Jump to content

Ιδιωτικό Συμφωνητικό Συμβίωσης


bianca76
 Κοινοποίηση

Ιδιωτικό Συμφωνητικό Συμβίωσης:Υπέρ ή κατά  

130 members have voted

  1. 1. Ιδιωτικό Συμφωνητικό Συμβίωσης:Υπέρ ή κατά

    • Είμαι υπέρ!
      91
    • Είμαι κατά!
      39


Recommended Posts

Για να καταλαβω.Το συμφωνιτικο αυτο προστατευει νομικα τη γυναικα ωστε να μην μηνει ''ξεκρεμαστη'' και αβοηθητη σε περιπτωση χωρισμου και ειδικα αν υπαρχει και καποιο παιδι στη μεση πραγμα το οποιο θα ηταν δυσκολο στην περιπτωση που ο αντρας της την εγκατελειπε.Αυτο το συμφωνιτικο πως δηλαδη νομιμοποιει τους ομοφυλοφιλους???Καποιος δεν θα πρεπει να αναλαβει το ρολο της γυναικας ωστε να προστατευθει νομικα σε περιπτωση χωρισμου αφου ουσιαστικα αυτο προβλεπει και αυτο το χαρτι.Θα το παιξουν κορωνα γραμματα ???Σας πεταξαν μια μπουρδα οι νεοπλουτοι φουστιδες(οπως ανεφερε και ο chris7) και αμεσως να την υποστιριξετε.Πειτε μου πια θα ειναι τα δικαιωματα τους???Η μειωση θητειας απο το στρατο(πραγμα αδυνατο γιατι δεν θα παν καθολου στρατο) η μια υοθεσια παιδιου πραγμα επισης αδυνατο αφου ο νομος απαγορευει σε ομοφυλοφυλα ζευγαρια υοθετηση.Για πειτε μου???Το μονο πραγμα που θα γινει ειναι να τους βλεπουμε να κυκλοφορουν αγκαλιτσες και φιλακια δημοσιως σε ΠΟΛΥ μεγαλυτερο βαθμο απ οτι τωρα,να τους βλεπουν τα παιδια μας και φυσικα να αυξανεται ο αριθμος των ομοφυλοφιλων και να επικρατησει η αποψη:δοκιμη και με τα δυο φυλα και επιλογη.Αν με αυτες τις προοδευτικες σκεψεις νομιζετε οτι θα παμε μπροστα τι να πω......
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 180
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιατί το παιδεύετε ρε παιδιά, αφού ο καθένας έχει την άποψή του και δεν πρόκειται να δεχτεί τις απόψεις του άλλου...

 

Κάθε θέμα που έχει έστω και κάποιες αποχρώσες ενδείξεις ότι πάει προς παρεκτροπή, θα έπρεπε να κλειδώνει εξαρχής.

 

Και το θέμα αυτό από τη στιγμή που ακουμπά σε θέματα ηθικής/θρησκείας/ιδεολογίας κλπ (ή αν θέλετε, από τη στιγμή που κάποιοι το οδηγούν σε αυτή την κατεύθυνση ;)), θα έπρεπε να έχει ήδη κλειδωθεί.

 

Εξάλλου, το μόνο που θα καταφέρετε ορισμένοι είναι να γίνει ό,τι έγινε με άλλο thread και λίγο καιρό πριν, δηλαδή να κλειδωθεί.

 

 

Με αυτό τον τρόπο δε θέλω να σας ξενερώσω, ούτε να κάνω υποδείξεις περί του moderating, απλά εκφράζω τις αμφιοβολίες μου για τη χρησιμότητα του παρόντος thread.

 

Φιλικά. :bow:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

και τελος πια θα ειναι τα δικαιωματα που θα υπερασοιστης αν (χτηπα ξυλο)τα παιδια ειναι ομοφυλοφιλα??ειμαι περιεργος να ακουσω?
Μεταξύ άλλων, το δικαίωμα να ζήσει με τον (ή την) ομοφυλόφιλο (ή ομοφυλόφιλη) σύντροφό του (ή της) και να είναι νομικά κατοχυρωμένος(η). Τόσο απλά.-

Γιατί το παιδεύετε ρε παιδιά, αφού ο καθένας έχει την άποψή του και δεν πρόκειται να δεχτεί τις απόψεις του άλλου...

