Jump to content

BlackBerry Bold 9000


panagiog
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, έχω Bold 9000 με OS 5 και μου εμφανίζει ένα πολύ περίεργο πρόβλημα από τότε που έκανα την αναβάθμιση, κάθε φορά που γράφω κάτι (οτιδήποτε, μήνυμα mail κλπ) πατώντας ένα πλήκτρο μου το εμφανίζει στην οθόνη σαν να έχει πατηθεί πολλές φορές ή μερικές φορές το αγνοεί και τελείως, με αποτελέσματα μηνύματα του τύπου " kaliimeeerra" :wacko:, εχει κανένας ιδέα από σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό? μήπως είναι κάποια βλάβη του πληκτρολογίου??

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

camerakias, το πρόβλημα που αναφέρεις έχει λυθεί παλαιότερα με απλή αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση. Δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλοι τρόποι επίλυσης.

 

ger25pic25, αφού στο κάνει μετά την αναβάθμιση, τότε ίσως θα έπρεπε και συ να περάσεις την τελευταία έκδοση. Αν και αυτό που περιγράφεις, πιο πολύ πρόβλημα hardware θυμίζει και όχι software. Στα options -> screen/keyboard το Key rate είναι normal;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απαντηση thief, το key/rate ήταν στο normal, τώρα το εβαλα στο slow και η κατάσταση είναι λιγο καλύτερη αλλα το πρόβλημα παραμένει. Λες να αλλάξω πληκτρολόγιο ή να το παω για service?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σημερα ενας φιλος μου εδωσε το 9000!ειχε να το χρηιμοποιηση παρα πολυ καιρο!!το θεμα ειναι οτι το φορτιζω 3 ωρες!δεν ανοιγει,μου δειχνει μια μπαταρια με κεραυνο στην οθονη και αναβει κοκκινο λαμπακι!ειναι φυσιολογικο να μην ανοιγει μετα απο 3 ωρες??????
Link to comment
Share on other sites

dreamangel θα σε παρακαλέσω τις ερωτήσεις να τις κάνεις μία μόνο φορά - δε χρειάζεται να ρωτάς το ίδιο πράγμα σε διαφορετικά θέματα.

 

Όπως το περιγράφεις, φαίνεται πως η μπαταρία είναι αδύναμη. Εάν δεν ενεργοποιηθεί, ίσως χρειάζεσαι νέα μπαταρία.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

dreamangel θα σε παρακαλέσω τις ερωτήσεις να τις κάνεις μία μόνο φορά - δε χρειάζεται να ρωτάς το ίδιο πράγμα σε διαφορετικά θέματα.

 

Όπως το περιγράφεις, φαίνεται πως η μπαταρία είναι αδύναμη. Εάν δεν ενεργοποιηθεί, ίσως χρειάζεσαι νέα μπαταρία.

Ενταξει μην φωναζεις απλα αγχωθηκα :scared:

:p!!

ενταξει το τηλεφωνο μετα απο αρκετηηηηηηηηηηη ωρα φορτισης ,ανοιξε και τωρα φυσαει!!!και το ερωτημα μου ειναι το bold 9000 τελικα θα φορεσει την 6 ή τσου!και αν δεν μπορουμε να την βαλουμε τι απωλειες θα εχουμε?

Link to comment
Share on other sites

Δε φωνάζω, απλά το επισημαίνω. :)

 

Το 9000 δεν θα φορέσει την 6, ούτε υπήρχε ποτέ φήμη ότι θα γίνει κάτι τέτοιο.

Στην ουσία δε χάνεις κάτι ζωτικό εκτός από τον καλύτερο browser, χάνεις κυρίως ένα "φρεσκάρισμα" της συσκευής. Όπως και να 'χει, το 9000 παραμένει εργαλείο.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις όρεξη για ψάξιμο και πολύ χρόνο για δοκιμές, δες εδώ:

driphter.com/index.php/board,70.0.html

 

δεν εχει φυσικα πολλα πραγματα απο την v6, αλλα εχει λιγα ανανεωμενα components. Εγω το βλεπω σαν ενα καλο τροπο να αναβαθμισω μερικα πραγματα και να κανω το 9000 μου ταχυτερο.

