Jump to content

Dexter (Showtime)


Zaxir
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάλι την θεώρησα μια από τις χειρότερες σαιζόν, αν όχι την χειρότερη μέχρι τώρα.
Κοιτα τι να σου πω, πρώτη εντύπωση ήταν αυτή που έγραψα, ίσως κι εγώ να παρα-ενθουσιάστηκα - και, όπως προείπα, είναι τελικά επιβεβαιωμένο ότι τελείως άλλη εντυπωση σχηματίζει κανεις όταν τη βλέπει τη σειρα επεισόδιο επεισόδιο και άλλη όταν τη βλέπει όλη μαζι - είναι διαφορετική εμπειρία. Αλλά σίγουρα κατώτερη από την 3η ή την 5η σεζόν δεν τη λες με τίποτα... νομίζω μου άρεσε εξίσου με την 4η που κι αυτή με τη σειρά της στεκόταν επάξια κοντά στην 1η και τη 2η που ήταν και οι καλύτερες της σειράς.

 

 

 

 

2 αδιάφοροι κακοί με μια τελείως ανούσια ανατροπή τύπου 90'ς που βρωμούσε από πολύ μακρυά και

η πλειοψηφία των τηλεθεατών την περίμενε και ο μόνος λόγος που δεν ήταν όλοι 100% σίγουροι για αυτήν

ήταν ότι είναι τόσο κλισέ και έχει ξαναγίνει τόσες φορές.

Και πάλι, όταν βλέπεις όλα τα επεισόδια σε 2 μέρες δεν προλαβαίνεις να τα σκεφτεις αυτά. Εγώ σας είπα πότε ξεκίνησα να την ψιλιάζομαι την ανατροπή: αρκετά αργά...τώρα αν οι άλλοι φαν άρχισαν να την υποψιάζονται νωρίτερα και να το συζητάνε όλο τον καιρό που μεσολαβούσε ανάμεσα στα επεισόδια σίγουρα θα συνέβαλε στο να ξεφουσκώσει το πράγμα, για μενα όμως ήταν μεγάλο "μπαμ". Αφού μου πήρε 2-3 λεπτά να συνέλθω :blink::p

 

Απρόσεκτος, να παίρνει τρελά ρίσκα χωρίς λόγο, φόνοι μη προσχεδιασμένοι στην μέση μιας παραλίας κτλ.
Μα ακριβώς επειδή είχε τόσο ενδιαφέρουσες εξελίξεις η ψυχολογία του συνέβαιναν αυτά!

Εδώ τον είδαμε να αρχίζει να ξανασκέφτεται την "καριέρα" του και να αμφισβητεί το αν τελικά ήταν προδιαγεγραμμένος για δολοφόνος ή ακολούθησε άκριτα το δρόμο που του έδειξε ο Χάρυ του οποίου η προσέγγιση μπορεί τελικά να μην ήταν και η μοναδική δυνατή... Και τον είδαμε και να κινδυνεύει να χάσει τελείως την ισορροπία "passenger"-"driver"

 

 

Και φτάνουμε στην τελική σκηνή και στο μεγαλύτερο λάθος του για φέτος:

Με ποια λογική ο Dexter διαλέγει για kill room ένα μέρος που ξέρουν όλοι ότι θα είναι εκεί και ακόμα χειρότερα, ένα μέρος που είναι ήδη τόπος εγκλήματος και πριν 2 μέρες ήταν τίγκα στους αστυνομικούς; Ουσιαστικά λέει ελάτε πιάστε με.

E, πρώτον επειδή

Ειχε τελειώσει απο κει η αστυνομια και έστειλαν αυτόν να μαζέψει και τα τελευταία άρα κανείς άλλος δεν θα είχε λόγο να βρίσκεται εκεί

και δεύτερον και κυριότερον επειδή είχε πολύ μεγάλη συμβολική αξία για το Ντέξτερ το συγκεκριμένο μέρος.

Ήταν αυτό που είχε επιλέξει εξ αρχής όταν νόμιζε ότι θα σκότωνε τον προφέσορα

και γενικά ήταν το καταλληλότερο μέρος για το φινάλε δεδομένου του κεντρικού θέματος της σεζόν.