 

Κάθε θέμα που έχει έστω και κάποιες αποχρώσες ενδείξεις ότι πάει προς παρεκτροπή, θα έπρεπε να κλειδώνει εξαρχής.

 

Και το θέμα αυτό από τη στιγμή που ακουμπά σε θέματα ηθικής/θρησκείας/ιδεολογίας κλπ (ή αν θέλετε, από τη στιγμή που κάποιοι το οδηγούν σε αυτή την κατεύθυνση ;)), θα έπρεπε να έχει ήδη κλειδωθεί.

 

Εξάλλου, το μόνο που θα καταφέρετε ορισμένοι είναι να γίνει ό,τι έγινε με άλλο thread και λίγο καιρό πριν, δηλαδή να κλειδωθεί.

 

 

Με αυτό τον τρόπο δε θέλω να σας ξενερώσω, ούτε να κάνω υποδείξεις περί του moderating, απλά εκφράζω τις αμφιοβολίες μου για τη χρησιμότητα του παρόντος thread.

 

Φιλικά. :bow:

Με αυτή την λογική δεν θα έπρεπε να υπήρχει θέμα αν δεν συμφωνούσαν όλοι. :worry: Κοίτα, σκοπός κάθε τέτοιου θέματος (όπως και πιο «απλών» όπως οι διαξιφισμοί για κινητά) είναι να ανταλλάξουμε επιχειρήματα (όσο γίνεται) και κάποιος που δεν έχει διαλέξει κάποια πλευρά να τα διαβάσει και να πάρει (αν θέλει) θέση. Σε πολύ προχωρημένο στάδιο, κάποιος άλλος να αλλάξει «στρατόπεδο» ή, έστω, να «μαλακώσει» την θέση του.

 

Διάλογος λέγεται... ;)

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Διάλογος λέγεται... ;)

 

Ο οποίος όμως θα πρέπει να γίνεται χωρίς ειρωνείες και χωρίς να κοροϊδεύουμε τον συνομιλητή μας.Επίσης χωρίς να παραβούμε κάποιον από τους ΟΠΧ.Γενικά μιλάω, για όλους :)

 

Να κάνω μια άσχετη ερώτηση και συνεχίστε την κουβέντα σας..

Αυτό το συμφωνητικό πότε μπήκε στην ζωή μας;Πότε αρχίσαμε να μαθαίνουμε την ύπαρξή του;Πριν 1 χρόνο;2 ή 5;Ας πούμε τόσο.Μέχρι τότε λοιπόν δεν υπήρχαν ομοφυλόφιλοι;Ή μήπως περίμεναν το ιδιωτικό συμφωνητικό για να εκδηλώσουν τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις;

Δεν είναι δυνατόν λοιπόν να λέμε ότι η ύπαρξη ενός τέτοιου συμφωνητικού θα οδηγήσει τους νέους στην ομοφυλοφιλία...Ούτε στον μεσαίωνα να είμασταν.

Link to comment
Share on other sites

Πώς βλέπουμε ως Έλληνες αυτή τη νέα ρύθμιση?Είστε υπέρ ή κατα?Πού αποσκοπεί η εφαρμογή της? Πρέπει να εφαρμοστεί απο τα ζευγάρια που συμβιώνουνε?

 

 

μου ειναι αδιαφορο..δεν ειμαι ουτε υπερ ουτε κατα.αν θελω να παντρευτω με πολιτικο γαμο,θα κανω πολιτικο..αν με θρησκευτικο με θρησκευτικο,αν δεν θελω δεν παντρευομαι καν.

το πρεπει μου κανει λιγο εξαναγκαστικο..προτιμω να λεω πως ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει:)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

το "I don't give a ****" γιατί δεν υπάρχει ως απάντηση?

 

τόσος διάλογος πια για το πως οι ομοφυλόφυλοι θα χρησιμοποιούν το συμβόλαιο..αφού υπογράφουν όλα τα άλλα συμβόλαια θα υπογράφουν και αυτό, ποιά η διαφορά?

