Jump to content

BlackBerry Bold 9000


panagiog
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για οικονομία χρόνου παραθέτω κείμενο που έχω ήδη καταχωρήσει και στο Blackberry Experts. Οποιαδήποτε βοήθεια ειναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ

 

“Καλησπέρα,

Πρόσφατα απέκτησα το πρώτο μου BB (Bold 9000) και έως τώρα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, ακόμη περισσότερο τώρα που βρήκα και αυτό το site. Από μια σύντομη ματιά στο forum you look like you live up to your name και ελπίζω να με βοηθήσετε με μερικές απορίες μου, καθότι οι απαντήσεις τις cosmote δεν είναι και οι πλέον κατατοπιστικές. Να φανταστείτε όταν αγόρασα τη συσκευή ζήτησα και την ενεργοποίηση της αντίστοιχης υπηρεσίας BIS άλλα αντί αυτής μου ενεργοποίησαν το internet on the go. Ακόμα δεν έχω καταφέρει να πάω σε κάποιο κατάστημα για τη σχετική αίτηση ενεργοποίησης (ΒΙS), συνεπώς δεν έχω πλήρη εικόνα των δυνατοτήτων της συσκευής.

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1. Δεν έχω αναφορά παράδοσης sms. H cosmote λέει ότι κατά 99% φταίει η SIM που είναι σχεδόν δεκαετίας και πως αν την αντικαταστήσω με καινούργια δε θα έχω πρόβλημα. Η αλήθεια είναι ότι η αντίστοιχη επιλογή για αναφορά παράδοσης εμφανίζεται στο menu όταν ενεργοποιώ τη συσκευή χωρίς τη SIM. Όπου χρειάζεται χρησιμοποιώ την παλιά καλή μέθοδο του *0# μπροστά από κάθε μήνυμα. Πίστευα ότι αυτές οι εποχές είχαν περάσει ανεπίστρεπτοι.

2. Έχει εγκατεστημένο ορθογράφο για ελληνικά? Αν όχι υπάρχει ως application κάπου?

3. Μπορώ να ρυθμίσω να μου εμφανίζει ως default contacts τις επαφές της SIM, χωρίς να τις αντιγράψω στη συσκευή?

4. Υπάρχει επιλογή ταυτόχρονης δόνησης και ήχου?

5. Δικαιολογείται η φόρτιση μέσω pc (usb cable) να διαρκεί σχεδόν τριπλάσιο χρόνο απ’ ότι με τον φορτιστή.

6. Υπάρχει τρόπος να αποθηκεύω τα sms στην External Memory και όχι στο τηλέφωνο.

7. Γιατί οι αναπάντητες μου έρχονται και ως μήνυμα (όχι το μήνυμα που στέλνει το δίκτυο) στο message folder.

8. Μπορώ να απενεργοποιήσω τον ήχο των πλήκτρων όταν πληκτρολογώ αριθμό προς κλήση. Έχω επιλέξει no key tone και σε όλες τις άλλες λειτουργίες είναι αθόρυβα τα πλήκτρα άλλα όχι when dialing.

9. Υπάρχει ρύθμιση να κλειδώνει αυτόματα το πληκτρολόγιο, πχ όταν σβήνει και το φώς.

10. Όντως αναγνωρίζει πότε έχει φώς το δωμάτιο και αναλόγως ενεργοποιεί/απενεργοποιεί το φωτισμό του πληκτρολογίου?

11. Ένα data plan 100mb με συνετή χρήση αποκλειστικά για email (10-15 emails max per day) συνήθως χωρίς attachments, με καλύπτει?

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Γιάννης”

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1. Οι αναφορές δεν εμφανίζονται με τον τρόπο που έχεις συνηθίσει σε άλλα κινητά, αλλά φαίνονται δίπλα στο σταλθέν μήνυμα με την ένδειξη "D" (delivered) πάνω στο "τικ" της επιβεβαίωσης αποστολής, όπως φαίνεται παρακάτω:

http://blackberrysync.com/wp-content/uploads/2009/08/screencap6.png

(είναι από έκδοση 5.0 λογισμικού). Αν αυτό λειτουργεί, τότε ναι, είναι απλά παλιά η sim.

