Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Η Πειραιώς είναι εξαιρετική λύση για Debit Visa. Γίνεται δεκτή σχεδόν όσο και η πιστωτική. Από θέμα χρεώσεων τι εννοείς; Δεν έχει έξοδα φόρτισης όπως οι προπληρωμενες. Τώρα αν κάνεις αγορές εκτός Ευρώ θα έχει κάποια χρέωση αλλά να σου πει κάποιος που να ξέρει πιο αναλυτικά.
Link to comment
Share on other sites

Μα έχω εκκαθαριστικό (μπροστά μου το έχω), απλά γράφει 0 στο ποσό. Εξάλου όλοι έχουν εκκαθαριστικό πλέον αφού κάνουν όλοι δήλωση υποχρεωτικά. Τέλος πάντων, ας μη το σκαλίζουμε και πολύ, θα τους πάω ότι περισσότερο μπορώ (ταυτότητα, πάσο, εκκαθαριστικό, δέκο, τηλέφωνο) και ας χρησιμοποιήσουν ότι θέλουν. Αυτό που κυρίως με νοιάζει είναι αν είναι καλή επιλογή η πειραιώς (να μην έχει χρεώσεις κλπ).

Ευχαριστώ.

 

Δεν κανουν όλοι δηλωση υποχρεωτικά.. Αν εισαι προστατευόμενο μέλος (πχ φοιτητης) και δεν εχεις κανενα εισόδημα, είσαι κάτω των 24) δεν ειναι υποχρεωτικό να κάνεις δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Η Πειραιώς είναι εξαιρετική λύση για Debit Visa. Γίνεται δεκτή σχεδόν όσο και η πιστωτική. Από θέμα χρεώσεων τι εννοείς; Δεν έχει έξοδα φόρτισης όπως οι προπληρωμενες. Τώρα αν κάνεις αγορές εκτός Ευρώ θα έχει κάποια χρέωση αλλά να σου πει κάποιος που να ξέρει πιο αναλυτικά.

 

Ωραία αυτό ήθελα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν το είδα ότι είσαι φοιτητής....

 

πάντως θα συμφωνήσω σαν κάρτα αγορών από διαδίκτυο είναι πολύ καλή Η DEBIT της Πειραιώς..... θα σου συνιστούσα να πάρεις και κωδικούς για να ελέγχεις το λογαριασμό από το σπίτι σου

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι να ενεργοποιησεις τις υπηρεσίες στο ίντερνετ, είναι πολύ βολικό το σύστημα της Πειραιώς. 5€ κοστίζει η ενεργοποίηση
Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο πιστωτικές mastercard οι οποίες εχουν εκδοθεί την ιδια ημέρα με αποτέλεσμα οι λογαριασμοί πληρωμής να εκδίδονται μαζι και να εχουν και την ιδια ημερομηνία λήξεως, γνωρίζει κάποιος αν γίνεται να αλλάξω την ημερομηνία εκδόσεις λογαριασμού της μιας κάρτας η έστω την ημερομηνία λήξης ώστε να μπορώ να τις αποπληρώνω ποιο άνετα;;

Ευχαριστώ:)

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν κανουν όλοι δηλωση υποχρεωτικά.. Αν εισαι προστατευόμενο μέλος (πχ φοιτητης) και δεν εχεις κανενα εισόδημα, είσαι κάτω των 24) δεν ειναι υποχρεωτικό να κάνεις δήλωση.

 

αν εχεις περιουσια(κινητο/ακινητο), κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Σίγουρα το ερώτημα που θα θέσω έχει αναλυθεί ενδελεχώς στο τόπικ αυτό αλλά να ψάξω 690 σελίδες είναι λίγο βάρβαρο, οπότε θα ρωτήσω καλύτερα.

Θέλωνα βγάλω μια χρεωστική για αγορές μέσω ίντερνετ. Γενικά είμαι άσχετος με το θέμα. Μου είπαν ότι καλή επιλογή είναι η τράπεζα Kύπρου, και όταν πάω εκεί να ζητησω κάρτα debit (και όχι αυτή που θα μου "προτείνει" ο υπάλληλος). Συμφωνείται με αυτό? Αν όχι, οποιεσδήποτε συμβουλές δεκτές...

Επίσης, για να κάνω την αίτηση χρειάζομαι ταυτότητα, εκκαθαριστικό και λογαριασμό ΔΕΗ, σωστά?

Ευχαριστώ.

 

H καλύτερη λύση είναι, αν δεν έχεις λογαριασμό στην Πειραιώς, πας και ανοίγεις έναν και μετά εκδίδεις μόνος σου προπληρωμένη κάρτα μέσα από το site webuy λέγεται.

Ισως είναι η μοναδική από όλες τις τράπεζες που είναι με δωρεάν έκδοση.

Μπορείς να την συνδέσεις με paypal και να κάνεις όλες τις δουλειές σου με ασφάλεια.

Επίσης με χρεωστική κάρτα που θα πάρεις με το άνοιγμα λογαριασμού μπορείς να αγοράζεις από το ΑΤΜ κάρτες ανανέωσης χρόνου, Q μπορείς να αγοράζεις με 5 € εν.ω οι άλλες εταιρείες με 10€.

