Jump to content

Dexter (Showtime)


Zaxir
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια και δεν βλέπω να έχει ανοίξει ειδικό θέμα για τα φετινά Emmys (τον οποίων η απόνομή είναι για τις 29 Αυγούστου):

Το Dexter έχει και φέτος υποψηφιότητες στις κατηγορίες Best Drama και Best Lead Actor (M.C. Hall), και επιπρόσθετα στον Guest Actor (John Lithgow:respect:) . Έχει επίσης και πρόσθετες υποψηφιότητες για τη σκηνοθεσία στο Getaway, στο Outstanding Casting για Drama, Outstanding Single-Camera Picture Editing (για το Getaway πάλι), Outstanding Creative Achievement in Interactive Media - Fiction και Outstanding Sound Mixing For A Comedy Or Drama Series (για το Hello, Dexter Morgan).

 

Πλήρης λίστα υποψηφίων

Edited by stroggoff
patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 199
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χαίρομαι για τη Julia Stiles. Έχει εξαφανιστεί το τελευταίο διάστημα και νομίζω ότι μπορεί να βοηθήσει τη σειρά. O John Lithgow είναι το μόνο σίγουρο για μένα βραβείο. Αν δεν του το δώσουν είναι ηλίθιοι :).
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κανείς να βοηθήσει.... Κατεβάζω ξένες σειρές και θέλω να κατεβάσω αγγλικούς υπότιτλους και δεν ξέρω πως. Έχω βρει από κάπου αλλά εμφανίζονται πολύ αργότερα. Για να βλέπω σειρές έχω το πρόγραμμα klmcodec365. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κανείς να βοηθήσει.... Κατεβάζω ξένες σειρές και θέλω να κατεβάσω αγγλικούς υπότιτλους και δεν ξέρω πως. Έχω βρει από κάπου αλλά εμφανίζονται πολύ αργότερα. Για να βλέπω σειρές έχω το πρόγραμμα klmcodec365. Ευχαριστώ!

 

Αν και ειμαστε offtopic κατεβαζεις ασυμβατες εκδοσεις για αυτο και δεν ειναι συχρονισμενες.Πρεπει να βρεις σειρα και υποτιτλο που να εχουν ιδια ονομασια της ομαδας που γραφει το βιντεο πχ LOL ,FQM ,NoTV κλπ.Εγω πρωτα βρισκω υποτιτλους και μετα ψαχνω για το βιντεο οταν ειναι για παλια σειρα.

Εγω βρισκω υποτιτλους απο το http://www.tvsubtitles.net/tvshows.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον, νομιζω ο Ντεξτερ θα ειναι η αγαπημενη μου σειρα για φετος - τον προηγούμενο κύκλο τον βρήκα εξαιρετικό: απ' την αρχή με το τελειως ειρωνικό/απομυθοποιητικό προφίλ του κακομοίρη του σηριαλ κίλερ, που θα τεμάχιζε πτώματα κάθε βράδυ ΑΝ το μωρό τον άφηνε να κοιμηθεί, τα παιδιά δεν του ανακάτευαν τα πράγματα, οι γειτονες δεν ήταν συνέχεια για μπάρμπεκιου στην αυλή του...:p...και μέχρι το τέλος, η εξέλιξη της σχέσης του με τον Τρίνιτι, το πως προσπάθησε να πάρει μαθήματα αρχικά και να διαφοροποιηθεί στη συνέχεια και το πώς κατέληξε. Νομίζω οτι η δυναμική που δημιουργειται για τον νεο κυκλο ειναι πολύ καλή, αρκει να την εκμεταλλευτουν δεόντως.

 

Έχω ένα γενικό προβληματισμό όμως (πειτε τον κόλλημα) με τετοια σενάρια- ειδικα οταν ειναι Αμερικανικής προέλευσης - και αυτός αφορά τον τρόπο που χειρίζονται το θέμα της αυτοδικίας και της επιβολής της θανατικής καταδίκης.

