Jump to content

[S60 3rd Edition] Hacks & Patches


liogr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια εχω δοκιμασει τα παντα απο χτες και προκοπη δεν γινετε.

 

Δοκιμασα το Drakkarious

ολα καλα αλλα δεν βλεπω μεσα απο το X-plore τους φακελους SYS/BIN για να κανω επικολληση τα αρχεια που πρεπει.

Στο μεταξυ ενω εχω ανοιχτο τον X-plore, παω να τρεξω το hellocarbide,παταω "Menu1" αλλα δεν μου βγαζει τιποτα αλλο (yes/no)παραμονο με το που το παταω κλεινει το προγραμμα!

Eπισης ακομη και μετα το CapsOFF παλι δεν βλεπω αυτους τους ρημαδοφακελους.

 

Δοκιμασα τη λυση με το HelloOX 2,κατεβασα την unsigned ,μα πως να εγκαταστησω το "HelloOX2.Unsigned.sis" και να παω παρακατω τη στιγμη που μου πεταει "εχει ληξη το πιστοποιητικο",κατα την εγκατασταση του.

 

Δοκιμασα τη λυση Hacks (9.2)

http://www.youtube.com/watch?v=47tcJU98GLE&feature=related

μα παλι δεν μπορω να δω το φακελο "private" που δειχνει το video και τους γνωστους φακελους sys/bin για να κανω την επικολληση.

 

Μπορει καποιος να με βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συγνωμη για την ερωτηση αλλα πιστοποιητικο εχεις παρει;

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Για τη λυση του HelloOX 2 εννοεις?Τωρα ανακαληψα ψαχνοντας οτι πρεπει τις Unsigned εφαρμογες να τις κανεις πριν τις εγκαταστησεις signed μεσω αλλο προγραμματος απο τα windows μετα να την εγκαταστησεις στο κινητο την εφαρμογη.Σωστα??

Τωρα ψαχνω να βρω το προγραματακι που θα το κανω signed,και ο Θεος βοηθος

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανεις εγκατασταση το HelloOX2 Unsigned θα πρεπει να το υπογραψεις ψηφιακα, διαβασε το σχετικο θεμα:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=208801

 

Eπισης καλο θα ειναι να ενημερωσεις και το avatar σου για να ξερουμε ποια συσκευη εχεις ειναι χρησιμο σε ολους μας.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Εκανα το HelloOX 2 signed συμφωνα με οτι ακριβως λεει εδω :

 

Οδηγίες υπογραφής των εφαρμογών μέσω ηλεκτρονικού υπολογιστή

Κατεβάζουμε στον υπολογιστή μας αυτό το zip το οποίο περιέχει το φάκελο με όσα χρειαζόμαστε για να υπογράφουμε όλες τις εφαρμογές.

Τι πρέπει να κάνουμε:

* Βγάζουμε το φάκελο "SignSis" από το .zip αρχείο.

* Βάζουμε τα αρχεία .cer και .key που κατεβάσαμε από το ρώσικο siteστον προαναφερθέν φάκελο "SignSis", μετανομάζοντάς τα σε xyz χωρίς να πειράξουμε τις επεκτάσεις τους.

* Βάζουμε το αρχείο εγκατάστασης της εφαρμογής (sis/sisX) που θέλουμε να υπογράψουμε κάθε φορά μέσα στο φάκελο αυτό.

* Το μετονομάζουμε σε xyz χωρίς να πειράξουμε την επέκταση του.

* Για να ολοκληρωθεί η διαδικασία, θα πρέπει:

o αν το αρχείο προς υπογραφή είναι sis, να εκτελέσουμε το "auto_signsis.bat".

o αν το αρχείο προς υπογραφή είναι sisX, να εκτελέσουμε το "auto_signsisX.bat".

 

Το υπογεγραμμένο αρχείο δημιουργείται αυτόματα με όνομα "xyz_signed.sis" ή "xyz_signed.sisX", ανάλογα. Αυτό περνάμε και εγκαθιστάμε στο κινητό.

