Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

On 1/12/2023 at 1:11 ΜΜ, dennis99 said:

Έχει κανένας άλλος θέμα με την προσθήκη Πειραιώς καρτών στο Apple Pay; Προσπαθώ καιρό τώρα να περάσω την χρεωστική μου και μου βγάζει μήνυμα «η κάρτα δεν μπορεί να προστεθεί επικοινωνήστε με τον εκδότη». επικοινωνώ με την Πειραιώς και καταθέτουν αίτημα στο τεχνικό τμήμα το οποίο απαντάται σε 3-6 εργάσιμες. Περνάει το διάστημα αυτό και τους τηλεφωνώ πάλι και μου λένε μια τελείως αυτοματοποιημένη απάντηση ότι λόγω μέτρων ασφαλείας μεταξύ Apple Pay και Πειραιώς η κάρτα απορρίπτεται, ξαναπροσπαθήστε σε 15 μέρες και θα περάσει. Πάλι τίποτα. Έχω καταθέσει δυο αιτήματα και λαμβάνω πάντα αυτήν την απάντηση. Όσοι γνωστοί μου έχουν Πειραιώς περνάει κανονικά η κάρτα.

κάνε απεγκατάσταση ης εφαρμογής και εκ νέου εγκατάσταση,ίσως λυθεί το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

αφαίρεσα πριν μια εβδομάδα το face ID που προτάθηκε από paanos αλλά πάλι τώρα η εφαρμογή της αλφα μου απενεργοποιησε βιομετρικά ! ΈΛΕΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ilka71 said:

αφαίρεσα πριν μια εβδομάδα το face ID που προτάθηκε από paanos αλλά πάλι τώρα η εφαρμογή της αλφα μου απενεργοποιησε βιομετρικά ! ΈΛΕΟΣ!

Έχω την alpha σαν κυρία τράπεζα τα τελευταία 5 χρόνια και ποτε δεν είχα το θέμα που περιγράφεις. Κάτι παίζει με το κινητό σου!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την alpha σαν κυρία τράπεζα τα τελευταία 5 χρόνια και ποτε δεν είχα το θέμα που περιγράφεις. Κάτι παίζει με το κινητό σου!
τι να φταίει όμως; δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι γιατί το έκανε και στα 2 προηγούμενα κινητά!
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα το κάνει φίλε . Τώρα τελευταία όχι τόσο συχνά όσο παλαιότερα αλλά το κάνει. Άφησα και σχόλιο στο play μπας και φιλοτιμηθουν και το φτιάξουν αλλά δεν περιμένω και πολλά.Υπομονή

Στάλθηκε από το S21FE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω στην Πειραιώς έναν τρεχούμενο λογαριασμό και έναν ταμιευτηρίου μαζί με μια χρεωστική κάρτα. Όταν πηγαίνω στο atm με ρωτάει από ποιον λογαριασμό θέλω να κάνω αναληψη / κατάθεση. Όταν πάω μάρκετ και δίνω την χρεωστική τα τραβάει τα χρήματα αυτόματα από τον τρεχούμενο. Πως μπορώ να δηλώσω ως default οι συναλλαγές της κάρτας να χρεώνουν τον λογ/μο ταμιευτηρίου; Έψαξα μέσα στο app δεν κατάφερα να εντοπίσω κάτι..

Link to comment
Share on other sites

στην aegean bonus visa υπάρχει η δυνατότητα απαλλαγής συνδρομής ανάλογα με το έτησιο ύψος συναλλαγών στην κάρτα όπως γίνεται με τις πιστωτικές;;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, grlansin said:

Έχω στην Πειραιώς έναν τρεχούμενο λογαριασμό και έναν ταμιευτηρίου μαζί με μια χρεωστική κάρτα. Όταν πηγαίνω στο atm με ρωτάει από ποιον λογαριασμό θέλω να κάνω αναληψη / κατάθεση. Όταν πάω μάρκετ και δίνω την χρεωστική τα τραβάει τα χρήματα αυτόματα από τον τρεχούμενο. Πως μπορώ να δηλώσω ως default οι συναλλαγές της κάρτας να χρεώνουν τον λογ/μο ταμιευτηρίου; Έψαξα μέσα στο app δεν κατάφερα να εντοπίσω κάτι..

