Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες συγνώμη αλλα είμαι ο μεγαλύτερος βλάκας του κόσμου! Αν είναι ποτε δυνατόν! Αφού εφαγα αλλη μια μερα σημερα ψαχνωντας για mount και unmount χωρις να καταφέρω τίποτα ανοιξα το ριμάδι το κουτί μου. Και τι να δω, ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙ ΤΗ ΔΙΣΚΕΤΤΑ ΣΤΗ ΜΗΤΡΙΚΗ!!!!!!!!!! Και φυσικά δεν την έχω συνδέσει ακόμα γιατι δεν βρισκω καλώδιο σπίτι μου... Αυθριο παω να παρω να δοκιμασω το mount-unmount. Επι τη ευκαιρία, αν κανεις δεξι κλικ στην επιφανεια εργασιας και create new>disk μπορείς να βαλεις συντομευση για το mount/unmount στο desktop! Ετσι! Αλλα πάλι όταν εφτιαχνα μια τετοια συντομευση δεν λειτουργούσε, όχι όμως γιατι δεν ευρισκε τη δισκεττα αλλα γιατι στις επιλογες τις συντομευσης δεν μπορούσα να γραψω το location που θα γινει το mount. Τεσπα, θα συνδεσω τη δισκεττα και θα ξαναδοκιμάσω! :)

 

Μιλαμε δεν μπορώ να το πιστεψω!!!

 

Τελοσπαντων, επανερχομαι απο το σοκ για κάποιες αλλες απορίες μου:

1. Unmount δεν μπορώ να κανω με τίποτα το cd! Αφου πατήσω το εικονιδιο στο KDE και δω τα περιεχόμενα του μετα αν κανω δεξι κλικ και unmοunt μου λεει unmount fail γιατι η συσκευή χρησιμοποιείται ήδη. Αναγκαζομαι να κανω restart για να βγαλω το CD...

2. Μπαίνοντας ώς root βρήκα ρυθμίσεις στο Control Center για το keyboard layout. Απο εκει πέρασα ελληνικα αλλα:

α)δεν μπαίνουν οι τόνοι!

β)εξακολουθώ να μην μπορώ να αλλαξω το layout του πληκτρολογίου μου, με αποτελεσμα τα συμβολα να βρισκονται αλλου γι αλλου. Υπάρχει μια ρυθμιση που επιλέγω οτι έχω IBM πληκτρολόγιο αλλα δεν έχει αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος papajohn (25 Ιούλ. 2004 , 15:46)

 

 

 

Τελοσπαντων, επανερχομαι απο το σοκ για κάποιες αλλες απορίες μου:

1. Unmount δεν μπορώ να κανω με τίποτα το cd! Αφου πατήσω το εικονιδιο στο KDE και δω τα περιεχόμενα του μετα αν κανω δεξι κλικ και unmοunt μου λεει unmount fail γιατι η συσκευή χρησιμοποιείται ήδη. Αναγκαζομαι να κανω restart για να βγαλω το CD...

2. Μπαίνοντας ώς root βρήκα ρυθμίσεις στο Control Center για το keyboard layout. Απο εκει πέρασα ελληνικα αλλα:

α)δεν μπαίνουν οι τόνοι!

β)εξακολουθώ να μην μπορώ να αλλαξω το layout του πληκτρολογίου μου, με αποτελεσμα τα συμβολα να βρισκονται αλλου γι αλλου. Υπάρχει μια ρυθμιση που επιλέγω οτι έχω IBM πληκτρολόγιο αλλα δεν έχει αποτέλεσμα.

 

 

1. Μερικές φορές παραμένει κάποιο instance του konqueror φορτωμένο στην μνήμη γιαυτό φαινεται σαν να χρησιμοποιείται το cd. Πάτα Ctrl+Esc και όταν σου βγεί το kde system guard βρές τον konqueror και σκοτωσε τον. Εναλλακτικά από γραμμή εντολών τρέξε ps -aux και από τον πίνακα που θα σου βγάλει δες το PID του konqueror και σκότωσε το με kill -9 XXX (όπου χχχ το pid). Μια λύση για να μην συμβαίνει αυτό (δεν το έχω δοκιμάσει γιατι στο 9.1 που τρέχω δεν συμβαίνει τόσο συχνά) είναι να πάς , μέσα στον konqueror, Settings-->Configure Konqueror-->Performance και να ξετσεκάρεις το "Preload an instance after kde startup".

