Jump to content

Ποδήλατα στους δρόμους, στα τρένα, στο μετρό!


Bayern4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.podilates.gr/

ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΠΟΔΗΛΑΤΟΠΟΡΕΙΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ

* Επειδή η κατάσταση με τα αυτοκίνητα σε όλη την Ελλάδα δεν πάει άλλο

* Επειδή δεν παζαρεύουμε ούτε τη ζωή μας ούτε την ποιότητα ζωής μας

* Επειδή απλά αγαπάμε το ποδήλατο και τον ποδηλατικό τρόπο ζωής

* Επειδή βαρεθήκαμε να ακούμε όλο σχέδια και κούφιες υποσχέσεις

* Αποφασίσαμε να βγούμε στους δρόμους και να διεκδικήσουμε το αυτονόητο: το δικαίωμά μας στην ποιότητα ζωής, στην υγεία, στην ελευθερία, στην ασφαλή μετακίνηση, στην καθαρή ατμόσφαιρα, στην αξιοπρέπεια

 

ΤΑ ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΞΕΣΗΚΩΝΟΝΤΑΙ!

 

Τοπικές ομάδες και κινήματα ποδηλατών από όλη τη χώρα οργανώνουν Πανελλαδική Ποδηλατοπορεία διαμαρτυρίας την Κυριακή 6 Απριλίου στις 12 το μεσημέρι με αίτημα τη ένταξη του ποδηλάτου στις ελληνικές πόλεις.

 

Τα ποδήλατα θα κατέβουν στους δρόμους ταυτόχρονα σε Δράμα, Θεσσαλονίκη, Ιωάννινα, Βέροια, Λάρισα, Καρδίτσα, Βόλο, Καμένα Βούρλα, Μυτιλήνη, Καρπενήσι, Χίο, Πάτρα, Κόρινθο, Αθήνα, Πόρτο Ράφτη, Καλαμάτα, Χανιά, Ρέθυμνο, Ηράκλειο, Σπάρτη, Κομοτηνή, Ζάκυνθο, Βέροια, Νέα Μάκρη ... και σε κάθε πόλη και χωριό της Ελλάδας που αγαπάει το ποδήλατο.

 

ΤΟ ΙΧ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ ΑΛΛΑ ΑΔΙΕΞΟΔΟ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΠΙΑ!

 

ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ – ΠΟΛΗ ΔΙΧΩΣ ΜΕΛΛΟΝ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κατι αντιστοιχο δεν ειχε γινει πριν απο 1-2 χρονια οταν στην παγκοσμια ημερα ποδηλατου μαζευτηκαν 20 ποδηλατες, απαιτησαν να κλεισουν την τσιμισκη για μια αντιστοιχη πορεια και τελικα την εκαναν με ψιλα πηδηματακια οταν ξεσηκωθηκαν αρκετες εκατονταδες οδηγων που ταλαιπωρηθηκαν χωρις λογο?!?!?

 

Τουλαχιστον αυτη την φορα ας ελπισουμε οτι θα μαζευτει περισσοτερος κοσμος την πορεια αλλα και οτι ΔΕΝ θα ταλαιπωρηθει ο κοσμος που απλα θα τυγχανει να περναει απο το κεντρο με το αυτοκινητο του γιατι και αυτο δεν ειναι λυση!!

 

Σκοπος ειναι οι ποδηλατες να φερουν τον κοσμο με το μερος τους και οχι να τους αγανακτουν ταλαιπωρωντας τους!!

Link to comment
Share on other sites

αν ενοχλουνται οι οδηγοι απο καποιους ποδηλατες που θα κανουν πορεια στον ΔΡΟΜΟ για τα δικαια αιτηματα τους, τοτε ευχομαι την πιο δυνατη ενοχληση τους κ την μεγαλυτερη διακοπη κυκλοφοριας.

 

Χουρχουλιτσος, η χωρα Ελλαδα εχει ελλειψη σεξουαλικης παιδειας.

δε παει κανεις στον γιατρο για να μαθει τι ειναι το σεξ, τι ειναι τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα κλπ, κ το αποτελεσμα ειναι το aids κ οι εκτρωσεις(πρωταθλητριες ευρωπης οι ελληνιδες).

στη χωρα αυτη θεωρουν οτι μετα τα 15 η παρθενια ειναι ντροπη(οπως λεει κ το τραγουδι).

Link to comment
Share on other sites

αν ενοχλουνται οι οδηγοι απο καποιους ποδηλατες που θα κανουν πορεια στον ΔΡΟΜΟ για τα δικαια αιτηματα τους, τοτε ευχομαι την πιο δυνατη ενοχληση τους κ την μεγαλυτερη διακοπη κυκλοφοριας.

Σαν να εισαι λιγο προκλητικος.... :shifty:

 

1) Να κανεις την πορεια σου φιλε μου ποδηλατη! Να μην διανοηθεις ομως να κλεισεις τον δρομο... Να την κανεις μαζι με τα αυτοκινητα! Δεν εχεις σε καμια περιπτωση περισσοτερα δικαιωματα απο εμενα που βρισκομαι στο αυτοκινητο μου! Για την ακριβεια εχεις λιγοτερα μιας και εγω καθε χρονο πληρωνω και κατι που ονομαζεται "Τελη Κυκλοφοριας" ενω εσυ οχι...

 

2) Εχουμε πει παρα πολλες φορες σε αυτο το φορουμ οτι τα δικαιωματα του καθενος μας ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου! Τι σου φταιω εγω που εχω να παω απο το σπιτι μου στην Καλαμαρια μεχρι την δουλεια μου στο Καλοχωρι?!? Μηπως θα μου προτεινες να παρω το ποδηλατο μου...? Για ποιο λογο να ταλαιπωρηθω απο την πορεια σου??

