Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπαρχει θεμα ενοχλησης.

 

NetSurfer_g7 να ξερεις πως η θαλασσα ειναι η καλυτερη ψυχολογος, μολις ανοιχτεις λιγο αδειαζει το μυαλο σου και δε σε νοιαζει τιποτα αλλο. Στην αρχη αν δεν εχεις εμπειρια με τη θαλασσα οσο αναφορα την πολυωρη απασχοληση σιγουρα θα σε κουρασει, ολα βεβαια ειναι θεμα εμπειριας, που την αποκτας με τον καιρο. Αν αποφασισεις να ασχοληθεις και αν νιωθεις πως σου αρεσει, συνεχισε! Και αν δε θες αγωνιστικο τμημα τουλαχιστον μαζεψε παρεα και νοικιαστε.

 

Να ξερεις πως το καλοκαιρι να νοικιασεις ιστιοπλοικο και να πας διακοπες ειναι πολυ πιο φθηνα απο το να εισαι σε καποιο ξενοδοχειο, οσο για την εμπειρια δε το συζηταμε. Βεβαια ολο αυτο συνδιαζεται και με την καταλληλη παερα παντα. Στο πρωτο σου ταξιδι ακομη και αν αυτο ειναι στην κοντινη Αιγινα θα σου δημιουργησει την ευχαριστη αισθηση πως διαπερνας τον ωκεανο.

 

Ενα απο τα πιο βασικα πραγματα παντως στα μαθηματα ειναι το αγκυροβολιο και η προσδεση στο λιμανι, ειναι πολυ σημαντικο που δυστυχως πολλες σχολες δεν στο μαθαινουν σωστα. Ενα ιστιοπλοικο με πανια, οσο νεος και να εισαι ειτε ευκολα ειτε δυσκολα, ειτε με πανι ειτε με μηχανη θα το φτασεις στον προορισμο σου, το θεμα ειναι ομως στο λιμανι τι θα κανεις. Ακομη και τωρα μετα απο παρα πολλα ταξιδια, αγωνες η προσδεση στο λιμανι ειναι κατι που με αγχωνει. Εκει θες καλη συνεργασια με ολο το πληρωμα ωστε να μην εχεις αβαριες ή ακομη και τραυματισμους.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην Παρεα!

Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει ιδεα πως φτιαχνουμε μια ευχητηρια καρτα με μουσικη! Αυτες που ανοιγουμε να διαβασουμε και παιζουν μουσικη! Πιο πολυ με ενδιαφερει ο μηχανισμος που παιζει τη μουσικη!

Εψαξα στο ιντερνετ μηπως μπορει καποιος να φτιαξει αλλα δε βρηκα κατι. Συγνωμη που εφτιαξα ενα ολοκληρο θεμα για αυτο απλως αυτο το ατομο ειναι πολυ σημαντικο για μενα και ξερω οτι με κατι τετοιο θα χαρει παρα πολυ!

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην Παρεα!

Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει ιδεα πως φτιαχνουμε μια ευχητηρια καρτα με μουσικη! Αυτες που ανοιγουμε να διαβασουμε και παιζουν μουσικη! Πιο πολυ με ενδιαφερει ο μηχανισμος που παιζει τη μουσικη!

Εψαξα στο ιντερνετ μηπως μπορει καποιος να φτιαξει αλλα δε βρηκα κατι. Συγνωμη που εφτιαξα ενα ολοκληρο θεμα για αυτο απλως αυτο το ατομο ειναι πολυ σημαντικο για μενα και ξερω οτι με κατι τετοιο θα χαρει παρα πολυ!

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

https://www.google.gr/search?q=music+cards+mechanism&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=KwrvVMbNNMi3UeSzgdAO

Link to comment
Share on other sites

Χιλια ευχαριστω για την αμεση απαντηση!

Αυτος ο μηχανισμος ξερει σε τι μαγαζια παιζει να τον βρω Ελλαδα?

Πηγα να το παραγγειλω απο ιντερνετ αλλα θα κανει πολυ καιρο να ερθει και το θελω εως μια εβδομαδα!!

Link to comment
Share on other sites

Aν το ξυλώσεις απο κάρτα ;

 

Το σκεφτηκα απλως θελω να βαλω την δικια μοθυ μουσικη και λογικα δε θα γινεται!Θα το δοκιμασω!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. εχω αγοράσει χρονοδιακόπτη πρίζας για να φορτίζω το κινητό και να κλέινει συγκεκριμένη ώρα το βράδυ ιδιαίτερα. Εχω μερικές απορίες, βάζω το βελάκι στην ώρα πουθ είναι εκεινη την στιγμή αλλά όταν θέλω να βάλω τα μαυρα βελάκια στην ωρα που θέλω να αρχίσει το φόρτισμα πχ που είναι η ιδια ωρα που την ρύθμισα πριν δεν μου παει πισω πισω το βελάκι, μόνο οταν το βάζω στην ωρα που θέλω να κλείσει πχ...

