Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Κώστα την πιστωτική, μπορεί να την χρησιμοποιήσει κάποιος όπως και την χρεωστική. Δηλαδή να κάνει αγορές αφού έχει χρήματα. Το αντίθετο δεν γίνεται. Το ότι η χρεωστική δεν μπορεί να σου προσφέρει τη δυνατότητα της πιστωτικής, με το άτοκο διάστημα, δεν είναι πλεονέκτημα. Αν κάποιος δεν μπορεί να ανταπεξέλθει και κάνει συνεχώς αγορές ενώ δεν είναι σίγουρος αν θα έχει τα χρήματα να πληρώσει, τότε είναι άξιος της μοίρας του. Δεν του φταίει καμιά πιστωτική.
Link to comment
Share on other sites

Κώστα την πιστωτική, μπορεί να την χρησιμοποιήσει κάποιος όπως και την χρεωστική. Δηλαδή να κάνει αγορές αφού έχει χρήματα. Το αντίθετο δεν γίνεται. Το ότι η χρεωστική δεν μπορεί να σου προσφέρει τη δυνατότητα της πιστωτικής, με το άτοκο διάστημα, δεν είναι πλεονέκτημα. Αν κάποιος δεν μπορεί να ανταπεξέλθει και κάνει συνεχώς αγορές ενώ δεν είναι σίγουρος αν θα έχει τα χρήματα να πληρώσει, τότε είναι άξιος της μοίρας του. Δεν του φταίει καμιά πιστωτική.

+1

Είναι σα να λέμε, τα μαχαίρια είναι κακό εργαλείο γιατί μπορεί να σκοτώσουμε κάποιον, καλύτερα ότι θέλουμε να κόβουμε να το κόβουμε με τα δόντια μας!

Επιπρόσθετα, αν έχεις επιρρέπεια στο να κυλήσεις, δεν είναι απαραίτητη η πιστωτική... Με ένα καταναλωτικό δάνειο και μια "αθώα" χρεωστική μπορείς να έχεις μια εξίσου άσχημη κατάληξη!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για σένα δεν έχει καμιά σημασία η πίστωση που σου παρέχει η πιστωτική χωρίς καμιά επιβάρυνση για ένα μήνα, πως είναι το ίδιο

 

Βεβαια ο κεθε ενας αντιλαμβάνεται διαφορετικά την αξια του χρήματος.

 

Αλλα αν θέλεις πηγενε σε μια τράπεζα και δανείσου 1000 ευρω για ενα μηνά, τοτε θα καταλαβεις ποια ειναι η αξια τις δωρεάν πίστωσης που απολαμβάνεις.

 

μα αφου σου εξηγει οτι η χρεωστικη ειναι..."αν εχει καποιος χρηματα".παντως κακως γινεται συγκριση της πιστωτικης με της χρεωστικη.ειναι διαφορετικα προιοντα.την χρεωστικη την εχεις για να μην κουβαλας μετρητα αλλα και για συναλλαγες μεσω ιντερνετ που ειναι πιο ασφαλης,ενω την πιστωτικη την εχεις επειδη δεν εχεις χρηματα ευκαιρα-διαθεσιμα και θες μια αναβολη-μεταθεση της πληρωμης.μην τα συγκρινετε.το ενα ειναι ''μετρητα'' και το αλλο δανειο.

 

Ο λόγος που πάντα θα υπερέχει η πιστωτική, είναι τα διάφορα bonus που σε κάποιες κάρτες είναι πολύ καλά. Πάντα εννοείται με σωστή χρήση της. Επίσης και το ότι ουσιαστικά πληρώνεις μετά από καιρό άτοκα αυτό που αγόρασες. Και τέλος ότι μπορείς να αγοράσεις με άτοκες δόσεις (δεν γνωρίζω αν ισχύει για τις χρεωστικές αυτό).

 

Το 5% πιστεύω κι εγώ ότι έγινε σαν κράχτης, όμως πρέπει να είχε μεγάλη επιτυχία και για αυτό το συνεχίζουν. Όπως και να έχει ακόμα και αν το σταματήσουν, δημιουργούμε μια προθεσμιακή παράλληλα σε αυτό το λογαριασμό και έχει και καλό επιτόκιο.

 

ατοκα πληρωνεις μονο αν το κανεις μεσα στο διατημα που προβλεπεται απο την συμβαση.π.χ στις περισοτερες ειναι ενας μηνας.

μετα μπαινουν κρυφες μικρες χρεωσεις,αυτες που δεν κοιτας οταν υπογραφεις την συμβαση γιατι ειναι με ψιλα γραμματα επιτηδες γιανα μην δινεις σημασια.ακομα και στις ατοκες υπαρχουν χρεωσεις,οχι απαραιτητα τοκοι αλλα χρεωσεις.τι κερδος θα ειχαν τοτε οι τραπεζες αν σου δανειζαν ενα ποσο και εσυ το εξοφλουσες μετα απο 1 χρονο.υπαρχει πιστωτικο ιδρυμα που να σε δανειζει για να χανει το χρημα της σε ενα χρονο? οχι.απο τους τοκους και τις μικροχρεωσεις ζουν οι τραπεζες.

 

Κώστα την πιστωτική, μπορεί να την χρησιμοποιήσει κάποιος όπως και την χρεωστική. Δηλαδή να κάνει αγορές αφού έχει χρήματα. Το αντίθετο δεν γίνεται. Το ότι η χρεωστική δεν μπορεί να σου προσφέρει τη δυνατότητα της πιστωτικής, με το άτοκο διάστημα, δεν είναι πλεονέκτημα. Αν κάποιος δεν μπορεί να ανταπεξέλθει και κάνει συνεχώς αγορές ενώ δεν είναι σίγουρος αν θα έχει τα χρήματα να πληρώσει, τότε είναι άξιος της μοίρας του. Δεν του φταίει καμιά πιστωτική.

 

αυτο που λες το καταλαβαινω και ισχυει εαν θες να πληρωσεις μεσα σε ενα μηνα.αλλα αν εχεις χρηματα γιατι να παρεις πιστωτικη? και μου λες για το ατοκο διαστημα.μονο που οπως ειπα παραπανω δεν ειναι ατοκο η' τουλαχιστον χωρις καποια μικρη χρεωση.μονο που εσυ ξερεις κανενα που στην ελλαδα παιρνει πιστωτικη για να πληρωνει μεσα σε ενα μηνα?μπορει το 1%.ολοι γιαυτο την εχουν.για να αγοραζουν επειδη δεν εχουν χρηματα διαθεσιμα η' επειδη ξεμενουν λογω αναγκων η' επειδη πεφτουν εξω στον προυπολογισμο της οικογενειας η' επειδη βλεπουν ενα συνολακι και θελουν να το παρουν σε 30 δοσεις γιατι με μετρητα μονο θα το.... εβλεπαν.οι περισοτεροι που αποκτουν πιστωτικη ειναι γιατι δεν εχουν χρηματα.γιαυτο καταχρεωθηκαν και αυτοι και οι τραπεζες .γιατι ο κοσμος επαιρνε δανεια και καρτες με το κιλο και δεν ειχαν μετα να τα πληρωσουν,αερας δλδ και οι τραπεζες εδιναν με το κιλο και δεν τα πηραν ποτε πισω αφου ηταν αεροδανεια.μεσα και οι καρτες.

Link to comment
Share on other sites

μα αφου σου εξηγει οτι η χρεωστικη ειναι..."αν εχει καποιος χρηματα".παντως κακως γινεται συγκριση της πιστωτικης με της χρεωστικη.ειναι διαφορετικα προιοντα.την χρεωστικη την εχεις για να μην κουβαλας μετρητα αλλα και για συναλλαγες μεσω ιντερνετ που ειναι πιο ασφαλης,ενω την πιστωτικη την εχεις επειδη δεν εχεις χρηματα ευκαιρα-διαθεσιμα και θες μια αναβολη-μεταθεση της πληρωμης.μην τα συγκρινετε.το ενα ειναι ''μετρητα'' και το αλλο δανειο.

