Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Η μάνα μου έχει μια χρεωστική κάρτα της εθνικής που λήγει 08/20 και δεν θέλει να την ανανεώσει. Τι πρέπει να κάνει ?

 

Οπωσδήποτε, να πάει σε κατάστημα ?

Χρεωστική ; Γιατί να μην την ανανεώσει;

 

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όποτε έπρεπε να στείλω από 2χ20€ για να μη χρεωθώ.. ευχαριστώ φίλε

Από 2 έως 3 ευρώ το κόστος ανά έμβασμα μέσω e-banking - Τα τιμολόγια ανά τράπεζα

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Η μάνα μου έχει μια χρεωστική κάρτα της εθνικής που λήγει 08/20 και δεν θέλει να την ανανεώσει. Τι πρέπει να κάνει ?

Οπωσδήποτε, να πάει σε κατάστημα ?

 

Θα μπεις στο internet banking και θα δηλώσεις απώλεια. Αλλά αυτό έπρεπε να το κάνεις λίγο παραπάνω από ένα μήνα πριν την λήξη της. Διότι γίνεται αυτόματα η ανανέωση της κάρτας και στέλνεται ταχυδρομικά. Καλύτερα πάρε την εξυπηρέτηση πελατών και ζητά ενημέρωση για το αν έχει γίνει ήδη. Εάν έχει γίνει ήδη θα δεις και στον λογαριασμό την χρέωση ανανέωσης 5-6 ευρώ. Αν δεν έχει γίνει και δεν θέλει τον λογαριασμό η μαμα σου προτείνω να πάει στο κατάστημα να τον κλείσει. Εάν δεν θέλει τότε σου προτείνω να μπεις στο internet banking να κάνεις αίτημα απώλειας κάρτας, και δεν θα πατήσεις ανανέωση στην κάρτα. Και μετά εάν δεν έχει έκδοσει ποτέ κάρτα visa τότε να μπει να εκδώσει την χρέωση την visa , η πρώτη έκδοση είναι δωρεάν και ανέξοδα.!

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Και μου ήρθαν δυο μηνύματα στις 10 ακριβώς για έξτρα κωδικό για σύνδεση στο online και τα είδα 1 ώρα αργότερα. Προσπάθησα να συνδεθώ τότε και δε μου ερχόταν κωδικός.

Ήμουν σίγουρος όμως ότι είναι τεχνικό το πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

αφου ησουν σιγουρος οτι ηταν τεχνικο προβλημα γιατι προσπαθησες να συνδεθεις μολις ειδες τα μηνυματα;
Link to comment
Share on other sites

αφου ησουν σιγουρος οτι ηταν τεχνικο προβλημα γιατι προσπαθησες να συνδεθεις μολις ειδες τα μηνυματα;

 

θες κάποια ανάλυση για τον συλλογισμό μου;

Αν δεν ήμουν σίγουρος ΜΕΤΑ από το γεγονός ότι ποτέ δε μου ήρθε μήνυμα για τη πραγματική-δική μου προσπάθεια, θα έπαιρνα στο τηλεφωνικό κέντρο όπως διάβαζα σήμερα από πολλούς ότι έκαναν και δεν κατάφεραν κάτι.

 

Δε ξέρω αν σε κάλυψα, αλλά δεν είναι και το ζητούμενο μου

Link to comment
Share on other sites

Χρεωστική ; Γιατί να μην την ανανεώσει;

 

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk

 

Αφού, δεν την χρησιμοποίει, γιατί να πληρώσει 5€ ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα μπεις στο internet banking και θα δηλώσεις απώλεια. Αλλά αυτό έπρεπε να το κάνεις λίγο παραπάνω από ένα μήνα πριν την λήξη της. Διότι γίνεται αυτόματα η ανανέωση της κάρτας και στέλνεται ταχυδρομικά. Καλύτερα πάρε την εξυπηρέτηση πελατών και ζητά ενημέρωση για το αν έχει γίνει ήδη. Εάν έχει γίνει ήδη θα δεις και στον λογαριασμό την χρέωση ανανέωσης 5-6 ευρώ. Αν δεν έχει γίνει και δεν θέλει τον λογαριασμό η μαμα σου προτείνω να πάει στο κατάστημα να τον κλείσει. Εάν δεν θέλει τότε σου προτείνω να μπεις στο internet banking να κάνεις αίτημα απώλειας κάρτας, και δεν θα πατήσεις ανανέωση στην κάρτα. Και μετά εάν δεν έχει έκδοσει ποτέ κάρτα visa τότε να μπει να εκδώσει την χρέωση την visa , η πρώτη έκδοση είναι δωρεάν και ανέξοδα.!

