Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Δεν με ενδιαφέρει να έρθει αποτέλεσμα γρηγορότερα. Με ενδιαφέρει να γνωστοποιηθεί η "πολιτική" τους στους αρμόδιους φορείς και να κληθούν σε απολογία (έχω ελάχιστε ελπίδες αλλά δεν προσπερνάω τίποτα πια...). Κανένα λάθος δεν έγινε. Ήταν ξεκάθαροι εξαρχής ότι χρειάζονται "7-10 ημέρες" για να έχω στα χέρια μου τη νέα κάρτα. Αυτό το θεωρώ απαράδεκτο. Ο λογαριοσμός που διατηρώ στην τράπεζά τους είναι επαγγελματικός όψεως, ήταν υποχρεωτικός (σε καμία άλλη τράπεζα δεν μπορούσε να έχει τέτοιον μηχανικός που είχε δραστηριότητα μελετητή) και γνωρίζω πολλούς συναδέλφους που ακριβώς επειδή ήταν υποχρεωτικός, είναι ο ένας και μοναδικός τραπεζικός λογαριασμός τους. Σε αυτούς τι γίνεται αν έχουν την ατυχία σήμερα να χάσουν την κάρτα τους όπως εγώ; Τους αφήνουν να πεθάνουν της πείνας γιατί δεν θα μπορούν να αγοράσουν ούτε τα απαραίτητα χωρίς κάρτα αν τύχει να έχουν εξαντλήσει τα διαθέσιμα για αναλήψεις μετρητά, ή μήπως θα πρέπει να πάνε στο σούπερ μάρκετ με ...τραπεζική επιταγή;

Αυτό που ήθελα να πω ,επιβεβαιωμένο πάντα,είναι ότι θα μπορούσε η διαδικασία να ολοκληρωθεί αν όχι αυθημερόν,εντός μιας μέρας.Η πρόθεση μου ήταν να αναφερθώ στο γρήγορο αποτέλεσμα,τίποτα άλλο.

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ήθελα να πω ,επιβεβαιωμένο πάντα,είναι ότι θα μπορούσε η διαδικασία να ολοκληρωθεί αν όχι αυθημερόν,εντός μιας μέρας.Η πρόθεση μου ήταν να αναφερθώ στο γρήγορο αποτέλεσμα,τίποτα άλλο.

 

Τόσο γρήγορα αποκλείεται, αν δε κάνω λάθος σε ακύρωση κάρτας εκδίδεται καινούργια που έρχεται ταχυδρομικά από τα κεντρικά σε κάποιες τράπεζες (5-7 ημέρες σε alpha που μου έχει τύχει). Σε άλλες πχ εθνική θέλει ξανά χαρτιά ξανά διαδικασίες τρέξιμο στη τράπεζα και χρόνο άγνωστο

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Τόσο γρήγορα αποκλείεται, αν δε κάνω λάθος σε ακύρωση κάρτας εκδίδεται καινούργια που έρχεται ταχυδρομικά από τα κεντρικά σε κάποιες τράπεζες (5-7 ημέρες σε alpha που μου έχει τύχει). Σε άλλες πχ εθνική θέλει ξανά χαρτιά ξανά διαδικασίες τρέξιμο στη τράπεζα και χρόνο άγνωστο

 

Ο Θοδωρής όμως αναφέρεται σε επανέκδοση χρεωστικής (και όχι πιστωτικής), που έχω την εντύπωση ότι εκδίδεται ευκολότερα/γρηγορότερα σε σχέση με την πιστωτική. Γενικά θεωρώ ότι οι περισσότερες Ελληνικές τράπεζες αλλά και το θεσμικό πλαίσιο δεν ήταν έτοιμα να αντιμετωπίσουν τέτοιες καταστάσεις - και το χειρότερα, δεν είχαν τα αντανακλαστικά να διορθώσουν τις παλιότερες πρακτικές τους (βλ. θέμα με επανέκδοση χρεωστικής στην ΕΤΕ).

