Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια

θελω να χρησιμοποιησω το gparted

για να κανω format

μια καρτα sd 2 gb

σε fat16.. 1.5 GB

θα ναι δυσκολο;;

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Den xerw an telika evgales akri kai eides oti ginetai....

Egw nomizw pws den ginetai...

Anyway to GPARTED kanei oti kanun kai ola ta alla antoistoixa programmata...

den vriskw logo na kaneis kati tetoio apo linux...

Link to comment
Share on other sites

δλδ.

θες να πεις

οτι μια καρτα 2

GB

δεν μπορει

να αποκτησει

ενα διαμερισμα 1.5 GB ;;

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

ετρεξα

το GParted..

και φαινεται

οτι μπορει

να το κανει

αλλα

εχει παρα πολλες επιλογες..

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Θα σας παρακαλούσα αν μπορείτε να με βοηθήσετε και είναι και πολύ επείγον!

Μέσω του kopete ή του yahoo messenger στα Windows μπορώ να δω αν κάποιο άτομο με έχει αποκλεισμένο ή αν είναι αόρατος σε μένα; Ενδιαφέρομαι αποκλειστικά για το yahoo messenger.

Σας παρακαλώ, αν υπάρχει κάποια λύση πείτε μου, γιατί... "καίγομαι". Τι καίγομαι... που έχω καεί ήδη!!!

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Θα σας παρακαλούσα αν μπορείτε να με βοηθήσετε και είναι και πολύ επείγον!

Μέσω του kopete ή του yahoo messenger στα Windows μπορώ να δω αν κάποιο άτομο με έχει αποκλεισμένο ή αν είναι αόρατος σε μένα; Ενδιαφέρομαι αποκλειστικά για το yahoo messenger.

Σας παρακαλώ, αν υπάρχει κάποια λύση πείτε μου, γιατί... "καίγομαι". Τι καίγομαι... που έχω καεί ήδη!!!

Δε νομίζω ότι υπάρχει η δυνατότητα αυτή στους messenger, αυτό είναι άσχετο με τον client ή το OS, αφορά το πρωτόκολλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μακράν η καλύτερη και φιλικότερη διανομή... Ubuntu 7.04 ... Τι να πω.... Μέχρι και beryl 3d out-of-the-box έχει...

 

Οι εντυπώσεις μου

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Μακράν η καλύτερη και φιλικότερη διανομή... Ubuntu 7.04 ... Τι να πω.... Μέχρι και beryl 3d out-of-the-box έχει...

 

Οι εντυπώσεις μου

 

Δεν εχει beryl ενσωματωμενο, αλλα compiz :)

Link to comment
Share on other sites

Μακράν η καλύτερη και φιλικότερη διανομή... Ubuntu 7.04 ... Τι να πω.... Μέχρι και beryl 3d out-of-the-box έχει...

 

Οι εντυπώσεις μου

και δουλεύει πολύ καλά και ο wacom driver.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το σημαντικότερο feature της εν λόγω διανομής (7.04) είναι ότι επιτέλους μπορείς να κάνει upgrade στην επόμενη χωρίς την ανάγκη φορμάτ.

Επίσης διαπίστωσα σημαντική αύξηση της ταχύτητας φορτώματος των εφαρμογών που είναι ιδιαίτερα βαριές (π.χ. OpenOffice).

Επιτέλους το Linux αρχίζει να γίνεται ένα απλό desktop environment, χωρίς όμως να χάνει τα μεγάλα ατού του

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε! έχω ένα προβληματάκι και καθ ότι άσχετη χρειάζομαι τα φωτα σας!Χθες έβαλα τα ubuntu (όχι τα 7.04, τώρα τα κατεβάζω αυτά) και δεν μπορώ να εγκαταστήσω προγράμματα τύπου setup.exe και ο player που έχει δεν μου παίζει τα mp3... τι μπορώ να κάνω?

Φυσική σε μικρές καθημερινές δόσεις! fysikhblog.wordpress.com

spread it out!

