Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond (P3700)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα έχω ένα diamond εδώ και ένα χρόνο και από την αρχή που το πήρα μέχρι και σήμερα που και με την παλιά έκδοση και με την καινούργια την τελευταία καθυστερεί να εμφανίσει την εισερχόμενη κλήση (χτυπάει 3 φορές στον άλλον και μετά σε εμένα), μήπως έχει και άλλος αυτό το πρόβλημα.

 

Το είχα και στο glofiish αλλά έκανα αλλαγή το radio (firmware που αφορά το gsm τις συσκευής, αν δεν κάνω λάθος) και μετά δεν είχα πρόβλημα

 

Στο diamond είναι κλειδωμένο και δεν γίνεται να κάνω πειράξω το spl για μην χάσω την εγγύηση

Γνωρίζεται κάποιον άλλο τρόπο?

Ευχαριστώ.

:)) GEIA SOU
Link to comment
Share on other sites

Αν βρεθει λυση την θελω και εγω.

Στην αρχη νομιζα οτι φταει το "βαρυ" touchflo αλλα τελικα και το resco manager που εβαλα με κλειστο το touchflo τα ιδια εκανε.

Επειδη το πηρα μεταχειρισμενο ελαγα οτι το ειχε παραφορτωσει ο προηγουμενος αλλα τελικα και μετα απο hard reset τα ιδια.

Τελικα ελεγα μηπως φταει οτι ειχα βαλει mp3 για ηχο κλησης.Χαμηλωσα το bitrate του κομματιου και την διαρκεια του αλλα παλι τα ιδια.Εβαλα εναν ηχο απο τους δικους του αλλα παλι τα ιδια.

Τελικα το πηρα αποφαση και το συνηθησα.Το μονο κακο ειναι οτι δεν καταλαβαινω τις αναπαντητες.Πλεον αντι να πω σε καποιον κανε μου αναπαντητη να κατεβω...του λεω παρε να μου πεις να κατεβω!!!χαχα, για ολα υπαρχει η λυση!!!

 

Αν βρεθει λυση ομως θα ηθελα να την μαθω και εγω. Υποψην το κινητο ειναι με αυθεντικο spl κτλ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω hard reset, έχοντας κάνει backup (spb backup), οι ρυθμίσεις που αφορούν ήχους, ταχείες κλήσεις και γενικά τέτοιου είδους πράγματα, θα χαθούν;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επανέρχεται η συσκευή στις εργοστασιακές της ρυθμίσεις. Δηλαδή όπως όταν την πρωτοανοίγεις. Εάν κάνεις restore το backup σου όλα θα έρθουν στην κατάσταση πριν πάρεις το backup.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ποια ROM φοράει η συσκευή σας;

 

Εμενα ειναι στα εξης

ROM : 2.03.401.3 WWE

Radio : 1.09.25.23

Τα φωτα σου αρχηγεεεεεεεεε:(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μήπως κάποια εφαρμογή (ή κάποιο process) στο background είναι υπαίτια για αυτό; Εγκατέστησες κάτι πρόσφατα;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω ένα diamond εδώ και ένα χρόνο και από την αρχή που το πήρα μέχρι και σήμερα που και με την παλιά έκδοση και με την καινούργια την τελευταία καθυστερεί να εμφανίσει την εισερχόμενη κλήση (χτυπάει 3 φορές στον άλλον και μετά σε εμένα), μήπως έχει και άλλος αυτό το πρόβλημα.

 

Το είχα και στο glofiish αλλά έκανα αλλαγή το radio (firmware που αφορά το gsm τις συσκευής, αν δεν κάνω λάθος) και μετά δεν είχα πρόβλημα

 

Στο diamond είναι κλειδωμένο και δεν γίνεται να κάνω πειράξω το spl για μην χάσω την εγγύηση

Γνωρίζεται κάποιον άλλο τρόπο?

Ευχαριστώ.

 

Αν βρεθει λυση την θελω και εγω.

Στην αρχη νομιζα οτι φταει το "βαρυ" touchflo αλλα τελικα και το resco manager που εβαλα με κλειστο το touchflo τα ιδια εκανε.