Μέσω του site από πάνω στο menu επιλέγεις κάρτες > χρεωστικές > οι χρεωστικές μου και στο μπλε πλαίσιο επιλέγεις μεταβολή συνδεδεμένων προϊόντων. 
Εκει θα βάλεις τον τρεχούμενο ως Κύριο και τους άλλους 2 θα τους έχεις χωρίς τικ στην επιλογή σύνδεση. 

16 minutes ago, dennis99 said:

στην aegean bonus visa υπάρχει η δυνατότητα απαλλαγής συνδρομής ανάλογα με το έτησιο ύψος συναλλαγών στην κάρτα όπως γίνεται με τις πιστωτικές;;

Στην χρεωστική όχι 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να ενεργοποιήσω πάγια εντολή με πιστωτική κάρτα της Εθνικής μέσω του mobile / web app της Εθνικής?

Τώρα με τις συχνές αλλαγές στους παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας φεύγω και μένει ενεργή η πάγια για την εξόφληση λογαριασμών χωρίς να μπορώ να την απενεργοποιήσω, αφού έχει γίνει μέσω του site του παρόχου....

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, geoponer said:

Υπάρχει τρόπος να ενεργοποιήσω πάγια εντολή με πιστωτική κάρτα της Εθνικής μέσω του mobile / web app της Εθνικής?

Τώρα με τις συχνές αλλαγές στους παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας φεύγω και μένει ενεργή η πάγια για την εξόφληση λογαριασμών χωρίς να μπορώ να την απενεργοποιήσω, αφού έχει γίνει μέσω του site του παρόχου....

Φυσικά, μετά τον πρώτο λογαριασμό τους, εισάγεις τον αντίστοιχο κωδικό πάγιας εντολής μέσα στις πληρωμές του web banking. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα να ρωτήσω κάτι πήρα ένα δάνειο από την eurobank για αγορά αυτοκινητου μου είπαν πως θα μου στείλουν την best value κάρτα για να πληρώνω την δόση μου μέσω atm αλλά λόγω που είναι μακριά από εκεί που μένω σκέφτομαι να πληρώσω με ebanking το θέμα είναι ότι δεν έχω e-banking στην συγκεκριμένη τράπεζα θα μπορούσα να βγάλω με την best value? προσπαθώ να κάνω λογαριασμό από την εφαρμογή της eurobank σαν νέος πελάτης αλλά μου γράφει ότι ο αρηθμος τηλεφώνου μου υπάρχει. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, bilis123456 said:

Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα να ρωτήσω κάτι πήρα ένα δάνειο από την eurobank για αγορά αυτοκινητου μου είπαν πως θα μου στείλουν την best value κάρτα για να πληρώνω την δόση μου μέσω atm αλλά λόγω που είναι μακριά από εκεί που μένω σκέφτομαι να πληρώσω με ebanking το θέμα είναι ότι δεν έχω e-banking στην συγκεκριμένη τράπεζα θα μπορούσα να βγάλω με την best value? προσπαθώ να κάνω λογαριασμό από την εφαρμογή της eurobank σαν νέος πελάτης αλλά μου γράφει ότι ο αρηθμος τηλεφώνου μου υπάρχει. 