2. Για να αλλάξεις το layout του πληκτρολογίου πρέπει να τρέξεις το sax2 και να πας στην ενότητα input devices. Για τους τόνους απλά θα σου γράψω τις ρυθμίσεις που έκανα εγώ σε suse 9.0 kai 9.1 και ελπίζω να σε βοηθήσουν (επείδη βαριέμαι :) να ξαναγράφω όλο το κατεβατό κάνω copy paste από ένα post μου στο alt.os.linux.suse, γιαυτό είναι στα αγγλικά):

Ok first of all go to yast-->System-->sysconfig editor-->system-->environment-->language and set RC_LANG to el_GR.UTF-8

Then in the KDE control center go to Regional & Accessibility-->Country region & Language and if Greek isn't listed in the Locale tab add it using the "Add Language" button

In Openoffice goto Tools-->Options-->Language Settings-->Languages and set the locale to greek. (that doesn't help with the rest of the system but you will have better greek support in openoffice)

Also in yast-->system-->keyboard layout i have chosen a greek keyboard layout

That's all I remember doing to have correct greek support (with the oxeia).

I hope it works out.

By the way, I don't know if you already looked, but you can find a lot of useful information in http://www.linux.gr

http://www.hellug.gr and more specifically you can search linux-greek-users mailing list archives at http://search.hellug.gr/?ul=lists.hellug.gr%2Fpipermail%2Flinux-greek-users%2F

You can find a Howto about greek localisation at http://members.hellug.gr/djart/articles/grlinux/grlinux.html

 

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή γράφω από linux..... όχι από το Mandrake 9.2 που έχω εγκαταστήσει αλλά από το Knoppel που είχε στο τελευταίο cd του PC Magazine...... πως γίνεται τώρα να αποθηκεύσω αυτές τις ρυθμίσεις και να τις χρησιμοποιήσω στο Mandrake????
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος EchiDNA (25 Ιούλ. 2004 , 17:50)

 

Αυτή τη στιγμή γράφω από linux..... όχι από το Mandrake 9.2 που έχω εγκαταστήσει αλλά από το Knoppel που είχε στο τελευταίο cd του PC Magazine...... πως γίνεται τώρα να αποθηκεύσω αυτές τις ρυθμίσεις και να τις χρησιμοποιήσω στο Mandrake????

 

 

Θα πατήσεις στο κεντρικό μενού κάτω αριστερά και μετά επιλέγεις Knoppel->Ρυθμίσεις->Αποθήκευση ρυθμίσεων Knoppel

 

Θα σε ρωτήσει πού θέλεις να αποθηκευθούν οι ρυθμίσεις. Εκεί μπορείς να επιλέξεις και τον δίσκο C των Windows (που το Linux τον βλέπει σαν /mnt/hda1).

 

Μπορείς επίσης να κάνεις το ίδιο και με το home directory, πατώντας κεντρικό μενού->Knoppel->Ρυθμίσεις->Μόνιμος κατάλογος "Σπίτι".

 

Από εδώ και πέρα, όταν ξεκινάς το Knoppel, στο σημείο που σου έχει βγάλει μια γραμμή εντολής πριν αρχίσει να φορτώνει το λειτουργικό θα γράφεις:

knoppix myconfig=scan home=scan

για να φορτωθούν οι προσωπικές σου ρυθμίσεις και το home directory.

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος EchiDNA (25 Ιούλ. 2004 , 12:08)

 

αποτυχία σύνδεσης (μέχρι στιγμής) με το winmodem αν και υπάρχουν drivers για το δικό μου.... βάζω το παλιό μου wisecom modem και το αναγωρίζει στην θύρα ttyS1 τρέχω τον οδηγό του mmc για να κάνω σύνδεση στην Panafonet και αντιμετωπίζω τα εξής:

 

1) Tι Πιστοποίηση πρέπει να βάλω??? (PAP, Terminal-based, Script-based ή CHAP???)