 

 

 

ατοκα πληρωνεις μονο αν το κανεις μεσα στο διατημα που προβλεπεται απο την συμβαση.π.χ στις περισοτερες ειναι ενας μηνας.

μετα μπαινουν κρυφες μικρες χρεωσεις,αυτες που δεν κοιτας οταν υπογραφεις την συμβαση γιατι ειναι με ψιλα γραμματα επιτηδες γιανα μην δινεις σημασια.ακομα και στις ατοκες υπαρχουν χρεωσεις,οχι απαραιτητα τοκοι αλλα χρεωσεις.τι κερδος θα ειχαν τοτε οι τραπεζες αν σου δανειζαν ενα ποσο και εσυ το εξοφλουσες μετα απο 1 χρονο.υπαρχει πιστωτικο ιδρυμα που να σε δανειζει για να χανει το χρημα της σε ενα χρονο? οχι.απο τους τοκους και τις μικροχρεωσεις ζουν οι τραπεζες.

 

 

 

αυτο που λες το καταλαβαινω και ισχυει εαν θες να πληρωσεις μεσα σε ενα μηνα.αλλα αν εχεις χρηματα γιατι να παρεις πιστωτικη? και μου λες για το ατοκο διαστημα.μονο που οπως ειπα παραπανω δεν ειναι ατοκο η' τουλαχιστον χωρις καποια μικρη χρεωση.μονο που εσυ ξερεις κανενα που στην ελλαδα παιρνει πιστωτικη για να πληρωνει μεσα σε ενα μηνα?μπορει το 1%.ολοι γιαυτο την εχουν.για να αγοραζουν επειδη δεν εχουν χρηματα διαθεσιμα η' επειδη ξεμενουν λογω αναγκων η' επειδη πεφτουν εξω στον προυπολογισμο της οικογενειας η' επειδη βλεπουν ενα συνολακι και θελουν να το παρουν σε 30 δοσεις γιατι με μετρητα μονο θα το.... εβλεπαν.οι περισοτεροι που αποκτουν πιστωτικη ειναι γιατι δεν εχουν χρηματα.γιαυτο καταχρεωθηκαν και αυτοι και οι τραπεζες .γιατι ο κοσμος επαιρνε δανεια και καρτες με το κιλο και δεν ειχαν μετα να τα πληρωσουν,αερας δλδ και οι τραπεζες εδιναν με το κιλο και δεν τα πηραν ποτε πισω αφου ηταν αεροδανεια.μεσα και οι καρτες.

 

Τότε εγώ είμαι στο 1%. Πληρώνω πάντα όλο το ποσό στην ώρα του. Τουλάχιστον οι κάρτες της eurobank δεν έχουν κρυφές χρεώσεις σε αντίθεση με αυτές τις alpha που έχουν μια πολύ μικρή, που σε σύγκριση με τις επιστροφές από bonus που έχω πάρει είναι ασήμαντες. Η χρεωστική σε αντίθεση με την προπληρωμένη δεν γίνεται παντού δέκτη στο διαδίκτυο. Η προπληρωμένη όμως έχει χρεώσεις. Οπότε για το διαδίκτυο η καλύτερη λύση είναι πάλι μια πιστωτική. Αν κάποιος φοβάται βάζει χαμηλό πιστωτικο όριο και προσέχει από που αγοράζει. Δέκα χρόνια χρησιμοποιώ κάρτες στο ίντερνετ και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα. Την πιστωτική μπορείς να την χρησιμοποιήσει κάποιος και για να μην κουβαλάει μετρητα πάνω του, όπως ακριβώς και τη χρεωστική. Αν κάποιος τη χρησιμοποιεί σαν δάνειο, δεν φταίει η πιστωτική για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..

Αναμεσα σε Πειραιώς και Eurobank σε ποια αξιζει περισσότερο να κανει κάποιος πιστωτικη.. ;

Εχω νταραβερια και με τις δυο..

Επισης, σε ποια ηλικια και πανω επιτρέπεται.? Ειμαι 22 κλεισμενα

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..

Αναμεσα σε Πειραιώς και Eurobank σε ποια αξιζει περισσότερο να κανει κάποιος πιστωτικη.. ;

Εχω νταραβερια και με τις δυο..

Επισης, σε ποια ηλικια και πανω επιτρέπεται.? Ειμαι 22 κλεισμενα

 

Στην Πειραιώς γιατί παίρνεις alert την ώρα της συναλλαγής και όχι το βράδυ όπως στην Eurobank ;)

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες το καταλαβαινω και ισχυει εαν θες να πληρωσεις μεσα σε ενα μηνα.αλλα αν εχεις χρηματα γιατι να παρεις πιστωτικη? και μου λες για το ατοκο διαστημα.μονο που οπως ειπα παραπανω δεν ειναι ατοκο η' τουλαχιστον χωρις καποια μικρη χρεωση.μονο που εσυ ξερεις κανενα που στην ελλαδα παιρνει πιστωτικη για να πληρωνει μεσα σε ενα μηνα?μπορει το 1%.ολοι γιαυτο την εχουν.για να αγοραζουν επειδη δεν εχουν χρηματα διαθεσιμα η' επειδη ξεμενουν λογω αναγκων η' επειδη πεφτουν εξω στον προυπολογισμο της οικογενειας η' επειδη βλεπουν ενα συνολακι και θελουν να το παρουν σε 30 δοσεις γιατι με μετρητα μονο θα το.... εβλεπαν.οι περισοτεροι που αποκτουν πιστωτικη ειναι γιατι δεν εχουν χρηματα.γιαυτο καταχρεωθηκαν και αυτοι και οι τραπεζες .γιατι ο κοσμος επαιρνε δανεια και καρτες με το κιλο και δεν ειχαν μετα να τα πληρωσουν,αερας δλδ και οι τραπεζες εδιναν με το κιλο και δεν τα πηραν ποτε πισω αφου ηταν αεροδανεια.μεσα και οι καρτες.

 

Έτσι ακριβώς είναι. Η πιστωτική είναι κάτι σαν δάνειο και χρησιμοποιείται από άτομα που δεν έχουν άμεσα διαθέσιμα χρήματα. Δεν είναι τυχαίο που πλέον οι τράπεζες τσεκάρουν από χίλιες μεριές τον καθένα που θέλει να βγάλει πιστωτική. Κάποτε τις μοίραζαν σαν δώρα και τώρα για να εκδόσουν πιστωτική, τσεκάρουν αν ο ενδιαφερόμενος έχει μόνιμη δουλειά και αν χρωστάει φυσικά. Φίλοι μου που πήγαν για σπουδές, είχαν σίγουρο ότι θα βγάλουν πιστωτική για να κάνουν τις αγορές τους αλλά έφαγαν άκυρο. Άργησαν αλλά κατάλαβαν και οι τράπεζες ότι η ιστορία με τις πιστωτικές δεν τις συμφέρει. Αντί να βγάζουν κέρδη από τους τόκους, όχι μόνο δεν βγάζουν (επειδή όσοι πληρώνουν, πληρώνουν στην ώρα τους) αλλά μπαίνουν και μέσα αφού πολλοί πέφτουν έξω στους υπολογισμούς τους και δεν βρίσκουν τα χρήματα για να εξοφλήσουν το χρέος που δημιουργείται. Μελλοντικά που το πράγμα θα χειροτερέψει (γιατί θα χειροτερέψει υπό αυτές τις συνθήκες), οι πιστωτικές θα είναι είδος υπό εξαφάνιση, όπως είναι σήμερα και τα δάνεια.

Link to comment
Share on other sites

ατοκα πληρωνεις μονο αν το κανεις μεσα στο διατημα που προβλεπεται απο την συμβαση.π.χ στις περισοτερες ειναι ενας μηνας.