 

Για να μην πω για τις υπερβολικές χρεώσεις για την χρήση POS (που πλέον είναι υποχρεωτικό στις περισσότερες περιπτώσεις) σε σχέση με το εξωτερικό: πώς είναι δυνατόν καταστήματα όπως αρτοποιεία, περίπτερα κλπ. που σε ορισμένα είδη έχουν οριακό κέρδος να υιοθετήσουν τη χρήση κάρτας (π.χ. αγορά φρατζόλας €0,70 με χρήση κάρτας ή εφημερίδα από το περίπτερο). Προφανώς ήταν υψηλότερες τα προηγούμενα χρόνια που η χρήση κάρτας ήταν πιο σπάνια, αλλά παρότι πλέον έχει γίνει σχεδόν υποχρεωτική δεν έχουν γίνει οι απαραίτητες αλλαγές στο πλαίσιο που καθορίζει τις χρεώσεις χρήσης κλπ. Το ίδιο ισχύει και με τα εμβάσματα (απαράδεκτα υψηλές χρεώσεις για εισερχόμενα, όταν η μεταφορά μεγάλων ποσών μέσω τραπεζικών λογαριασμών είναι μονόδρομος).

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Τόσο γρήγορα αποκλείεται, αν δε κάνω λάθος σε ακύρωση κάρτας εκδίδεται καινούργια που έρχεται ταχυδρομικά από τα κεντρικά σε κάποιες τράπεζες (5-7 ημέρες σε alpha που μου έχει τύχει). Σε άλλες πχ εθνική θέλει ξανά χαρτιά ξανά διαδικασίες τρέξιμο στη τράπεζα και χρόνο άγνωστο

 

Τι μου λες τώρα φίλε; Όπως ήδη έγραψα με την Πειραιώς και τη Eurobank συνέβη το αυτονόητο: μου τύπωσαν επιτόπου και την ίδια στιγμή τις χρεωστικές κάρτες που τους ζήτησα, τις πήρα κι έφυγα! Δεν μιλάω για πιστωτικές κάρτες. Αν και ακόμα και αυτές (που έχω στην Πειραιώς και απεστάλησαν από το "κεντρικά" τους) τις έλαβα σε 3 εργάσιμες μέρες μόλις!

Ορίστε το κείμενο της απάντησης της ΕΤΕ στην κοινοποίηση που της έγινε από το "Μεσολαβητή" και το "Συνήγορο του πελάτη" τους:

Κύριε ΧΧΧ,

Σε απάντηση ηλεκτρονικού μηνύματός σας, το οποίο παραλάβαμε μέσω του Συνηγόρου του Πελάτη, αναφορικά με την εν θέματι υπόθεση, επιθυμούμε να σας ενημερώσουμε για τα ακόλουθα:

Στο πλαίσιο εκσυγχρονισμού των παρεχόμενων προϊόντων της η Εθνική Τράπεζα αποφάσισε την αναβάθμιση του συνόλου των χρεωστικών της καρτών ΕΘΝΟCASH PLUS με την έκδοση της νέας κάρτας DEBIT MASTERCARD, η οποία είναι εφοδιασμένη με τηn τεχνολογία ανέπαφων συναλλαγών (contactless) και εξασφαλίζει εύκολες, ασφαλείς και γρήγορες συναλλαγές. Η νέα κάρτα, όπως συμβατικά προβλέπεται, αποστέλλεται απενεργοποιημένη, με απλό ταχυδρομείο και ενεργοποιείται σύμφωνα με τις οδηγίες που αναγράφονται στη συνοδευτική επιστολή.

Στη περίπτωσή σας και με βάση τα στοιχεία που τηρούνται στα ηλεκτρονικά μας αρχεία, στις 02/03/2017 μετά από αίτησή σας, για επανέκδοση χρεωστικής κάρτας μέσω Internet Banking, εκδόθηκε, στο όνομά σας, η υπ.αρ. 5351 **** **** ΧΧΧΧ κάρτα DEBIT MASTERCARD, η οποία στις 07/03/2017 απεστάλη, σύμφωνα με τις προβλεπόμενες διαδικασίες της Τράπεζας, στη διεύθυνση επικοινωνίας σας (---), την οποία έχετε παραλάβει και ενεργοποιήσει από 14/03/2017.

Τονίζοντας ότι σε καμία περίπτωση δεν ήταν στις προθέσεις μας να θίξουμε καθ’ οιονδήποτε τρόπο τα συμφέροντά σας και ενεργώντας πάντα στο πλαίσιο της νομιμότητας, προσβλέπουμε στην περαιτέρω συνέχιση της συνεργασίας μας.