Link to comment
Share on other sites

Η webuy μπορεί να έχει δωρεάν έκδοση, αλλά δεν έχει δωρεάν φόρτιση (μετά τις δύο- τρεις πρώτες φορές αν θυμάμαι καλά)
Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο πιστωτικές mastercard οι οποίες εχουν εκδοθεί την ιδια ημέρα με αποτέλεσμα οι λογαριασμοί πληρωμής να εκδίδονται μαζι και να εχουν και την ιδια ημερομηνία λήξεως, γνωρίζει κάποιος αν γίνεται να αλλάξω την ημερομηνία εκδόσεις λογαριασμού της μιας κάρτας η έστω την ημερομηνία λήξης ώστε να μπορώ να τις αποπληρώνω ποιο άνετα;;

Ευχαριστώ:)

 

Δυστυχώς όχι, η περίοδος τιμολόγησης εξαρτάται από την ημερομηνία αρχικής έκδοσης της κάρτας και δεν γίνεται να επέλθει αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

H καλύτερη λύση είναι, αν δεν έχεις λογαριασμό στην Πειραιώς, πας και ανοίγεις έναν και μετά εκδίδεις μόνος σου προπληρωμένη κάρτα μέσα από το site webuy λέγεται.

Ισως είναι η μοναδική από όλες τις τράπεζες που είναι με δωρεάν έκδοση.

Μπορείς να την συνδέσεις με paypal και να κάνεις όλες τις δουλειές σου με ασφάλεια.

Επίσης με χρεωστική κάρτα που θα πάρεις με το άνοιγμα λογαριασμού μπορείς να αγοράζεις από το ΑΤΜ κάρτες ανανέωσης χρόνου, Q μπορείς να αγοράζεις με 5 € εν.ω οι άλλες εταιρείες με 10€.

Γιατί να πληρώνει έξοδα φόρτισης στην προπληρωμένη και να μην χρησιμοποιεί απευθείας τη Visa που θα του εκδόσει η τράπεζα;

Link to comment
Share on other sites

Η webuy μπορεί να έχει δωρεάν έκδοση, αλλά δεν έχει δωρεάν φόρτιση (μετά τις δύο- τρεις πρώτες φορές αν θυμάμαι καλά)

 

Ούτε οι άλλες τράπεζες έχουν δωρεάν φόρτιση, γιαυτό δεν ανέφερα την φόρτιση.

 

Γιατί να πληρώνει έξοδα φόρτισης στην προπληρωμένη και να μην χρησιμοποιεί απευθείας τη Visa που θα του εκδόσει η τράπεζα;

 

Για λόγους ασφαλείας, άλλωστε γιαυτό τον λόγο υπάρχουν οι προπληρωμένες.

Αν πέσεις σε λάθος σελίδα θα χάσεις μόνο το ποσό που θα έχεις φορτίσει.

 

Αν και προτείνω την κάρτα της Πειραιώς, να πω ότι δούλευα 30 χρόνια στην Εμπορική τράπεζα και έχω δει αρκετό κόσμο με προβλήματα στις πιστωτικές από καταστήματα εξωτερικού, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχασαν μεγάλα ποσά.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που το λογαριασμό τον θέλει για αγορές από το ίντερνετ μπορεί να καταθέτει κάθε φορά τα χρήματα σε ένα ΑΤΜ αντί να φορτίζει αντίστοιχα την κάρτα.
Link to comment
Share on other sites

Ούτε οι άλλες τράπεζες έχουν δωρεάν φόρτιση, γιαυτό δεν ανέφερα την φόρτιση.

 

 

 

Για λόγους ασφαλείας, άλλωστε γιαυτό τον λόγο υπάρχουν οι προπληρωμένες.

Αν πέσεις σε λάθος σελίδα θα χάσεις μόνο το ποσό που θα έχεις φορτίσει.

 

Αν και προτείνω την κάρτα της Πειραιώς, να πω ότι δούλευα 30 χρόνια στην Εμπορική τράπεζα και έχω δει αρκετό κόσμο με προβλήματα στις πιστωτικές από καταστήματα εξωτερικού, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχασαν μεγάλα ποσά.

 

Τι προβλήματα είχαν δηλαδή; Δεν έβλεπαν τι πλήρωναν;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που το λογαριασμό τον θέλει για αγορές από το ίντερνετ μπορεί να καταθέτει κάθε φορά τα χρήματα σε ένα ΑΤΜ αντί να φορτίζει αντίστοιχα την κάρτα.

 

δεν χρειαζεται να καταθετει....

 

το σχεδιο απλο....

 

πας ανοιγεις εναν λογαριασμο Α, παιρνεις καρτα debit και κλειδια για e-banking

 

πας σπιτι σου και με την ησυχια σου ανοιγεις εναν δευτερο λογαριασμο Β και μεταφερεις εκει ολα τα λεφτα....

 

θελεις να αγορασεις τωρα κατι που κανει 150 €...η καρτα "βλεπει" τον λογαριασμο Α ο οποιος εχεις 0 € μεταφερεις απο τον Β στον Α 150 €....αγοραζεις (παντα paypal) και ο Α μηδενιζει...

