Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Όσο για το gentoo, περιμένω από όποιον το προτείνει, να υπογράψει δήλωση του νόμου 105, ότι αναλαμβάνει και την υποχρέωση να βοηθάει όποιον τον πιστέψει και ασχοληθεί μαζί του.

 

nai.. :lol: bebaia, mporei kapoios kallista na 3ekinhsei se ena aplo suse kai ama dei oti tou aresei kai 8elei na asxolh8ei me linux pio sobara na paei se gentoo :)

 

Το πιο άσκοπο πράγμα στον κόσμο, είναι το λεγόμενο distro-war. H επιλογή λειτουργικού ή διανομής είναι μια πολύ προσωπική υπόθεση.

 

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έιχα μπλέξει και εγώ ένα διάστημα με μιά #@*!ΑΤΙ κάρτα. Στο τέλος έβαλα nVidia και ησύχασα! Στα φορητά δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα επιλογής...:( Ο οδηγός VESA είναι η μόνη επιλογή δυστυχώς.:(

 

Ontos...Exo aptop acer me ATI. TIpota den doulepse apo drivers. Mono o VESA... Tora ta xromata einai kala (oxi teleia) alla exo analisi 640*480(eleos...)...:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ώρισες στον κόσμο του Linux φίλε!

;)

 

Έχουμε και λέμε:

Οι πιό εύχρηστες διανομές για αρχάριους χρήστες είναι το Mandriva 2006 και το SuSE Linux 10.0. To Mandriva ξεχωρίζει για την εύκολη του εγκατάσταση και το SuSE για την πληθώρα ρυθμίσεων που μπορούν να γίνουν χρησιμοποιώντας το YaST.

Αμέσως μετά έρχεται το Kubuntu/Ubuntu 5.10 και το Fedora Core 4

Αν επιθυμείς να προχωρήσεις λίγο παραπάνω, μπορείς να εγκαταστήσεις Debian.

Αυτά από μένα....

 

Υ.Γ. Πες μας τι επέλεξες στο τέλος!

απο τον ftp του ΕΜΠ να κατεβάσω τα suse? μετά? τα γράφω σε cd και bootaro?

θα πρέπει να φτιάξω 2ο partition?:confused:

Link to comment
Share on other sites

nai.. ftia3e ena deytero partition, to opoio kai 8a epile3eis kata thn egkatastash twn suse.. 8a ta grapseis se ena diskaki, 8a bootareis, kai apo ekei kai pera... :)

gia oti xreiasteis pes mas :)

 

gia des kai ayto: [How to install suse via ftp] http://librenix.com/?inode=3811

Link to comment
Share on other sites

απο τον ftp του ΕΜΠ να κατεβάσω τα suse? μετά? τα γράφω σε cd και bootaro?

θα πρέπει να φτιάξω 2ο partition?:confused:

 

Prosexse mono, an theleis na xrisimopoiiseis kai ta xp kai ta linux mazi. To poio leitourgiko sistima tha fortonetai, diabazetai apo to Master Boot Record (einai mia perioxi stadar se enan skliro disko). Otan kaneis setup ta windows, paei kai grafetei ekei oti "thelo na xsekinane ta windows". Ta linux, sou dinoun epilogi kata to setup, na egatastiseis enan Boot Manager, o opoios grafetai ston MBR. Otan xsekinaei to pc, xsekinaei o Boot Manager. Aytos sou dinei tin dinatotita na epilexseis poio leitourgiko theleis na xsekiniseis.

An kapoia stigmi theliseis na kaneis format ena leitourgiko, to problima pou pithanos na sou emfanistei einai to exsis: me to pou sbiseis ena leitourgiko, na min mporesei na leitourgisei o boot manager kai na kollisei (epeidi den mporei na diabasei to leitourgiko pou einai dilomeno). An xsanakaneis setup ta windows, tha pane kai tha grapsoun apo pano apo to to Boot Manager to "thelo na xsekinane ta windows". Opote tote tha prepei na egatastiseis enan Boot Manager. An sbiseis ta linux, kata tin nea egatastasi, tha prepei na egatastiseis enan Boot Manager.

Alli mia enallaktiki, einai na grapseis enan boot manager se ena cd (i disketa), kai otan xsekinaei to pc na diabazei apo kei kai na epilegeis leitourgiko (exei etsi to kefali sou pio isixo).