 

Βλεπω δύο τρόπους που μπορεί να προσλάβει/κρίνει κάποιος το χαρακτήρα του Dexter. Ο ένας ειναι ως έναν αρρωστο άνθρωπο που δεν μπορεί να αντισταθεί σ' αυτόν το "σκοτεινο επιβάτη" που έχει μέσα του, που γενικά ειναι ενα "τερας" και έχει και συνειδηση αυτού που ειναι. Εχει και μια κρυμμενη ανθρωπινη πλευρά μεσα του (η οποια βγαινει πχ στην επιφανεια οταν φροντιζει τα παιδιά του ή οταν στηριζει την αδερφη του) και με την οποία δεν έχει συμβιβαστεί, ή δεν εχει αναγνωρίσει την ύπαρξή της. Οι πράξεις του ειναι ηθικά κατακριτέες και εντελώς απαράδεκτες και ο ίδιος ειναι ένας χαρακτήρας με διπλή προσωπικότητα, ένα κομμάτι του ειναι εντελώς αποκρουστικό και ενα αλλο μπορουμε να το κατανοήσουμε και να νιώσουμε συμπάθεια.

 

Ο δεύτερος τρόπος που μπορεί να κρίνει κάποιος το Ντέξτερ όμως, κι εδώ ειναι το πρόβλημα, είναι ως ένα είδος "σουπερ ήρωα" (όπως ο "Dark Defender" πoυ ειδαμε στη 2η σεζον) που παιρνει το νομο στα χέρια του για καλό σκοπο, αφού σκοτώνει τους κακούς και αυτούς που τους αξίζει να πεθάνουν..."ξεβρωμίζει" τον τόπο με άλλα λόγια και άρα μπορούμε να αποδεχτούμε το χαρακτήρα του όπως είναι.

 

Ευτυχώς η σειρά δεν υποβάλλει καμία από τις δύο ερμηνείες - νομίζω πως το αφήνει στην ευχέρεια του θεατή να κρίνει. Απ την άλλη όμως βλέποντας το πρόσφατο πάνελ του Comic Con με τους "αντιήρωες" του Showtime, παρατήρησα ότι και τις 2 φορές που ρωτήθηκε για το πως κρινει τις πράξεις του Ντεξτερ, ο Hall απεφυγε να απαντησει. Ενταξει, απεφυγε να απαντήσει σοβαρά γιατι το ύφος του πάνελ δεν ηταν για σοβαρές συζητησεις ηθικο/πολιτικου περιεχομενου...απ την άλλη όμως, όταν επι 4 χρόνια υπάρχει μια σειρά με έναν τόσο ακραίο χαρακτήρα, δεν πρέπει να γίνει και κάποια στιγμη αυτή η συζήτηση; Σε μια Αμερική που επιμένει να διατηρεί τη θανατική ποινή και που το ζήτημα αυτό είναι διαρκώς σε debate μεταξύ των υπερασπιστών των ανθρωπινων δικαιωμάτων και των συντηρητικών, μια σειρά με θέμα ακριβώς τη δικαιη/μη δικαιη θανατωση ενόχων δεν μπορει να περνάει ετσι χωρις σχολιασμο...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Μα αν απάνταγε δε θα έπαιρνε εμμέσως πλην σαφώς μια θέση πάνω στον χαρακτήρα που υποδύεται;

Και εντάξει να ήταν θετική, φαντάζεσαι να ήταν αρνητική;

 

Προσωπικά με "χαλάει" απιστευτα όταν ακούω ηθοποιούς να κάνουν σχόλια του στυλ "εδώ ο Χ έκανε λάθος" ή "ήταν τελείως εκτός χαρακτήρα για τον Χ" ή "Ο Χ είναι πολύ ευαίσθητος χαρακτήρας" αναφερόμενοι σε ρόλους που παίζουν οι ίδιοι. Και αυτό γιατί για εμένα αυτό δε δείχνει έναν καλό ηθοποιό. Ένας καλός ηθοποιός δε χρειάζεται να σου τα πει όλα αυτά. Σε κάνει να τα καταλάβεις μέσα από τον τρόπο που παίζει το χαρακτήρα. Δεν είναι δουλειά του να "κρίνει" τον χαρακτήρα που υποδύεται. Αυτό είναι δική μας δουλειά. :)

 

Επίσης, μιας και αναφέρεις το θέμα της θανατική ποινής, θα προσπαθήσω να σου μιλήσω χωρίς να επηρεάζομαι από την άποψή μου πάνω στο θέμα (είμαι υπέρ της θανατικής ποινής).