 

Ένας Κουήν που σε μια ολόκληρη σαιζόν δεν ξέραμε τι να τον κάνουμε...βάλτον εκεί να πίνει και να κάνει βλακείες, τί άλλο να του βρούμε να κάνει;
Καλά να σας πω, εσείς δε νομίζατε ότι στο τέλος θα μάθουμε

ότι η Debra είναι έγκυος απο τον Quinn και θα πρέπει κι οι δύο να ερθουν αντιμέτωποι με τις πράξεις και τις επιλογές τους;

Εγω κατι τετοιο περιμενα...μήπως το δούμε την επόμενη σεζόν; Αλλιώς εντάξει ήταν λίγο άκυρο αλλά σου κράταγε το ενδιαφέρον με την έννοια ότι έβλεπες ένα disaster waiting to happen.

 

Και φυσικά το απίστευτο sub story που δεν έχει ΚΑΜΙΑ λογική και έκανε τους πάντες να πούνε WTF,

ξα.

Γιατί "wtf" ρε σεις? Δεν ήταν κάτι που συζητιόταν ως ενδεχόμενο από πολύ νωρίς? Νομίζω ότι και τους ηθοποιούς τους είχαν ρωτήσει επανειλημμένα στις διάφορες συνεντεύξεις γι αυτή την πιθανότητα. Η οποία και για μένα θα ταν πολύ ενοχλητική τροπή εαν γινόταν με άλλο τρόπο, αλλά έτσι όπως έγινε

ουσιαστικά, δεν ήταν κάτι που ανακάλυψε μόνη της η Debra, ήταν μια σκέψη που της υπέβαλε η ψυχίατρος

και αυτό λέγεται ότι συμβαίνει με κάποιους ψυχιάτρους - "they f*** you up". Επίσης, με τα νέα δεδομένα λογικά αυτό θα κοπεί μαχαίρι. Και υποθέτω ότι ο ρολος του ήταν κυρίως για να τονιστεί

η δραματικότητα της αποκάλυψης

. Αν δεν κοπεί, τοτε ναι κινδυνεύει η σειρά, αλλά όπως είπα και στο προηγούμενο ποστ, όλα εξαρτώνται απο το πως θα το χειριστούν του χρόνου...

Edited by just_a_comment
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 199
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμένα μου άρεσε πάντως η σαιζόν. Εντάξει μπορεί να μην ήταν σαν τις άλλες, αλλά πάλι το τελευταίο επεισόδιο σε κράταγε σε αγωνία!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
καλησπέρα παιδιά. να σας ρωτήσω..ξέρει κανείς να μου πει πότε αρχίζει η 8 σεζόν dexter?
Μην θεωρείται κανέναν ως "δεδομένο". Όσο κι αν σας αγαπά, κάποια στιγμή κουράζεται..
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά. να σας ρωτήσω..ξέρει κανείς να μου πει πότε αρχίζει η 8 σεζόν dexter?

 

Βεβαίως. 1η Ιουλίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Στέλιο στο σκέφτομαι πολυ για αυτο καιρό τώρα. ..αλλά κάτι μου λέει ότι θα την κόψουν.

 

Διάβασα ότι έπεσαν υπογραφές και για 2η season. http://tvline.com/2013/01/29/banshee-renewed-season-2/

Θα σου πρότεινα να το ξεκινήσεις, αξίζει (τουλάχιστον μέχρι να ξεκινήσει Dexter και Breaking Bad που για μένα είναι ότι καλύτερο παίζεται αυτή τη στιγμή στην τηλεόραση).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Προφανώς είναι θέμα γούστου, συνήθως με τα πρώτα επεισόδια όμως, προσωπικά μιλώντας, πέφτω μέσα. Ο Dexter είναι ίσως η μοναδική σειρά που είχα παρατήσει και ξανάρχισα, για να αποδειχτεί μια από τις καλύτερες σειρές ever..

Το the Americans το συγκαταλέγω επίσης στις φετινές ευχάριστες εκπλήξεις, μαζί με το banshee. Πολυ καλο casting και σκηνές τραβηγμένες ώστε να σε μεταφέρουν στο κλίμα της κατασκοπείας σε non tech εποχή. Αξίζει και με το παραπάνω!

Απογοήτευση για εμένα το Hannibal που γίνεται κουραστικό, προσπαθώντας να δείξει τον ψυχεδελικό κόσμο στο μυαλό των πρωταγωνιστών..

me > you
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η φετινή σαιζόν όντως δεν ήταν και η καλύτερη...