Ayta! Sorry gia to mikos tou post, apla tin exo patisei prosfata:p . An exo kanei kapoio lathos, plz as me diorthosoun oi palioteroi tou linux, giati eimai psilonoob...:ninja:

Link to comment
Share on other sites

απο τον ftp του ΕΜΠ να κατεβάσω τα suse? μετά? τα γράφω σε cd και bootaro?

θα πρέπει να φτιάξω 2ο partition?:confused:

1. To SuSE έχει 5 CD ή 1 DVD. Μπορείς να κατεβάσεις όποια έκδοση θέλεις και να την γράψεις.

2. Αν έχεις το Partition Magic, φτιάχνείς 2 κατατμήσεις [η μία είναι κατάτμηση εικονικής μνήμης (swap partition) και πρέπει να έχει μέγεθος από 64ΜΒ μέχρι το πολύ 256ΜΒ, η δέυτερη είναι εκεί που θα εγκατασταθεί το Λίνουξ και μπορεί να έχει ότι μέγεθος θέλεις]. Εαν δεν το έχεις, κάνε ανασυγκρότηση δίσκου στα Windows και χρησιμοποίησε τον Partitioner του SuSE (Πρόσεχε, γιατί είναι λίγο μπέρδεμα :wacko: ). Διαλέγεις την κατάτμηση των Windows (πρέπει να είναι η hda1) και πατάς "Ανασχηματισμός". Χωρίζεις τον δίσκο όπως θέλεις (π.χ. στην μέση) και δημιουργείται μια άδεια κατάτμηση. Πατάς το κουμπί "Δημιουργία" και φτιάχνεις τις κατατμήσεις που σου ανέφερα παραπάνω. Αν χρειαστείς τιποτά, στα αριστερά του παραθύρου υπάρχει βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ παιδιά. οπότε κατεβάζω τα suse και τα γράφω σε ενα dvd, μετά βρίσκω ενα Bootmanager(πού θα τον βρώ?).είπατε οτι έχει μέσα ο δίσκος εναν αλλα καλύτερα να μην τον πειράξω αλλα να κατεβάσω εναν και να τον έχω σε μια δισκέτα κ έτσι κάθε φορα που bootarei το pc απο την δισκέτα θα με ρωτάει τι λειτουργικό θέλω να τρέξω έτσι? αυτό δεν κάνει ο Bootmanager?

ναι, θέλω να έχω και τα 2 μαζί..(xp κ suse)

εικονική μνήμη?πόση εικονική μνήμη έχει το pc μου? πόση να επιλέξω ?

αν εγκαταστήσω τον bootmanager των SUSE όπως είπε ο SPectacularrrrrr θα χρειαστεί να βρώ και άλλον bootmanager?(αυτόν που λέγαμε παραπάνω να κατεβάσω κ γράψω σε μία δισκέτα??)

σορι για τις ερωτήσεις παίδες.. :O

ευχαριστώ :)

 

edit: πώς κατεβάσω τα suse απο το ftp που μου δώσατε??? :o

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ παιδιά. οπότε κατεβάζω τα suse και τα γράφω σε ενα dvd, μετά βρίσκω ενα Bootmanager(πού θα τον βρώ?).είπατε οτι έχει μέσα ο δίσκος εναν αλλα καλύτερα να μην τον πειράξω αλλα να κατεβάσω εναν και να τον έχω σε μια δισκέτα κ έτσι κάθε φορα που bootarei το pc απο την δισκέτα θα με ρωτάει τι λειτουργικό θέλω να τρέξω έτσι? αυτό δεν κάνει ο Bootmanager?

ναι, θέλω να έχω και τα 2 μαζί..(xp κ suse)

εικονική μνήμη?πόση εικονική μνήμη έχει το pc μου? πόση να επιλέξω ?

αν εγκαταστήσω τον bootmanager των SUSE όπως είπε ο SPectacularrrrrr θα χρειαστεί να βρώ και άλλον bootmanager?(αυτόν που λέγαμε παραπάνω να κατεβάσω κ γράψω σε μία δισκέτα??)