2. Έχει Auto Correction.

3. Όχι, δε γίνεται αυτό.

4. Υπάρχει, αρκεί να έχεις έκδοση λογισμικού 5 (μπορείς να το ελέγξεις στο options -> about)

5. Ναι, γιατί είναι λιγότερα τα amber που δίνει η usb από αυτά του φορτιστή (η USB δίνει 500mA αν θυμάμαι καλά, ενώ ο φορτιστής του Storm που έχω εδώ δίνει 700mA). Ισχύει για όλες τις συσκευές σχεδόν αυτό, εκτός από κάποιες πολύ μικρές όπως ipod shuffle.

6. Δε γνωρίζω τέτοιο τρόπο, αλλά για ποιο λόγο; Είναι πολύ μικρό το μέγεθος. Μπορείς όμως να κάνεις συχνά backup με τον desktop manager αν απλά θες να τα κρατήσεις σε περίπτωση ζημιάς της συσκευής.

7. Οι αναπάντητες φαίνονται εκεί απλά σαν πληροφορία. Μπορείς να το απενεργοποιήσεις πηγαίνοντας options -> phone options -> call logging και βάζεις "none".

8. Όχι, μόνο με αθόρυβο προφίλ.

9. Δε γνωρίζω για το 9000.

10. Ναι, έχει αισθητήρα και ρυθμίζεται από τα options -> screen/keyboard -> automatically dim backlight.

11. Ναι, άνετα...

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Thief

1. Εμφανίζει το tick sign άλλα χωρίς το “D”. Εχω OS 4.6. Όταν το συνδέω στο site της Blackberry για updates λέει ότι τρέχει το πιο πρόσφατο λογισμικό. Αν όντως μπορώ να εγκαταστήσω το 5.0 (και πως?) και να έχω αναφορά παράδοσης όπως δείχνεις στα snap shots μου γλιτώνεις 14 € που στοιχίζει η αντικατάσταση SIM.

2. Το auto correction δεν το βρίσκω. Σε τι διαφέρει από το spell checker? Σημειώνω ότι στο αρχικό set up επέλεξα τα αγγλικά ως γλωσσά. Αν αυτό το επηρεάζει πως το αλλάζω? Θα ήταν ευχής έργο να έλυνα το θέμα με το spell checker (και για ελληνικά και για αγγλικά, ει δυνατόν αλλάζοντας τη γλώσσα γραφής με alt+enter να έχω και το αντίστοιχο spell check)

-Points 3-11 OK

 

 

Και πάλι ευχαριστώ

 

one more thing

 

Υπάρχει περίπτωση να είναι¨"βαρύ" το ΟS 5.0 για το Bold9000?

Edited by BB9000
one more thing
Link to comment
Share on other sites

1. Δε γνωρίζω αν σίγουρα θα διορθωθεί αυτό... Το να είναι παλιά η sim είναι μια υπαρκτή πιθανότητα. Σε κάθε περίπτωση, να κάνεις την αναβάθμιση στην έκδοση 5 - είναι σαφώς ανώτερη από την 4.6 που έχεις τώρα από κάθε άποψη, προσθέτει νέα features όπως δόνηση + ήχο κλήσης, είναι πιο σταθερή και πιο γρήγορη (όπως καταλαβαίνεις, δεν υπάρχει θέμα να είναι "βαριά" για το τηλέφωνό σου - αντιθέτως, θα έλεγα...). Κατέβασε από εδώ την τελευταία επίσημη έκδοση (δεν έχει σημασία που είναι από άλλο πάροχο, είναι κοινές οι εκδόσεις) και κάνε την εγκατάσταση με το BBSAK, κάνοντας πρώτα ένα wipe, αφού περνάς στην έκδοση 5.0 (δεν είναι απαραίτητο αλλά προτείνεται) και στη συνέχεια ένα Load OS (θα πρέπει ήδη να έχεις εγκαταστήσει στον υπολογιστή την τελευταία έκδοση λογισμικού που αναφέρω πιο πάνω καθώς και να έχεις αφαιρέσει τυχόν παλαιότερες εγκατεστημένες εκδόσεις - μιλάω για Blackberry Handheld software και όχι για τον Desktop Manager). Να φροντίσεις να κάνεις backup πριν από τη διαδικασία, που συνολικά θα πάρει κάνα 20λεπτο να ολοκληρωθεί (η διαδικασία, όχι το backup).