Με τιμή,

ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΤΟΜΕΑΣ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΘΕΜΑΤΩΝ ΠΕΛΑΤΕΙΑΣ

Ό,τι πιο γελοίο έχω διαβάσει ποτέ! Απλή παράθεση των γεγονότων (για τα οποία γεγονότα άλλωστε τους κατήγγειλα!) και επίκληση της "σύμβασης"! Η οποία ακόμα και να έγραφε τη μέθοδο χορήγησης της κάρτας όπως ισχυρίζονται, γράφει επίσης ότι έχω και τη δυνατότητα ανάληψης ποσού μετρητών με αυτή ημερησίως υψηλότερο από το λόγω cc επιτρεπόμενο μηνιαίως! Επικαλούνται μια σύμβαση σε ό,τι τους συμφέρει μόνο! Θα πρέπει ή όχι τώρα να τους κάνω αγωγή και να ζητάω αποζημίωση γιατί αθέτησαν τη σύμβαση που είχαμε υπογράψει σε τόσο ουσιώδη όρο όπως το όριο ανάληψης μετρητών; Ασφαλώς ζήτησα από το "Μεσολαβητή" (όπως με είχαν άλλωστε παροτρύνει από εκεί αφού λάμβανα την απάντηση της ΕΤΕ ή μετά την πάροδο 10 ημερών χωρίς απάντηση) να προχωρήσει το θέμα.

 

Υ.Γ. Το λατινικό "n" στο "την" στην 4η σειρά της παράθεσης, δεν είναι λάθος δικό μου. Είναι ακριβές copy-paste από το PDF που μου έστειλαν. Κι από αυτή τη μικρή λεπτομέρεια ακόμα φαίνεται η προχειρότητά τους...

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Τι μου λες τώρα φίλε; Όπως ήδη έγραψα με την Πειραιώς και τη Eurobank συνέβη το αυτονόητο: μου τύπωσαν επιτόπου και την ίδια στιγμή τις χρεωστικές κάρτες που τους ζήτησα, τις πήρα κι έφυγα! Δεν μιλάω για πιστωτικές κάρτες. Αν και ακόμα και αυτές (που έχω στην Πειραιώς και απεστάλησαν από το "κεντρικά" τους) τις έλαβα σε 3 εργάσιμες μέρες μόλις!

Ορίστε το κείμενο της απάντησης της ΕΤΕ στην κοινοποίηση που της έγινε από το "Μεσολαβητή" και το "Συνήγορο του πελάτη" τους:

 

Mιλάω για χρεωστικές κάρτες και μιλάω με εμπειρίες στις συγκεκριμένες τράπεζες δε ξέρω τι γίνεται ούτε σε eurobank ούτε σε πείραιώς. Έκλεψαν το πορτοφόλι στη δικιά μου πριν δυο μήνες και ακυρώσαμε επιτόπου τηλεφωνικά τις ΧΡΕΩΣΤΙΚΕΣ κάρτες σε alpha και εθνική. Στη μεν πρώτη μας ρώτησαν στο τηλεφωνο αν επιθυμούμε επανέκδοση και ότι θα σταλεί ταχυδρομικά και στάλθηκε σε 2 μέρες έκανε και 4-5 να έρθει σπίτι οπότε μια βδομάδα τη φάγαμε (ρωτήσαμε για ταχύτητα αν γινόταν να πάμε σε κατάστημα αλλά δε γινόταν στη συνέχεια αφού ήρθε η κάρτα έπρεπε να παμε και στο κατάστημα που πήραμε τα νέα πιν.

Στην εθνική η κάρτα δεν ήρθε ποτέ, δε γινόταν τηλεφωνικά επανέκδοση, πήγαμε σε κατάστημα που ζήτησαν όλα τα χαρτιά από την αρχή αιτήσεις και δηλώσεις μέχρι και χαρτί από κινητή τηλεφωνία ξανά που στη τρίτη επίσκεψη στη τράπεζα με όλα τα χαρτιά είδαν λέει ότι το χαρτί από τη κινητή είχε μεν σφραγίδα της vodafone αλλά όχι υπογραφή του υπαλλήλου και μας έστειλαν να πάρουμε καινούργιο. Τελικά νέα κάρτα δε βγήκε μιας και ο λογαριασμός δε χρησιμοποιείται σε αυτή τη φάση και τρίτη μέρα άδεια από δουλειά πια ήταν αδύνατο να ζητηθεί.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Mιλάω για χρεωστικές κάρτες και μιλάω με εμπειρίες στις συγκεκριμένες τράπεζες δε ξέρω τι γίνεται ούτε σε eurobank ούτε σε πείραιώς.