 

3) Μου κινησες το ενδιαφερον παντως! Θα κατεβω στην πορεια αυτη.... Αλλα θα κατσω και θα μετραω!

Βλεπεις, οταν εχεις σαν αιτημα την "Αναθεωρηση του δυσμενη για τον Ποδηλατη ΚΟΚ" θα πρεπει να εισαι ο πρωτος που θα τον τηρει... Ειμαι περιεργος λοιπον να δω ποσοι απο τους "συνδικαλιστες" - "ακτιβιστες" ποδηλατες που θα διαδηλωσουν θα εχουν στο κεφαλι τους το ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ ΚΟΚ ΚΡΑΝΟΣ αλλα και ποια θα εχουν την παλι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ ΚΟΚ ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ του ποδηλατου τους!!

 

Αυτα προς το παρον, αν και εχω αρκετες ιδεες στο κεφαλι μου ακομα...;) Βλεπεις ειμαι και εγω ποδηλατης απο μικρο παιδι, αλλα λογω δουλειας ειμαι κυριως οδηγος!

Link to comment
Share on other sites

Σαν να εισαι λιγο προκλητικος.... :shifty:

 

1) Να κανεις την πορεια σου φιλε μου ποδηλατη! Να μην διανοηθεις ομως να κλεισεις τον δρομο... Να την κανεις μαζι με τα αυτοκινητα! Δεν εχεις σε καμια περιπτωση περισσοτερα δικαιωματα απο εμενα που βρισκομαι στο αυτοκινητο μου! Για την ακριβεια εχεις λιγοτερα μιας και εγω καθε χρονο πληρωνω και κατι που ονομαζεται "Τελη Κυκλοφοριας" ενω εσυ οχι...

 

2) Εχουμε πει παρα πολλες φορες σε αυτο το φορουμ οτι τα δικαιωματα του καθενος μας ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου! Τι σου φταιω εγω που εχω να παω απο το σπιτι μου στην Καλαμαρια μεχρι την δουλεια μου στο Καλοχωρι?!? Μηπως θα μου προτεινες να παρω το ποδηλατο μου...? Για ποιο λογο να ταλαιπωρηθω απο την πορεια σου??

 

3) Μου κινησες το ενδιαφερον παντως! Θα κατεβω στην πορεια αυτη.... Αλλα θα κατσω και θα μετραω!

Βλεπεις, οταν εχεις σαν αιτημα την "Αναθεωρηση του δυσμενη για τον Ποδηλατη ΚΟΚ" θα πρεπει να εισαι ο πρωτος που θα τον τηρει... Ειμαι περιεργος λοιπον να δω ποσοι απο τους "συνδικαλιστες" - "ακτιβιστες" ποδηλατες που θα διαδηλωσουν θα εχουν στο κεφαλι τους το ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ ΚΟΚ ΚΡΑΝΟΣ αλλα και ποια θα εχουν την παλι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ ΚΟΚ ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ του ποδηλατου τους!!

 

Αυτα προς το παρον, αν και εχω αρκετες ιδεες στο κεφαλι μου ακομα...;) Βλεπεις ειμαι και εγω ποδηλατης απο μικρο παιδι, αλλα λογω δουλειας ειμαι κυριως οδηγος!

 

Φίλε μου κανείς δεν είναι προκλητικός δικαιούμαστε καλύτερο τρόπο ζωής και οχι κάθε μέρα να ακούμε κορναρίσματα και να καταστρέφουμε περισσότερο το περιβάλλον απο οτι είναι,κανείς δεν έχει περισσότερα δικαιώματα απο τον άλλο,αλλά οταν εσύ παρκάρεις το αμάξι σου στο πεζοδρόμιο οταν δεν βρίσκεις πάρκινγκ,μαλλον κατάχρηση κάνεις εσύ και οχι ενας ποδηλάτης που έχει συνειδητοποιήσει,οτι δεν χωράνε πια άλλα αμάξια στην Αθήνα και γενικά στις μεγαλουπόλεις,έτσι και εγω που είμαι ποδηλάτης και δεν χρειάζομαι το αμάξι που πλέον,είναι απλά ενα μέσω επίδειξης και ψευτομαγκιάς,εχω δικαιώματα να απαιτώ ποδηλατόδρομους και ποδήλατα μέσα στα μέσα μαζικής μεταφοράς, που γίνεται και σε άλλες πολιτισμένες χώρες+οτι δεν αξίζει ετσι οπως έχουμε γίνει να ανήκουμε σε καμιά Ευρώπη ,οταν λέει κάποιος οτι χρειάζεται το αμάξι να πάει στη δουλειά μάλλον είναι ανέκδοτο, αφου λόγω κίνησης τρως 3 ώρες στο δρόμο και έχεις ως πρόθεση να πας γρήγορα στη δουλειά σου, με αυτά τα μυαλά σίγουρα ποδηλάτης δεν είσαι,

ποδηλασία σημαίνει, άσκηση εξυπηρέτηση, ποιοτική ζωή,ανάγκη,διασκέδαση,περιβάλλον αγοράζουμε ενα μέσο μεταφοράς που πραγματικά μας εξυπηρετεί κάτι που ο Έλληνας δεν λέει να καταλάβει σε αυτή τη χώρα και πάει με την μάζα.Το οτι πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας δε σημαίνει απολύτως τίποτα είναι δικό σου πρόβλημα να αναρωτηθείς το γιατί,επίσης δεν χρειάζεται καμία άδεια κυκλοφορίας,θα συμφωνήσω οτι το κράνος σαφώς και είναι υποχρεωτικό

mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Σαν να εισαι λιγο προκλητικος.... :shifty:

 

1) Να κανεις την πορεια σου φιλε μου ποδηλατη! Να μην διανοηθεις ομως να κλεισεις τον δρομο... Να την κανεις μαζι με τα αυτοκινητα! Δεν εχεις σε καμια περιπτωση περισσοτερα δικαιωματα απο εμενα που βρισκομαι στο αυτοκινητο μου! Για την ακριβεια εχεις λιγοτερα μιας και εγω καθε χρονο πληρωνω και κατι που ονομαζεται "Τελη Κυκλοφοριας" ενω εσυ οχι...