 

ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ signed ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ : "ΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙ ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΚΤΛ" ΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Kατεβασες πιστοποιητικο για την συσκευη σου και δεν κανει εγκατασταση? Πριν μερικες ωρες δεν γνωριζες τι ειναι το πιστοποιητικο μου κανει εντυπωση που το ετοιμασαν τοσο γρηγορα. Ρωταω για να μπορεσουμε να βγαλουμε μια ακρη..

 

Ριξε μια ματια στο παρακατω link λογικα θα σε βοηθησει:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2253351#post2253351

 

Καλο θα ειναι να διαβασεις ολοκληρο το faq θα σου λυσει αρκετες αποριες.

 

Y.Γ.

Θα σε παρακαλεσω να γραφεις με πεζους χαρακτηρες. Τα κεφαλαια στα forum ειναι σαν να φωναζεις και μπορει να δημιουργηθουν παρεξηγησεις. Τελος απαγορευονται και απο τους Ορους Προσβασης και Χρησης που συμφωνησες κατα την εγγραφη σου.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Eνω τελικα δεν μπορεσα να κανω κατι,ξαναπηγα στο site για να κατεβασω το HelloOX 2 signed τωρα ομως,συμληρωνω τη φορμα και σημερα το πρωι μπαινω στο μαιλ μου χει στειλει το εξης:

Hi,

 

Sorry! there is something wrong in the early release v2.01

 

a fixed version is up, please download it again:

Link

 

Best Regards,

HelloOX2 Team

παταω στο link και κατεβαζω το αρχειακι το οποιο ειναι και γραφει signed.

Το κανω εγκατασταση με τη σημερινη ημερομηνια προχωραει κανονικα μου δειχνει μεχρι και τη προηδοποιηση ασφαλειας αλλα μετα μου πεταει:

"Η εγκατασταση ειναι αδυνατη.Περιορισμοι πιστοποιητικου"

Τι να κανω?τι σημαινει αυτο?με αλλη ημερομηνια πιο πισω δεν προχωραει ουτε στην προηδοποιηση ασφαλειας και μου γραφει οτι "το πιστοποιητικο μαλλον εχει ληξει,η ειναι λαθος ορισμενη η ημερομηνια στο τηλ."

Link to comment
Share on other sites

Aπο οτι καταλαβα εδωσες 5 $ για να αγορασεις την signed εκδοση του helloox2 δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι εκανα εγκατασταση την unsigned εκδοση του helloox2. Βεβαια μπορουσες και να ειχες διαβασει προσεκτικα ολα αυτα που σου γραφουμε να ειχες κατεβασει πιστοποιητικο για την συσκευη σου να υπογραφες το helloox2 μετα εγκατασταση και θα ξεμπερδευες. Οπως σου ξανα εγραψα καλο θα ειναι να διαβασεις το faq για να καταλαβεις μερικα πραγματα για να μην παιδευεσαι αλλα και για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

οχι βεβαια εννοειτε πως δεν εδωσα φραγκο ,απλως συμπληρωσα τη φορμα και μετα μου εβγαλε paypal να πληρωσω και βγηκα,τωρα πως μου εστειλε το αρχειο??

 

Μα φιλε gianpithio αναγκαστηκα να παω στην signed εκδοση του helloox2,επειδη μετα απο ολα αυτα που διαβασα και εκανα δεν ειχα αποτελεσμα.

Βασικα κατεβαζω στην αρχη την unsigned εκδοση του helloox2 μεσα εχει

"HelloOX2.Unsigned.sis"

"HelloOX2.Readme.txt"

"HelloOX2.com"

 

"Leftup_CertKey.rar" οπου αποσυμπιεζω και μεσα εχει τα αρχεια:

 

"Leftup_Cert.cer" & "Leftup_Key.key"

 

Διαβαζοντας ολα τα σχετικα στους οδηγους επιχειρω να κανω το "HelloOX2.Unsigned.sis" signed μεσω του SignSIS οπως λεει ο οδηγος ακριβως μετονομαζοντας τα αρχεια

"Leftup_Cert.cer" & "Leftup_Key.key" σε " xyz.cer" & "xyz.key" και επειτα οτι ακριβως λεει ο οδηγος

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2362125#post2362125

ολα καλα αλλα οταν εκανα εγκατασταση το αρχειο το οποιο πλεον πρεπει να ηταν signed,μου εβγαλε "σφαλμα πιστοποιητικο κτλ"

Τι εκανα λαθος????

