Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Μπορώ να πληρώσω το υπόλοιπο της πιστωτικής κάρτας με άλλη κάρτα της ίδια τράπεζας έτσι ώστε να επωφεληθώ την έκπτωση που μου δίνει η καινούρια κάρτα; :rolleyes:

 

OXI δεν μπορείς , Αλλά μπορείς να κάνεις ανάληψη από την μία και να πληρώσεις την άλλη ( ή την ίδια ) Επίσης μπορείς να κάνεις μεταφορά σε άλλη τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

OXI δεν μπορείς , Αλλά μπορείς να κάνεις ανάληψη από την μία και να πληρώσεις την άλλη ( ή την ίδια ) Επίσης μπορείς να κάνεις μεταφορά σε άλλη τράπεζα.

 

Όταν κάνουμε ανάληψη από τη πιστωτική κάρτα και τα βάλουμε την ίδια μέρα έχουμε επιβάρυνση?

Όταν κάνουμε ανάληψη έχουμε επιστροφή; (πχ Eurobank)

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνουμε ανάληψη από τη πιστωτική κάρτα και τα βάλουμε την ίδια μέρα έχουμε επιβάρυνση?

Όταν κάνουμε ανάληψη έχουμε επιστροφή; (πχ Eurobank)

 

Αν κάνεις ανάληψη και την ίδια μέρα κατάθεση πιθανόν να πληρώσεις τόκο για μία ημέρα.

Όταν κάνεις Ανάληψη δεν έχεις επιστροφή στην Eurobank . ( Το έκοψε , γιατί το πήρε χαμπάρι )

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις ανάληψη και την ίδια μέρα κατάθεση πιθανόν να πληρώσεις τόκο για μία ημέρα.

 

Όταν κάνεις Ανάληψη δεν έχεις επιστροφή στην Eurobank . ( Το έκοψε , γιατί το πήρε χαμπάρι )

 

 

Διατηρώντας μια μικρή μόνον επιφύλαξη, είμαι σχεδόν σίγουρος οτι οταν καταθέτεις λεφτά, πρώτα πληρώνονται οι υπόλοιπες χρεώσεις (δόσεις, παλαιότερες συναλλαγές) και τελευταίες οι χρεώσεις που αφορούν σε αναλήψεις μετρητών. Δηλαδή, αν η καρτα εχει χρεωστικό υπόλοιπο 500 ευρω τη στιγμή που θα κανεις ανάληψη 100 ευρω, και πας και καταθέσεις την ίδια μέρα 100 ευρω, αυτά θα πιστωθούν υπέρ του παλαιότερου υπολοίπου των 500 ευρω, άρα θα συνεχίσεις να πληρώνεις τόκο (και μάλιστα υψηλοτατο) για τα 100 ευρώ που σήκωσες από την καρτα.

 

Γενικός κανόνας προς τους χρήστες πιστωτικών καρτών : ΠΟΤΕ μα ποτέ δεν σηκώνουμε χρήματα από την καρτα. Είναι μακράν η πιο ασύμφορη μορφή δανείου με επιτόκια που μπορεί να φτάσουν και το 20%!! Καλύτερα να δανειστείς από τοκογλύφο..

Link to comment
Share on other sites

Έχω την MasterCard της COSMOTE αλλά θέλω να καταργήσω τη σύνδεση στην COSMOTE. Η πιστωτική κάρτα θα συνεχίσει να ισχύει αν δεν έχω λογαριασμό COSMOTE συνδεδεμένο με την κάρτα και θα συνεχίσει να είναι χωρίς συνδρομή?
Link to comment
Share on other sites

Έχω την MasterCard της COSMOTE αλλά θέλω να καταργήσω τη σύνδεση στην COSMOTE. Η πιστωτική κάρτα θα συνεχίσει να ισχύει αν δεν έχω λογαριασμό COSMOTE συνδεδεμένο με την κάρτα και θα συνεχίσει να είναι χωρίς συνδρομή?

 

Θα συνεχίσει αλλά δεν θα έχεις εκπτώσεις

Ίσως αν έχεις ΟΤΕ στο όνομα σου ή αν μπορείς να πάρεις κάποιο λογαριασμο

Είναι κρίμα να χάνεις την έκπτωση

Link to comment
Share on other sites

Θα συνεχίσει αλλά δεν θα έχεις εκπτώσεις

Ίσως αν έχεις ΟΤΕ στο όνομα σου ή αν μπορείς να πάρεις κάποιο λογαριασμο

Είναι κρίμα να χάνεις την έκπτωση

Δεν θα την χρησιμοποιώ, γιατί έχω και άλλη κάρτα της Eurobank με επιστροφή (Attica). Βασικά με ενδιαφέρει να μην έχει συνδρομή λόγω του ότι δεν θα την έχω συνδεδεμένη με κάποιο λογαριασμό. Δεν θυμάμαι αν υπήρχε τέτοια δέσμευση όταν την είχα βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα την χρησιμοποιώ, γιατί έχω και άλλη κάρτα της Eurobank με επιστροφή (Attica). Βασικά με ενδιαφέρει να μην έχει συνδρομή λόγω του ότι δεν θα την έχω συνδεδεμένη με κάποιο λογαριασμό. Δεν θυμάμαι αν υπήρχε τέτοια δέσμευση όταν την είχα βγάλει.