 

2. Επειδή δε θυμάμαι πλέον τις επιλογές του 9000, προφανώς το spell checker εννοούσα. Πέρνα πρώτα την έκδοση 5.0 όμως, αφού σου δίνει και ελληνικό μενού πέρα από τα υπόλοιπα. Ο γραμματικός έλεγχος λειτουργεί όπως αναφέρεις, αλλάζοντας απλά γλώσσα εισαγωγής κειμένου. Εσένα δε σου λειτουργεί;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Ενώ έχει ελληνικά ως γλώσσα γραφής, δεν υπογραμμίζει τις ανορθόγραφες λέξεις, not even when prompted to do a spell check via the menu.

Δοκιμάζω το update και o θεός βοηθός, καθώς καταλαβαίνεις ότι δεν είμαι και πολύ σχετικός, δεν έχω ουτε καν εγκαταστήσει το desktop manager. Βρήκα και έκδοση O.S. 5.0 για τη Wind, λες να προτιμήσω αύτη ή δεν παίζει ρόλο (είμαι στην cosmote)

 

Κάτι ακόμα, από ότι διαβάζω εκτός και αν η version που θα κατεβάσω είναι της cosmote θα πρέπει να αφαιρέσω το αρχείο του vendor, σωστά? Θα επηρεάσει αυτό την οποιαδήποτε ενεργοποίηση του BIS που όπως προανέφερα δεν έχει γίνει ακόμα η κάποια άλλη υπηρεσία?

Edited by thief
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω πια το 9000 και δε θυμάμαι να σου πω πώς πρέπει να είναι οι ρυθμίσεις... Θυμάμαι πάντως ότι, η συσκευή από default, υπογράμμιζε και διόρθωνε. Δοκίμασε μόλις γίνει η αναβάθμιση, πριν κάνεις restore να ελέγξεις αν λειτουργεί - αν ναι, ίσως είχες κάνει κάποια λάθος ρύθμιση.

 

Η version δεν έχει σημασία από πού είναι και δεν επηρρεάζει την ενεργοποίηση του BIS. Εγώ απλά σου έδωσα την τελευταία official, μπορείς να βάλεις όποια προτιμάς, δεν υπάρχει πρόβλημα :)

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Aσχετο το μήνυμά μου, αλλά ήθελα απλά να πω ότι είναι πανέμορφο τηλέφωνο! Το 9700 δεν με συγκινεί παρόλες τις αυξημένες δυνατότητές του.Το 9000 με το trackball,το σχέδιό του, και το πίσω δερμάτινο κάλυμμα είναι απίθανο! Εχει ελληνικό μενού?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πως μπορω να καταβαζω μονο headers των email?

 

Μην ανοίγεις τα emails :) Αλλά ποιος ο λόγος?

 

Επίσης, με OS5 υπάρχει κάποιος που ΔΕΝ έχει memory leak και παραμένει η μνήμη του τηλεφώνου σε σταθερά επίπεδα μετά από επανεκκίνηση?

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εφτασα σε σημειο πριν wipe και ξανα εγκατασταση λειτουργικού και με 13 περιπου εφαρμογες να χρειαζομαι καθε 4 ωρες bp!!!!!!!!!!!!
bb pin 2564C061
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να καταβαζω μονο headers των email?

 

Το είχα περιγράψει εδώ, για ρίξε μια ματιά...

