Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Είμαι στην Αlpha. Απλά μου έβγαλε μία οθονιά και μου έγραφε ότι η πληρωμή θα γίνει μετά τις 17:00. Λες τότε να μου σταλεί κι εμένα;
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην Αlpha. Απλά μου έβγαλε μία οθονιά και μου έγραφε ότι η πληρωμή θα γίνει μετά τις 17:00. Λες τότε να μου σταλεί κι εμένα;

 

Σε κάπιο menu έχει ένα υπο-menu που γράφει ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

Εκεί βλέπεις και τυπώνεις τις τελευταίες συναλλαγές.

Ψάξε λίγο αν δεν το βρείς θα μπω από το σπίτι το απόγευμα να σου πω που ακριβώς είναι

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να δω καπου τι ισοτιμια €/$ δινει η alpha bank (και το paypal)?

 

Για κάρτες VISA της Alpha δες εδώ http://corporate.visa.com/pd/consumer_services/consumer_ex_rates.jsp

για PAYPAL θα το δεις στην σελίδα του PAYPAL λογαριασμού σου , ζήτα να σου μετατρέψει ένα ευρώ ή ένα δολάριο και μην ολοκληρώσεις την συναλλαγή

Link to comment
Share on other sites

Σε κάπιο menu έχει ένα υπο-menu που γράφει ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

Εκεί βλέπεις και τυπώνεις τις τελευταίες συναλλαγές.

Ψάξε λίγο αν δεν το βρείς θα μπω από το σπίτι το απόγευμα να σου πω που ακριβώς είναι

 

Tο βρήκα και σε ευχαριστώ. :happy:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Στην ατέ το έφτιαξαν να μεταφέρεις λεφτά απο έξω ???

 

Ποια ΑΤΕ; Εχει αποροφηθει απο την Πειραιως. Αλλαξανε τα βιβλιαρια κλπ κατι ειχε παρει το ματι μου και στην win bank. Παντως απο τοτε που πηρε την αγροτικη γινεταο χαμος στα καταστηματα απο κοσμο!

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Ποια ΑΤΕ; Εχει αποροφηθει απο την Πειραιως. Αλλαξανε τα βιβλιαρια κλπ κατι ειχε παρει το ματι μου και στην win bank. Παντως απο τοτε που πηρε την αγροτικη γινεταο χαμος στα καταστηματα απο κοσμο!

Στα καταστήματα ποιας από τις δύο;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στα καταστήματα ποιας από τις δύο;

 

Δεν ξέρω σε ποια αναφέρεται , αλλά κάθε πρωί στο δρόμο για τη δουλειά περνάω έξω από ΑΤΕ και βλέπω συνέχεια άτομα μεγάλης ηλικίας να περιμένουν να ανοίξει το κατάστημα.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε ποια αναφέρεται , αλλά κάθε πρωί στο δρόμο για τη δουλειά περνάω έξω από ΑΤΕ και βλέπω συνέχεια άτομα μεγάλης ηλικίας να περιμένουν να ανοίξει το κατάστημα.

 

Χαχαχα καλο.

 

Εννοω στα καταστηματα της Πειραιως. ΑΤΕ δεν υπαρχει πλεον. Ειχε γινει και θεμα με τους εργαζομενους τους αλλα λιγοι ειναι οι τυχεροι που εμειναν σε καποιο ποστο στην Πειραιως. Ενω με την Κυπρου νομιζω δεν εκλεισε αλλα κρατησαν καποια καταστηματα ως CPB

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Ατε bank αγροτική..αλλΑξα βιβλιαριο κλπ και prepaid! Απλα δεν μπορούσα ακόμα να κάνω μεταφορά απο το μηχάνημα ούτε απο το site τα λεφτά

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

Ατε bank αγροτική..αλλΑξα βιβλιαριο κλπ και prepaid! Απλα δεν μπορούσα ακόμα να κάνω μεταφορά απο το μηχάνημα ούτε απο το site τα λεφτά

