Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Ναι, ειδικά σε χρήση της κάρτας στο εξωτερικό, αγορές σε συνάλλαγμα κλπ. Μόλις όμως είδα 4 ευρώ χρέωση για εισερχόμενο έμβασμα από Πειραιώς (το οποίο για να φύγει από Πειραιώς κόστισε άλλο 1 ευρώ). Υπερβολή το βλέπω για εισερχόμενο - λεφτά στη δική τους τράπεζα μπήκαν!

 

 

 

Σωστά, ήδη εμφανίστηκε το ποσό!

4€ χρέωση για εισερχόμενο έμβασμα σε λογαριασμό Εθνικής και 1€ χρέωση απο τον λογαριασμό της Πειραιώς για την αποστολή εμβάσματος? Γνωρίζω οτι οι πολιτικές των χρεώσεων μπορούν αλλάξουν συχνά,ωστόσο αυτή είναι μεγάλη διαφορά και είναι περίεργο.Ήταν σίγουρα απο την πλευρά της Εθνικής η χρέωση? Είχες επιλέξει να μοιραστούν τα έξοδα του εμβάσματος?

Καθώς western union και moneygram δεν λειτουργούν προσωρινά πως μπορεί να μας στείλει κάποιος λεφτα απο εξωτερικό (εντός ΕΕ) στην Ελλάδα;Αν διευκολύνει υπάρχει λογαριασμός σε Eurobank .

Αν εννοείς να δεχτείς χρήματα απο εξωτερικό σε ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό,δεν θα πρέπει κανονικά να αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα.Η συναλλαγή θα ολοκληρωθεί κανονικά,εκτός αν άλλαξε κάτι!

Link to comment
Share on other sites

 

Αν εννοείς να δεχτείς χρήματα απο εξωτερικό σε ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό,δεν θα πρέπει κανονικά να αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα.Η συναλλαγή θα ολοκληρωθεί κανονικά,εκτός αν άλλαξε κάτι!

 

Nαι αυτό εννοώ.Ξέρουμε αν έχει αλλάξει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

4€ χρέωση για εισερχόμενο έμβασμα σε λογαριασμό Εθνικής και 1€ χρέωση απο τον λογαριασμό της Πειραιώς για την αποστολή εμβάσματος? Γνωρίζω οτι οι πολιτικές των χρεώσεων μπορούν αλλάξουν συχνά,ωστόσο αυτή είναι μεγάλη διαφορά και είναι περίεργο.Ήταν σίγουρα απο την πλευρά της Εθνικής η χρέωση? Είχες επιλέξει να μοιραστούν τα έξοδα του εμβάσματος?

 

Κι εγώ έκανα έμβασμα από εθνική σε alpha (για να πληρώσω κάρτα citi αναγκαστικά καθως το μπλοκαρε η εθνική)

 

3 ευρώ το εισερχόμενα έμβασμα προμήθεια από alpha + 1 ευρώ εξερχόμενο έμβασμα η Εθνική. =4 ευρώ συνολική επιβάρυνση. όχι και μικρό το ποσό.. Γι αυτό είπα και πιο πάνω.. Έχουμε δώσει όλοι μας τόσα λεφτά σε προμήθειες αυτόν τον καιρό με τα capital controls.

Link to comment
Share on other sites

4€ χρέωση για εισερχόμενο έμβασμα σε λογαριασμό Εθνικής και 1€ χρέωση απο τον λογαριασμό της Πειραιώς για την αποστολή εμβάσματος? Γνωρίζω οτι οι πολιτικές των χρεώσεων μπορούν αλλάξουν συχνά,ωστόσο αυτή είναι μεγάλη διαφορά και είναι περίεργο.Ήταν σίγουρα απο την πλευρά της Εθνικής η χρέωση? Είχες επιλέξει να μοιραστούν τα έξοδα του εμβάσματος?

 

Η Πειραιώς είχε προεπιλογή (και μοναδική επιλογή) για τα δικά μου έξοδα μόνο. Τα 4 ευρώ για το εισερχόμενο αναφέρονται και στο /%CE%9B%CE%BF%CE%B9%CF%80%CE%AD%CF%82%20%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/web_portal_elliniko_timologio_loipwn_ergasiwn.pdf"]Τιμολόγιο Λοιπών Εργασιών της Εθνικής, που δεν έχει αλλάξει εδώ και καιρό.