μετα μπαινουν κρυφες μικρες χρεωσεις,αυτες που δεν κοιτας οταν υπογραφεις την συμβαση γιατι ειναι με ψιλα γραμματα επιτηδες γιανα μην δινεις σημασια.ακομα και στις ατοκες υπαρχουν χρεωσεις,οχι απαραιτητα τοκοι αλλα χρεωσεις.τι κερδος θα ειχαν τοτε οι τραπεζες αν σου δανειζαν ενα ποσο και εσυ το εξοφλουσες μετα απο 1 χρονο.υπαρχει πιστωτικο ιδρυμα που να σε δανειζει για να χανει το χρημα της σε ενα χρονο? οχι.απο τους τοκους και τις μικροχρεωσεις ζουν οι τραπεζες.

 

 

Αυτο ειναι το κερδος τους απο το ποσο που δανειζουν και εσυ το ξοφλας ενα μηνα μετα. Για να μην αναφερθω και στου τοκους υπερημεριας οταν δεν πληρωνεις στην ωρα σου και ολο το ποσο.

 

αυτο που λες το καταλαβαινω και ισχυει εαν θες να πληρωσεις μεσα σε ενα μηνα.αλλα αν εχεις χρηματα γιατι να παρεις πιστωτικη? και μου λες για το ατοκο διαστημα.μονο που οπως ειπα παραπανω δεν ειναι ατοκο η' τουλαχιστον χωρις καποια μικρη χρεωση.μονο που εσυ ξερεις κανενα που στην ελλαδα παιρνει πιστωτικη για να πληρωνει μεσα σε ενα μηνα?μπορει το 1%.ολοι γιαυτο την εχουν.για να αγοραζουν επειδη δεν εχουν χρηματα διαθεσιμα η' επειδη ξεμενουν λογω αναγκων η' επειδη πεφτουν εξω στον προυπολογισμο της οικογενειας η' επειδη βλεπουν ενα συνολακι και θελουν να το παρουν σε 30 δοσεις γιατι με μετρητα μονο θα το.... εβλεπαν.οι περισοτεροι που αποκτουν πιστωτικη ειναι γιατι δεν εχουν χρηματα.γιαυτο καταχρεωθηκαν και αυτοι και οι τραπεζες .γιατι ο κοσμος επαιρνε δανεια και καρτες με το κιλο και δεν ειχαν μετα να τα πληρωσουν,αερας δλδ και οι τραπεζες εδιναν με το κιλο και δεν τα πηραν ποτε πισω αφου ηταν αεροδανεια.μεσα και οι καρτες.

 

Με οσες τραπεζες συνεργαστηκα, ολες εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων, ποτε δεν υπηρξαν χρεωσεις στις ατοκες δοσεις. Ποτε. Και μιλαμε για εκατονταδες συναλλαγες. Οι τραπεζες εχουν πολυ μεγαλη κερδοφορια απο τις πιστωτικες καρτες που εκδιδουν. Για καθε συναλλαγη που πραγματοποιειται μεσω πιστωτικης καρτας η τραπεζα κραταει ενα ποσοστο απο το ποσο που χρεωνεται στην καρτα και αυτο ειναι καθαρο κερδος.

Αυτο ειναι το κερδος τους απο το ποσο που δανειζουν και εσυ το ξοφλας ενα μηνα μετα. Για να μην αναφερθω και στου τοκους υπερημεριας οταν δεν πληρωνεις στην ωρα σου και ολο το ποσο.

Παροτι εχεις χρηματα η χρηση της πιστωτικης συμφερει παρα πολυ. Καταρχην υπαρχουν προγραμματα ανταμοιβης και συλλογης ποντων απο τα οποια αποκομιζεις μεγαλο οφελος αν κανεις σωστη και συχνη χρηση της καρτας. Επισης υπαρχουν καταστηματα που προσφερουν επιπλεον εκπτωσεις αρκει η συναλλαγη να γινει μεσω πιστωτικης. Ακομα υπαρχουν πολλοι διαγωνισμοι και εκδηλωσεις στους οποιους μπορεις να παρεις μερος μονο εαν εχεις πιστωτικη. Και δεκαδες ακομα παραδειγματα που καταρριπτουν τον ισχυρισμο σου οτι πιστωτικη καρτα εχουν μονο οσοι δεν εχουν χρηματα.

Οσο για το ποσοστο του 1% που ανεφερες. Σιγουρα οι λεγομενοι καλοπληρωτες ειναι μειοψηφια αλλα το ποσοστο που ανεφερες ουδεμια σχεση εχει με την πραγματικοτητα.

Edited by pexths
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..

Αναμεσα σε Πειραιώς και Eurobank σε ποια αξιζει περισσότερο να κανει κάποιος πιστωτικη.. ;

Εχω νταραβερια και με τις δυο..

Επισης, σε ποια ηλικια και πανω επιτρέπεται.? Ειμαι 22 κλεισμενα

 

Αν έχεις cosmote, προτείνω την cosmote Mastercard της eurobank. Έχεις 2%+ΦΠΑ έκπτωση στον λογαριασμό cosmote, από όλες τις συναλλαγές, ενώ αν οι συναλλαγές γίνουν σε επιχείρηση που είναι στο πρόγραμμα "επιστροφή", έχεις επιπλέον επιστροφή. Εγώ χρησιμοποιώ αυτή την κάρτα για όλες τις συναλλαγές πλην των supermarket. Βάζοντας βενζίνη στην ΈΚΟ παίρνω 2%+ΦΠΑ επιστροφή στην cosmote και 3% επιπλέον επιστροφή. Για supermarket χρησιμοποιώ την dynamic της alpha, όπου δίνει 3% επιστροφή σε δωροεπιταγές. Πιστεύω ότι αυτές είναι οι καλύτερες επιστροφές, γιατί είναι επιστροφές σε βασικά έξοδα (βενζίνη, τρόφιμα).

Τώρα αν σε απασχολεί τόσο πολύ η ασφάλεια, όπως και μένα άλλωστε, να ξέρεις ότι και με το e banking της eurobank μπορείς να βλέπεις οπότε θέλεις τις συναλλαγές που γίνονται στην κάρτα σου, ενώ σε ενημερώνουν και με SMS ή email στο τέλος της μέρας. Πάντως κάποιες φορές που έκανα κάτι συναλλαγές που δεν ήταν από τις συνηθισμένες που κάνω, με παίρναν τηλέφωνο για επιβεβαίωση. Επειδή έχω λογαριασμό και e banking στην Πειραιώς και παρόλο που είμαι ικανοποιημένος, δεν θα σου πρότεινα να βγάλεις κάρτα από εκεί γιατί δεν έχω δει να έχουν κάποια με τα αντίστοιχα προνόμια.

Link to comment
Share on other sites

Τότε εγώ είμαι στο 1%. Πληρώνω πάντα όλο το ποσό στην ώρα του. Τουλάχιστον οι κάρτες της eurobank δεν έχουν κρυφές χρεώσεις σε αντίθεση με αυτές τις alpha που έχουν μια πολύ μικρή, που σε σύγκριση με τις επιστροφές από bonus που έχω πάρει είναι ασήμαντες. Η χρεωστική σε αντίθεση με την προπληρωμένη δεν γίνεται παντού δέκτη στο διαδίκτυο. Η προπληρωμένη όμως έχει χρεώσεις. Οπότε για το διαδίκτυο η καλύτερη λύση είναι πάλι μια πιστωτική. Αν κάποιος φοβάται βάζει χαμηλό πιστωτικο όριο και προσέχει από που αγοράζει. Δέκα χρόνια χρησιμοποιώ κάρτες στο ίντερνετ και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα. Την πιστωτική μπορείς να την χρησιμοποιήσει κάποιος και για να μην κουβαλάει μετρητα πάνω του, όπως ακριβώς και τη χρεωστική. Αν κάποιος τη χρησιμοποιεί σαν δάνειο, δεν φταίει η πιστωτική για αυτό.