 

2) Εχουμε πει παρα πολλες φορες σε αυτο το φορουμ οτι τα δικαιωματα του καθενος μας ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου! Τι σου φταιω εγω που εχω να παω απο το σπιτι μου στην Καλαμαρια μεχρι την δουλεια μου στο Καλοχωρι?!? Μηπως θα μου προτεινες να παρω το ποδηλατο μου...? Για ποιο λογο να ταλαιπωρηθω απο την πορεια σου??

 

3) Μου κινησες το ενδιαφερον παντως! Θα κατεβω στην πορεια αυτη.... Αλλα θα κατσω και θα μετραω!

Βλεπεις, οταν εχεις σαν αιτημα την "Αναθεωρηση του δυσμενη για τον Ποδηλατη ΚΟΚ" θα πρεπει να εισαι ο πρωτος που θα τον τηρει... Ειμαι περιεργος λοιπον να δω ποσοι απο τους "συνδικαλιστες" - "ακτιβιστες" ποδηλατες που θα διαδηλωσουν θα εχουν στο κεφαλι τους το ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ ΚΟΚ ΚΡΑΝΟΣ αλλα και ποια θα εχουν την παλι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ ΚΟΚ ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ του ποδηλατου τους!!

 

Αυτα προς το παρον, αν και εχω αρκετες ιδεες στο κεφαλι μου ακομα...;) Βλεπεις ειμαι και εγω ποδηλατης απο μικρο παιδι, αλλα λογω δουλειας ειμαι κυριως οδηγος!

 

1)πως να κλεισω εναν δρομο με αυτοκινητα οταν αυτοι μου κλεινουν εμενα καθημερινα τον δρομο;;

εγω πληρωνω δρομους με δημοτικα τελη κ φορους. και δε τους πληρωνω μονο για τα αυτοκινητα, αλλα και για τα λεωφορεία κ για τα ποδηλατα.

επισης πληρωνω πεζοδρομια που γινονται παρκινγκ απο αυτοκινητα. εκτος κ αν εσυ δε το ειδες ποτε αυτο..

2)δεν πηγαινουν ολοι απο καλαμαρια μεχρι καλοχωρι. κ ολοι αυτοι μπορουν να παρουν λεωφορειο κ ολοι αυτοι μπορουν να κατεβουν για βολτα στο κεντρο της πολης με λεωφορειο κ ποδηλατο.

3)κανεις να μην εχει κρανος κ κανεις να μην εχει αδεια. εσυ τι θα κανεις; θα κοψεις προστιμο;;:lol::lol:

ευχομαι ο υπαρχοντας ΚΟΚ να σου κοβει προστιμα για καθε παραβαση που κανεις φιλε οδηγε αυτοκινητου.

Link to comment
Share on other sites

Απο που να αρχισω και που να τελειωσω....?!?!

Φίλε μου κανείς δεν είναι προκλητικός δικαιούμαστε καλύτερο τρόπο ζωής και οχι κάθε μέρα να ακούμε κορναρίσματα και να καταστρέφουμε περισσότερο το περιβάλλον απο οτι είναι

Οταν καποις επιδεικτικα αναφερει οτι "αν ενοχλουνται οι οδηγοι απο καποιους ποδηλατες που θα κανουν πορεια στον ΔΡΟΜΟ για τα δικαια αιτηματα τους, τοτε ευχομαι την πιο δυνατη ενοχληση τους κ την μεγαλυτερη διακοπη κυκλοφοριας." τοτε αυτο ειναι ξεκαθαρα προκλητικο! Εκτος και αν την διαδηλωση την κανετε για να ενοχλησετε τον κοσμο... Αλλα τοτε αλλαζουν τα παντα!! Τα κορναρισματα και το περιβαλλον τα αφηνω ασχολιαστα...

 

κανείς δεν έχει περισσότερα δικαιώματα απο τον άλλο,αλλά οταν εσύ παρκάρεις το αμάξι σου στο πεζοδρόμιο οταν δεν βρίσκεις πάρκινγκ,μαλλον κατάχρηση κάνεις εσύ και οχι ενας ποδηλάτης που έχει συνειδητοποιήσει,οτι δεν χωράνε πια άλλα αμάξια στην Αθήνα και γενικά στις μεγαλουπόλεις

Σε αυτο συμφωνω... Και αυτος ειναι ο λογος για τον οποιο δεν παρκαρω ΠΟΤΕ (και δεν το λεω απλα για να το πω!) πανω σε πεζοδρομια η οπουδηποτε υπαρχει η παραμικρη πιθανοτητα να εμποδισω πεζο! Παραυτα με την λογικη σας θα πρεπει να "τιμωρηθω" εξισου με τους απαραδεκτους που παρκαρουν πανω στα πεζοδρομια, τις ραμπες αναπηρων κλπ κλπ... Δηλαδη κοντα στα ξερα θα καουν και τα χλωρα!! Πολυ καλη λογικη...

