Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

https://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g189112-i331-k8982128-Euronet_ATMs_cost-Albufeira_Faro_District_Algarve.html

 

εδω κάποιοι λένε ότι δεν χρεωθηκαν.....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Αρα συνοψιζοντας εχουμε:με ενα ταξιδι καθε μηνα μετ επιστροφης θα πρεπει να βγαλω την aegean visa της αλφα και την blueamex.

1. Πως γινεται ομως η μεταφορα απο τη μια στην αλλη για να κερδιζω ποντους? Αυτο δεν εχω καταλαβει.

2. Με ποια καρτα απο τις δυο θα πρεπει να κανω τις αγορες μου? (Π.χ. μια αγορα απο Κωτσοβολο)

Ξερω πως με το που βγαζεις την aegean σου κανουν εγγραφη στο miles & bonus της aegean οποτε κερδιζεις ποντους.

Με την blueamex βλεπω πως κερδιζεις διπλασιους ποντους σε σχεση με την aegean visa στους ιδιους συνεργατες. Αρα την aegean τη βγαζεις μονο για να κανεις τη μεταφορα ποντων απο την amex?

 

Οι πόντοι μεταφέρονται από e-banking, alpha wallet και εξυπηρέτηση πελατών (μπορεί να υπάρχει και άλλος τρόπος που μου διαφεύγει). Όπου δέχονται AmEx προφανώς χρησιμοποιείς αυτήν λόγω των διπλάσιων πόντων αλλά και του προγράμματος διπλασιασμού εγγυήσεως (στον Κωτσόβολο π.χ. που ανέφερες). Την Aegean την βγάζεις για την μεταφορά πόντων αλλά και για χρήση όπου η AmEx δεν γίνεται δεκτή (κάτι σχετικά συνηθισμένο δυστυχώς ειδικά στην Ελλάδα).

 

Με αυτό το συνδυασμό δεν θα βρεις επιχείρηση που δέχεται κάρτες και δεν θα μπορέσεις να πληρώσεις. Δεν ξέρω βέβαια αν θα σου εγκρίνουν και τις δύο κάρτες (ειδικά αν δεν έχεις αρκετό εισόδημα).

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Αρα συνοψιζοντας εχουμε:με ενα ταξιδι καθε μηνα μετ επιστροφης θα πρεπει να βγαλω την aegean visa της αλφα και την blueamex.

1. Πως γινεται ομως η μεταφορα απο τη μια στην αλλη για να κερδιζω ποντους? Αυτο δεν εχω καταλαβει.

2. Με ποια καρτα απο τις δυο θα πρεπει να κανω τις αγορες μου? (Π.χ. μια αγορα απο Κωτσοβολο)

Ξερω πως με το που βγαζεις την aegean σου κανουν εγγραφη στο miles & bonus της aegean οποτε κερδιζεις ποντους.

Με την blueamex βλεπω πως κερδιζεις διπλασιους ποντους σε σχεση με την aegean visa στους ιδιους συνεργατες. Αρα την aegean τη βγαζεις μονο για να κανεις τη μεταφορα ποντων απο την amex?

 

Όπως το πες. Την aegean την έχεις ουσιαστικά σαν εργαλείο για μεταφορά πόντων προς το miles+bonus όπου γίνονται μίλια και ισχύει ότι ισχύει στο miles+bonus στην aegean. Όταν τη βγάλεις σημειώνεις και αυτόματη μετατροπή bonus πόντων σε μίλια στο τέλος κάθε μήνα που γίνεται την τελευταία Κυριακή του μήνα. Οπότε πριν από εκείνη την ημέρα κάνεις μεταφορά από Amex προς την Aegean όσους πόντους έχεις μαζέψει σε αυτήν.. Αλλά την έχεις και για ασφάλεια καθώς είναι Visa και τη δέχονται παντού όπως σου είπαν.

 

 

Το μόνο αρνητικό είναι ότι τα εισιτήρια που εξαργυρώνεις με μίλια (miles+bonus) σε Go Light είναι χωρίς αποσκευή (μόνο με χειραποσκευή) όπως ισχύει στην Aegean.