2) Όνομα τομέα ?????

 

Help γιατί θα το σπάσω.....

 

..... ότι και αν δοκίμασα ανο'ιγει το μοντεμ.... ξεκινάει την κλήση και μετά από 2 δευτερόλεπτα κλείνει...... :wacko:

 

 

1) Η πιστοποίηση είναι PAP, όπως είναι αρχικά δηλαδή δεν την πειράζεις.

2) Δεν χρειάζεται όνομα τομέα, δεν πειράζεις τίποτα και εδώ.

Στο Knoppel πρέπει να τρέξεις το Kppp ως root user, αλλιώς μετά από λίγα δευτερόλεπτα σου πετάει ένα σφάλμα, επειδή δεν μπορεί να γράψει στο /var/log/messages. Για να τρέξεις το kppp ως root, πατάς Κεντρικό μενού->Εκτέλεση εντολής και γράφεις:

sudo kppp

 

Όσοι έχουν εγκαταστήσει το Knoppel μόνιμα στον σκληρό δίσκο τους (όπως εγώ :whistle: ) πρέπει αντί για την παραπάνω εντολή να χρησιμιμοποιήσουν αυτή:

kdesu kppp

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος EchiDNA (25 Ιούλ. 2004 , 17:50)

 

Αυτή τη στιγμή γράφω από linux..... όχι από το Mandrake 9.2 που έχω εγκαταστήσει αλλά από το Knoppel που είχε στο τελευταίο cd του PC Magazine...... πως γίνεται τώρα να αποθηκεύσω αυτές τις ρυθμίσεις και να τις χρησιμοποιήσω στο Mandrake????

 

 

Δεν νομίζω ότι τις ρυθμίσεις του knoppel μπορεις να τις χρησιμοποιήσεις αυτούσιες στο mandrake.

Απότι είδα από προηγουμενο post σου έχεις πρόβλημα με το modem.Γιατί δεν ψάχνεις μέσα από knoppel τι initialisation string χρησιμοποιεί για το modem, αν χρησιμοποιεί chap ή pap authentication (το chap είναι πιο πιθανό). Ως όνομα τομέα δεν νομίζω οτι έχει σημασία τι θα βάλεις, αν θές να βάλεις κάτι βάλε panafonet.gr. Το πρόβλημα που αναφέρεις (ότι ξεκινάει η κλήση αλλά κλείνει μετα από 2 δευτερόλεπτα) μήπως το κάνει επειδή περιμένει για dialtone? (πολλές φορές ενώ εσώ ακούς dialtone από το μεγαφωνάκι, το modem δεν το αναγνωρίζει) Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις την επιλογή Wait for dialtone. Αν δεν υπάρχει τέτοια επιλογή στο πρόγραμμα που χρησιμοποιείς για να συνδεθείς δοκίμασε να προσθέσεις την επιλογή Χ3 στο initialisation string tou modem.

Mακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω περισσότερο αλλά έχω αρκετά χρόνια να χρησιμοποιήσω modem οπότε έχω ψιλοξεχάσει τις δυνατές ρυθμίσεις και κυρίως σε ποιά αρχεία πρέπει να γίνουν αυτές

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανεις εαν το Suse 9.1 το δίνουν ακόμα free? Γιατι κάτι διάβασα (http://linux.about.com/b/a/093777.htm) πως πλέον αυτο δεν γίνετε? Πόσα cd είναι? Γνωρίζει κανείς απο που μπορω να τα κατεβάσω?
Link to comment
Share on other sites

Από το άρθρο που αναφέρεις εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι τέτοιο. Το image του Suse 9.1 Personal μπορείς να το βρεις στα διάφορα ftp sites που διατηρούν mirrors όπως αυτό το Πολυτεχνείου: ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/suse/i386/9.1-personal-iso
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mcde (26 Ιούλ. 2004 , 03:19)

 

