Jump to content

Καλοκαιρινές διακοπές


leo123
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 958
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν για το ταξίδι Μπολόνια και Φλωρεντία που λέγαμε, μια χαρά βγήκε τελικά σε 5 μέρες.

Σούπερ το νοικιαρικο Lancia Y που με 50€ έκανε 700 χλμ μέσα και έξω από τις πόλεις, καθώς πήγαμε και Pisa και Volterra και αλλού.

 

Τρομερή εμπειρία τα μουσεία Ferrari και Lamborghini, όπως και η οδήγηση μιας Ferrari 458!!

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μια παρενθεση γενικοτερα στο θεμα που σιγουρα θα ενδιαφερει και αρκετους... Η Ryanair αποφασισε οτι η πληρωμη θα γινεται στην Ελλαδα με μετρητα και οχι πιστωτικες χρεωστικες καρτες (Ελληνικων τραπεζων μονο). Λογικα θα τα κοβει η Skyserv handling (πρωην Olympic Handling) οπου εχει την εξυπηρετηση της Ραιαν στα ελληνικα αεροδρομια.

http://www.naftemporiki.gr/finance/story/972786/ryanair-agora-eisitirion-me-metrita-gia-tous-ellines-polites

Link to comment
Share on other sites

ΕΈχει κάνεις ιδέα αν παίζει να επηρεαστούν ξενοδοχεία και εστιατόρια στα νησιά με την ιστορία με τις τράπεζες;

Έχω μεγάλο ταξίδι κανονίσει για Ζάκυνθο και αναρωτιέμαι αν παίζει να γίνει καμία στραβή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα υπάρχουν κάποιες ακυρώσεις κρατήσεων απ' ότι έχω ακούσει αλλά κατά πόσο ακριβώς δεν γνωρίζω.
Link to comment
Share on other sites

ΕΈχει κάνεις ιδέα αν παίζει να επηρεαστούν ξενοδοχεία και εστιατόρια στα νησιά με την ιστορία με τις τράπεζες;

Έχω μεγάλο ταξίδι κανονίσει για Ζάκυνθο και αναρωτιέμαι αν παίζει να γίνει καμία στραβή.

 

Αν έχεις μετρητά κάντο. αν όχι θα σου πρότεινα να το σκεφτείς γιατί δεν ξέρουμε τι θα γίνει από βδομάδα με τις τράπεζες. προβλήματα τα ξενοδοχεία δεν νομίζω να έχουν ίσα ίσα καλό θα τους κάνεις, τα εστιατόρια τώρα ανάλογα αν έχουν κανονίσει τις προμήθειες τους λογικά δεν θα έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις μετρητά κάντο. αν όχι θα σου πρότεινα να το σκεφτείς γιατί δεν ξέρουμε τι θα γίνει από βδομάδα με τις τράπεζες. προβλήματα τα ξενοδοχεία δεν νομίζω να έχουν ίσα ίσα καλό θα τους κάνεις, τα εστιατόρια τώρα ανάλογα αν έχουν κανονίσει τις προμήθειες τους λογικά δεν θα έχουν.

Από εξωτερικό έρχομαι,οπότε μετρητο θα εχω.

Αγχώνομαι για το πώς θα είναι η κατάσταση στα νησιά από προσφορά προϊόντων, όχι πώς θα πληρώσω εγώ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στα Χανια παντως ακομα ουτε πτησεις εχουν ακυρωθει ουτε και φαινεται γενικοτερα καποιο προβλημα.Με τα ξενοδοχεια προς το παρων εφοδιαζονται κανονικα.Οι συναλλαγες των ξενων γινονται κανονικα βρισκουν και χρηματα στα ΑΤΜ των ξενοδοχειων (ουρες υπαρχουν φυσικα στα ΑΤΜ εντος πολης ) αλλα προς το παρων τα προβληματα δεν φαινονται.Φυσικα κανεις δεν ξερει τι μας ξημερωνει γενικοτερα ομως.Οι τουριστες γνωριζουν την κατασταση και σχεδον ολοι ερχονται με μετρητα καβατζα!
Link to comment
Share on other sites

Σε αφιξεις παντως το αεροδρομιο Χανιων ειναι οριακα στα ιδια επιπεδα με περσι... ο Απριλιος ηταν λιγο πεσμενος αλλα ο μαιος στα ιδια επιπεδα και το τριμηνο Ιανουαριου-Μαρτιου οπου εγινε το μεγαλο μπαμ κρατησε το 1 εξαμηνο με +2% σε αφιξεις.Στο Ηρακλειο υπαρχει ομως μειωση που φτανει απο 4 εως 7% στις αφιξεις (στοιχεια μεχρι τον Ιουνιο..)Ελπιζω να μην γκρεμιστει οτι εχει απομεινει απο την οικονομια μας δηλαδη ο τουρισμος.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα ειμαστε παρεα 5-8 ατομα ηλικιας απο 32 εως 40 και θα παμε για camping στο Tολο διπλα απο το ναυπλιο.