Link to comment
Share on other sites

Aπλα πρεπει να υπογραψεις το helloox2 με τα πιστοποιητικα που θα κατεβασεις με ενα απο τους παρακατω τροπους:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2362113#post2362113

 

Aκολουθησε περισσοτερους απο ενα οδηγους γιατι μερικα site αργουν να τα εκδωσουν..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα κι εγώ με το Drakkarius να χακάρω το ι8510, αλλά προκοπή δεν είδα... βασικά δεν μπόρεσα να κάνω extract τα 2 αρχεία στο C:/sys/bin γιατί ΔΕΝ βλέπω το "bin"... Πατάω και το CapsOff αλλά τίποτα... :(

 

Πλην του εναλλακτικού τρόπου (HelloOX) υπάρχει κάτι άλλο να δοκιμάσω;;;

 

 

Υ.Γ. Το X-plore που κατέβασα από το link του Drakkarius ΔΕΝ έπαιζε όσο πίσω κι αν πήγαινα την ημερομηνία του κινητού... το περιεργο είναι οτι μετά την εγκατάσταση του Drakkarius είχα εγκατεστημένη την 1.20 έκδοση του X-plore (Beta) στο κινητό...!

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά που θυμηθήκατε το Drakkarius...

Ο τρόπος αυτός είναι πλέον ξεπερασμένος.

Δεν ισχύει για τις τελευταίες συσκευές ή/και firmwares.

 

Δοκίμασε με το HelloOX 2.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά που θυμηθήκατε το Drakkarius...

Ο τρόπος αυτός είναι πλέον ξεπερασμένος.

Δεν ισχύει για τις τελευταίες συσκευές ή/και firmwares.

 

Δοκίμασε με το HelloOX 2.

 

LOL! Σαν καινούργιος πήγα και διάβασα το thread από την αρχή του... εκεί αναφέρεται ο τρόπος hackaρίσματος με το Drakkarious... οι mods ας το σβήσουν γιατί θα μπερδέψει στο μέλλον και άλλους...

 

Θα δοκιμάσω το HellooX... Thanx!

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα μαλλον δεν διαβασες καλα

http://imageshack.gr/files/g3dwidxeievdih61ko2y_thumb.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε CMOS516 αν δεν κανω λαθος το πιστοποιητικο και το αρχειο key ειναι για να κανεις sign εφαρμογες (unsigned) που δεν εγκαθιστανται παρα την εγκατασταση του rompatcher. (διορθωση - διαβαζοντας ολοενα μαθαινεις :))

 

Για να κανεις sign, πας σε καποιο απο τα links (servers στην Κινα) δινεις ΙΜΕΙ και καποια αλλα στοιχεια, και σου φτιαχνουν τα αντιστοιχα πιστοποιητικα για την δικη σου συσκευη - ισως βεβαια τωρα που μιλαμε ηδη τα εχεις κανει.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα σημερα τα cer & key για το ΙΜΕΙ μου απο OPDA.

 

- Εκανα signed to HelloOX 2, η εγκατασταση ολοκληρωθηκε ομαλα.

