Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ωραίος..... το kppp είναι σε bz2 μορφή.....

 

για εξήγησέ μου λίγο αυτό: "dwse mi loopa me |more sto telos tou make kai make install"

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

pedia meta apo poli kero leo na ksanaepistreoo sto linux !Pia dianomi protinete?ime anamesa se debian fedora ke suse kai mandrake

i am back at last .....

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

:) Αυτή που σου αρέσει πιο πολύ!!!!

Και εγώ έκανα επιστροφή στο Linux μετά από 10ετία, καμία σχέση φυσικά με τότε. Η διανομή που εγκατέστησα τελικά σε 2 Desktop (σπίτι-δουλειά) και σε ένα laptop είναι η Fedora Core 2. Δεν σύνάντησα ιδιαίτερα προβλήματα (με λίγο ψάξιμο στο νετ τα έλυσα) και είναι πολύ σταθερή. Δοκίμασα και Gentoo αλλά θέλει αρκετό χρόνο να κάνεις το customization, κάτι που δεν έχω, αλλά είναι πολύ καλύτερο από όλες τις άλλες διανομές. Οι άλλες διανομές που αναφέρεις δεν με απασχόλησαν και πολύ αφού έκανα τη δουλειά μου.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος EchiDNA (28 Ιούλ. 2004 , 11:13)

 

ωραίος..... το kppp είναι σε bz2 μορφή.....

 

για εξήγησέ μου λίγο αυτό: "dwse mi loopa me |more sto telos tou make kai make install"

 

 

afou to kppp eiani se bz2,trekse :

bunzip2 -c kppp-xxx.xxx.tar.bz2 | tar -xf -

 

kata to gcc compile me make kai make install,kane

make > compiler_present.log 2>| tee compiler_needed.err

make install > compiler_present.log 2>| tee compiler_needed.err

 

 

epeidi oi entoles autes einai polles fores distro dependant,an den sou doulepsei kati pes mou.O logos pou kaneis auto einai gia na eksageis ta minimata sfalmatos tou gcc se ena arxeio txt sigentrwmena gia na diavaseis me tin isixia sou ti leipei kai ti iparxei.

 

 

Episis,mporeis apla na pas na kaneis kanonika make kai make install kai meta na pas na kaneis cat /var/log/messages kai na deis ekei ta errors pou exei kratisei to log tis distro sou

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tranquillity (28 Ιούλ. 2004 , 12:03)

 

pedia meta apo poli kero leo na ksanaepistreoo sto linux !Pia dianomi protinete?ime anamesa se debian fedora ke suse kai mandrake

 

 

SLACKWARE...

:devil: :stupid:

Link to comment
Share on other sites

Help! Πρόσφατα εγκατέστησα το "Μepis" και μετά από αρκετό ψάξιμο και προσπάθειες κατάφερα να κάνω το NetMod να δουλέψει. Όμως δύο λεπτά μετά τη σύνδεση, αυτή κλείνει αυτόματα και μου βγάζει error pppd 15. Συγκεκριμένα το μήνυμα στο man ppd είναι: "The link was terminated because the peer is not responding to echo reguests."
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ενα cat /var/log/messages.Δοκίμασε στα initialization strings να καταχωρήσεις τα παρακάτω :

 

ats82=74

low: atb40

medium: atb0ja56js50kas66kss15

high: atb0ja44js30kas15ksm4

 

και στο

/etc/ppp/options:

 

lcp-echo-interval 0

lcp-echo-failure 0

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tranquillity (28 Ιούλ. 2004 , 12:03)

 

pedia meta apo poli kero leo na ksanaepistreoo sto linux !Pia dianomi protinete?ime anamesa se debian fedora ke suse kai mandrake

 

θα ελεγα ενα απο τα τελευταια suse η madrake (για να μην εχεις προβληματα hardware που ενδεχεται να σε εκνευρισουν και να το παρατησεις). Αν αρχισει να τρεχει μπορεις να το ψαξεις με την ησυχια σου!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Μα τί έχουμε πάθει όλοι με το Μανδράκη ρε παιδειά ?Προσωπικά πιστεύω οτι είναι μία απο τις διανομές που σκοτώνει το Λίνουξ πιό πολύ απο οποιαδήποτε άλλη καθότι έχει πλέον θυσιάσει την παραμετροποίηση και τις δυνατότητες του Λίνουξ για χάρη της εμφάνισης και της εύκολης λύσης.Όχι οτι λεχω βέβαια κάτι με τα παιδιά που την υποστηρίζουν αλλα πιστεύω πώς θα έπρεπε να αναθεωρήσει λίγο την άποψή της επι του Λίνουξ η εν λόγω εταιρεία. :(

