Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Και άμα η παλιά έχει υπόλοιπο χρεώσεων πως θα ακυρωθεί;

Ακυρώνεται και το υπόλοιπο θα σου έρχεται όπως και τώρα με μηνιαία statements. Η μπορείς να το μεταφέρεις στη καινούργια. Σε κάθε περίπτωση καλύτερα να ρωτήσεις την τράπεζα σου για το τι πολιτική έχουν..

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω κάνει, έναν όμως μπορώ, μέχρι 1.500 ευρω. Απο και εκει πάνω ότι βρίσκουν μου τα παίρνουν.

Πως ακριβώς γίνεται αυτό;

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς γίνεται αυτό;

 

ειναι νομος του κρατους. τα κατασχουν λογω οφειλων

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όχι πέρα από αυτό, πως γίνεται να βάλεις όριο τα 1500 πχ

 

Το οριο εχει τεθει απο το κρατος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει καποιος την υπηρεσια Easy Pay να πληρωνει διαφορα οπως πχ λογαριασμους εφορια και χιλιες δυο ΔΕΚΟ αλλα και διαφορα αλλα απλα με χρεωστικη η πιστωτικη καρτα εσωτερικου εξωτερικου κτλ κτλ.Εχω βασικα εναν λογαριασμο εξω στην BW μια γερμανικη τραπεζα οπου εχω κανονικα online banking μια χρεωστικη Vpay Giropay και μια visa gold πιστωτικη καρτα αλλα δεν την εχω χρησιμοποιησει.Απλα μου την δωσανε χωρις συνδρομη λογω του λογαριασμου.Το θεμα ειναι οτι ενω γραφει στο ιζι πει στην πειραιως οτι μπορεις ακομα και με χρεωστικη καρτα ξενου τραπεζικου ιδρυματος να πληρωσεις ακομα και Giropay να ειναι οτι δεν υπαρχει προβλημα.Παρατηρησα οτι δεν μπορω να προσθεσω καρτα ΑΜΕΧ της αλφαμπανκ αλλα ουτε και Giropay της Γερμανικης τραπεζας.Εχει καποιος βαλει και πληρωσει μεσω χρεωστικης ξενης τραπεζας?
Link to comment
Share on other sites

Συναλλαγές που έχουν δίπλα τους το σήμα της Πειραιώς , ( π.χ εφορία ή Δ.Ε.Η. ) μπορούν να πληρωθούν μόνο με κάρτες εκδόσεως τράπεζας Πειραιώς , στο Easypay.

Δοκίμασε άλλες πληρωμές να δεις αν θα σε αφήσει με κάρτα ξένης τράπεζας.

Link to comment
Share on other sites

ακουω εδω και καμια πενταετια για φορολογηση πιστωτικων καρτων θα γινει τελικα? Εγω πχ που μενω με τους γονεις μου και παει η μανα μου στο super market τις δινω την πιστωτικη μου και μετα μου δινει τα λεφτα ειναι λαθος αυτο?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

ακουω εδω και καμια πενταετια για φορολογηση πιστωτικων καρτων θα γινει τελικα? Εγω πχ που μενω με τους γονεις μου και παει η μανα μου στο super market τις δινω την πιστωτικη μου και μετα μου δινει τα λεφτα ειναι λαθος αυτο?

Μέχρι να ψηφιστεί τέτοια φορολόγηση , δεν είναι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

απο την πολυ την φορολογηση στο τελος θα μας φορολογησουν και τα μεταξωτα βρακια ,δεν παλευονται αλλο ,οταν φορολογησουν και τις πιστωτικες θα τις κοψουμε ,τι πιο απλο
Link to comment
Share on other sites

Αποτελεί πάντως παραπληροφόρηση ότι θα "φορολογήσουν " τις πιστωτικές.

Οι κυβερνήσεις προωθούν την χρήση τους για να περιοριστει η φοροδιαφυγή, μια που ο πωλητής θα αναγκαστεί να κόψει απόδειξη.

