Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Pro (Raphael)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

""Σκέφτηκα να σας φτιάξω με τον athanaso (δεν τον ρώτησα αυτόν αλλά θα το κάνει ) ένα νέο Topic (πιθανότατα) που να βάλουμε συγκετρωτικά σε ένα post ότι χρειάζεται να ξέρετε για το τηλέφωνο και απαραίτητα προγράμματα (και όχι ΤΟΣΟ απαραίτητα) για το τηλέφωνο."""

 

:):D:rolleyes::clap::w00t::up:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

 

σήμερα αγόρασα από την Cosmote το touch pro μου.

 

Ποιός πιστεύετε οτι είναι ο καλύτερος τρόπος να συγχρνίσω τις επαφές μου και τα μηνύματα από το iPaq 6915 που έχω στο Touch Pro;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ εννοώ...

βάλε το εικονικό πληκτρολόγιο "keyboard" και προσπάθησε να γράψεις Ελληνικά ....

 

επειδή μου παίρνει ώρα να αλλάξω το πληκτρολόγιο σε ελληνικά και να γράψω κιόλας, για τα ελληνικά χρησιμοποιώ πάντα το hardware keyboard.

 

βέβαια ελληνικά είναι το 10% της χρήσης μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

σήμερα αγόρασα από την Cosmote το touch pro μου.

 

Ποιός πιστεύετε οτι είναι ο καλύτερος τρόπος να συγχρνίσω τις επαφές μου και τα μηνύματα από το iPaq 6915 που έχω στο Touch Pro;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

PIM Backup. πανεύκολα και γρήγορα.

 

το τοπικ θα το ξεκινήσω πιθανότατα μόλις βγάλει ο Romeos την τελευταία έκδοση που θα δουλεύει χωρίς προβλήματα. είπε ότι το Σαββατοκύριακο θα γίνει update.

Link to comment
Share on other sites

@WebViRuS thanks, δεν ήξερα οτι βγάζει update, δεν δουλεύει σωστά το υπάρχον;

 

το είχα εγκαταστήσει αυτό στο 6915 αλλά είναι .exe και δεν μπορώ να το βάλω τώρα στο Mac που είμαι.

 

Θα περιμένω για το topic σου πάντως!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
@WebViRuS thanks, δεν ήξερα οτι βγάζει update, δεν δουλεύει σωστά το υπάρχον;

 

το είχα εγκαταστήσει αυτό στο 6915 αλλά είναι .exe και δεν μπορώ να το βάλω τώρα στο Mac που είμαι.

 

Θα περιμένω για το topic σου πάντως!

 

O Thodwris (webvirus) milaei gia ti ROM tou monx (me titlo ROMeOS) pou perimenei tin teleftaia ekdosi.

 

Apo to PIM Backup pou theleis esy den perimenoume neoteri ekdosi, i v2.8 doulevei mia xara. Kane me afto ti douleia sou.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, όταν λέτε ελληνικό πληκτρολόγιο τι εννοείται? δεν έχει αυτοκόλλητα στα ελληνικά? μην υπερβάλλετε τόσο πολύ ρε παιδιά. και αγγλικά να μην ξέρετε 10 γράμματα τα βγάζετε.

 

μήπως θέλατε η ACE να είχε ειδική παρτίδα που βάζει η ίδια τα αυτοκόλλητα πάνω? τα οποία δεν είναι καν αυτοκόλλητα, είναι κουμπιά. θα αφήσετε έλληνα να βάλει χέρι πάνω στο pda σας? ούτε στα 10 μέτρα δεν τον αφήνω να πειραματίζεται πάνω μου. άντε μετά να τρίζει κανα πληκτρολόγιο και να σαλτάρουμε.

 

(αν κατάλαβα καλά :) )

 

----

Σκέφτηκα να σας φτιάξω με τον athanaso (δεν τον ρώτησα αυτόν αλλά θα το κάνει :D) ένα νέο Topic (πιθανότατα) που να βάλουμε συγκετρωτικά σε ένα post ότι χρειάζεται να ξέρετε για το τηλέφωνο και απαραίτητα προγράμματα (και όχι ΤΟΣΟ απαραίτητα) για το τηλέφωνο.

