Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Αν γνωρίζει κανείς. Έχω στην κατοχή μου μία alpha bonus amex από έναν τραπεζικό λογ/σμό που δεν χρησιμοποιώ κι έχει 3.000 πόντους. Έχω και σε μία πιστωτική alpha bonus mastercard την οποία χρησιμοποιώ λιγάκι κι έχω 1.000 περίπου πόντους. Μέσω του ebanking μπορώ να μεταφέρω τους πόντους από την MC στην ΑΜΕΧ αλλά όχι το αντίστροφο. Γνωρίζει κανείς κάτι; :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν γνωρίζει κανείς. Έχω στην κατοχή μου μία alpha bonus amex από έναν τραπεζικό λογ/σμό που δεν χρησιμοποιώ κι έχει 3.000 πόντους. Έχω και σε μία πιστωτική alpha bonus mastercard την οποία χρησιμοποιώ λιγάκι κι έχω 1.000 περίπου πόντους. Μέσω του ebanking μπορώ να μεταφέρω τους πόντους από την MC στην ΑΜΕΧ αλλά όχι το αντίστροφο. Γνωρίζει κανείς κάτι; :)

Ναι ισχυει αυτο που λες. Δεν ξερω με ποια λογικη. Αλλα δεν ειναι προβλημα. Οτα συγγεντρωσεις τους απαιτουμενους για ενα δωρο, τους μεταφερειςωολους εκει που μπορεις και παιρνεις το δωρο με αυτη την καρτα. Μετα συνεχιζεις τη συλλογη με την αλλη καρτα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Από την χρεωστική AMEX δεν μεταφέρονται οι πόντοι online, όπως δεν μεταφέρονται οι πόντοι από πρόσθετες κάρτες.

Με ένα τηλεφώνημα όμως στην εξυπηρέτηση πελατών θα σου τους μεταφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια απο Αγγλομαθεις......

Τι ακριβως μου ζητανε εδω οι κυριοι ;

http://i1377.photobucket.com/albums/ah76/tzoumas/Phorum/12468031_10208588757135053_2022198191_n_zpsqxoo6pbt.jpg~original

 

Να σου πω και κάτι που μπορεί να μην το ξέρεις η να μην το σκέφτηκες?

Ούτε εγώ ξέρω καλά αγγλικά αλλά για να δω αν μπορώ να σε βοηθήσω, ανοιξα την εφαρμογή στο τηλέφωνο που λέει μετάφραση google, φωτογράφισα το κείμενο που ανέβασες και μου το μετέφρασε, μπορεί όχι τέλεια φυσικά, αλλά το νόημα το κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Από την χρεωστική AMEX δεν μεταφέρονται οι πόντοι online, όπως δεν μεταφέρονται οι πόντοι από πρόσθετες κάρτες.

Με ένα τηλεφώνημα όμως στην εξυπηρέτηση πελατών θα σου τους μεταφέρουν.

 

Να συμπληρώσω ότι θα πρέπει να πάρει ο κάτοχος της κύριας κάρτας για να αιτηθει την μεταφορά ή έστω να προσποιηθεις ότι είσαι ο κύριος κάτοχος .μην πεις ότι τηλεφωνείς εκ μέρους της θείας της Σούλας....

Επίσης αν πχ έχει ο πατέρας σου bonus και εσύ πρόσθετη κάρτα και θέλεις να περαστεί στο Web banking σου πηγαίνετε μαζί σε κατάστημα να σου συνδέσουν την κάρτα με το Web banking σου και είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Οι American Express χρησιμοποιούνται ακόμα.
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ερώτηση?
Ναι λογικά:pκαι ειρωνεία
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.επειδη λενε τωρα για την χρηση του πλαστικου χρηματος και το αφορολογητο θελω να ρωτησω κατι.Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα μονο prepaid αλλα ειχα βγαλει και μια Debit Mastercard στην Eurobank οταν ειχα ανοιξει λογαριασμο μισθοδοσιας.

Οταν θα χρησιμοποιω αυτην την καρτα στα μαγαζια/σουπερμαρκετ ή για Δεη θα πληρωνω και προμηθεια;Αν ναι ποσο ειναι;

επισης στο καταστημα οταν θα την χρησιμοποιω θα χρειαζεται μονο να παταω το pin στο μηχανακη του καταστηματος?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.επειδη λενε τωρα για την χρηση του πλαστικου χρηματος και το αφορολογητο θελω να ρωτησω κατι.Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα μονο prepaid αλλα ειχα βγαλει και μια Debit Mastercard στην Eurobank οταν ειχα ανοιξει λογαριασμο μισθοδοσιας.