σορι για τις ερωτήσεις παίδες.. :O

ευχαριστώ :)

 

edit: πώς κατεβάσω τα suse απο το ftp που μου δώσατε??? :o

 

Kata tin egatastasi ton Suse, tha broun oti exeis kai xp mesa ston skliro, kai tha sou proteinoun na egatastathei aytomata (apo to dvd ton suse) enas boot manager (GRUB,LILO ktl). Egatestise ekeino kalytera gia na min psaxneis poly. Apla yparxei kai i periptosi na katebaseis enan boot manager kai na ton baleis se cd, kai xsekinontas to pc na diabazei ton boot manager apo to cd, anti na diabazei ton boot manager pou tha mpei ston disko. An den kaneis sixna format, i den exeis orexsi na psaxseis toso poly, proteino na egatastiseis ton boot manager mazi me to setup twn SUSE. Einai kai eykolo kai ta briskei ola aytomata. Me to cd isos na mperdeyteis ligo, ase pou einai psilo spastiko (prepei na diabazei po ato cd kathe fora pou anoigeis to pc :p ):ninja:

Link to comment
Share on other sites

Kata tin egatastasi ton Suse, tha broun oti exeis kai xp mesa ston skliro, kai tha sou proteinoun na egatastathei aytomata (apo to dvd ton suse) enas boot manager (GRUB,LILO ktl). Egatestise ekeino kalytera gia na min psaxneis poly. Apla yparxei kai i periptosi na katebaseis enan boot manager kai na ton baleis se cd, kai xsekinontas to pc na diabazei ton boot manager apo to cd, anti na diabazei ton boot manager pou tha mpei ston disko. An den kaneis sixna format, i den exeis orexsi na psaxseis toso poly, proteino na egatastiseis ton boot manager mazi me to setup twn SUSE. Einai kai eykolo kai ta briskei ola aytomata. Me to cd isos na mperdeyteis ligo, ase pou einai psilo spastiko (prepei na diabazei po ato cd kathe fora pou anoigeis to pc :p ):ninja:

όσο για το download απο το ftp που μου έδωσε ενας φίλος παραπάνω? πως κάνω το download?

ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Για έναν celeron@333 Mhz, με 128 MB ram και 6,4 GB σκληρό δίσκο, τι διανομή προτείνετε (εκτός από το καλάθι των αχρήστων...);

 

Μπορείς να βάλεις ότι θέλεις! Η μνήμη σου είναι αρκετή για να σηκώσει ένα πλήρες Desktop. (Είχα ένα laptop με Pentium στα 150ΜΗz, με 128 ΜΒ Μνήμης, και σήκωνε SuSE 8.2 με KDE 3.1 σχετικά άνετα, δοκίμασα XP.... κ-α-ι - σ-ε-ρ-ν-ό-ν-τ-α-ν!). Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις (K)Ubuntu που είναι ελαφρό....

Link to comment
Share on other sites

όσο για το download απο το ftp που μου έδωσε ενας φίλος παραπάνω? πως κάνω το download?

ευχαριστώ :)

 

Δεν χρειάζεται να κατεβάσεις κάποιον bootmanager. Στο 99,99% των περιπτώσεων η εγκατάσταση θα αναγνωρίσει αμέσως τα Windows και θα τα προσθέσει στον bootmanager. Εάν σε περίπτωση κάνεις φορμάτ και εγκατάσταση τα Windows, τότε θα διαγραφεί ο bootloader και θα μπει o bootloader των Windows.... (Βλέπεις τα Win δεν αναγνωρίζουν άλλα λειτουργικά.) Σε αυτήν την περίπτωση, βάζεις το CD/DVD εγκατάστασης του SuSE και επιλέγεις επισκευή του λειτουργικού. Αυτόματα θα επαναφερθεί ο bootmanager.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κατεβάσεις κάποιον bootmanager. Στο 99,99% των περιπτώσεων η εγκατάσταση θα αναγνωρίσει αμέσως τα Windows και θα τα προσθέσει στον bootmanager. Εάν σε περίπτωση κάνεις φορμάτ και εγκατάσταση τα Windows, τότε θα διαγραφεί ο bootloader και θα μπει o bootloader των Windows.... (Βλέπεις τα Win δεν αναγνωρίζουν άλλα λειτουργικά.) Σε αυτήν την περίπτωση, βάζεις το CD/DVD εγκατάστασης του SuSE και επιλέγεις επισκευή του λειτουργικού. Αυτόματα θα επαναφερθεί ο bootmanager.

