Jump to content

Ολυμπιακοί Αγώνες Πεκίνο 2008


aimilios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 488
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1000 Μπράβο στον Χαράλαμπο! :up:

 

Ο όρος παραολυμπιακοί μου χτυπάει λίγο άσχημα.Δεν μπορούσαν να βρουν άλλη μετάφραση για τα Special Olympics? Παραολυμπιακοί όπως λέμε παρανομία,παραοικονομία? :confused:

Link to comment
Share on other sites

1000 Μπράβο στον Χαράλαμπο! :up:

 

Ο όρος παραολυμπιακοί μου χτυπάει λίγο άσχημα.Δεν μπορούσαν να βρουν άλλη μετάφραση για τα Special Olympics? Παραολυμπιακοί όπως λέμε παρανομία,παραοικονομία? :confused:

 

Παραολυμπιακοί όπως λέμε Paralympics. Πρόκειται για την επίσημη ονομασία τους.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Paralympic_Games

Link to comment
Share on other sites

1000 Μπράβο στον Χαράλαμπο! :up:

 

Ο όρος παραολυμπιακοί μου χτυπάει λίγο άσχημα.Δεν μπορούσαν να βρουν άλλη μετάφραση για τα Special Olympics? Παραολυμπιακοί όπως λέμε παρανομία,παραοικονομία? :confused:

 

Εχεις απολυτο δικαιο, ουτε και εμενα μου αρεσει ο τιτλος. Επισης ακουγα ενα αθλητη να λεει με χαμογελο οτι ηταν ευχαριστημενος , που πηγε πολυς κοσμος , και καταλαβα οτι αυτοι οι ολυμπιακοι που ηταν οι χειροτεροι τηλεοπτικα για εμας , για τους παραολυμπιονικες πρεπει να ηταν οι καλυτεροι! Ασε που αξιζουν περισσοτερο τον τιτλο Ολυμπιονικες γιατι και πιο κοντα στο πνευμα του ολυμπισμου ειναι και πολλοι λιγοτεροι (ελαχιστοι ) ειναι οι ντοπε πρωταθλητες!

 

Ντου γιου νόου χου Άι αμ;

 

Πάλι δώσαμε τα φώτα του πολιτισμού, δια στόματος του αρχηγού της ελληνικής αποστολής (και συζύγου της ΥΠΕΞ) Ισίδωρου Κούβελου αυτή τη φορά. Εύγε!

 

Αισχος! Οι τιτλοι θα μας φανε!

Link to comment
Share on other sites

Παραολυμπιακοί όπως λέμε Paralympics. Πρόκειται για την επίσημη ονομασία τους.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Paralympic_Games

 

Έστω ότι είναι έτσι(εγώ γιατί το βλέπω παντού Special Olympics?) ,στα ελληνικά πάντως δεν ακούγεται καλά το Παραολυμπιακοί.

Link to comment
Share on other sites

Το χρυσό μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο ανδρών στην κατηγορία S2, με χρόνο 1:04.85 κατέκτησε ο Γιώργος Καπελλάκης.

 

Να σημειώσουμε ότι αυτό είναι το δεύτερο χρυσό μετάλλιο για τα ελληνικά χρώματα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου, καθώς και ο Γιώργος Ταϊγανίδης στα 100μ ελεύθερο της κολύμβησης είχε ανέβει στο πρώτο σκαλί του βάθρου.

 

Ο Έλληνας αθλητής μετά το τέλος της κούρσας, εμφανώς συγκινημένος, ξέσπασε σε λυγμούς. Για την ιστορία δεύτερος τερμάτισε ο Ρώσος Ντμίτρι Κοκάρεφ με χρόνο 1:05.15, και τρίτος ο Βρετανός Τζιμ Άντερσον, με χρόνο 1:06.09.

 

 

 

 

http://www.zougla.gr/news.php?id=8126

 

 

 

 

εχω να πω απλα πως αν καποιος αθλητης επερνε χρυσο στους ολυμπιακους,μεχρι και εκτακτο δελτιο θα βγαζαν τα καναλια για να μας ενημερωσουν...να μην μιλησουμε για τις θεσεις εργασιας που προσφερονται.

στα παιδια αυτα που αξιζουν πολυ περισσοτερα,τιποτα...

οχι εκτακτο δελτιο,ορισμενα καναλια δε το ανεφεραν καν!

 

:down:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Το χρυσό μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο ανδρών στην κατηγορία S2, με χρόνο 1:04.85 κατέκτησε ο Γιώργος Καπελλάκης.

 

Να σημειώσουμε ότι αυτό είναι το δεύτερο χρυσό μετάλλιο για τα ελληνικά χρώματα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου, καθώς και ο Γιώργος Ταϊγανίδης στα 100μ ελεύθερο της κολύμβησης είχε ανέβει στο πρώτο σκαλί του βάθρου.

 

Ο Έλληνας αθλητής μετά το τέλος της κούρσας, εμφανώς συγκινημένος, ξέσπασε σε λυγμούς. Για την ιστορία δεύτερος τερμάτισε ο Ρώσος Ντμίτρι Κοκάρεφ με χρόνο 1:05.15, και τρίτος ο Βρετανός Τζιμ Άντερσον, με χρόνο 1:06.09.

 

 

 

 

http://www.zougla.gr/news.php?id=8126

 

 

 

 

εχω να πω απλα πως αν καποιος αθλητης επερνε χρυσο στους ολυμπιακους,μεχρι και εκτακτο δελτιο θα βγαζαν τα καναλια για να μας ενημερωσουν...να μην μιλησουμε για τις θεσεις εργασιας που προσφερονται.

στα παιδια αυτα που αξιζουν πολυ περισσοτερα,τιποτα...

