Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

32 minutes ago, GraveDigger said:

Το να μοιράζονται δύο κάρτες από διαφορετικά σχήματα το ίδιο όριο δεν το έχω ξανακούσει! Πώς γίνεται; Το μόνο που είχα καταφέρει ήταν να ζητήσω να μειώσουν το πιστωτικό όριο της Diners και να αυξήσουν ισόποσα το όριο της Mastercard.

To ειχαν κανει για τους χρηστες της Amex. Οταν αποσυρθηκε 01/2019, η Αλφα τις αντικατεστησε με mastercard οπως καλη ωρα τωρα. Τον 10/2018 οι Diners ενσωματωθηκαν στο bonus προγραμμα, οποτε θεωρησαν ως μια καλη ευκαιρια αυτοι που ηρθαν απο Amex αλλα πηραν απλη mastercard να τους δωσει 2x ποντους με τις Diners. Για να αποφυγουν τον πιστωτικο κινδυνο ενoποιησαν το πιστωτικο οριο της αντικατεστημενης mastercard με τη νεα Diners & the rest is history.
Σημερα λενε οτι με την ενεργοποιηση της αντικαταστασης συνεχιζει το κοινο οριο με την παλια καρτα που ειχε δωθει αντι της Amex. (μενει να το δουμε)
Η παραπανω περιπτωση μπορει να ειναι μια απο τις πολλες που ενοποιουν τα ορια.

Edited by stathis123

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα αντιληφθεί. Εγώ τότε είχα δύο (2) AmEx. Την Premium Bonus την μετέτρεψαν σε ψευτο-gold (διότι στην πραγματικότητα Gold Mastercard δεν είναι, ανηκει στην κατηγορία World Mastercard) και την Dynamic σε Diners. Είχα ήδη μια απλή Visa την οποία μου την είχαν πλασάρει διότι δεν γινόταν παντού αποδεκτή η American Express.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, GraveDigger said:

Δεν το είχα αντιληφθεί. Εγώ τότε είχα δύο (2) AmEx. Την Premium Bonus την μετέτρεψαν σε ψευτο-gold (διότι στην πραγματικότητα Gold Mastercard δεν είναι, ανηκει στην κατηγορία World Mastercard) και την Dynamic σε Diners. Είχα ήδη μια απλή Visa την οποία μου την είχαν πλασάρει διότι δεν γινόταν παντού αποδεκτή η American Express.

Σε αγαπησα για το ψευτο-gold, οπως και της Eurobank η Cosmote world mastercard που μονο world παροχες δεν εχει 🤣

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stathis123 said:

To ειχαν κανει για τους χρηστες της Amex. Οταν αποσυρθηκε 01/2019, η Αλφα τις αντικατεστησε με mastercard οπως καλη ωρα τωρα. Τον 10/2018 οι Diners ενσωματωθηκαν στο bonus προγραμμα, οποτε θεωρησαν ως μια καλη ευκαιρια αυτοι που ηρθαν απο Amex αλλα πηραν απλη mastercard να τους δωσει 2x ποντους με τις Diners. Για να αποφυγουν τον πιστωτικο κινδυνο ενoποιησαν το πιστωτικο οριο της αντικατεστημενης mastercard με τη νεα Diners & the rest is history.
Σημερα λενε οτι με την ενεργοποιηση της αντικαταστασης συνεχιζει το κοινο οριο με την παλια καρτα που ειχε δωθει αντι της Amex. (μενει να το δουμε)
Η παραπανω περιπτωση μπορει να ειναι μια απο τις πολλες που ενοποιουν τα ορια.

 

58 minutes ago, GraveDigger said:

Δεν το είχα αντιληφθεί. Εγώ τότε είχα δύο (2) AmEx. Την Premium Bonus την μετέτρεψαν σε ψευτο-gold (διότι στην πραγματικότητα Gold Mastercard δεν είναι, ανηκει στην κατηγορία World Mastercard) και την Dynamic σε Diners. Είχα ήδη μια απλή Visa την οποία μου την είχαν πλασάρει διότι δεν γινόταν παντού αποδεκτή η American Express.