 

εσυ δεν προκειται να δεις κρυφες χρεωσεις,αν πληρωνεις το ποσο στην ωρα του και καλα κανεις .αν ομως ανηκες στο ποσοστο που δεν πληρωνει θα τις εβλεπες.οσον αφορα για το αλλο που ειπες ειναι λαθος,η χρεωστικη πλεον ειναι παντου γιατι εκπροσωπειται πλεον απο ολες τις εταιρειες εκδοσης καρτων ,μαστερκαρντ,βιζα κ.λ.π.....για την προπληρωμενη δεν ξερω.γιαυτο και η καλυτερη λυση ειναι η χρεωστικη.οσον αφορα την ασφαλεια δεν λεω οτι θα σου συμβει οπωσδηποτε κατι αλλα αν θυμασαι φετος στο σαιτ του φορουμ υπηρχαν τουλαχιστον 3 ειδησεις για καταστηματα στο εξωτερικο που χακαρανε τα στοιχεια τους.οπως και στα μηχανακια εξω απο τις τραπεζες πολλες φορες εχουν ακουστει χακεριες για πιστωτικες.το θεμα ειναι ποια ειναι πιο ασφαλη αν σου τυχει κατι .και αν σου χακαρουν την πιστωτικη την εκατσες.αν σου χακαρουν την χρεωστικη σου τραβανε μονο το ποσο που εχεις μεσα στην καρτα,που καλα ειναι να ειναι λιγο αν το φροντισεις για να εισαι ησυχος.

απλα εγω ειπα οτι αλλο η χρεωστικη και αλλο η πιστωτικη.ναι μια πιστωτικη μπορει να κανει ολες τις δουλειες και ειναι απαραιτητη για καποιον που την χρειαζεται.ενω η χρεωστικη ειναι μονο για αγορες σαν μετρητα στο ιντερνετ η' στα καταστηματα και εχει μονο μια λειτουργια σε σχεση με την πιστωτικη,τα μετρητα.η μεγαλη διαφορα τους ομως ειναι η ασφαλεια και αν δεν εισαι εγκρατης και ο πειρασμος να αρχισεις να ξοδευεις παραπανω αποτι αντεχεις.

 

Με οσες τραπεζες συνεργαστηκα, ολες εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων, ποτε δεν υπηρξαν χρεωσεις στις ατοκες δοσεις. Ποτε. Και μιλαμε για εκατονταδες συναλλαγες. Οι τραπεζες εχουν πολυ μεγαλη κερδοφορια απο τις πιστωτικες καρτες που εκδιδουν. Για καθε συναλλαγη που πραγματοποιειται μεσω πιστωτικης καρτας η τραπεζα κραταει ενα ποσοστο απο το ποσο που χρεωνεται στην καρτα και αυτο ειναι καθαρο κερδος.

Αυτο ειναι το κερδος τους απο το ποσο που δανειζουν και εσυ το ξοφλας ενα μηνα μετα. Για να μην αναφερθω και στου τοκους υπερημεριας οταν δεν πληρωνεις στην ωρα σου και ολο το ποσο.

Παροτι εχεις χρηματα η χρηση της πιστωτικης συμφερει παρα πολυ. Καταρχην υπαρχουν προγραμματα ανταμοιβης και συλλογης ποντων απο τα οποια αποκομιζεις μεγαλο οφελος αν κανεις σωστη και συχνη χρηση της καρτας. Επισης υπαρχουν καταστηματα που προσφερουν επιπλεον εκπτωσεις αρκει η συναλλαγη να γινει μεσω πιστωτικης. Ακομα υπαρχουν πολλοι διαγωνισμοι και εκδηλωσεις στους οποιους μπορεις να παρεις μερος μονο εαν εχεις πιστωτικη. Και δεκαδες ακομα παραδειγματα που καταρριπτουν τον ισχυρισμο σου οτι πιστωτικη καρτα εχουν μονο οσοι δεν εχουν χρηματα.

Οσο για το ποσοστο του 1% που ανεφερες. Σιγουρα οι λεγομενοι καλοπληρωτες ειναι μειοψηφια αλλα το ποσοστο που ανεφερες ουδεμια σχεση εχει με την πραγματικοτητα.

 

εγω δεν ξερω καποιον που βγαζει πιστωτικη για τους λογους που αναφερεσαι.αυτα τα προνομια που λες ειναι δευτερα και εχουν σχεση με ποια πιστωτικη θα διαλεξει καποιος.για να βγαλει ομως πιστωτικη ο μονος λογος ειναι γιατι δεν εχει χρηματα ευκαιρα,οχι καθολου.αυτο ενοουσα.νομιζα το καταλαβες.ανεφερα και αλλους λογους πανω στους οποιους μπορει να βασιστει καποιος για να θελει να βγαλει πιστωτικη εκτος απο το οτι δεν εχει χρηματα τωρα τουλαχιστον,αν καποιος δεν εχει χρηματα δεν μπορει να βγαλει καρτα..παντως δεν παει καποιος να βγαλει πιστωτικη για να παει σε διαγωνισμους και να εχει εκπτωσεις.παει γιατι θελει να μην χαλαει ολα τα μετρητα του αμεσως και να δινει για τις αγορες του δοσεις.ενταξει ρε φιλε δεν ειναι 1% ειναι 5%-20% ,παλι λιγο δεν ειναι?γιατι τοσο ειναι αλλιως πως γινεται να χρωστανε τοσοι πολλοι εξαιτιας των καρτων στις τραπεζες ?βρες και τα στοιχεια των τραπεζων .ειναι και ενας απο τους λογους που δημιουργηθηκε προβλημα ρευστοτητας στις τραπεζες.εγω δεν λεω οτι φταιει η πιστωτικη αλλα η κακη χρηση της και η εκδοση της με το κιλο απο τις τραπεζες.τωρα λογικα βγαζουν οσοι ανηκουν στο σωστο ποσοστο γιατι και οι τραπεζες τις δινουν στα σωστα ατομα.

οσο για τους τοκους και τις κρυφες χρεωσεις και εγω για την υπερημερια μιλουσα στην οποια κρυβονται και αλλες χρεωσεις.ξερω πολυ καλα.ομως και το παραδειγμα που μου αναεφερες για τις ατοκες ειναι ατυχες γιατι παλι το ιδιο γινεται οπως παραδεχεσαι,αφου παλι πληρωνεις το κερδος της τραπεζας μεσα στο ποσο.οποτε παλι πληρωνεις μια χρεωση που δεν στην ανακοινωνουν αρα ειναι κρυφη.

και τελος επαναλαμβανω αλλο χρεωστικη αλλο πιστωτικη.μην συγκρινουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εκφερεις αποψη για πραγματα που δεν γνωριζεις. Το κερδος της τραπεζας απο την συναλλαγη με χρηση πιστωτικης δεν το πληρωνει ο πελατης αλλα ο εμπορος. Εχεις δει ποτε καρτελακι με αλλη τιμη για πληρωμη με μετρητα και αλλη τιμη για πληρωμη με πιστωτικη; Δεν νομιζω. Οποτε αυτο που εγραψες απορριπτεται.

Σε γνωστο πολυκαταστημα κερδιζεις 10% επιστροφη επι των αγορων σου αν πληρωσεις με πιστωτικη. Στα 500 ευρω αγορων τον χρονο- δεν λεω 1500 ευρω γιατι θα με πεις υπερβολικο- κερδιζεις 50 ευρω επιστροφη. Το θεωρεις αμελητεο ποσο;

Σε γνωστη εταιρια βενζιναδικων με χρηση πιστωτικης καρτας και εξαργυρωση ποντων κερδιζω τον φπα. Σε 1500 ευρω τον χρονο κερδιζω 280 ευρω. Το θεωρεις αμελητεο ποσο και αυτο; Δεν θα κερδιζα τιποτα απο τα παραπανω αν πληρωνα με μετρητα. Και οταν πηγαινω σπιτι μου μεσω web banking πληρωνω αμεσως ολο το ποσο. Μπορω να σου γραψω αλλες 50 περιπτωσεις οπου η χρηση πιστωτικης μου εξασφαλιζει οφελος. Μιλαω με συγκεκριμενα επιχειρηματα. Εσυ γενικολογα. Αν εχεις να απαντησεις σε κατι μιλα με συγκεκριμενα παραδειγματα και οχι αοριστα και γενικολογα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θεωρω οτι μιλαω πολυ ευγενικα χωρις χαρακτηρισμους σε αντιθεση με εσενα.οποτε ασε το υφακι για αλλους.οχι σε εμενα.εχω και εγω αμα θες αλλα δεν το αξιζει το αντικειμενο,ετσι?

