Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Καλημέρα,

υπάρχει περίπτωση τράπεζα της Αυστρίας να μην δίνει την δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις την κάρτα για online αγορές;

Είναι εκεί συγγενής μου που του ζήτησα να ανοίξει έναν νέο λογαριασμό στο όνομά του καθώς έχει κάποια χρήματά μου που καλύτερα να μη μου τα επιστρέψει όσο είναι ασταθής η κατάσταση. Οπότε ας τα χρησιμοποιήσω online σκέφθηκα. Δεν ξέρει από τράπεζες ο άνθρωπος, και ρώτησε σε μια μικρή και του είπαν ότι δεν θα μπορεί να κάνει αγορές μέσω κάρτας. :(

Αν είναι αποκλειστικά κάρτα ανάληψης (όπως ήταν πριν μερικά χρόνια οι κάρτες ΕθνοCASH) τότε όντως δεν θα μπορεί. Αν είναι VISA ή Mastercard κατά πάσα πιθανότητα θα μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

Το απόγευμα θα φανει η μεταφορα...Θελει καποιες ωρες και αν την εκανες τωρα ισως δεν προλαβει και φανει αυριο .

φίλε Γιάννη μέχρι τώρα, μέσα απ το e banking της eurobank το αίτημα φαίνεται ακόμη υπό επεξεργασία. υπάρχει περίπτωση λόγω των ημερών να μην το δεχθούν ή ότιδηποτε άλλο?? πάντως τα λεφτά έχουν δεσμευτει ήδη απ τον λογαριασμό μου..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το θέμα μου λύθηκε μετά από συνεννόηση με την εθνική. Υπήρχε θέμα στην "γρήγορη πληρωμή". Με πληρωμή κανονικά με επιλογή κάρτας, δεν υπάρχει θέμα. Ευχαριστώ
生活是好的 [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φίλε Γιάννη μέχρι τώρα, μέσα απ το e banking της eurobank το αίτημα φαίνεται ακόμη υπό επεξεργασία. υπάρχει περίπτωση λόγω των ημερών να μην το δεχθούν ή ότιδηποτε άλλο?? πάντως τα λεφτά έχουν δεσμευτει ήδη απ τον λογαριασμό μου..

 

 

Εγώ Έκανα έμβασμα Κυριακή βράδυ και Τετάρτη απόγευμα φάνηκαν τα λεφτά στον άλλον λογαριασμό.

 

Είναι ανάλογα ..

 

Μπορεί να φανεί και τη Δευτέρα δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ενα κατάστημα μου αρνήθηκε αγορά με άτοκες δόσεις. Δεν το δέχεται η τράπεζα, λέει. Ισχύει κάτι τέτοιο ή προσπαθούν να μου τα πάρουν μετρητά;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ενα κατάστημα μου αρνήθηκε αγορά με άτοκες δόσεις. Δεν το δέχεται η τράπεζα, λέει. Ισχύει κάτι τέτοιο ή προσπαθούν να μου τα πάρουν μετρητά;

 

Ισχύει.. Ιδιαίτερα αν η κάρτα είναι από την Εθνική τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ενα κατάστημα μου αρνήθηκε αγορά με άτοκες δόσεις. Δεν το δέχεται η τράπεζα, λέει. Ισχύει κάτι τέτοιο ή προσπαθούν να μου τα πάρουν μετρητά;

 

ειδε πρωτα ο υπαλληλος ποια καρτα προτιθεσε να χρησιμοποιησεις η στο ειπε κατευθειαν χωρις να δει τιποτα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν το Εxpansys δέχεται παραγγελία με χρεωστική Εθνικής (Maestro) δεδομένης της κατάστασης;

Έκανα μόλις παραγγελία ένα screen protector, αλλά επειδή θα επεξεργαστεί από Δευτέρα δεν θέλω να χάσω χρόνο σε περίπτωση που δεν δέχονται.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει.. Ιδιαίτερα αν η κάρτα είναι από την Εθνική τράπεζα.

Εννοείς μήπως αν είναι το POS της Εθνικής και η πιστωτική του πελάτη είναι τύπου Amex ή Diners,σωστά?