Οι δυο εκδοσεις που μένουν πιό πιστές στο θέμα του Λίνουξ κατ'εμέ είναι οι Debian και Slackware.

Link to comment
Share on other sites

αν ομως καποιος ειναι να μαθει τα βασικα στο λινουξ χωρις να το βαλει στα ποδια, χρειαζεται μια διανομη με φιλικη εμφανιση που να μπορει να χειριστει (να του φερνει κατι σε win να μη χανεται). Απο κει και περα οι δυνατοτητες υπαρχουν και μπορει να τις ψαξει αφου μπορεσει να κινηθει λιγο μεσα στο λειτουργικο και να καταλαβει τη φιλοσοφια του. Αν ολες οι διανομες ηταν μονο σε κονσολα νομιζω κανεις δεν θα εμπαινε στον πειρασμο να δοκιμασει

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Paidia gia na ipostirikso to file Belerefonti tha sas pw thn empeiria mou em mandrake,San kirios loipon katevasa ta cd ths kai ekana thn egatastash.Prwta sto home pc mou kai meta sto laptop mou (anathema me ithela kai 2h prospatheia).To home pc arxise ta provlimata thn 4h mera to laptop (viastiko) th 2h.Prwth fora sth zwh mou eida linux na kollaei.Freeze,kollhse,stuck san ta Windows XP pou eginan toso "teleia" pou kataferan na kollane xwris mple othones!!!Ti na pw.San na mhn eftane omws afto mesa se dio meres sto amoiro to laptop mou skaei to xfree86.Paei to GUI mou.O KDE nekros.To gnome to idio.Ola.Khdeia to forhto!!!Paw kai egw o kakomoiris me ligi voithia apo ton Belrefonti na dwsw kana dio entoles bas kai strwsei.MPAAAAAAAAAAA!!!!bash:command not found!!!!Kai den milame gia thiria entoles.Apla pramata.Telos pantwn ayto pou thelw na katalikse einai MAKRIA apo th mandrake.Prospathisan na thn kanoun toso filiki pou thn kanane xali.Adinami kai entelws mh praktiki.Einai san na exw mia lamborghini sto garage mou kai na ths exw foresei to 1,2 moteraki tou fiesta mou.E den paei re file.Den paei.Nai kai egw thelw to linux se pio pollous xrhstes oxi omws xanontas th mageia tou.Mh trelathoume i kira fwfw pou mpainei sto internetgia sintages den tha valei pote linux.Oute h ksanthia gramateas pou ftiaxnei keimenakia sto word kai kamia prothesi den exw na prosvalw kanenan.APla to Linux einai ena leitourgiko sistima gia experienced kai power users.Afta eixa na pw.Kratithite makria apo th mandrake.Katastrefei to agno pnevma tou Linux( ti wraia pou ta lew e?)Rwthste to filo Belerefonti ti na valete.Aftos ta exei dokimasei ola kai tha sa spei.Ega pantws toin akousa evala SLackware kai vrhka thn ygeia mou.A kai den eimai experienced use sto linux.Nai.Na mathoumeto Linux.Oxi kati pou moiazei me Linux.
Under a pale grey sky we shall arise!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος princess (28 Ιούλ. 2004 , 23:06)

 

αν ομως καποιος ειναι να μαθει τα βασικα στο λινουξ χωρις να το βαλει στα ποδια, χρειαζεται μια διανομη με φιλικη εμφανιση που να μπορει να χειριστει (να του φερνει κατι σε win να μη χανεται).

Oles oi dinaomes exoun filiki emfanisi,auto den einai thema poias distro einai alla poious window managers enswmatwnoun kathe fora se kathe ekdosi.

