Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Στην eurobank ισχύει το 1,5 ευρώ στις χρεωστικές και το 2% στις πιστωτικές.
Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες το έχω κάνει στην Πειραιώς, κρατάει 2% και μπορείς να έχεις δύο κάρτες χρεωστικες μια visa και μια Master

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν μπορεις να το κανεις στη eurobank, τουλαχιστον.

Το 1.5€ που αναφερεις δεν ισχυει, τουλαχιστον η eurobank σε εμενα κρατα μονο την προμηθεια 2%.

Επισης, μου εχουν πει στην eurobank, οτι δεν μπορω να εχω ξεχωριστη καρτα για καθε λογαριασμο. Μπορω να εχω στο ονομα μου μονο μια καρτα στην οποια ειναι συνδεδεμενοι ολοι οι λογαριασμοι. Αυτο ισχυει σε αλλες τραπεζες?

 

Αυτό ισχύει σε όλες τις τράπεζες πλέον, δεν ίσχυε αλλά έγινε υποχρεωτικό και καθιερώθηκε τότε που έγιναν κάποιες αλλαγές, όπως το να ζητούν (περίπου κάθε 2 χρόνια) τα έγγραφα πιστοποίησης..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όντως ισχύει το 1.5 ευρώ σε κάθε αγορά, μίλησα μαζί τους σήμερα.

 

Αντίο Eurobank, πάμε για άλλα. Πειραιώς ή alpha bank λέτε; Έχει καμία τους τίποτα περίεργες χρεώσεις πέρα από το 2% προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος; Ή τίποτα περίεργες χρεώσεις για να σου ενεργοποιήσουν ebanking ή να σου δώσουν την χρεωστική κάρτα; Τέλος, είναι κάποια που δεν έχει καλό ebanking(πχ αργούν να φανούν οι μετακινήσεις χρημάτων στους λογαριασμούς της ίδιας τράπεζας ή κάτι παρεμφερές);

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αν κατάλαβα καλά από τα λεγόμενά σας, η eurobank χρεώνει 1,5 ευρώ προμήθεια σε συναλλαγή ΧΡΕΩΣΤΙΚΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ή ποσοστό 2% σε συναλλαγή ΠΙΣΤΩΤΙΚΗΣ ΚΑΡΤΑΣ. Σωστά;

 

Δηλαδή αν αγοράσω ένα προϊόν αξίας 10 ευρώ:

 

α) εάν κάνω τη συναλλαγή με χρεωστική θα πληρώσω

10 + 1,5 = 11,5 ευρώ

 

β) εάν κάνω τη συναλλαγή με πιστωτική θα πληρώσω

10 + 2%του10 = 10,20 ευρώ

 

Σωστά ή λάθος;

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Άριστα στα μαθηματικά σου. Από 75 ευρώ και πάνω συμφέρει η χρεωστική.
Link to comment
Share on other sites

Το 2% ειναι προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος, δηλαδή μονο σε περίπτωση αγοράς σε άλλο νόμισμα
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,θελω να ρωτησω αν εχει κανεις την Dynamic American Express της αλφα? αν ειχε καποιος προβλημα γενικα. Θα μπορεσω να κανω σ'αυτην δοσεις τα τελη? για να την 'βγαλουν' ποιο ευκολα λεω να τους πω οριο κατω απο τα 700 ευρω. τι λετε?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,θελω να ρωτησω αν εχει κανεις την Dynamic American Express της αλφα? αν ειχε καποιος προβλημα γενικα. Θα μπορεσω να κανω σ'αυτην δοσεις τα τελη? για να την 'βγαλουν' ποιο ευκολα λεω να τους πω οριο κατω απο τα 700 ευρω. τι λετε?

