Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Κάπως έτσι...αλλά προσοχή στους τόκους...

Ειναι ασυγκριτα λιγωτεροι απο οποιαδηποτε αλλη μορμη "δανειου"

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Είναι αδιάφορο τι λέει ο ένας και ο άλλος (και οι άσχετοι στα λογής λογής "customer service" είναι άσχετοι). Υπάρχει το ΦΕΚ στο οποίο δημοσιεύτηκε η Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου που ρυθμίζει αυτά τα θέματα καθώς και όλες οι τροποποιήσεις της από τον Ιούνιο και μετά. Πιθανότατα τους έχουν ορμηνέψει να λένε αυτό το παραμυθάκι ως δικαιολογία σε όποιον -πονηρεμένο γιατί δεν είναι όλοι- τους ρωτάει, για να αποφύγουν το ντόρο καθώς είτε γιατί έχουν τα συστήματά τους "τρύπες" ή γιατί σκοπίμως παραβιάζουν το Νόμο οι τράπεζες. Τείνω να πιστέψω και αυτό το τελευταίο καθώς ακόμα και με 60άρι-60άρι ο τζίρος είναι μεγάλος και οι προμήθειες ανάλογα μεγάλες. Από τις ισχύουσες διατάξεις πάντως δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Μπορείς να τις διαβάσεις. Η αλήθεια πάντως είναι ότι είναι παράλογο το να επιτρέπεις έμβασμα 500€/μήνα σε όλους και να μην αφήνεις -τυπικά τουλάχιστον- να φύγει ούτε 1€ προς το εξωτερικό μέσω καρτών. Μόνο ταλαιπωρία να στέλνουμε εμβάσματα προκαλεί και ίσως για αυτό δείχνουν "ελαστικότητα" αφού διαπίστωσαν ότι "βγαίνουν" (με τα "μπούκωμα" που έφαγαν ανακεφαλαιούμενες με τα δικά μας λεφτά βέβαια).
Λογικό δεν είναι να έχουν τρέλα υπερκέρδη αφού χρεώνουνε τα αντέρα τους.
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

και εμενα με eurobank δε με αφηνει να κανω αγορα απο εξω ουτε με την prepaid ουτε με debit mastercard. μικρο ποσο ειναι.

Τελευταια αγορα ειχα κανει οκτωβριο παντως. Προς τα πισω παμε μου φαινεται

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα προβλήματά και για αυτό τους ρώτησα στο 181818 και μου είπαν αυτό αυτό μου είπαν αυτό γραφώ το ημερήσιο όριο δεν είναι 60euro, αρά τι λέμε. Μιλάμε για ηλεκτρονικές συναλλαγές πάντα.

Επειδή ίσως να μην το κατάλαβες σωστά, το 60 ευρώ ημερήσιο όριο αναφέρεται σε αναληψη μετρητών και όχι σε online συναλλαγές. Στις online συναλλαγές υπάρχει μόνο το όριο που έχει θέσει η τράπεζα στην κάρτα σου (π.χ. εμένα είναι 800 ευρώ). Φυσικά ισχύουν πάντα οι περιορισμοί στις συναλλαγές με εξωτερικό όπως αναφέρεται στις σχετικές ΠΝΠ τις οποίες καλό θα ήταν να τις διαβάσεις για να σου λυθούν όλες οι απορίες..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ίσως να μην το κατάλαβες σωστά, το 60 ευρώ ημερήσιο όριο αναφέρεται σε αναληψη μετρητών και όχι σε online συναλλαγές. Στις online συναλλαγές υπάρχει μόνο το όριο που έχει θέσει η τράπεζα στην κάρτα σου (π.χ. εμένα είναι 800 ευρώ). Φυσικά ισχύουν πάντα οι περιορισμοί στις συναλλαγές με εξωτερικό όπως αναφέρεται στις σχετικές ΠΝΠ τις οποίες καλό θα ήταν να τις διαβάσεις για να σου λυθούν όλες οι απορίες..
και πως τα βρίσκω?
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Να ρωτήσω έχει κανένας εμπειρία από λογαριασμό εθνικής ΣΠΟΥΔΑΖΩ; Τον είχα ανοίξει το 2009 και έχω το όριο υπερανάληψης 600 ευρώ... Αυτό κάποια στιγμή λήγει και δε θα έχω τη δυνατότητα της υπερανάληψης; Ρώτησα στο τηλέφωνο αλλά μου είπαν ότι δε γνωρίζουν και ότι πρέπει να περάσω από το κατάστημα που άνοιξα το λογαριασμό... Μόνο που πλέον δε βρίσκομαι στην πόλη που σπούδαζα...

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ίσως να μην το κατάλαβες σωστά, το 60 ευρώ ημερήσιο όριο αναφέρεται σε αναληψη μετρητών και όχι σε online συναλλαγές. Στις online συναλλαγές υπάρχει μόνο το όριο που έχει θέσει η τράπεζα στην κάρτα σου (π.χ. εμένα είναι 800 ευρώ). Φυσικά ισχύουν πάντα οι περιορισμοί στις συναλλαγές με εξωτερικό όπως αναφέρεται στις σχετικές ΠΝΠ τις οποίες καλό θα ήταν να τις διαβάσεις για να σου λυθούν όλες οι απορίες..