 

Τα εισιτήρια που εξαργυρώνεις απευθείας από bonus πόντους (πριν τους μετατρέψεις σε μίλια ) έχουν κανονικά και αποσκευή δωρεάν. Οπότε σε κάποιες σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να συμφέρει η δεύτερη περίπτωση αντί της πρώτης. Στην δεύτερη πρίπτωση επίσης μπορείς να κάνεις εξαργύρωση μόνο στο δίκτυο της Aegean και όπου πηγαίνει αυτή. Ενώ αν έχεις την Aegean Visa με τα μίλια μπορείς να εξαργυρώσεις σε όλες τις αεροπορικές εταιρίες της Star Alliance (πχ για να πας Αμερική, Ασία... γενικά οπουδήποτε)

Link to comment
Share on other sites

Αν σε πιστωτική κάρτα γίνει μια αγορά της τάξης των 500 € σε άτοκες δόσεις ξεκινήσουν να πληρώνονται μερικές δόσεις και κάποιά στιγμή μαζευτεί το ποσό υπάρχει κάποιος τρόπος να αποδεσμευτεί το υπόλοιπο ποσό και να εξοφληθεί?
Link to comment
Share on other sites

Αν σε πιστωτική κάρτα γίνει μια αγορά της τάξης των 500 € σε άτοκες δόσεις ξεκινήσουν να πληρώνονται μερικές δόσεις και κάποιά στιγμή μαζευτεί το ποσό υπάρχει κάποιος τρόπος να αποδεσμευτεί το υπόλοιπο ποσό και να εξοφληθεί?

 

Σε καρτες bonus της αλφα μπανκ δεν γινεται

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε καρτες bonus της αλφα μπανκ δεν γινεται

Visa της eurobank είναι η κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε πιστωτική κάρτα γίνει μια αγορά της τάξης των 500 € σε άτοκες δόσεις ξεκινήσουν να πληρώνονται μερικές δόσεις και κάποιά στιγμή μαζευτεί το ποσό υπάρχει κάποιος τρόπος να αποδεσμευτεί το υπόλοιπο ποσό και να εξοφληθεί?

 

Οποιοδήποτε ποσό μπορείς να πληρώσεις στην κάρτα σου

Εκτός αν θέλεις να την ακυρώσεις δεν σε ενοχλεί καθόλου να βρεθείς με χρεωστικό υπόλοιπο πληρώνοντας παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Αν σε πιστωτική κάρτα γίνει μια αγορά της τάξης των 500 € σε άτοκες δόσεις ξεκινήσουν να πληρώνονται μερικές δόσεις και κάποιά στιγμή μαζευτεί το ποσό υπάρχει κάποιος τρόπος να αποδεσμευτεί το υπόλοιπο ποσό και να εξοφληθεί?

 

Σε καρτες bonus της αλφα μπανκ δεν γινεται

 

Οποιοδήποτε ποσό μπορείς να πληρώσεις στην κάρτα σου

Εκτός αν θέλεις να την ακυρώσεις δεν σε ενοχλεί καθόλου να βρεθείς με χρεωστικό υπόλοιπο πληρώνοντας παραπάνω

 

Δεν μπορει να γινει επειδη η χρεωση στην καρτα γινεται μια φορα τον μηνα για καθε δοση. Αρα με αυτη την ενοια δεν μπορει να γινει εξοφληση δοσεων που δεν εχουν χρεωθει. Φυσικα μπορει να γινει καταβολη οποιουδηποτε ποσου μεγαλυτερου απο αυτο που εχει χρεωθει. Ακομη και ολου αυτου που υπολογιζεις οτι χρειαζεται για να εξοφληθει το ολικο ποσό. Το βαζεις και το ξεχνας. Καθε μηνα που θα χρεωνεται η δοση θα μειωνεται το χρεωστικο υπολοιπο της καρτας σου. Οταν κανεις πληρωμη αυτοματα αυξανεται το πιστωτικο οριο συμφωνα με το ποσό που πληρωνεις.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει να γινει επειδη η χρεωση στην καρτα γινεται μια φορα τον μηνα για καθε δοση. Αρα με αυτη την ενοια δεν μπορει να γινει εξοφληση δοσεων που δεν εχουν χρεωθει. Φυσικα μπορει να γινει καταβολη οποιουδηποτε ποσου μεγαλυτερου απο αυτο που εχει χρεωθει. Ακομη και ολου αυτου που υπολογιζεις οτι χρειαζεται για να εξοφληθει το ολικο ποσό. Το βαζεις και το ξεχνας. Καθε μηνα που θα χρεωνεται η δοση θα μειωνεται το χρεωστικο υπολοιπο της καρτας σου. Οταν κανεις πληρωμη αυτοματα αυξανεται το πιστωτικο οριο συμφωνα με το ποσό που πληρωνεις.