 

έτσι και εγω που είμαι ποδηλάτης και δεν χρειάζομαι το αμάξι που πλέον,είναι απλά ενα μέσω επίδειξης και ψευτομαγκιάς,εχω δικαιώματα να απαιτώ ποδηλατόδρομους και ποδήλατα μέσα στα μέσα μαζικής μεταφοράς, που γίνεται και σε άλλες πολιτισμένες χώρες+οτι δεν αξίζει ετσι οπως έχουμε γίνει να ανήκουμε σε καμιά Ευρώπη

Οταν λες οτι χρειαζεσαι ποδηλατοδρομους τι ακριβως εννοεις?? Γιατι εδω στην Θεσσαλονικη τουλαχιστον υπαρχει κατα μηκος ολης της παραλιας ποδηλατοδρομος... Μπορεις να κινηθεις ανετοτατα απο την Καλαμαρια μεχρι και το λιμανι της πολης!! Οσον αφορα τα μεσα μαζικης μεταφορας πως θελεις να βαλεις μεσα το ποδηλατο σου? Γιατι το πηρες τοτε?? Εδω δεν χωραμε οι ανθρωποι μεσα στα λεωφορει τις ωρες αιχμης... Πως θα μπεις με το ποδηλατο σου εσυ? Αφοι λοιπον αποφασισες συνειδητα να παρεις το ποδηλατο σου τα ΜΜΜ πρακτικα σου ειναι αχρηστα...

 

οταν λέει κάποιος οτι χρειάζεται το αμάξι να πάει στη δουλειά μάλλον είναι ανέκδοτο, αφου λόγω κίνησης τρως 3 ώρες στο δρόμο και έχεις ως πρόθεση να πας γρήγορα στη δουλειά σου, με αυτά τα μυαλά σίγουρα ποδηλάτης δεν είσαι,

ποδηλασία σημαίνει, άσκηση εξυπηρέτηση, ποιοτική ζωή,ανάγκη,διασκέδαση,περιβάλλον

Βασικα το παραπανω σχολιο ειναι ανεκδοτο για να μην το σχολιασω καπως διαφορετικα... Συγκεκριμενα διανυω ολη την Θεσσαλονικη κατα μηκος για να παω απο το σπιτι στην δουλεια μου και ολο αυτο το κανω σε λιγοτερο απο μιση ωρα οταν δεν εχουν βγει στο δρομο 20 ποδηλατες ζητωντας να παραλυσει μια πολη για να κανουν βολτα!! Τοτε, ναι κανω 3 ωρες...

Αλλα και παλι δεν εχω ουτε το κρυο, ουτε την βροχη, ειμαι ανετος στο καθισμα μου, εχω τον κλιματισμο μου ακουω την μουσικουλα μου αλλα κυριως γουσταρω να οδηγω το αυτοκινητο μου! Την βρισκω ρε παιδι μου...

Οταν ο καιρος το επιτρεπει και εχω να διανυσω μια λογικη αποσταση τοτε ναι θα το παρω το ποδηλατο!! Αλλα επειδη ειμαι λογικος ανθρωπος και δεν με εχει επηρεασει η μοδα του περιβαλλοντος ακομα οταν εχω να παω στην δουλεια μου θα προτιμησω το αυτοκινητακι μου!! (το οποιο οπως καταλαβες -δεν μπορεσα να το κρυψω!!) το πηρα για την μπω στον γειτονα... Για να του δειξω οτι εχω λεφτα και μπορω να τα διαθεσω για ενα κουτι με ροδες!! Εχεις δικιο παντως, μεσο επιδειξης ειναι... Το οτι ειμαι ολη μερα μεσα σε αυτο και τρεχω απο πελατη στο μαγαζι και απο το μαγαζι στις λοιπες εργασιακες υποχρεωσεις ηταν απλα μια προφαση!!) :lol::lol:

 

αγοράζουμε ενα μέσο μεταφοράς που πραγματικά μας εξυπηρετεί κάτι που ο Έλληνας δεν λέει να καταλάβει σε αυτή τη χώρα και πάει με την μάζα.Το οτι πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας δε σημαίνει απολύτως τίποτα είναι δικό σου πρόβλημα να αναρωτηθείς το γιατί,επίσης δεν χρειάζεται καμία άδεια κυκλοφορίας,θα συμφωνήσω οτι το κράνος σαφώς και είναι υποχρεωτικό

Ο λογος για τον οποιο πληρωνω εγω τα τελη κυκλοφοριας ειναι για να εχεις εσυ ενα σοβαρο δρομο κατω απο το ποδηλατο σου οταν αποφασισεις να το κυκλοφορησεις... Επισης τα πληρωνω για να υπαρχουν και να λειτουργουν τα φαναρια τα οποια αποτρεπου ενα αυτοκινητο να πεσει επανω σου οταν βγεις βολτα σε καποιο δρομο! Αλλα ο βασικοτερος λογος ειναι γιατι το απαιτει ο νομος... Ειναι το αντιτιμο που δινω για να απολαμβανω μια υπηρεσια!! ;)

 

Οσο για την αδει του ποδηλατου εισαι λαθος... Υποχρεωτικα το καθε ποδηλατο πρεπει να φερει και αδεια κυκλοφοριας! Μπορεις να το διαπιστωσεις ρωτωντας σε ενα οποιοδηποτε αστυνομικο τμημα... Εγω το καταλαβα με τον δυσκολο τροπο οταν και ειχα ενα μικρο ατυχημα με ενα αυτοκινητο ωντας ποδηλατης!! Ο αστυνομικος που κληθηκε στο συμβαν μου εκοψε και την κληση.... ;)

Απλα ενημερωτικα...

 

Δεν θα ξαναασχοληθω με το παρον θεμα!!

Εχετε τις αποψεις σας και εγω τις δικες μου...

