Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Του χρονου που μπαινω στο τελευταιο ετος της σχολης μου ,μπορω αντι για πτυχιακη εργασια να κανω ενα 6μηνο πρακτικη σε καποια εταιρεια με τη οποια συνεργαζεται η σχολη.Με ενδιαφερει αρκετα αυτη η προοπτικη,ομως για να κανω αιτηση για πρακτικη πρεπει εκτος απο την φορμα που πρεπει να συμπληρωσω,να στειλω και ενα συντομο βιογραφικο.Ομως εφοσον ειμαι ακομα φοτητης δεν εχω ξαναδουλεψει ποτε,οποτε εχω μηδενικη εργασιακη εμπειρια.Εχω ψαξει για ετοιμες φορμες βιογραφικων στο internet,ομως ολες ανεξερετως περιλαμβανουν και εργασιακη εμπειρια/προϋπιρεσια και αυτο το θεμα με εχει ανχωσει αρκετα.Εγω που δεν εχω τι να κανω? Να γραψω ψεματα? Να μην γραψω τιποτα?
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις εργασιακή εμπειρία μη γράψεις τιποτα. δεν είναι κακο. Άλλωστε γι αυτό αυτό το λόγο κανει κάποιος πρακτικη εργασία. Για εργασιακή εμπειρία. Καθώς όπως ξέρουμε όλοι σχεδόν, κατά 80% η θεωρια(μαθηματα/σχολη) ουδεμία σχέση έχει με τη δουλειά.
Link to comment
Share on other sites

λογικο ειναι να μην εχεις ακομα εμπειρια εφοσον εισαι φοιτητης.....γι'αυτο θα πας για πρακτικη.....:p
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις.Απλως με ψαρωσε το γεγονος οτι σε ολες τις ετοιμες φορμες υπαρχει η ενδειξη "εργασιακη εμπειρια".Να βαλω παυλα εκει δηλαδι?
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα σε ποια ενότητα έπρεπε να γράψω. Ψάχνω το Huawei u5510, δεν το βρίσκω πουθενά εκτός από κάτι ηλεκτρονικά καταστήματα στην Ινδία που μου βγάζει αβέρτα το google. Έχετε ιδέα τι γίνεται με αυτά;
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις.Απλως με ψαρωσε το γεγονος οτι σε ολες τις ετοιμες φορμες υπαρχει η ενδειξη "εργασιακη εμπειρια".Να βαλω παυλα εκει δηλαδι?

 

οι ετοιμες φορμες δεν προοριζονται συνηθως για πρακτικη αλλα για κανονικη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα σε ποια ενότητα έπρεπε να γράψω. Ψάχνω το Huawei u5510, δεν το βρίσκω πουθενά εκτός από κάτι ηλεκτρονικά καταστήματα στην Ινδία που μου βγάζει αβέρτα το google. Έχετε ιδέα τι γίνεται με αυτά;

 

Ψάχνεις μοντέλο που κυκλοφόρησε πριν 3 χρόνια. Απορώ που το βγάζει στην Ινδία. Μάλλον οι σελίδες που το πουλούσαν στην Ινδία ξεχάσαν να το σβήσουν από τον ιστότοπο τους και παρέμεινε. Λογικά δεν πωλείται.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω άμα το διαβάσατε αυτό, αλλά εγώ βρήκα τι θα κάνω το ΣΚ ;) .

Είναι αρκετά ενδιαφέρον άθλημα το ράγκμπι, αν και στην Ελλάδα δεν το έχουμε συνηθίσει. Καλή ενέργεια και από όσους το οργάνωσαν και από τα m&m (σίγουρα θα φάμε καλά, να γλυκαθούμε, γιατί καλός ο αθλητισμός, αλλά εγώ προτιμώ την σοκολατίτσα :p)

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνεις μοντέλο που κυκλοφόρησε πριν 3 χρόνια. Απορώ που το βγάζει στην Ινδία. Μάλλον οι σελίδες που το πουλούσαν στην Ινδία ξεχάσαν να το σβήσουν από τον ιστότοπο τους και παρέμεινε. Λογικά δεν πωλείται.

 

εκει μπορει ακομα να πουλειται.....ηδη πουλιουνται στην ινδια κινητα 2-3 ετων

Link to comment
Share on other sites

@gete Να 'σαι καλά για την ενημέρωση.