Κατανοητό, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

https://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=373&mid=710&lang=gr

10.000 € μινιμουμ για να εχει καποιος τις δωρεαν συναλλαγες(διχως προμηθεια) στο ebanking της eurobank

Link to comment
Share on other sites

https://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=373&mid=710&lang=gr

10.000 € μινιμουμ για να εχει καποιος τις δωρεαν συναλλαγες(διχως προμηθεια) στο ebanking της eurobank

 

Καλυτερα το 1€/μηνα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

https://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=373&mid=710&lang=gr

10.000 € μινιμουμ για να εχει καποιος τις δωρεαν συναλλαγες(διχως προμηθεια) στο ebanking της eurobank

Αυτό ισχύει εδώ και πολύ καιρό, παλαιότερα το όριο ήταν 3000€. Το θεωρώ πολύ υψηλό.

Αν έχεις μισθοδοσίας, το όριο για να έχεις δωρεάν e-συναλλαγές είναι 3000€.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

https://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=373&mid=710&lang=gr

10.000 € μινιμουμ για να εχει καποιος τις δωρεαν συναλλαγες(διχως προμηθεια) στο ebanking της eurobank

 

Και να φανταστεις καποτε μας πληρωνανε για να κανουμε web banking

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο αρνητικό είναι ότι τα εισιτήρια που εξαργυρώνεις με μίλια (miles+bonus) σε Go Light είναι χωρίς αποσκευή (μόνο με χειραποσκευή) όπως ισχύει στην Aegean.

 

Τα εισιτήρια που εξαργυρώνεις απευθείας από bonus πόντους (πριν τους μετατρέψεις σε μίλια ) έχουν κανονικά και αποσκευή δωρεάν. Οπότε σε κάποιες σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να συμφέρει η δεύτερη περίπτωση αντί της πρώτης. Στην δεύτερη πρίπτωση επίσης μπορείς να κάνεις εξαργύρωση μόνο στο δίκτυο της Aegean και όπου πηγαίνει αυτή. Ενώ αν έχεις την Aegean Visa με τα μίλια μπορείς να εξαργυρώσεις σε όλες τις αεροπορικές εταιρίες της Star Alliance (πχ για να πας Αμερική, Ασία... γενικά οπουδήποτε)

 

Αυτό με το χωρίς αποσκευές στα μίλια δεν ισχύει απλά είναι μια επιπλέον επιλογη με λιγότερη εξαργύρωση. Στους bonus είναι στάνταρ 14.000 η 20000 για απλό με βαλίτσα η business αντίστοιχα. Στα μίλια έχεις και την επιλογή χωρίς βαλίτσα για λιγότερα μίλια και στις περισσότερες περιπτώσεις είναι όλα με μικρότερη εξαργύρωση σε σχέση με πόντους 324828cc987511e46eb3687706e4a388.jpg

Πχ εδω στο bonus θα είχες μόνο τη δεύτερη και τρίτη επιλογή με 14000/20000 πόντους εξαργυρωση

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για μακρινούς προορισμούς μπορεί να συμφέρουν οι Bonus πόντοι σε σχέση με τα μίλια.

Οριακά για Μόσχα είναι 13.800 μίλια ή 14.000 πόντοι . Ίσως για κάπου πιό μακριά.

Οι πόντοι είναι στάνταρ 14.000 ενώ τα μίλια πάνε με την απόσταση.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για μακρινούς προορισμούς μπορεί να συμφέρουν οι Bonus πόντοι σε σχέση με τα μίλια.

Οριακά για Μόσχα είναι 13.800 μίλια ή 14.000 πόντοι . Ίσως για κάπου πιό μακριά.

Οι πόντοι είναι στάνταρ 14.000 ενώ τα μίλια πάνε με την απόσταση.