Link to comment
Share on other sites

Όντως έχεις εντελώς άλλη νοοτροπία,κανείς δεν είναι εχθρικός σε κανέναν απλά ο κόσμος δεν καταλαβαίνει οτι έχει υπερκορεστεί η Αθήνα απο τα αμάξια και δεν πάει άλλο,χειροτερεύει συνέχεια η κατάσταση, δικαίωμα έχουν όλοι να κινούνται,αλλά να μην παρεμποδίζουν τους άλλους που κινούνται με διαφορετικό μέσο μεταφοράς,να γίνουν ποδηλατόδρομοι,αλλιώς σημαίνει οτι καταλύεται η έννοια της πολιτισμένης μετακίνησης και οτι δεν υπάρχει πια δημοκρατία και ισονομία σε αυτή τη χώρα,ας αγοράσετε λοιπόν και άλλα αυτοκίνητα και ας κινήστε 5 μέτρα κάθε 1 ώρα επιλογή σας,και στο περίπτερο ακόμα μη και ξεχάσετε με αμάξι να πηγαίνετε
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Και εσυ δεν μπορεις να καταλαβεις οτι το ποδηλατο δεν ειναι πανακεια...

Αφενος μεν γιατι δεν θελω να φτανω εκει που θελω να φτασω παγωμενος τον χειμωνα, ιδρωμενος απο πανω μεχρι κατω το καλοκαιρι και κουρασμενος καθε μερα και μηνα του χρονου!!

Ακομα δεν θελω να ανησυχω για το τι θα γινει αν αρχισει σε 5 λεπτα να βρεχει!!

 

Αλλα ακομα και αν εχει κορεστει η Αθηνα η η Θεσσαλονικη απο τα αυτοκνητα δεν ειναι δικος μου η δικος σου ρολος το τι θα κανουμε για να την ανακουφισουμε!! Και φυσικα δεν μπορεις να ταλαιπωρεις κοσμο και κοσμακη για να βολευτεις εσυ (και για την αποφυγη παρεξηγησεων δεν μιλαω προσωπικα λεγοντας εσυ, ειναι γενικοτερο, ο οποιοσδηποτε "εσυ"!)

 

Με την ιδια λογικη θα επρεπε αυριο να βαλουμε ολοι μας τα αυτοκινητα επανω στο οποιοδηποτε πεζοδρομιο γιατι ας πουμε ο Παπαγεωργοπουλος αποφασισε να στρωσει με πεζοδρομιο αλλα 3 μετρα στην Βασιλησης Ολγας (απο τους βασικοτερους δρομους σε ολη την Θεσσαλονικη!!!) μετα το υψος της Μποτσαρη κανοντας τον δρομο απο 3 ρευματα 2 ενω ηδη υπηρχε ενα τεραστιο πεζοδρομιο στο οποιο κανενα αυτοκινητο δεν ηταν παρκαρισμενο επανω του!!

 

Ετσι ειναι αυτα... Ο καθενας μας κανει τις υποχωρησεις του!! Και επειδη ο αριθμος των ποδηλατων που βλεπω τουλαχιστον εγω ειναι παρα πολυ μικρος, σχεδον αμελητεος τα αιτηματα τα βρισω αδικαιολογητα!! Τοσο η δημιουργια ποδηλατοδρομων... (εδω εμεις δεν χωραμε!) οσο και η χρησιμοποιηση των ΜΜΜ με τα ποδηλατα (εδω ο κοσμος δεν χωραει!!)

Link to comment
Share on other sites

 

Αλλα ακομα και αν εχει κορεστει η Αθηνα η η Θεσσαλονικη απο τα αυτοκνητα δεν ειναι δικος μου η δικος σου ρολος το τι θα κανουμε για να την ανακουφισουμε!!

 

Και επειδη ο αριθμος των ποδηλατων που βλεπω τουλαχιστον εγω ειναι παρα πολυ μικρος, σχεδον αμελητεος τα αιτηματα τα βρισω αδικαιολογητα!!

 

Μην είσαι κοντόφθαλμος. Αφενός, ναι, είναι δικη μου και δικη σου υπόθεση να ανακουφίσουμε τις πόλεις από την κυκολοφορία. Μην τα περιμένουμε όλα από το κράτος. Tο κράτος πρέπει να μας προσφέρει σωστές υποδομές (πχ αξιόπιστα, άνετα MMM).

 

Είναι όμως δικη σου και δικη μου υπόθεση να αφήσουμε το αυτοκίνητο στην άκρη και να πάμε με το metro/λεωφορείο κτλ (όπου είναι αυτό εφικτό τελοσπάντων) η έστω με το scooter.

 

Και το ότι είναι μικρός ο αριθμός των ποδηλατων επίσης δε λέει τίποτα. Μικρός θα είναι ο αριθμός των ποδηλατων όσο δεν υπάρχουν οι κατάλληλες υποδομές, τα κίνητρα, η προώθηση κτλ. Βεβαια, ας μη γελιόμαστε, το ποδήλατο δεν πρόκειται ποτε να γίνει mainstream μέσο μεταφοράς (εδώ δεν είναι σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες, με ελάχιστες εξαιρέσεις πχ Ολλανδία).

 

Οφείλουμε όμως να έχουμε τις ελάχιστες υποδομές για να κινούνται με ασφάλεια όσοι το επιλεγουν, ώστε εν τελει αυτοί να γίνουν όσο το δυνατόν περισσότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Ακρως ρατσιστικό αυτό,το οτι επειδή τα ποδήλατα είναι μειοψηφία δεν έχουν δικαίωμα να κυκλοφορούν ασφαλώς,και τα αμάξια κατα τα άλλα να αυξηθούν,εύχομαι κάποια στιγμή αυτοί που έχουν τις απόψεις παραπάνω να μπορέσουν κάποτε έστω και για λίγο να βγούν στο εξωτερικό,και με τρακτέρ να κυκλοφορήσεις εκεί δεν πρόκειται κανείς να σου κορνάρει η να σε βρίσει,η να περάσει ξυστά απο δίπλα σου, θα σε σεβαστεί με οτι και αν κυκλοφορείς-φοράς.
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογος ρε παιδια να παιζουμε με τις λεξεις...