 

Κι εγώ έκανα έμβασμα από εθνική σε alpha (για να πληρώσω κάρτα citi αναγκαστικά καθως το μπλοκαρε η εθνική)

 

3 ευρώ το εισερχόμενα έμβασμα προμήθεια από alpha + 1 ευρώ εξερχόμενο έμβασμα η Εθνική. =4 ευρώ συνολική επιβάρυνση. όχι και μικρό το ποσό.. Γι αυτό είπα και πιο πάνω.. Έχουμε δώσει όλοι μας τόσα λεφτά σε προμήθειες αυτόν τον καιρό με τα capital controls.

 

Έτσι ακριβώς. Θέλει προσοχή με τα εμβάσματα, καλύτερα μια και καλή παρά κάθε λίγο από μικρότερα ποσά. Στην τελική προσπαθούμε να σώσουμε κάτι παραπάνω καοι χάνουμε συνέχεια μικροποσά με τις χρεώσεις...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έκανα έμβασμα από εθνική σε alpha (για να πληρώσω κάρτα citi αναγκαστικά καθως το μπλοκαρε η εθνική)

 

3 ευρώ το εισερχόμενα έμβασμα προμήθεια από alpha + 1 ευρώ εξερχόμενο έμβασμα η Εθνική. =4 ευρώ συνολική επιβάρυνση. όχι και μικρό το ποσό.. Γι αυτό είπα και πιο πάνω.. Έχουμε δώσει όλοι μας τόσα λεφτά σε προμήθειες αυτόν τον καιρό με τα capital controls.

 

Όταν στελνετε εμβασμα απο μια τράπεζα σε άλλη και οι λογαριασμοί είναι στο όνομα σας ή τεσπα σε συγγενικό σας πρόσωπο και τα χρήματα θα τα χρησιμοποιήσετε για δικό σας συμφέρον μην κάνετε το λάθος και βαζετε ένδειξη SHA στα εμβάσματα εκτός και αν στελνετε εμβάσμα σε λογαριασμό της Πειραιώς winbank direct που δεν έχει προμήθεια η Πειραιώς για εισερχόμενο εμβάσμα. Θα μπορούσατε να χρεωσετε όλα τα έξοδα στον εντολέα, στην περίπτωση της Εθνικής είναι 2 ευρώ και να μην χρεωθειτε για το εισερχόμενο εμβάσμα στην τράπεζα που τα στειλατε !!! Τώρα δώσατε 1 ευρώ στην εθνική και 3 στην άλφα ενω θα μπορουσατε να πληρωσετε μονο 2 ευρώ στην εθνική και να τελειώσει η υπόθεση !!! Μπείτε στα τιμολόγια βασικών εργασιών των τραπεζών, δείτε τις προμήθειες και πραξτε αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

Όταν στελνετε εμβασμα απο μια τράπεζα σε άλλη και οι λογαριασμοί είναι στο όνομα σας ή τεσπα σε συγγενικό σας πρόσωπο και τα χρήματα θα τα χρησιμοποιήσετε για δικό σας συμφέρον μην κάνετε το λάθος και βαζετε ένδειξη SHA στα εμβάσματα εκτός και αν στελνετε εμβάσμα σε λογαριασμό της Πειραιώς winbank direct που δεν έχει προμήθεια η Πειραιώς για εισερχόμενο εμβάσμα. Θα μπορούσατε να χρεωσετε όλα τα έξοδα στον εντολέα, στην περίπτωση της Εθνικής είναι 2 ευρώ και να μην χρεωθειτε για το εισερχόμενο εμβάσμα στην τράπεζα που τα στειλατε !!! Τώρα δώσατε 1 ευρώ στην εθνική και 3 στην άλφα ενω θα μπορουσατε να πληρωσετε μονο 2 ευρώ στην εθνική και να τελειώσει η υπόθεση !!! Μπείτε στα τιμολόγια βασικών εργασιών των τραπεζών, δείτε τις προμήθειες και πραξτε αναλόγως.

 

Εχεις δικιο σε αυτό. Το σκέφτηκα μετά.

 

 

Δοκίμασε κανενας να κάνει συναλλαγή με citi debit για εξωτερικό?

 

Επισης παρατήρησα .. όταν πας να πληρώσεις πιστωτικής της citibank.. δεν πληρώνεται *ούτε φεύγουν χρήματα από το λγοαριασμό , αλλά παίρνεις κανονικά πόντους go 4 more.. .Οπότε να ενας τρόπος να παίρνουμε χωρίς να κάνουμε τίποτα πόντους

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Καθώς western union και moneygram δεν λειτουργούν προσωρινά πως μπορεί να μας στείλει κάποιος λεφτα απο εξωτερικό (εντός ΕΕ) στην Ελλάδα;Αν διευκολύνει υπάρχει λογαριασμός σε Eurobank .