Από το άρθρο που αναφέρεις εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι τέτοιο. Το image του Suse 9.1 Personal μπορείς να το βρεις στα διάφορα ftp sites που διατηρούν mirrors όπως αυτό το Πολυτεχνείου: ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/suse/i386/9.1-personal-iso

 

 

Εννοώ πως δίνει free μόνο το single iso cd, ενώ στην πραγματικότητα το SUSE 9,1 είναι 5cd ή 2dvd, και στοιχίζει 90$. Και ερωτώ ο νέος... το Linux σταμάτησε πια να είναι δωρεάν? Πρέπει να πληρώσεις για το SUSE όπως κ για το 4ο cd του Mandrake?

Link to comment
Share on other sites

To idio to linux paramenei eleuthero leitourgiko sistima katw apo to General Public License (GPL).Auto pou stin pragmatikotita plirwnoume otan apofasizoume na agorasoume kapoia commercial distribution einai to support pou tha mas parexoun oi etaireis autes pou ekmetalleuontai ton eleuthero pirina tou leitourgikou autou sistimatos.Episis polles fores plirwnoume mia plithwra enswmatomenwn commercial paketwn pou se opoiadipote alli periptwsi den tha dianeimontan eleuthera kai pou oi etaireis pou paragoun tin kathe distribution plirwnoun se kathe etaireia twn antistoixwn programatwn autwn kapoia xrimata gia tin ekmetalleusi kai enswmatwsi twn programatwn stin ekdosi tous.Auto pou tha prepei pragmatika na arxisei stadiaka na apasxolei olo kai perissotero tin koinotita tou Linux einai,kata poso oi etaireies pou ekmetalleuontai ton pirina,kratane open source to leitourgiko tous sistima i teinoun na to kanoun oso ginetai pio closed source (Microsoft,Sun,HP-UX,Red Hat,Caldera...)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jimpanourgias (26 Ιούλ. 2004 , 02:10)

 

Γνωρίζει κανεις εαν το Suse 9.1 το δίνουν ακόμα free? Γιατι κάτι διάβασα (http://linux.about.com/b/a/093777.htm) πως πλέον αυτο δεν γίνετε? Πόσα cd είναι? Γνωρίζει κανείς απο που μπορω να τα κατεβάσω?

 

 

Το δίνουν δωρεάν αλλά δεν δίνουν iso images (για την έκδοση pro). Για να το εγκαταστήσεις υπάρχουν 2 τρόποι:

1. Εγκατάσταση μέσω ftp. Κατεβάζεις το ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/suse/i386/9.1/boot/boot.iso το καις σε ένα cd κάνεις boot από το cd και επιλέγεις manual installation--> Network installation και εγκατάσταση μέσω ftp και για διευθυνση δίνεις ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/suse/i386/9.1 . Από εκεί και πέρα η εγκατάσταση συνεχίζεται κανονικά σαν να είχες τα cds ή το dvd.

2. Εγκατάσταση απο το σκληρό. Κατεβάζεις όλο το directory tree κάτω από το ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/suse/i386/9.1/ και το σώζεις στον σκληρο σου π.χ. στο c:\suse (εκτός από το ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/suse/i386/9.1/suse/src που περιέχει τα sources οπότε δεν σου χρειάζεται και γλυτώνεις γύρω στα 3 gb download). Μετά καίς πάλι το boot.iso κάνεις boot από cd, επιλέγεις manual installation και εγκατάσταση από σκληρό, δίνεις το partition που έχεις σώσει το suse (αν το εχεις σώσει στο c: αυτό είναι πιθανότατα hda1) και στην συνέχεια το directory και μετά συνεχίζεις την εγκατάσταση σαν να είχες το dvd.

Αν θέλει κανείς περισσότερες πληροφορίες pm me.