 

Θα πας win bank εχει ειδικο λινκ για τους πελατες της ΑΤΕ

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν με αφηνε τις προάλλες έχει φτιάξει;

 

Δυστυχως δεν το γνωριζω. Winbank χρησιμοποιω κανονικα και δουλευει.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Ατε bank αγροτική..αλλΑξα βιβλιαριο κλπ και prepaid! Απλα δεν μπορούσα ακόμα να κάνω μεταφορά απο το μηχάνημα ούτε απο το site τα λεφτά

 

Εγώ κατάφερα μέσω Winbank και μετέφερα στον λογαριασμό μου της Πειραιώς ένα μικρό ποσό που είχε μείνει σε λογαριασμό μου της Αγροτικής - όπως είπαν τα παιδιά υπάρχει επιλογή στο menu για τους λογαριασμούς της ΑΤΕ. Εγώ το έκανα από τη "διαχείριση λογαριασμών" - ίσως επειδή είχα ενεργοποιήσει web banking στην ΑΤΕ πριν εξαγοραστεί από την Πειραιώς.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Εγω πήγα να μεταφέρω λεφτά απο του ταμιευτηρίου στη prepaid απο το μηχάνημα της ατε αλλά δεν μπόρεσα πάλι

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχει γίνει μια δέσμευση χρημάτων στην πιστωτική μου κάρτα (aegean bonus visa-alpha bank), από την εταιρεία eaedo, 109,80 ευρω.

Χθες βραδυ, στις 1 (όπου κοιμόμουν)!

Η τράπεζα, δε μπορεί ακόμα να δει στοιχεία, πέραν του ότι η αγορά έγινε online, γιατί δεν έχει γίνει χρέωση, και εγώ το μόνο που βρήκα στο ίντερνετ, ήταν σε ελληνικό φόρουμ, μήνυμα 2 ετών πίσω, που αναφέρει ότι είναι το apple store που δεσμεύει χρήματα.

το ζήτημα είναι ότι εγώ ΔΕΝ είμαι γραμμένος στο apple store, δεν αγόρασα τίποτα χθες online, και δε μπορώ να βρω κανένα στοιχείο επικοινωνίας με τη συγκεκριμένη εταιρεία...

Εννοείται ότι θα κάνω αμφισβήτηση συναλλαγής όταν το ποσό τελικά χρεωθεί, αλλά παρολαυτά, δε μου αρέσει καθολου το ότι στα καλά καθούμενα, κάποιος, κάπως, χρέωσε την κάρτα μου!

 

Πάσα πρόταση/ιδέα δεκτή!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχει γίνει μια δέσμευση χρημάτων στην πιστωτική μου κάρτα (aegean bonus visa-alpha bank), από την εταιρεία eaedo, 109,80 ευρω.

Χθες βραδυ, στις 1 (όπου κοιμόμουν)!

Η τράπεζα, δε μπορεί ακόμα να δει στοιχεία, πέραν του ότι η αγορά έγινε online, γιατί δεν έχει γίνει χρέωση, και εγώ το μόνο που βρήκα στο ίντερνετ, ήταν σε ελληνικό φόρουμ, μήνυμα 2 ετών πίσω, που αναφέρει ότι είναι το apple store που δεσμεύει χρήματα.

το ζήτημα είναι ότι εγώ ΔΕΝ είμαι γραμμένος στο apple store, δεν αγόρασα τίποτα χθες online, και δε μπορώ να βρω κανένα στοιχείο επικοινωνίας με τη συγκεκριμένη εταιρεία...

Εννοείται ότι θα κάνω αμφισβήτηση συναλλαγής όταν το ποσό τελικά χρεωθεί, αλλά παρολαυτά, δε μου αρέσει καθολου το ότι στα καλά καθούμενα, κάποιος, κάπως, χρέωσε την κάρτα μου!

 

Πάσα πρόταση/ιδέα δεκτή!