Η WU πλέον δουλεύει αλλά ισχύει το όριο ανάληψης.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Η WU πλέον δουλεύει αλλά ισχύει το όριο ανάληψης.

 

Σίγουρα;Δεν βλέπω να γράφουν κάτι στην σελίδα τους https://www.paylink.gr/announcement & https://www.facebook.com/paylink.westernunion.greece?fref=nf

Μακάρι να έχεις δίκιο!

Link to comment
Share on other sites

Nαι αυτό εννοώ.Ξέρουμε αν έχει αλλάξει κάτι;

Εφόσον δεν υπάρχει καμιά σχετική ανακοίνωση τροποποίησης των όρων,όχι,δεν έχει αλλάξει κάτι.

Κι εγώ έκανα έμβασμα από εθνική σε alpha (για να πληρώσω κάρτα citi αναγκαστικά καθως το μπλοκαρε η εθνική)

 

3 ευρώ το εισερχόμενα έμβασμα προμήθεια από alpha + 1 ευρώ εξερχόμενο έμβασμα η Εθνική. =4 ευρώ συνολική επιβάρυνση. όχι και μικρό το ποσό.. Γι αυτό είπα και πιο πάνω.. Έχουμε δώσει όλοι μας τόσα λεφτά σε προμήθειες αυτόν τον καιρό με τα capital controls.

 

Η Πειραιώς είχε προεπιλογή (και μοναδική επιλογή) για τα δικά μου έξοδα μόνο. Τα 4 ευρώ για το εισερχόμενο αναφέρονται και στο /%CE%9B%CE%BF%CE%B9%CF%80%CE%AD%CF%82%20%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/web_portal_elliniko_timologio_loipwn_ergasiwn.pdf"]Τιμολόγιο Λοιπών Εργασιών της Εθνικής, που δεν έχει αλλάξει εδώ και καιρό.

 

 

 

Έτσι ακριβώς. Θέλει προσοχή με τα εμβάσματα, καλύτερα μια και καλή παρά κάθε λίγο από μικρότερα ποσά. Στην τελική προσπαθούμε να σώσουμε κάτι παραπάνω καοι χάνουμε συνέχεια μικροποσά με τις χρεώσεις...

Το είδα και παραμένει περίεργο,έψαξα λίγο βιαστικά σε ιστορικό συναλλαγών μου αλλά δεν βρήκα την συγκεκριμένη ημερομηνία,θα κοιτάξω εκ νέου,λογικά θα είναι μεγάλο χρονικό διάστημα, είχα στείλει απο Alpha σε Εθνική μέσω e-banking, η χρέωση ήταν 3€ απο την Alpha και καμιά χρέωση απο την Εθνική για την πίστωση.Δεν συνέχισα με αυτη την συναλλαγή διότι όποτε ήθελα έκανα ανάληψη και κατάθεση στη συνέχεια.Οι υπόλοιπες παρόμοιες συναλλαγές,όταν στέλνω απο Εθνική σε Πειραιώς,με επιλογή Έξοδα σε Βάρος Εντολέα, η χρέωση είναι 2€.Επίσης απο γνωστό μου άτομο που στέλνει συχνά εμβάσματα απο ING Bank Ολλανδίας σε λογαριασμό της Εθνικής,με έχει ενημερώσει ότι η συνολική χρέωση είναι 3€.Όταν έστειλε σε μένα σε λογαριασμό μου στην Alpha και είχε προσθέσει και τα 3€ για την προμήθεια,δεν κρατήθηκε προμήθεια και στη συνέχεια είδα οτι δεν είχε προμήθεια στα εισερχόμενα εμβάσματα ο συγκεκριμένος λογαριασμός λόγω μισθοδοσίας