Προφανώς θα σου ανοιξουν και καποιον λογαριασμό 

Link to comment
Share on other sites

Στην πιστωτική που είχα στην Eurobank είχα συνηθίσει να πληρώνω ώστε το πιστωτικό μου όριο να είναι πάντα ολόκληρο. 
Τωρα στην Alpha bank, το πιστωτικό όριο είναι αυτό που λέει πάνω δεξιά στην εφαρμογή «διαθέσιμο για αγορές»; Λίγο έχω μπερδευτεί γιατί δεν μου βγαίνουν τα νούμερα 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, paanos said:

Στην πιστωτική που είχα στην Eurobank είχα συνηθίσει να πληρώνω ώστε το πιστωτικό μου όριο να είναι πάντα ολόκληρο. 
Τωρα στην Alpha bank, το πιστωτικό όριο είναι αυτό που λέει πάνω δεξιά στην εφαρμογή «διαθέσιμο για αγορές»; Λίγο έχω μπερδευτεί γιατί δεν μου βγαίνουν τα νούμερα 

Το πιστωτικό όριο μειώνεται με κάθε αγορά που κανείς συν τις δόσεις που εχεις βάλεις 

Link to comment
Share on other sites

μία ερώτηση.για να πληρωσεις δόσεις μέσω πιστωτικής στην εφορία,αυτό γίνετε μόνο στην αρχη οταν βγει η εφορια τελη ιουλιου;η μπορεις να καθορισεις δοσεις και ενδιαμεσο;.πχ καπιους μηνες να εχω πληρωσει τις δοσεις που θα καθορισει το taxisnet ,και οτι υπολοιπο μενει να βαλω εγω εκ νεου δοσεις με πστωτικη;

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, nikos_kallithea said:

Το πιστωτικό όριο μειώνεται με κάθε αγορά που κανείς συν τις δόσεις που εχεις βάλεις 

Σωστά. Δεν ήταν αυτό το θέμα μου 🙂

Τελικα το υπόλοιπο πάνω δεξιά είναι το πιστωτικό όριο και περιλαμβάνει και τις χρεώσεις που ακόμα είναι σε εξέλιξη η εκκαθάριση τους. Συνεχίζω βέβαια να μην βγάζω ακριβώς ίδια τα ποσά, έχω μια απόκλιση 10€ στις πράξεις… 

59 minutes ago, Hliasat said:

μία ερώτηση.για να πληρωσεις δόσεις μέσω πιστωτικής στην εφορία,αυτό γίνετε μόνο στην αρχη οταν βγει η εφορια τελη ιουλιου;η μπορεις να καθορισεις δοσεις και ενδιαμεσο;.πχ καπιους μηνες να εχω πληρωσει τις δοσεις που θα καθορισει το taxisnet ,και οτι υπολοιπο μενει να βαλω εγω εκ νεου δοσεις με πστωτικη;

Μπορείς να το βάλεις σε δόσεις μέσω κάρτας από όσο ξέρω ανά πάσα στιγμή, αλλά καλύτερο είναι να το βάλεις εξαρχής ώστε η εφορία να πάρει όλα τα χρήματα και εσυ να χρωστάς μόνο στην τράπεζα. 
 

Αν το βάλεις μετά, εφόσον ήδη έχεις δόσεις απο την εφορία, η οφειλή δεν θα εμφανιστεί εξολοκλήρου πληρωμένη αλλά θα πληρώνεται κάθε μήνα από το υπόλοιπο που θα έχεις δώσει στην εφορία. Μικρή διαφορά έχει βέβαια για σένα αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορεί να είναι μια πιστωση 0,24€ στον λογαριασμό μου με αιτιολογία ΚΛΑΣΜΑΤΙΚΑ ΓΚΜΕΖΖ ;

Λογαριασμός Μισθοδοσίας Eurobank 

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, alfeios said:

Τι μπορεί να είναι μια πιστωση 0,24€ στον λογαριασμό μου με αιτιολογία ΚΛΑΣΜΑΤΙΚΑ ΓΚΜΕΖΖ ;