 

 

Απο κει και περα οι δυνατοτητες υπαρχουν και μπορει να τις ψαξει αφου μπορεσει να κινηθει λιγο μεσα στο λειτουργικο και να καταλαβει τη φιλοσοφια του. Αν ολες οι διανομες ηταν μονο σε κονσολα νομιζω κανεις δεν θα εμπαινε στον πειρασμο να δοκιμασει

Sti mandrake se pliroforo oti para ma para polles entoles pou iparxoun kai apoteloun entoles kathimerinis xrisis se alles distro kai **ix oeidi sistimata,lampoun dia tis apousias tous.To thema einai na stithei arxika swsta to sistima.Ekei einai pou prepei na ginetai to effort.Apo ekei kai pera,paizei rolo i kathe dianomi poso sovari einai,poso kala mporei na kratisei up2date,poso aksiopisti einai i sinergasia twn paketwn metaksi tous kai panw apo ola,ti peira exei stin epilogi twn paketwn pou enswmatononte sti dianomi. IMHO panta .

 

Kai princess, :) ,eilikrina den ta grafw auta apla gia n aksekinisoume kapoio polemo,i apantisi sou stin apantisi mou tha einai kati pragmatika epithimito. :)

Link to comment
Share on other sites

Panw stin wra Epilas.Oti ksekinisame ti kouventa... :o

 

Pantws as meinei to thread pragmatika se epipeda epikodomoitikis sizitisis kai t olew auto gia na min pparoun ta pragmata kamia tropi tsakwmou i prosvolwn paidia. :)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγω με το madrake παιδευτηκα λιγοτερο αποτι με το suse (που ειναι και το αγαπημενο μου), αλλα το κρατησα και λιγο -παρολαυτα καποιες στιγμες χρησιμοποιησα την κονσολα κι η αληθεια ειναι οτι αυτα που ξεραμε καπου δεν πιανανε -η μαλλον ηταν διαφορετικα. Με το suse παλι που μου αλλαξε τα φωτα απο το να γραψει ελληνικα μεχρι να δεχτει τις usb συσκευες (ξεκινησα με την εκδοση 7) αναγκαστηκα να μαθω καμποσα πραγματα, να βαλω και να βγαλω διαφορα πακετα, να κανω καμποσες αναβαθμισεις και rebuild σε πυρηνες- κι ισως γιαυτο να ναι και το αγαπημενο μου. Παντως κανενα απο τα δυο δε με φρικαρε στην εγκατασταση -πραγμα ας πουμε που εγινε με το redhat και το πηρα απο φοβο!!!!!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Akrivws auto ennow Princess :) . Kai simfwnoi kai me Redhat.Kai Fedora Core pleon.O installer tous einai asta na pane.{roswpika pisteuw oti i kaliteri diadikasia einai the good old way aploustata giati mexri na mpoun ola ta paketa,den sou xreiazetai oute grafiko perivallon oute setareis tipota sto endiamesa kai meta mporeis me tin isixia sou,me ola ta paketa egatestimena,na katseis na peiramatisteis.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες ΝΑΙ..... το έκανα να δουλεύει... γράφω από το Mandrake.... η φάση όμως είναι ότι αφού εγκατέστησα το kppp μου έβγαζε ότι λείπει η Qt.... μετά δεν μου έτρεχε ούτε το OpenOfiice και πηγα και πείραξα το Drakconfig.... τα ψιλοέκανα σκατά..... αλλά τώρα δουλεύει το kppp και έχω γαλλικό OpenOffice.... καμιά ιδέα????

Αντε και μετά θα φτιάξω και το winmodem μου.....

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

αλλά τώρα δουλεύει το kppp και έχω γαλλικό OpenOffice....

Ξέρω ένα καλό φροντιστήριο...:D Apla kane add/remove,ksetikarise to galliko paketa,afise to main openoffice paketo kai prosthese to elliniko.

 

Αντε και μετά θα φτιάξω και το winmodem μου.....

 

http://linmodems.org/

Link to comment
Share on other sites

Αρχισα να μπαίνω στη λογική του.... και να ξαναθυμάμαι το UNIX απ' το Πολυτεχνείο..... όσο για το winmodem έχω drivers απλά δεν γνώριζα πως γίνεται η εγκατάσταση.... τώρα θα το τρελάνω.....