Οταν θα χρησιμοποιω αυτην την καρτα στα μαγαζια/σουπερμαρκετ ή για Δεη θα πληρωνω και προμηθεια;Αν ναι ποσο ειναι;

επισης στο καταστημα οταν θα την χρησιμοποιω θα χρειαζεται μονο να παταω το pin στο μηχανακη του καταστηματος?

 

στα καταστηματα που πληρωνεις με καρτα δεν θα πληρωνεις τιποτα παραπανω

 

το μονο που χρειαζεται ειναι το πιν, εκτος αν ψωνιζεις σε μηχανημα με ανεπαφες και ο λογαριασμος σου ειναι κατω απο €25 (οπως πχ τα ΑΒ Βασιλοπουλος)

Link to comment
Share on other sites

Πλέον για αγορές μέσω πιστωτικής κάρτας δεν θα χρειάζεται να μαζεύουμε αποδείξεις; Κατάλαβα καλά;
Link to comment
Share on other sites

Guys πιθανον έχει απαντηθεί ξανά. Μου ηρθε σημερα η καινούργια κάρτα, η παλιά ισχύει μέχρι 30/1, αν ενεργοποιήσω την καινούρια χρησιμοποιώ αυτήν από εδώ και πέρα ή πρέπει πρώτα να λήξει η παλιά;
Link to comment
Share on other sites

Guys πιθανον έχει απαντηθεί ξανά. Μου ηρθε σημερα η καινούργια κάρτα, η παλιά ισχύει μέχρι 30/1, αν ενεργοποιήσω την καινούρια χρησιμοποιώ αυτήν από εδώ και πέρα ή πρέπει πρώτα να λήξει η παλιά;

 

Με την ενεργοποιηση της νεας καρτας η παλια απενεργοποπιητε και δεν μπορεις να κανεις συναλλαηγες πλεον.Σε λειτουργια θα ειναι η νεα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.επειδη λενε τωρα για την χρηση του πλαστικου χρηματος και το αφορολογητο θελω να ρωτησω κατι.Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα μονο prepaid αλλα ειχα βγαλει και μια Debit Mastercard στην Eurobank οταν ειχα ανοιξει λογαριασμο μισθοδοσιας.

Οταν θα χρησιμοποιω αυτην την καρτα στα μαγαζια/σουπερμαρκετ ή για Δεη θα πληρωνω και προμηθεια;Αν ναι ποσο ειναι;

επισης στο καταστημα οταν θα την χρησιμοποιω θα χρειαζεται μονο να παταω το pin στο μηχανακη του καταστηματος?

Η προμήθεια είναι 1euro για τον καταναλωτή. Τώρα το pin δεν θυμάμαι να μου ζητήσανε χωρίς να είμαι και σίγουρος.

Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Η προμήθεια είναι 1euro για τον καταναλωτή. Τώρα το pin δεν θυμάμαι να μου ζητήσανε χωρίς να είμαι και σίγουρος.

Που πληρωσες προμηθεια 1€ για αγορα με την καρτα απο καταστημα;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Που πληρωσες προμηθεια 1€ για αγορα με την καρτα απο καταστημα;

Ναι ακριβώς:!::!::!: Είναι σαν ολες της άλλες τραπεζικές συναλλαγές

Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα αναφερεται στην ΔΕΗ. Αν και νομίζω 0,30 ειναι στην Eurobank
Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς:!::!::!: Είναι σαν ολες της άλλες τραπεζικές συναλλαγές

 

Πετα την αυτην την καρτα που εχεις και βγαλε μαι χρεωστική αν δεν έχεις υην ευχέρεια για μια πιστωτική

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα αναφερεται στην ΔΕΗ. Αν και νομίζω 0,30 ειναι στην Eurobank

 

Σε πληρωμες μεσω ebanking υπαρχει σε μερικες μια μικρη προμηθεια. Στην Alpha bank ειναι 0.10€ για πληρωμη λογαριασμου ΔΕΗ. Αλλα σε καταστηματα για αγορες προϊόντων δεν εχει προμηθεια απο τον αγοραστη

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει προμήθεια για καμμία συναλλαγή αγορών με Ελληνικές κάρτες στην Ελλάδα. Εξαίρεση κάποια καταστήματ στο internet και κάποιες αεροπορικές εταιρείες.

