Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond (P3700)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Υπάρχει λύση αλλά πρέπει να περάσεις HSPL και να "χαλάσεις" την εγγύηση σου. Λέω να χαλάσεις κι όχι να χάσεις γιατί μπορείς να το επαναφέρεις μετά. Για περισσότερα http://www.navimania.gr/showthread.php?t=9568 και http://www.navimania.gr/showthread.php?t=9552

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση όπως επίσης και τους lefmangr και gregmits για τα μηνύματά τους. Διάβασα λίγο αυτά που μου έστειλες αλλά επειδή δεν είμαι πολύ σχετικός δεν είμαι ακόμη σίγουρος αν μπορώ να τα καταφέρω. Το δικό μου Diamond που είναι Vodafone έχει κάποια διαφορετική rom? Θα τη βρώ κάπου να την κάνω backup? Επίσης αφού το S/N μου δεν μου το αναγνωρίζει το site της HTC που θα βρω τη νέα rom για να την περάσω? Συγνώμη για το μέγεθος άλλα έχω πολλές απορίες.

Link to comment
Share on other sites

αιδια καλημερα.εχω περασει το x volumecontrol diamond by swtos για να αυξησω την ενταση .το βρισκω στο μενου μεσω exlorer αλλα δεν δεν τρεχει .μπορει καποιος να βοηθησει

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το δικό μου Diamond που είναι Vodafone έχει κάποια διαφορετική rom? Θα τη βρώ κάπου να την κάνω backup?

 

Τα της vodafone φοράνε διαφορετική ROM, δεν ξέρω εάν υπάρχει κάτι.

 

Επίσης αφού το S/N μου δεν μου το αναγνωρίζει το site της HTC που θα βρω τη νέα rom για να την περάσω? Συγνώμη για το μέγεθος άλλα έχω πολλές απορίες.

 

Μπες και στο Ασιατικό να δεις εάν σου το βρίσκει εκεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου Diamond που είναι Vodafone έχει κάποια διαφορετική rom? Θα τη βρώ κάπου να την κάνω backup? Επίσης αφού το S/N μου δεν μου το αναγνωρίζει το site της HTC που θα βρω τη νέα rom για να την περάσω?

 

Η official rom υπάρχει και αλλού, αν το αποφασίσεις μπορούμε να σε βοηθήσουμε να τη βρεις. Τώρα για επαναφορά της συσκευής σου σε stock, αφού είναι vodafone, δεν ξέρω να σου πω ακριβώς. Πρέπει να δεις τί SPL φοράει με τον τρόπο που λέει στο navimania. Μετά ψάξε να δεις αν μπορείς να κατεβάσεις κάποια επίσημη rom της vodafone. Συγνώμη που δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω.

Edit: Με πρόλαβε..

Edit2: Η Rom είναι ελληνική;

 

Φίλε μου, κάτι βρήκα. Στο xda υπάρχει το 1.93 SPL για επαναφορά. Αν η συσκευή σου φοράει την 1.93 της vodafone λογικά αυτό θα είναι και το SPL της. Οπότε μετά θα μπορείς μάλλον να κάνεις επαναφορά. Αν λέω κάτι λάθος διορθώστε με.

Την Stock 1.93 rom της vodafone τη βρίσκεις εδώ

Link to comment
Share on other sites

Η official rom υπάρχει και αλλού, αν το αποφασίσεις μπορούμε να σε βοηθήσουμε να τη βρεις. Τώρα για επαναφορά της συσκευής σου σε stock, αφού είναι vodafone, δεν ξέρω να σου πω ακριβώς. Πρέπει να δεις τί SPL φοράει με τον τρόπο που λέει στο navimania. Μετά ψάξε να δεις αν μπορείς να κατεβάσεις κάποια επίσημη rom της vodafone. Συγνώμη που δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω.

Edit: Με πρόλαβε..

Edit2: Η Rom είναι ελληνική;

 

Λοιπον σας γράφω πληροφορίες για τη συσκευή μου μήπως μπορέσετε να με βοηθήσετε. Υπενθιμίζω ότι είναι Vodafone.

ROM 1.93.168.2 ELL 08/27/08

ΡΑΔΙΟ 1.00.25.05

ΠΡΩΤΟΚ. 52.29.25.12U

SPL 1.93.0000

PSOC-Diam STAGE_PNT v 0x32

Μπορώ να κάνω κάτι για backup και επαναφορά όταν το χρειαστώ. Ευχαριστώ και πάλι.

Edit: gregmits με πρόλαβες. Ναι όπως βλέπεις αυτό είναι το SPL. Να προχωρήσω άφοβα?

Link to comment
Share on other sites

To SPL υπάρχει. H ελληνική rom που στο **$#^% είναι;

Το link που σου δίνω είναι για την αγγλική vodafone, όχι για την ελληνική. Δεν ξέρω αν δέχονται για service τη συσκευή με αγγλική rom.

