Jump to content

[S60 3rd Edition] Hacks & Patches


liogr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν λες εικονίδια προγραμμάτων ποια εννοείς;

Πάντως αν έχεις το N82 με την τελευταία έκδοση λογισμικού, οφείλω να σε ενημερώσω πως δεν είναι hackable.

 

Όχι, έχω το κινητό περίπου 8 μήνες και δεν έχω κάνει αναβάθμιση στο firmware και έχω περάσει το hack. Το πρόβλημα μου είναι πως μετά από απεγκατάσταση προγραμμάτων για κάποιο λόγο το εικονίδιο του παραμένει στο μενού, φυσικά άμα κάνω κλικ πάνω του δεν τρέχει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πήγαινε στο Sys\10003A3F\import\apps\

Εκεί βρίσκονται οι συντομεύσεις των εφαρμογών που είναι εγκατεστημένων με επέκταση .RSC.

Απλά διέγραψε εσύ τα RSC των εφαρμογών που θέλεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

New Hack Method For Unhackable Firmware

 

1. Sign and install MapDrives v1.00 DiskAdmin Unsigned.sis

2. Install Jbak TaskMan 1.00

3. Copy MapDrives.txt to E:\

4. Copy E:/Hack/sys/bin/installserver.exe

5. Start JBak Taskman soft and hit # go (Struments -> Start App.ni -> select MapDrives -> Programs Rule -> select "AutoStart")

6. Restart

7. Uninstal MapDrives and install MapDrive_Y (for N82, N95, N95-8GB, and start now

8. Install Modo and copy InstallserverONLY9.2(rename InstallserverONLY9.2 to installserver.exe) to - Y:/sys/bin/

 

Everything you need, except Jbak TaskMan is attached in New Hack.rar archive.

 

http://symbianapplication.blogspot.com/2009/01/new-hack-method-for-new-firmware.html

 

 

Δεν το εχω δοκιμασει................

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Λες να κανει και για το 5800? Εαν δεν το εχει δοκιμασει κανεις μεχρι αυριο θα το δοκιμασω :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Στη σελιδα βλεπω οτι δουλευει με το Ε51 και το νεο firmware!
Link to comment
Share on other sites

Στη σελιδα βλεπω οτι δουλευει με το Ε51 και το νεο firmware!

 

μπορει καποιος να μας πει πιο αναλυτικα πως το κανουμε στα ελληνικα της λεπτομερειες ευχαριστω ... 1. Sign and install MapDrives v1.00 DiskAdmin Unsigned.sis 2. Install Jbak TaskMan 1.00 3. Copy MapDrives.txt to E:\ 4. Copy E:/Hack/sys/bin/installserver.exe --ποιον απο ολους εχει 3 ?--------------------------------------------- 5. Start JBak Taskman soft and hit # go (Struments -> Start App.ni -> select MapDrives -> Programs Rule -> select "AutoStart") 6. Restart 7. Uninstal MapDrives and install MapDrive_Y (for N82, N95, N95-8GB, and start now --τι ενοει εδω ? να κανω εκινηση του MapDrive_Y ?----------------------------------------- ------------------------------------------------------------------------------------ 8. Install Modo and copy InstallserverONLY9.2(rename InstallserverONLY9.2 to installserver.exe) to - Y:/sys/bin/ εμενα δεν μου δημιουργει φακελους στο Υ --- ΚΑΙ ΕΔΩεδω ειναι ηδη μετονομασμενος μπορει καποιος να μου πει τι να κανω thanks ---γιατι δεν καταλα ακριβως μπορει να εκανα την διαδικασια και10 φορες εχω το ν82 με το f/w v31 Και διβασα οτι εγινε hackable αυτη version

[sIGPIC][/sIGPIC]ant gag
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν με αφήνει να κάνω instal το modo και το έκανα sing αλλά τίποτα.

Δεν δόθηκε άδεια στην εφαρμογή κάτι τέτοιο τέλος πάντων μου λέει όταν πάω να το εγκαταστήσω.