 

 

Θα πρέπει να τους προσκομίσεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά, εκκαθαριστικά, μισθοδοσία από εργοδότη και αν δεν είσαι φεσωμένος γενικότερα θα στην εγκρίνουν. Σε γενικές γραμμές αν δεν βγαίνεις εξωτερικό μια χαρά είναι η dynamic.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα μια συναλλαγή με την κάρτα και καταλάθος πήρα και το χαρτάκι που υπέγραψα ότι αποδέχομαι τη συναλλαγή. Πρέπει να το πάω στο κατάστημα ή δεν υπάρχει λόγος;
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε το αν δεν σου ειναι κοπος. Με λιγα λογια αν θελεις μπορεις να αρνηθεις την συναλλαγη στη τραπεζα σου και να μην εχουν κανενα αποδεικτικο στοιχειο για το αντιθετο.
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά σήμερα, απήυδησα ψάχνοντας να βρω μια λίστα με τα ATM της Πειραιώς που υποστηρίζουν κατάθεση χωρίς φάκελο ώστε να φαίνονται άμεσα διαθέσιμα τα χρήματα.

Πραγματικά δεν βρήκα πουθενά στο site τους, λίστα με συγκεκριμένα μηχανήματα, παρά μόνο με όλα τα ATM αλλά αυτό δεν μου κάνει..

Και πάω στην αντίστοιχη alpha bank και μου δίνει ωραία και καλά καμιά 30-35 καταστήματα σε όλη την Ελλάδα που προσφέρουν κάτι παρόμοιο.

Και έφαγα και 28 λεπτά στο τηλέφωνο, στην αναμονή για να δω, μήπως μπορούν εκείνοι να μου απαντήσουνε και ποτέ κανείς δεν εμφανίστηκε στην άλλη γραμμή.. ε! το έκλεισα μετά!

 

μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα κατ' αρχάς αν υπάρχει (σύμφωνα με το site τους υπάρχει η υπηρεσία) κάποιο κατάστημα στην Αθήνα; κατά προτίμηση κεντρικές περιοχές;

 

Θυμάμαι παλιότερα το δίκτυο της Κύπρου, μια χαρά είχε μηχανηματάκια σε κάποιες περιοχές και τα έβαζες μπαμ-μπαμ!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά σήμερα, απήυδησα ψάχνοντας να βρω μια λίστα με τα ATM της Πειραιώς που υποστηρίζουν κατάθεση χωρίς φάκελο ώστε να φαίνονται άμεσα διαθέσιμα τα χρήματα.

Πραγματικά δεν βρήκα πουθενά στο site τους, λίστα με συγκεκριμένα μηχανήματα, παρά μόνο με όλα τα ATM αλλά αυτό δεν μου κάνει..

Και πάω στην αντίστοιχη alpha bank και μου δίνει ωραία και καλά καμιά 30-35 καταστήματα σε όλη την Ελλάδα που προσφέρουν κάτι παρόμοιο.

Και έφαγα και 28 λεπτά στο τηλέφωνο, στην αναμονή για να δω, μήπως μπορούν εκείνοι να μου απαντήσουνε και ποτέ κανείς δεν εμφανίστηκε στην άλλη γραμμή.. ε! το έκλεισα μετά!

 

μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα κατ' αρχάς αν υπάρχει (σύμφωνα με το site τους υπάρχει η υπηρεσία) κάποιο κατάστημα στην Αθήνα; κατά προτίμηση κεντρικές περιοχές;

 

Θυμάμαι παλιότερα το δίκτυο της Κύπρου, μια χαρά είχε μηχανηματάκια σε κάποιες περιοχές και τα έβαζες μπαμ-μπαμ!!

 

 

Νομίζω είναι πολύ εύκολο να τα βρεις!

Στην σελίδα τους! Στα δεξιά που αναφέρει δίκτυο καταστημάτων.

 

Τα έχουν ως easy pay νομίζω..!

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε το αν δεν σου ειναι κοπος. Με λιγα λογια αν θελεις μπορεις να αρνηθεις την συναλλαγη στη τραπεζα σου και να μην εχουν κανενα αποδεικτικο στοιχειο για το αντιθετο.