 

 

Έχω την ίδια καρτα χωρίς να την έχω συνδέσει με κανενα λογαριασμό ΟΤΕ ή Cosmote. Παίρνω επιστροφή κανονικά και εξαργυρώνω χωρίς πρόβλημα τα ευρω της επιστροφής στις αγορές μου. Η καρτα είναι άνευ συνδρομής εφ'όρου ζωής..

Link to comment
Share on other sites

Διατηρώντας μια μικρή μόνον επιφύλαξη, είμαι σχεδόν σίγουρος οτι οταν καταθέτεις λεφτά, πρώτα πληρώνονται οι υπόλοιπες χρεώσεις (δόσεις, παλαιότερες συναλλαγές) και τελευταίες οι χρεώσεις που αφορούν σε αναλήψεις μετρητών. Δηλαδή, αν η καρτα εχει χρεωστικό υπόλοιπο 500 ευρω τη στιγμή που θα κανεις ανάληψη 100 ευρω, και πας και καταθέσεις την ίδια μέρα 100 ευρω, αυτά θα πιστωθούν υπέρ του παλαιότερου υπολοίπου των 500 ευρω, άρα θα συνεχίσεις να πληρώνεις τόκο (και μάλιστα υψηλοτατο) για τα 100 ευρώ που σήκωσες από την καρτα.

 

Γενικός κανόνας προς τους χρήστες πιστωτικών καρτών : ΠΟΤΕ μα ποτέ δεν σηκώνουμε χρήματα από την καρτα. Είναι μακράν η πιο ασύμφορη μορφή δανείου με επιτόκια που μπορεί να φτάσουν και το 20%!! Καλύτερα να δανειστείς από τοκογλύφο..

 

βασικα καλυπτεται πρωτα η πιο παλια συναλλαγη, οποτε αν τραβηξες τωρα τελευταια χρηματα πρεπει να βαλεις ο,τι χρωστας για να μην πληρωσεις τοκο..

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Η πιο παλια αλλα με σειρα προτεραιότητας πρωτα οι τόκοι, οι προμηθειες και οι συνδρομες της τραπεζας, μετα οι αγορες και τελευταιες οι αναληψεις μετρητων.

Τουλαχιστον στη δικη μου καρτα ετσι λεει στους ορους

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ΤΗΣ EUROBANK EUROLINE ΤΗΝ ΕΞΟΦΛΗΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΚΥΡΩΣΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΣΥΝΔΡΟΜΗ! ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΥΡΩΣΩ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

την επιστρέφεις στην τράπεζα και κάνεις αίτηση εκεί
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει και ακυρωνεται κατευθειαν?

Όσο περιμένεις να σου πούμε στο forum περνούν οι μέρες. :p

Η απάντηση είναι να πας στην τράπεζα.

Όσο πιο γρήγορα πας τόσο πιο γρήγορα θα καταργηθεί.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η συνδρομή της Euroline είναι 2 ευρώ για κάθε μήνα που το υπόλοιπο της περνάει τα 15 ευρώ

Αν την εξόφλησες και δεν έχεις πολλούς τόκους δεν θα χρεωθείς συνδρομή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Σίγουρα το ερώτημα που θα θέσω έχει αναλυθεί ενδελεχώς στο τόπικ αυτό αλλά να ψάξω 690 σελίδες είναι λίγο βάρβαρο, οπότε θα ρωτήσω καλύτερα.

Θέλωνα βγάλω μια χρεωστική για αγορές μέσω ίντερνετ. Γενικά είμαι άσχετος με το θέμα. Μου είπαν ότι καλή επιλογή είναι η τράπεζα Kύπρου, και όταν πάω εκεί να ζητησω κάρτα debit (και όχι αυτή που θα μου "προτείνει" ο υπάλληλος). Συμφωνείται με αυτό? Αν όχι, οποιεσδήποτε συμβουλές δεκτές...

Επίσης, για να κάνω την αίτηση χρειάζομαι ταυτότητα, εκκαθαριστικό και λογαριασμό ΔΕΗ, σωστά?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

 

Σίγουρα το ερώτημα που θα θέσω έχει αναλυθεί ενδελεχώς στο τόπικ αυτό αλλά να ψάξω 690 σελίδες είναι λίγο βάρβαρο, οπότε θα ρωτήσω καλύτερα.