 

Ευχαριστώ....... και συνεχίζωωωωω

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος EchiDNA (28 Ιούλ. 2004 , 23:27)

 

Παίδες ΝΑΙ..... το έκανα να δουλεύει... γράφω από το Mandrake.... η φάση όμως είναι ότι αφού εγκατέστησα το kppp μου έβγαζε ότι λείπει η Qt....

 

 

Αυτή είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα του Linux, που κάτι πρέπει να γίνει για να διορθωθεί το συντομότερο.

 

Πας να κατεβάσεις ένα πρόγραμμα, τρέχεις τον installer και σου λέει ότι λείπει ένα dependency. Ψάχνεις, βρίσκεις το dependency το κατεβάζεις, πας να το εγκαταστήσεις και σου λέει ότι λείπει άλλο dependency. Βρίσκεις το dependency για το dependency, το κατεβάζεις και μετά σου λέει ότι λείπει κάτι άλλο κ.ο.κ (το dependency, του dependency, ω dependency)

 

Έχω σπαταλήσει άπειρες ώρες για να ψάχνω τα dependencies, γιατί κανένας ποτέ δεν σκέφτηκε να τα βάζει μέσα στο πακέτο εγκατάστασης (*.deb ή *.rpm) που φτιάχνει.

 

Βέβαια το Debian που χρησιμοποιώ αυτό το διάστημα (τελευταία έκδοση) έχει το apt-get, που ψάχνει και βρίσκει μόνο του όλα τα εξαρτώμενα πακέτα. Όμως κάθε πρόγραμμα που επιχειρώ να εγκαταστήσω, μου βγάζει ότι πρέπει να κατεβάσει dependencies συνολικού μεγέθους 300-500 MB... :eek:

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ng78 (29 Ιούλ. 2004 , 10:29)

 

Αυτή είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα του Linux, που κάτι πρέπει να γίνει για να διορθωθεί το συντομότερο.

 

Πας να κατεβάσεις ένα πρόγραμμα, τρέχεις τον installer και σου λέει ότι λείπει ένα dependency. Ψάχνεις, βρίσκεις το dependency το κατεβάζεις, πας να το εγκαταστήσεις και σου λέει ότι λείπει άλλο dependency. Βρίσκεις το dependency για το dependency, το κατεβάζεις και μετά σου λέει ότι λείπει κάτι άλλο κ.ο.κ (το dependency, του dependency, ω dependency)

 

Έχω σπαταλήσει άπειρες ώρες για να ψάχνω τα dependencies, γιατί κανένας ποτέ δεν σκέφτηκε να τα βάζει μέσα στο πακέτο εγκατάστασης (*.deb ή *.rpm) που φτιάχνει.

 

Δεν νομίζω οτι κανείς δεν το σκέφτηκε. Πιστεύω ότι απλά γίνεται για να μην δημιουργηθούν προβλήματα. Σκέψου να εγκαταστήσεις κάποιο πρόγραμμα και αυτό να χρειάζεται κάποιες βιβλιοθήκες τις οποίες και περιλαμβάνει μέσα στο πακέτο. Αν εσύ έχεις ήδη εγκαταστήσει στο σύστημα σου κάποια νεώτερη έκδοση αυτών των βιβλιοθηκών και μετά εγκαταστήσεις αυτό το πακέτο, η νεώτερη έκδοση θα αντικατασταθεί από την παλαιότερη πράγμα που μπορεί να προκαλέσει αρκετά προβλήματα στο συστημα. (είναι το λεγόμενο dll hell των windows). Επίσης είναι και το άλλο. Αν έχω καταλάβει σωστά, η φιλοσοφία των προγραμματιστών των unixοειδών συστημάτων είναι οτι δεν πρέπει να φτιάχνονται προγράμματα τέρατα που να τα κάνουν όλα (αυξάνεται πολύ η πιθανότητα για λάθη και δυσκολέυει πάρα πολύ το debugging) αλλά μικρότερα προγράμματα που το καθένα να μπορεί να κάνει ένα μέρος της δουλειάς και να το κάνει καλά (και να μπορεί να αντικατασταθεί ευκολα να βγεί κάποιο καλύτερο). Γιαυτό και τα περισσότερα σύνθετα προγράμματα είτε είναι απλά front-end πολλών μικρότερων, π.χ. το k3b των cdrecord,dvd+rw-tools,mkisofs,mjpeg-tools και άλλων, είτε λειτουργούν σε layers το ένα πάνω από το άλλο όπως π.χ. το kde πάνω από τo xfree. Οπότε δεν μπορεί αυτός που πακετάρει το k3b για παράδειγμα να σου βάλει μέσα και το cdrecord γιατί εσύ μπορεί να θέλεις να χρησιμοποιήσεις το cdtoast (τυχαίο παράδειγμα) που είναι απολύτως συμβατό με το cdrecord αλλά έχει και κάποιες επιπλέον δυνατότητες. It's all about freedom of choice baby!!!:) Άσε που έτσι μειώνεται αρκετά και το μέγεθος του download γιατί δεν χρειάζεται να κατεβάζεις το ίδιο πρόγραμμα πολλές φορές.