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

κάτι τέτοιο πήρες?

http://www.dalezios.com/images/detailed/3/52690-c.jpg

το κόκκινο βελάκι το ρυθμίζεις ώστε να σου δείχνει την τρέχουσα ώρα.

μετά πατώντας μέσα τις μαύρες περιμετρικές ακίδες ρυθμίζεις ποια ώρα θες να δίνει τάση στην πρίζα.

η κάθε ακίδα είναι συνήθως 15 λεπτά..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο κάνω και δεν κλείνει την ωρα που το βαζω...το κόκκινο κουμπί δεξιά που πρέπει να είναι;

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως ο πλαϊνος διακοπτης δεξια στην μια θεση ενεργοποιει τον χρονοδιακοπτη και στην αλλη θεση δινει ρευμα συνεχεια.Δοκιμασε να τον αλλαξεις θεση
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε εταιρίες που πουλάνε υπερυψωμένα κρεβάτια (σοφίτες), για ενηλίκους; :)

 

ή κάποια επιχείρηση που φτιάχνει τέτοια με το ακόλουθο budget και παρέχει σχέδια ή και δείγματα;

Έχω βρει το Stora του ΙΚΕΑ, το οποίο είναι ό,τι χρειάζομαι σε διαστάσεις (ψάχνω και κάτι για στρώμα 200x140cm όχι x90cm) αλλά ψάχνω για κάτι ίσως πιο στιβαρό μέχρι 550-650ευρώ (χωρίς το στρώμα).

 

Κάθε σχετική πληροφορία ευπρόσδεκτη! :ninja:

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε εταιρίες που πουλάνε υπερυψωμένα κρεβάτια (σοφίτες), για ενηλίκους; :)

 

ή κάποια επιχείρηση που φτιάχνει τέτοια με το ακόλουθο budget και παρέχει σχέδια ή και δείγματα;

Έχω βρει το Stora του ΙΚΕΑ, το οποίο είναι ό,τι χρειάζομαι σε διαστάσεις (ψάχνω και κάτι για στρώμα 200x140cm όχι x90cm) αλλά ψάχνω για κάτι ίσως πιο στιβαρό μέχρι 550-650ευρώ (χωρίς το στρώμα).

 

Κάθε σχετική πληροφορία ευπρόσδεκτη! :ninja:

 

Εγώ πάντως δεν θα έδινα τόσα λεφτά στην ΙΚΕΑ για το συγκεκριμένο κρεβάτι! Και μόνο που το βλέπω φοβάμαι ν' ανέβω... Αν θες καλή κουκέτα πρέπει να έχει στιβαρά πόδια!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω παρομοιο εχω και απο κατω εχω το γραφειο.Το ειχα κανει παραγγελια απο επιπλοποιο:

https://www.dropbox.com/s/6l8t28iyw4hz787/2015-01-15%2003.43.28.jpg?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να με ενημερωσει πως ακριβως ο ΟΑΕΔ σου βρισκει δουλεια μεσω των κενων θεσεων εργασιας που βγαζει ;

 

Η επιλογη ενος ατομου για καποια θεση γινεται και με κοινωνικοοικονομικα κριτηρια ;

 

Επισης για τις θεσεις αυτες πρεπει να απευθυνομαι αποκλειστικα και μονο στα ΚΠΑ2 τις περιοχης μου ;

 

http://oi61.tinypic.com/1zwkvgn.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πας οπωσδήποτε απο εκεί. Να δεις λεπτομέρειες (που λέει ο λόγος λεπτομέρειες, γιατί την τύφλα τους έχουν) αλλά πας και δηλώνεις ενδιαφέρον και συνενοείσαι τα περαιτέρω για επικοινωνία με τον εργοδότη. Αυτό ήταν πριν χρόνια. Δεν ξέρω αν μέσω internet μπορείς να δηλώσεις ενδιαφέρον. Συνήθως, και επίσης πολύ ενοχλητικό, οι θέσεις αφορούν μόνο την περιοχή σου, που είναι και αυτή που ανήκει ο ΟΑΕΔ που είσαι γραμμένος. Πήγαινε όμως και ρώτα. Ότι και να σου πούμε εμείς, εκεί θα καταλήξεις πάλι.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω παρομοιο εχω και απο κατω εχω το γραφειο.Το ειχα κανει παραγγελια απο επιπλοποιο:

https://www.dropbox.com/s/6l8t28iyw4hz787/2015-01-15%2003.43.28.jpg?dl=0

Πόσο σου είχε κοστίσει; :)

Μιλάμε για μονό κρεβάτι 200x90cm;

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

Για δες εδω.

http://www.entos.gr/el/mojo

 

Εντιτ:σορυ,τωρα ειδα οτι λες για ενηλικες...