Δεν έχει e-banking.

Μπορω να βγάλω εγώ για αυτήν, χωρίς να πάει τράπεζα ?

Link to comment
Share on other sites

Αφού, δεν την χρησιμοποίει, γιατί να πληρώσει 5€ ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν έχει e-banking.

Μπορω να βγάλω εγώ για αυτήν, χωρίς να πάει τράπεζα ?

Σε ποια τραπεζα αναφερεσαι ?

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Και για ότι χρειάζεται θα τρέχει σε κατάστημα;Για 5€ ανα τρία χρόνια;

 

Μα δεν την χρησιμοποιεί και δεν υπάρχει το "ό,τι χρειάζεται" μιας και δεν χρειάζεται κάτι από τη συγκεκριμένη τράπεζα ή από το συγκεκριμένο λογαριασμό

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν την χρησιμοποιεί και δεν υπάρχει το "ό,τι χρειάζεται" μιας και δεν χρειάζεται κάτι από τη συγκεκριμένη τράπεζα ή από το συγκεκριμένο λογαριασμό

 

Ας κλείσει και τον λογαριασμό τότε.

Link to comment
Share on other sites

Ας κλείσει και τον λογαριασμό τότε.

 

Ας κάνει ό,τι θέλει. Δε μας πέφτει λόγος νομίζω, ούτε κουμάντο στην τσέπη του θα κάνουμε

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνει ό,τι θέλει. Δε μας πέφτει λόγος νομίζω, ούτε κουμάντο στην τσέπη του θα κάνουμε

 

Πιστευω ότι θα μπορούσε να απαντήσει εκείνος που ρώτησε. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω ότι θα μπορούσε να απαντήσει εκείνος που ρώτησε. :rolleyes:

 

Στην παράθεση εμένα βάζεις. Τώρα το τι πιστεύεις...τι να πω;

Ρώτησε κάτι πολύ συγκεκριμένο.

 

Στα της ερώτησης του, απάντηση δεν έχω για την εθνική συγκεκριμένα. Αλλά νομίζω ότι τώρα με τον κορωνοϊό το έχουν απλοποιήσει το θέμα του e-banking όλες οι τράπεζες

Link to comment
Share on other sites

Στην παράθεση εμένα βάζεις. Τώρα το τι πιστεύεις...τι να πω;

Ρώτησε κάτι πολύ συγκεκριμένο.

 

Στα της ερώτησης του, απάντηση δεν έχω για την εθνική συγκεκριμένα. Αλλά νομίζω ότι τώρα με τον κορωνοϊό το έχουν απλοποιήσει το θέμα του e-banking όλες οι τράπεζες

 

Εσύ απάντησες σαν να είσαι αυτός που ρώτησε.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εσύ απάντησες σαν να είσαι αυτός που ρώτησε.:rolleyes:

 

Χαχα, έχεις δίκιο, γιατί ρώτησε για τρίτο πρόσωπο και όχι για τον εαυτό του. Τώρα που το διαβάζω τον τρόπο που το έγραψα, καταλαβαίνω το μπέρδεμα :)

Link to comment
Share on other sites

EUROBANK απο B.EYBOIA τελος

 

:!: - οσοι θα ταξιδεψετε για διακοπες-εργασια στην Βορειο Ευβοια να ξερετε πως υποκαταστημα Eurobank στην περιοχη ΔΕΝ θα βρειτε πλεον (!) εκλεισε και αυτο το μοναδικο που ειχαν στη ιστιαια πηραν και το ΑΤΜ ακομη αρα αν ειναι να πληρωσετε θα φατε το λουκι της ουρας των ΕλΤα επειση συνεργαζονται ενω αν ειναι για αναληψη-πληροφοριες-διακανονισμο κλπ πλεον ΜΟΝΟ στην Ν.Αρτακη και την Χαλκιδα.