ναι.. αλλα όσο αναφορά το πως θα κατεβάσω τα suse?? στο ftp που μου δώσατε δεν βρίσκονται όλα μαζι σε ενα αρχείο..:confused:

Link to comment
Share on other sites

ναι.. αλλα όσο αναφορά το πως θα κατεβάσω τα suse?? στο ftp που μου δώσατε δεν βρίσκονται όλα μαζι σε ενα αρχείο..:confused:

 

ΤΟ suse... (είναι ΤΟ linux). Κατέβασέ το από 'δω: ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/suse/i386/10.0/iso/SUSE-10.0-EvalDVD-i386-GM.iso

 

Μη το βάλεις απλά να γραφτεί μέσα σε ένα DVD... είναι image.

Λουκάς Σταμέλλος

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ suse... (είναι ΤΟ linux). Κατέβασέ το από 'δω: ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/suse/i386/10.0/iso/SUSE-10.0-EvalDVD-i386-GM.iso

 

Μη το βάλεις απλά να γραφτεί μέσα σε ένα DVD... είναι image.

thx ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κατεβάσεις κάποιον bootmanager. Στο 99,99% των περιπτώσεων η εγκατάσταση θα αναγνωρίσει αμέσως τα Windows και θα τα προσθέσει στον bootmanager. Εάν σε περίπτωση κάνεις φορμάτ και εγκατάσταση τα Windows, τότε θα διαγραφεί ο bootloader και θα μπει o bootloader των Windows.... (Βλέπεις τα Win δεν αναγνωρίζουν άλλα λειτουργικά.) Σε αυτήν την περίπτωση, βάζεις το CD/DVD εγκατάστασης του SuSE και επιλέγεις επισκευή του λειτουργικού. Αυτόματα θα επαναφερθεί ο bootmanager.

 

Αν και όταν είχα κάνει επανεγκατάσταση στα win2kpro απλώς είχε μπεί μια νέα εγγραφή στο lilo...Anyway να προσθέσω στο θέμα για τον bootmanager ότι στην εγκατάσταση πιθανότατα θα γίνει ερώτηση άμα θές να τον περάσεις στο δίσκο ή σε δισκέτα.Απ'οτι θυμάμαι το Mandrake με είχε ρωτήσει :O

Ride fast

Ride hard

Ride home.

 

ZX6R

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε πρόσφατα το Fedora Core 5, το έχει δοκιμάσει κανείς; Εγώ βρήκα την προηγούμενη έκδοση (4) ως την καλύτερη για τις ανάγκες μου πέρσι, αν η 5 είναι το ίδιο καλή να την δοκιμάσω.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να σας ρωτησω..Ισως εχει ξαναπαντηθει.Εβαλα Ubuntu και ψαχνω καποιο site με εφαρμογες.Συγκεκριμενα ψαχνω καποια που ειχα δει οπου σε demi transparent interface στα δεξια της οθονης (παντα σε πρωτο πλανο) σου εδειχνε διαφορα στοιχεια οπως τη χρηση του lan κλπ?Κανεις καταλαβε τι εννοω? (δειτε περιπου εδω στα δεξια http://words.haddons.net/img/20050327.png )
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να σας ρωτησω..Ισως εχει ξαναπαντηθει.Εβαλα Ubuntu και ψαχνω καποιο site με εφαρμογες.Συγκεκριμενα ψαχνω καποια που ειχα δει οπου σε demi transparent interface στα δεξια της οθονης (παντα σε πρωτο πλανο) σου εδειχνε διαφορα στοιχεια οπως τη χρηση του lan κλπ?Κανεις καταλαβε τι εννοω? (δειτε περιπου εδω στα δεξια http://words.haddons.net/img/20050327.png )

 

Αυτό εδώ θες εσύ: gDesklets

 

Λογικά πρέπει να το έχεις ήδη εγκατεστημένο στο Ubuntu... ή αν δεν το έχεις θα μπορείς να το προσθέσεις από το add/remove applications :)

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ suse... (είναι ΤΟ linux). Κατέβασέ το από 'δω: ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/suse/i386/10.0/iso/SUSE-10.0-EvalDVD-i386-GM.iso

 

Μη το βάλεις απλά να γραφτεί μέσα σε ένα DVD... είναι image.

to iso 1 dvd.eval ( oxi to dual ) , ine dokimastiki i full ekdosi?