Αν ειχα τον μαγικο τροπο να εξαφανιζα ολα τα αυτοκινητα, να εκανα τα ΜΜΜ τοσο επαρκη και αποτελεσματικα ωστε να μην υπηρχε κανενας λογος για αυτοκινητο να ειστε σιγουροι οτι θα το εκανα!! Και σε καμια περιπτωση δεν ειναι ρατσιστικο το σχολιο μου! Απλα καλως η κακως οι αποφασεις παιρνονται με βαση τον αριθμο των ανθρωπων που επηραζουν!! Πες μου εναν δημαρχο που θα εκλεινε ενα δρομο για να τον κανει ποδηλατοδρομο... Ενα!! Οι ψηφοι που θα κερδιζε σε σχεση με αυτους που θα κερδιζε ειναι αστειοι!! Και αυτο ειναι μονο ενα απο τα απειρα παραδειγματα που μπορω να σου δωσω!! Δυστυχως οι μεγαλες αποφασεις δεν περνανε απο τα χερια μου αλλα και παλι ο καθενας μας λειτουργει με βαση τα βιωματα του!!

 

Μακαρι να μπορουσα να πηγαινα καθε μερα στην δουλεια με το λεωφορειο! Μπορω αλλα θα επρεπε να αλλαξω 3 η 4 λεωφορεια, να περπατησω ετσι ωστε να παω στις καταλληλες στασεις και φυσικα θα εκανα τουλαχιστον 2 ωρες (τα νουμερα ειναι ακρως ρεαλιστικα!!), το να παρω απο την αλλη το ποδηλατο για την δουλεια θα ηθελα παλι τουλαχιστον 1 ωρα και θα επρεπε να φτασω παρα πολυ κουρασμενος...

 

Το αυτοκινητο ξεχνατε μερικοι οτι ειναι μια τεραστια ευκολια!! Προσωπικα δεν θα μπορουσαν να διανοηθω την ζωη μου χωρις το αυτοκινητο... Και φυσικα σε καμια περιπτωση για το ποζαρω! Μου ειναι απλα παρα πολυ χρησιμο... Για ποιο λογο σας ειναι δυσκολο να το καταλαβετε??

 

Οσο για το εξωτερικο μεχρι στιγμης στην ζωη μου εχω επισκευτει ενα πολυ μεγαλο μερος της Ευρωπης (Αγγλια, Τσεχια, Ιταλια, Φινλδανδια, Τουρκια, Βουλγαρια) και η μονη που ειχε ορισμενες υποδομες για τους ποδηλατες ηταν η Φινλδανδια! Αλλα δεν καταλαβα τι σχεση εχει αυτο...

Link to comment
Share on other sites

 

Οσο για το εξωτερικο μεχρι στιγμης στην ζωη μου εχω επισκευτει ενα πολυ μεγαλο μερος της Ευρωπης (Αγγλια, Τσεχια, Ιταλια, Φινλδανδια, Τουρκια, Βουλγαρια) και η μονη που ειχε ορισμενες υποδομες για τους ποδηλατες ηταν η Φινλδανδια! Αλλα δεν καταλαβα τι σχεση εχει αυτο...

απο τις χωρες που αναφερεις μονο αυτες εχουν υποδομες για ποδηλασια...
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκινητο ξεχνατε μερικοι οτι ειναι μια τεραστια ευκολια!! Προσωπικα δεν θα μπορουσαν να διανοηθω την ζωη μου χωρις το αυτοκινητο... Και φυσικα σε καμια περιπτωση για το ποζαρω! Μου ειναι απλα παρα πολυ χρησιμο... Για ποιο λογο σας ειναι δυσκολο να το καταλαβετε??

 

Κανεις δεν είπε να εξαφανίσουμε τελείως τα αυτοκίνητα. Προσωπικά αυτό που θέλω είναι να γίνει καλύτερο το δίκτυο των MMM και να διευκολυνθούν όσοι τα χρησιμοποιούν, αλλα και οι πεζοί, οι ποδηλάτες κτλ.

 

Οποτε όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι απλώς άσχετα και με αυτό που λέω εγώ, αλλα και με τα αιτήματα των ποδηλατών (όπως τουλάχιστον τα έχω αντιληφθεί εγώ).

 

 

Πες μου εναν δημαρχο που θα εκλεινε ενα δρομο για να τον κανει ποδηλατοδρομο... Ενα!!

 

Καταρχάς δεν χρειάζεται να κλείσει κάποιος δρόμος για να γίνει μια λωρίδα ενός μέτρου για τα ποδήλατα - έλεος.

 

Aσε που το τι θα έκανε ο κάθε δήμαρχος με κομματικά/μικροπολιτικά/ψηφοθηρικά κριτήρια μου είναι εντελώς αδιάφορο ως επιχείρημα σε μια κουβέντα για το τι πρέπει να γίνει, όχι για το τι θα ήθελε να κάνει ο κάθε χωριάτης δήμαρχος.

 

Οσο για το εξωτερικο μεχρι στιγμης στην ζωη μου εχω επισκευτει ενα πολυ μεγαλο μερος της Ευρωπης (Αγγλια, Τσεχια, Ιταλια, Φινλδανδια, Τουρκια, Βουλγαρια) και η μονη που ειχε ορισμενες υποδομες για τους ποδηλατες ηταν η Φινλδανδια! Αλλα δεν καταλαβα τι σχεση εχει αυτο...