O Dexter είναι ένας vigilante. Και όπως όλοι οι vigilantes, είναι αμφιλεγόμενη προσωπικότητα. Σαφώς το να σφάζει και να τεμαχίζει ανθρώπους (έστω και αν αυτοί είναι εγκληματίες αηδιαστικών εγκλημάτων) προέρχεται από τα παιδικά του τραύματα, αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός πως μπορεί να ελέγχει και να διοχετεύει την "evil" πλευρά του στο να κάνει έμμεσα καλό. Και, κατά την άποψή μου, οι vigilantes οφείλουν να είναι πιο "βίαιοι" γιατί ο στόχος τους δεν είναι η συμμόρφωση αλλά η τιμωρία. Άλλωστε αρκετές σειρές δεν έχουμε όπου ο κακός πάντα στο τέλος μαθαίνει το μάθημά του και γίνεται καλός ή που τέλος πάντων η τιμωρία του είναι οι...τύψεις του; (ακούς, Chuck??? :p)

 

Όσο για την αμερικανική φιλοσοφία πάνω στο θέμα, νομίζω πως είναι αρκετά βίαιοι ως λαός για να μπορεί να δεχτεί έναν "τιμωρό" και όχι έναν "συμμορφωτή".

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μα αν απάνταγε δε θα έπαιρνε εμμέσως πλην σαφώς μια θέση πάνω στον χαρακτήρα που υποδύεται;

Και εντάξει να ήταν θετική, φαντάζεσαι να ήταν αρνητική;

 

Προσωπικά με "χαλάει" απιστευτα όταν ακούω ηθοποιούς να κάνουν σχόλια του στυλ "εδώ ο Χ έκανε λάθος" ή "ήταν τελείως εκτός χαρακτήρα για τον Χ" ή "Ο Χ είναι πολύ ευαίσθητος χαρακτήρας" αναφερόμενοι σε ρόλους που παίζουν οι ίδιοι. Και αυτό γιατί για εμένα αυτό δε δείχνει έναν καλό ηθοποιό. Ένας καλός ηθοποιός δε χρειάζεται να σου τα πει όλα αυτά. Σε κάνει να τα καταλάβεις μέσα από τον τρόπο που παίζει το χαρακτήρα. Δεν είναι δουλειά του να "κρίνει" τον χαρακτήρα που υποδύεται. Αυτό είναι δική μας δουλειά. :)

Ναι, δικιο έχεις για τη σχέση ηθοποιού-χαρακτήρα και αυτός εκεί το πήγε στην απάντησή του και καλώς, δεν αντιλέγω. Απλά ως πολίτης-εξωτερικός παρατηρητής θα μπορούσε να κάνει ένα γενικό σχόλιο, ας πουμε κοινωνιολογικής σκοπιάς σαν αυτό που έκανα στο προγούμενο ποστ, χωρις απαραιτητα να πάρει θέση...που και πάλι το πρόβλημά μου δεν είναι ο Hall (που σαν προσωπικότητα μου φαινεται εξαιρετικά συμπαθής, σοβαρός, χαμηλών τόνων αλλά και με χιούμορ) αλλά το γεγονός οτι γενικότερα δεν "πέφτει στο τραπέζι" (του Dexter :p)αυτό το debate... Εντάξει, παραδέχομαι οτι εχω λίγο κόλλημα με το θέμα οποτε μη με παρεξηγείτε (αν θυμαμαι καλα παλιοτερα ειχα γράψει ένα μακροσκελέστατο ποστ στο θρεντ των Charmed για το ίδιο θέμα - είναι που με ενοχλει το πόσο αυτονόητο ειναι για την αμερικανική κουλτουρα το "τους κακούς πρεπει να τους σκοτώνουμε")

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελειωνω την 3η (δε ξερω και εγω γιατι τη καθυστερουσα τοσο καιρο...)

 

Αν εξαιρεσεις τη καταπληκτικη πρωτη, τη πολυ καλη δευτερη και τωρα τη κοιλια που κανει στην 3η , ελπιζω η 4η να ειναι καλυτερη.

:X
Link to comment
Share on other sites

Την ξεκινησα προχτες και ειμαι στο 7 επεισοδιο του 1 κυκλου!Και εχω φαει σκαλωμα!Δε μπορω να καταλαβω γιατι τοοοοσο καιρο το ανεβαλλα να την ξεκινησω!