 

Short time offer!!! :D Οποιος θέλει το suse 9.1 pro σε cd ή dvd μπορώ να του το γράψω (papajohn ακούς? :) no more mount problems). Οροι: 1. Πρέπει να έρθετε Π. Φάληρο για να το πάρετε 2. Επειδή θέλω να είμαι απόλυτα νόμιμος δεν μπορώ να χρεώσω ούτε καν για το κόστος των υλικών (cds ή dvd) οπότε αν μαζευτείτε πολλοί ενδιαφερόμενοι θα το γράψω μόνο σε 5-6 και οι υπόλοιποι θα πρέπει να συνεννοηθέιτε μετάξυ σας για να το αντιγράψετε.

 

Απλά όποιος το θέλει ας μου στείλει ένα pm λέγοντας μου ποιά έκδοση θέλει (υπάρχουν τα 5 cds που είναι 32bit, το dvd με την έκδοση των 32bit και το dvd με την έκδοση των 64bit)

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν μπορώ να βοηθήσω και εγώ θέτοντας στη διάθεση του forum την Fedora Core 2 και Slackware 10 .Μένω Καισαριανή και όποιος θέλει ας επικοινωνήσει μαζί μου με pm.Ευχαριστώ. :)
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει άλλος dialup manager εκτός από τον mmc για το mandrake 9.2?

Θέλω να έχει περισσότερες επιλογές κατά την δημιουργία του προφίλ σύνδεσης.....

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος EchiDNA (27 Ιούλ. 2004 , 10:41)

 

υπάρχει άλλος dialup manager εκτός από τον mmc για το mandrake 9.2?

Θέλω να έχει περισσότερες επιλογές κατά την δημιουργία του προφίλ σύνδεσης.....

 

 

Katw apo poion xwm milas ?Pantws kata ti gnwmi mou,to kalitero pou exeis na kaneis einai na doulepseis me kppp.apo ta poio prameropoiisima kai eukola se leitourgia dialup utilities.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες..... έχω το mandrake 9.2 και χρησιμοποιώ το KDE.... δεν ξέρω αν έχει το kppp...... το οποίο έχει στο Knoppel και μου δουλεύει άψογα.....
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να ασχολούμαι με την διαχείριση χρηστών. Γυρνώντας λοιπόν πίσω το θέμα βρήκα τις εξής απαντήσει όπου με μπέρδεψαν.

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PropheT (11 Ιούλ. 2004 , 13:16)

 

Ama 8es na kaneis shutdown apo thn console prepei na grapseis shutdown -h now H init 0 san ROOT. An 8es na mporeis na kaneis shutdown to pc san xrhsths grapse chmod 755 /sbin/shutdown.

 

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PropheT (12 Ιούλ. 2004 , 01:31)

 

Gia na mporeis na kaneis shutdown me ton xrhsth sou grase san root:

 

cp /sbin/shutdown /usr/local/bin/shutdown

chmod 755 /usr/local/bin/shutdown

 

afto epitrepei se olous tous xrhstes na kanoun shutdown.

 

Mia diaforetikh stratigikh 8a htan na ftia3eis ena group tou opoiou oi xrhstes na epitrepetai na kanoun shutdown kai na grapseis, panta san root:

 

cp /sbin/shutdown /usr/local/bin/shutdown

chown root:TOGROUPSOU /usr/local/bin/shutdown

chmod 750 /usr/local/bin/shutdown

 

 

Ας πούμε ότι θέλω να δημιουργήσω έναν χρήστη όπου για παράδειγμα να μην έχει δικαίωμα να κάνει reboot το σύστημα. Τι θα πρέπει να κάνω; Και λέω εγώ τώρα. Θα αλλάξω τις ομάδες χρηστών όπου ανήκουν οι εντολές και κάθε χρήστη που θα δημιουργώ θα τον βάζω σε συγκεκριμένες ομάδες, ανάλογα με το τι θα θέλω να του επιτρέψω να κάνει. Αυτός είναι ο σωστός τρόπος ή όχι; Αν είναι αυτός ο σωστός τρόπος, πού είναι τελικά οι εντολές για να αλλάξω τις ομάδες; Τις έχω βρει σε ένα σωρό καταλόγους. Ακόμα, τι εμποδίζει τον χρήστη να έχει σε μια δισκέτα το πρόγραμμα 001 reboot και να το τρέξει; Αν δεν είναι αυτός ο σωστός τρόπος τότε ποιος είναι; Υπάρχει ή θα κάνω πατέντα;

 

Έγινα κουραστικός ή μου φαίνετε; Πείτε μου όχι, πείτε μου όχι... < Πλάκαα...