Bέβαια η διαφορά είναι ότι τότε η alpha αντικατέστησε όλες τις amex με mastercard μεν που όμως έδιναν διπλάσιους bonus πόντους όπως και οι amex που αντικατέστησε και βγήκε και μια special καρτα τότε ειδικά για τους πελάτες amex που δόθηκε στους περισσότερους όπως και σε μένα η platinum mastercard και σε πολλούς δόθηκε μεν η ψευτοgold αλλά κι αυτή δίνει διπλούς πόντους οπότε τελικά βγήκαμε ευνοημένοι τότε γιατί είχαμε και διπλούς πόντους και mastercard που πέρναγε παντού. Τώρα δίνει μια απλή κάρτα με μισούς πόντους και με νέους όρους όπως φαίνεται οπότε πρακτικά όπως θα έρθει έτσι και θα ακυρωθεί για μένα.  

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stathis123 said:

To ειχαν κανει για τους χρηστες της Amex. Οταν αποσυρθηκε 01/2019, η Αλφα τις αντικατεστησε με mastercard οπως καλη ωρα τωρα. Τον 10/2018 οι Diners ενσωματωθηκαν στο bonus προγραμμα, οποτε θεωρησαν ως μια καλη ευκαιρια αυτοι που ηρθαν απο Amex αλλα πηραν απλη mastercard να τους δωσει 2x ποντους με τις Diners. Για να αποφυγουν τον πιστωτικο κινδυνο ενoποιησαν το πιστωτικο οριο της αντικατεστημενης mastercard με τη νεα Diners & the rest is history.
Σημερα λενε οτι με την ενεργοποιηση της αντικαταστασης συνεχιζει το κοινο οριο με την παλια καρτα που ειχε δωθει αντι της Amex. (μενει να το δουμε)
Η παραπανω περιπτωση μπορει να ειναι μια απο τις πολλες που ενοποιουν τα ορια.

Στη δική μου περίπτωση με είχαν πάρει τηλεφωνο και καλά επειδή είχα πολλά χρόνια τη visa μπλα μπλα μπλα μου πρόσφεραν δωρεάν τη diners με κοινό πιστωτικό όριο για περισσότερες παροχές.

Από τη στιγμή που δεν είχε διαδικασίες και κάτι να χάσω, αποδέχτηκα.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, pan82 said:

 

Bέβαια η διαφορά είναι ότι τότε η alpha αντικατέστησε όλες τις amex με mastercard μεν που όμως έδιναν διπλάσιους bonus πόντους όπως και οι amex που αντικατέστησε και βγήκε και μια special καρτα τότε ειδικά για τους πελάτες amex που δόθηκε στους περισσότερους όπως και σε μένα η platinum mastercard και σε πολλούς δόθηκε μεν η ψευτοgold αλλά κι αυτή δίνει διπλούς πόντους οπότε τελικά βγήκαμε ευνοημένοι τότε γιατί είχαμε και διπλούς πόντους και mastercard που πέρναγε παντού. Τώρα δίνει μια απλή κάρτα με μισούς πόντους και με νέους όρους όπως φαίνεται οπότε πρακτικά όπως θα έρθει έτσι και θα ακυρωθεί για μένα.  

Επεσες μαλλον στην περιπτωση και εσυ επειδη εχεις ηδη την platinum, γιατι πχ σε εμενα απο Diners με πηγαινουν Gold Mastercard οπου κραταω τους 2x ποντους και περναει παντου πλεον, με το αρνητικο οτι θα τρωω συνδρομη πλεον στο κωλαρινι.
Αλλα να σου την αληθεια αν ηθελα να εχω μια πιστωτικη αυτη θα ηταν, γενικα εχω καταληξει οτι το bonus με βολευει πιο πολυ σε σχεση με τα υπολοιπα προγραμματα των τραπεζων. Μετραει πολυ και η online εξαργυρωση για μενα

Edited by stathis123

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stathis123 said:

[...] κωλαρινι [...]

Αμοιβαία τα αισθήματα! ❤️

Αν και σκάλωσα προς στιγμήν και προσπάθησα από τα συμφραζόμενα να καταλάβω...