 

εξάλλου στο Ελλάντα όλοι βρίζουν τους θεσμούς και όλοι (ναι και οι ομοφυλόφυλοι) ονειρεύονται τον τέλειο γάμο..δώστε γάμους στο λαό..:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

http://img340.imageshack.us/img340/9646/2660880cq3.jpg

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Tελικα το ιδιωτικο συμφωνητικο δεν θα καλυπτει τους ομοφυλοφιλους.

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Παλι καλα.Αν και νομιζω πως απο την αρχη που συζητηθηκε η προταση δεν αναφερθηκε πουθενα στο οτι θα νομιμοποιηθουν οι γαμοι των ομοφυλοφυλων.Αναφερθηκε πως θα ειναι ενα χαρτι το οποιο θα υπογραφουν τα ζευγαρια που δεν θελουν να παντρευτουν ωστε να προστατευθει νομικα η γυναικα.Τωρα αν τα ζωα της TV και καποιοι αλλοι προσπαθησαν να πουν οτι θα ισχυσει και η νομιμοποιηση των ομοφυλοφυλων με τον ενα η τον αλλο τροπο απλα δεν πετυχαν αυτο που ηθελαν.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Mήπως έχει κανείς υπόψη του αν έχει προκύψει κάποια συζήτηση σχετικά με την συνταγματικότητα του νόμου αυτού, όσον αφορά την μη εφαρμογή του σε ομόφυλα ζευγάρια?

Δεν είμαι σίγουρη αν έχει τεθεί τέτοιο θέμα (και αν υπάρχει όντως)

- θα με ενδιέφερε να διαβάσω απόψεις πάνω σ'αυτό.

 

Κατά τ' άλλα είμαι υπέρ.

Προσωπικά δεν θα το επέλεγα για τον εαυτό μου, αλλά φυσικά και είναι μια σωστή και ευπρόσδεκτη ρύθμιση, αφού δίνει μια δυνατότητα επιλογής, και κυρίως σε περίπτωση που θα επεκταθεί και στα ομόφυλα ζευγάρια.

Όπως είναι αυτή τη στιγμή, έχω κάποιες αμφιβολίες ως προς την πραγματική του χρησιμότητα, δεδομένου ότι σε αρκετά σημαντικά θέματα τα ετερόφυλα ζευγάρια καλύπτονταν ήδη από την υπάρχουσα νομοθεσία (αναγνώριση παιδιού εκτός γάμου κλπ), αλλά σίγουρα η ύπαρξη του συμφώνου δεν βλάπτει και κανέναν. ;)

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Tελικα το ιδιωτικο συμφωνητικο δεν θα καλυπτει τους ομοφυλοφιλους.

Αυτό είναι παγκόσμια πρωτοτυπία και ξεκάθαρη ρατσιστική αντιμετώπιση από το επίσημο κράτος.

 

Πάλι θα ρεζιλευτούμε, όπως και στο παρελθόν (βλέπε βασικό μέτοχο). Να τους χαιρόμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι παγκόσμια πρωτοτυπία και ξεκάθαρη ρατσιστική αντιμετώπιση από το επίσημο κράτος.

 

Πάλι θα ρεζιλευτούμε, όπως και στο παρελθόν (βλέπε βασικό μέτοχο). Να τους χαιρόμαστε!

 

Και τι δηλαδη θα κανουμε οτι και οι αλλοι.Οτι μπουρδα μας λεν θα πρεπει να την εφαρμοζουμε???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και τι δηλαδη θα κανουμε οτι και οι αλλοι.Οτι μπουρδα μας λεν θα πρεπει να την εφαρμοζουμε???

Όχι... Το αυτονόητο όμως ναι.