Εαν ανεβετε προς τα επανω να ξερετε πως ΔΕΝ υπαρχει υποκατστημα πουθενα αρα θα μεινετε ξεκρεμαστοι που λεμε (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Αφού, δεν την χρησιμοποίει, γιατί να πληρώσει 5€ ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν έχει e-banking.

Μπορω να βγάλω εγώ για αυτήν, χωρίς να πάει τράπεζα ?

 

αμα εχεις την χρεωστικη καρτα και το κινητο που ειναι δηλωμενο , απο οσο γνωριζω μπορεις να φτιαξεις internet banking χωρις να πας στην τραπεζα , τωρα με την καραντινα το ειχανε φτιαξει σε ολες τις τραπεζες .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

EUROBANK απο B.EYBOIA τελος

 

 

 

:!: - οσοι θα ταξιδεψετε για διακοπες-εργασια στην Βορειο Ευβοια να ξερετε πως υποκαταστημα Eurobank στην περιοχη ΔΕΝ θα βρειτε πλεον (!) εκλεισε και αυτο το μοναδικο που ειχαν στη ιστιαια πηραν και το ΑΤΜ ακομη αρα αν ειναι να πληρωσετε θα φατε το λουκι της ουρας των ΕλΤα επειση συνεργαζονται ενω αν ειναι για αναληψη-πληροφοριες-διακανονισμο κλπ πλεον ΜΟΝΟ στην Ν.Αρτακη και την Χαλκιδα.

 

Εαν ανεβετε προς τα επανω να ξερετε πως ΔΕΝ υπαρχει υποκατστημα πουθενα αρα θα μεινετε ξεκρεμαστοι που λεμε (!)

Παντού πληρωμή με κάρτα εδώ και 2 χρόνια.

Μετρητά στο πορτοφόλι κάνα 20ικο μόνο για ανάγκη.

:)
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για Alpha Bank, αν ξερει κανεις.

Αν είσαι κάτοχος πρόσθετης κάρτας και ο κάτοχος της κύριας αποβιώσει, μπορείς να πάρεις την κάρτα σαν κύριος ή αναγκαστικά καταργήται;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για Alpha Bank, αν ξερει κανεις.

Αν είσαι κάτοχος πρόσθετης κάρτας και ο κάτοχος της κύριας αποβιώσει, μπορείς να πάρεις την κάρτα σαν κύριος ή αναγκαστικά καταργήται;

 

Για πιστωτική/διευκολύνσεως λες λογικά. Θεωρώ πως καταργείται αφού έχει εκδοθεί βάση των οικονομικών στοιχείων του κύριου μέλους. Το υπόλοιπο όμως δεν διαγράφεται.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Παντού πληρωμή με κάρτα εδώ και 2 χρόνια.

Μετρητά στο πορτοφόλι κάνα 20ικο μόνο για ανάγκη.

 

:cool: - μαλλον δεν εχεις πεσει σε αναβαθμιση-βλαβη του συστηματος οταν ειναι να πληρωσεις, εχω φουλαρει σχεδον 50 ευρω βενζινη και οταν παω μεσα να πληρωσω η συναλλαγη δεν εγκρινοταν, αλλαξα 3 χρωματα επειδη δεν ειχα τοσα μετρητα επανω μου, παρατησα το αμαξι εκει και ετρεχα να βρω ΑΤΜ και μετα απο πολλη ωρα μπορεσα να φυγω.

Εχεις πληρωσει πολλα συνοικιακα συνεργεια-πλυντηρια αυτοκινητων με καρτα?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάντα έχω και μετρητά μαζί μου (100 έως 150 ευρώ) για αυτό που λέει ο φίλος. Αν δεν περάσει η κάρτα για ΧΨΖ λόγους τι θα κάνεις?
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα έχω και μια δεύτερη κάρτα άλλης τράπεζας μαζί για αυτή την περίπτωση
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...