- Με ρωτησε αν θελω να βαλω και τα ROMpatcher και το Modo: απαντηση οχι, γιατι ειχα κατεβασει τον rompatcher+

- Τρεχω τον rompatcher+ απο το Ε:, αρχικα ηθελε ...πιστοποιηση και δεν εγκαθιστατο

- Το κανω sign με τα left_cer & left_key, ξαναδοκιμαζω ολα καλα τελειωνει την εγκατασταση

- Παω εφαρμογες ανοιγω τον ROMpatcher+ και μου ανοιγει μια κενη οθονη με το μηνυμα no data

- Απεγκατασταση του ROMpatcher+, ξανατρεχω το HelloOX 2 και αυτη την φορα επιλεγω και τον παλιο ROMpatcher, τελειωνει μια χαρα.

- Τρεχω τον ROMpatcher το κινητο "μασησε" :p

- Reboot, το ξανατρεxω ανοιγει κανονικα, δειχνει τις επιλογες Installserver_FP2 και open4all

- Κανω enable το Installserver_FP2 το μπλε βελος γινετε πρασινο τικ αρα λογικα ειμαι οκ (?)

 

Τωρα εχετε ιδεα γιατι δεν επαιξε ο ROMpatcher+.Τον εχει δοκιμασει κανεις?

 

Και στην κατασταστη που ο Installserver_FP2 ειναι ενεργος μπορω να εγκαταστησω οποιαδηποτε εφαρμογη γιατι μια που δοκιμασα (ισως να μην ειναι και σωστη) δεν "εκατσε" - για την ακριβεια πηρα το μηνυμα: "Αδυναμια εγκαταστασης, ενσωματωμενο μερος" :happy:

 

Οποιος ...πιστος ας βοηθησει - ευχαριστω:!:

Link to comment
Share on other sites

Πηρα σημερα τα cer & key για το ΙΜΕΙ μου απο OPDA.

 

- Εκανα signed to HelloOX 2, η εγκατασταση ολοκληρωθηκε ομαλα.

- Με ρωτησε αν θελω να βαλω και τα ROMpatcher και το Modo: απαντηση οχι, γιατι ειχα κατεβασει τον rompatcher+

- Τρεχω τον rompatcher+ απο το Ε:, αρχικα ηθελε ...πιστοποιηση και δεν εγκαθιστατο

- Το κανω sign με τα left_cer & left_key, ξαναδοκιμαζω ολα καλα τελειωνει την εγκατασταση

- Παω εφαρμογες ανοιγω τον ROMpatcher+ και μου ανοιγει μια κενη οθονη με το μηνυμα no data

- Απεγκατασταση του ROMpatcher+, ξανατρεχω το HelloOX 2 και αυτη την φορα επιλεγω και τον παλιο ROMpatcher, τελειωνει μια χαρα.

- Τρεχω τον ROMpatcher το κινητο "μασησε" :p

- Reboot, το ξανατρεxω ανοιγει κανονικα, δειχνει τις επιλογες Installserver_FP2 και open4all

 

 

- Κανω enable το Installserver_FP2 το μπλε βελος γινετε πρασινο τικ αρα λογικα ειμαι οκ (?)

Ναι, είσαι okay.

 

Τωρα εχετε ιδεα γιατι δεν επαιξε ο ROMpatcher+.Τον εχει δοκιμασει κανεις?

Εφόσον ο RomPatcher που έρχεται μαζί με το HelloOX κάνει τη δουλειά του, ποιος ο λόγος να ασχολείσαι με άλλες πιθανώς modified εκδόσεις του...;

 

Και στην κατασταστη που ο Installserver_FP2 ειναι ενεργος μπορω να εγκαταστησω οποιαδηποτε εφαρμογη γιατι μια που δοκιμασα (ισως να μην ειναι και σωστη) δεν "εκατσε" - για την ακριβεια πηρα το μηνυμα: "Αδυναμια εγκαταστασης, ενσωματωμενο μερος" :happy:

 

Οποιος ...πιστος ας βοηθησει - ευχαριστω:!:

Μπορείς να εγκαθιστάς μη υπογεγραμμένες (unsigned) εφαρμογές.

Το μήνυμα που σου έβγαλε είναι για άλλο λόγο και δεν έχει σχέση με πιστοποιητικά κλπ.