 

για παράδειγμα είμαι σίγουρος ότι οι μισοί απο εδώ μέσα δεν ξέρετε το GLight. Ένα πρόγραμμα που προσαρμόζει την φωτεινότητα της οθόνης σας σύμφωνα το φως του χώρου. με αποτέλεσμα να έχετε (ελάχιστα) καλύτερη διαχείρηση μπαταρία. αλλά λίγο αυτό λίγο εκείνο, στο τέλος θα φτάσετε να έχετε πολύ καλύτερη διαχείρηση μπαταρίας.

 

Κάντε το καλό λοιπον με την δημιουργία του συγκεκριμένου topic. Τουλάχιστον απο μένα , που λίγο χρόνο \εχω δυστιχώς για να ψαξω και να πειραματιστώ , θα είναι ότι καλύτερο να ξεκινήσω να στήνω μόνος ότι καλό υπάρχει για το εργαλείο μας , με τις προτάσεις σας για προγράμματα , την ‘εποπτεία’ , και την βοήθεια απο ατόμα που εχουν την διάθεση να βοηθήσουν. :):):)

Link to comment
Share on other sites

εβαλα το tf3d config και μεσα στο tweaks εχει 4 παραμετρους που λενε touch flo performance 1.2.3.4.ξερετε τι κανουν αυτα?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
εβαλα το tf3d config και μεσα στο tweaks εχει 4 παραμετρους που λενε touch flo performance 1.2.3.4.ξερετε τι κανουν αυτα?

 

Πρόκειται για κάποια πακέτα αλλαγών στη Registry που υποτίθεται βελτιώνουν το performance της συσκευής. Εγώ ότι "πείραγμα" κάνω πάντως δεν το κάνω από εκεί, αλλά προτιμώ να πειράζω μόνος μου τη registry.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να πας στην επιλογή Start/Settings/Connections/Bluetooth, επίλεξε το LG headset, πάτα το Mode tab, και δοκίμασε να απενεργοποιήσεις κάποιο από τα υποστηριζόμενα προφίλ του ακουστικού, π.χ. το A2DP, να δεις αν φταίει κάτι τέτοιο.

 

Ίσως να είναι ασυμβατότητα σε επίπεδο hardware και να μην μπορέσεις να το κάνεις να δουλέψει.

 

Για δοκίμασε και κάνα pairing από την αρχή.

 

Όταν το κάνω pairing μου το ορίζει ώς hands free όταν κάνω refresh όμως μου το μετατρέπει σε headset

Μάλλον εκεί είναι το πρόβλημα αλλά δεν μου δίνει δυνατότητα να αλλάξω mode χειροκίνητα :(

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

RX8Club.GR

Επίσημα Αναγνωρισμένο

Σωματείο Φίλων & Ιδιοκτητών RX8 Ελλάδος

Link to comment
Share on other sites

εβαλα το tf3d config και μεσα στο tweaks εχει 4 παραμετρους που λενε touch flo performance 1.2.3.4.ξερετε τι κανουν αυτα?

 

(1) HKLM\Software\OEM\TFLOSettings\SpeedHigh = 5 (από 25)

(2) HKLM\Software\OEM\TFLOSettings\SpeedLow = 14 (από 70)

(3) HKLM\SYSTEM\GDI\GLYPHCACHE\limit = 32768 (από 8192)

(4) HKLM\Drivers\TouchPanel\PressureThreshold = 240 (από 34)

 

Εγώ πάντως βλέπω διαφορά με αυτά.

 

 

Όταν το κάνω pairing μου το ορίζει ώς hands free όταν κάνω refresh όμως μου το μετατρέπει σε headset

Μάλλον εκεί είναι το πρόβλημα αλλά δεν μου δίνει δυνατότητα να αλλάξω mode χειροκίνητα :(

 

Εμένα μου γράφει Hands Free στα Partnership Settings. Μάλλον δύσκολα θα το κάνεις να συνεργαστεί.