Επειδη το πηρα μεταχειρισμενο ελαγα οτι το ειχε παραφορτωσει ο προηγουμενος αλλα τελικα και μετα απο hard reset τα ιδια.

Τελικα ελεγα μηπως φταει οτι ειχα βαλει mp3 για ηχο κλησης.Χαμηλωσα το bitrate του κομματιου και την διαρκεια του αλλα παλι τα ιδια.Εβαλα εναν ηχο απο τους δικους του αλλα παλι τα ιδια.

Τελικα το πηρα αποφαση και το συνηθησα.Το μονο κακο ειναι οτι δεν καταλαβαινω τις αναπαντητες.Πλεον αντι να πω σε καποιον κανε μου αναπαντητη να κατεβω...του λεω παρε να μου πεις να κατεβω!!!χαχα, για ολα υπαρχει η λυση!!!

 

Αν βρεθει λυση ομως θα ηθελα να την μαθω και εγω. Υποψην το κινητο ειναι με αυθεντικο spl κτλ.

 

Υπάρχουν 2 προγράμματα για τη λύση αυτου του προβλήματος.

1)Diamond settings tool (δεν ξέρω αν κυκλοφορεί κάπου αδέσποτο,εμενα το είχε μεσα στην cooked rom που χρησιμοποιώ),

2)Diamond Tweak (Το οποίο έχει πολλες χρήσιμες ρυθμίσεις).

 

Και τα 2 προγράμματα έχουν επιλογή για να ρυθμίσεις το χρόνο καθυστέρισης του κουδουνίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποια εφαρμογή (ή κάποιο process) στο background είναι υπαίτια για αυτό; Εγκατέστησες κάτι πρόσφατα;

 

Δεν έχω βάλει κάποιο πρόγραμμα τελευταία, αν και νομίζω ότι τοπ πρόβλημα ξεκίνησε από τότε που έβαλα Wind internet (gprs).

Εννοείται πως την διάρκεια της μπαταρίας την μετράω χωρίς να είμαι συνδεδεμένος... :)

Edited by eleley
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

@eleley:

Από την απάντησή σου βλέπω ότι γράφεις από συσκευή. Διόρθωσε όμως το post σου γιατί βάσει των κανόνων μηνύματα με greeklish διαγράφονται. Ευχαριστώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

3 ερωτησουλες

1)ποια ειναι η τελευταια επισημη ρομ που κυκλοφορει και αν αξιζει τον κοπο να την εγκαταστησεις?εχω την 2,03,401,2 wwe

εχει μεγαλη διαφορα και αν ναι σε τι?

2)επισης οταν παω στο advanced config βγαζει το εξης μηνυμα

advancedconfig.exe

typeloadexception

Για αυτη την εφαρμογη απαιτειται νεοτερη εκδοση του Microsoft@NetCompact Fremework απο την εκδοση που ειναι εγκατεστημενη σε αυτη τη συσκευη

3)μου βγαζει παντα μυνημα οταν παω να συγχρονισω με Active Sync

Cannot Conenct with Current Settings

thnxxx

Link to comment
Share on other sites

παιδια αγορασα ενα touch diamond απο την vodafone το μενου του κινητου μου ειναι ασπρο με κοκκινο γινεται να το αλλαξω στο μαυρο που εχει η κανονικη συσκευη και αν ναι πως θα το αλλαξω;ευχαριστω Edited by giannis_la
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δυστυχώς η rom της vodafone δεν είναι και ότι καλύτερο για αυτή τη συσκευή. Για να βάλεις την κλασική της htc θα χρειαστεί να ξεκλειδώσεις τη συσκευή με το τίμημα όμως ότι θα είσαι εκτός εγγύησης μέχρι να επαναφέρεις την stock rom της vodafone. Διάβασε λίγο πιο πίσω και θα βρεις πλήρεις πληροφορίες για αυτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βάλει κάποιο πρόγραμμα τελευταία, αν και νομίζω ότι το πρόβλημα ξεκίνησε από τότε που έβαλα Wind internet (gprs).