Link to comment
Share on other sites

Ok,loipon,den xreiazetai na exeis idiaiteres gnwseis gia na setareis to kppp.Apla auto pou isws na xreiastei na koitakseis na matheis einai tin ip tou isp sou kai primary kai secondary DNS.Apo ekei kai pera ola ta alla einai apla.Eimai sxedon sigouros oti outws i allws to kppp prepei na simperilamvanetai sto kde paketo tis mandrake,afou apotelei anapospasto meros tou kde-networking.gia na elegxeis tin iparxi tou anoikse to terminal kai pliktrologise kpp kai pata dio fores to tab na deis an kanei autocompletion.An sou kanei,einai egatestimeno.Prepei na einai kapou sto kde menou san internet dialup i kati tetoio.An pali diskoleuesai na to vreis apo graphiko perivallon alla ksereis pws einai egatestimeno,anoige to run kai grafe ekei mesa kppp kai enter kai kane apo ekei dialup.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GraPhi (27 Ιούλ. 2004 , 16:24)

 

Ξεκίνησα να ασχολούμαι με την διαχείριση χρηστών. Γυρνώντας λοιπόν πίσω το θέμα βρήκα τις εξής απαντήσει όπου με μπέρδεψαν.

 

 

 

 

 

Ας πούμε ότι θέλω να δημιουργήσω έναν χρήστη όπου για παράδειγμα να μην έχει δικαίωμα να κάνει reboot το σύστημα. Τι θα πρέπει να κάνω; Και λέω εγώ τώρα. Θα αλλάξω τις ομάδες χρηστών όπου ανήκουν οι εντολές και κάθε χρήστη που θα δημιουργώ θα τον βάζω σε συγκεκριμένες ομάδες, ανάλογα με το τι θα θέλω να του επιτρέψω να κάνει. Αυτός είναι ο σωστός τρόπος ή όχι;

Loipon,egw proswpika exw mperdeutei ligaki apo ti diatipwsi tis erwtisis sou.Exeis dio tropous na perioriseis xristes apo access se entoles pou den epithimeis.O enas tropos einai na exeis ftiaksei ena group me periorismous kai na petas olous tous anepithimitous ekei mesa pou einai kai to pio taktopoiimeno kai o allos tropos einai na exeis ta groups pou epithimeis,me autous pou thes na exoun command access me ta dika sou epithimita privileges kai tous ipoloipous na tous exeis xima sto sistima san memonwmenous aplous xristes pou apo default exoun periorismenes entoles.

 

Αν είναι αυτός ο σωστός τρόπος, πού είναι τελικά οι εντολές για να αλλάξω τις ομάδες; Τις έχω βρει σε ένα σωρό καταλόγους. Ακόμα, τι εμποδίζει τον χρήστη να έχει σε μια δισκέτα το πρόγραμμα 001 reboot και να το τρέξει; Αν δεν είναι αυτός ο σωστός τρόπος τότε ποιος είναι; Υπάρχει ή θα κάνω πατέντα;

Den se endiaferei an autos pou tha treksei tin entoli,tin exei se kapoio simeio prosvasimi alla ti priviliges exei to account i to group sto opoio anikei.Efoson loipon einai periorismenos san xristis,kai na dokimasei apo disketa na tin treksei tin entoli,pali tha exei to idio apotelesma.

Έγινα κουραστικός ή μου φαίνετε; Πείτε μου όχι, πείτε μου όχι... < Πλάκαα...

