Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας..Σκοπεύω να ξεκινήσω ένα μικρό κατάστημα με εμπόριο κινητών τηλεφώνων και tablet.. Η ερώτησή μου είναι: Που μπορώ να βρω προμηθευτές? Αξίζει να ψάξω εδώ Ελλάδα και αν ναι, που? Ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας.

 

Η οικογένειά μου διαθέτει έναν χώρο που εδώ και 6-7 χρόνια το νοικιάζουε σε μια δικηγόρο η οποία το χρησιμοποιεί ως γραφείο για τη δουλειά της. Τον χώρο αυτό θέλω τώρα να τον αξιοποιήσω για προσωπική χρήση οπότε θέλουμε να "βγάλουμε" τη δικηγόρο από αυτόν. Μήπως γνωρίζει κανείς τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσουμε; Σίγουρα θα της δίναμε ένα εξάμηνο ως χρόνο για να το αδειάσει αλλά νομικά τι οσχύει σε αυτές τις περιπτώσεις; Είναι δικηγόρος οπότε φοβόμαστε μην βρει κανένα τρυπάκι ή επικαλεστεί κάποιον νόμο κ δν φεύγει! Ιδιαίτερα αν είναι κάποιος δικηγόρος και γνωρίζει από αυτά θα το εκτιμούσα!

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν την πιάνεις με το καλό να της εξηγήσεις οτι θέλεις να το χρησιμοποιήσεις εσύ και να της δώσεις και περιθώριο να βρεί νέο; Αυτή σαν δικηγόρος θα ξέρει όλα τα νομικά κόλπα για να σε καθυστερήσει με την διαδικάσία όλη και κυρίως μάντεψε: ΕΣΥ θα πληρώνεις δικηγόρους ενώ αυτή θα κάνει την δουλειά της δωρεάν και όμορφα. Προτείνω να μιλήσεις πρώτα μαζί της γιατί αν είναι συνεπείς προς τις υποχρεώσεις της θα είναι πιο δύσκολο γιατί προφανώς και δεν σου δίνει αφορμή για να την διώξεις.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λέει ο φίλος από πάνω. Πρώτα να της μιλήσετε σαν άνθρωποι και να την ενημερώσετε ότι το χώρο πλέον θα τον χρειαστείτε. Εάν το συμβόλαιο λήγει σύντομα και αυτή είναι γενικά σωστή απέναντί σας δεν νομίζω ότι θα αντιμετωπίσετε κάποιο θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Έχει το δικαίωμα να μείνει για 12 χρόνια, αν θελήσεις να τη βγάλεις για ιδιόχρηση πρέπει να καταβάλεις αποζημίωση ( αρκετά μεγάλη). Συζήτησε το μαζί της, αλλά το θεωρώ λογικό να μη θέλει να αλλάξει έδρα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας..Σκοπεύω να ξεκινήσω ένα μικρό κατάστημα με εμπόριο κινητών τηλεφώνων και tablet.. Η ερώτησή μου είναι: Που μπορώ να βρω προμηθευτές? Αξίζει να ψάξω εδώ Ελλάδα και αν ναι, που? Ευχαριστώ πολύ!

Δεν έχω την παραμικρή ιδέα, αλλά στη θέση σου εγώ θα έκανα κρούση σε:

  • Εμπορικό & Βιομηχανικό Επιμελητήριο Αθηνών
  • ICAP
  • Υπουργείο Ανάπτυξης & Ανταγωνιστικότητας

Link to comment
Share on other sites

Συνφορουμίτες γεια σας!!Τον τελευταίο καιρό ανακάλυψα τις χαρές του online buying και προέβην σε κάποιες αγορές από amazon (cd κυρίως ) και τελευταία πήγα ένα βήμα πιο πέρα και παρήγγειλα μέσω e-bay 2 μεταχειρισμένα ρολόγια Kommandirskie(θεωρούνται συλλεκτικά από πολλούς ανά τον κόσμο ιδίως όσα είναι made in CCCΡ(Πρώην Σοβιετική Ένωση) τσέκαρα εννοείται ότι είναι γνήσια και το ένα το παρήγγειλα μέσω Αμερικής και το άλλο από ανεξάρτητο Ρώσο πωλητή..Το ένα έχει και λουράκι που φαίνεται ωραίο..

Ο προβληματισμός μου είναι λίγο παράξενος αλλά δεν μπορεί να θεωρηθεί και τελείως αβάσιμος..