 

Ειδικά αν σκεφτείς ότι είναι η τελευταία, μάλλον απογοητεύει.

Link to comment
Share on other sites

Η φετινή σαιζόν όντως δεν ήταν και η καλύτερη...

 

Ειδικά αν σκεφτείς ότι είναι η τελευταία, μάλλον απογοητεύει.

 

Νταξ συνολικά δεν είναι κακή. Αν βέβαια πιάσεις ένα ένα τα επεισόδια έχει πολλές τρύπες που μπορείς να βρεις, απροσεξίες του Ντέξτερ που δε θα περίμενε κανείς με δεδομένο το παρελθόν του, ή εξελίξεις που εξυπηρετουν μια συγκεκριμένη σεναριακή ανάγκη αλλά δε δένουν με τα υπόλοιπα κλπ.

 

Όλα θα κριθούν απο τα τελευταία 2-3 επεισόδια.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και αλλο thread για την συγκεκρειμενη σειρα.Ας συνχωνευτουν.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=204433&page=12

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δε μας τα λέει καλά η πορεία προς το φινάλε. Είχε τόσες πολλές τρύπες η φετινή σεζόν - και το προτελευταίο επεισόδιο ειδικότερα - που είναι ν' απορεί κανείς τι έχουν πάθει οι σεναριογράφοι (αλτσχαιμερ? τους απολύουν? τους δωροδοκισαν οι συγγραφείς του Breaking Bad για να φανεί η διαφορά ποιότητας μεταξύ των δυο σειρών?...) :worry:

 

Π.χ. απ' τα πιο χοντρα

 

Η Χανα νούμερο ένα καταζητούμενη και κυκλοφορεί ανετη χωρίς ούτε ν αλλαξει χτενισμα

 

 

Ματά από όλα όσα έγιναν, αποφασίζει να μη σκοτώσει το Σαξον (!!!), ενώ και το έργο το χει ξαναδει με τον Τρινιτι (που δεν τον σκότωσε όταν μπορούσε και μετα αυτός του σκότωσε τη γυναίκα) και - χειρότερα - ο Σαξον ξέρει τα πάντα για το Ντέξτερ και δεν έχει κανένα λόγο να μη μιλήσει στην αστυνομία. Που ακόμα κι αν η αξιοπιστία του ως μαρτυρα είναι ελάχιστη, δε θέλει και πολύ κάποιος να διασταυρώσει τα δεδομένα και να τα συνδυάσει με τις υποψίες της Λα Γκουέρτα την προηγούμενη σεζον

 

Link to comment
Share on other sites

^ +1

 

Aν δεν ήταν η τελευταία σεζόν, θα την είχα αφήσει.

Άλλο ένα παράδειγμα σειράς που δεν τέλειωσε όταν έπρεπε και την τράβηξαν από τα μαλλιά. Κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Η σαιζόν είναι για γέλια και για κλάμματα. Απίστευτες πραγματικά σεναριακές τρύπες. Απίστευτες.

 

Ανέφερες ήδη τις πιο τρανταχτές, η Hannah που κυκλοφορεί κυρία σε όλο το Μαιάμι ενώ είναι η Νο1 καταζητούμενη, ο Σάξον που μπορεί ΑΝΕΤΑ να δώσει τον Dexter στεγνά στην αστυνομία και να τον ξεφορτωθεί μια για πάντα, ο έρωτας του Quinn με την Deb που ξαναζωντάνεψε μέσα σε 5 λεπτά κυριολεκτικά, ο Marshall που συμπεριφέρεται σαν καθυστερημένος και τρώει τον έναν παπά μετά τον άλλο ενώ είναι γελοιωδώς εύκολο να καταλάβει το τι παίζει, οι πρωταγωνιστές που τηλεμεταφέρονται σε kill rooms μέσα σε 5 λεπτά μαζί με τον απαχθέντα Saxon και ενώ υποτίθεται κόσμος τους παρακολουθεί γιατί τους υποπτεύεται, ο μικρός Harrison που είναι την μισή μέρα με την Hannah και την άλλη μισή με την νταντά, ακούει ΣΥΝΕΧΩΣ άτομα να την ψάχνουν αλλά ΠΟΤΕ δεν λέει "ρε παιδιά, μαζί είμασταν πριν μισή ώρα", ο Dexter που δεν ανησυχεί καν μην πει τίποτα ο μικρός σε κανέναν, το ΑΚΥΡΟ τελείως substory με τον Masuka, την κόρη του και το χασίς (who cares?!?), o Dexter που ξαφνικά άλλαξε τελείως χαρακτήρα και δεν θέλει να σκοτώνει επειδή ερωτεύτηκε την Hannah, άσε που πλέον κάνει το ένα τραγικό λάθος μετά το άλλο, γενικά ένα μαύρο χάλι όπου absolutely nothing makes sense.