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει με τα διαδικτυακά μαθήματα Αγγλικών, αν είδη παρακολουθεί κανείς κάποιο κύκλο μαθημάτων? από ποιον οργανισμό? Αν είστε ευχαριστημένος/η? με μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα το μάτι μου έπεσε στο http://www.blc4u.com το γνωρίζεται? Τα φώτα σας συμφορουμίτες!!!! :)
fake! :X
Link to comment
Share on other sites

Ξεθάβω αυτό το θεματάκι, μιας και στο site του οαεδ είναι αδύνατο να βρεις λεπτομέριες για τα επιδοτούμενα προγράμματα που τρέχουν. Ξέρω ότι το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να πεταχτώ μέχρι τον οαεδ να ρωτήσω και θα το κάνω, αλλά θέλω μια επιβεβαίωση για ένα πρόγραμμα που άκουσα ότι υπάρχει.

 

Υπάρχει πρόγραμμα που να επιδοτεί 100% το μισθό εργαζόμενου για 4 μήνες και μετέπειτα επιδοτεί τις ασφαλιστικές εισφορές; Έχετε ακούσει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παίδες καλησπέρα.

 

Εν συντομία στις 4/4/15 έκανα παραγγελία σκληρού δίσκου από online κατάστημα, για παραλαβή από το κατάστημα.

 

Με ενημέρωσαν 1 εβδομάδα μετά να πάω να το παραλάβω, και έτσι σύμφωνα με το τιμολόγιο, τον παρέλαβα στις 11/4/15.

 

Παραδέχομαι, ότι έκανα βλακεία και δεν άνοιξα τη συσκευασία, η οποία ήταν στην ουσία λίγες φουσκάλες (χωρίς κουτί) και κάτι αυτοκόλλητα της ACS (λογικά εκείνοι το παρέλαβαν μέσω courrier).

 

Σήμερα, όταν ήρθαν και οι υπόλοιπες παραγγελίες μου, άρχισα να ανήγω τις συσκευασίες. Όταν αφαίρεσα λοιπόν τις φουσκάλες από το δίσκο, βλέπω στο αλουμινένιο, σφραγισμένο σακουλάκι του δίσκου στη μία γωνία κάτι τρυπούλες σαν χτύπημα... (1ο καμπάνακι)...., ανήγω το αλουμινένιο σακουλάκι και πέφτει από μέσα ένα μικρό πλαστικό κομματάκι (σπάσιμο στο σκληρό σε μια γωνία, σε σχετικά ασήμαντο σημείο) (2ο καμπάνακι). Πλέον, είχα αποφασίσει ότι αυτός ο δίσκος πρέπει να επιστραφεί, καθώς ήταν φανερό ότι είχε φάει ξύλο κατά τη μεταφορά του... Παρόλα αυτά είπα να τον δοκιμάσω αν λειτουργεί... ο δίσκος "φυσικά" άρχισε κατευθείαν τα κλάκα-κλούκα... και δε λειτουργεί...

 

Παίρνω τηλέφωνο στο support τους, στις 19:40 (20:00 έκλειναν). Με είχαν 10 λεπτά αναμονή... Anyway, μιλάω με μία και μου είπε "οκ το σημείωσα και θα σας καλέσει κάποιο αύριο (25/4/15) ή τη Δευτέρα (27/4/15)" από το αρμόδιο τμήμα.

 

Λοιπόν, αύριο 25 λήγουν οι 14 ημέρες που έχω δικαίωμα επιστροφής ανεξαρτήτως λόγου (αν και αλλού διάβασα ότι πρέπει το προιόν να είναι σε άριστη κατάσταση και σφραγισμένο).

 

Όπως και να έχει, δε πρόκειται να περιμένω να με πάρουν τη Δευτέρα, και θα πάω από εκεί αύριο.

 

Υπάρχει κάποιος να με συμβουλέψει; Ποια είναι τελικά τα δικαιώματα μου; Έλαβα σπασμένο και χαλασμένο προιόν, αλλά με φοβίζει το γεγονός ότι πέρασαν 2 εβδομάδες για να κάνω τη διαπιστώση... Και φοβάμαι μη το πληρώσω ακριβά (105€). Είμαι σίγουρος ότι σπασμένο δίσκο δε καλύπτει ούτε καν η normal εγγύηση δίσκων...

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Πες τους οτι ο δισκος προοριζοταν για δωρο και δεν ανοιχτηκε μετα την παραλαβη.
Link to comment
Share on other sites

Γνωστός μου είχε δάνειο στην τράπεζα Πειραιώς και προσημείωση για αυτό το δάνειο σε ακίνητό του. Πριν λίγες μέρες εξόφλησε ολοσχερώς το δάνειο και ταυτόχρονα ζήτησε την άρση της προσημείωσης. Η τράπεζα δήλωσε ότι συναινεί. Του είπε να περιμένει τηλέφωνο τις επόμενες μέρες για τα επόμενα βήματα. Γνωρίζει κανείς ποιά είναι τα επόμενα βήματα και πόσο χρόνο παίρνει η όλη διαδικασία, μέχρι το ακίνητο να ελευθερωθεί από το βάρος;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...