Εντάξει δεν έχω σκοπό να κάνω κάτι τέτοιο. Είναι το βενζινάδικο που βάζω βενζίνη. Θα του το πάω την επόμενη φορά που θα πάω να βάλω.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι πολύ εύκολο να τα βρεις!

Στην σελίδα τους! Στα δεξιά που αναφέρει δίκτυο καταστημάτων.

 

Τα έχουν ως easy pay νομίζω..!

 

Δεν νομίζω να αναφέρονται ως Easy Pay στα ΑΤΜ χωρίς φάκελο. Το Easy Pay είναι όπως το Simple Pay της Εθνικής. Ειναι υπηρεσία μονο για online πληρωμές. Δεν έχει να κανει με καταστήματα και ΑΤΜ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μεσα απο το site του Simple pay σε ενημερωνει για τις συναλλαγες και τους ποντους. Μεγιστοι ποντοι που μπορεις να μαζεψεις ειναι 25. Για καθε συναλλαγη 1 ποντο δινει.

 

Όντως είναι μέχρι τις 25;; Γιατί όμως; Και δεν ήξερα ότι μαζεύεις ένα πόντο ανά συναλλαγή ..

Φαντάζομαι είναι πιο δίκαιο για όσους δεν κάνουν συναλλαγές με μεγάλα ποσά..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις προβεί φυσικά στη Συμμετοχή του διαγωνισμού, σωστά?

 

Ναι, εχω εγγραφεί και έχω πληρώσει αρκετές φορές! Απλά επειδή δεν θυμόμουν πόσες, ήθελα να δω πόσους πόντους έχω!

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μεσα απο το site του Simple pay σε ενημερωνει για τις συναλλαγες και τους ποντους. Μεγιστοι ποντοι που μπορεις να μαζεψεις ειναι 25. Για καθε συναλλαγη 1 ποντο δινει.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ! Θα το ψάξω στο site!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να αναφέρονται ως Easy Pay στα ΑΤΜ χωρίς φάκελο. Το Easy Pay είναι όπως το Simple Pay της Εθνικής. Ειναι υπηρεσία μονο για online πληρωμές. Δεν έχει να κανει με καταστήματα και ΑΤΜ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Όντως είναι μέχρι τις 25;; Γιατί όμως; Και δεν ήξερα ότι μαζεύεις ένα πόντο ανά συναλλαγή ..

Φαντάζομαι είναι πιο δίκαιο για όσους δεν κάνουν συναλλαγές με μεγάλα ποσά..

Στα easy pay πέρα όλων των άλλων κάνεις και κατάθεση στον λογαριασμό σου και τα χρήματα εμφανίζονται αμέσως. Όμως τα μηχανήματα αυτά από όσο ξέρω υπάρχουν μόνο μέσα στις τράπεζες, οπότε πρέπει να πας σε ωράριο τραπεζών...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά σήμερα, απήυδησα ψάχνοντας να βρω μια λίστα με τα ATM της Πειραιώς που υποστηρίζουν κατάθεση χωρίς φάκελο ώστε να φαίνονται άμεσα διαθέσιμα τα χρήματα.

Πραγματικά δεν βρήκα πουθενά στο site τους, λίστα με συγκεκριμένα μηχανήματα, παρά μόνο με όλα τα ATM αλλά αυτό δεν μου κάνει..

Και πάω στην αντίστοιχη alpha bank και μου δίνει ωραία και καλά καμιά 30-35 καταστήματα σε όλη την Ελλάδα που προσφέρουν κάτι παρόμοιο.

Και έφαγα και 28 λεπτά στο τηλέφωνο, στην αναμονή για να δω, μήπως μπορούν εκείνοι να μου απαντήσουνε και ποτέ κανείς δεν εμφανίστηκε στην άλλη γραμμή.. ε! το έκλεισα μετά!