Link to comment
Share on other sites

(1) HKLM\Software\OEM\TFLOSettings\SpeedHigh = 5 (από 25)

(2) HKLM\Software\OEM\TFLOSettings\SpeedLow = 14 (από 70)

(3) HKLM\SYSTEM\GDI\GLYPHCACHE\limit = 32768 (από 8192)

(4) HKLM\Drivers\TouchPanel\PressureThreshold = 240 (από 34)

 

Εγώ πάντως βλέπω διαφορά με αυτά.

 

 

 

 

Εμένα μου γράφει Hands Free στα Partnership Settings. Μάλλον δύσκολα θα το κάνεις να συνεργαστεί.

μπορω να κλικαρω και τα 4 μαζι δηλαδη?

 

α και τωρα που το θυμηθηκα.στο ημερολογιο που ειναι στην επιφανεια στο flo δειχνει μονο μια εργασια?

εβαλα 2 ραντεβου αυριο το ενα 8-9 και το αλλο 9-10 και μου δειχνει μονο το πρωτο

Link to comment
Share on other sites

μπορω να κλικαρω και τα 4 μαζι δηλαδη?

 

ναι

 

α και τωρα που το θυμηθηκα.στο ημερολογιο που ειναι στην επιφανεια στο flo δειχνει μονο μια εργασια?

 

εβαλα 2 ραντεβου αυριο το ενα 8-9 και το αλλο 9-10 και μου δειχνει μονο το πρωτο

 

ναι δεν δείχνει παραπάνω, ακόμα και να κάνεις swipe προς τα πάνω που μικραίνει το ρολόι και κάνει χώρο, δεν θα τα δείχνει

Link to comment
Share on other sites

ναι

 

 

 

ναι δεν δείχνει παραπάνω, ακόμα και να κάνεις swipe προς τα πάνω που μικραίνει το ρολόι και κάνει χώρο, δεν θα τα δείχνει

 

Που σημαίνει ότι για καλύτερη διαχείριση ραντεβού κλπ μέσω ημερολογίου πάμε αναγκάστηκα σε εξωτερικό πρόγραμμα;

Και αν ναι , έχει κάνεις να προτείνει κάτι καλό;

Είχα διαβάσει κάπου για το diary της spb που είναι και εξελληνισμένο (μεγάλο + για μένα) Το έχει κάνεις δοκιμάσει?

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς πως μπορώ να αναγκάσω την ώρα να φαίνεται παντού και όχι μόνο όταν είμαι στην today? για την ώρα στην taskbar Μιλάω.
Link to comment
Share on other sites

ναι δεν δείχνει παραπάνω, ακόμα και να κάνεις swipe προς τα πάνω που μικραίνει το ρολόι και κάνει χώρο, δεν θα τα δείχνει

 

Μεγάλο λειτουργικό λάθος, το callendar είναι η σημαντικότερη λειτουργία σε ένα pda μετά το τηλέφωνο..

 

@athanaso77 @WebViRuS το PimBackup δούλεψε πάρα πολύ σωστά, μου έφερε τα μηνύματα, τα ραντεβού και τις επαφές μου όπως ήταν πριν. Παρόλαυτά, οι επαφές μου δεν εμφανίζονται στο Touch Flow. Όταν πάω δηλαδή στο Touch Flow μου βγάζει το μεγάλο [+] κουμπί, και καμία επαφή. Αν πατήσω το "Περισσότερα" από κάτω, τότε μου δείχνει όλη τη λίστα των επαφών μου, μέσα από το interface των Windows Mobile φυσικά..

 

Τι να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς πως μπορώ να αναγκάσω την ώρα να φαίνεται παντού και όχι μόνο όταν είμαι στην today? για την ώρα στην taskbar Μιλάω.