Link to comment
Share on other sites

για ubuntu 7.04

εγκατασταση

ποσο χωρο θελουμε;;

πως θα γινει σε xp sp2;;

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε! έχω ένα προβληματάκι και καθ ότι άσχετη χρειάζομαι τα φωτα σας!Χθες έβαλα τα ubuntu (όχι τα 7.04, τώρα τα κατεβάζω αυτά) και δεν μπορώ να εγκαταστήσω προγράμματα τύπου setup.exe και ο player που έχει δεν μου παίζει τα mp3... τι μπορώ να κάνω?

ta .exe einai programata twn windows gia ubuntu theleis i etoima se .DEB i na ta kaneis esy compile. (ta ala mono me to WINE diladi ~emulator)

Oso gia to mp3 katevase to xmms i to automatix pu tha sta valei ola automata psaxe ligo alliws pes mas!

 

για ubuntu 7.04

εγκατασταση

ποσο χωρο θελουμε;;

πως θα γινει σε xp sp2;;

Exei polles odigies se diafora site gia to pws tha ginei opote dn mpainw ston kopo na sta xana anaferw :D

Twra oso gia ton xoro egw pu exw katevasei apeira xrisimopoiw mono 8gb.... k exw dosei 16gb sto partition ta opoia nomizw einai yperarketa kathws xrisimopoiw k auto twn windows...

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε! έχω ένα προβληματάκι και καθ ότι άσχετη χρειάζομαι τα φωτα σας!Χθες έβαλα τα ubuntu (όχι τα 7.04, τώρα τα κατεβάζω αυτά) και δεν μπορώ να εγκαταστήσω προγράμματα τύπου setup.exe και ο player που έχει δεν μου παίζει τα mp3... τι μπορώ να κάνω?

 

Προγραμματα, τωρα που εισαι στην αρχη, καλυτερα να κατεβαζεις μονο απο το pms της διανομης σου (Synaptic). Οταν κανεις install το 7.04, μελετησε καλα αυτον τον οδηγο. Θα σου λυσει πολλες αποριες.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας: έβαλε ένας φίλος τα 7.04 (dual boot με xp pro) και όταν bootάρει και επιλέξει τα ubuntu τον πηγαίνει μετά από κάποια "checks" σε command prompt και δεν μπαίνει?

 

επειδή δεν μπορώ να δω εγώ το πισί του και να γράψω ακριβώς τι συμβαίνει. μπορεί κάποιος να βοηθήσει έστω και λίγο?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας: έβαλε ένας φίλος τα 7.04 (dual boot με xp pro) και όταν bootάρει και επιλέξει τα ubuntu τον πηγαίνει μετά από κάποια "checks" σε command prompt και δεν μπαίνει?

 

επειδή δεν μπορώ να δω εγώ το πισί του και να γράψω ακριβώς τι συμβαίνει. μπορεί κάποιος να βοηθήσει έστω και λίγο?

den mu akugete k poly logiko kathws to grub dn kanei Checks... ta ubuntu meta kanun kapoia checks alla prepei na mas peis se poio kolaei.... :p

Link to comment
Share on other sites

Οκ. μίλησα με το παιδί και λογικά κάτι του γράφει για τα graphics (έχει nvidia κάρτα).

 

το θέμα είναι ότι από το live cd που τα είχα δοκιμάσει στο πισί του έπαιζαν μια χαρά (βρήκαν και την κάρτα) και μάλιστα μου πρότειναν να κατεβάσω drivers @ nvidia αλλά ήθελαν restart οπότε ήταν δώρο άδωρο.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι να μην φορτώνει το γραφικό περιβάλλον λόγω κάποιων ρυθμίσεων της κάρτας. Λίγο κουφό βέβαια, γιατί στις τελευταίες διανομές, τα έβρισκε όλα αλλά συμβαίνει.

Για δες πρώτα εδώ και αν δεν βγάλεις άκρη κάνε attach το αρχείο xorg.conf που βρίσκεται αν θυμάμαι καλά στο /etc/X11/ :)

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...