 

Δεν είσαι ο μόνος. .Σε κανέναν δεν αρέσει να του χρεώνουν χωρίς την άδειά του την κάρτα σου..

 

Δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Το ποσό θα αντιλογιστεί εφόσον δεν την έχεις κάνει εσύ την συναλλαγή.

 

 

 

--------------

 

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο εγώ αν ξέρει κανείς..

Όταν πληρώνεις ένα γεύμα σε εστιατόριο με κάρτα, ο πωλητής βάζει την κάρτα σου στο τερματικό για να την χρεώσει.. και στο ποσό που υπογράφεις γράφει "Γεύμα - Dinner" και το ποσό πληρωμής...

 

Ακριβώς από κάτω γράφει φιλοδώρημα - tips και είναι κενό ... λογικά για να το συμπληρώσεις εσύ????

 

Και ποιο το νόημα αυτού? δεν εχω καταλαβει.. Αν θες να αφήσεις κάτι.. σου ξαναπαίρνει την κάρτα και στην χρεώνει 1 ευρώ πχ?? :O

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί στα π.χ.50 ευρώ που σου χρέωσε την κάρτα, τα 2 να ήταν φιλοδώρημα και τα 48 να ήταν το φαγητό.

 

Για να ξέρει το αφεντικό πόσο είναι το φιλοδώρημα και να τους το δώσει.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί στα π.χ.50 ευρώ που σου χρέωσε την κάρτα, τα 2 να ήταν φιλοδώρημα και τα 48 να ήταν το φαγητό.

 

Για να ξέρει το αφεντικό πόσο είναι το φιλοδώρημα και να τους το δώσει.

 

Δηλαδή πριν μας χρεώσει την κάρτα, πρέπει να του πούμε κράτα και Χ ευρώ παραπάνω σαν tips πχ .. οπότε εμφανίζεται εκεί ε?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί στα π.χ.50 ευρώ που σου χρέωσε την κάρτα, τα 2 να ήταν φιλοδώρημα και τα 48 να ήταν το φαγητό.

 

Για να ξέρει το αφεντικό πόσο είναι το φιλοδώρημα και να τους το δώσει.

 

Πλεον το φιλοδωρημα ειναι στην τιμη μεσα. Το γραφει και ο καταλογος.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Πλεον το φιλοδωρημα ειναι στην τιμη μεσα. Το γραφει και ο καταλογος.

 

Καλά αυτό δεν παίζει... κανένας εργοδότης δε δίνει φιλοδώρημα από μόνος του.

 

Απλώς άν μένουμε ικανοποιημένοι από το σέρβις, Καλό είναι να αφήνουμε κάτι στο/στη σερβιτόρο.

Oukitel K6000 Pro

LG G3

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό δεν παίζει... κανένας εργοδότης δε δίνει φιλοδώρημα από μόνος του.

 

Απλώς άν μένουμε ικανοποιημένοι από το σέρβις, Καλό είναι να αφήνουμε κάτι στο/στη σερβιτόρο.

 

Ειναι μεσα στον μισθο δεν τα δινει εξτρα απο οσο ξερω. Αν δεις τον καταλογο λεει στην τιμη περιλαμβανεται φπα, δημοτικα τελη φορος και ποσοστα σερβιτορου.

 

Τωρα ενταξει αν θελεις να αφησεις το "κλασσικο" φιλοδωρημα εννοειτε θα το δωσεις χερι χερι και οχι με καρτες.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος πρόβλημα με ανυπόγραφη κάρτα στο εξωτερικό;

Λέει ότι δεν είναι έγκυρη εάν δεν υπογραφεί βέβαια αλλά τις 2-3 φορές που τις έχω χρησιμοποιήσει για αγορές εδώ στην Ελλάδα δεν μου έχουν πει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Με χρεωστική που είχα χρησιμοποιήσει στο Λονδίνο, κανένας δεν παραπονέθηκε οτι δεν την είχα υπογράψει...
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...