οχι εκτακτο δελτιο,ορισμενα καναλια δε το ανεφεραν καν!

 

:down:

 

Ακριβώς.Πολλά συγχαρητήρια στην ελληνική αποστολή.

Άξια τα παιδιά.Ήρωες.

Link to comment
Share on other sites

πειτε κιολας οτι οι αθλητες μας των ολυμπιακων δε καταφεραν να παρουν ουτε ενα χρυσο.....τους εξεθεσαν οι αθλητες των παραολυμπιακων,μπραβο σε ολους εισαστε ΑΞΙΟΙ
Link to comment
Share on other sites

εχω να πω απλα πως αν καποιος αθλητης επερνε χρυσο στους ολυμπιακους,μεχρι και εκτακτο δελτιο θα βγαζαν τα καναλια για να μας ενημερωσουν...να μην μιλησουμε για τις θεσεις εργασιας που προσφερονται.

στα παιδια αυτα που αξιζουν πολυ περισσοτερα,τιποτα...

οχι εκτακτο δελτιο,ορισμενα καναλια δε το ανεφεραν καν!

 

:down:

Και εγώ αυτό ακριβώς σκέφτηκα χθες.Συγκεκριμένα θυμάμαι ότι όταν η Δεβετζή πήρε το χάλκινο είχαν κατευθείαν έκτακτο να μας το πουν.Μιλάμε ούτε λεπτό δεν είχε περάσει και διέκοψαν για να το αναφέρουν.Για το παρολυμπιονίκη που πήρε χρυσό τίποτα.Τεράστια διάκριση:down:

 

Οι έλληνες παραολυμπιονίκες πήραν αν δεν κάνω λάθος 13 μετάλλια μέχρι τώρα.Συγχαρητήρια:bow:

Link to comment
Share on other sites

εχω να πω απλα πως αν καποιος αθλητης επερνε χρυσο στους ολυμπιακους,μεχρι και εκτακτο δελτιο θα βγαζαν τα καναλια για να μας ενημερωσουν...να μην μιλησουμε για τις θεσεις εργασιας που προσφερονται.

στα παιδια αυτα που αξιζουν πολυ περισσοτερα,τιποτα...

οχι εκτακτο δελτιο,ορισμενα καναλια δε το ανεφεραν καν!

 

Και εγώ αυτό ακριβώς σκέφτηκα χθες.Συγκεκριμένα θυμάμαι ότι όταν η Δεβετζή πήρε το χάλκινο είχαν κατευθείαν έκτακτο να μας το πουν.Μιλάμε ούτε λεπτό δεν είχε περάσει και διέκοψαν για να το αναφέρουν.Για το παρολυμπιονίκη που πήρε χρυσό τίποτα.Τεράστια διάκριση:down:

 

Θα κάνω το δικηγόρο του διαβόλου: τα κανάλια είναι (ως ένα βαθμό) καθρέφτης της κοινωνίας μας. Πόσοι από εμάς ασχολούνται με τους Παραολυμπιακούς σε σχέση με το πόσοι έβλεπαν τους Ολυμπιακούς;

 

Φαντάζομαι ότι οι Αγώνες μεταδίδονται (πείτε μου αν έχω άδικο) όπως και οι Ολυμπιακοί. Συγκρίνεται τις θεαματικότητες και θα δείτε πόσος κόσμος ασχολείται.

 

Το θέμα δεν "πουλάει" και σε αυτό δεν ευθύνονται μόνο τα κανάλια.

 

Προσοχή: απλά περιγράφω μια κατάσταση - δε συμφωνώ μαζί της.

 

A και κάτι άλλο. Κάποια σοβαρά κανάλια θα το αναφέρουν. Πχ δε νομίζω να περάσει απαρατήρητο στο δελτίο της ΕΡΤ ή του ΣΚΑΙ. Τώρα όποιος περιμένει πχ από το Αλτερ μάλλον φταίει κι ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει ο Χαράλαμπος Ταϊγανίδης στους Παραολυμπιακούς αγώνες του Πεκίνου καθώς την Κυριακή (14/09) κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 100μ. ύπτιο στην κατηγορία S13 κάνοντας παράλληλα παγκόσμιο ρεκόρ. Ο Έλληνας Παραολυμπιονίκης τερμάτισε με 59,85’’ και έφτασε τα πέντε μετάλλια στη διοργάνωση!

 

link

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κι ομως..

στο αντιστοιχο χαλκινο της δεβετζη(και μαγκια της που πηρε το χαλκινο εδω που τα λεμε) ολα τα καναλια(πλην σκαι νομιζω) εκαναν εκτακτο.και στο δελτιο ηταν πρωτη ειδηση..

στο χρυσο των παραολυμπιακων,οχι εκτακτο,η ειδηση αναφερθηκε προς το τελος....

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

κι ομως..

στο αντιστοιχο χαλκινο της δεβετζη(και μαγκια της που πηρε το χαλκινο εδω που τα λεμε) ολα τα καναλια(πλην σκαι νομιζω) εκαναν εκτακτο.και στο δελτιο ηταν πρωτη ειδηση..

στο χρυσο των παραολυμπιακων,οχι εκτακτο,η ειδηση αναφερθηκε προς το τελος....

 

To κατάλαβα αυτό. Αυτό που έγραψα ήταν για να εξηγήσει ΓΙΑΤΙ συμβαίνει αυτό. Οπότε μάλλον ή δε με κατάλαβες ή δε σε κατάλαβα. Ή και τα 2

Link to comment
Share on other sites

ουτε το ενα,ουτε το αλλο,ουτε το παραλλο..

 

απλα αφησα ασχολιαστο το 1ο σκελος του ποστ σου :p

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...