Link to comment
Share on other sites

φίλος το ποστ σου είναι τρελό σπόιλερ. διόρθωσέ το. περα απ αυτό όντως φαίνεται ότι η τελευταια σεζον ειναι βιαστικη και εχουν προσπαθησει να στριμώζουν μέσα πολύ πραγμα με αποτέλεσμα να έχει πολλές τρύπες. το τελικό συμπέρασμα θα βγει με το τελευταίο επεισόδιο..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα την σειρα απο το καλοκαιρι βλεπωντας μαζεμενα τα επεισοδια των σεζον 1-7,και πλεον εχω φτασει στα τωρινα επεισοδια.Σε ολη την σειρα,περα απο τις σεναριακες τρυπες που εχετε αναφερει εδω στο thread,ενα πραγμα μου εχει κανει εντυπωση:Η ευκολια με την οποια γινονται οι διαρρηξεις στα σπιτια.Οσες φορες ο Dexter ή καποιος απο τους "κακους" επιχοιρει να εισβαλλει σε οποιοδειποτε ξενο σπιτι,μπαινει σαν κυριος,σαν το σπιτι να ηταν δικο του,χωρις να συναντησει καμια δυσκολια και χωρις να σπασει τζαμι,κλειδαρια,πορτα ή να προκαλεσει αλλη ζημια.Δηλαδι οτι και καλα εκει στο Miami κανενα σπιτι δεν εχει συναγερμο ή εστω μια κλειδαρια ασφαλειας ή θωρακισμενη πορτα.Οσο αναφορα τις σεζον οι αγαπημενες μου ηταν η 1η και η 4η.Η 2η δεν μου αρεσε ιδιαιτερα.Η 5η μου φανηκε μετρια,ενω η 3η η 6η και η 7η ηταν συμπαθητικες.Τωρα στην 8η εχει χαλασει λιγο.Σημερα η σειρα φτανει οριστικα στο τελος και ελπιζω να μας δωσει ενα ωραιο και ανατρεπτικο φιναλε.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια,μονο εγω εμεινα μ@λ@κ@ς με αυτο το ακυρο τελος???Εκτος του οτι ηταν πολυ λυπητερο και καταθλιπτικο,ηταν και γεματο σεναριακες τρυπες.Ολα ηταν ok στα πρωτα 45 λεπτα

(εκτος απο το θεμα με την Deb που ενω αρχικα φανηκε να καλυτερευει,ηρθε επιπλοκη και νεκρωθηκε εγκεφαλικα)

.Στο τελευταιο 10λεπτο αρχισε η παρακμη.