Δεδομένου ότι είναι μεταχειρισμένα κομμάτια ακούγοντας τελευταία την έξαρση των ιών και κυρίως του...¨Εμπολα που θερίζει πλέον και την Ευρώπη και Αμερική και κάπου διάβασα ότι υπάρχουν βάσιμες υποψίες ότι πλέον ίσως μεταδίδεται μέσω και του ιδρώτα μεταξύ των άλλων σκέφτομαι μήπως 1 στις 1000 έκανα μεγάλη βλακεία που παρήγγειλα τέτοια εποχή μεταχειρισμένα προϊόντα και δή ρολόι που ακουμπά άμεσα στο δέρμα..Υπόψην ότι ήδη είναι αργά για ακύρωση της παραγγελίας καθώς είναι στο δρόμο για Ελλάδα.

Και έστω και προληπτικά θέλω να ρωτήσω ποιος ο καλύτερος τρόπος απολύμανσης των μεταχειρισμένων αντικειμένων πέραν από το καθάρισμα με οινόπνευμα και μπατονέτες..

Ξέρω ότι απὀ κάποιους ακούγεται πολύ υπερβολικό,αλλά εσείς συνεχίζετε τελευταία να αγοράζετε μεταχειρισμένα μέσω E-bay ή άλλων αντίστοιχων site;;Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις γνώμες σας.

Link to comment
Share on other sites

Συνφορουμίτες γεια σας!!Τον τελευταίο καιρό ανακάλυψα τις χαρές του online buying και προέβην σε κάποιες αγορές από amazon (cd κυρίως ) και τελευταία πήγα ένα βήμα πιο πέρα και παρήγγειλα μέσω e-bay 2 μεταχειρισμένα ρολόγια Kommandirskie(θεωρούνται συλλεκτικά από πολλούς ανά τον κόσμο ιδίως όσα είναι made in CCCΡ(Πρώην Σοβιετική Ένωση) τσέκαρα εννοείται ότι είναι γνήσια και το ένα το παρήγγειλα μέσω Αμερικής και το άλλο από ανεξάρτητο Ρώσο πωλητή..Το ένα έχει και λουράκι που φαίνεται ωραίο..

Ο προβληματισμός μου είναι λίγο παράξενος αλλά δεν μπορεί να θεωρηθεί και τελείως αβάσιμος..

Δεδομένου ότι είναι μεταχειρισμένα κομμάτια ακούγοντας τελευταία την έξαρση των ιών και κυρίως του...¨Εμπολα που θερίζει πλέον και την Ευρώπη και Αμερική και κάπου διάβασα ότι υπάρχουν βάσιμες υποψίες ότι πλέον ίσως μεταδίδεται μέσω και του ιδρώτα μεταξύ των άλλων σκέφτομαι μήπως 1 στις 1000 έκανα μεγάλη βλακεία που παρήγγειλα τέτοια εποχή μεταχειρισμένα προϊόντα και δή ρολόι που ακουμπά άμεσα στο δέρμα..Υπόψην ότι ήδη είναι αργά για ακύρωση της παραγγελίας καθώς είναι στο δρόμο για Ελλάδα.

Και έστω και προληπτικά θέλω να ρωτήσω ποιος ο καλύτερος τρόπος απολύμανσης των μεταχειρισμένων αντικειμένων πέραν από το καθάρισμα με οινόπνευμα και μπατονέτες..

Ξέρω ότι απὀ κάποιους ακούγεται πολύ υπερβολικό,αλλά εσείς συνεχίζετε τελευταία να αγοράζετε μεταχειρισμένα μέσω E-bay ή άλλων αντίστοιχων site;;Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις γνώμες σας.

 

Οινόπνευμα με χαρτί ή βαμβάκι, ο καλύτερος τρόπος, ή αλλιώς άζαξ.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Οινόπνευμα με χαρτί ή βαμβάκι, ο καλύτερος τρόπος, ή αλλιώς άζαξ.

 

Συμφωνώ αυτό είναι το πρώτο που έρχεται στο μυαλό. απλά σκέφτηκα μήπως υπάρχει κάτι ακόμα πιο αξιόπιστο όπως π.χ Dettol αυτό που ψεκάζεις τις επιφάνειες.Και σκέφτομαι να αντικαταστήσω το λουράκι όταν έρθει..

Link to comment
Share on other sites

εχει παρουσιαστει 1 δειγμα σε ολη την ρωσια εμπολα. δεν νομιζω να εισαι τοσο γκαντεμης. και οποιος πουλαει τετοια ρολογια δεν νομιζω να εχει περασει απο σιερα λεονε...