Αλλά στην κανονική αγορά δεν υπάρχει προμήθεια.

Προμήθεια μπορει να πληρωθεί για συναλλαγές εκτός Ευρωζώνης ή για αναλήψεις μετρητών από άλλη τράπεζα από αυτήν που εξέδωσε την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Πετα την αυτην την καρτα που εχεις και βγαλε μαι χρεωστική αν δεν έχεις υην ευχέρεια για μια πιστωτική
Χρεωστική έχω από την Εθνική Τραπέζα. Αρά καμένος και πάλη :lol::p

 

----- προσθήκη μηνύματος 90 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε πληρωμες μεσω ebanking υπαρχει σε μερικες μια μικρη προμηθεια. Στην Alpha bank ειναι 0.10€ για πληρωμη λογαριασμου ΔΕΗ. Αλλα σε καταστηματα για αγορες προϊόντων δεν εχει προμηθεια απο τον αγοραστη
Δηλαδή η Εθνική Τραπέζα είναι η ακριβότερή

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν υπάρχει προμήθεια για καμμία συναλλαγή αγορών με Ελληνικές κάρτες στην Ελλάδα. Εξαίρεση κάποια καταστήματ στο internet και κάποιες αεροπορικές εταιρείες.

Αλλά στην κανονική αγορά δεν υπάρχει προμήθεια.

Προμήθεια μπορει να πληρωθεί για συναλλαγές εκτός Ευρωζώνης ή για αναλήψεις μετρητών από άλλη τράπεζα από αυτήν που εξέδωσε την κάρτα.

 

Εδώ είσαι λάθος αυτά πάνε ανάλογα με τα τιμολόγια της Τράπεζας ειδικά για συναλλαγές εκτός Ευρωζώνης ή για αναλήψεις μετρητών από άλλη τράπεζα νομίζω ότι έχουν άλλες τιμές.

Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Χρεωστική έχω από την Εθνική Τραπέζα. Αρά καμένος και πάλη :lol::p

 

----- προσθήκη μηνύματος 90 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δηλαδή η Εθνική Τραπέζα είναι η ακριβότερή

Και στην Πειραιώς 0,50€ . Πάντως οτι γουστάρει η κάθε Τράπεζα χρεώνει. Μόλις φύγουν τα capital θα ψαχτω με alpha bank.

Ναι ακριβώς:!::!::!: Είναι σαν ολες της άλλες τραπεζικές συναλλαγές
Link to comment
Share on other sites

 

Εδώ είσαι λάθος αυτά πάνε ανάλογα με τα τιμολόγια της Τράπεζας ειδικά για συναλλαγές εκτός Ευρωζώνης ή για αναλήψεις μετρητών από άλλη τράπεζα νομίζω ότι έχουν άλλες τιμές.

Μα εγώ έγραψα " Προμήθεια μπορει να πληρωθεί για συναλλαγές εκτός Ευρωζώνης ή για αναλήψεις μετρητών από άλλη τράπεζα από αυτήν που εξέδωσε την κάρτα. "

Δεν είπα πόσο θα πληρώσει γιατί αυτό προφανώς εξαρτάται από το τιμολόγιο της τράπεζας. Που ακριβώς βρήκες το δικό μου λάθος ; Στην φαντασία σου ή κάπου αλλού;

Link to comment
Share on other sites

Μα εγώ έγραψα " Προμήθεια μπορει να πληρωθεί για συναλλαγές εκτός Ευρωζώνης ή για αναλήψεις μετρητών από άλλη τράπεζα από αυτήν που εξέδωσε την κάρτα. "

Δεν είπα πόσο θα πληρώσει γιατί αυτό προφανώς εξαρτάται από το τιμολόγιο της τράπεζας. Που ακριβώς βρήκες το δικό μου λάθος ; Στην φαντασία σου ή κάπου αλλού;

Καταλάβα ότι το λες γενικά και όχι ειδικά παρεξηγήσει
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

[/color]Δηλαδή η Εθνική Τραπέζα είναι η ακριβότερή

 

Αυτό είναι μια γενίκευση που δε βοηθάει. Σε μια συναλλαγή μπορεί να είναι. Σε χρεώσεις σε αγορές απο το εξωτερικό σίγουρα όχι, απο τις εμπειριες των μελών στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...