Κατ'αρχην ο ακυρος φονος του Oliver Saxon με ενα ΣΤΥΛΟ.Ελεος...Μα με στυλο???Και μαλιστα μεσα σε ενα κρατητηριο οπου υπηρχαν παντου καμερες ασφαλειας.Ρε Dexter αφου δεν τον σκοτωσες οταν ειχες την ευκαιρια και τον αφησες να συλληφθει,ας αφηνες την πολιτεια να το φροντισει,αφου με τοσους φονους σιγουρα θα καταδικαζοταν σε θανατικη ποινη.Μετα παει στο νοσοκομειο και σκοτωνει την ιδια του την αδερφη απενεργοποιωντας την μηχανικη υποστηριξη,προκειμενου να μην μεινει "φυτο" για μια ζωη.Μπαινει σαν κυριος μεσα στο δωματιο,αποσυνδεει ολα τα μηχανηματα χωρις να τον παρει κανεις χαμπαρι,ουτε να ακουστει καποιος συναγερμος(κατι που γινεται κανονικα οταν καποιος παει να πειραξει τα μηχανηματα ή πεσει ο σφυγμος καποιου ασθενη)και μετα περνει το φορειο και το κουβαλαει αναμεσα σε τοσους γιατρους,σαν να μην συνεβη τιποτε και χωρις να τον δει κανεις.Ειπαμε,ηταν ολοι απασχολημενοι με την καταιγιδα,αλλα ουτε ενας γιατρος ή σεκιουριτας δεν ειδε εναν αγνωστο να περιφερεται κουβαλωντας ενα φορειο και να φορτωνει το σωμα μεσα σε σκαφος?Μετα,αφου πεταει το αψυχο σωμα της Deb στον ωκεανο,αντι να παει στην Αργεντινη να βρει τον Harrison και την Hanna,αφου ολα τα θεματα πλεον ειχαν ταχτοποιηθει,παει να αυτοκτονησει κατευθυνομενος ντουγρου μεσα στο ματι του ανεμοστροβιλου!Πως μπορεσε να το κανει αυτο στον γιο του?Ηταν τελειως αψυχολογητο,ενω ελεγε συνεχως πως αγαπαει την Hanna και τον γιο του,να τους εγκαταλειπει δινοντας ενα τετοιο τελος.Και ενω εχουμε ολοι πιστει οτι εχει πεθανει,αφου βρεθηκαν τα συντριμια του σκαφους του,ερχεται η τελευταια ακυρη σκηνη με τα ξυλα και τα γ....αει ολα.Μας δειχνουν οτι τελικα ειναι ακομα ζωντανος,δουλευει σε φορτηγο με ξυλα και μενει σε μια παραγκα,αφηνοντας τεραστια ερωτηματα αναπαντητα.Πως στο διαολο γλιτωσε απο την τρομερη καταιγιδα,χωρις κανενα σχεδιο διαφυγης, και βγηκε ζωντανος ενω η βαρκα του εγινε κομματακια?Τι απεγινε ο dark passenger?Συνεχισε να σκοτωνει ή οχι?Ξεκινησε ξανα την ζωη του απ'το μηδεν?Και εφοσον βγηκε τελικα ζωντανος και του δωθηκε 2η ευκαιρια γιατι δεν πηγε στην Αργεντινη?Δηλαδι θελουν να μας πουν οτι παρατησε την καριερα του στην αστυνομια,τον γιο του και τον ερωτα του και εζησε το υπολοιπο της ζωης του σαν μοναχικος ξυλοκοπος?Are you ****ing kidding me???Καλυτερα να ειχε πεθανει τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς άλλη μια απόδειξη ότι οι σειρές δεν πρέπει να κρατάνε πολλές season. Πόσο πιο κάλη σειρά θα ήταν αν είχε π.χ. μόνο 4 season? Ο dexter ξυλοκόπος, τι κρίμα :lol:
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η σεζόν ήταν απλά για τα πανηγύρια.

 

Όλοι μα όλοι οι χαρακτήρες είχαν μια αποβλάκωση να το πω; (εκτός Deb και Hannah)

Τεράστιες σεναριακές τρύπες, μισοτελειωμένες ιστορίες

 

Το φινάλε ήταν ένα μπάχαλο, οι σεναριογράφοι δεν ήξεραν πως να κλείσουν την ιστορία μάλλον και επέλεξαν την χειρότερη εκδοχή που υπήρχε.

 

Η σειρά έπρεπε να είχε τελειώσει με τη σεζόν 4 κατά τη γνώμη μου.

 

Ένας πρώην παραγωγός, ο Clyde Philips (σεζόν 1-4) λέει πως θα τελείωνε αυτός το έργο αν ήταν στο χέρι του

http://uk.eonline.com/news/461558/chills-former-dexter-producer-clyde-phillips-reveals-how-he-planned-to-end-the-series

 

και να πω την αλήθεια, αυτό το φινάλε θα ήταν απλά επικό! :D

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι το τέλος δεν με απογοήτευσε ιδιαίτερα. Νομίζω όμως πως έπρεπε να το χτίσουν παραπάνω. Γέμισαν όλη την σεζόν με χαζομάρες και άφησαν μονάχα ένα επεισόδιο για το «επικό» τέλος που άξιζε η σειρά.

Γενικά μαρεσει η αμφισβήτηση στο τέλος, να υπάρχουν δηλαδή ερωτήματα που απασχολούν το κοινό, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση το παράκαναν.

 

 

Νομιζω πως στο σημείο με την Debra, δεν ήθελε να μπει σε λεπτομέρειες για να επικεντρωθεί στον θρήνο του Dexter. Θα ήταν κουραστικό εκεί που πάει να κάνει όλη αυτή την «ηρωική» πράξη να έμπαιναν μέσα και να τον σταματούσαν.