 

Ε, με καίνε το μυαλό! Δε γίνεται να μην υπάρχει ελληνική voadfone rom για να κατεβάσεις κάπου! Έχω ψάξει όλο το site της vodafone.gr και δεν βρίσκω firware update. Αν πραγματικά δεν υπάρχει είναι το λιγότερο απαράδεκτοι.. Περίμενε και τον athanasso να μπει μπας και μπορέσει να βοηθήσει αυτός.

Link to comment
Share on other sites

To SPL υπάρχει. H ελληνική rom που στο **$#^% είναι;

Το link που σου δίνω είναι για την αγγλική vodafone, όχι για την ελληνική. Δεν ξέρω αν δέχονται για service τη συσκευή με αγγλική rom.

 

Ναι το κοίταξα κι εγώ. Κάτι αντίστοιχο στην ελληνική Vodafone σαν αυτό που μου δωσες δεν υπάρχει. Μήπως να πάρω ένα τηλ να τους ρωτήσω?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν καλό πιστεύω..

Πιθανότατα βέβαια θα είναι ντιπ άσχετοι και δε θα ξέρουν να σου πουν..

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το link που σου δίνω είναι για την αγγλική vodafone, όχι για την ελληνική. Δεν ξέρω αν δέχονται για service τη συσκευή με αγγλική rom.

 

Φοβάμαι ότι δεν μπαίνει χωρίς ξεκλείδωμα, συνεπώς δεν υποστηρίζεται επίσημα από την Vodafone.

 

Για την επίσημη ελληνική Vodafone... δεν την έχω δει κάπου!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν καλό πιστεύω..

Πιθανότατα βέβαια θα είναι ντιπ άσχετοι και δε θα ξέρουν να σου πουν..

 

Λοιπόν μίλησα. Στην αρχή με μια κοπέλα η οποία όπως προέβλεψες δεν είχε ιδέα. Μετά με συνέδεσε με το service, όπου μου είπαν ότι η ελληνική δεν είναι έτοιμη και της κάνουν κάποιες δοκιμές και ότι σύντομα θ' ανέβει στο site της ελληνικής Vodafone. Το πόσο σύντομα δεν το ήξερε. Επίσης μου είπε ότι αν βάλω αγγλική Rom ή οπιαδήποτε άλλη ακόμη και original της HTC χάνω την εγγύηση. Οπότε δεν το πειράζω καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι δεν μπαίνει χωρίς ξεκλείδωμα, συνεπώς δεν υποστηρίζεται επίσημα από την Vodafone.

Επίσης μου είπε ότι αν βάλω αγγλική Rom ή οπιαδήποτε άλλη ακόμη και original της HTC χάνω την εγγύηση.

Δηλαδή αν αφού περάσεις ό,τι θέλεις με HSPL και μετά περάσεις την αγγλική vodafone 1.93 και SPL 1.93 δεν θα σου δεχτούν τη συσκευή. Αν ισχύει αυτό είναι επίσης απαράδεκτοι γιατί ουσιαστικά δεν υποστηρίζουν την ίδια την εταιρεία τους, αφού και η vodafone uk, vodafone είναι..

 

Edit: Αν όντως ισχύουν αυτά θα ήταν καλύτερο να περιμένεις να ανεβάσουν την επίσημη από τη vodafone gr.

 

Στην αρχή με μια κοπέλα η οποία όπως προέβλεψες δεν είχε ιδέα.

Καλά αυτό άστο. Όταν ήθελα diamond της ace από τη wind και γινόταν η ιστορία με τις σπασμένες rom του swtos έπρεπε να με συνδέσουν με δέκα διαφορετικούς ανθρώπους μέχρι να καταλάβει κάποιος τί λέω.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν αφού περάσεις ό,τι θέλεις με HSPL και μετά περάσεις την αγγλική vodafone 1.93 και SPL 1.93 δεν θα σου δεχτούν τη συσκευή. Αν ισχύει αυτό είναι επίσης απαράδεκτοι γιατί ουσιαστικά δεν υποστηρίζουν την ίδια την εταιρεία τους, αφού και η vodafone uk, vodafone είναι..

 

Ναι, δίκιο έχεις. Κι εγώ έτσι τους είπα αλλά μου απάντησε ότι η αγγλική rom είναι για τα αγγλικά κινητά και δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι δεν θα έχει πρόβλημα στις ελληνικές συσκευές. Αλλιώς, μου είπε, θα βγάζαμε μία για όλα.

