Jump to content

Ποδήλατα στους δρόμους, στα τρένα, στο μετρό!


Bayern4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στου κουφού την πόρτα... το συμπέρασμα είναι ενα ολοι είναι καλομαθημένοι στο αμάξι πέρα απο αυτό δεν κοιτάνε πουθενά αλλού,στην Αθήνα δεν χρειάζεται αυτοκίνητο εκτός απο εξαιρέσεις, οι ποιο πολλοί για μόστρα το έχουν
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παω απο εκαλη ελληνικο με ποδηλατο, ΗΣΑΠ, ΤΡΑΜ και ποδηλατο, μια χαρα πηγα.

 

μην σου πω καστρι-κηφισια οτι παω πιο γρηγορα απο οποιαδηποτε λαμαρινα.

Link to comment
Share on other sites

Ε, φυσικα...

Αν εχεις να πας απο τα προαστια στο κεντρο τι πιο βολικο απο το ποδηλατο!?!?!

:lol: :lol: :lol:

Εδώ και λίγο καιρό χρησιμοποιώ ποδήλατο για την μεταφορά μου από και προς την δουλειά.

Μένω πολύ κοντά στο Μέγαρο Μουσικής και η δουλειά μου είναι στην Μητροπόλεως.

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο βολικό και ωραίο είναι!:)

Πάω από την παραλία και ούτε αμάξια ούτε τίποτε...

Κάνω 20 λεπτά, κάτι λιγότερο δηλαδή από τον χρόνο που θα χρειαζόμουν (στην καλύτερη των περιπτώσεων) με το λεωφορείο τις συγκεκριμένες ώρες της μετακίνησής μου.;)

Το ποδήλατο μπορεί σε ορισμένες περιπτώσεις να αντικάταστήσει τα Μ.Μ.Ε και το -φετίχ του νεοέλληνα- αυτοκίνητο.

Αρκεί να υπάρξουν οι κατάλληλες υποδομές...:O

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγο καιρό χρησιμοποιώ ποδήλατο για την μεταφορά μου από και προς την δουλειά.

Μένω πολύ κοντά στο Μέγαρο Μουσικής και η δουλειά μου είναι στην Μητροπόλεως.

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο βολικό και ωραίο είναι!:)

Πάω από την παραλία και ούτε αμάξια ούτε τίποτε...

Κάνω 20 λεπτά, κάτι λιγότερο δηλαδή από τον χρόνο που θα χρειαζόμουν (στην καλύτερη των περιπτώσεων) με το λεωφορείο τις συγκεκριμένες ώρες της μετακίνησής μου.;)

Το ποδήλατο μπορεί σε ορισμένες περιπτώσεις να αντικάταστήσει τα Μ.Μ.Ε και το -φετίχ του νεοέλληνα- αυτοκίνητο.

Αρκεί να υπάρξουν οι κατάλληλες υποδομές...:O

 

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.

Αυτό πιστεύω κι εγώ, οι υποδομές είναι το παν. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγο καιρό χρησιμοποιώ ποδήλατο για την μεταφορά μου από και προς την δουλειά.

Μένω πολύ κοντά στο Μέγαρο Μουσικής και η δουλειά μου είναι στην Μητροπόλεως.

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο βολικό και ωραίο είναι!:)

Πάω από την παραλία και ούτε αμάξια ούτε τίποτε...

Κάνω 20 λεπτά, κάτι λιγότερο δηλαδή από τον χρόνο που θα χρειαζόμουν (στην καλύτερη των περιπτώσεων) με το λεωφορείο τις συγκεκριμένες ώρες της μετακίνησής μου.;)

Το ποδήλατο μπορεί σε ορισμένες περιπτώσεις να αντικάταστήσει τα Μ.Μ.Ε και το -φετίχ του νεοέλληνα- αυτοκίνητο.

Αρκεί να υπάρξουν οι κατάλληλες υποδομές...:O

Και καλα κανεις... Γειτονακια ειμαστε και πιστεψε με αν δουλευα και εγω στο κεντρο ειδικα τωρα που ο καιρος ειναι καλος θα επαιρνα ποδηλατο!!

Δοκιμασε ομως μια μερα να πας Καλοχωρι που δουλευω εγω με το ποδηλατο.... Λιγο σκουρα τα βλεπω τα πραγματα!! Η φαντασου να δουλευες Πυλαια, Θερμη η ακομα χειροτερα Δυτικη Θεσσαλονικη...

 

Το οτι το ποδηλατο μπορει να βολευει καποιος απο εδω μεσα γιατι η εργασια τους ειναι κοντα στη κατοικια τους δεν σημαινει οτι ολοι εμεις που χρησιμοποιουμε το αυτοκινητο ειμαστε κακοι ανθρωποι... Αφενος μεν γιατι δεν ειμαστε, αφετερου δε γιατι κανεις δεν εχει το δικαιωμα να με κρινει, μα κανεις! ;)

Link to comment
Share on other sites

Γι αποστασεις μεγαλες εννοειται οτι ειναι αδυνατο...Αν η δουλεια σου ειναι ομως σχετικα κοντα καλλθτερα το ποδηλατο και πιο γρηγορο πολες φορες και πιο φτηνο εννοειται και αθλεισαι κιολας..
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αν δεν κάνω λάθος ο Βόλος έχει επιλεγεί για το 2009 πιλοτικά για ποδηλατόδρομους

είναι έτσι?

Κοιταξτε η αθήνα κ λόγω γεωμορφίας, δεν είναι εύκολο να έχει, είναι κ λίγο ουτοπικό η λύση καλά το πε ο mod είναι τα ΜΜΜ

τώρα για ΛΟΝΔΙΝΟ, ΠΑΡΙΣΙ, ΚΟΠΕΝΓΧΑΓΗ, ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ, ΜΟΝΑΧΟ έχω ζήσει στις 2 από αυτές, δεν έχουν τα βουνά κ τους λόφους της αθήνας, δυστυχώς...ακόμα κ η συγγρου στο ανέβασμά της έχει κλιση, πόσο μάλλον περιοχές όπως, κέντρο αθήνας, γαλάτσι, μαρούσι (σε πολλά σημεία), Αγ δημήτριο, περιστέρι, χαιδαρι πετρουπολη, ιλιον, κλπ κλπ

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...