Μας ενδιαφερει να εχουμε ευκολη προσβαση στην παραλια με τα ποδια ή και με 5-10 λεπτα περπατημα για να μην μετακινουμστε με αμαξι. Επισης να μην εχει πολλες οικογενειες με μικρα παιδια για να μπορουμε να καθομαστε παραωρα και να κανουμε φιλοσοφικες συζητησεις περι μπυρας :lol: μην χασουν τον υπνο τους τα παιδακια :)

Υπαρχει καποια προταση ?

 

Ευχαριστω για την οποια απαντηση

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Θα ειμαστε παρεα 5-8 ατομα ηλικιας απο 32 εως 40 και θα παμε για camping στο Tολο διπλα απο το ναυπλιο.

Μας ενδιαφερει να εχουμε ευκολη προσβαση στην παραλια με τα ποδια ή και με 5-10 λεπτα περπατημα για να μην μετακινουμστε με αμαξι. Επισης να μην εχει πολλες οικογενειες με μικρα παιδια για να μπορουμε να καθομαστε παραωρα και να κανουμε φιλοσοφικες συζητησεις περι μπυρας :lol: μην χασουν τον υπνο τους τα παιδακια :)

Υπαρχει καποια προταση ?

 

Ευχαριστω για την οποια απαντηση

Καλά 40 χρόνων camping? :-)

Εγώ ακριβώς αυτό που λες θα βαριόμουν. Τα παιδάκια και την φασαρία.

 

Γενικά είχα περάσει από αυτά τα camping πριν αρκετά χρόνια, αλλά πλέον έχει μειωθεί αρκετά ο κόσμος τους. Ίσως δεν βοηθάει και το μέρος που έχει μείνει πίσω σε υποδομές και οι παραλίες είναι ετσι και έτσι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλά 40 χρόνων camping? :-)

Εγώ ακριβώς αυτό που λες θα βαριόμουν. Τα παιδάκια και την φασαρία.

 

Γενικά είχα περάσει από αυτά τα camping πριν αρκετά χρόνια, αλλά πλέον έχει μειωθεί αρκετά ο κόσμος τους. Ίσως δεν βοηθάει και το μέρος που έχει μείνει πίσω σε υποδομές και οι παραλίες είναι ετσι και έτσι.

:lol: θα παμε να τη ''βγαλουμε'' ενα 3ημερο για 15αυγουστο.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλά 40 χρόνων camping? :-)

Εγώ ακριβώς αυτό που λες θα βαριόμουν. Τα παιδάκια και την φασαρία.

 

Γενικά είχα περάσει από αυτά τα camping πριν αρκετά χρόνια, αλλά πλέον έχει μειωθεί αρκετά ο κόσμος τους. Ίσως δεν βοηθάει και το μέρος που έχει μείνει πίσω σε υποδομές και οι παραλίες είναι ετσι και έτσι.

 

Ελα μωρε το camping δεν εχει ηλικια! Αλλωστε ειναι τροπο ζωης οχι επιλογή οπως την εκαναν οι περισσοτεροι λογω οικονομικης κρισης .... !!!!!

 

Αλλα για να επανελθω on topic, οντως το Τολο δεν εχει πλεον τη "γκλαμουρια" που ειχε πριν κατι χρονια.. Εχει μεινει πισω σε αναπτυξη .. Παραλιες εχει διαφορες γυρω γυρω ..

Γιατί δεν πατε προς Λιμνη Βουλιαγμενης, μετα το Λουτρακι που ειναι καλυτερα για camping?

Η ακομα και Επιδαυρο, εχει δυο τρια camping, με πολυ σκια κτλ μεγαλοι χωροι, μπορειτε να αποκοπειτε σχετικά ευκολα από οικογενειες κ παιδια ..

Edited by mariel19

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ακούσει από αρκετό κόσμο ότι δεν είναι όπως παλιά. Με προσκαλεσαν να πάω εκεί και δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να τους αλλάξω προορισμό. Έτσι κι αλλιώς για την παρέα πάω.

"Κρατάω" πάντως την Επίδαυρο και τη λίμνη βουλιαγμένης για κάποια επόμενη φορά.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ακούσει από αρκετό κόσμο ότι δεν είναι όπως παλιά. Με προσκαλεσαν να πάω εκεί και δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να τους αλλάξω προορισμό. Έτσι κι αλλιώς για την παρέα πάω.