Είναι μεγάλη μορφή ο Καμπίζ.

Πρέπει να υπάρξει υποστήριξη σε τέτοιες προσπάθειες, για να δημιουργηθούν εναλλακτικές στον αθλητισμό και να ξεκολλήσουμε από τα 2-3 ομαδικά αθλήματα με τα οποία μπορούμε να ασχοληθούμε και ως θεατές αλλά και ως αθλητές.

Μπράβο σε όσους ασχολούνται και υποστηρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω άμα το διαβάσατε αυτό, αλλά εγώ βρήκα τι θα κάνω το ΣΚ ;) .

Είναι αρκετά ενδιαφέρον άθλημα το ράγκμπι, αν και στην Ελλάδα δεν το έχουμε συνηθίσει. Καλή ενέργεια και από όσους το οργάνωσαν και από τα m&m (σίγουρα θα φάμε καλά, να γλυκαθούμε, γιατί καλός ο αθλητισμός, αλλά εγώ προτιμώ την σοκολατίτσα :p)

είδα και το0 ράγμπι την όμαδα του παναθηανικού αλλά φάγαμε και τα σοκολατακιά M&m που ήταν καταπληκτικά . μακάρι να γίνονται συνέχεια τέτοια γεγονότα

Link to comment
Share on other sites

Θα θελα να παρακολουθήσω κάποια στιγμή από κοντά αγώνα ράγκμπι. Μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον άθλημα! Μακάρι να γίνονται συχνά τέτοια τουρνουά!
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν είναι κερδοφόρο γιατί δεν τον παρακολουθούν πολύ και λίγοι είναι οι σπόνσορες που κάνουν τέτοια τουρνουά όπως τα Μ&ms . Χαρακτηριστικά η νικήτρια όμαδα αίολος πατρών έκανε την εξής δήλωση :

 

Ο Αίολος θα ήθελε να ευχαριστήσει τον Κ. Τέρι Σερεμέτη και τα M&Ms γιατί χωρίς την αρωγή τους τίποτα απ’ όλα αυτά δε θα ήταν εφικτό. Καθώς επίσης της διοίκηση του GRASS για τη διοργάνωση του τουρνουά και το τμήμα rugby του Παναθηναϊκού που φιλοξένησε στο γήπεδο του τη διοργάνωση.

Link to comment
Share on other sites

http://www.hamogelo.gr/

Το επίσημο σαιτ είναι αυτό.

Υπάρχει επίσης e-shop http://www.hamogelo-eshop.gr/shop/products

Aυτό που θέλω να μάθω και δεν μπόρεσα ακόμα και μετά απο τηλεφωνική επικοινωνία είναι το εξής:

Εστω οτι κάποιος αποφασίζει να αγοράσει κάτι: υφασμάτινη τσάντα, τετράδια, μολύβια, προσκλητήρια κτλ κτλ

Τι ποσοστό απο τα χρήματα αυτά καταλήγει στο "χαμόγελο"?

Η κυρία που μίλησα μαζί της μου είπε πως είναι απλά μια εθελόντρια και πως απο όσο ξέρει ένα 80% πηγαίνει στα παιδιά και το 20% στους εργαζόμενους εκεί.

Δεν ήξερε όμως αν είναι σίγουρο αυτό και αν πρόκειται για το ποσοστό επι του συνόλου ή επί του καθαρού κέρδους.

Γνωρίζει κανείς;

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω από μέσα το τι γίνεται,φαντάζομαι ότι είναι επί του κέρδους.

Δεν γίνεται να μην υπολογίζεται η τιμή αγοράς των προιόντων που πουλάνε.

 

Αν σε ενδιαφέρει περισσότερο να προσφέρεις χρήματα μπορείς απλα να κάνεις μια κατάθεση ως δωρεά στους λογαριασμούς που υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε όμως να είναι προσφορά εταιρειών.

Η αλήθεια είναι πως ήθελα να συνεισφέρω μέσω αγοράς, αλλά η κοπέλα που με εξυπηρέτησε ήταν ΠΟΛΥ πιεστική.

Και πάρε το ένα, πάρε το άλλο, πάρε και κουμπαρά να τον δείχνεις σε γνωστούς και φίλους για να μαζέψεις χρήματα για εμάς.