 

και πως τα βρίσκω?
θα ζητήσω εξήγησης όταν θα πάω στο ταμείο μάλλον μου είπαν χαζομάρα. Δεν ξέρω. Δεν μου δέχονται την κάρτα για συναλλαγές σε ξένα νομίσματα πάντως και θα ρωτήσω για πιο λόγω, εκτός αν έχει άλλος εδώ μέσα αυτά τα προβλήματα. Edited by gkamared
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Για αγορές δέχονται , για πληρωμές λογαριασμών όχι (αν και κανονικά θα έπρεπε και ας το έβρισκαν με την εταιρία πως θα γίνονταν αυτό χωρίς να ζημιώνονται)
Link to comment
Share on other sites

Για αγορές δέχονται , για πληρωμές λογαριασμών όχι (αν και κανονικά θα έπρεπε και ας το έβρισκαν με την εταιρία πως θα γίνονταν αυτό χωρίς να ζημιώνονται)

Ok φίλε ευχαριστώ

edit επισης αν κανω μια αγορα 200 ευρω σε καταστημα που δε δεχεται δοσεις πχ οπως καλη ωρα της voda ,ποσο τοκο θα παρει αν το κανω απο μονος μου σε 3 δοσεις ; γνωριζουμε;

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

Για αγορές δέχονται , για πληρωμές λογαριασμών όχι (αν και κανονικά θα έπρεπε και ας το έβρισκαν με την εταιρία πως θα γίνονταν αυτό χωρίς να ζημιώνονται)
Νομίζω δέχονται και για πληρωμές λογαριασμών. Αλλά μονάχα visa αν θυμάμαι καλά.
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

Σήμερα κατάλαβα τι εστί capital control για πρώτη φορά από το καλοκαίρι.Ενώ μέχρι τώρα δηλαδή,οσάκις θέλησα να φέρω κάποια supplements από την Αμερική,η παραγγελία πέρναγε μιά χαρά με το PayPal.

Σήμερα όμως,από το ίδιο μαγαζί,και για αντίστοιχο ποσόν,($104,00),ούτε από το PayPal πέρασε,αλλά ούτε και όταν έβαλα απλώς κάρτα.

Τι λέτε να άλλαξε και δεν περνάει τώρα;:(

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως επειδή είναι τέλος του μήνα έχει ξεπεραστεί το οριο της Τράπεζάς σου.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αρά δεν έχω μονάχα εγώ το προβλήματά.
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Αρά δεν έχω μονάχα εγώ το προβλήματά.

 

Τα έχουμε όλοι σε μερικές περιπτώσεις τα προβλήματα, απλά δεν οφείλονται εκεί που σου είπαν και νομίζεις (τα υποτιθέμενα "60€" όριο αγορών αν ημέρα).

Link to comment
Share on other sites

Ίσως επειδή είναι τέλος του μήνα έχει ξεπεραστεί το οριο της Τράπεζάς σου.

Moυ δίνεις μία ελπίδα μ' αυτό που έγραψες.Θα προσπαθήσω τη Δευτέρα πάλι.:)

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε το μηνιαίο όριο ανά τράπεζα μπορεί -τυπικά τουλάχιστον- να φταίει. Αυτό αφορά τα εμβάσματα και όχι τις πληρωμές με κάρτες προς το εξωτερικό.
Link to comment
Share on other sites

To netfix την πληρωμή του μηνά θα γίνει τελικά η θα πέσω σε capital controls? Πάντως ότι και να αγόρασα σε ξένα νομίσματά την κάρτα δεν την δέχτηκαν το netfix την δέχθηκε. Αν αυτό έχει καμία σημασία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα έχουμε όλοι σε μερικές περιπτώσεις τα προβλήματα, απλά δεν οφείλονται εκεί που σου είπαν και νομίζεις (τα υποτιθέμενα "60€" όριο αγορών αν ημέρα).
Ε σιγουρά θα μου είπαν ******* αυτό το πιστεύω και εγώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 118 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

. Τώρα για το όρια είναι λιγάκι τρέλα, αλλά αν η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τραπέζα δεν στέλνει λεφτά για αυτό το λόγω υπάρχει και πλαστικό χρήμα και αν καθιερωθεί η υποχρεωτική χρήση θα τους λέμε @@. Μήπως έπρεπε να το είχαμε κάνει από τότε με την Κύπρο αυτό?

Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

To netfix την πληρωμή του μηνά θα γίνει τελικά η θα πέσω σε capital controls? Πάντως ότι και να αγόρασα σε ξένα νομίσματά την κάρτα δεν την δέχτηκαν το netfix την δέχθηκε. Αν αυτό έχει καμία σημασία.

 

Είμαι σχεδόν βέβαιος, ότι η συνδρομή στο netflix ανήκει σε μια από τις επιτρεπτές κατηγορίες συναλλαγών που εξαιρούνται των cc όπως και η αγορά εφαρμογών για smartphones, web hosting κλπ. Συγκαταλέγεται σε αυτή την κατηγορία. Για αυτό περνάνε απροβλημάτιστα αυτές οι συναλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σχεδόν βέβαιος, ότι η συνδρομή στο netflix ανήκει σε μια από τις επιτρεπτές κατηγορίες συναλλαγών που εξαιρούνται των cc όπως και η αγορά εφαρμογών για smartphones, web hosting κλπ. Συγκαταλέγεται σε αυτή την κατηγορία. Για αυτό περνάνε απροβλημάτιστα αυτές οι συναλλαγές.
Μακάρι να έχεις δίκαιο και να μην αυξήσει την συνδρομή νέα τηλεοπτική χρονιά για να μπορούμε να τα αγοράζουμε. :offtopic:
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου έλεγε ότι είχε έναν παλιό λογαριασμό μισθοδοσίας στην HSBC (Ελλάδος φυσικά) και έβγαλε χρεωστική κάρτα και κατάφερε με αυτόν το τρόπο να ψωνίζει οτιδήποτε θέλει χωρίς να έχει πρόβλημα. Πριν χρησιμοποιούσε την χρεωστική της alpha όπου τις περισσότερες φορές τον έκοβε. Τώρα δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ή όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...