 

Τη σκότωσες την καημένη.:lol:

 

Επειδή αναφέρεις την Αγγλία, είσαι λάθος στο ότι δεν υπάρχουν υποδομές. Στο Λονδίνο υπάρχουν άπειροι ποδηλατοδρόμοι (στην άκρη των κανονικών δρόμων, μέσα από πάρκα κτλ) αλλα και σε πολλές άλλες πόλεις. Και φυσικά οι ποδηλάτες κυκλοφορούν και στο δρόμο (όπου δεν υπάρχουν ποδηλατοδρόμοι) με σχετική ασφάλεια. Επίσης υπάρχουν railings όπου μπορείς να κλειδώσεις το ποδήλατο σου, το ποδήλατο μπορείς να το πάρεις μαζί σου στο τρένο (εκτος από ώρες αιχμής κτλ). Αντίστοιχες υποδομές υπάρχουν και σε πολλές άλλες Ευρωπαϊκές χώρες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλαβει κατι...

Θελετε να μιλαμε σε θεωρητικο επιπεδο η σε ρεαλιστικο??

 

Τι νοημα εχει το να λεμε τι πρεπει να γινει αν δεν μπορει σε καμια περιπτωση να γινει?!?!

Και οι πολεμοι πρεπει να σταματησουν απο την επιφανει της γης αλλα και εγω το ξερω και εσυ το ξερεις και ο καθενας που γραφει σε αυτο το φορουν το ξερει οτι δεν προκειται να σταματησουν γιατι υπαρχουν τεραστια συμφεροντα απο πισω...

 

Οσο για την Αγγλικα δεν το ξεκαθαρισα... Απλα δεν μου εκανε εντυπωση για να τις προσεξω τις υποδομες τους! Ισως γιατι δεν τις χρησιμοποιουσαν και πολλοι, και ποιος ο λογος οταν εχεις ενα απο το μεγαλυτερα συστηματα μετρο στον κοσμο?!?!

Εκει που πραγματικα μου εκανε εντυπωση ο αριθμος των ποδηλατων ηταν στην Φιλανδια (ενα "ν" παραπανω ηταν, μπερδεμα απο το Αγγλικο Finland! ;) )... Υπηρχαν χιλιαδες!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη πρεπει να γραψουμε ολες τις χωρες που εχουν υποδομες για το ποδηλατο;;

το δεχομαι, ενα απλο copy/paste ειναι.(ναι οι αγγλοι δεν εχουν υποδομες. απλα εχουν ολοκληρο πλανο http://www.londoncyclenetwork.org.uk/ http://www.sustrans.org.uk/ για να φτασουν τα 900χιλιομετρα. αλλωστε οι αγγλοι ειναι ηλιθιοι αφου εχουν οσους δημοσιους υπαλληλους εχει κ η ελλαδα).

 

ομως μεχρι στιγμης δεν εχω διαβασει για καποιο μη λογικο αιτημα των ποδηλατων.

πχ. την εισοδο των ποδηλατων στο μετρο, οπως ισχυει στον underground κ στον u-bahn κ στο μετρο της Ισπανιας κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλαβει κατι...

Θελετε να μιλαμε σε θεωρητικο επιπεδο η σε ρεαλιστικο??

 

Τι νοημα εχει το να λεμε τι πρεπει να γινει αν δεν μπορει σε καμια περιπτωση να γινει?!?!

Και οι πολεμοι πρεπει να σταματησουν απο την επιφανει της γης αλλα και εγω το ξερω και εσυ το ξερεις και ο καθενας που γραφει σε αυτο το φορουν το ξερει οτι δεν προκειται να σταματησουν γιατι υπαρχουν τεραστια συμφεροντα απο πισω...

 

 

Καλά τι λέμε τώρα;; Τι εντελώς άστοχη και άσχετη παρομοίωση είναι αυτή; :wacko: Το να σταματήσουν οι πόλεμοι είναι το ίδιο με το να μπορεί κάποιος να κυκλοφορεί με ποδήλατο, με άνεση και ασφάλεια, όπως γίνεται σε τόσες χώρες; Θα τρελαθούμε τελείως;:X

 

Γιατί δεν πρόκειται σε καμια περίπτωση να γίνει;; Kαι τι το μη ρεαλιστικό υπάρχει στο να ζητάς 1m στην άκρη του δρόμου, η να μπορείς να κυκλοφορείς με ασφάλεια χωρίς να σε πατάνε τα αυτοκίνητα η να μπορείς να πάρεις το ποδήλατο στο metro όταν δεν έχει κόσμο;

 

Δε ζήτησε κανεις ούτε να απαγορευτεί η κυκλοφορία των αυτοκινήτων και των άλλων οχημάτων ούτε τίποτα τέτοιο. Να διευκολυνθούν οι πεζοί, τα ποδήλατα κτλ ζητάμε. Τι βρίσκεις τόσο παράλογο αδυνατώ να καταλάβω.

 

Και συγγνώμη κιόλας (και χωρίς καμια κακή διάθεση) αλλα πολλά από τα επιχειρήματα σου είναι τουλάχιστον άσχετα με την κουβέντα:

 

Και οι πολεμοι πρεπει να σταματησουν

:wacko:

 

Πες μου εναν δημαρχο που θα εκλεινε ενα δρομο για να τον κανει ποδηλατοδρομο... Ενα!!

 

Δε χρειάζεται να κλείσει κανένας δρόμος για να γίνει ποδηλατοδρόμος.:worry:

 

Το αυτοκινητο ξεχνατε μερικοι οτι ειναι μια τεραστια ευκολια!! Προσωπικα δεν θα μπορουσαν να διανοηθω την ζωη μου χωρις το αυτοκινητο... Και φυσικα σε καμια περιπτωση για το ποζαρω! Μου ειναι απλα παρα πολυ χρησιμο... Για ποιο λογο σας ειναι δυσκολο να το καταλαβετε??