 

Υγ: Και δε μας είπε κανείς να το εφαρμόσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψή μου, οι ομοφυλόφιλοι ας αρκεστείτε στην σχέση που έχετε. Δεν μπορώ να καταλάβω το νόημα του να παντρευτούν δύο ομοφυλόφιλοι. Μήπως και αποκτήσουν παιδιά εκτός γάμου??:lol:Ή μήπως θέλουν να φανε κουφέτα και να τους ευχηθούμε να ζήσουνε και καλούς απογόνους??:)
Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψή μου, οι ομοφυλόφιλοι ας αρκεστείτε στην σχέση που έχετε. Δεν μπορώ να καταλάβω το νόημα του να παντρευτούν δύο ομοφυλόφιλοι. Μήπως και αποκτήσουν παιδιά εκτός γάμου??:lol:Ή μήπως θέλουν να φανε κουφέτα και να τους ευχηθούμε να ζήσουνε και καλούς απογόνους??:)

Το πρόβλημα σου είναι ότι δεν μπορείς να διακρίνεις το να μη συμπαθείς κάποιον (καλώς ή κακώς) από το να του αρνείσαι τα ίδια δικαιώματα με σένα.

 

Πχ κι εγώ μπορεί να μη χωνεύω τους μάρτυρες του Ιεχωβά (υποθετικό παράδειγμα), αλλά δε θα αρνηθώ ότι έχουν τα ίδια δικαιώματα με μένα, από τη στιγμή που πληρώνουμε όλοι τους ίδιους φόρους.

 

Το πρώτο λοιπόν είναι δικαίωμα σου, κανείς δεν κάνει παρέα με κανέναν με το στανιό, το δεύτερο όμως είναι αντισυνταγματικό. Σκέψου το αν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως θελουνε να ειναι κατοχυρωμενοι και νομικα. Εννοειται οτι δεν ειναι για τα ρυζια και για τα κουφετα.

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα σου είναι ότι δεν μπορείς να διακρίνεις το να μη συμπαθείς κάποιον (καλώς ή κακώς) από το να του αρνείσαι τα ίδια δικαιώματα με σένα.

 

Πχ κι εγώ μπορεί να μη χωνεύω τους μάρτυρες του Ιεχωβά (υποθετικό παράδειγμα), αλλά δε θα αρνηθώ ότι έχουν τα ίδια δικαιώματα με μένα, από τη στιγμή που πληρώνουμε όλοι τους ίδιους φόρους.

 

Το πρώτο λοιπόν είναι δικαίωμα σου, κανείς δεν κάνει παρέα με κανέναν με το στανιό, το δεύτερο όμως είναι αντισυνταγματικό. Σκέψου το αν μπορείς.

Ποιός σου είπε ότι δεν τους χωνεύω? Σε πληροφορώ πως έχω ένα φίλο ομοφυλόφιλο και μια χαρά παρέα κάνουμε. Και ο ίδιος αρκείται στην σχέση που έχει και δεν ζητάει γάμους και πράσσινα άλογα. Αν θέλετε γάμους κάντε μια βόλτα στην Ολλαδνδία που εκεί είναι "πιο πολιτισμένοι" άνθρωποι από εμάς. χαχα. Εκει θα σας συμπεριφερθούν πιο ανθρώπινα και θα σας παντρέψουν. Τί σκάτε. Δύο τσιγάρα δρόμος.

 

Και στο κάτω κατω για να απορίπτουν τους ομοφυλόφιλους από το σύμφωνο κάποιος λόγος θα υπάρχει για να το κάνουν. Ας σεβαστούμε και αυτούς που είναι κατά. Μην τα βλέπετε μονόπλευρα. Διαφορετική η ηθική του καθενός από εμάς.:)

Link to comment
Share on other sites

Προφανως θελουνε να ειναι κατοχυρωμενοι και νομικα. Εννοειται οτι δεν ειναι για τα ρυζια και για τα κουφετα.

 

ναι αλλα υπαρχουν και τα ηθικα!!

...τα οποια δεν περνουν απο κατοχυρωσεις και συμβιβασμους αλλα μονο απο αξιες και ηθη!!φιλικα!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψή μου, οι ομοφυλόφιλοι ας αρκεστείτε στην σχέση που έχετε. Δεν μπορώ να καταλάβω το νόημα του να παντρευτούν δύο ομοφυλόφιλοι. Μήπως και αποκτήσουν παιδιά εκτός γάμου??:lol:Ή μήπως θέλουν να φανε κουφέτα και να τους ευχηθούμε να ζήσουνε και καλούς απογόνους??:)

 

Το θέμα είναι για το ιδωτικό συμφωνητικό συμβίωσης.