Εγώ έχω ενημερωθεί πως γίνει αντικατάσταση με την Affinity και μου αρέσει το 2%, αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώσω καμία συνδρομή. Περιμένω την επιστολή να τους καλέσω για να το διευκρινίσω. Και την προηγούμενη φορά, στην αντικατάσταση των AmEx η επιστολή της Gold έγραφε για ετήσια συνδρομή μόνο, αλλά στο τηλέφωνο με ενημέρωσαν για δωρεάν με ετήσιο τζίρο.

Όσον αφορά την Cosmote World Mastercard τι προνόμια θα έπρεπε να δίνει δηλαδή; Ταξιδιωτική ασφάλιση και πρόσβαση σε αίθουσες αεροδρομίων;

Όσο για την Gold Bonus Mastercard δεν περιμένω κάποιο προνόμιο. Απλώς προσωπικά μου φαινόταν άσχημο η Alpha να την αποκαλεί "Χρυσή" και το πλαστικό να γράφει World αντί για Gold. Ειδάλλως δεν με νοιάζει, απλώς δείχνει μη-συμβατό με τις κατηγορίες πιστωτικών καρτών όπως τις ορίζει η Mastercard: https://www.mastercard.gr/el-gr/personal/find-a-card.html

 

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, GraveDigger said:

Αμοιβαία τα αισθήματα! ❤️

Αν και σκάλωσα προς στιγμήν και προσπάθησα από τα συμφραζόμενα να καταλάβω...

Εγώ έχω ενημερωθεί πως γίνει αντικατάσταση με την Affinity και μου αρέσει το 2%, αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώσω καμία συνδρομή. Περιμένω την επιστολή να τους καλέσω για να το διευκρινίσω. Και την προηγούμενη φορά, στην αντικατάσταση των AmEx η επιστολή της Gold έγραφε για ετήσια συνδρομή μόνο, αλλά στο τηλέφωνο με ενημέρωσαν για δωρεάν με ετήσιο τζίρο.

Όσον αφορά την Cosmote World Mastercard τι προνόμια θα έπρεπε να δίνει δηλαδή; Ταξιδιωτική ασφάλιση και πρόσβαση σε αίθουσες αεροδρομίων;

Όσο για την Gold Bonus Mastercard δεν περιμένω κάποιο προνόμιο. Απλώς προσωπικά μου φαινόταν άσχημο η Alpha να την αποκαλεί "Χρυσή" και το πλαστικό να γράφει World αντί για Gold. Ειδάλλως δεν με νοιάζει, απλώς δείχνει μη-συμβατό με τις κατηγορίες πιστωτικών καρτών όπως τις ορίζει η Mastercard: https://www.mastercard.gr/el-gr/personal/find-a-card.html

 

Παντως και η Platinum της εθνικής, έχει BIN από gold (ψεύτο platinum). 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα

Έχω πιστωτικη eurobank αλλά ακυρωμενη λόγο οφειλής. 

Τον άλλο μήνα λήγει η κάρτα οπότε θα ακυρωθεί και το συμβόλαιο να υποθέσω;;

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, rio0013 said:

Τον άλλο μήνα λήγει η κάρτα

Δεν σου έστειλαν ακόμη την καινούρια με ίδια στοιχεία και αλλαγμένη ημερ. λήξης?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, nikiforos_ said:

Δεν σου έστειλαν ακόμη την καινούρια με ίδια στοιχεία και αλλαγμένη ημερ. λήξης?

Οχι υποθέτω αφου είναι ακυρωμενη δε θα στείλουν άλλη 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, rio0013 said:

Καλησπέρα στην ομάδα

Έχω πιστωτικη eurobank αλλά ακυρωμενη λόγο οφειλής. 