 

Ωραία όλα αυτά, αλλα είπε κανεις ότι πρέπει όλοι να αρχίσουν να πηγαίνουν με το ποδήλατο;

 

Οσο για την Αγγλικα δεν το ξεκαθαρισα... Απλα δεν μου εκανε εντυπωση για να τις προσεξω τις υποδομες τους! Ισως γιατι δεν τις χρησιμοποιουσαν και πολλοι, και ποιος ο λογος οταν εχεις ενα απο το μεγαλυτερα συστηματα μετρο στον κοσμο?!?!

Εκει που πραγματικα μου εκανε εντυπωση ο αριθμος των ποδηλατων ηταν στην Φιλανδια (ενα "ν" παραπανω ηταν, μπερδεμα απο το Αγγλικο Finland! ;) )... Υπηρχαν χιλιαδες!

 

Στο Λονδίνο αναλογικά είναι λίγοι (2% του συνολικού αριθμού των μετακινήσεων - βεβαια αν το σκεφτείς πρόκειται για μερικές εκατοντάδες χιλιάδες κόσμο με ποδήλατο έτσι ;) ) αλλα δείτε κι αυτό:

 

This compares to 5 per cent in Vienna, 10 per cent in Berlin, 15 per cent in Munich, 20 per cent in Copenhagen and 28 per cent in Amsterdam.

 

Οποτε που είναι το ουτοπικό φιλε amelidi.

Link to comment
Share on other sites

Στο οτι ειμαστε στην Ελλαδα... Και για την Ελλαδα τετοιες καταστασεις αποτελουν ουτοπιες!!

Μακαρι παντως να γινουν ολα αυτα τα πραγματα που ζητουν οι ποδηλατες... Εγω δεν εχω κανενα προβλημα! Θεωρω μεν, οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ικανοποιηθει καποιο απο τα αιτηματα τους αλλα τους ευχομαι οτι καλυτερο...

 

Το μονο που θελω, για να τελειωνουμε αυτη τη συζητηση, ειναι να μην ταλαιπωρηθει κοσμος για το τιποτα... Αυτο μονο!

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που θελω, για να τελειωνουμε αυτη τη συζητηση, ειναι να μην ταλαιπωρηθει κοσμος για το τιποτα... Αυτο μονο!

 

Και σε αυτό συμφωνούμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που θελω, για να τελειωνουμε αυτη τη συζητηση, ειναι να μην ταλαιπωρηθει κοσμος για το τιποτα... Αυτο μονο!

αυτο το καταλαβαμε απο την πρωτη στιγμη, καθως ειχες ελλειψη επιχειρημάτων κ το παθος σου για το αυτοκινητο.

 

επανασταση χωρις αγωνες δεν γινεται.

επειδη ζουμε στην Ελλαδα, δε σημαινει οτι ολα θα τα αφησουμε στη ζουγκλα κ θα κανει ο καθενας οτι γουσταρει.

 

στο εξωτερικο, προβαλουν τα μεσα μαζικης μεταφορας κ τη χρηση του ποδηλατου.

καλο ειναι να υπαρχουν καταλληλες υποδομες για περισσοτερα λεωφορεια κ ποδηλατα.

 

yg. ιδου ενας νεοελληνας οδηγος που εντοπισα στη διαβαση που περνανε καθημερινα δεκαδες τυφλοι. ο τυπαρας εχει παρκαρει ακριβως εκει που ειναι το φαναρι, χωρις να αφησει χωρο για τον πεζο διπλα στο φαναρι. (Διακρινεται πισω η Σχολη Τυφλων της Θεσσαλονικης)

http://img256.imageshack.us/img256/6827/imgp1388ml3.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να δω εσυ που εχει επιχειρηματα τι θα καταφερεις....

Οσο για τους "αγωνες" και την "επανασταση" νομιζω οτι υπαρχουν απειρως σοβαροτερα θεματα να επαναστατησουμε απο το αν θα φτιαχτουν ποδηλατοδρομοι στην Θεσσαλονικη για 10-30-50 ποδηλατες!! ;)

 

Οσο για την φωτο εμενα δεν μου λεει τιποτα εκτος απο το ποσο π@πα@ρας ειναι ο οδηγος του συγκεκριμενου αυτοκινητου... Εγω που σε καμια περιπτωση δεν θα αφηνα το αυτοκινητο παρατημενο εκει περα γιατι πρεπει να την ακουσω?!?! Μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα?!?

Nice thinking....

Link to comment
Share on other sites

επειδη υπαρχουν σοβαροτερα, θα αφησουμε τα δικαιωματα των ποδηλατών(ή και ολα τα υπολοιπα προβληματα της καθημερινοτητας); τι λογικη ειναι αυτη;

γελανε κ οι πετρες.

Link to comment
Share on other sites

οι περισσοτερες χωρες αν οχι ολες που αναφερθηκαν ειναι ΦΛΑΤ,ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΗΦΟΡΕΣ ΚΑΤΗΦΟΡΕς ΟΠΩς ΕΔΩ.

κ δεν ξερω πολλους να μπορουν να βγαζουν ανηφορες για να πανε δουλεια ιδρωμενοι...στην αθηνα εχει τραμ μετρο λεωφορεια τρολευ ε δεν νομιζω πως τα ποδηλατα θα δωσουν την λυση στο κυκλοφοριακο.

 

ενταξει οσοι κανουν την κλασικη διαδρομη με τα αγωνιστηκα τους στην παραλιακη ολα καλα μονο λιμανακια εχει ανηφορα αλλα δεν νομιζω να εχει παραπονεθει κανεις απο αυτους για να θελει κ δικο τους δρομο.που στην ουσια υπαρχει κ ο πεζοδρομος διπλα απο το τραμ αλλα κανεις δεν παει απο κει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...