 

Απολαυστικοτατος Michael C. Hall :D

Υπεροχο σεναριο...πολυ καλη πλοκη...αντε να δουμε και τη συνεχεια!Προτεινεται ανεπιφυλακτα:)

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Dexter Season 5 Trailer (Comic Con)

 

http://www.youtube.com/watch?v=CUbCMbW-BRE&fmt=22

 

mplip μηn το δεις ακόμα. :p

 

wow...

 

η καλύτερη σεζον ηταν η 4η! Μου θυμισε σε αγωνια τις παλιες καλες εποχες του 24!

 

Και τι αντιπαλος ο Αρθουρ...

Πω πω.

 

A whole new life is about to begin...:(

:X
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σημερα τελειωσα και τον 4 κυκλο...Ακομη μια πολυ καλη σεζον με ενα αναπαντεχο φιναλε :(

Ενταξει δε το περιμενα αυτο το τελος...Τι να λεμε τωρα.Προς αναμονη του 5 αν και δε ξερω με νευριασαν αρκετα με ολο αυτο που εγινε.

But i guess everything happens for a reason...even that.

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

HE'S BAAACK!!!

 

Πολυ μου αρεσε, αν και νομιζω οτι δεν μπορω να μαι αντικειμενικη γιατι το περιμενα πως και πως...επένδυε φυσικά στο συναισθηματικό τομέα και την αρχή της post-Rita εποχής.

 

Αγαπημενα σημεία:

Ο πρωτος ανευ προμελετης φονος/ξεσπασμα και η επικληση στο Harry

και τα τελευταια δευτερολεπτα... αυτό το

"as I loved her" που το ειπε μόνο από μέσα του.

Το συγκεκριμενο παιρνει διαφορες αναγνωσεις: το σκέφτηκε να το πει, για να φανεί "ανθρώπινος" αλλά δεν το ειπε γιατί δεν ήταν αλήθεια - ή γιατί (κατ εμέ) νόμιζε πως δεν ήταν αλήθεια, μέχρι εκείνη τη στιγμή που το λέει από μέσα του. Ο τόνος του έχει ένα ελαφρύ ερωτηματικό βέβαια, μαλλον γιατί δεν πίστευε οτι μπορει ποτέ να αγαπήσει κανένα...

 

Απορία/ υποψία plot hole: γιατί στο flashback είδαμε ότι η Rita

τον ενημερώνει ότι είναι χωρισμένη με δύο παιδιά

? Πως είχα την εντύπωση ότι την είχε γνωρίσει σε παρέμβαση της αστυνομίας στο σπίτι της, λόγω ενδοοικογενειακής βίας? Ή ήταν η Ντεμπρα που την είχε γνωρίσει έτσι?

...κάποιος που εχει πιο προσφατα τα επεισόδια...?

Link to comment
Share on other sites

Καλό ήταν, λίγο light για πρεμιέρα αλλά ήταν αναμενόμενο εξαιτίας των γεγονότων που είχαν συμβεί.
Link to comment
Share on other sites

Eμένα δε με ενθουσίασε η πρεμιέρα.

Εντάξει, φαντάζομαι πως αφού επέλεξαν να μη μας πάνε "5 μήνες μετά" θα έπρεπε να μας δείξουν όλη αυτή την ψυχική αναταραχή του Dexter αλλά δεν ξέρω...βαρέθηκα στο επεισόδιο.

Για να πω την αλήθεια, αν αρχίσουν πάλι να επικεντρώνονται στο ψυχολογικά του Dexter ("είμαι άδειος", "δεν είμαι άνθρωπος", "δεν έχω συναισθήματα") δε νομίζω πως θα την παρακολουθήσω τη σεζόν γιατί θα νιώθω πως μας δουλεύουν εκεί στο Showtime - τα είπαμε αυτά κάτι άλλο καινούργιο;

Επίσης ελπίζω να υπάρχει ένας "κακός" και σε αυτή τη σεζόν αλλιώς θα περάσουμε μια ολόκληρη σεζόν βλέποντας μια σειρά σαν τη Νταντά - με τον Dexter να προσπαθεί να τα βγάλει πέρα με 3 παιδιά. Και ΑΛΗΘΕΙΑ δεν το θέλω αυτό το πράγμα.

Περισσότερο αίμα, λιγότερεα συναισθήματα please :)

 

HE'S BAAACK!!!