μιλαω τωρα....

λοιπον δεν λες να καταλαβεις οτι η πιστωτικη δεν αφορα εσενα.δεν εισαι το καλυτερο παραδειγμα χρηστη πιστωτικης γιατι πληρωνεις εγκαιρα και την χρησιμοποιεις σωστα.εαν εκανες τον κοπο να διαβασεις προσεκτικα αυτα που εγραφα θα καταλαβαινες οτι δεν μιλω για τυπους σαν εσενα που κανουν χρηση σαν κασκαρντ με μια μεταθεση πληρωμης σε ενα μηνα αλλα αυτους που κανουν χρηση της καρτας αλογιστα..ποσες φορες θα το πω επιτελους?

 

εχω εκπαιδευτει και εφυγα γιατι δεν αντεχα να εργαστω στην πλεον καταλληλη εταιρεια που ειναι η πλεον ειδικη σαυτα.ηταν εταιρεια συλλογης χρηματων.απο αυτες που καλουν(ευγενικα το ειπα) για πληρωμες δανειων .αυτες που κανουν την βρωμικη δουλεια των τραπεζων.οποτε ειμαι ο πλεον ειδικος που σου μιλα.και θα μπορουσα να σου εξηγησω πραγματα που δεν ξερεις και αγνοεις.πραγματα που ομως θελουν 2 εβδομαδες απο 8 ωρες εκπαιδευση για να τα μαθεις και οπως καταλαβαινεις δεν γινετε να τα γραψω εδω μεσα.εκτος αυτου οι περισοτεροι δεν θα καταλαβαιναν τιποτα γιατι ειναι τοσο δυσκολα να τα υπολογισεις που ουτε και οι τραπεζικοι δεν μπορουν να τα εξηγησουν οταν τους το ζητανε.ασε που δεν θελουν.ειναι πολυ ατιμο το συστημα υπολογισμου.

οσον αφορα τις προσφορες,εχει και με μετρητα προσφορες.σε πολλα ειδη .και επιστροφες μπονους σε κασκαρντ επισης.απλα δεν τις προσεχω γιατι εγω δεν την ψαχνω.δεν με αφορα το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

θεωρω οτι μιλαω πολυ ευγενικα χωρις χαρακτηρισμους σε αντιθεση με εσενα.οποτε ασε το υφακι για αλλους.οχι σε εμενα.εχω και εγω αμα θες αλλα δεν το αξιζει το αντικειμενο,ετσι?.

 

Σου μιλαω πολυ ευγενικα, εσυ δεν εισαι σε θεση να το αντιληφθεις. Μαλλον σε ενοχλει ο αντιλογος και τα επιχειρηματα. Αλλωστε δεν εκρινα και δεν χαρακτηρισα εσενα αλλα τις ιδεες και τα αερινα επιχειρηματα σου, κατι που επιτρεπετε απο τους κανονες του φορουμ. Αληθεια τους εχεις διαβασει;

 

Για πολλοστη φορα δεν απαντας με συγκεκριμενα παραδειγματα αλλα με ισοπεδωτικες γενικοτητες. Ας μας κρινουν οι υπολοιποι συμφορουμιτες λοιπον.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φίλε πρωτοπόρε, δεν σου αρέσουν οι πιστωτικές κάρτες και αυτό είναι δικαίωμα σου. Προσπαθείς όμως να μας πείσεις ότι έχεις εσύ δίκιο. Ε δεν έχεις λοιπόν, πως να το κάνουμε. Δεν έχει περάσει χρόνος, που με χρεωστική κάρτα visa, προσπάθησα να κάνω μία συναλλαγή και έφαγα άκυρο, από ελληνικό κατάστημα κιόλας. Στο θέμα της ασφάλειας έχει θέμα και η χρεωστική. Συγκεκριμένα ο λογαριασμός μου στην Πειραιώς που είναι συνδεδεμένος με μία χρεωστική που μου έδωσαν, έχει περισσότερα χρήματα μέσα από το πιστωτικο όριο της πιστωτικής κάρτας που χρησιμοποιώ συνέχεια. Θα μου πεις γιατί δεν την συνδέω με άλλον λογαριασμό που να έχει λίγα χρήματα μέσα; Θα σου πω γιατί δεν βγάζεις μια πιστωτική με πολύ χαμηλό πιστωτικό όριο; Το ίδιο πράγμα είναι.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη απ οτι διαβαζω εχει ανοιξει ενα vs μεταξυ χρεωστικης και πιστωτικης και επειδη διαβαζω τοποθετησεις οτι οπως μπορει να χρησιμοποιηθει η να κανει μια πιστωτικη τα ιδια μπορεις να κανεις και με την χρεωστικη να ξεκαθαρισω κατι , σαφως και δεν ειναι τα ιδια προιοντα και σαφως αρκετα ( οχι πολλα ειναι η αληθεια ) δεν μπορεις να κανεις με χρηση της χρεωστικης οσο και αν θελουμε και μας βολευει , καταρχην συμφωνω οτι οι πιστωτικες δεν ειναι για ολους γιατι θελει να εχεις μια βασικη οικονομικη παιδεία και γνωση για να την χρησιμοποιήσεις σωστα ( δηλαδη προς συμφερον σου ).Και επισης να θυμισω οτι τετοιοι πελατες που κανουν πολυ σωστη χρηση της πιστωτικης τους δεν θεωρουνται καλοι πελατες στην τραπεζα γιατι πολυ απλα οι τραπεζα δεν βγαζει απο αυτους αυτα που περιμεναν οτι θα βγαλουν εχοντας σαν παραδειγμα τους αλλους τους πελατες που πληρωνουν την ελαχιστη καταβολη , τους πνιγουν στους τοκους κτλ κτλ , αυτο πιστευω να ειναι γνωστο σε ολους μας.Απο εκει και μετα για το θεμα με την χρεωστικη , πριν απο λιγο καιρο χρειάστηκα στο εξωτερικο ( αλλα και εδω το ιδιο θα ηταν ) να νοικιασω ενα αυτοκινητο , σε τεσσερα γραφεια εταιριων ενοικιασης αυτοκινητων δεν δεχοντουσαν την χρεωστικη μου ( να πω οτι δεν ηταν θεμα υπολοιπου στην χρεωστικη ) , απλα δεν δουλευουν με χρεωστικες για λογους δικους τους ( δεσμευση ποσου σαν εγγυηση κτλ κτλ ) , με λιγα λογια δεν δεχονται τιποτα αλλο εκτος απο πιστωτικη , η μονη επιλογη που θα ειχα αν δεν ειχα την πιστωτικη μαζι μου θα ηταν να παρω το ταξιδιωτικο γραφειο που συνεργαζομαι και να τους ζητησω να νοικιασουν αυτοι το αυτοκινητο για λογαριασμο μου και να πληρωσω μετα εγω αυτους ( με το αναλογο καπελο βεβαια ).Δευτερο παραδειγμα για να μην λεμε οτι ειναι το μοναδικο , ξενοδοχειο ....και εκει τα περισσοτερα χρειαζονται πιστωτικη για να γινει η απαραιτητη χρεωση η δεσμευση ποσου , αν και απο οτι εχω ανακαλυψει μερικα εχουν αρχισει και δεχονται και χρεωστικες , παρολο αυτα να πω οτι μπορει να γινει και αλλιως με τα ξενοδοχεια δηλαδη , να δωσεις την πιστωτικη στην αρχη για να γινει η δεσμευση και μετα στο check out να πληρωσεις κανονικα με χρεωστικη και να σου επιστραφει το δεσμευμενο ποσο απο την πιστωτικη , αλλα την πιστωτικη δεν την γλυτωνεις.Και εκει βεβαια υπαρχει η ενναλακτικη του ταξιωτικου γραφειου οπως και με το αυτοκινητο αν την ψαξει καποιος.Οπως και να εχει για καποιον που ταξιδευει και δεν ειναι λιγοι αυτοι , η πιστωτικη ειναι κατι αναγκαιο και ποτε καμια χρεωστικη δεν θα μπορει να την αντικαταστήσει.
Link to comment
Share on other sites