Αυτό που εννοούν οι παραπληροφορούντες είναι ότι το συνολικό ποσό των αγορών μας θα χρησιμοποιηθεί ως τεκμήριο .

Σε απλά Ελληνικά : Αν ξόδεψες με την κάρτα 13.516 ευρώ , θα πρέπει να έχεις το αντίστοιχο εισόδημα ή να το δικαιολογείς με ανάλωση κεφαλαίου από προηγούμενα έτη ή με τραπεζικές αναλήψεις κ.τ.λ.

Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να προσέχεις οι συναλλαγές σου να μην υπερβαίνουν το ετήσιο εισόδημα σου.

 

Όσο αφορά τα μεταξωτά βρακιά :lol: φορολογούνται με Φ.Π.Α. 23 % :lol: :D

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και κακό σαν μέτρο , αλλά έχει και τα προβληματάκια του. Πχ εμένα η μητέρα μου, μου δίνει χρήματα για να πληρώνω μέσω Web banking τους λογαριασμούς του σπιτιού της για να μην τρέχει (που δεν μπορεί) να τους πληρώνει. Υποθέτω ότι σε τέτοιες περιπτώσεις θα σου δίνουν κάπως την δυνατότητα να το υποδείξεις.
Link to comment
Share on other sites

Συναλλαγές που έχουν δίπλα τους το σήμα της Πειραιώς , ( π.χ εφορία ή Δ.Ε.Η. ) μπορούν να πληρωθούν μόνο με κάρτες εκδόσεως τράπεζας Πειραιώς , στο Easypay.

Δοκίμασε άλλες πληρωμές να δεις αν θα σε αφήσει με κάρτα ξένης τράπεζας.

 

Βασιλη στο προφιλ μου εχω προσθεσει τις καρτες ... εχω βαλει 1 Πειραιως Visa 1 Πειραιως Mastercard Μια αλφαμπανκ Βιζα γιατι ΑΜΕΧ την μπονους την μαυρη δεν την δεχεται και μια ΒΙΖΑ Γερμανικης τραπεζας.Την εχει δεχτει κανονικοτατα.Οκ για εφορια κτλ κτλ που θελω μονο με Πειραιως καρτες η λογαριασμο γινεται οποτε δεν χρειαζεται να το αναλυσουμε παραπανω.Πηγα να βαλω και την Χρεωστικη καρτα της Γερμανικης τραπεζας που ειναι Girocard Vpay αλλα δεν την δεχεται στο προφιλ μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ ανεπιτυχώς να κάνω μια μεταφορά ποσού μέσω e-banking της alpha bank σε λογαριασμό τρίτου εντός alpha bank και βγάζει συνεχώς μήνυμα "αποτυχία συναλλαγής -λάθος εφαρμογής". Ξέρει κανείς που μπορεί να οφείλεται αυτό? Έιναι θέμα προβλήματος του συστήματος ή χρειάζεται κάποια ρύθμιση? Πρώτη φορά χρησιμοποιώ την πλατφόρμα της alpha. Αρε eurobank...
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ ανεπιτυχώς να κάνω μια μεταφορά ποσού μέσω e-banking της alpha bank σε λογαριασμό τρίτου εντός alpha bank και βγάζει συνεχώς μήνυμα "αποτυχία συναλλαγής -λάθος εφαρμογής". Ξέρει κανείς που μπορεί να οφείλεται αυτό? Έιναι θέμα προβλήματος του συστήματος ή χρειάζεται κάποια ρύθμιση? Πρώτη φορά χρησιμοποιώ την πλατφόρμα της alpha. Αρε eurobank...

 

Εγω μετεφερα λεφτα και εκανα πληρωμες χωρις προβλημα σημερα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ ανεπιτυχώς να κάνω μια μεταφορά ποσού μέσω e-banking της alpha bank σε λογαριασμό τρίτου εντός alpha bank και βγάζει συνεχώς μήνυμα "αποτυχία συναλλαγής -λάθος εφαρμογής". Ξέρει κανείς που μπορεί να οφείλεται αυτό? Έιναι θέμα προβλήματος του συστήματος ή χρειάζεται κάποια ρύθμιση? Πρώτη φορά χρησιμοποιώ την πλατφόρμα της alpha. Αρε eurobank...