 

Γίνεται αυτό που σου περιγράφω. Και η διαφορά μας είναι ότι εσύ αποδέχεσαι και συμβιβάζεσαι με το αδιανόητο, ενώ εγώ διεκδικώ το αυτονόητο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πριν σχεδόν δυο βδομάδες έκανα αίτηση για φοιτητική πιστωτική Eurobank. Έστειλα όλα τα χαρτιά μου και σήμερα μου έστειλαν και υπέγραψα την σύμβαση και την έστειλα. Λέτε θα μου την βγάλουν την κάρτα? Και συνήθως πόσο είναι το όριο?
Link to comment
Share on other sites

Λεβέντες μια απορία, αν έχουμε τις κάρτες μαζί με το κινητό απομαγνητιζονται;

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λεβέντες μια απορία, αν έχουμε τις κάρτες μαζί με το κινητό απομαγνητιζονται;

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγω εκει τις εχω 3 χρονια τωρα. Δεν εχω προβλημα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πριν σχεδόν δυο βδομάδες έκανα αίτηση για φοιτητική πιστωτική Eurobank. Έστειλα όλα τα χαρτιά μου και σήμερα μου έστειλαν και υπέγραψα την σύμβαση και την έστειλα. Λέτε θα μου την βγάλουν την κάρτα? Και συνήθως πόσο είναι το όριο?

 

450 είναι το συνηθες όριο για τη συγκεκριμένη κάρτα. (εκτός αν έχεις και κάποιο εισόδημα και τους πας εκκαθαριστικό) Από όσο ξέρω ανάμεσα στις 2 φοιτητικές που υπάρχουν πλέον απο ελληνικές τράπεζες .. της Πειραιώς εγκρίνεται λίγο πιο εύκολα και με μεγαλύτερο πιστωτικό όριο (800 ευρώ)

 

Της eurobank έχει συνδρομή με το μήνα που από όσο ξέρω δεν μπορείς να τη γλιτώσεις (1 ευρώ το μήνα μόνο για τους μήνες που κάνεις συναλλαγή διαφορετικά δεν πληρώνεις το μήνα που δεν κινείς την κάρτα) Της Πειραιώς από την άλλη έχει δωρεάν συνδρομή τον πρώτο χρόνο και μετά 15 ευρώ ανά έτος

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Λεβέντες μια απορία, αν έχουμε τις κάρτες μαζί με το κινητό απομαγνητιζονται;

 

Αυτό -είτε μύθος είτε αλήθεια να ήταν- είχε σημασία όταν οι κάρτες ήταν όλες με mag stripe και χρησιμοποιούντο έτσι. Και να απομαγνητίζονται όσες απέμειναν να έχουν και mag stripe, δεν σε νοιάζει πλέον γιατί όλες περνάνε σαν chip & pin ή contactless.

Link to comment
Share on other sites

450 είναι το συνηθες όριο για τη συγκεκριμένη κάρτα. (εκτός αν έχεις και κάποιο εισόδημα και τους πας εκκαθαριστικό) Από όσο ξέρω ανάμεσα στις 2 φοιτητικές που υπάρχουν πλέον απο ελληνικές τράπεζες .. της Πειραιώς εγκρίνεται λίγο πιο εύκολα και με μεγαλύτερο πιστωτικό όριο (800 ευρώ)

 

Της eurobank έχει συνδρομή με το μήνα που από όσο ξέρω δεν μπορείς να τη γλιτώσεις (1 ευρώ το μήνα μόνο για τους μήνες που κάνεις συναλλαγή διαφορετικά δεν πληρώνεις το μήνα που δεν κινείς την κάρτα) Της Πειραιώς από την άλλη έχει δωρεάν συνδρομή τον πρώτο χρόνο και μετά 15 ευρώ ανά έτος

 

της πειραιως εγκρίνεται αυτόματα με όριο 300 ευρώ, το οποίο ανεβαίνει με καλό εκκαθαριστικό

Link to comment
Share on other sites

Αυτό -είτε μύθος είτε αλήθεια να ήταν- είχε σημασία όταν οι κάρτες ήταν όλες με mag stripe και χρησιμοποιούντο έτσι. Και να απομαγνητίζονται όσες απέμειναν να έχουν και mag stripe, δεν σε νοιάζει πλέον γιατί όλες περνάνε σαν chip & pin ή contactless.