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Οινόπνευμα 70% και για δέκα λεπτά μέσα σκοτώνει όλα τα μικρόβια, Δουλεύω σε νοσοκομείο και το ξέρω 100%.
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Εδώ υπάρχουν άτομα που αγοράζουν ένα σωρό πανάκριβα ρούχα και την άλλη μέρα τα πετάνε. Ειδικά γυναίκες και ειδικά πριν την κρίση. Προσωπικά, δεν το κατάλαβα ποτέ αυτό. Βέβαια, υπερκατανάλωση και υλισμό είχαμε (όσο υπήρχαν χρήματα)...
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως εχουν μεγαλες επιδοτησεις, αγοραζουν μια ακριβη συσκευη που θελουν ισως και να δοκιμασουν, την ανοιγουν βλεπουν οτι ολα ΟΚ και την πουλανε. Πιστεψε με και αυτοι βγαζουν και εσυ κερδιζεις! Εχω αγορασει 2 φορες ολοκιανουργια συσκευη και βγηκαμε και οι 2 κερδισμενοι!
Link to comment
Share on other sites

Ποιος μίλησε για ανασκαφή ?? :X

 

-------------------

Πλέον αυτό δεν γίνεται πολύ συχνά από απλούς ανθρώπους, μόνο από πωλητές ή να είναι λίγο ματσό .. :ninja:

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Οινοπνευμα για πανω απο 10 λεπτα σκοτωνει τον ιο. Ωστοσο μην ξεχνατε οτι μιλαμε για ιο και οχι για βακτηριο η κατι αλλο. Το χαρακτηριστικο του ιου ειναι οτι δεν ζει εξω απο τον ξενιστη του. Για να ζησει πρεπει να χρησιμοποησει λειτουργιες του ξενιστη(αντιγραφη, μεταγραφη μεταφραση αφου πρωτα εχει ενσωματωσει το γενετικο του υλικο σε αυτο του ξενιστη)...αρα δεν μπορει να ζησει για πολυ πανω σε επιφανειες... Σε χαμηλες θερμοκρασιες μπορει να ζησει ισως και μηνα αλλα σε θερμοκρασια δωματιου μπορει να ζησει καποιες μερες...αυτα ειναι πειραματικα δεδομενα απο ερευνες...
Link to comment
Share on other sites

Το 90% των ελληνικών ιστοσελίδων φιλοξενείται σε ξένους παρόχους. Βοηθήστε μας να επαναπατρίσουμε το ελληνικό διαδίκτυο

http://www.ellinikointernet.gr

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν σας εχει τυχει αλλα εμενα συμβαινει εδω και ενα μηνα να με παιρνουν απο ενα σταθερο στο σταθερο μου 2118801500 το σηκωνω και αμεσως το κλεινουν, οταν το καλω πισω ακουγετε ενα ηχογραφημενο μηνυμα οτι αυτος ο αριθμος δεν υπαρχει. Την ημερα αυτο μπορει να γινει και 10 φορες οταν δεν το σηκωνω στα καπακια με καλουν με αποκρυψη στο κινητο μου. Οταν πηρα στον παροχο του σταθερου μου τηλεφωνο μου ειπαν πως δεν γινεται φραγη σε συγκεκριμενο αριθμο αλλα σε ολους. Στο κινητο εχω κανει φραγη στις συγκεκριμενες κλησεις. Γνωριζει καποιος τι μπορω να κανω για το σταθερο κι αν μπορω να βρω αυτον που με καλει?
Link to comment
Share on other sites

Δες εδω http://www.whocallsme.gr/el/master/lookup/2118801500

δεν είναι κάτι,απλά απ'οτι διάβασα καταντάνε σπαστικοί!

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
τελικα το βρηκε κανενας αυτο το κινητο; . εχει πολυ καλα χαρακτηριστηκα και κλασικο πληκτρολογιο και 3g και wifi / wifi hotspot

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,

 

σήμερα έφθασε στα χέρια μου ενα δώρο από Κωτσόβολο με κάρτα αλλαγής το οποίο αγοράστηκε

 

17/10/2014.Η κάρτα γράφει επάνω ότι αλλαγή γίνεται μέσα σε 10 ημέρες.

 

Το προΪόν φυσικά σφραγισμένο.Υπάρχει περίπτωση να το αλλάξουν ή τσάμπα η ταλαιπωρία.

 

Σας ευχαριστώ

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές αλλάζουν, μερικές όχι. Εξαρτάται από τι κομμάτι θα είναι ο πωλητής που θα τύχεις.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

είμαι και στην επαρχία και εδώ τα πράγματα είνα λιγάκι πιο ευέλικτα άν σε γνωρίζουν..αλλά δεν έχω και γνωστό μέσα :(
http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές μου έχει τύχει να δεχθούν εκπρόθεσμη αλλαγή! Στην ανάγκη πες ότι σου το έδωσαν, αφού είχε περάσει η προθεσμία αλλαγής! :p
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...