 

Μερικές ακόμη απορίες. Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά είναι η πρώτη φορά που έχω στα χέρια μου κινητό με τόσες δυνατότητες. 1ον Ποίους χάρτες θα βάλω με Destinator 7 και που μπορώ να τους βρω. 2ον Υπάρχει ξυπνητήρι που να δουλεύει όταν η συσκευή είναι κλειστή. 3ον υπάρχει προγραμματάκι η κάποιο θέμα που να μου αλλάξει την αρχική οθόνη από το άσπρο-κόκκινο της Vodafone στο απίστευτο μαύρο της HTC. 4ον Μπορώ να βάλω κάτι για κλείδωμα-ξεκλείδωμα με Slide Bar? Ευχαριστώ για ακόμη μια φορά!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δηλαδή αν αφού περάσεις ό,τι θέλεις με HSPL και μετά περάσεις την αγγλική vodafone 1.93 και SPL 1.93 δεν θα σου δεχτούν τη συσκευή. Αν ισχύει αυτό είναι επίσης απαράδεκτοι γιατί ουσιαστικά δεν υποστηρίζουν την ίδια την εταιρεία τους, αφού και η vodafone uk, vodafone είναι..

 

Δεν είναι θέμα Vodafone αυτό. Οι άδειες την Microsoft είναι ξεχωριστές για κάθε χώρα και δεν μπορείς σε μια συσκευή (επίσημα τουλάχιστον) να βάλεις ROM που προορίζεται για άλλη χώρα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας βρηκα αυτο το προγραμματακι QuickMenu_2.8 και μου φαινεται καλο οταν ομως παω να το τρεξω το PC μου λεει οτι δεν ειναι Win32 Aplication γνωριζετε γιατι?

Ειμαι λιγο ασχετος :mad::(

Ο εξυπνος ανθρωπος παραδεχεται παντα το λαθος του, ο πονηρος βρισκει δικαιολογιες αλλα ο βλακας παντα επιμενει!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Οχι καθολου δεν το τρεχει
Ο εξυπνος ανθρωπος παραδεχεται παντα το λαθος του, ο πονηρος βρισκει δικαιολογιες αλλα ο βλακας παντα επιμενει!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι exe το τρέχεις από το PC.

 

Εάν θέλεις την έκδοση cab για να το τρέχεις κατευθείαν από τη συσκευή σου...

μου λεει παλι οτι δεν υπαρχει συμπιεσμενο αρχειο μεσα σε αυτο που μου εστειλες .

Link to comment
Share on other sites

μου λεει παλι οτι δεν υπαρχει συμπιεσμενο αρχειο μεσα σε αυτο που μου εστειλες .

 

Τα αρχεία με κατάληξη .cab, τα πετάς κατευθείαν στην συσκευή σου και απλά τα εγκαθιστάς. Δεν χρειάζονται αποσυμπίεση.

Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεία με κατάληξη .cab, τα πετάς κατευθείαν στην συσκευή σου και απλά τα εγκαθιστάς. Δεν χρειάζονται αποσυμπίεση.

νε το εβαλα στο κινητο και δεν κανει τιποτα μηπωσ πρεπει να του κανω αντιγραφη να το παο καπου αλλου για δουλεψει ? σορυ αλλα δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

νε το εβαλα στο κινητο και δεν κανει τιποτα μηπωσ πρεπει να του κανω αντιγραφη να το παο καπου αλλου για δουλεψει ? σορυ αλλα δεν ξερω.

 

Μιχάλη,

Πάμε από την αρχή: παίρνεις το GPSTest.ppc.CAB και το βάζεις στην συσκευή σου. Εκεί τώρα έχεις ένα αρχειάκι που γράφει GPSTest.ppc . Το επιλέγεις, σε ρωτάει που να το αποθηκεύσει και αυτόματα εγκαθίσταται. Για να το τρέξεις, το αναζητάς στα προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη,

Πάμε από την αρχή: παίρνεις το GPSTest.ppc.CAB και το βάζεις στην συσκευή σου. Εκεί τώρα έχεις ένα αρχειάκι που γράφει GPSTest.ppc . Το επιλέγεις, σε ρωτάει που να το αποθηκεύσει και αυτόματα εγκαθίσταται. Για να το τρέξεις, το αναζητάς στα προγράμματα.

λοιπον μηπως φταιοι εποιδη το στελνω μα μπλε δοντι απο το λαπτοτ.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Είναι πολύ απλό, απορώ που έχεις κολλήσει τόσο! Στείλτο και με τον πατροπαράδοτο τρόπο μέσω του καλωδίου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηρε ενα φιλαράκι το diamond απο vodafone και στα μηνυματα που στελνει οταν το λαμβάνει ο άλλος παίρνει ερωτηματικά στα περισσότερα γράμματα. Προσπαθήσαμε να κάνουμε αναβαθμιση απο το site της HTC αλλα όσες φορες και να προσπαθήσαμε λεει οτι δεν αναγνωρίζει το ΙΜΕΙ.

Εχει κανείς καμια ιδέα? Εχει να κανει μονο με αναβάθμιση? Η rom που φερει ειναι η 1.93 νομίζω.

 

Thanx in advance

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...