 

Μαλιστα ,αρα δεν υπαρχει λογος ανησυχιας ............. ευχαριστω. :)

Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη ερώτηση

Πως μπορώ να δω (από το ebanking) της Eurobank πόσες δόσεις μου απομένουν από μια αγορά; πχ έχω αγοράσει μια κουζίνα και την έχω βάλει σε 6 άτοκες δόσεις.φαίνεται κάπου από το σύστημα;

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Τόσο γρήγορα αποκλείεται, αν δε κάνω λάθος σε ακύρωση κάρτας εκδίδεται καινούργια που έρχεται ταχυδρομικά από τα κεντρικά σε κάποιες τράπεζες (5-7 ημέρες σε alpha που μου έχει τύχει). Σε άλλες πχ εθνική θέλει ξανά χαρτιά ξανά διαδικασίες τρέξιμο στη τράπεζα και χρόνο άγνωστο

Δεν αποκλείεται,είναι επιβεβαιώμενο 100% , αυτό εξήγησα,οπως π.χ. υπάρχει μια συνηθισμένη διαδικασία που απαιτεί 5-7 μέρες για να ολοκληρωθεί,είτε αφορά επανέκδοση λόγω φθοράς ή λόγω κλοπής/απώλειας ή και λόγω fraud,υπάρxει τροπός να εξαιρεθεί η συνηθισμένη διαδικασία και να ολοκληρωθεί αν όχι αυθημερόν (ανάλογα με την ώρα),την επόμενη μέρα.

 

Λεβέντες μια απορία, αν έχουμε τις κάρτες μαζί με το κινητό απομαγνητιζονται;

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχει προκύψει κάποια συγκεκριμένη υποψία? Από το κινητό μόνο του όχι,δεν αποτελεί κανόνα για να συμβεί,ωστόσο μια περίπτωση που γνωρίζω,άνθρωπος έβαζε τις κάρτες αναμέσα στην θήκη του κινητού μαζί με το κινητό και επειδή υπήρχε κάπου ενα μαγνητάκι,προέκυπτε απομαγνητισμός.

Link to comment
Share on other sites

Έχει προκύψει κάποια συγκεκριμένη υποψία? Από το κινητό μόνο του όχι,δεν αποτελεί κανόνα για να συμβεί,ωστόσο μια περίπτωση που γνωρίζω,άνθρωπος έβαζε τις κάρτες αναμέσα στην θήκη του κινητού μαζί με το κινητό και επειδή υπήρχε κάπου ενα μαγνητάκι,προέκυπτε απομαγνητισμός.

 

Οχι φιλε ,δεν τολμησα μεχρι και τωρα που γραφω να βαλω την καρτα σε θηκη μαζι με το κινητο ,γι αυτο και ρωτησα για να ξερω αν θα το κανω η οχι

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε ,δεν τολμησα μεχρι και τωρα που γραφω να βαλω την καρτα σε θηκη μαζι με το κινητο ,γι αυτο και ρωτησα για να ξερω αν θα το κανω η οχι

 

To κινητό δημιουργεί μαγνητικό πεδίο;

Link to comment
Share on other sites

Λεβέντες μια απορία, αν έχουμε τις κάρτες μαζί με το κινητό απομαγνητιζονται;

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Από προσωπική εμπειρία, οχι δεν παθαίνουν τίποτα.αρκετά χρόνια έχω τις κάρτες στη θήκη του κινητού και δεν έχω συναντήσει κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη ερώτηση

Πως μπορώ να δω (από το ebanking) της Eurobank πόσες δόσεις μου απομένουν από μια αγορά; πχ έχω αγοράσει μια κουζίνα και την έχω βάλει σε 6 άτοκες δόσεις.φαίνεται κάπου από το σύστημα;

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το μεγαλυτερο μειονεκτημα της γιουρομπανκ.