Απορία/ υποψία plot hole: γιατί στο flashback είδαμε ότι η Rita

τον ενημερώνει ότι είναι χωρισμένη με δύο παιδιά

? Πως είχα την εντύπωση ότι την είχε γνωρίσει σε παρέμβαση της αστυνομίας στο σπίτι της, λόγω ενδοοικογενειακής βίας? Ή ήταν η Ντεμπρα που την είχε γνωρίσει έτσι?

...κάποιος που εχει πιο προσφατα τα επεισόδια...?

 

Δεν είναι plothole.

Η

Debra τους γνώρισε - ή μάλλον πιο σωστά, η Debra μίλησε στον Dexter για τη Rita και στη Rita για τον Dexter. Αυτό το ξέρουμε από την πρώτη κιόλας σεζόν όπου ο Dexter το αναφέρει στο πρώτο επεισόδιο. Άλλωστε και στο προχθεσινό επεισόδιο ο Dexter όταν η Rita του λέει για τη ζωή της, της λέει πως "του τα έχει πει η Debra". Φαντάζομαι πως η Rita πίστευε πως η Debra δε θα έλεγε στον Dexter ότι έχει δύο παιδιά που και έχει intimacy issues γιατί εντάξει...ποιός θα ήθελε μια τέτοια γυναίκα; (σύμφωνα με το μυαλό της Rita). Η Debra τους κανόνισε το ραντεβού γιατί εκείνη είχε γνωρίσει τη Rita σε παρέμβαση στο σπίτι της, όχι ο Dexter .

 

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

@ DesertSMisSRaiN ^^

thanks! αυτό υπέθετα κι εγω, απλως με ειχε μπερδεψει αυτή η εικονα που πάει η αστυνομια στο σπιτι της Ριτας λόγω του αντρα της και για καποιο λόγο νόμιζα οτι ηταν και ο Ντεξτερ στο συμβαν (το οποίο βεβαια τωρα που το ξανασκεφτομαι δεν εχει και πολλη λογικη, γιατί δεν επροκειτο για φονο ωστε να χρειαζονται Ντεξτερ)

 

Οσο για το θεμα της σεζον, διαφωνώ στο οτι πρέπει να χουν νέο υπερκακό...ο Τρινιτι ήταν πολύ έντονη παρουσια και χρειάζεται χρόνος μεχρι να σβήσουν τα σημάδια του. Αν πηδάγαμε από τον ένα υπερ-κακό αμέσως στον επόμενο, θα ταν λίγο σαν κόμικ, σα το σουπερμαν που σε κάθε επεισόδιο έσωζε τη Λοις από ένα νέο επίδοξο καταστροφέα του κόσμου :p

 

Δε λέω, ας υπάρχει και ένα plot με μυστηριώδη δολοφόνο, αλλά όχι σε ίδιο βαθμό και ένταση με τον Τρίνιτι. Θα ήθελα να δω πιο πολύ την εξέλιξη του δολοφόνου Ντέξτερ...πως θα αναδιαμορφώσει τον κωδικα του Χαρυ, πως θα αντιμετωπισει τη νεα κατάσταση και τις υποψίες που θ αρχισουν να πέφτουν πάνω του... α! και επιτέλους είναι καιρός να μάθει η Ντεμπρα για το χομπι του αδερφού της - ειναι κατι που το περιμενουμε καιρο και νομιζω έχει έρθει η ωρα...

 

Επίσης [ακολουθει πιθανό σπόιλερ που προκυπτει απο το πανελ του Ντεξτερ στο comic-con]

ο ρόλος του γείτονα της Ριτας είναι κάπως....μυστήριος. Καποιος ρώτησε τους συντελεστες στο Q&A session αν ειμαστε σιγουροι οτι το κανε ο Τρινιτι και όχι κάποιος άλλος, οπως πχ ο γείτονας και αυτοί αντέδρασαν περίεργα, εκαναν όλοι "α-χαααα!!" και γελαγαν με νόημα

 

Link to comment
Share on other sites

... σα το σουπερμαν που σε κάθε επεισόδιο έσωζε τη Λοις από ένα νέο επίδοξο καταστροφέα του κόσμου :p

 

Σε παρακαλώ να ανακαλέσεις. :p

Η Lois ήταν η απόλυτη damsel in distress :)

Ιδιαίτερα όταν παιζόταν από την Teri Hatcher :love:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε 5 μερες ειδα και γω και τις 4 σεζον και το πρωτο της 5ης. Η 5η σεζον πιστευω οτι θα ειναι πολυ πιο εντονη απο τις αλλες αφου πλεον βλεπουμε τον Ντεξτερ να εχει και συναισθηματα (κατι που και πριν ειχε απλα δεν ηθελε να το παραδεχτει), και οσο και να το αρνιτε στον εαυτο του, ειναι ξεκαθαρο.

