepso entoles apo tote pou eixa win3.1!!
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει, πριν γράψεις make και make install να γράψεις su:

sudo make

sudo make install

Η εντολή su χρησιμοποιείται για να εκτελέσεις την εντολή ως root (διαχειριστής). Ως απλός χρήστης δεν μπορείς να εκτελέσεις εντολές που μπορούν να επηρρεάσουν το σύστημά σου. Θα σου ζητήσει password, βάζεις το ίδιο με το οποίο κάνεις login εκτός άν έχει αλλάξει το password του root.

Ναι οι εντολές είναι σχεδόν ίδιες για όλες τις διανομές

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Με το vmware server υπάρχει περίπτωση να γίνεται κάτι; Ή με το wine (αν και προσπάθησα με το wine να κάνω εγκατάσταση το pc suite, αλλά τίποτα).

 

Όπως προανέφερε ο murex

και όπως μπορείς να δείς στο screenshot της επιφάνειας εργασίας μου,

ο συγχρονισμός μεταξύ κινητού και microsoft outlook (μέσω vmserver) πήγε περίφημα :)

http://img80.imageshack.us/img80/3646/vmserverxinxplo6.jpg

P.S.= Για οτιδήποτε χρειαστείς, εδώ είμαι ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Όπως προανέφερε ο murex

και όπως μπορείς να δείς στο screenshot της επιφάνειας εργασίας μου,

ο συγχρονισμός μεταξύ κινητού και microsoft outlook (μέσω vmserver) πήγε περίφημα :)

http://img80.imageshack.us/img80/3646/vmserverxinxplo6.jpg

P.S.= Για οτιδήποτε χρειαστείς, εδώ είμαι ;)

Σε ευχαριστώ πολύ και ειδικά για την ενθάρρυνση που μου δίνεις για το vmware. Το είχα δοκιμάσει πριν κανένα 20ήμερο (πρώτη φορά που το δοκίμαζα - 2 μηνών Linux user) και ενώ η εγκατάσταση των Windows έγινε κανονικά και εγκατέστησα και το pc suite, δε συνδεόταν το κινητό με τίποτα. Τώρα έχω το 6270, αλλά σε ένα περίπου μήνα θα πάρω άλλο (symbian οπωσδήποτε, μάλλον N73). Επίσης δεν κατάφερα να έχω ήχο από το vmware. Ξέρεις κάποιο καλό how to και κανένα tip για να μου δουλέψει το pc suite (εννοώ για να μου συνδεθεί).

Και τέλος, μιας και είχα βάλει το vmware σκέφτομαι: δε βάζω και το Kollin McRay, να παίζω και κανένα ραλλάκι που και που, μιας και μου αρέσουν. Το εγκατέστησα κανονικά, αλλά... δε μου έπαιζε. Και έτσι, νευρίασα και το έσβησα.

Θα ξεκινήσω τώρα με κανένα how to από το ubuntu forums (ubuntu edgy έχω) και αν έχεις κάτι καλό να μου πεις, ευπρόσδεκτο.

 

Καλά Χριστούγεννα και ευτυχισμένο το νέο έτος σε όλους.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Φίλε @ostvarivanje θα πρέπει οπωσδήποτε να εγκαταστήσεις τα VMware tools την ώρα που τρέχει το virtual λειτουργικό καθώς και να προσθέσεις (όταν δεν τρέχει το λειτουργικό) USB Controller και Sound Adapter απο VM > Settings.

Επειδή ασχολήθηκα κι εγώ αρκετά με το VMware τελευταία έφτιαξα έναν οδηγό για σωστή εγκατάσταση του VMware Workstation και όχι του server που είναι μεν δωρεάν αλλά δεν εμπεριέχει κοινό φάκελο ώστε τα 2 λειτουργικά host και guest να επικοινωνούν μεταξύ τους.

Καταρχάς το πρόγραμα απο ΕΔΩ(προτίμησε το 5.5.1 για να βρεις key)

Και η απαραίτητη μηχανή δημιουργίας σειριακού αριθμού απο ΕΔΩ

Λοιπόν:

1)Απεγκατάσταση οποιασδήποτε προηγούμενης έκδοσης VMware είτε μέσω YAST (suse) είτε με rpm –e στην κονσόλα.

2) Στην αναζήτηση αρχείων και φακέλων δίνουμε *vmware* και εύρεση σε /

(σβήνουμε τα πάντα).

3)Ελέγχουμε εάν είναι εγκατεστημένα στο σύστημά μας τα εξής:

a) kernel-source

b) gcc

c) gcc –c + +

d) make

4) Πριν την εγκατάσταση κάνουμε προετοιμασία : στην κονσόλα δίνουμε :

rpm –qa kernel* gcc* make

cd /usr/src/linux

make mrproper; make cloneconfig; make modules_prepare

5)Εγκατάσταση είτε μέσω YAST είτε μέσω κονσόλας με rpm -Uhv (όνομα αρχείου).rpm

6)Στην κονσόλα κατόπιν δίνουμε :

cd /usr/src/linux

vmware-config.pl

7)Θα μας ρωτήσει για licence agreement, δίνουμε enter και space bar για να κατέβει και μετά q και yes. Δίνουμε συνέχεια enter, όπου δείχνει να σταματάει q

8) Menu > system > More Programs > VMware Workstation :)

Να παραθέσω και ένα χρήσημο link :

Επίσημο forum του WMware

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...