Ποια εφαρμογή προσπάθησες να εγκαταστήσεις και σου έβγαλε αυτό το μήνυμα;

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να δοκιμασω την τελευταια εκδοση, την οποια οπως γραφουν θα βαζουν απο εδω και στο εξης στις νεωτερες εκδοσεις του HelloOX2 - σκεφτηκα να δω αν ειναι καλυτερη, αλλα δεν παυει να ειναι και beta.Θα επιμεινω ομως και αν βρω κατι θα επανελθω επι του θεματος.:)

 

Εντωμεταξυ ενω βλεπω σε screenshots απο rompatcher μενου με πολλες επιλογες εμενα εχει για τον installserver kai to open4all μονο.Χανω κατι ή για τα βασικα ειμαι ενταξει?

 

Τα OPDA cer & key μπορω να τα χρησιμοποιησω οσες φορες θελω για να κανω sign εφαρμογες (που λογικα δεν χρειαζεται πια) απλα για να γνωριζω?

 

Ευχαριστω για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξυ ενω βλεπω σε screenshots απο rompatcher μενου με πολλες επιλογες εμενα εχει για τον installserver kai to open4all μονο.Χανω κατι ή για τα βασικα ειμαι ενταξει?

Εξαρτάται από το πόσα patches έχει περάσει κανείς.

Αυτά που πραγματικά χρειάζεσαι είναι ήδη περασμένα.

Μερικά patches καθώς και το τι κάνουν αναφέρονται στη πρώτη σελίδα.

 

Τα OPDA cer & key μπορω να τα χρησιμοποιησω οσες φορες θελω για να κανω sign εφαρμογες (που λογικα δεν χρειαζεται πια) απλα για να γνωριζω?

 

Ευχαριστω για την απαντηση.

Τα κρατάς για πάντα.

Ισχύουν για όλες τις εφαρμογές.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

- Υπαρχει τροπος να εχω την συντομευση του "Εφαρμογες" στο ενεργη αναμονη?

 

- Εχει ξεκλειδωσει κανεις n85 με τελευταιο firmware (30.19) με μεθοδο HelloCarbide? Παιζει στο 30.19 γιατι το ψαχνω και δεν βρισκω ξεκαθαρη απαντηση.Ξερω μια δοκιμη θα με πεισει.:)

Απλα ελεγα μηπως καποιος φιλος απο εδω το γνωριζει ηδη.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλέσω να διαβάσεις τους κανονισμούς καθώς και τα περιεχόμενα της ενότητας ώστε να μάθεις πως λειτουργεί!

 

Μη ρωτάς οτιδήποτε οπουδήποτε...

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Kατεβασα ενα προγραματακι το οποιο ειναι λεει signed adtronic version,το εγκατεστησα κανονικα και οταν πηγα να το τρεξω μου λεει you "need to install and activate adtronic".To antronic πρεπει να εγκατασταθηκε μαζι με το προγραμμα,αλλα πως το κανω activate που λεει??Οταν ανοιγω το andronic θελει να συνδεθει με το ιnternet.

Tι διαλο γινετε τι ειναι αυτο το andronic?

Link to comment
Share on other sites

Τι κανει αυτο το προγραμμα? Μηπως θα ηταν καλυτερο να ρωτουσες στις εφαρμογες?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμο το νεο all-in one πακετο που περιλαμβανει το τελευταιο rompatcher+, παρεα με τα Open4all και InstallServer_FP2 patches.

 

Δοκιμασμενο, ξεκλειδωσε σε ...δευτερολεπτα το N85 μου.:)

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμο το νεο all-in one πακετο που περιλαμβανει το τελευταιο rompatcher+, παρεα με τα Open4all και InstallServer_FP2 patches.

 

Δοκιμασμενο, ξεκλειδωσε σε ...δευτερολεπτα το N85 μου.:)

 

Φιλε μπορεις να γραψεις σε παρακαλω που να το κατεβασουμε,μπας και κανουμε καμια προκοπη,ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...