Όταν στελνετε εμβασμα απο μια τράπεζα σε άλλη και οι λογαριασμοί είναι στο όνομα σας ή τεσπα σε συγγενικό σας πρόσωπο και τα χρήματα θα τα χρησιμοποιήσετε για δικό σας συμφέρον μην κάνετε το λάθος και βαζετε ένδειξη SHA στα εμβάσματα εκτός και αν στελνετε εμβάσμα σε λογαριασμό της Πειραιώς winbank direct που δεν έχει προμήθεια η Πειραιώς για εισερχόμενο εμβάσμα. Θα μπορούσατε να χρεωσετε όλα τα έξοδα στον εντολέα, στην περίπτωση της Εθνικής είναι 2 ευρώ και να μην χρεωθειτε για το εισερχόμενο εμβάσμα στην τράπεζα που τα στειλατε !!! Τώρα δώσατε 1 ευρώ στην εθνική και 3 στην άλφα ενω θα μπορουσατε να πληρωσετε μονο 2 ευρώ στην εθνική και να τελειώσει η υπόθεση !!! Μπείτε στα τιμολόγια βασικών εργασιών των τραπεζών, δείτε τις προμήθειες και πραξτε αναλόγως.

Ακριβώς,επιλέγω τα έξοδα σε βάρος εντολέα και αυτός είναι προφανώς ο μοναδικός λόγος που δεν είχα παρατηρήσει έξοδα σε εισερχόμενο έμβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Επισης οι μεταφορες χρηματων με τα ΕΛΤΑ λειτουργουν στο εσωτερικο κανονικα οπως ανακοινωσαν σημερα.

Οι τραπεζες τελικα κλειστες και αυτην την εβδομαδα... και ο θεος βοηθος.

 

Τετάρτη, 8 Ιουλίου 2015

 

Τα Ελληνικά Ταχυδρομεία ανακοινώνουν ότι η υπηρεσία των ταχυδρομικών επιταγών λειτουργεί κανονικά για την αποστολή μετρητών στο εσωτερικό της χώρας.

Ιδιώτες και επιχειρήσεις έχουν τη δυνατότητα αποστολής μετρητών στο εσωτερικό της χώρας με παραλήπτη φυσικό ή νομικό πρόσωπο, με ασφάλεια, ταχύτητα και αξιοπιστία από όλο το δίκτυο των ΕΛΤΑ, επιλέγοντας μία από τις υπηρεσίες ταχυδρομικών επιταγών:

· πληρωμή αυθημερόν από το ταχυδρομικό κατάστημα με τηλεφωνική επιταγή

· πληρωμή την επόμενη εργάσιμη μέρα, κατ’οίκον από τον ταχυδρόμο με τηλεφωνική επιταγή

· πληρωμή σε 3 εργάσιμες μέρες, κατ’οίκον από τον ταχυδρόμο με απλή ταχυδρομική επιταγή

Σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις το όριο του ποσού ανέρχεται στα 6.000€ ανά επιταγή.

Το δίκτυο των Ελληνικών Ταχυδρομείων είναι στη διάθεση όλων και με τα καταστήματα που λειτουργούν με διευρυμένο συνεχές ωράριο, από τις 07.30 έως τις 20.30 και τα Σάββατα μέχρι τις 14.30.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει απαντηθει αλλα δεν μπορω να διαβασω τοσες σελιδες....

 

Το ακουσα σημερα σε μια ουρα σε ΑΤΜ...

 

Αν εχουμε μια καρτα αναληψης απο μια τραπεζα Α και εχουμε κοντα αλλες 2-3 τρεπεζες Β ,Γ,Δ και παμε σε μια απο αυτες μεσω ΔΙΑΣ και κανουμε την επιτρεπομενη αναληψη με οτι προμηθεια συνεπαγεται, επειδη το ΔΙΑΣ για να ενμερωσει το συστημα θελει ,μια ωρα μπορουμε να παμε εντος της ωρας σε αλλες 2-3 τραπεζες κοντα να κανουμε το ιδιο και στο τελος στην Τραπεζα που εχουμε την καρτα .Αποτελεσμα πολλαπλασια αναληψη των 60 ευρω .

 

Ισχυει κατιι τετοιο για οποιον εχει αναγκη απο μετρητα ?

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστεύω , Έχω ακούσει πολά αυτές τις μέρες.

Αυτό που δουλεύει είναι να μεταφέρεις χρήμα σε φίλο σου και να στα βάλει σε άλλη τράπεζα.

Εγώ έδωσα χρήμα από Εθνική και μου τα βάλαν στην Alpha , έτσι σηκώνω και από τις δύο .

Επίσης μπορείς να στειλεις σε κάποιον δικό σου που δεν έχει υπόλοιπο ( μάνα - πατέρας - αδελφός) και μετά να σηκώνεις και από την κάρτα του .