Εννοείται πως την διάρκεια της μπαταρίας την μετράω χωρίς να είμαι συνδεδεμένος... :)

 

Bump... :(

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα παιδιά!Πoιό πρόγραμμα θα μου προτείνατε να περάσω για gps στο diamond??

 

iGO8.3.4, Destinator7, miomap2008, TomTom, Automapa, Garmin, sygic κτλ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

αφου ζητησω συγγνωμη απο τους διαχειριστες του σιτε καταρχας,θα ηθελα οποιος απο αυτη τη μεγαλη παρεα μας μπορει ,να μου στειλει σε μηνυμα το destinator7.Μεχρι και χθες το ειχα,αλλα ετσι ξαφνικα,και χωρις κανενα λογο(δεν εβαλα προσφατα καποιο νεο προγραμμα) σταματησε να παιζει...εκανα hard reset και τωρα περιμενω με αγωνια την βοηθεια σας.ευχαριστω και παλι συγγνωμη απο ολους!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!

θα ηθελα να ρωτησω κατι...ενας φιλος εχει το touch diamond (εγω εχω xperia)...θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος τροπος να κανουμε hard reset το κινητο οταν το κινητο δεν ανοιγει...! στο x1 μου τον συνδιασμο για το hard reset τον κανεις με το κινητο απενεργοποιημενο...αλλα για το diamond ειδα πως ΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΑΝΟΙΧΤΟ πρεπει να πατησω volDown και το κεντρικο, και μετα το ρεσετ και μετα να αφησω το ρεσετ συνεχιζοντας να παταω τα αλλα δυο....το δικο του ομως δεν ανοιγει...!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γεια σας παιδια!

θα ηθελα να ρωτησω κατι...ενας φιλος εχει το touch diamond (εγω εχω xperia)...θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος τροπος να κανουμε hard reset το κινητο οταν το κινητο δεν ανοιγει...! στο x1 μου τον συνδιασμο για το hard reset τον κανεις με το κινητο απενεργοποιημενο...αλλα για το diamond ειδα πως ΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΑΝΟΙΧΤΟ πρεπει να πατησω volDown και το κεντρικο, και μετα το ρεσετ και μετα να αφησω το ρεσετ συνεχιζοντας να παταω τα αλλα δυο....το δικο του ομως δεν ανοιγει...!

 

Ούτε σε bootloader μπαίνει;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

για πες........!!!βοηθαμε λιγο γιατι δεν ξερω απο diamond...

πως μπαινω σε bootloader mode?

 

πραγματικα δεν ξερω τιποτα για το diamond...εψαξα μονο πως να το κανω hardreset και δεν το καταφερα γιατι και οι οδιγειες ελεγαν device turned on...

 

α...και δεν ξερω αν εχει συμασια αυτο που θα πω...αλλα αν χρειαζεται και το diamond κατι σαν το hardspl του x1...τοτε ο φανης δεν εχει κανει τετοιο πραγμα...δεν το ειχε πειραξει ποτε...!το λεω γιατι σκευτηκα μηπως υπηρχε τροπος να φλασαρουμε καμια ρομ...

 

(α...και δεν ξερω και γιατι αποφευγει το σερβις!!!)

 

το μονο καλο ειναι οτι η μπαταρια ειναι φορτισμενη!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Εάν δεν έχει γίνει hard-spl στη συσκευή, λογικά δεν έχει περαστεί κάποια unofficial rom και κατά συνέπεια είναι εντός εγγύησης για να επισκεφθεί το service.

 

Για να μπει η συσκευή σε bootloader απλά πατάμε Reset με πατημένο το Vol Down

 

Εάν καταφέρει και μπει στον bootloader, πέρασε στη συσκευή την official ROM συνδέοντας τη απλά με τη συσκευή και τρέχοντας το αντίστοιχο .exe

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

η official περναει και χωρις hardspl athanaso? οκ θα το δωκιμασουμε...! τοχω! ευχαριστω πολυ!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
η official περναει και χωρις hardspl athanaso?

 

Φυσικά. Plug & Play.

 

Το θέμα είναι να μην μπούμε σε διαδικασίες hard-spl στην παρούσα φάση που αμφιβάλουμε για τη λειτουργία της συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...