Jump to content

BlackBerry Bold 9000


panagiog
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στον πάροχο γίνεται η δήλωση. Δεν το έχω κάνει ποτέ και δε γνωρίζω λεπτομέρειες.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στον πάροχο γίνεται η δήλωση. Δεν το έχω κάνει ποτέ και δε γνωρίζω λεπτομέρειες.

 

οκ φιλε σε ευχαριστω για την απαντηση.

ρωτησα επειδη επεσε στα χερια μου ενα bb 9000.ειναι απο την τιμ ιταλιας και ηθελα να δω μηπως ειναι κλεμμενο. anyway επειδη απο την πρωτη ματια φαινεται κατι το περιπλοκο για μενα σκεφτομαι να το πουλησω. που μπορω να απευθυνθω? εννοω προφανως ιστοσελιδα που να εχει σχεση με blackberry ,μιας και στο site δεν βλεπω καποιο σχετικο section.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία φορά που μου είχαν φέρει ένα Blackberry αγνώστου προελεύσεως, είχα επικοινωνήσει με τον πάροχο του τηλεφώνου (ΑΤ&Τ αν θυμάμαι καλά). Αφού τους έδωσα τα στοιχεία κλπ, μου είπαν ότι το τηλέφωνο δεν έχει δηλωθεί ως κλεμμένο και πως δεν υπάρχει τρόπος να βρουν τον ιδιοκτήτη του. Συγκεκριμένα μου είπαν ότι πλέον είναι δικό μου το τηλέφωνο. Θα πρότεινα να κάνεις το ίδιο, γιατί αν είναι δηλωμένο, πολύ πιθανόν να έχει γίνει blocked.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πρώτο μου ποστ και όχι ευχάριστο...:-)

έχω στην κατοχή ένα blackberry bold 9000...τις προηγούμενες δύο ημέρες μου έχει παρουσιάσει το εξής πρόβλημα...σβήνει και ξανά ανοίγει μόνο του...συγκεκριμένα εχθές μου το έκανε τουλάχιστον 8-9 φορές...τι μπορεί να φταίει?μήπως θέλει αναβάθμιση το λογισμικό?από εχθές πάντως το βράδυ μέχρι και τώρα δεν μου το έχει ξανά παρουσιάσει...

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Blackberry 9000-9650-9810-9900-Q10 White-Q10 Black
Link to comment
Share on other sites

To 9000, αν και πολύ καλή συσκευή, είναι πλέον δύο ετών και με 128 ΜΒ ram. Θα ήταν απίθανο να υποστηρίζει το os 6...

 

ποιά είναι η τελευταία έκδοση που υποιστηρίζει το 9000?υπάρχει μήπως κάποιο λινκ?

Blackberry 9000-9650-9810-9900-Q10 White-Q10 Black
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!

Ξέρει κανείς πώς μπορώ να απενεργοποιήσω τον κωδικό πρόσβασης της συσκευής τηλεφώνου στο Blackberry Bold 9000; Κάθε λίγα λεπτά κλειδώνει αυτόματα και μου ζητάει κωδικό και εκτός του ότι είναι εκνευριστικό καμιά φορά μπλοκάρει και δεν ανοίγει. Στην επιλογή για Κωδικό Πρόσβασης μέσα από το μενού Ρυθμίσεις, η επιλογή "ενεργοποιημένο" είναι ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΗ.

Ξέρει κάποιος τι πρέπει να κάνω για να ξεκλειδώσω την επιλογή "ενεργοποιημένο" και να βάλω την επιλογή "απενεργοποιημένο";

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να πας OPTIONS-PASSWORD και απο το μενού μέσα δεν μπορούσες? Μπορείς να διαλέξεις "Disabled" τότε θα σου ζητήσει το password, εναλλακτικά μπορείς στο ίδιο μενού στην επιλογή Security timeout να θέσεις μεγαλύτερο χρονικό διάστημα που να κλειδώνει αυτόματα
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

πρώτο μου ποστ και όχι ευχάριστο...:-)

έχω στην κατοχή ένα blackberry bold 9000...τις προηγούμενες δύο ημέρες μου έχει παρουσιάσει το εξής πρόβλημα...σβήνει και ξανά ανοίγει μόνο του...συγκεκριμένα εχθές μου το έκανε τουλάχιστον 8-9 φορές...τι μπορεί να φταίει?μήπως θέλει αναβάθμιση το λογισμικό?από εχθές πάντως το βράδυ μέχρι και τώρα δεν μου το έχει ξανά παρουσιάσει...

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

Μια αναβάθμιση ίσως έλυνε το πρόβλημα. Σε μένα τουλάχιστον δούλεψε. είχα παρόμοιο πρόβλημα. Αξίζει βέβαια να ριξεις μια ματιά στις επιλογές menu-options-auto on/off και δες μήπως έχεις ρυθμίσει να ανοίγει και να κλείνει μόνο του κάποιες συγκεκριμένες ώρες.