Έτσι με συνεργασία μεταξύ μας βρίσκονται λύσεις . Η Εθνική επιτρέπει τις μεταφορές από το μηχάνημα ακόμα και αν δεν έχεις online banking.

Link to comment
Share on other sites

Με μεταφορες ειναι γνωστο...Κι εγω εχω δυο καρτες δικη μου και της γυναικας μου στον λογαριασμο μισθοδοσιας και μεταφερω και στου γιου μου ιδιας τραπεζας απο ebanking και παιρνω Χ3 καθε φορα.

 

Αυτο που λες :

 

Η Εθνική επιτρέπει τις μεταφορές από το μηχάνημα ακόμα και αν δεν έχεις online banking.

 

ισχυει και για μεταφορα σε αλλη Τραπεζα ? Μια φιλη απο Εθνικη θελει να μεταφερει σε eurobank αλλα δεν εχει web banking.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Με μεταφορες ειναι γνωστο...Κι εγω εχω δυο καρτες δικη μου και της γυναικας μου στον λογαριασμο μισθοδοσιας και μεταφερω και στου γιου μου ιδιας τραπεζας απο ebanking και παιρνω Χ3 καθε φορα.

 

Αυτο που λες :

 

Η Εθνική επιτρέπει τις μεταφορές από το μηχάνημα ακόμα και αν δεν έχεις online banking.

 

ισχυει και για μεταφορα σε αλλη Τραπεζα ? Μια φιλη απο Εθνικη θελει να μεταφερει σε eurobank αλλα δεν εχει web banking.

 

Όχι , αλλά μπορει να δώσει σε κάποιον σε Εθνική και να πάρει σε Eurobank , Έμπιστο πάντα.

Link to comment
Share on other sites

θελω να πληρωσω πιστωτικη eurobank απο το ibank της εθνικης... υπαρχει καποια εξτρα χρεωση?

 

Για αλλης τραπεζα ναι αλλα δεν ξερω ποση ειναι .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Για αλλης τραπεζα ναι αλλα δεν ξερω ποση ειναι .

 

ευχαριστω για την απαντηση... οποιος γνωριζει ας μου πει

Link to comment
Share on other sites

θελω να πληρωσω πιστωτικη eurobank απο το ibank της εθνικης... υπαρχει καποια εξτρα χρεωση?

 

50 λεπτά είναι η χρέωση. Θα σου τη βγάλει όταν κάνεις και την κίνηση

Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά είναι η χρέωση. Θα σου τη βγάλει όταν κάνεις και την κίνηση

 

Ακριβώς,50 λεπτά απο τα οποία τα 0,43 αφορούν Προμήθεια υπέρ ΕΤΕ και τα 0,07 Προμήθεια υπέρ ΔΙΑΣ.Σε όλες τις υπόλοιπες τράπεζες η προμήθεια πληρωμής πιστωτικής κάρτας άλλης τράπεζας,δεν είναι κάτω απο 1€.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα και χθες αλλά και σήμερα να πληρώσω την πιστωτική κάρτα μου ΕΤΕ μέσω ebanking , αλλά μου βγάζει ανεπιτυχής ενέργεια. Ξέρει κανείς κάτι; Πληρωμές που δοκίμασα, φόρου π χ μου έκανε κανονικά. Σας ευχαριστώ
生活是好的 [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αφηνουν την προπληρωση πιστωτικων καρτων;

Σε κάθε περίπτωση οι πλήρωμές πιστωτικών καρτών γίνονται κανονικά.

Προσπάθησα και χθες αλλά και σήμερα να πληρώσω την πιστωτική κάρτα μου ΕΤΕ μέσω ebanking , αλλά μου βγάζει ανεπιτυχής ενέργεια. Ξέρει κανείς κάτι; Πληρωμές που δοκίμασα, φόρου π χ μου έκανε κανονικά. Σας ευχαριστώ

Οπότε ο λογαριασμός χρέωσης είναι ενεργός και λειτουργεί.. Σε μένα εχτές και σήμερα έκανα ήδη 2 πληρωμές σε πιστωτική Εθνικής και ολοκληρώθηκε η συναλλαγή κανονικά.Παρατήρησες γενικά οτιδήποτε διαφορετικό στη λειτουργία π.χ. σε κάποιο συγκεκριμένο στάδιο στα βήματα της πληρωμής? Η πιστωτική κάρτα που προσπάθησες να πληρώσεις είναι ήδη καταχωρημένη στα συνδεδεμένα προιόντα του e-banking?