Καθε ποσο θα εχουμε νεο επεισοδιο ?

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε 5 μερες ειδα και γω και τις 4 σεζον και το πρωτο της 5ης. Η 5η σεζον πιστευω οτι θα ειναι πολυ πιο εντονη απο τις αλλες αφου πλεον βλεπουμε τον Ντεξτερ να εχει και συναισθηματα (κατι που και πριν ειχε απλα δεν ηθελε να το παραδεχτει), και οσο και να το αρνιτε στον εαυτο του, ειναι ξεκαθαρο.

Καθε ποσο θα εχουμε νεο επεισοδιο ?

Kάθε Δευτέρα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Εχει βγει και το #2 επεισοδιο

 

Πως σας φάνηκε; έχω την υποψία ότι σε κάποιους δε θα άρεσε και πολύ (DesertSMisSRaiN??:shifty: - το λέω γιατί συνέχισε στο

πιο συναισθηματικό, λίγο "κλαιω τη μοίρα μου"

μοτίβο)

 

εμένα μου άρεσε γιατί ήμουν προετοιμασμένη για το συγκεκριμένο ύφος, αλλά δεν ξετρελάθηκα κιόλας... ειδικά όσον αφορά στο νέο "μυστήριο"

Link to comment
Share on other sites

Πως σας φάνηκε; έχω την υποψία ότι σε κάποιους δε θα άρεσε και πολύ (DesertSMisSRaiN??:shifty: - το λέω γιατί συνέχισε στο

πιο συναισθηματικό, λίγο "κλαιω τη μοίρα μου"

μοτίβο)

 

εμένα μου άρεσε γιατί ήμουν προετοιμασμένη για το συγκεκριμένο ύφος, αλλά δεν ξετρελάθηκα κιόλας... ειδικά όσον αφορά στο νέο "μυστήριο"

 

Και μάντεψες σωστά.

Τουλάχιστον ξεφορτωθήκαμε

τον Cody και την Astor

οπότε αυτό είναι ένα καλό βήμα για λίγη δράση στα επόμενα επεισόδια.

Πρέπει να επιστρέψει ο παλιός...κακός Dexter. Και μου τη δίνει απίστευτα αυτό το "ξύπνημα" των συναισθημάτων γιατί οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε υπερανάλυση των συναισθημάτων και στη συνέχεια σε επανάσταση απέναντι στα συναισθήματα και μπλα μπλα μπλα... Αμα ήθελα να δω κάτι τέτοιο θα έβλεπα One Tree Hill που όλοι είναι μονίμως έφηβοι και έχουν μονίμως συναισθηματικές αναταράξεις (μπλιαχ).

 

Το μυστήριο με το κομμένο κεφάλι μοιάζει πολύ με το μυστήριο του τριτου βιβλίου. Dexter in the Dark, αλλά με τις τεράστιες διαφορές ανάμεσα στα βιβλία και τη σειρά δεν έχω ιδέα αν πρόκειται να το πάνε προς τα εκεί που πολύ αμφιβάλλω γιατί στα βιβλία ο Dark Passenger του Dexter είναι σχεδόν ένας ακόμα (υπερφυσικός αυτή τη φορά) χαρακτήρας ενώ στη σειρά σπάνια αναφέρεται.

 

Έχει ακούσει κανείς αν η σεζόν αυτή ακολουθεί κάποιο βιβλίο;;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Πως σας φάνηκε; έχω την υποψία ότι σε κάποιους δε θα άρεσε και πολύ (DesertSMisSRaiN??:shifty: - το λέω γιατί συνέχισε στο

πιο συναισθηματικό, λίγο "κλαιω τη μοίρα μου"

μοτίβο)

 

εμένα μου άρεσε γιατί ήμουν προετοιμασμένη για το συγκεκριμένο ύφος, αλλά δεν ξετρελάθηκα κιόλας... ειδικά όσον αφορά στο νέο "μυστήριο"

 

Δεν το εχω δει ακομα,θα προσπαθησω να μαζεψω μερικα και να τα δω ολα μαζι,αν αντεξω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...