 

Θέλωνα βγάλω μια χρεωστική για αγορές μέσω ίντερνετ. Γενικά είμαι άσχετος με το θέμα. Μου είπαν ότι καλή επιλογή είναι η τράπεζα Kύπρου, και όταν πάω εκεί να ζητησω κάρτα debit (και όχι αυτή που θα μου "προτείνει" ο υπάλληλος). Συμφωνείται με αυτό? Αν όχι, οποιεσδήποτε συμβουλές δεκτές...

 

Επίσης, για να κάνω την αίτηση χρειάζομαι ταυτότητα, εκκαθαριστικό και λογαριασμό ΔΕΗ, σωστά?

 

Ευχαριστώ.

 

 

Τράπεζα Κύπρου δεν υπάρχει πλέον στην Ελλάδα ....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Σίγουρα το ερώτημα που θα θέσω έχει αναλυθεί ενδελεχώς στο τόπικ αυτό αλλά να ψάξω 690 σελίδες είναι λίγο βάρβαρο, οπότε θα ρωτήσω καλύτερα.

Θέλωνα βγάλω μια χρεωστική για αγορές μέσω ίντερνετ. Γενικά είμαι άσχετος με το θέμα. Μου είπαν ότι καλή επιλογή είναι η τράπεζα Kύπρου, και όταν πάω εκεί να ζητησω κάρτα debit (και όχι αυτή που θα μου "προτείνει" ο υπάλληλος). Συμφωνείται με αυτό? Αν όχι, οποιεσδήποτε συμβουλές δεκτές...

Επίσης, για να κάνω την αίτηση χρειάζομαι ταυτότητα, εκκαθαριστικό και λογαριασμό ΔΕΗ, σωστά?

Ευχαριστώ.

Τράπεζα Πειραιώς θα πας και με το άνοιγμα λογαριασμού θα σου δώσει αμέσως Visa Debit. Και τα δικαιολογητικα είναι αυτά που έγραψες.

Link to comment
Share on other sites

θα σου ζητήσουν και βέβαιωση μισθοδοσίας για να ανοίξουν λογαριασμό

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

θα σου ζητήσουν και βέβαιωση μισθοδοσίας για να ανοίξουν λογαριασμό

 

Τι εννοείς φίλε μου? Φοιτητής είμαι, δεν παίρνω μισθό από κάπου...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς φίλε μου? Φοιτητής είμαι, δεν παίρνω μισθό από κάπου...

 

Αφου εισαι φοιτητης θα πας στη ΔΟΥ που ανηκεις και θα παρεις ενα χαρτι οτι δεν εχεις εισοδηματα και αρα δεν εχεις εκκαθαριστικο. Θα παρεις αυτο, το λογαριασμο, την ταυτοτητα σου και μπορει να σου ζητησουν και το πασο. Τουλαχιστον εμενα αυτα που ειχαν ζητησει, δεν ξερω αν αλλαξε κατι.

Link to comment
Share on other sites

Τα δικαιολογητικα για άνοιγμα πελατη σε οποιαδηποτε τραπεζα ειναι αυτα http://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/Private/Pdf/Sistithikate-Gr-forPreview1.pdf

 

Δηλαδη εσυ θες ταυτοτητα, υπευθυνση δηλωση απο ΔΟΥ περι μη υποχρεωσης φορολογικης δηλωσης , λογαριασμος κινητης τηλεφωνιας στο ονομά σου.. Ή κάποιο έγγραφο που να φαινεται το καρτοκινητό (πχ η ταυτοποίηση) , καλό εινΙ να εχεις καιεναν λογαριασμό δεκο απο τους γονεις σου ή από εκεί που μένεις (αν υπαρχει μισθωτηριο πηγαινε αυτο) , το φοιτητικό σου πάσο ή καλύτερα μια βεβαίωση σπουδών από τη γραμματεία και ένα δείγμα της υπογραφης σου που θα γινει εκεινη την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αφου εισαι φοιτητης θα πας στη ΔΟΥ που ανηκεις και θα παρεις ενα χαρτι οτι δεν εχεις εισοδηματα και αρα δεν εχεις εκκαθαριστικο. Θα παρεις αυτο, το λογαριασμο, την ταυτοτητα σου και μπορει να σου ζητησουν και το πασο. Τουλαχιστον εμενα αυτα που ειχαν ζητησει, δεν ξερω αν αλλαξε κατι.

 

Μα έχω εκκαθαριστικό (μπροστά μου το έχω), απλά γράφει 0 στο ποσό. Εξάλου όλοι έχουν εκκαθαριστικό πλέον αφού κάνουν όλοι δήλωση υποχρεωτικά. Τέλος πάντων, ας μη το σκαλίζουμε και πολύ, θα τους πάω ότι περισσότερο μπορώ (ταυτότητα, πάσο, εκκαθαριστικό, δέκο, τηλέφωνο) και ας χρησιμοποιήσουν ότι θέλουν. Αυτό που κυρίως με νοιάζει είναι αν είναι καλή επιλογή η πειραιώς (να μην έχει χρεώσεις κλπ).

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...