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Μια αναβάθμιση ίσως έλυνε το πρόβλημα. Σε μένα τουλάχιστον δούλεψε. είχα παρόμοιο πρόβλημα. Αξίζει βέβαια να ριξεις μια ματιά στις επιλογές menu-options-auto on/off και δες μήπως έχεις ρυθμίσει να ανοίγει και να κλείνει μόνο του κάποιες συγκεκριμένες ώρες.

 

ευχαριστώ για την απάντηση σου...

δεν είναι ρυθμισμένο να ανοιγεί και να κλείνει μόνο του...πάντως από τότε δε μου το ξανά έκανε ποτέ...μάλλον χρειάζεται αναβάθμιση...υπάρχει κάποιο λινκ που να λέει αναλυτικά πως γίνεται η αναβάθμιση?

Blackberry 9000-9650-9810-9900-Q10 White-Q10 Black
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να πας OPTIONS-PASSWORD και απο το μενού μέσα δεν μπορούσες? Μπορείς να διαλέξεις "Disabled" τότε θα σου ζητήσει το password, εναλλακτικά μπορείς στο ίδιο μενού στην επιλογή Security timeout να θέσεις μεγαλύτερο χρονικό διάστημα που να κλειδώνει αυτόματα

 

To "Disabled" δεν μπορώ να το επιλέξω γιατί το "enabled" είναι κλειδωμένο (έχει το σηματάκι του λουκέτου δίπλα του) και αχνό. Μόνο password μπορώ να αλλάξω, αν θέλω, αλλά αυτό δεν έχει νόημα. Εγώ θέλω να ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΩ τον κωδικό πρόσβασης για την συσκευή.

Το security timeout είναι μόνο μέχρι 20 λεπτά.. Οπότε κάθε 20 λεπτά κλειδώνει αυτόματα.. :(

Link to comment
Share on other sites

To "Disabled" δεν μπορώ να το επιλέξω γιατί το "enabled" είναι κλειδωμένο (έχει το σηματάκι του λουκέτου δίπλα του) και αχνό. Μόνο password μπορώ να αλλάξω, αν θέλω, αλλά αυτό δεν έχει νόημα. Εγώ θέλω να ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΩ τον κωδικό πρόσβασης για την συσκευή.

Το security timeout είναι μόνο μέχρι 20 λεπτά.. Οπότε κάθε 20 λεπτά κλειδώνει αυτόματα.. :(

 

Ποια version OS εχεις? Σε μένα τουλάχιστον έχει μέχρι 1 ώρα time out. Περίεργα πράγματα...Οταν πας να αλλάξεις κωδικό τι επιλογές σου βγάζει μήπως απο κει βγάλεις καμιά άκρη... Ελπίζω να λυθεί το μυστήριο μάλλον για κάτι απλό μου φαίνεται αλλά δεν πάει το μυαλό μου τώρα...

Edited by jopilot
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρόσφατα άρχισα να χρησιμοποιώ το App Store και παρατήρησα ότι μετά τις αναβαθμίσεις ο κενός χώρος στο τηλέφωνο συνέχεια μειώνεται. Έφτασα προχθές να έχω ελεύθερα 15ΜΒ όταν έχω εγκαταστήσει 6 εφαρμογές.

Υπάρχει κάποια επιλογή που σβήνει τα προηγούμενα version;

Η εκδοση που τρέχω είναι 5.0.0.1036.

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι καταλαβαίνω μιλάς για ΜΕMORY ( Menu-Options-Memory). Δεν έχω παρατηρήσει κάτι με το App. Store. Δοκίμασε ένα battery pull και θα βελτιωθεί σίγουρα η κατάσταση.
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Απο ότι καταλαβαίνω μιλάς για ΜΕMORY ( Menu-Options-Memory). Δεν έχω παρατηρήσει κάτι με το App. Store. Δοκίμασε ένα battery pull και θα βελτιωθεί σίγουρα η κατάσταση.

 

Βασικά μιλάω για το free memory που γράφει στο App Store πάνω από τις εγκατεστημένες εφαρμογές.

Τώρα παρατήρησα βέβαια ότι δίπλα γράφει MyWorld.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είναι...Είναι η free memory γενικά και όπου το νούμερο αυτό αντιστοιχεί στο free χώρο. Αν κάνεις Baterry Pull θα αυξηθεί κατά πάσα πιθανότητα.
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Όχι, εκτός αν χρησιμοποιούσε κάποιο πρόγραμμα που να υποστηρίζει μια τέτοια λειτουργία. Θα πρέπει όμως να μιλήσει με τον πάροχο, ώστε να δηλώσει την απώλεια και να μπλοκάρει το PIN της συσκευής. Σε μια τέτοια περίπτωση εντοπίζεται και αν τυχόν πάει στο σέρβις.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι πήγε στη vodafone και του είπαν οτι δεν γίνεται να το μπλοκάρει ή κάτι τέτοιο

μπλοκάρωντας το PIN γίνεται κατι στη συσκευή?