 

Εχετε κοιταξει και προσφορες happy miles στην εξαργυρωση μιλιων στην aegean?για επιλεγμενες περιοδους και προορισμους μπορεις να κερδισεις 30% στην εξαργυρωση.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε κοιταξει και προσφορες happy miles στην εξαργυρωση μιλιων στην aegean?για επιλεγμενες περιοδους και προορισμους μπορεις να κερδισεις 30% στην εξαργυρωση.

 

Ναι δεν είναι να κοιτάξεις κάτι απλά στο screenshot που έβαλα λίγο παραπάνω μπορεί να γράφει πχ happy miles 7500 αντί για 9480.

Η βλακεία είναι όμως τα happy miles βγαινουν ανα τρίμηνο Μάρτιο-Μάιο, Ιούνιος-Αύγουστος, Σεπτέμβρης-Νοέμβρης, Δεκέμβρης-Φλεβάρης οπότε πχ αν θέλεις να ταξιδεψεις πχ Σεπτέμβριο θα βγουν γύρω στις 30 Αυγούστου τα happy miles οπότε το πιο πιθανό είναι να μη βρεις εισιτηρία ημερομηνίες που θέλεις τόσο τελευταία στιγμή.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ας το διαγραψει καποιος mod...

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το έχω στείλει από το πρωί... Απίστευτο.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς τα παιδιά που χρησιμοποιούν πιστωτικές.

Έχω μια πιστωτική με όριο 600 ευρώ. Έκανα μια αγορά ενός προϊόντος 500 ευρώ με δόσεις. Τελικά εκανα λαθος στο χρώμα, ζήτησα αλλαγή χρώματος , δεν γινόταν και κάναμε ακύρωση παραγγελίας και πρέπει να κάνω νέα με το χρώμα που επιθυμώ. Το πιστωτικό πότε θα μου επιστραφεί? Μου είπαν έως σήμερα αλλά δεν βλέπω κάτι. Η ακύρωση έγινε την 26/07. Το eshop είναι αξιόπιστο δεν υπάρχει κίνδυνος για απάτη.

Αν βάλω χρήματα (400) ευρώ και κάνω πάλι την αγορά με δόσεις το ποσό που θα υπάρχει στην πιστωτική (-400 + 100 η πίστωση που έχει μείνει) θα το πάρει η τράπεζα? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς τα παιδιά που χρησιμοποιούν πιστωτικές.

Έχω μια πιστωτική με όριο 600 ευρώ. Έκανα μια αγορά ενός προϊόντος 500 ευρώ με δόσεις. Τελικά εκανα λαθος στο χρώμα, ζήτησα αλλαγή χρώματος , δεν γινόταν και κάναμε ακύρωση παραγγελίας και πρέπει να κάνω νέα με το χρώμα που επιθυμώ. Το πιστωτικό πότε θα μου επιστραφεί? Μου είπαν έως σήμερα αλλά δεν βλέπω κάτι. Η ακύρωση έγινε την 26/07. Το eshop είναι αξιόπιστο δεν υπάρχει κίνδυνος για απάτη.

Αν βάλω χρήματα (400) ευρώ και κάνω πάλι την αγορά με δόσεις το ποσό που θα υπάρχει στην πιστωτική (-400 + 100 η πίστωση που έχει μείνει) θα το πάρει η τράπεζα? Ευχαριστώ.

Πρέπει να μιλήσεις με την επιχείρηση για το πότε θα κάνει την αντιλογιστικη... Συνήθως 1 ως 4 εργάσιμες. Το πιστωτικό όριο θα μεταβληθεί μετά τον αντιλογισμο.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μιλήσεις με την επιχείρηση για το πότε θα κάνει την αντιλογιστικη... Συνήθως 1 ως 4 εργάσιμες. Το πιστωτικό όριο θα μεταβληθεί μετά τον αντιλογισμο.

 

Thank you.

Τελικά μου επεστράφη το ποσό μετά από 3 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το συμπλήρωσα με μεγάλη χαρά, καλή επιτυχία στην έρευνά σου, θα εκτιμούσα την δημοσιοποίηση των αποτελεσμάτων αν είναι δυνατό.

 

Κάπου υπάρχει ένα θέμα για βοήθεια σε εργασίες, ρίξε μια ματιά και κάνε ποστ και εκεί.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...