Λογαριασμός Μισθοδοσίας Eurobank 

Είχες 10 μετοχές μήπως στην GALAXY COSMOS MEZZ PLC; Το ΓΚΜΕΖΖ είναι ο κωδικός της μετοχής τους. Κάποια επιστροφή κεφαλαίου είδα κάνανε πρόσφατα αλλά πέραν αυτού κανένα άλλο στοιχείο 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, alfeios said:

Τι μπορεί να είναι μια πιστωση 0,24€ στον λογαριασμό μου με αιτιολογία ΚΛΑΣΜΑΤΙΚΑ ΓΚΜΕΖΖ ;

Λογαριασμός Μισθοδοσίας Eurobank 

Μήπως έχεις μετοχές της GALAXY COSMOS MEZZ και πήρες μέρισμα;

https://www.capital.gr/finance/quote/ΓΚΜΕΖΖ/

**edit** με πρόλαβε ο @paanosστο νήμα!

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, paanos said:

Είχες 10 μετοχές μήπως στην GALAXY COSMOS MEZZ PLC; Το ΓΚΜΕΖΖ είναι ο κωδικός της μετοχής τους. Κάποια επιστροφή κεφαλαίου είδα κάνανε πρόσφατα αλλά πέραν αυτού κανένα άλλο στοιχείο 

 

29 minutes ago, geoponer said:

Μήπως έχεις μετοχές της GALAXY COSMOS MEZZ και πήρες μέρισμα;

https://www.capital.gr/finance/quote/ΓΚΜΕΖΖ/

**edit** με πρόλαβε ο @paanosστο νήμα!

Είχα. Είχα δώσει 1500€ την παλιά καλή εποχή. Έχουν γίνει 12€

Άρα πήρα και κέρδος. Μπράβο μου

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα την Τετάρτη το βράδυ έκανα μια μεταφορά χρημάτων μέσω ebanking από Alfa bank σε eurobank το θέμα μου είναι ότι μεχρη κ τώρα λέει (εντολή έχει αποσταλεί) δηλαδή?? Θα έχω κάποιο πρόβλημα με το δάνειο?? Σήμερα ήταν να πληρωθεί. 

Link to comment
Share on other sites

Το my alpha mobile δουλεύει κανονικά σε εσας;

Δέκα χρόνια δεν είχα πρόβλημα

Τώρα ενώ στους λογαριασμούς λειτουργεί κανονικά, όταν πατάς σε κάρτα κλείνει

Έκανα δύο φορές uninstall και ξανά  install, πάλι τα ίδια. Εδώ και 5 ημέρες 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά εδώ. Τα γνωστά προβλήματα έχει 

42 minutes ago, bilis123456 said:

Καλησπέρα στην ομάδα την Τετάρτη το βράδυ έκανα μια μεταφορά χρημάτων μέσω ebanking από Alfa bank σε eurobank το θέμα μου είναι ότι μεχρη κ τώρα λέει (εντολή έχει αποσταλεί) δηλαδή?? Θα έχω κάποιο πρόβλημα με το δάνειο?? Σήμερα ήταν να πληρωθεί. 

Προφανώς και θα έχεις αφού δεν έχει λεφτά σήμερα η τράπεζα. Για 2-3 μέρες δεν θα υπάρξει θέμα θεωρώ αλλά την ημέρα που τραβάνε τα χρήματα πρέπει ήδη να υπάρχει το ποσό. Είναι και στη συμφωνία σας 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, paanos said:

Όλα καλά εδώ. Τα γνωστά προβλήματα έχει 

Προφανώς και θα έχεις αφού δεν έχει λεφτά σήμερα η τράπεζα. Για 2-3 μέρες δεν θα υπάρξει θέμα θεωρώ αλλά την ημέρα που τραβάνε τα χρήματα πρέπει ήδη να υπάρχει το ποσό. Είναι και στη συμφωνία σας 

Εγώ τα λεφτά τα έβαλα της 13 του μηνός 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά η τράπεζα σήμερα που πήγε να τραβήξει χρήματα δεν είχαν μπει… 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...