Link to comment
Share on other sites

η τελευταία έκδοση με ελληνικά που υποστηρίζει το 9000 ποιά είναι?υπάρχει κάποιο λινκ να την κατεβάσω?
Blackberry 9000-9650-9810-9900-Q10 White-Q10 Black
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα

εχω ενα προβλημα που προεκυψε αποτομα. σε ενα bb 9000 εξαφανιστηκε το wifi. υπαρχει σαν λεκτικο στη 'διαχειριση συνδεσεων ' αλλα οταν το κλικαρω δεν κανει τιποτα.

οταν προσπαθησεις να κανεις εξευρευνηση καποιου δικτυου τοτε σε ρωταει να ενεργοποιησω το wifi του λες ναι και στη συνεχεια σου λεει οτι ειναι αδυνατη η ενεργοποιηση. αν ξερει καποιος να μου απαντησει πριν το πεταξω.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα αυτό ενδέχεται να είναι και hardware θέμα. Σαν πρώτη κίνηση, μπορείς να κάνεις αναβάθμιση (ή επανεγκατάσταση, αν έχεις το τελευταίο) στο λογισμικό σου (αφού κάνεις ένα backup για να μη χάσεις τα δεδομένα), κάνοντας πρώτα wipe. Εάν μετά την αναβάθμιση συνεχίζει την ίδια συμπεριφορά, τότε μάλλον πρέπει να επισκευθεί το σέρβις η συσκευή σου.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά! Εχω πολλές απορίες, και συγχωρέστε με αν της ποστάρω σε λάθος σημείο.

Εχω το blackberry bold 9000 (μου το δώσανε) , και σήμερα πρόσθεσα το πλάνο με τα 100mb , για εταιρικούς συνδρομητές στην κοσμοτέ.

Απο μόνη μου πήγα και έκανα register ώστε να μου στείλει service book, κτλ.

Το πρόβλημα μου είναι, οτι απο εικονίδια έχει εμφανιστεί το maps, και δουλεύει και το blackberry messenger (αυτό με τα pin, μην με ρωτηστε περισσότερα, δεν ξέρω και πολλά)

Εχουμε και λέμε.

 

Πρώτο και σημαντικότερο.

1) Γιατί δεν μπορώ να βρώ τον browser? Δεν μου έστειλαν ρυθμίσεις απο την κοσμοτέ (όπως μου είπε ο τυπας στον γερμανό)....

2) Το οτι δεν έχω unlimited αλλα 100 mb ( που μου φτάνουν, φαντάζομαι, μιας και μόνο τσατάρω ή σερφάρω σε fb και tw, και ουτε βιντεάκια βλέπω, ούτε κατεβάζω τπτ, ούτε gps θέλω,κτλ) , αυτό με περιορίζει στις εφαρμογές που θα χρησιμοποιήσω?

3) google talk, msn , skype δέχεται?

4) Τους -email λογαριασμούς μου, μπορώ να τους βάλω? (όπως κάνω στο outlook παράδειγμα?)

5) Οpera μπορώ να βάλω? Χρεώνεται ?

6) Στο passwοrd δεν μπορώ να κάνω disable, και ακόμα και το time out είναι...... 2 λεπτά (με κλειδαρίτσα πάνω, άρα δεν αλλάζει). Εσεις πως έχετε μία ώρα ή έστω 20 λεπτά??????

7) Εγω το app store δεν το βλέπω. Φταίει ο browser ή η χαζομάρα μου?

 

Συγνώμη αν κάνω ηλήθιες ερωτήσεις, αλλα είμαι τελείως άσχετη στο θέμα των blackberry.

Edited by vasou
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

1) Δοκίμασε να κάνεις ένα battery pull (βγάζεις και ξαναβάζεις τη μπαταρία απλά) και δες αν θα έρθει ο browser.

2) Όχι, δε σε περιορίζει και λογικά σου φτάνουν.

3) google talk και msn έχει κανονικά επίσημες εφαρμογές. Για skype υπάρχει επίσης εφαρμογή, αλλά έχει μερικά θεματάκια. Υπάρχει και το ΙΜ+ lite που είναι δωρεάν και υποστηρίζει όλα τα παραπάνω καθώς και περισσότερα, αν τα θες όλα σε ένα.

4) Ναι, βέβαια. Αυτή είναι και η βασική λειτουργία των blackberry.

5) Μπορείς, ναι. Δεν χρεώνεται, απλά παρέχει μικρότερη συμπίεση από τον ενσωματωμένο browser.

6) Δεν σου επιτρέπει να αλλάξεις τίποτα στις επιλογές του password; Μάλλον έχεις κάποιο IT policy. Πήγαινε εδώ και ακολούθα τη μέθοδο 3. Θα σου πάρει 5 λεπτάκια να το κάνεις.

 

Ενδεχομένως κάποιο ΙΤ policy να έχει απενεργοποιήσει και τον browser, οπότε ίσως το λύσεις και αυτό το θέμα έτσι.

7) Πρέπει να το εγκαταστήσεις για να το δεις.

Edited by thief

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...