Σου μιλαω πολυ ευγενικα, εσυ δεν εισαι σε θεση να το αντιληφθεις. Μαλλον σε ενοχλει ο αντιλογος και τα επιχειρηματα. Αλλωστε δεν εκρινα και δεν χαρακτηρισα εσενα αλλα τις ιδεες και τα αερινα επιχειρηματα σου, κατι που επιτρεπετε απο τους κανονες του φορουμ. Αληθεια τους εχεις διαβασει;

 

Για πολλοστη φορα δεν απαντας με συγκεκριμενα παραδειγματα αλλα με ισοπεδωτικες γενικοτητες. Ας μας κρινουν οι υπολοιποι συμφορουμιτες λοιπον.

 

οταν χαρακτηριζεις τις ιδεες μου χαρακτηριζεις εμενα .θα σου αντιπροτεινα να ξαναδιαβασεις τους κανονες του φορουμ.ο αντιλογος δεν με ενοχλει αν γινεται απο ανθρωπους που σεβονται την γνωμη μου και σιγουρα δεν εισαι εσυ ενας απο αυτους.εχεις μετατρεψει το τοπικ σε μια προσωπικη κοντρα για να δειξεις ποσο μεγαλο εγωισμο εχεις.μπραβο σου.το εχεις ξανακανει δεν ειναι η πρωτη φορα.εγω δεν σακολουθω.

εαν τα επιχειρηματα συνοδευονται απο τον δικο σου ειρωνικο λογο τοτε δεν χρειαζεται να απαντησω.σε κρινουν οι αλλοι.

 

Φίλε πρωτοπόρε, δεν σου αρέσουν οι πιστωτικές κάρτες και αυτό είναι δικαίωμα σου. Προσπαθείς όμως να μας πείσεις ότι έχεις εσύ δίκιο. Ε δεν έχεις λοιπόν, πως να το κάνουμε. Δεν έχει περάσει χρόνος, που με χρεωστική κάρτα visa, προσπάθησα να κάνω μία συναλλαγή και έφαγα άκυρο, από ελληνικό κατάστημα κιόλας. Στο θέμα της ασφάλειας έχει θέμα και η χρεωστική. Συγκεκριμένα ο λογαριασμός μου στην Πειραιώς που είναι συνδεδεμένος με μία χρεωστική που μου έδωσαν, έχει περισσότερα χρήματα μέσα από το πιστωτικο όριο της πιστωτικής κάρτας που χρησιμοποιώ συνέχεια. Θα μου πεις γιατί δεν την συνδέω με άλλον λογαριασμό που να έχει λίγα χρήματα μέσα; Θα σου πω γιατί δεν βγάζεις μια πιστωτική με πολύ χαμηλό πιστωτικό όριο; Το ίδιο πράγμα είναι.

 

φιλε πεκτις δεν ειπα ποτε οτι δεν μου αρεσουν.ειχα και εγω καποτε.ειπα οτι ειναι 2 διαφορετικες καρτες και δεν γινεται συγκριση μεταξυ τους.δεν τραβαω κανενα ζορι για το τι θα επιλεξει ο καθενας.δεν εχω να κερδισω τιποτα.ανεφερα απο προσωπικη εμπειρια τα μειονεκτηματα και τα πλεονεκτηματα της καθε μιας.δεν ειπα ποτε για καλυτερη η' χειροτερη.το ολο θεμα πορεκυψε γιατι ειπα την γνωμη μου και ο αλλος πεκτις το πηρε προσωπικα επειδη του θιξαν την επιλογη του.και οσο και αν του εξηγησα δεν θελει να καταλαβει γιατι ετσι ειναι ορισμενοι,τι να κανουμε?

σοσν αφορα τα παραδειγματα που μου λες στο πρωτο η χρεωστικη ειναι μια καρτα που ειναι πιο νεο προιον και τωρα προωθειται και εξαπλωνεται ενω η πιστωτικη ειναι ηδη εδραιωμενη.ασε που μερικοι καταστηματαρχες δεν την προτιμουν λογω της διαδικασιας αποπληρωμης τους.εκει εχω την επιλογη να πληρωσω μετρητα η' με πιστωτικη.κανενας δεν ειπε οτι η μια αντικαθιστα την αλλη.το ολο θεμα ειναι οτι οταν παμε για αγορες παρολο που μπορουμε να εχουμε και την πιστωτικη σαν χρεωστικη καλυτερα ειναι να μην το κανουμε γιατι υπαρχει παντα ο κινδυνος της απωλειας απο ελαφροχερηδες.αυτο υποστηριζω.αυτη ειναι η γνωμη μου .δεν ζητησα απο κανενα να την υποστηριξει.

οσον αφορα το παραδειγμα που αναφερεις για την χρεωστικη σου ,τι σχεση εχει με την ασφαλεια της καρτας?μιλας για το ποσο που εσυ επελξες να εχεις μεσα.δεν φταιει η καρτα σαυτο.εσυ την συνεδεσες με ενα μεγαλο ποσο.δεν θα φταιει η τραπεζα η' η χρεωστικη αν σε περιπτωση κλεψιας σου παρουν πολλα χρηματα επειδη εσυ το επελεξες.

μαυτο που λες ειναι σαν να παραδεχεσαι οτι κανεις κακη χρηση της χρεωστικης.νομιζω το παραδεχτηκες και εσυ μετα στον λογο σου.οποτε δεν φταιει η καρτα.

 