Επίσης το τέλος θα έπρεπε να ήταν πιο ξεκάθαρο. Νομίζω πως όλοι θα χαιρόμασταν να βλέπαμε τον dexter να ξανασκοτωνει (όσο ανατριχιαστικο και αν ακούγεται :-P). Να μπαίνει ας πούμε στο δωματιο στην τελική σκηνή και να έχει κάποιον στο τραπέζι έτοιμο για εκτέλεση. Βέβαια με το νέο του επάγγελμα, θα ήταν πολύ πιο δύσκολο να βρει τον άνθρωπο που ταιριάζει στον κώδικα του πατέρα του. Anyway... Κάτι τέτοιο σίγουρα θα μου άρεσε πολύ.

Και μια απάντηση στο ερώτημα: Γιατί δεν πηγε στην Αργεντινη;

Γιατί όπως είπε νιώθει ότι καταστρέφει όλους όσους αγαπά, όπως τη Ρίτα ή τη Debra, και δεν ήθελε το ίδιο και για την οικογένεια του. Έτσι απομακρύνθηκε

Υπήρχαν κάποια ακόμα κενά, εκτός από αυτά που ήδη αναφέρθηκαν, όπως... Που στον ΔΙΑΟΛΟ κολλάει η κόρη του μασουκα;;

Είναι σαν να την έβαλαν με σκοπό να συμβεί κάτι με αυτήν, και στο τέλος κατέληξε απλώς η κόρη του μασουκα. Τίποτα παραπάνω. Εντελώς άκυρο

 

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτη σαιζόν, ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ τέλος.

 

Αποδεικνύεται για άλλη μια φορά ότι το να τελειώσεις μια σειρά αξιοπρεπώς είναι τρομερά δύσκολο.

Στην συγκεκριμένη σειρά όμως, οι σεναριογράφοι πραγματικά τα κάνανε μαντάρα εντελώς, μια σαιζόν που απογοήτευσε τους πάντες, με άπειρα σεναριακά κενά, με απίστευτα μη ρεαλιστικές σκηνές σε μια σειρά που ούτως ή άλλως δεν φημίζεται για τον ρεαλισμό της και με ένα τέλος πατάτα εντελώς.

 

1.5/10 αυτή η σαιζόν για μένα, λες και έβλεπα άλλη σειρά εντελώς.

Ένα 12χρονο να 'βαζες να σου γράψει το σενάριο, καλύτερο θα στο έβγαζε

και σίγουρα πιο ρεαλιστικό. Ειδικά η σκηνή που κουβαλάει την Deb ή ΕΙΔΙΚΑ η σκηνή στο τμήμα

που βλέπουν το βίντεο με τον Quinn και τον Batista ήταν απλά lol. Καθαρή δολοφονία μπροστά στα μάτια τους

αλλά το προσπερνάνε λες και πέταξε καμιά γόπα από τσιγάρο στο έδαφος. "Μμμμ...ναι, τι να κάνουμε, καλύτερα να φύγεις Dex". Άσε μας κουκλίτσα μου.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι το τέλος δεν με απογοήτευσε ιδιαίτερα. Νομίζω όμως πως έπρεπε να το χτίσουν παραπάνω. Γέμισαν όλη την σεζόν με χαζομάρες και άφησαν μονάχα ένα επεισόδιο για το «επικό» τέλος που άξιζε η σειρά.

Γενικά μαρεσει η αμφισβήτηση στο τέλος, να υπάρχουν δηλαδή ερωτήματα που απασχολούν το κοινό, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση το παράκαναν.

 

 

Γιατί δεν πηγε στην Αργεντινη;

Γιατί όπως είπε νιώθει ότι καταστρέφει όλους όσους αγαπά, όπως τη Ρίτα ή τη Debra, και δεν ήθελε το ίδιο και για την οικογένεια του. Έτσι απομακρύνθηκε

Υπήρχαν κάποια ακόμα κενά, εκτός από αυτά που ήδη αναφέρθηκαν, όπως... Που στον ΔΙΑΟΛΟ κολλάει η κόρη του μασουκα;;

Είναι σαν να την έβαλαν με σκοπό να συμβεί κάτι με αυτήν, και στο τέλος κατέληξε απλώς η κόρη του μασουκα. Τίποτα παραπάνω. Εντελώς άκυρο