Σε μπουχτίζουν με "κάνε αυτό για να πάρουμε εμείς λεφτά".

ίσως ήταν λάθος η τακτική της κοπέλας, αλλά εμένα με επηρέασε αρνητικά.Ισως είναι προτιμότερη η άμεση δωρεά χρημάτων.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σκεφτομαι να ανοιξω ενα μικρο ηλεκτρονικο καταστημα.σκεφτομαι να ειναι σε joomla αλλιως σε εσχατη λυση σε blogger...εχς βρει και template.σκεφτομαι αρχικα να φερνω πραγματα για κινητα οπως ακουστικα κτλπ...πραγματα που ειναι για την πλειοψηφια των κινητων και οχι για συγκεκριμενα μοντελα π.χ. samsung galaxy s5.τρ για εφορια θα μιλησω με ενα λογιστη.αρχικα θα φερω 50 bluetooth τα οποια θα τα δινω 9 ευρω το ενα...θα μου πει καποιος γιατι να μην τα παραγγειλω απο κινα.γιατι θα τα παρεις 7 ευρω και θα περιμενεις ενα μηνα ενω σε εμενα τρεις μερες το πολυ...θα δεχομαι paypal,αντικαταβολη,καταθεση στην τραπεζα...και ανω των 25 ευρω θα εχει δωρεαν μεταφορικα...τι λετε θελω γνωμη και απποψεις...μπορει το ολο σκεπτικο μου να μην πραγματοποιηθει αλλα θελω δικες σας γνωμες...[μαζι με τα bluetooth θα φερω handsfree,ακουστικα,πληκτρολογια μινι,καρτες μνημης sandisk,kingston,adata ,φλασακια]

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

Edited by impreza_sti
Μετά από σχεδόν 3 χρόνια,πάλι πίσω!!
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε...... Αν ο κέρδος σου σου αφήνει τον μήνα ένα χιλιάρικο για τα νταβατζιλίκια γύρω γύρω (εφορία 23%, ΤΕΒΕ περίπου 300€, λογιστής 50€, κλπ κλπ κλπ) και αν μένει από το κέρδος και πάλι, κανά 500´αρικο για εσένα στην αρχή ξεκίνα.

Αλλά, για να πιάσεις αυτά τα λεφτά, πόσες εκατοντάδες Bluetooth θα πρέπει να πουλάς τον μήνα;

Προσωπική άποψη; Ξέχνα το

Link to comment
Share on other sites

σκεφτηκα και το αλλο.οταν καποιοσ πουλαει μεσω αγγελιας,χωρι; εμπορικο σκοπο,δεν κοβουν τιποτα.η αλλιως εδρα βουλγαρια;) Edited by impreza_sti
Μετά από σχεδόν 3 χρόνια,πάλι πίσω!!
Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη λύση πρέπει να είναι ευρέως διαδεδομένη...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω κάποιο υπόδειγμα μετάφρασης αγγλικου πτυχίου lower και toeic.....Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει..τα θέλω για να τα πάω για επικύρωση.... αν έχει κάποιος μεταφρασμένο να μου το στείλει στο mail....να κάνω αντιγραφή επικόλληση στο word με τα δικά μου στοιχεία

 

μερικά καταλαβαίνω να τα μεταφράσω και μόνος μου, αλλά στο lower γράφει κάπου reference number και certificate number που δεν ξέρω τι ακριβώς είναι

http://s28.postimg.org/6pv68102l/image.jpg

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Δεν στο δέχονται με αυτόν τον τρόπο,

θέλει να έχει γίνει η μετάφραση από δημόσια υπηρεσία,δηλαδή την μεταφραστική υπηρεσία του υπουργείου εξωτερικών ή από κάποιον δικηγόρο που ασχολείται με αυτά και σου κολλάει το χαρτόσημο.

Και στις δύο περιπτώσεις θα πληρώσεις για όλη την διαδικασία,στο δημόσιο γιατί υπάρχει το πρωτόκολο,και στον δικηγόρο γιατι δεν είναι χαζός να χάσει τα λεφτά του

Αν είσαι αθήνα μπορώ να σου στείλω διευθύνσεις γιατί ασχοληθήκα πρόσφατα με αυτά

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...