Επειδη απ οτι διαβαζω εχει ανοιξει ενα vs μεταξυ χρεωστικης και πιστωτικης και επειδη διαβαζω τοποθετησεις οτι οπως μπορει να χρησιμοποιηθει η να κανει μια πιστωτικη τα ιδια μπορεις να κανεις και με την χρεωστικη να ξεκαθαρισω κατι , σαφως και δεν ειναι τα ιδια προιοντα και σαφως αρκετα ( οχι πολλα ειναι η αληθεια ) δεν μπορεις να κανεις με χρηση της χρεωστικης οσο και αν θελουμε και μας βολευει , καταρχην συμφωνω οτι οι πιστωτικες δεν ειναι για ολους γιατι θελει να εχεις μια βασικη οικονομικη παιδεία και γνωση για να την χρησιμοποιήσεις σωστα ( δηλαδη προς συμφερον σου ).Και επισης να θυμισω οτι τετοιοι πελατες που κανουν πολυ σωστη χρηση της πιστωτικης τους δεν θεωρουνται καλοι πελατες στην τραπεζα γιατι πολυ απλα οι τραπεζα δεν βγαζει απο αυτους αυτα που περιμεναν οτι θα βγαλουν εχοντας σαν παραδειγμα τους αλλους τους πελατες που πληρωνουν την ελαχιστη καταβολη , τους πνιγουν στους τοκους κτλ κτλ , αυτο πιστευω να ειναι γνωστο σε ολους μας.Απο εκει και μετα για το θεμα με την χρεωστικη , πριν απο λιγο καιρο χρειάστηκα στο εξωτερικο ( αλλα και εδω το ιδιο θα ηταν ) να νοικιασω ενα αυτοκινητο , σε τεσσερα γραφεια εταιριων ενοικιασης αυτοκινητων δεν δεχοντουσαν την χρεωστικη μου ( να πω οτι δεν ηταν θεμα υπολοιπου στην χρεωστικη ) , απλα δεν δουλευουν με χρεωστικες για λογους δικους τους ( δεσμευση ποσου σαν εγγυηση κτλ κτλ ) , με λιγα λογια δεν δεχονται τιποτα αλλο εκτος απο πιστωτικη , η μονη επιλογη που θα ειχα αν δεν ειχα την πιστωτικη μαζι μου θα ηταν να παρω το ταξιδιωτικο γραφειο που συνεργαζομαι και να τους ζητησω να νοικιασουν αυτοι το αυτοκινητο για λογαριασμο μου και να πληρωσω μετα εγω αυτους ( με το αναλογο καπελο βεβαια ).Δευτερο παραδειγμα για να μην λεμε οτι ειναι το μοναδικο , ξενοδοχειο ....και εκει τα περισσοτερα χρειαζονται πιστωτικη για να γινει η απαραιτητη χρεωση η δεσμευση ποσου , αν και απο οτι εχω ανακαλυψει μερικα εχουν αρχισει και δεχονται και χρεωστικες , παρολο αυτα να πω οτι μπορει να γινει και αλλιως με τα ξενοδοχεια δηλαδη , να δωσεις την πιστωτικη στην αρχη για να γινει η δεσμευση και μετα στο check out να πληρωσεις κανονικα με χρεωστικη και να σου επιστραφει το δεσμευμενο ποσο απο την πιστωτικη , αλλα την πιστωτικη δεν την γλυτωνεις.Και εκει βεβαια υπαρχει η ενναλακτικη του ταξιωτικου γραφειου οπως και με το αυτοκινητο αν την ψαξει καποιος.Οπως και να εχει για καποιον που ταξιδευει και δεν ειναι λιγοι αυτοι , η πιστωτικη ειναι κατι αναγκαιο και ποτε καμια χρεωστικη δεν θα μπορει να την αντικαταστήσει.

 

συμφωνω απολυτα μαζι σου.τα ιδια ειπα και εγω και πεσανε να με φανε γιατι καποιοι διαστρεβλωσαν τα λογια μου.το τονισα απο την αρχη οτι ειναι διαφορετικα προιοντα για διαφορετικες χρησεις και διαφορετικες αναγκες.και προσθετω οτι η χρεωστικη ειναι πιο νεο προιον οποτε λογικο ειναι να ειναι πιο πισω.ομως αποτι βλεπουμε κερδιζει εδαφος γιατι οι πιστωτικες οπως ειπες δινονται δυσκολα τωρα πλεον.και απο την αλλη οι τραπεζες βλεποντας αυτο βαζουν προσφορες και μπονους και στις χρεωστικες πλεον.http://www.alphabonus.gr/αλλα οπως συμφωνουμε και οι 2 ειναι διαφορετικο προιον.

για να το τελειωσω το θεμα εγω περισοτερο τονισα την χρεωστικη για την ασφαλεια που προσφερει στις ονλαιν αγορες και την ευκολια να μην εχεις μετρητα στα καταστηματα ακομα και σε περιπτωση που στην κλεψουν γιατι δεν μπορουν να παρουν μεγαλυτερο ποσο απο οσο εχει μεσα σε αντιθεση με την πιστωτικη .η συγκριση αφορουσε μονο αυτα τα 2 χαραχτηριστικα και ξαναλεω για 4 η φορα νομιζω????? υποστηριζω οτι δεν επιδεχονται αλλη συγκριση.

απο εκει και περα εγραψα και τα μειονεκτηματα της πιστωτικης σε περιπτωση που εισαι κακος χρηστης.

Edited by protoporos
Link to comment
Share on other sites

Πρωτοπόρε μάλλον δεν κατάλαβες αυτό που έγραψα πριν. Όπως ακριβώς μπορώ να επιλέξω τι ποσό θα έχει μέσα ο συνδεδεμένος λογαριασμός της χρεωστικής, έτσι μπορώ να επιλέξω ένα χαμηλό πιστωτικό όριο και στην πιστωτική μου κάρτα. Το ίδιο πράγμα είναι. Και όπως μπορεί κάποιος να υποκλέψει τα δεδομένα της πιστωτικής μου μέσω ίντερνετ, το ίδιο μπορεί να κάνει και για τη χρεωστική. Για ποια ασφάλεια μιλάς λοιπόν;

 

Οι δύο κάρτες είναι διαφορετικές, αλλά η πιστωτική έχει περισσότερα πλεονεκτήματα, τα οποία έχω αναφέρει πιο πριν. Αν κάποιος δεν είναι άξιος να τη χειριστεί σωστά ή την φοβάται, το σέβομαι απόλυτα, αλλά αυτό δεν είναι μειονέκτημα της κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ , στο ότι είναι αδύνατον να κλείσεις αυτοκίνητο με Χρεωστική κάρτα , για τον ίδιο λόγο που δεν δέχονται να πληρώσεις με μετρητά.

Οι εταιρείες ενοικίασης θα χρεώσουν στην πιστωτική σου , οποιαδήποτε κλήση από τροχαία εμφανιστεί μήνες μετά , ή οποιαδήποτε αγωγή ασκηθεί για το αυτοκίνητο , ενώ με μετρητά ή χρεωστική δεν έχουν αυτή την δυνατότητα.

Επίσης πολλά ξεοδοχεία για παρόμοιους λόγους δέχονται μόνο πιστωτικές.

Άρα η πιστωτική έχει ευρύτερη αποδοχή.

Στο θέμα της ασφάλειας επίσης η πιστωτική υπερτερεί , γιατί με νόμο της Ε.Ε. η ευθήνη σου αν κλαπεί η αν χρησιμοποιηθεί χωρίς την έγκριση σου περιορίζετε στα 150 ευρώ....

Έχω αναφέρει εδώ , ότι 3 φορές χρεώθηκε η πιστωτική μου κάρτα χωρίς την έγκριση μου .

3 φορές οι συναλλαγές αυτές ακυρώθηκαν , και μου αλλάξαν το πλαστικό της κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

.

Στο θέμα της ασφάλειας επίσης η πιστωτική υπερτερεί , γιατί με νόμο της Ε.Ε. η ευθήνη σου αν κλαπεί η αν χρησιμοποιηθεί χωρίς την έγκριση σου περιορίζετε στα 150 ευρώ....

 

Βασίλη καλησπέρα...εννοείς ότι τα πρώτα 150 ευρώ από πιθανές χρεώσεις, στα κρατάνε τελικά? δηλαδή αν μου κλέψουν την κάρτα και προλάβουν να αγοράσουν κάτι με 150 ευρώ, ουσιαστικά τα χρεώνομαι, τα πληρώνω και σε καλή μεριά? :O:worry:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ , στο ότι είναι αδύνατον να κλείσεις αυτοκίνητο με Χρεωστική κάρτα , για τον ίδιο λόγο που δεν δέχονται να πληρώσεις με μετρητά.

Οι εταιρείες ενοικίασης θα χρεώσουν στην πιστωτική σου , οποιαδήποτε κλήση από τροχαία εμφανιστεί μήνες μετά , ή οποιαδήποτε αγωγή ασκηθεί για το αυτοκίνητο , ενώ με μετρητά ή χρεωστική δεν έχουν αυτή την δυνατότητα.

Επίσης πολλά ξεοδοχεία για παρόμοιους λόγους δέχονται μόνο πιστωτικές.

Άρα η πιστωτική έχει ευρύτερη αποδοχή.

Στο θέμα της ασφάλειας επίσης η πιστωτική υπερτερεί , γιατί με νόμο της Ε.Ε. η ευθήνη σου αν κλαπεί η αν χρησιμοποιηθεί χωρίς την έγκριση σου περιορίζετε στα 150 ευρώ....