 

Δεν μπορεί η πολιτεία προφανώς να υποχρεώσει την οποιαδήποτε θρησκευτική οργάνωση (είτε λέγεται Εκκλησία της Ελλάδος, είτε Hellenic Scientologists είτε οτιδήποτε) να παντρεύει τους gay. Κάθε οργανισμός έχει τους κανόνες του, και ορίζει ο ίδιος ποιους και ποιες δέχεται.

 

Αυτό που ΜΠΟΡΕΙ να κάνει η πολιτεία είναι να κατοχυρώσει νομικά τα gay ζευγάρια, όπως κατοχυρώνει και αναγνωρίζει τα ετερόφυλα ζευγάρια. ΠΟΥ είναι το περίεργο/κατακριτέο σε αυτό; Δεν μπορεί κάποιος να λέει ότι "δεν έχει πρόβλημα με τους gay" και την ίδια στιγμή να απορρίπτει την έννοια ενός τέτοιο συμφωνητικού...

 

 

Όσον αφορά τις δηλώσεις Χατζηγάκη ότι δεν θα καλύπτονται οι gay, εγώ είμαι της άποψης ότι τα λένε αυτά για να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις. Εν τέλει θα γίνει κάποια προσφυγή σε αρμόδοιο όργανο, και θα επιτραπεί η υπογραφή του συμφώνου από gay ζευγάρια...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω πιστευω οτι θα γινει αυτο στο τέλος. Αντε γιατι μας επρηξαν τους δολιους τηλεθεατες η Βλάμη κι ο Βαλλιανατος...

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι για το ιδωτικό συμφωνητικό συμβίωσης.

 

Δεν μπορεί η πολιτεία προφανώς να υποχρεώσει την οποιαδήποτε θρησκευτική οργάνωση (είτε λέγεται Εκκλησία της Ελλάδος, είτε Hellenic Scientologists είτε οτιδήποτε) να παντρεύει τους gay. Κάθε οργανισμός έχει τους κανόνες του, και ορίζει ο ίδιος ποιους και ποιες δέχεται.

 

Αυτό που ΜΠΟΡΕΙ να κάνει η πολιτεία είναι να κατοχυρώσει νομικά τα gay ζευγάρια, όπως κατοχυρώνει και αναγνωρίζει τα ετερόφυλα ζευγάρια. ΠΟΥ είναι το περίεργο/κατακριτέο σε αυτό; Δεν μπορεί κάποιος να λέει ότι "δεν έχει πρόβλημα με τους gay" και την ίδια στιγμή να απορρίπτει την έννοια ενός τέτοιο συμφωνητικού...

 

 

Όσον αφορά τις δηλώσεις Χατζηγάκη ότι δεν θα καλύπτονται οι gay, εγώ είμαι της άποψης ότι τα λένε αυτά για να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις. Εν τέλει θα γίνει κάποια προσφυγή σε αρμόδοιο όργανο, και θα επιτραπεί η υπογραφή του συμφώνου από gay ζευγάρια...

Όπως είπε και ο chris7, δεν είναι μόνο τα νομικά στο παιχνίδι αλλά και τα ηθικά. Και για πάρα πολλούς τα ηθικά υπερισχύουν.

 

Η Ελλάδα είναι μία χώρα των παραδόσεων, που τηρεί τα ήθη και τα έθιμά της και τέτοιοι προοδευτισμοί δεν χωράνε κατά την άποψή μου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο chris7, δεν είναι μόνο τα νομικά στο παιχνίδι αλλά και τα ηθικά. Και για πάρα πολλούς τα ηθικά υπερισχύουν.

 

Η Ελλάδα είναι μία χώρα των παραδόσεων, που τηρεί τα ήθη και τα έθιμά της και τέτοιοι προοδευτισμοί δεν χωράνε κατά την άποψή μου.

το ιδιο ακριβως δεν ελεγαν παλαιοτερα για το θεμα της παρθενιας???
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...