 

Βέβαια το Debian που χρησιμοποιώ αυτό το διάστημα (τελευταία έκδοση) έχει το apt-get, που ψάχνει και βρίσκει μόνο του όλα τα εξαρτώμενα πακέτα. Όμως κάθε πρόγραμμα που επιχειρώ να εγκαταστήσω, μου βγάζει ότι πρέπει να κατεβάσει dependencies συνολικού μεγέθους 300-500 MB... :eek:

 

 

Υπερβάλεις λίγο για το μέγεθος :) . Άλωστε μετά από κάποιο διάστημα έχεις τα περισσότερα dependencies οπότε δεν χρειάζεται να κατεβάζεις πολλά. Πάντως το apt-get είναι τρομερό εργαλείο, σου λύνει τα χέρια. Υπάρχει και για Suse αλλά από ότι έχω διαβάσει και για redhat (και ίσως και για fedora?). Όσοι έχουν mandrake μπορούν να δοκιμάσουν το urpmi που είναι παρόμοιο.

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

apt-get, μεγάλα πακέτα.

 

fedora users: yum

 

Όσο για το debian: Είναι η χαρά του ντι-ες-ελά λένε και έχουν δίκαιο.

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος VaradeRo (29 Ιούλ. 2004 , 13:14)

 

apt-get, μεγάλα πακέτα.

 

fedora users: yum

 

Όσο για το debian: Είναι η χαρά του ντι-ες-ελά λένε και έχουν δίκαιο.

 

 

Suse users:Yast

Red Hat users : up2date

Slackware users : Swaret

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κατέβασα τo Damn Small Linux, αλλά πριν το δοκιμάσω έχω μερικές απορίες.. θα το δοκιμάσω με live cd και όχι με εγκατάσταση στο σκληρό.. αφού θα τρέχει από το cd, όταν κατεβάσεις κάτι ή γράψεις κανένα script ή ότιδήποτε άλλο, πού θα αποθηκεύονται?? Επίσης υπάρχει περίπτωση να μου διμιουργήσει πρόβλημα στα win?
Forza scuderia
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος VaradeRo (29 Ιούλ. 2004 , 13:14)

 

apt-get, μεγάλα πακέτα.

 

fedora users: yum

 

Όσο για το debian: Είναι η χαρά του ντι-ες-ελά λένε και έχουν δίκαιο.

 

 

Τελικά Debian & apt-get sux...

Έκανα ένα apt-get install για να κατεβάσω ένα πρόγραμμα και αυτό μου απεγκατέστησε ολόκληρο το KDE, το Gnome και άλλα αρχεία συστήματος, με αποτέλεσμα να μην ξεκινάει καθόλου το PC... :blink: Πολύ προβληματικό.

 

Έτσι επέστρεψα στο Mandrake Linux (από αυτό γράφω τώρα) το οποίο έτσι κι αλλιώς χρησιμοποιούσα εδώ και 3 χρόνια και λειτουργούσε μια χαρά. Άσε που κατέβασα άπειρα προγράμματα με το rpmdrake χωρίς να χρειάζεται να ψάχνω τα dependencies και χωρίς να αντιμετωπίσω το παραμικρό πρόβλημα, όπως έγινε με το apt-get του Debian.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...