 

Πήγαινε στις ρυθμίσεις του ρολογιού (ή πάτα πάνω στο ρολόι στo today) και πας καρτέλα "περισσότερα" και τσεκάρεις το πρώτο τετραγωνάκι "Εμφάνιση ώρας στην μπάρα τίτλου σε ολα τα προγράμματα"

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παρόλαυτά, οι επαφές μου δεν εμφανίζονται στο Touch Flow. Όταν πάω δηλαδή στο Touch Flow μου βγάζει το μεγάλο [+] κουμπί, και καμία επαφή.

 

Afto einai fysiologiko. Ekei fainontai mono oi epafes pou epilegeis esy ws agapimenes kai tis bazeis mia mia ksexwrista kat' epilogin.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να σας ενημερώσω ότι η μπαταρία έχει φτιάξει και κρατάει πλέον 2 ημέρες.

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Είχα διαβάσει κάπου για το diary της spb που είναι και εξελληνισμένο (μεγάλο + για μένα) Το έχει κάνεις δοκιμάσει?

 

Nai... mia xara doulevei.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο λειτουργικό λάθος, το callendar είναι η σημαντικότερη λειτουργία σε ένα pda μετά το τηλέφωνο..

 

συμφωνώ απόλυτα. Θα έπρεπε να γίνεται περισσότερο customize με την μαμα rom.

 

Πάντως να σας ενημερώσω ότι η μπαταρία έχει φτιάξει και κρατάει πλέον 2 ημέρες.

 

και μένα τα ίδια περίπου. αναμενόμενο ήταν. και με καλύτερη διαχείριση, βελτιώνεται και άλλο.

 

Ενημερωτικά: Η παραλαβή των screen protectors από brando δυστυχώς δεν έγινε ποτέ. Τον λόγο δεν τον ξέρω. Είπαν πως θα μου το ξανα στείλουν. Ακόμα 20+ μέρες χωρίς προστασία:(

 

Υπάρχει πρόγραμμα που να μας δίνει δυνατότητα δημιουργίας προφίλ; Τα 2 που έχει από μόνο του δεν αρκούν.

Link to comment
Share on other sites

 

Ενημερωτικά: Η παραλαβή των screen protectors από brando δυστυχώς δεν έγινε ποτέ. Τον λόγο δεν τον ξέρω. Είπαν πως θα μου το ξανα στείλουν. Ακόμα 20+ μέρες χωρίς προσια

 

Φιλε σε περίπτωση που κάνεις παραγγία απο την αρχή και έχεις την δυνατότητα , μπορεις ενα ακόμη για μενα;

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο λειτουργικό λάθος, το callendar είναι η σημαντικότερη λειτουργία σε ένα pda μετά το τηλέφωνο..

 

@athanaso77 @WebViRuS το PimBackup δούλεψε πάρα πολύ σωστά, μου έφερε τα μηνύματα, τα ραντεβού και τις επαφές μου όπως ήταν πριν. Παρόλαυτά, οι επαφές μου δεν εμφανίζονται στο Touch Flow. Όταν πάω δηλαδή στο Touch Flow μου βγάζει το μεγάλο [+] κουμπί, και καμία επαφή. Αν πατήσω το "Περισσότερα" από κάτω, τότε μου δείχνει όλη τη λίστα των επαφών μου, μέσα από το interface των Windows Mobile φυσικά..

 

Τι να φταίει;

 

καλά κάνει ρε μεγάλε :D εκεί βάζεις τα αγαπημένα σου πρόσωπα μόνο. αν θές όλες τις επαφές κάτω αριστερά έχει κουμπί.

 

εμένα η μπαταρία μου με βγάζει άνετα 2-3 μέρες πλέον

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις ρυθμίσεις του ρολογιού (ή πάτα πάνω στο ρολόι στo today) και πας καρτέλα "περισσότερα" και τσεκάρεις το πρώτο τετραγωνάκι "Εμφάνιση ώρας στην μπάρα τίτλου σε ολα τα προγράμματα"

 

σε ευχαριστώ είμαι ηλίθιος

Link to comment
Share on other sites

γι αυτο είμαστε εδώ για να βοηθάει ο ένας τον αλλον...:)

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...