 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GraPhi (27 Ιούλ. 2004 , 16:24)

 

Ας πούμε ότι θέλω να δημιουργήσω έναν χρήστη όπου για παράδειγμα να μην έχει δικαίωμα να κάνει reboot το σύστημα. Τι θα πρέπει να κάνω; Και λέω εγώ τώρα. Θα αλλάξω τις ομάδες χρηστών όπου ανήκουν οι εντολές και κάθε χρήστη που θα δημιουργώ θα τον βάζω σε συγκεκριμένες ομάδες, ανάλογα με το τι θα θέλω να του επιτρέψω να κάνει. Αυτός είναι ο σωστός τρόπος ή όχι; Αν είναι αυτός ο σωστός τρόπος, πού είναι τελικά οι εντολές για να αλλάξω τις ομάδες; Τις έχω βρει σε ένα σωρό καταλόγους. Ακόμα, τι εμποδίζει τον χρήστη να έχει σε μια δισκέτα το πρόγραμμα 001 reboot και να το τρέξει; Αν δεν είναι αυτός ο σωστός τρόπος τότε ποιος είναι; Υπάρχει ή θα κάνω πατέντα;

 

Τι θέλει να πει ο ποιητής... :wacko: :o

Δεν έχω καταλάβει ακριβός για αυτό μάλλον το έγραψα μπερδεμένα.

 

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Belerefontis (27 Ιούλ. 2004 , 16:38)

 

Den se endiaferei an autos pou tha treksei tin entoli,tin exei se kapoio simeio prosvasimi alla ti priviliges exei to account i to group sto opoio anikei.Efoson loipon einai periorismenos san xristis,kai na dokimasei apo disketa na tin treksei tin entoli,pali tha exei to idio apotelesma.

 

Ωραία και από πού καθορίζεις τα priviliges στις ομάδες χρηστών; Να υποθέσω ότι είναι κάποιο αρχείο κειμένου...; :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GraPhi (27 Ιούλ. 2004 , 18:12)

 

Τι θέλει να πει ο ποιητής... :wacko: :o

Δεν έχω καταλάβει ακριβός για αυτό μάλλον το έγραψα μπερδεμένα.

 

 

 

Ωραία και από πού καθορίζεις τα priviliges στις ομάδες χρηστών; Να υποθέσω ότι είναι κάποιο αρχείο κειμένου...; :whistle:

 

Auta tha ta oriseis mesa sto /etc/group.Asxolisou kai diavase man se chgrp groupmod. :)

Link to comment
Share on other sites

το kppp δεν υπάρχει στο Mandrake 9.2 με τα 2cd που έχω βάλει.....

κατέβασα 3 προγραμματάκια dialers το kppp, το x-isp και το kwvdial. Το x-isp είναι σε rpm και δεν είχα πρόβλημα στην εγκατάσταση (δεν κάνει κλήση όμως γιατί πρέπει να δω αν κάποιο αρχείο περιέχει μια γραμμή κειμένου, αλλά δεν ξέρω με ποιό πρόγραμμα να ανοίξω το αρχείο αυτό), το kppp που είναι στην κλασσική μορφή κολάω στο βήμα make, μετά το ./configure που έκανα και όλα πήγαν καλά, το make μου έβγαζε ότι κάτι δεν βρίσκει...... και ερωτώ ο ανίδεος..... όταν κάνω αυτές τις διαδικασίες αλλάζω φάκελο ή εκτελώ όλες τις εντολές στον ίδιο???

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Me ti simpiesi einai to kppp ?An to exeis katevasei se tar.gz,ektelese tin entoli gunzip -c kppp-XXXX.tar.gz |tar -xf . Afou kaneis swsta aposimpiesi ,mpaineis mesa sto fakelo pou emperiexei to kppp se aposimpiesmeni morfi,panta mesa apo terminal milame,kai ekteleis me tin akolouthi seira : ./configure , make , make install .Se periptwsi pou exeis ellipseis software paketwn kata to compile,dwse mi loopa me |more sto telos tou make kai make install gia na diavaseis ta paketa pou sou zitaei o gcc.Auta...

Twra ,na ksereis pws ellada den prepei to modem na perimenei gia dial tone.Sto kppp rithmizetai eukola kathoti exei epilogi katw apo grafiko perivallon.Se kwvdial kai x-isp,prepei na tropopoiiseis to modem initialization string prosthetwntas metaksi tou ATDT to X3.Diladi na parei ti morfi ATX3DT.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...