 

μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα κατ' αρχάς αν υπάρχει (σύμφωνα με το site τους υπάρχει η υπηρεσία) κάποιο κατάστημα στην Αθήνα; κατά προτίμηση κεντρικές περιοχές;

 

Θυμάμαι παλιότερα το δίκτυο της Κύπρου, μια χαρά είχε μηχανηματάκια σε κάποιες περιοχές και τα έβαζες μπαμ-μπαμ!!

 

Πράγματι το δείχνει κάπως ασαφές στο site.Σε κάθε περίπτωση όπου θυμάσαι να υπήρχε ατμ της Τράπεζας Κύπρου,με κατάθεση χωρίς φάκελο και εξακολουθεί να λειτουργεί ως Πειραιώς,θα μπορείς να καταθέσεις χωρίς φάκελο.Επιπλέον όπου έχουν κλεισει τα καταστήματα πρωην Τράπεζας Κύπρου και είχαν ατμ με κατάθεση χωρίς φάκελο,τα έχουν μεταφέρει και τα έχουν προσθέσει στα καταστήματα τους.

 

Ναι, εχω εγγραφεί και έχω πληρώσει αρκετές φορές! Απλά επειδή δεν θυμόμουν πόσες, ήθελα να δω πόσους πόντους έχω

 

 

Ωράια,οπότε είδες τους πόντους,σωστά? Τους εμφανίζει όταν είσαι Login

Link to comment
Share on other sites

μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα κατ' αρχάς αν υπάρχει (σύμφωνα με το site τους υπάρχει η υπηρεσία) κάποιο κατάστημα στην Αθήνα; κατά προτίμηση κεντρικές περιοχές

 

στην πλατεια κανιγγος εχει μηχάνημα για κατάθεσης χωρίς φακελλο μέσα στο κατάστημα

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παιδιά!

Όντως με ενδιεφερε κάτι 24ωρο κι όχι ωρες καταστημάτων. Είναι όντως ενα μειονέκτημα του site της πειραιώς να μην αναφέρει αυτού του είδους τα ATM. Η alpha το κάνει στο site, της εθνικής έχω βρει στην οδό Πειραιώς(Ταύρο)..

Ευχαριστώ και πάλι.. Θα το εχω στα υπόψιν αυτό της Κάνιγγος. Είναι σχετικά κοντά μου!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις αποψεις σας περι ανοιγματος καταθετικου λογαριασμου.Οντως δινουν καλυτερα επιτοκια το live eurobank και winbank αλλα ειμαι λιγο διστακτικος για το internet banking.Δεν το εμπιστευομαι.(ντοματες δεκτες.. :) ).
Link to comment
Share on other sites

Θα εκτιμησεις το web banking οταν πληρωσεις ενφια και τελη κυκλοφοριας μεσω web banking και δεν θα στεκεσαι στην ουρα.ο πατερας μου δεν το εμπιστευοταν αλλα οταν πληρωσα ενφια και δεν στηθηκε στην ουρα το εκτιμησε.
Link to comment
Share on other sites

Θα εκτιμησεις το web banking οταν πληρωσεις ενφια και τελη κυκλοφοριας μεσω web banking και δεν θα στεκεσαι στην ουρα.ο πατερας μου δεν το εμπιστευοταν αλλα οταν πληρωσα ενφια και δεν στηθηκε στην ουρα το εκτιμησε.

 

Επίσης θα το εκτιμήσεις και όταν παίρνεις Alerts στο κινητό σου για τις κινήσεις των λογαριασμών σου και των καρτών σου...

 

Όσο για την ασφάλεια, δεν υπάρχει θέμα γιατί για την μεταφορά χρημάτων σε λογαριασμό τρίτου που πιθανόν σου έχει υποκλέψει τους κωδικούς, χρειάζεται EXTRA PIN ΚΩΔΙΚΟΣ που έρχεται μόνο στο δικό σου κινητό!

 

Φυσικά το καλύτερο Web Banking αυτή την στιγμή προσωπικά πιστεύω είναι της τράπεζας Πειραιώς :)

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...