 

Καλη επιτυχία!

Berry fan? Join BerryUser.com
Link to comment
Share on other sites

αν αυτες ειναι μονο οι διαφορες τοτε συμβιβαζομαι ανεταα με το 9000!το εχω 3 μερες και του εχω αλλαξει τα φωτα!εχω την υπηρεσια bis ,κατεβασα παρα πολλες εφαρμογες απο app world!τον απριλιο βεβαια που εχω την επδοτηση θα δειξει τι καινουργιο θα εχει η blackberry και αν θα το τιμησω!και τωρα 2 ερωτησουλες για τους παλαιμαχους του Β.

1.εχουμε κανενα νεο για το appworld αν θα δωθει επισημα και στην ελλαδα?τραγικο να μην υποστηριζετε η χωρα μας!! και

2.αγορασα θηκη απο ebay για να αλλαξω στο 9000 αλλα με τα κατσαβιδια κτλ δεν εχω καλη σχεση:blink:!ξερετε αν μπορω να το παω καπου να την τοποθετησουν ή αν την εχει αλλαξει καποιος να μου δωσει οδηγιες πως να το κανω??οταν λεω θηκη εννοω full housing!!!

ευχαριστωωωω:D

Link to comment
Share on other sites

Βρε γιατί παιδεύεσαι και δεν διαβάζεις :p ?

Κάνε αυτή την διαδικασία και θα είσαι κομπλέ!!! http://www.blackberry-experts.net/articles/how-perform-clean-os-install

 

Δούλεψε!!! Ευχαριστούμε για την πληροφορία

G.S.M. God Send Mobiles
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

1)προς το παρών app world μόνο με wi-fi και χωρίς την τελευταία έκδοση.

2) Δες αυτά

dissasembly

assembly ή απευθύνσου σε μαγαζί με ηλεκτρονικά.

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

1.εχουμε κανενα νεο για το appworld αν θα δωθει επισημα και στην ελλαδα?τραγικο να μην υποστηριζετε η χωρα μας!!

Από οτι φαίνεται δεν είναι στα άμεσα σχέδια της RIM

 

2.αγορασα θηκη απο ebay για να αλλαξω στο 9000 αλλα με τα κατσαβιδια κτλ δεν εχω καλη σχεση:blink:!ξερετε αν μπορω να το παω καπου να την τοποθετησουν ή αν την εχει αλλαξει καποιος να μου δωσει οδηγιες πως να το κανω??οταν λεω θηκη εννοω full housing!!!

ευχαριστωωωω:D

Δοκίμασες να πας σε κάποιο Γερμανό?

G.S.M. God Send Mobiles
Link to comment
Share on other sites

Ο γερμανος σιγουρα δεν τα φτιαχνει!περα απο κει να ρωτησω αν υπαρχει καποιο προγραμμα gps που να εχει ομως και φωνητικες οδηγιες???
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιά είναι αυτή την στιγμή η τελευταία έκδοση

του λειτουργικού;

Στο δίκτυο διαβάζω για μία από την Rogers αλλά δεν ξέρω

αν δουλεύει και για τα ευρωπαϊκά δίκτυα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Όντως η τελευταία έκδοση είναι της Rogers.

 

Δουλεύει κανονικά για όλα τα δίκτυα και ως multilanguage περιέχει την ελληνική γλώσσα.

 

Ο γερμανος σιγουρα δεν τα φτιαχνει!περα απο κει να ρωτησω αν υπαρχει καποιο προγραμμα gps που να εχει ομως και φωνητικες οδηγιες???

 

Ρώτα και στο 9volto στον Πειραιά, ίσως μπορούν να την τοποθετήσουν.

Για GPS δε θα βρεις αυτό που ψάχνεις...

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Όντως η τελευταία έκδοση είναι της Rogers.

 

Δουλεύει κανονικά για όλα τα δίκτυα και ως multilanguage περιέχει την ελληνική γλώσσα.