Τον άλλο μήνα λήγει η κάρτα οπότε θα ακυρωθεί και το συμβόλαιο να υποθέσω;;

Ήδη έχει ακυρωθεί το συμβόλαιο όπως έχουμε πει 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, HEO said:

το να φορτωνεις χρηματα στην revolut και να τα στελνεις μετα αλλου, αντιβαινει στους κανονες της revolut

διοτι αυτοι πληρωνουν εξοδα για να παρουν τα χρηματα απο την καρτα

ειμαι περιεργος να δω αν αντιδρασει η revolut

 

Δεν εχουμε καποια αντιδραση απο Revolut

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, alfeios said:

Δεν εχουμε καποια αντιδραση απο Revolut

Εμένα μου έστειλε μια ειδοποίηση η Revolut πως ενδεχομένως να αντιβαίνω τους όρους χρήσης, οπότε περιόρισα δραστικά το να κάνω top-up από κάρτα και μετά έμβασμα σε ελληνική τράπεζα. Τότε άρχισα να χρησιμοποιώ το Viber Pay. Ωστόσο κάποια στιγμή με έκοψαν (χωρίς προειδοποίηση) και μου έλεγαν πως υπάρχει όριο $20.000/έτος (αν θυμάμαι καλά) και όταν τους έγραψα πως το ισόποσο σε €υρώ των συναλλαγών που είχα εκτελέσει ήταν μικρότερο, τότε έκαναν τους Κινέζους. Πάντως αν δεν κινείς μεγάλα ποσά μπορείς να το κάνεις από Viber Pay. Ένα μικρό μειονέκτημα είναι πως τα εμβάσματα δεν είναι instant, αλλά είναι βέβαια same day, όπως ήταν και στην Revolut παλιά.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, paanos said:

Ήδη έχει ακυρωθεί το συμβόλαιο όπως έχουμε πει 

Οπότε να μην περιμένω καρτα σωστα;γτ στους λογαριασμούς αναφέρει αριθμό συμβολαίου και ζητάνε την ελάχιστη καταβολή! 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, rio0013 said:

Οπότε να μην περιμένω καρτα σωστα;γτ στους λογαριασμούς αναφέρει αριθμό συμβολαίου και ζητάνε την ελάχιστη καταβολή! 

Ε αυτό προφανώς θα γίνεται αφού πρέπει να πάρουν τα λεφτά. Επειδή ακυρώθηκε η κάρτα (παραβίασες όρους της συμφωνίας σας) δε σημαίνει ότι διαγράφεται και το χρέος 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, paanos said:

Ε αυτό προφανώς θα γίνεται αφού πρέπει να πάρουν τα λεφτά. Επειδή ακυρώθηκε η κάρτα (παραβίασες όρους της συμφωνίας σας) δε σημαίνει ότι διαγράφεται και το χρέος 

Το χρέος έχει πληρωθεί!τώρα πληρώνω την οφειλή απτις δόσεις που ειχα αγορασει. Απλά δεν την ξανά ενεργοποιησαν.

Δεν φαίνεται στις οφειλές δηλαδή η κάρτα 

Link to comment
Share on other sites

μου εστειλαν και εμενα την αντικατασταση της diners

και βεβαια και η δικη μου εχει συνδρομη 30 ευρω, ενω η παλια δεν ειχε. Ηταν εφ ορου ζωης ανευ συνδρομης.

τους πηρα τηλεφωνο και διαμαρτυρηθηκκα αλλα δεν εγινε και κατι.

τωρα σκεφτομαι να υποβαλω μια σχετικη αναφορα στον συνηγρο του καταναλωτη 

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, HEO said:

μου εστειλαν και εμενα την αντικατασταση της diners

και βεβαια και η δικη μου εχει συνδρομη 30 ευρω, ενω η παλια δεν ειχε. Ηταν εφ ορου ζωης ανευ συνδρομης.

τους πηρα τηλεφωνο και διαμαρτυρηθηκκα αλλα δεν εγινε και κατι.

τωρα σκεφτομαι να υποβαλω μια σχετικη αναφορα στον συνηγρο του καταναλωτη 

Σου εστειλαν τη χρυση η την απλη; Γιατι η απλη εχει 30 ευρω.

Λεει τπτ αλλο η επιστολη; εμενα δεν εχει φτασει ακομη.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stathis123 said:

Σου εστειλαν τη χρυση η την απλη; Γιατι η απλη εχει 30 ευρω.

Λεει τπτ αλλο η επιστολη; εμενα δεν εχει φτασει ακομη.

την απλη μου εστειλαν, ισως επειδη εχω αλλη χρυση στην Αλφα

δεν λεει κατι αλλο ενδιαφερον πλην μερικων αλλαγων στις αναληψεις μετρητων

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...