Δεν μπορεις. Μονο στον φυσικο λογαριασμο φαινεται

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς όμως να ελέγξεις τους προηγούμενους λογαριασμούς και έτσι να βρεις πόσες δόσεις έχεις πληρώσει
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς όμως να ελέγξεις τους προηγούμενους λογαριασμούς και έτσι να βρεις πόσες δόσεις έχεις πληρώσει

 

Αυτη ειναι η μονη λυση αλλα φανταζεσε να εχεις κανει μια αγορα με 40 δοσεις και να εισαι στην 35;

Ασε κλαφτα. Μεγαλο προβλημα αυτο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πριν σχεδόν δυο βδομάδες έκανα αίτηση για φοιτητική πιστωτική Eurobank. Έστειλα όλα τα χαρτιά μου και σήμερα μου έστειλαν και υπέγραψα την σύμβαση και την έστειλα. Λέτε θα μου την βγάλουν την κάρτα? Και συνήθως πόσο είναι το όριο?

 

Εμένα πέρυσι, έχοντας ήδη την University Visa με απέρριψαν μετά από 2 εβδομάδες.

 

450 είναι το συνηθες όριο για τη συγκεκριμένη κάρτα. (εκτός αν έχεις και κάποιο εισόδημα και τους πας εκκαθαριστικό) Από όσο ξέρω ανάμεσα στις 2 φοιτητικές που υπάρχουν πλέον απο ελληνικές τράπεζες .. της Πειραιώς εγκρίνεται λίγο πιο εύκολα και με μεγαλύτερο πιστωτικό όριο (800 ευρώ)

 

Της eurobank έχει συνδρομή με το μήνα που από όσο ξέρω δεν μπορείς να τη γλιτώσεις (1 ευρώ το μήνα μόνο για τους μήνες που κάνεις συναλλαγή διαφορετικά δεν πληρώνεις το μήνα που δεν κινείς την κάρτα) Της Πειραιώς από την άλλη έχει δωρεάν συνδρομή τον πρώτο χρόνο και μετά 15 ευρώ ανά έτος

 

Εμένα 600€ πιστωτικό όριο μου έδωσαν τον 09/15 με το εκκαθαριστικό των γονιών μου στο οποίο φαίνομαι προστατευόμενο μέλος. Σε καμία περίπτωση δεν βγαίνει εύκολα. Φίλοι και φίλες με δικό τους μηδενικό ή χαμηλό εκκαθαριστικό δεν πήραν έγκριση. Το όριο της κάρτας είναι 500€-1000€. Συνδρομή μου χρέωσαν τον 2ο χρόνο αλλά κατόπιν αιτήματος (και αρκετής κίνησης) πιστώθηκε άμεσα.

 

της πειραιως εγκρίνεται αυτόματα με όριο 300 ευρώ, το οποίο ανεβαίνει με καλό εκκαθαριστικό

 

Μεμονωμένο περιστατικό ή το γνωρίζεις από κάποια αξιόπιστη πηγή;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πέρυσι, έχοντας ήδη την University Visa με απέρριψαν μετά από 2 εβδομάδες.

 

 

 

Εμένα 600€ πιστωτικό όριο μου έδωσαν τον 09/15 με το εκκαθαριστικό των γονιών μου στο οποίο φαίνομαι προστατευόμενο μέλος. Σε καμία περίπτωση δεν βγαίνει εύκολα. Φίλοι και φίλες με δικό τους μηδενικό ή χαμηλό εκκαθαριστικό δεν πήραν έγκριση. Το όριο της κάρτας είναι 500€-1000€. Συνδρομή μου χρέωσαν τον 2ο χρόνο αλλά κατόπιν αιτήματος (και αρκετής κίνησης) πιστώθηκε άμεσα.

 

 

 

Μεμονωμένο περιστατικό ή το γνωρίζεις από κάποια αξιόπιστη πηγή;

 

έτσι ισχύει!πληροφορία εκ των έσω!

Link to comment
Share on other sites

έτσι ισχύει!πληροφορία εκ των έσω!

 

Γνωρίζει για ποιο και πόσο διάστημα ισχύει/θα ισχύσει αυτό; Ενδιαφέρονται γνωστοί μου φοιτητές.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...