βάζεις σωστά τους αριθμούς;;;...

 

εχθές πάντως έκανα κανονικά μεταφορά απο αλφα σε αλφα

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη στο προφιλ μου εχω προσθεσει τις καρτες ... εχω βαλει 1 Πειραιως Visa 1 Πειραιως Mastercard Μια αλφαμπανκ Βιζα γιατι ΑΜΕΧ την μπονους την μαυρη δεν την δεχεται και μια ΒΙΖΑ Γερμανικης τραπεζας.Την εχει δεχτει κανονικοτατα.Οκ για εφορια κτλ κτλ που θελω μονο με Πειραιως καρτες η λογαριασμο γινεται οποτε δεν χρειαζεται να το αναλυσουμε παραπανω.Πηγα να βαλω και την Χρεωστικη καρτα της Γερμανικης τραπεζας που ειναι Girocard Vpay αλλα δεν την δεχεται στο προφιλ μεσα.

 

Βασικά σε καμμία συναλλαγή δεν μπορεις να πληρώσεις με AMEX

Ας λέει " με κάρτες όλων των τραπεζών "

Φαντάζομαι και με Vpay δεν θα μπορεις να πληρώσεις .

Link to comment
Share on other sites

βάζεις σωστά τους αριθμούς;;;...

 

εχθές πάντως έκανα κανονικά μεταφορά απο αλφα σε αλφα

Μάλλον ήταν κάποιο πρόβλημα του συστήματος. Μετά από κάνα 2ωρο που ξαναπροσπαθησα έγινε κανονικά η συναλλαγή.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Η Πειραιώς έχει αλλάξει πολιτική και ενώ νομίζω ήταν δωρεάν το email alert για κάθε συναλλαγή τώρα λανσάρει το "winbank alerts" και σε χρεώνει...:mad:

 

Υπάρχουν τράπεζες που να σε ενημερώνουν me email για συναλλαγές δωρεάν?

Link to comment
Share on other sites

Η Πειραιώς έχει αλλάξει πολιτική και ενώ νομίζω ήταν δωρεάν το email alert για κάθε συναλλαγή τώρα λανσάρει το "winbank alerts" και σε χρεώνει...:mad:

 

Υπάρχουν τράπεζες που να σε ενημερώνουν me email για συναλλαγές δωρεάν?

Η alpha είναι δωρεάν και η Εθνική δεν έχει καθόλου alert

Link to comment
Share on other sites

και στην eurobank είναι δωρεάν....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σε καμμία συναλλαγή δεν μπορεις να πληρώσεις με AMEX

Ας λέει " με κάρτες όλων των τραπεζών "

Φαντάζομαι και με Vpay δεν θα μπορεις να πληρώσεις .

 

Οχι δεν δεχεται τη Vpay καν να την βαλω σαν καρτα στο προφιλ μου.

Βεβαια απορω γιατι γραφουν αυτα οι καραγκιοζηδες τοτε.

 

7. Ποιά είναι τα μέσα πληρωμής;

Μπορείτε να πληρώσετε με χρέωση:

α) χρεωστικών, πιστωτικών και προπληρωμένων καρτών Visa, VisaElectron, V-Pay, MasterCard και Maestro, εκδόσεως της Τράπεζας Πειραιώς ή άλλης ημεδαπής ή αλλοδαπής τράπεζας ή χρηματοπιστωτικού οργανισμού (πλην των πληρωμών που ρητά αναφέρεται ότι δύνανται να διενεργηθούν μόνο με χρέωση καρτών εκδόσεως της Τράπεζας Πειραιώς),

β) τραπεζικού λογαριασμού, που τηρείτε στην Τράπεζα Πειραιώς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...