Το κινητό είναι Ν82 V31

 

Επίσης κάθε φορά που ανοίγω τον x-plore θέλει να βάζω και το serial.:blink:

Link to comment
Share on other sites

Και γω φυσικα δεν καθησα να περασω την καινουργια εκδοση στο κινητο για να δοκιμασω μετα το νεο hack. Κατσε πρωτα να υπερ-δοκιμαστει απο αλλους και μετα βλεπουμε..
Link to comment
Share on other sites

To συγκεκριμενο hack σιγουρα ειναι ενα πολυ μεγαλο βημα και ειναι κατι που δεν το περιμεναμε αλλα δεν μπορουμε να εχουμε προσβαση στους φακελους sys και private απλα μπορουμε να κανουμε αγκατασταση απευθειας τις unsigned εφαρμογες. Το σιγουρο ειναι πως αρκετοι Δεν θα προχωρησουν σε αναβαθμιση! :)

 

@drillgr λιγικα το hack λειτουργει γιατι οσοι ειχαν περασμενο απο πριν το αρχειο installserver.exe δεν ειχαν κανενα προβλημα με την εγκατασταση των unsigned εφαρμογων. Εαν σε ενδιαφερει μονο αυτο καλυτερα περιμενε λιγο να υπερ-δοκιμαστει (οπως ειπες) και μετα προχωρησε σε αναβαθμιση :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

To συγκεκριμενο hack σιγουρα ειναι ενα πολυ μεγαλο βημα και ειναι κατι που δεν το περιμεναμε αλλα δεν μπορουμε να εχουμε προσβαση στους φακελους sys και private απλα μπορουμε να κανουμε αγκατασταση απευθειας τις unsigned εφαρμογες. Το σιγουρο ειναι πως αρκετοι Δεν θα προχωρησουν σε αναβαθμιση! :)

 

@drillgr λιγικα το hack λειτουργει γιατι οσοι ειχαν περασμενο απο πριν το αρχειο installserver.exe δεν ειχαν κανενα προβλημα με την εγκατασταση των unsigned εφαρμογων.

μπορεις να μας πεις τα βηματα πιο αναλυτικα δεν μπορω να κανω φακελους sys/bin στο Υ/ thanks

[sIGPIC][/sIGPIC]ant gag
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανει ακομη την διαδικασια. Αργοτερα που πιστευω οτι θα εχω περισσοτερο χρονο θα το δοκιμασω στο 5800 μου για να δω εαν λειτουργει εκει. Οταν ασχοληθω θα ενημερωσω η θα μπορω να βοηθησω στο σημειο που κολλησες :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανει ακομη την διαδικασια. Αργοτερα που πιστευω οτι θα εχω περισσοτερο χρονο θα το δοκιμασω στο 5800 μου για να δω εαν λειτουργει εκει. Οταν ασχοληθω θα ενημερωσω η θα μπορω να βοηθησω στο σημειο που κολλησες :)

ευχαριστω και παλη .

[sIGPIC][/sIGPIC]ant gag
Link to comment
Share on other sites

ποια αλλ ηλυση υπαρχει για το n95 8gb με firmware 31? υπαρχει τροπος να μπει παλαιοτερη εκδοση?
:up:
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να γυρισεις σε παλιοτερο firmware. To μονο που μπορεις να δοκιμασεις ειναι αυτο που δοθηκε χθες !

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2663953#post2663953

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι με μπερδεψε...οποιος το εκανε ας δωσει λεπτομερεστερες οδηγιες...
:up:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Πριν λιγο βρηκα αυτο http://www.finestfones.com/2009/01/s60-has-been-hacked-once-again.html

 

Εκανα οτι ακριβως λεει στο ε66 μου με το τελευταιο firmware και δουλεψε!!!!!!!

Δοκιμασα και εκανα εγκατασταση το Psiloc.irRemote.v1.04.S60v3.SymbianOS9.1.Unsigned. *****ed-illusion και εγκατασταθηκε κανονικα!!!:D Και μαλιστα οπως ειναι, δηλαδη Unsigned !!!!!!:lol:

Ενω πριν ειτε Unsigned ειτε signed δεν εμπαινε με τιποτα!!!!!!!

Για δοκιμαστε το και πειτε και σεις. Η διαδικασια ειναι αρκετα απλη!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι προσφέρει το εν λόγω hack? Μόνο εγκατάσταση unsigned εφαρμογών ή πλήρη πρόσβαση σε φακέλους συστήματος? Το έχει δοκιμάσει κανείς σε N82 με την έκδοση 31?
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι προσφέρει το εν λόγω hack? Μόνο εγκατάσταση unsigned εφαρμογών ή πλήρη πρόσβαση σε φακέλους συστήματος? Το έχει δοκιμάσει κανείς σε N82 με την έκδοση 31?