Έχω αναφέρει εδώ , ότι 3 φορές χρεώθηκε η πιστωτική μου κάρτα χωρίς την έγκριση μου .

3 φορές οι συναλλαγές αυτές ακυρώθηκαν , και μου αλλάξαν το πλαστικό της κάρτας.

Βασιλη εχεις καποιο λινκ για τον νομο στον οποιο αναφερθηκες;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βασιλη εχεις καποιο λινκ για τον νομο στον οποιο αναφερθηκες;

 

Δες τους όρους της Alphabank VISA

παρόμοιοι όροι υπάρχουν σε όλες τις τράπεζες,

αλλά δεν έχω νομικές γνώσεις για να σου βρώ τους νόμους.

 

https://www.alphabankcards.gr/applications/SelectCard.aspx?cardid=107

 

 

 

 

3.3. Ο Κάτοχος υποχρεούται να προσφέρει στην Τράπεζα κάθε δυνατή συνδρομή για τον περιορισμό των δυσμενών συνεπειών από την κατά τα παραπάνω κλοπή, απώλεια ή διαρροή. Εφόσον συντρέχει η προϋπόθεση του προηγούμενου εδαφίου, ο Κάτοχος, μετά τη γνωστοποίηση της κλοπής ή/και απώλειας της Κάρτας ή/και του ΡΙΝ, κατά τα παραπάνω, (παρ. 3.1), ουδεμία ευθύνη φέρει για τη χρήση της Κάρτας ή/και του ΡΙΝ από οποιονδήποτε τρίτο. Σε περίπτωση πραγματοποιήσεως συναλλαγών με την κλαπείσα ή απολεσθείσα Κάρτα, πριν τη σχετική γνωστοποίηση στην Τράπεζα (παρ. 24.1) από τον Κάτοχο και με την επιφύλαξη της παρ. 3.2 πιο πάνω, ο τελευταίος ευθύνεται για συναλλαγές που πραγματοποιήθηκαν με την Κάρτα μέχρι του ανώτατου ποσού των Ευρώ εκατόν πενήντα (€ 150).

 

 

 

Δες επίσης το άρθρο 26 στην σύμβαση της Εθνικής τράπεζας

 

 

 

http://www.nbg.gr/wps/wcm/connect/a20e3c8046e30c8d8c46eeb077963cdb/%CE%9F%CE%A1%CE%9F%CE%99+%CE%A7%CE%A1%CE%97%CE%A3%CE%97%CE%A3+%CE%9A%CE%9F%CE%99%CE%9D%CE%97%CE%A3+%CE%9A%CE%91%CE%A1%CE%A4%CE%91%CE%A3+04+2011-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AD%CF%82+%CE%94%CE%9D%CE%A5-6+5+2011+%284%29.pdf?MOD=AJPERES&CACHEID=a20e3c8046e30c8d8c46eeb077963cdb&CACHEID=597d308046e2ffb7a961e9476559fe4e

 

 

Βασίλη καλησπέρα...εννοείς ότι τα πρώτα 150 ευρώ από πιθανές χρεώσεις, στα κρατάνε τελικά? δηλαδή αν μου κλέψουν την κάρτα και προλάβουν να αγοράσουν κάτι με 150 ευρώ, ουσιαστικά τα χρεώνομαι, τα πληρώνω και σε καλή μεριά? :O:worry:

 

Μόνο αν κλαπεί ή την χάσεις σου κρατάν 150 ευρώ.

Αν διαρεύσει ο αριθμός σου δεν σου κρατάν ούτε αυτά

Ας πούμε στην δική μου περίπτωση

α) καπιοι αγόρασαν 3 εισιτήρια θεαμάτων στο ΤΕΛ ΑΒΙΒ =75 ευρώ

β) συνδρομή 15 ευρώ σε πορνόsite

γ) δύο πίτσες από pizza HUT στο Λονδίνο

και οι τρείς συναλαγές ακυρώθηκαν!!! αλλά δεν είχα χάσει την κάρτα μου . Η καρτα μου ήταν στην τσέπη μου πάντα.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

@Vasileios

Έκανες συχνά αγορές μέσω ίντερνετ; Μήπως είχες δώσει τον αριθμό της κάρτας σου σε κανένα περίεργο site; Δέκα χρόνια χρησιμοποιώ κάρτες και στο ίντερνετ και παντού, αλλά ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Πάντα προσέχω όμως

Link to comment
Share on other sites

Πρωτοπόρε μάλλον δεν κατάλαβες αυτό που έγραψα πριν. Όπως ακριβώς μπορώ να επιλέξω τι ποσό θα έχει μέσα ο συνδεδεμένος λογαριασμός της χρεωστικής, έτσι μπορώ να επιλέξω ένα χαμηλό πιστωτικό όριο και στην πιστωτική μου κάρτα. Το ίδιο πράγμα είναι. Και όπως μπορεί κάποιος να υποκλέψει τα δεδομένα της πιστωτικής μου μέσω ίντερνετ, το ίδιο μπορεί να κάνει και για τη χρεωστική. Για ποια ασφάλεια μιλάς λοιπόν;

 

Οι δύο κάρτες είναι διαφορετικές, αλλά η πιστωτική έχει περισσότερα πλεονεκτήματα, τα οποία έχω αναφέρει πιο πριν. Αν κάποιος δεν είναι άξιος να τη χειριστεί σωστά ή την φοβάται, το σέβομαι απόλυτα, αλλά αυτό δεν είναι μειονέκτημα της κάρτας.

 

pektis7 καταλαβα πολυ καλα τι ειπες.και συμφωνησα και εγω μαζι σου ως προς την λειτουργια της πιστωτικης σαν χρεωστικη.μαλλον ομως φιλε δεν καταλαβες τι εγραψα εγω.οτι ναι μεν μπορεις να την χρησιμοποιησεις την πιστωτικη σαν χρεωστικη με οτι ποσο θελεις αλλα δεν ειναι ασφαλες οσο η χρεωστικη .και εξηγω...

στην χρεωστικη θα σου κλεψει το ποσο που εχεις ολο και μετα του ειναι αχρηστη.πρεπει να πας να ξαναβαλεις χρηματα για να μπορει να στα ξανακλεψει.ομως εσυ οταν πας να κανεις αναληψη θα δεις αδειο τον λογαριασμο σου και θα το μυριστεις.τι εχεις χασει λοιπον?ενα ποσο που ειχες μεσα.

στην πιστωτικη εκτος απο χρεωστικη ,μπορει να κανει αγορες καθε μερα με ολο το ποσο που εχεις ορισει γιατι μπορει να την χρησιμοποιησει και σαν πιστωτικη με τους κωδικους σου.καθε μερα δλδ θα πιστωνει το ανωτατο οριο που εχεις ορισει.γιαυτην την διαφορα στην ασφαλεια μιλαω.

ως προς το τελευταιο σχολιο σου συμφωνω εκτος απο την υποκλοπη που οπως λεει και ο βασιλης και σου εξηγησα και εγω παραπανω ειναι μειονεκτημα τελικα αν σου τυχει.

Edited by protoporos
Link to comment
Share on other sites

στην πιστωτικη εκτος απο χρεωστικη ,μπορει να κανει αγορες καθε μερα με ολο το ποσο που εχεις ορισει γιατι μπορει να την χρησιμοποιησει και σαν πιστωτικη με τους κωδικους σου.καθε μερα δλδ θα πιστωνει το ανωτατο οριο που εχεις ορισει.γιαυτην την διαφορα στην ασφαλεια μιλαω.

 

Για τον Θεό δηλαδή... 2 εβδομάδες εκπαίδευσης 8 ώρες την ημέρα στα "άτιμα συστήματα υπολογισμού" που δεν ξέρουν ούτε οι τραπεζικοί, δεν σας έμαθαν τι είναι το πιστωτικό όριο και πως λειτουργεί?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...