"Κρατάω" πάντως την Επίδαυρο και τη λίμνη βουλιαγμένης για κάποια επόμενη φορά.

Πες μας όταν παςαν θα έχει πιο πολλούς ξένους ή Έλληνες εκεί.

Παλιά έπαιζαν πολλοί ξένοι θυμάμαι, αλλά τα τελευταία χρόνια περνούσα από την περιοχή και έβλεπα μόνο Έλληνες κυρίως.

Το μέρος έμεινε πολύ πίσω.

Κρίμα γιατί έχει και ωραία ταβερνάκια και θάλασσα κοντά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λέω το Σεπτέμβρη με την άδεια να πάω Πελοπόννησο. Έχω ένα φίλο στην Τρίπολη αλλά δε με συγκινεί η ιδέα του να μείνω εκεί αν και έχω βρει 2 ωραία ξενοδοχεία. Προσανατολίζομαι για Ναύπλιο ή πιο πέρα σε Τολό και γιατί όχι προς Πόρτο Χέλι ή Ερμιόνη. Πάντα αν είναι καλός ο καιρός να κάνω και κανένα μπάνιο αλλιώς μέσα Τρίπολη. Πώς είναι γενικά οι δρόμοι; Θα την παλέψω ή είναι τίποτα κατσικόδρομοι; Αν είναι χάρος σαν την Ε.Ο. Πατρών Κορίνθου να μου λείπει. Αν από την άλλη είναι χαλαρή διαδρομή τότε ΟΚ. Στην αποδώ πλευρά που είναι το Άστρος και το Λεωνίδιο τι λέει; Δε θέλω νυχτερινή ζωή. Θα πάω για μπάνια και ύπνο. Και φυσικά ατέλειωτη καφρίλα με τον φίλο.

 

Δε ρωτάω το παιδί διότι δεν οδηγεί.

Link to comment
Share on other sites

Λέω το Σεπτέμβρη με την άδεια να πάω Πελοπόννησο. Έχω ένα φίλο στην Τρίπολη αλλά δε με συγκινεί η ιδέα του να μείνω εκεί αν και έχω βρει 2 ωραία ξενοδοχεία. Προσανατολίζομαι για Ναύπλιο ή πιο πέρα σε Τολό και γιατί όχι προς Πόρτο Χέλι ή Ερμιόνη. Πάντα αν είναι καλός ο καιρός να κάνω και κανένα μπάνιο αλλιώς μέσα Τρίπολη. Πώς είναι γενικά οι δρόμοι; Θα την παλέψω ή είναι τίποτα κατσικόδρομοι; Αν είναι χάρος σαν την Ε.Ο. Πατρών Κορίνθου να μου λείπει. Αν από την άλλη είναι χαλαρή διαδρομή τότε ΟΚ. Στην αποδώ πλευρά που είναι το Άστρος και το Λεωνίδιο τι λέει; Δε θέλω νυχτερινή ζωή. Θα πάω για μπάνια και ύπνο. Και φυσικά ατέλειωτη καφρίλα με τον φίλο.

 

Δε ρωτάω το παιδί διότι δεν οδηγεί.

 

Είμαι από Λακωνία οπότε περνάω από Τρίπολη.

Μέχρι Τρίπολη είναι πολύ καλός ο δρόμος και πας σφαίρα.

Για Ναύπλιο μόλις βγεις από την Εθνική έχει πολλές στροφές χωρίς διαχωριστικό στα ρεύματα αφού είναι επαρχιακό δίκτυο και όλο και καμιά λακκούβα θα βρεις.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Είμαι από Λακωνία οπότε περνάω από Τρίπολη.

Μέχρι Τρίπολη είναι πολύ καλός ο δρόμος και πας σφαίρα.

Για Ναύπλιο μόλις βγεις από την Εθνική έχει πολλές στροφές χωρίς διαχωριστικό στα ρεύματα αφού είναι επαρχιακό δίκτυο και όλο και καμιά λακκούβα θα βρεις.

 

Aν βγεις απο Νεμέα όντως ο δρομος είναι όπως τα λες εκτός απο τις λακούβες,δεν έχει.Μπορείς να βγεις απο Στέρνα ,η επόμενη έξοδος, και να περάσεις απο Αργος πρώτα αλλά είναι πιο πολλά χιλιόμετρα.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγηθώ. Δεν ζητάω Autobahn. Απλά ένα χαλαρό δρόμο έτσι ώστε να μπορώ να μετακινούμε από και προς τις εκεί περιοχές όλες τις ώρες της ημέρας. Να μην είναι σαν τον δρόμο Λιβαδειάς - Θήβας που γίνετε χαμός από τρακτέρ όλες τις ώρες της ημέρας και είναι και στενός σε πολλά σημεία.