Καλησπέρα. Ενα κατάστημα μου αρνήθηκε αγορά με άτοκες δόσεις. Δεν το δέχεται η τράπεζα, λέει. Ισχύει κάτι τέτοιο ή προσπαθούν να μου τα πάρουν μετρητά;

Μπορείς να αναφέρεις μερικά στοιχεία επιπλέον?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θέλω να μεταφέρω κάποια χρήματα από τράπεζα εξωτερικού στην Ελλάδα, το πόσο είναι διψήφιο και στα 2 νομίσματα. Θα έχω θέμα;

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θέλω να μεταφέρω κάποια χρήματα από τράπεζα εξωτερικού στην Ελλάδα, το πόσο είναι διψήφιο και στα 2 νομίσματα. Θα έχω θέμα;

 

Θα πρέπει να είσαι σε θέση να δικαιολογήσεις την προέλευση των χρημάτων. Όταν λες διψήφιο τι εννοείς ακριβώς ?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να είσαι σε θέση να δικαιολογήσεις την προέλευση των χρημάτων. Όταν λες διψήφιο τι εννοείς ακριβώς ?

 

Θέλω πχ να μεταφέρω 60 λίρες από το προσωπικό μου λογαριασμό στην Αγγλία όπου ζω και εργάζομαι σε ένα λογαριασμό που έχω στην Πειραιώς και από εκεί να πληρώσω κάποια πράγματα στην Ελλάδα.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Θέλω πχ να μεταφέρω 60 λίρες από το προσωπικό μου λογαριασμό στην Αγγλία όπου ζω και εργάζομαι σε ένα λογαριασμό που έχω στην Πειραιώς και από εκεί να πληρώσω κάποια πράγματα στην Ελλάδα.

 

:p Τέτοια μικροποσά δε είναι πρόβλημα. Εκτός κι αν στείλεις 1000 των 60 :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από εξωτερικό προς Ελλάδα για μικροποσα δεν υπάρχει πρόβλημα....

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από εξωτερικό προς Ελλάδα για μικροποσα δεν υπάρχει πρόβλημα....

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα για ποσά που έρχονται από το εξωτερικό, όχι μόνο για μικροποσά

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την νομοθεσία η τράπεζα οφείλει να αναφέρει στις αρχές κάθε εισερχόμενο έμβασμα πάνω από 15.000 ευρώ ή συνδεδεμένες συναλλαγές πάνω από 15.000 ευρώ, Για 60 λίρες δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Από εκεί και πέρα πάντα πρέπει να δικαιολογούμε τα χρήματα που έχουμε στην τράπεζα.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Από ATM στο εξωτερικό είναι δυνατόν να κάνεις ανάληψη πλέον ή όχι;
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Πλέον;τι εννοείς πλέον;

Έχει αλλάξει κάτι Στο πολιτικό, οικονομικό σκηνικό ;

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πλέον;τι εννοείς πλέον;

Έχει αλλάξει κάτι Στο πολιτικό, οικονομικό σκηνικό ;

 

Τι ειναι αυτο ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις ποτε και αν θα απελευθερωθει το μπλοκαρισμα αγορων απο εξωτερικο με πιστωτικη καρτα?
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις ποτε και αν θα απελευθερωθει το μπλοκαρισμα αγορων απο εξωτερικο με πιστωτικη καρτα?

Φίλε μου την απάντηση σε αυτά που ρωτάς δεν την γνωρίζει κανείς και ότι και να σου πει κάποιος είναι εικασίες. Για online αγορες απο εξωτερικο, με βαση την εμπειρια αλλων χωρων στο παρελθον, οι περιορισμοι μπορει να κρατησουν απο μερικους μηνες εως και χρονια. Και οσο καθυστερει να ομαλοποιηθει η κατασταση, τοσο θα καθυστερησει και αυτο. Σκεψου οτι το paypal, ακομα και τωρα δεν επιτρεπει τη μετατροπή νομίσματος στην Αργεντινή. Πάντως αγορές από το εξωτερικό μέσω πιστωτικής κάρτας (ορισμένων τραπεζών) νομίζω με φυσική παρουσία μπορείς να κάνεις.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...