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια καλησπέρα,

 

Unbrand έχει κάνει κανείς στο Bold του? Και δεν εννοώ να το δουλεύει σε άλλο πάροχο από αυτόν που το πήρε γιατί αυτό είναι το εύκολο αφού στην ελλάδα τα Bold είναι όλα unlocked.

 

Εννοώ να αφαιρέσει τελείως ότι ρυθμίσεις μπορεί να του έχει βάλει μέσα ο ένας πάροχος (που επίσης δεν νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα δεσμευτικές...), μαζί με το splash screen (αρχική οθόνη) που το θεωρώ τρομερά κουραστικό σε ότι κινητό και να έχεις. Επίσης για να κάνεις σωστή δουλεία, αλλάζεις και το κάτω μέρος από το μπροστά καπάκι με ένα απλό μαύρο.

 

Στα ξένα site κυκλοφορεί το εργαλέιο για να το κάνεις μαζί με VSM files αλλά ήθελα να ξέρω αν το δοκίμασε κανείς και ισχύουν όσα λέγονται ή θα το πάρουμε στο χέρι .... :P

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν με ενοχλει το splash screen, αλλα το γεγονος οτι μποοταρει με βονταφον λογκο ενω εχω κοσμοτε ειναι οντως λιγο ακυρο.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα στην παρέα...:)Θα ήθελα τα φώτα σας στο παρακάτω ζήτημα:

 

Μια φίλη μου με 9000Βold δεν μπορεί να λάβει sms παρα μόνο ορισμένα...τα υπόλοιμα της τα βγάζει κενά (σαν να μην μπορεί να διαβάσει τους χαρακτήρες)

 

Δοκίμασα να της στείλω με το Χ1 (windows mobile 6.1) και ενώ λαμβάνει τους ελληνικούς χαρακτήρες δεν βλέπει τα sms με τους Αγγλικούς....(το ανάποδο θα μου φαινόταν πιο λογικό) Δοκίμασα και τα 2 encodings των γραμματοσειρών..αλλά τζίφος.

Πάμε για software upgrade?

 

Eπίσης ο browser βγάζει σφάλμα στη απεικόνιση πολλών σελίδων και δεν τις φορτώνει μέσω wi-fi...στη ρύθμιση hotspot browser.

 

Έχει σύνδεση Cosmote και Υπόψιν ΔΕΝ εχει ενεργοποιήσει ακόμα υπηρεσία BIS παίζει αυτό ρόλο?

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.:)

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση έχει αυτή τη στιγμή το τηλέφωνο; Το πρόβλημα αυτό έχει λυθεί παλαιότερα με sw update.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα!!

εριξα πολυ διαβασμα :) αλλα δεν βρηκα κατι σχετικο(ειδα ομως πολλα καινουργια για εμενα)

Λαμβανω και στελνω e-mail κανονικα αλλα δεν μπορω να ανοιξω attachments

any idea?

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

τα attachment τι τυπου ειναι ? σημειωσε κιολας οτι πρωτα πρεπει να τα κανεις download ..εγω βλεπω κανονικα excel world και φωτο , δεν εχω δοκιμασει κατι αλλο,αα και κατι pdf
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει download ούτε PDF/word/jpg

Μήπως πρέπει να κάνω update software γιατί απο ότι είδα είναι στο 5 και εγώ έχω 3.6?

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν ιδανικό, από πολλές απόψεις, να αναβαθμιστεί το κινητό στην έκδοση 5. Λογικά λείπουν τα attachment services από την υπάρχουσα έκδοσή του.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει download ούτε PDF/word/jpg

Μήπως πρέπει να κάνω update software γιατί απο ότι είδα είναι στο 5 και εγώ έχω 3.6?

 

 

Και βεβαια κανε αναβαθμιση , για να εχεις τα τελευταια πλεονεκτηματα ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαιρετώ τα πλήθη. Βρήκα σε ηλεκτρομάγαζο το bold9000 στα 300 ευρώ. Έχοντας κάνει μια γρήγορη έρευνα, μέχρι αυτά τα χρήματα και με qwerty πληκτρολόγιο θα μπορούσα να πάρω το erickson aspen, nokia c6, erickson x10 mini pro. Ωστόσο η συσκευή της blackberry με εντυπωσίασε περισσότερο από τις υπόλοιπες.