 

Γενικά σε εκείνο το σημείο τι άλλο προτείνεται; Θέλω καλές παραλίες και σχετική ησυχία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ξέρει κάποιος tips σχετικά με την Ύδρα, πέρα από αυτά που βρίσκεις με ένα google search; Πήγα ημερήσια εκδρομή, μου άρεσε πάρα πολύ αλλά διαπίστωσα ότι όλα (μετάβαση, διαμονή, φαγητό) είναι ακριβά και οι ντόπιοι κάπως βαριεστημένοι απέναντι στον "φτηνό" τουρίστα. Το ίδιο λένε και οι πληροφορίες που βρήκα στο ίντερνετ. Θέλω να πάω για περισσότερες μέρες, τον Οκτώβριο ή τον ερχόμενο Μάιο και ψάχνω πληροφορίες για το πώς μπορεί κανείς να ελιχθεί για πιο οικονομικά, για παράδειγμα πώς και πού κινούνται (πού τρώνε, πώς ψωνίζουν) οι ντόπιοι και ποιες είναι οι πιο value for money προτάσεις. Αν ξέρετε, (κανένας Υδραίος στο φόρουμ; ) παρακαλώ ποστάρετε ή στείλτε πμ! Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος tips σχετικά με την Ύδρα, πέρα από αυτά που βρίσκεις με ένα google search; Πήγα ημερήσια εκδρομή, μου άρεσε πάρα πολύ αλλά διαπίστωσα ότι όλα (μετάβαση, διαμονή, φαγητό) είναι ακριβά και οι ντόπιοι κάπως βαριεστημένοι απέναντι στον "φτηνό" τουρίστα. Το ίδιο λένε και οι πληροφορίες που βρήκα στο ίντερνετ. Θέλω να πάω για περισσότερες μέρες, τον Οκτώβριο ή τον ερχόμενο Μάιο και ψάχνω πληροφορίες για το πώς μπορεί κανείς να ελιχθεί για πιο οικονομικά, για παράδειγμα πώς και πού κινούνται (πού τρώνε, πώς ψωνίζουν) οι ντόπιοι και ποιες είναι οι πιο value for money προτάσεις. Αν ξέρετε, (κανένας Υδραίος στο φόρουμ; ) παρακαλώ ποστάρετε ή στείλτε πμ! Ευχαριστώ!

Γενικά δεν το είχα ακούσει ποτέ αυτό το νησί να αξΊζει να κάτσεις πάνω από 1,2 μέρες.

Με τόσες άλλες επιλογές, είσαι σίγουρος ότι θες να το ψάξεις τόσο για αυτό το μέρος;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στην Υδρα ημουν το προηγουμενο Σ/Κ για ενα 3ημερο.Γενικα ηταν αρκετα ακριβη σε οτι αφορα το φαγητο και το ποτο.Διαμονη μπορεις να βρεις και φθηνη,αφου τωρα δεν ειναι high season.To μεγαλο πλεονεκτημα ειναι οτι ολα ειναι κοντα και μπορεις να τα γυρισεις με τα ποδια,ετσι δεν υπαρχουν καθολου εξοδα για τις μετακινησεις,ορεξη να εχεις να περπατας.Για τους τεμπεληδες παλι υπαρχουν και ενοικιαζομενα γαϊδουρακια αλλα δεν εχω ιδεα για την τιμη τους.Υπαρχουν και κανα 2-3 παραλιες που βρισκονται μακρυα απο την χωρα και εκει πας με καραβακι ή θαλλασιο ταξι,αλλα οι τιμες ειναι αρκετα τσιμπημενες.Για οικονομικο φαγητο υπαρχουν νομιζω 3 σουβλατζιδικα(το ενα μαλιστα εχει και πιτσες και μπεργκερ).Αν θες να φας σε ταβερνα,θα σου προτεινα την Ψαροπουλα.Οι τιμες ειναι νορμαλ και εχει αρκετα ωραιο φαγητο.Τωρα για βραδινη εξοδο απ'οτι ειχα τσεκαρει οι τιμες στα ποτα ηταν λιγο πιο ακριβες απο την Αθηνα,περιπου οσο και στα αλλα νησια.Εχει μερικα ωραια μαγαζια απο την δυτικη πλευρα της χωρας,οπως πας για την παραλια "σπηλια".Γενικα οι επιλογες για φαγητο,ποτο και μπανιο ειναι αρκετα περιορισμενες,αλλα για 2-3 μερες ωραια ειναι.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...