 

Eγκαταλειποντας τους ομως,τους εκανε μεγαλυτερο κακο και εβαλε σε κυνδινο τον Harrison.Διοτι,πως ηταν σιγουρος οτι ο Elway δεν θα ψαξει και δεν θα βρει την Hanna στην Αργεντινη για την συλλαβει???Σε περιπτωση που συμβει κατι τετοιο ο Harrison τι θα απογινει?Το πιθανοτερο θα ηταν να καταληξει σε υδρημα.Ενω αν πηγαινε μαζι τους,και θα προστατευε την Hanna απο πιθανη συλληψη ή απαγωγή ,και θα ηταν εκει για να φροντιζει τον Harrison σε περιπτωση που συμβει κατι στην Hanna.Δεν λεω,θα παραηταν happy end αν ολα πηγαιναν κατ'ευχην συμφονα με το αρχικο σχεδιο και εφευγαν για Αργεντινη και ολα καλα και ζουσανε αυτοι καλα κι εμεις καλυτερα.Ομως ο εγκεφαλικος,και κατοπιν σωματικος θανατος της Deb,πιστευω ηταν αρκετος για να δωσει τον απαραιτητο δραματικο τονο στο φιναλε μιας τετοιας σειρας.Επισεις,αυτη η ακυρη ιστορια με την κορη του Masuka δεν κατεληξε πουθενα και απορω γιατι την βαλανε στο σεναριο.

 

 

Ένας πρώην παραγωγός, ο Clyde Philips (σεζόν 1-4) λέει πως θα τελείωνε αυτός το έργο αν ήταν στο χέρι του

http://uk.eonline.com/news/461558/chills-former-dexter-producer-clyde-phillips-reveals-how-he-planned-to-end-the-series

 

και να πω την αλήθεια, αυτό το φινάλε θα ήταν απλά επικό! :D

 

Οντως,θα ηταν ωραιο φιναλε να τελειωνε ετσι,με το εκτελεστικο αποσπασμα κανοντας μια αναδρομη σε ολους τους φονους που εχει κανει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια,μονο εγω εμεινα μ@λ@κ@ς με αυτο το ακυρο τελος???Εκτος του οτι ηταν πολυ λυπητερο και καταθλιπτικο,ηταν και γεματο σεναριακες τρυπες.Ολα ηταν ok στα πρωτα 45 λεπτα

 

για το στυλό που λες

λοιπόν, ξέρεις τι μου θύμισες τώρα;

Δεν ξέρω αν έχεις δει το πρώτο Riddick, είναι η σκηνή στη φυλακή που ο Riddick λέει

"θα σας σκοτώσω όλους με την κούπα του τσαγιού"

 

καμία σχέση με το στυλό του Dexter βέβαια :lol:

 

NetSurfer_g7: έτσι θα έβγαζαν νόημα και τα κομμάτια της αφήγησης σε κάθε επεισόδιο

ουσιαστικά ένα μεγάλο φλασμπακ πριν να πεθάνει

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο που μιλάει για το τι πήγε στραβά στην τελευταία ειδικά σαιζόν του Dexter

και κάνει την σύγκριση με το (θεικό) Breaking Bad.

 

http://www.grantland.com/blog/hollywood-prospectus/post/_/id/87631/dexters-terrible-final-season-and-how-breaking-bad-ruined-the-series

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
  • 7 months later...
On 25/9/2013 at 3:01 ΜΜ, Baator said:

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο που μιλάει για το τι πήγε στραβά στην τελευταία ειδικά σαιζόν του Dexter

και κάνει την σύγκριση με το (θεικό) Breaking Bad.

 

http://www.grantland.com/blog/hollywood-prospectus/post/_/id/87631/dexters-terrible-final-season-and-how-breaking-bad-ruined-the-series

Παλιό το post αλλά τώρα το είδα.

Δεν έκατσα να διαβάσω το άρθρο γιατί ποσώς με ενδιαφέρει.

Με ενδιαφέρει όμως το γεγονός ότι συγκρίνει 2 εντελώς διαφορετικές σειρές.

Το έπος dexter με μία ναρκωσειρα πού επίσης μου άρεσε,οχι όμως τόσο πολύ οσο το dexter.

Την τελευταία σεζόν δεν την εχω δει ακόμα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...