το δοκιμάσα εγω σε N82 με την έκδοση v31 δουλευει τελεια σε unsigned εφαρμογες και σε συνεργασια μετο [X-plore.v1.22.S60v3.Allfiles.OPDA.signed.sisx] ητο [ActiveFile_1.30.86_S60_3_1-manufacturer.SIS] βλεπεις ολους τους φακέλους ,, καλα μιλαμε τελειο !!! εγω τα εχω και τα δυο

[sIGPIC][/sIGPIC]ant gag
Link to comment
Share on other sites

το δοκιμάσα εγω σε N82 με την έκδοση v31 δουλευει τελεια σε unsigned εφαρμογες και σε συνεργασια μετο [X-plore.v1.22.S60v3.Allfiles.OPDA.signed.sisx] ητο [ActiveFile_1.30.86_S60_3_1-manufacturer.SIS] βλεπεις ολους τους φακέλους ,, καλα μιλαμε τελειο !!! εγω τα εχω και τα δυο

Πολύ ωραία νέα. Το έχεις δοκιμάσει με τον νέο X-plore 1.30?

Caps On/Off δουλεύουν πλέον ή δε χρειάζεται?

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

...μετα απο πολυ ψαξιμο ,βρηκα πολλους οδηγους και το μονο που καταφερα ηταν να μπερδευτω... γιαυτο εαν υπαρχει καποιο φιλοτιμο παλληκαρι που να εχει hackαρει το Unhackable Firmware του κινητο του και ειναι απο Θεσσαλονικη , θα ειναι πολυτιμη η βοηθεια του ...και κερναω και καφε!:lol::lol::lol::lol:
:up:
Link to comment
Share on other sites

το δοκιμάσα εγω σε N82 με την έκδοση v31 δουλευει τελεια σε unsigned εφαρμογες και σε συνεργασια μετο [X-plore.v1.22.S60v3.Allfiles.OPDA.signed.sisx] ητο [ActiveFile_1.30.86_S60_3_1-manufacturer.SIS] βλεπεις ολους τους φακέλους ,, καλα μιλαμε τελειο !!! εγω τα εχω και τα δυο

απορω πως εγκατεστησες τις εφαρμογες που εχει μεσα...αφου και σε μενα οπως και σε αλλους βγαζει μηνυμα για την προσβαση της εφαρμογης. πως γινεται σε ενα κινητο να βγαζει αυτο το μηνυμα και σε ενα αλλο να μη βγαζει; εμενα μου φαινεται τελειως κουλο..

Link to comment
Share on other sites

S60 has been hacked once again!

Finally. It's happened, my friends. All of you with 'unhackable' firmwares, read on.

 

None of this would have been possible without the great work by @DeltaFox

 

What you'll need:

-A strong certificate, like the ones that OPDA give out. If you don't already know how, check out my guide HERE on how to get one.

-The correct Installserver.exe file. The one I've got in this package is for Symbian 9.2 so it'll work for most FP1 devices.

 

*Please read through the instructions atleast once before starting the procedure*

 

Download 9.2 hack.zip zip file and extract it to your computer. Open the '9.2 hack' folder and sign every sis file within the folder.

 

1)Copy the '9.2 hacks' and the 'hack' folder to the root of your phone's memory card.

 

2)Open the '9.2 hacks' folder from your phone and install the 1 MapDrives v1.00 DiskAdmin Unsigned file.

 

3)Copy the MapDrives.txt file (from the '9.2 hacks' folder) to the root of your memory card, you'll be asked if you want to replace the other one, make sure you press yes. The root of the memory card is where you are when you select E in Y-Browser, it's where all the folders reside.

 

4)Restart your phone and then open the MapDrives [/font]applications folder τρεξτε την εφαρμογη μια φορα

 

5)Uninstall the MapDrives application

 

6)Install the Modo 0.50 file from the '9.2 hack' folder.

 

7)Open Modo(It'll be in your menu, in the 'leftup' folder). From Modo, navigate to your '9.2 hack' folder, copy the installserver.exe file and then paste it into Y:\Sys\Bin(you'll need to make the folders sys and bin). That's not a typo, make sure you copy it to the Y drive as that should theoretically make the hack permanent, even after future upgrades/resets. If your phone doesn't have a Y drive then paste installserver.exe into C:\Sys\Bin instead.

 

Done! This method is still in its infancy, however, I'm sure it'll be refined, just as the Python and HelloCarbide exploits were.

 

With this method, you're only able to access the system folders using Modo. I'm sure that soon enough this will be fixed.

 

Stay tuned for updates and the video guide!

[sIGPIC][/sIGPIC]ant gag
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε.:)

Αλλά είναι ήδη γνωστό!

Δύο σελίδες πίσω.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...