Link to comment
Share on other sites

to iso 1 dvd.eval ( oxi to dual ) , ine dokimastiki i full ekdosi?

Η 10.1 είναι δοκιμαστική αν δεν κάνω λάθος. Η 10.0 είναι η τελευταία έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι;;

Έχει εγκαταστήσει κανένας σας το avast4linux;

Το έβαλα στο suse μου, του έκανα virus update, όλα καλά.

Όταν όμως του δίνω να κάνει scan σε entire system, κολλάει στο /dev/modem

Τι μπορεί να φταίει;;

 

Edit: Άκυρο, απ' την κονσόλα τρέχει κανονικά

avast /

Είχα trojan...http://img359.imageshack.us/img359/7387/vbs4od.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω στο συστημά μου σε dual-boot mandriva 2005 και win xp. Θέλω να αντικαταστήσω τα mandriva με suse (και πολύ άντεξα). Στην εγκατάσταση το suse μου προτείνει για partition:

 

- Format partition /dev/sda7 1.0 GB swap

- Format partition /dev/sda8 7.7 GB with reiserfs

- Set mount point of /dev/sda1 to /windows/C

- Set mount poiny of /dev/sda5 to /windows/D

 

To /dev/sda8 είναι το /home του mandriva ενώ το /root είναι το /dev/sda6 που δεν αναφέρει καθόλου (αν τα λέω σωστά). Με την ρύθμιση που προτεινει δηλαδή κρατάει τα mandriva (κάτι που εγώ δεν θέλω), όπως στις επιλογές του grub δεν αναφέρει πουθενά τίποτα για mandriva (τώρα έχω lilo αν παίζει κάποιο ρόλο). Αυτό που πρέπει να κάνω δηλαδή είναι να αλλάξω μόνο την δεύτερη γραμμή σε:

 

-Format partition /dev/sda6 with reseirfs

 

Πως το κάνω αυτό; To /home του mandriva έλεγα να το κρατήσω αλλά παίζει να γίνει καμία στραβή ας το κάνω και αυτό format... Τι λέτε? (ο δίσκος συνολικά είναι 120gb)

Link to comment
Share on other sites

Έχω στο συστημά μου σε dual-boot mandriva 2005 και win xp. Θέλω να αντικαταστήσω τα mandriva με suse (και πολύ άντεξα). Στην εγκατάσταση το suse μου προτείνει για partition:

 

- Format partition /dev/sda7 1.0 GB swap

- Format partition /dev/sda8 7.7 GB with reiserfs

- Set mount point of /dev/sda1 to /windows/C

- Set mount poiny of /dev/sda5 to /windows/D

 

To /dev/sda8 είναι το /home του mandriva ενώ το /root είναι το /dev/sda6 που δεν αναφέρει καθόλου (αν τα λέω σωστά). Με την ρύθμιση που προτεινει δηλαδή κρατάει τα mandriva (κάτι που εγώ δεν θέλω), όπως στις επιλογές του grub δεν αναφέρει πουθενά τίποτα για mandriva (τώρα έχω lilo αν παίζει κάποιο ρόλο). Αυτό που πρέπει να κάνω δηλαδή είναι να αλλάξω μόνο την δεύτερη γραμμή σε:

 

-Format partition /dev/sda6 with reseirfs

 

Πως το κάνω αυτό; To /home του mandriva έλεγα να το κρατήσω αλλά παίζει να γίνει καμία στραβή ας το κάνω και αυτό format... Τι λέτε? (ο δίσκος συνολικά είναι 120gb)

 

Το Windows /D τι είναι; Μάλλον το mandriva ε;

Ταπεινή μου άποψη, και επειδή έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με εγκαταστάσεις windows και ταυτόχρονα δυο linux (αυτή τη στιγμή έχω windows xp,suse 9.3, και fedora 3) η καλύτερη λύση είναι το partition magic. Είσαι σίγουρος που θα πάει το καθένα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...