Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

50 minutes ago, Alex0077 said:

Κάποιος ρώτησε και πριν αλλά επειδή δε δόθηκε σίγουρη απάντηση..

Αν έχω πάγια εντολή για ολική εξόφληση πιστωτικής στην Εθνική Τράπεζα και την εξοφλήσω μόνος μου πολύ πριν όλο το ποσό , θα τραβήξει ξανά το ποσό αυτόματα από το λογαριασμό σύμφωνα με την πάγια εντολή ή ενημερώνεται ότι έχει εξοφληθεί το σύστημα και δεν κάνει καμία κίνηση; 

 

σε μενα η εθνικη τραβάει το μινιμουμ που λεει ο λογαριασμός εξόφλησης, πληρωσω δεν πληρωσω, εχω βαλει και εγω εναν λογαριασμό που ειναι κενός και τελος το θεμα, γιατι και εγω την πληρώνω μονος μου

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν ενημερώνεται αυτόματα από ότι καταλαβαίνω. Δυνατότητα να ακυρώσεις την πάγια εντολη από το web banking έχει; 
 

μόλις έβγαλα μια πιστωτική από την εθνική και είχα βάλει πάγια εντολή με ολική εξόφληση στην αίτηση . Οπότε για αυτό και ρωτάω. Αν το ήξερα δε θα την επέλεγα από την αρχή την πάγια εντολή 

αρκετά αυτοματοποιημένη η διαδικασία στην εθνική δεν το περίμενα. Έγκριση μέσα σε 4 λεπτά ! 

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

On 11/7/2023 at 1:46 ΠΜ, spyrdano said:

Το προηγούμενο Σάββατο στον Βασιλόπουλο πληρώνοντας με Apple pay ρώτησε η ταμίσς αν ήθελα να εξαργυρώσω 2.500 bonus πόντους και συμφώνησα. Οι πόντοι υποθέτω πως εμφανίζονται σε pos καταστημάτων που μπορεί να γίνει εξαργύρωση. Στα υπόλοιπα δεν θα έχει νόημα. 

Σήμερα σε πληρωμή με Visa Debit, σε μηχάνημα του ΑΒ της nexi (όχι τα κλασικά της edps) δεν εμφάνισε εξαργύρωση ή απόκομμα πόντων. 

Ισως φταίει η κάρτα. Για κάποιο λόγο στην Alpha οι Aegean κάρτες δεν έχουν push ειδοποιήσεις για ενημέρωση αγορών, έμειναν στο Viber/SMS. 

Link to comment
Share on other sites

Καλά, μπορεί να ήταν και κάτι άσχετο π.χ. να μην μπορούσε να γίνει επικοινωνία με το loyalty ανεξαρτήτως τύπου κάρτας ή wallet

Το είχα ξεχάσει, αλλά όντως σε χθεσινή συναλλαγή με Google Pay έγραψε κατευθείαν τους bonus πόντους.

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Απλά το αναφέρω γιατί σε ΑΒ δεν έχω δει ποτέ με apple pay κάτι για πόντους. Ίσως είναι θέμα της Aegean 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα μόνο της Aegean . Ούτε στην platinum φαίνονται . Είναι θέμα γενικό της alpha bank και των καρτών της. Ίσως αλλάξει αυτό πλέον που σου δίνει δυνατότητα για εξαργύρωση . 
 

Επόπτης αν δεν κάνω λάθος η alpha δεν έχει alerts με push notifications για τις συναλλαγές. Σου στέλνει μόνο σε viber/sms

Link to comment
Share on other sites

Στο site λέει ποιες στέλνουν με ειδοποίηση:

Enter Bonus Visa, Enter Bonus Mastercard, Gold Enter Bonus Mastercard, Private Enter Bonus Mastercard, Enter Bonus Business Mastercard, Gold Enter Bonus Business Mastercard, Premium Luxury Kalogirou Bonus Mastercard, Classic Luxury Kalogirou Bonus Mastercard

 

IMG_3302.png

Link to comment
Share on other sites

Από ΦΒ:

Πραγματοποίησε τις καθημερινές συναλλαγές σου εύκολα και γρήγορα, με τα Ψηφιακά Πορτοφόλια Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay και Xiaomi Pay και έχεις τη δυνατότητα συλλογής και εξαργύρωσης Bonus πόντων, απλά με τη χρήση του smart phone ή του smart watch σου!
Μάθε περισσότερα: https://alphab.gr/3pXvlcK
Link to comment
Share on other sites

Και λέει «Για συναλλαγές με χρήση καρτών Alpha Bank Bonus Visa & Alpha Bank Bonus Mastercard.».

Τις πιστωτικές εννοεί βέβαια. Δεν ξέρω. Οι πόντοι όντως μπαίνουν απλά μετά την εκκαθάριση της συναλλαγής 

Link to comment
Share on other sites

On 13/7/2023 at 3:13 ΜΜ, coulis said:

Το ίδιο ειχα κ γω με την δήλωση τηλεφώνου.
Ανεβαζα, ανεβαζα κ ολο μου εβγαζε σφαλμα επικαιροποιησης τηλεφώνου. Τελικα τους έστειλα στο μαιλ του σαπόρτ, ενα λογαριασμό μου και ενημερώθηκε.