 

 

 

Ρώτα και στο 9volto στον Πειραιά, ίσως μπορούν να την τοποθετήσουν.

Για GPS δε θα βρεις αυτό που ψάχνεις...

 

Γιατι καθε δικτυο φτιαχνει δικια του εκδοση λειουργικου?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Δεν τις φτιάχνει το δίκτυο, η RIM τις φτιάχνει. Απλά ο κάθε πάροχος ανάλογα με την περίπτωση/ανάγκες/πιθανά προβλήματα επιλέγει αν χρειάζεται ένα νέο release που έβγαλε η RIM, οπότε και το δοκιμάζει και μετά το δίνει στους χρήστες.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν καποιες εταιριες δεν εχουν το νεωτερο σημαινει πως απλα δεν το εχουν δοκιμασει/ελεγξει?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει ότι δεν ενδιαφέρθηκαν για τη συγκεκριμένη έκδοση. Μπορεί πχ να μην διορθώνει κάτι που να τους ενδιαφέρει ή μπορεί να έχουν βγάλει πρόσφατα άλλη έκδοση. Κανείς δεν ξέρει ακριβώς ποια είναι τα κριτήρια. Το μόνο σίγουρο είναι πως, αν η έκδοση είναι για 9700 για παράδειγμα, θα παίζει σε όλα τα 9700 ανεξαρτήτως χώρας και δικτύου, απλά καμιά φορά τυχαίνει να παρατηρούμε χειρότερη συμπεριφορά σε κάποιο δίκτυο σε σύγκριση με μια παλαιότερη έκδοση.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

 

Έχει αντιμετωπήσει κανείς πρόβλημα με το trackball του 9000? Δυστυχώς δεν πηγαίνει καθόλου προς τα κάτω κάνοντας τη χρήση πολυ δύσκολη ειδικά στο κεντρικό μενού.

 

Υπάρχει κάποια λύση? Αν οχι που απευθύνεται κανείς για service?

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τον πολύτιμο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα του trackball είναι εξαιρετικά συνηθισμένα. Η πιο απλή και φθηνή λύση είναι να αγοράσεις μόνος σου ένα νέο trackball και να το αντικαταστήσεις - έχει πάρα πολλούς οδηγούς στο youtube, είναι εύκολο αρκεί να πιάνουν λιγάκι τα χέρια σου (κόστος γύρω στα 5 ευρώ και κάτω).

 

Αλλιώς θα πρέπει να απευθυνθείς στον πάροχό σου, ο οποίος θα στείλει τη συσκευή σου στο service.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα βρηκα ενα blackcerry 9000 απ το εξωτερικο και βαζω την sim μου αλλα δεν την διαβαζει μηπως ξερει καποιοσ να μου πει τι μπορω να κανω???
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο είναι κλειδωμένο για χρήση με συγκεκριμένο πάροχο. Μπορείς να το ξεκλειδώσεις πληρώνοντας (συνήθως μέσω ίντερνετ), αρχικά όμως θα πρέπει να ελέγξεις αν έχει δηλωθεί ως κλεμμένο.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Είχα αφήσει ένα 9000 παροπλισμένο για αρκετά καιρό. Προσπάθησα να το ξεκινήσω, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Δοκίμασα να το αναβαθμίσω με την τελευταία έκδοση και κατά την διάρκεια της εγκατάστασης εμφανίζεται το μήνυμα: "Application Loader was unable to connect with your device" και η εγκατάσταση εγκαταλείπεται... Εχει κανείς καμιά ιδέα πως θα ξαναζωντανέψω το τηλέφωνό μου?
PIN:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το τηλέφωνο είναι κλειδωμένο για χρήση με συγκεκριμένο πάροχο. Μπορείς να το ξεκλειδώσεις πληρώνοντας (συνήθως μέσω ίντερνετ), αρχικά όμως θα πρέπει να ελέγξεις αν έχει δηλωθεί ως κλεμμένο.

 

 

 

που δηλώνουμε αν μας το κλέψανε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...