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

Από την Εθνική μου επιβεβαίωσαν στο τηλεφωνο ότι έχουν μπλοκάρει εμβάσματα σε λογαριασμούς αλλά και πληρωμές καρτών προς τις τράπεζες

Πρώην Citibank Ελλαδας, HSBC, UniCredit και Bank of America

 

Ο λόγος που μου είπαν είναι λόγω των συνθηκων.. Πραγματικά.. τι εννοουν λογω των συνθηκών??? Τι σχέση έχει να κάνεις πληρωμή πρώην ελληνικης citibank?? ή ΗSBC ?? Από τη στιγμή που και από αυτές δεν μπορούν να μεταφερθούν κεφάλαια εκτός ΕΛλάδας???

 

Ο μόνος λόγος που σκέφτομαι είναι το γεγονος οτι αυτές οι τράπεζες δεν καλύπτονται από το ελληνικό σύστημα εγγυησης καταθεσεων ΤΕΚΕ αλλά από του Ηνωμενου Βασιλειου (η HSBC ) και οι υπολοιπες φαντάζομαι σε αντίστοιχα.. Οπότε σε ενδεχόμενο κούρεμα καταθέσεων δεν τις πιάνει.

 

ΑΛλά δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοια οδηγία.. Είναι νόμιμο αυτό που έκαναν?

 

Και η Εθνική είναι η μοναδική τράπεζα που το έκανε αυτό?? Από alpha σε citibank προφανώςκ αι γίνεται λόγω του ότι έχει εξαγοραστεί..

 

Δοκίμασε κανείς όμως πληρωμή κάρτας ή έμβασμα σε HSBC Ελλάδας?

 

 

 

Δεν καταλαβαίνουν όμως τα προβλήματα που προκαλούν??? Κάποιος που έχει μισθοδοσία σε Εθνική και πιστωτική κάρτα citibank ... πώς θα πληρώσει την κάρτα του από τη στιγμή που ούτε μετρητά (ανάληψη) και καταθεση σε ΑΤΜ μπορεί να κάνει???

Link to comment
Share on other sites

Από την Εθνική μου επιβεβαίωσαν στο τηλεφωνο ότι έχουν μπλοκάρει εμβάσματα σε λογαριασμούς αλλά και πληρωμές καρτών προς τις τράπεζες

Πρώην Citibank Ελλαδας, HSBC, UniCredit και Bank of America

 

Ο λόγος που μου είπαν είναι λόγω των συνθηκων.. Πραγματικά.. τι εννοουν λογω των συνθηκών??? Τι σχέση έχει να κάνεις πληρωμή πρώην ελληνικης citibank?? ή ΗSBC ?? Από τη στιγμή που και από αυτές δεν μπορούν να μεταφερθούν κεφάλαια εκτός ΕΛλάδας???

 

Ο μόνος λόγος που σκέφτομαι είναι το γεγονος οτι αυτές οι τράπεζες δεν καλύπτονται από το ελληνικό σύστημα εγγυησης καταθεσεων ΤΕΚΕ αλλά από του Ηνωμενου Βασιλειου (η HSBC ) και οι υπολοιπες φαντάζομαι σε αντίστοιχα.. Οπότε σε ενδεχόμενο κούρεμα καταθέσεων δεν τις πιάνει.

 

ΑΛλά δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοια οδηγία.. Είναι νόμιμο αυτό που έκαναν?

 

Και η Εθνική είναι η μοναδική τράπεζα που το έκανε αυτό?? Από alpha σε citibank προφανώςκ αι γίνεται λόγω του ότι έχει εξαγοραστεί..

 

Δοκίμασε κανείς όμως πληρωμή κάρτας ή έμβασμα σε HSBC Ελλάδας?

 

 

 

Δεν καταλαβαίνουν όμως τα προβλήματα που προκαλούν??? Κάποιος που έχει μισθοδοσία σε Εθνική και πιστωτική κάρτα citibank ... πώς θα πληρώσει την κάρτα του από τη στιγμή που ούτε μετρητά (ανάληψη) και καταθεση σε ΑΤΜ μπορεί να κάνει???

Πραγματικά αυτό είναι ένα θέμα που δίνει διάφορες ερμηνείες και χρειάζεται διερεύνηση!

Μπορεις να πληρωσεις πιστωτικη πριν εκδοθει ο λογαριασμος;

Βεβαίως!

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...