Tapa
 

Το κινητό τηλέφωνο αν αλλάξεις νούμερο πρέπει πρώτο να ενημερωθεί τον εθνικό μητρώο επικοινωνίας .

https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/stoikheia-polite-kai-tautopoietika-eggrapha/ethniko-metroo-epikoinonias-emep

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό τηλέφωνο αν αλλάξεις νούμερο πρέπει πρώτο να ενημερωθεί τον εθνικό μητρώο επικοινωνίας .
https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/stoikheia-polite-kai-tautopoietika-eggrapha/ethniko-metroo-epikoinonias-emep
Εχω το ίδιο νούμερο κ διεύθυνση, απο εποχή telestet


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στην Alpha Bank λάμβανα σφάλμα όταν προσπαθούσα να αλλάξω κινητό μέσω του gov.gr

Κάλεσα στην εξυπηρέτηση πελατών, αλλά έπεσα σε μια άσχετη κοπελίτσα που μου είπε πως θα πρέπει να επισκεφθώ αναγκαστικά μόνο κατάστημα! Τελικά πάλεψα λίγο με το e-banking μέχρι να το βρω και έκανα μόνος μου την αλλαγή του κινητού, νομίζω έλαβα ένα SMS OTP στον παλιό αριθμό και η αλλαγή έγινε μετά από κάποιες ώρες για λόγους ασφαλείας. Το σημαντικό είναι πως δεν χρειάστηκε να πάω κατάστημα.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

έχει πληρώσει κάνεις μέσω Viva wallet ευδαπ; ενώ είχα πληρώσει τον Απρίλιο το τετράμηνο μου ήρθε ο επόμενος που λέει ότι έχω προηγούμενη οφειλή.!

Link to comment
Share on other sites

έχει πληρώσει κάνεις μέσω Viva wallet ευδαπ; ενώ είχα πληρώσει τον Απρίλιο το τετράμηνο μου ήρθε ο επόμενος που λέει ότι έχω προηγούμενη οφειλή.!
Πληρωμές σε δημόσιο, υπηρεσίες κοινής ωφελείας, φως νερό τηλέφωνο, εφκα, τις κάνω ΜΟΝΟ απευθείας απο την τράπεζα.
Ειχα κάνει πληρωμή τηλεφώνου μέσω τράπεζας κ στον λογαριασμό που μου ειπαν οτι δεν κατεβαλα το ποσό, τους ειπα ημερομηνία συναλλαγής μου στην τράπεζα κ ώρα που τους τα κατέθεσε η τράπεζα.
Δεν έστειλα ουτε καταθετήριο ουτε κατι άλλο
Το έλεγξαν κ τελείωσε το θεμα.


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, coulis said:

Δεν έστειλα ουτε καταθετήριο ουτε κατι άλλο
Το έλεγξαν κ τελείωσε το θεμα.

Με Vodafone και Eurobank το πάθαινα συχνά. Δεν υπήρξε μια φορά που να μην μου ζήτησαν απόδειξη 

Link to comment
Share on other sites

Με Vodafone και Eurobank το πάθαινα συχνά. Δεν υπήρξε μια φορά που να μην μου ζήτησαν απόδειξη 
Αν δεν μπορουν να δουν τις συναλλαγές τους, το στελνεις το καταθετήριο.
Υπ'όψη οτι με Alpha που κάνω τις συναλλαγές, μπορεί να κανω την συναλλαγή 11 το πρωί, αλλα μου βγάζει μνμα οτι "θα εκτελεστεί στις 15:00, φροντίστε να υπάρχει το ποσό στον λογαριασμό". Οπότε μπαινω κ αργότερα κ αποθηκεύω την συναλλαγή που εκανε η τράπεζα.
Αν κάνεις συναλλαγή το μεσημέρι ή Alpha την εκτελεί στις 22:00.


Tapa


Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με Eurobank από ότι κατάλαβα ήταν ότι επειδή έχω 8ψηφιο μητρώο και υπάρχουν και 11ψηφια (ή 10 δεν θυμάμαι ακριβώς), το πεδίο έβαζε από μπροστά μηδενικά μόνο του που δεν μπορούσα να σβήσω. Άλλες φορές δεν είχα θέμα, άλλες το ενοχλούσε και δεν εμφανιζόταν η πληρωμή.

Τελικα έβαλα πάγια εντολή μέσω κάρτας και ησύχασα, τόσο καιρό (εκτός από μια φορά που ήταν γενικό και τελικά μας έκαναν και πίστωση εξτρα 5€) όλα καλά  

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα,

Σχετικά με τα δάνειο για αυτοκίνητο, δίνουν πιο έυκολα οι τράπεζες πλέον σε σχέση με τη κρίση? Ή λόγω καθυστερήσεων και ανοιχτής τιμής ειναι ακομα μαζεμένες.. Μιλάμε για 15000 δάνειο με 13000 ευρώ εισόδημα στην εταιρια που ειναι η μισθοδοσία. Ποια ειναι η γνώμη σας?

Edited by aspaite
Link to comment
Share on other sites

Σας λειτουργεί το winbank (Πειραιώς σε ανδροιντ).
Σε 2 συσκευές, ολο κλεψύδρα βγάζει κ με πετάει πριν βαλω στοιχεία


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Το καινουργιο app ναι ...

OptoStyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Το καινουργιο app ναι ...

OptoStyle


Ναι. Τωρα μπαίνει. Θενκς


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα! Γίνεται μέσα από internet banking Σε Εθνικη Πειραιως κ Eurobank να αλλάξω το κινητό επικοινωνίας;; έχω ένα δεύτερο νούμερο που όμως είναι πιο εύκολο και σκέφτομαι να το κάνω κύριο νούμερο μου αλλά σκέφτομαι την ταλαιπωρία στις τράπεζες για την αλλαγή του κινητού!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...