 

καθε φορα που θελεις να αγορασεις απλα μεταφερεις οσα χρηματα χρειαζεται,

κανεις δεν προκειται να σε κλεψει τιποτα δεν προκειται να χασεις

 

οι προπληρωμενες ειναι για αυτους που τα εχουν.....:lol:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο πιστωτικές mastercard οι οποίες εχουν εκδοθεί την ιδια ημέρα με αποτέλεσμα οι λογαριασμοί πληρωμής να εκδίδονται μαζι και να εχουν και την ιδια ημερομηνία λήξεως, γνωρίζει κάποιος αν γίνεται να αλλάξω την ημερομηνία εκδόσεις λογαριασμού της μιας κάρτας η έστω την ημερομηνία λήξης ώστε να μπορώ να τις αποπληρώνω ποιο άνετα;;

Ευχαριστώ:)

 

Συνήθως δεν είναι εφικτό αλλά και αυτή η απάντηση δεν είναι απόλυτη,διότι έχει να κάνει ανάλογα με την τράπεζα & οι πολιτικές τους αλλάζουν συχνά.Επίσης ανάλογα με την ιεραρχία της κάρτας,οι χρυσές πιστωτικές απ'όσο γνωρίζω έχουν στάθερα ημερομηνία έκδοσης 1 φορά τον μήνα,πχ κάθε 11 ενώ οι κλασσικές έχουν 2 φορές,συνήθως κάθε 3 και 25,αρχές και τέλος,σ'αυτη την κατηγορία καρτών ίσως μπορείς να το αιτηθείς αλλά σε κάθε περίπτωση θα χρειαστεί την 1ή φορά να προπληρώσεις δόση/ελάχιστη καταβολή και θα ισχύσει 1 μήνα μετά...

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

Τι προβλήματα είχαν δηλαδή; Δεν έβλεπαν τι πλήρωναν;

 

Μαγαζιά απατεώνες. Τους τα έκλεβαν, ( με διπλες χρεώσεις και άλλα ) αλλά η τράπεζα πάντα πλήρωνε τον πελάτη της. Η εμπιστοσύνη των πελατών της άξιζε πολύ περισσότερα απο τα κλεμμένα.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν μπορούσε η τράπεζα να πάρει πίσω τα λεφτά της;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Και δεν μπορούσε η τράπεζα να πάρει πίσω τα λεφτά της;

 

Oχι ηταν άγνωστοι νοτιοι ασιάτες και Νιγηριανοί. Δεν την ένοιαζε την τράπεζα.

Έβαζε στα αποτελέσματα την χασούρα. Είναι αμελητέα ποσά αυτά για μια τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έμεναν όλοι ευχαριστημένοι, μια χαρά. Και μπράβο στην τράπεζα που αποζημίωσε τους πελάτες χωρίς πολλά πολλά.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο 01/09 συμμετεχουν και τα public στο προγραμμα επιστροφης της eurobank με 1%.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Oχι ηταν άγνωστοι νοτιοι ασιάτες και Νιγηριανοί. Δεν την ένοιαζε την τράπεζα.

Έβαζε στα αποτελέσματα την χασούρα. Είναι αμελητέα ποσά αυτά για μια τράπεζα.

 

Εμας μια φορα μας ειχαν κλεψει το νουμερο της χρεωστικης και εκαναν την ιδια μερα χρεωσεις σε Βουκουρεστι, Μαλτα και Γιβραλταρ. Φυσικα η τραπεζα μας τα επεστρεψε. Αλλα γενικα θεωρω καλυτερο να χρησιμοποιω πιστωτικη στο ιντερνετ παρα χρεωστικη γιατι και να την κλεψουν, θα παρουν λεφτα που δεν ειναι δικα μου. Αν κλεψουν λεφτα απο χρεωστικη ξεμενεις απο χρηματα, δικα σου χρηματα, οχι δανεικα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο 01/09 συμμετεχουν και τα public στο προγραμμα επιστροφης της eurobank με 1%.

Δηλαδή και 100 ευρώ να ψωνίσεις παίρνεις πίσω 1 ευρώ δηλαδή τίποτα! Το έχει και το πλαίσιο

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή και 100 ευρώ να ψωνίσεις παίρνεις πίσω 1 ευρώ δηλαδή τίποτα! Το έχει και το πλαίσιο

 

 

Για μενα το προγραμμα επιστροφη της Eurobank ειναι γελοιο. Σαν το bonus της alphabank δεν υπαρχει ;)

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Για μενα το προγραμμα επιστροφη της Eurobank ειναι γελοιο. Σαν το bonus της alphabank δεν υπαρχει ;)

και αυτό λίγα δίνει και για μένα το πρόβλημα είναι που και πως να εξαργυρώσω τους πόντους εκτός και αν μαζέψω για εισιτήριο αλλά και πάλι πρέπει να μαζεύεις πάρα πολλούς, όλα τα ίδια είναι πλην κάποιες προνομιακές επιστροφές...

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...