 

Έχω cosmocarta, δεν με ενδοιαφέρει να πληρώνω μηνιαία πρόσβαση στο internet και αφού έψαξα λιγάκι (bis) δυσκολεύομαι να αποκτήσω το blackberry λόγω άγνοιας. Το κινητό είναι άχρηστο χωρίς bis? Μόνο με την κάρτα θα μπορώ να το χαρώ? Αφού έχει wifi θα έχω πρόσβαση στο internet και στις υπηρεσίες του blackberry χωρίς bis και συνδρομή για internet?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον κόπο σας να μου απαντήσετε και θα ήθελα πολύ να με... σπρώξετε στην αγορά του.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τα πλήθη. Βρήκα σε ηλεκτρομάγαζο το bold9000 στα 300 ευρώ. Έχοντας κάνει μια γρήγορη έρευνα, μέχρι αυτά τα χρήματα και με qwerty πληκτρολόγιο θα μπορούσα να πάρω το erickson aspen, nokia c6, erickson x10 mini pro. Ωστόσο η συσκευή της blackberry με εντυπωσίασε περισσότερο από τις υπόλοιπες.

 

Έχω cosmocarta, δεν με ενδοιαφέρει να πληρώνω μηνιαία πρόσβαση στο internet και αφού έψαξα λιγάκι (bis) δυσκολεύομαι να αποκτήσω το blackberry λόγω άγνοιας. Το κινητό είναι άχρηστο χωρίς bis? Μόνο με την κάρτα θα μπορώ να το χαρώ? Αφού έχει wifi θα έχω πρόσβαση στο internet και στις υπηρεσίες του blackberry χωρίς bis και συνδρομή για internet?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον κόπο σας να μου απαντήσετε και θα ήθελα πολύ να με... σπρώξετε στην αγορά του.

 

Καλησπερα και καλως ηρθες , δυστυχως δεν μπορεις να χαρεις και να εχεις ολες τια αρετες του balckberry αν δεν εχεις ενεργοποιησει προγραμμα BIS , χωρις BIS ειναι ενα απλο τηλεφωνο με qwerty πληκτρολογιο.

Τωρα για ιντερνετ μεσω wifi , νομιζω με 3rd εφαρμογες μπορεις να εχεις , αλλα παλι δεν θα εχεις BIS , real time email , απιστευτη συμπιεση κτλ κτλ κτλ , τα εχουμε πει ολα αυτα μεσα στα αναλογα νηματα , ειναι διαθεσιμα για αναγνωση και ενημερωση προς ολους,μπορεις να βρεις εκει και οποια αλλη πληροφορια μπορει να θες.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι γίνεται!

 

Μιας και σε βρήκα πρόθυμο και γρήγορο, εάν τα χρήματα δεν ήταν παράγοντας ποιό από τα δύο θα μου πρότεινες? bold9000 ή bold 9700? (για την δική μου ελαφριά και ερασιτεχνική χρήση) πες όμως και κανένα επιχείρημα έτσι για το μπλα μπλα (όπως βλέπεις μάλλον για τα βατόμουρα τραβάει η δουλειά, φοβερά εύχρηστο μενού αφού πρόλαβα και έπαιξα με κανά δυο...).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά, ένας φίλος με blackberry 9000 έχει ένα θέμα και όποιος μπορεί να βοηθήσει, ευχαριστώ! Καταρχήν έχει περάσει την ελληνική έκδοση 5. Όταν γράφει email στα ελληνικά και το στέλνει, αυτός που το παραλαμβάνει βλέπει πολλά ερωτηματικά και δεν διαβάζονται. Εμφανίζονται σωστά μόνο όταν γράψει στα Αγγλικά ή greeklish.Γιατί συμβαίνει αυτό? Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...