Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

παιδια πειτε μου τι να κανω στην βεβαιωση αποδοχων του ΟΑΕΕ λεει το ονομα μου αλλα επειδη μπαινει στην φορολογικη δηλωση εχει ΑΦΜ και ΑΤ του πατερα μου λετε να τους πειραξει αυτο εχω σκοπο την δευτερα να παρω τηλεφωνο στο τμημα εκδοσεως καρτων να συνενοηθω Edited by dimitris15
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου να πάρεις , αλλά να ξέρεις ότι δεν θα σου δώσουν δεύτερη πιστωτική αν δεν έχεις αρκετό εισόδημα .
Link to comment
Share on other sites

παιδια πειτε μου τι να κανω στην βεβαιωση αποδοχων του ΟΑΕΕ λεει Τερψης Δημητριος αλλα επειδη μπαινει στην φορολογικη δηλωση εχει ΑΦΜ και ΑΤ του πατερα μου λετε να τους πειραξει αυτο εχω σκοπο την δευτερα να παρω τηλεφωνο στο τμημα εκδοσεως καρτων να συνενοηθω

 

Φιλική συμβουλή (η τελική απόφαση σε εσένα) να μην κοινοποιείς προσωπικά σου στοιχεία με τόσο προφανή τρόπο (εκτός κι αν το όνομα είναι τυχαίο, αλλά για αυτό το λόγο συνήθως χρησιμοποιούμε το ονοματεπώνυμο Παπαδόπουλος lol). Anyway, εσύ αποφασίζεις, δημοκρατία έχουμε βέβαια, ελπίζω να πάνε όλα καλά με το θέμα της κάρτας.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Φιλική συμβουλή (η τελική απόφαση σε εσένα) να μην κοινοποιείς προσωπικά σου στοιχεία με τόσο προφανή τρόπο (εκτός κι αν το όνομα είναι τυχαίο, αλλά για αυτό το λόγο συνήθως χρησιμοποιούμε το ονοματεπώνυμο Παπαδόπουλος lol). Anyway, εσύ αποφασίζεις, δημοκρατία έχουμε βέβαια, ελπίζω να πάνε όλα καλά με το θέμα της κάρτας.
εχεις δικο δεν χρησιμοποιω ποτε το ονομα μου στο ιντερνετ το εγραψα λογω κεκτημενης ταχυτητας
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια

 

Σιγουρα θα εχει αναφερθει ξανα αλλα ειναι πολυ μεγαλο το θεμα και δυσκολη η αναζητηση

 

Θελω να ρωτησω ποσο θα με χρεωσει αν κανω μια μεταφορα 200 ευρω μεσω ebanking της τραπεζας πειραιως σε εναν λογαριασμο στην εθνικη. Ευχαριστω!

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω κι εγώ μια ερώτηση παιδιά.

Υπάρχει δυνατότητα για αγορά με δόσεις μέσω προπληρωμένης (χρεωστικής) πιστωτικής κάρτας μέσω διαδυκτίου? Δηλαδή (τυχαίο παράδειγμα) για μιά αγορά των 300 ευρώ σε 3 άτοκες δόσεις μπορώ να τη χρησιμοποιήσω?

Μιλάω για την webuy της πειραιώς

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια

 

Σιγουρα θα εχει αναφερθει ξανα αλλα ειναι πολυ μεγαλο το θεμα και δυσκολη η αναζητηση

 

Θελω να ρωτησω ποσο θα με χρεωσει αν κανω μια μεταφορα 200 ευρω μεσω ebanking της τραπεζας πειραιως σε εναν λογαριασμο στην εθνικη. Ευχαριστω!

Την τελευταία φορά που τσέκαρα υπήρχε link για την τιμολόγιση εξερχόμενων εμβασμάτων στην φόρμα του εμβάσματος.

Έτοιμη απάντηση δε θα πάρεις καθώς εξαρτάται από διάφορες παραμέτρους (αν θα συμπληρωθεί IBAN σωστά, ειδική τιμολόγιση, κτλ)

 

Θα ήθελα να κάνω κι εγώ μια ερώτηση παιδιά.

Υπάρχει δυνατότητα για αγορά με δόσεις μέσω προπληρωμένης (χρεωστικής) πιστωτικής κάρτας μέσω διαδυκτίου? Δηλαδή (τυχαίο παράδειγμα) για μιά αγορά των 300 ευρώ σε 3 άτοκες δόσεις μπορώ να τη χρησιμοποιήσω?

Μιλάω για την webuy της πειραιώς

Όχι δεν υπάρχει η δυνατότητα για δόσεις σε χρεωστικές ή προπληρωμένες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με ψήσανε και έβγαλα μια κάρτα citibank για να κάνω μεταφορά υπολοίπου με 6.5% μέχρι αποπληρωμής του ποσού. Μου φάνηκε καλή προσφορά για να μεταφέρω όσα χρωστάω στις υπόλοιπες κάρτες...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με ψήσανε και έβγαλα μια κάρτα citibank για να κάνω μεταφορά υπολοίπου με 6.5% μέχρι αποπληρωμής του ποσού. Μου φάνηκε καλή προσφορά για να μεταφέρω όσα χρωστάω στις υπόλοιπες κάρτες...

 

προσπαθησε να εισια συνεπης γιατι η σιτιμπανκ βαραει κατακεφαλα με τοκους και αλλες χρεωσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα την χρησιμοποιήσω μόνο για μεταφορά υπολοίπου και όχι για νέες αγορές. Επίσης είναι δωρεάν η συνδρομή για πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις επίσης ότι κάθε πληρωμή σου στην Citibank εξοφλεί τις οφειλές με το μικρώτερο επιτόκιο .

Με λίγα λόγια

Μεταφέρεις 10.000 ευρώ με 6,5%

Κάνεις νέες αγορές με 500 ευρώ .

Στο τέλος του μήνα πληρώνεις 600 ευρώ .

Υπολογισμός τόκου

τα 9400 τοκίζονται με 6,5 % . Τα 500 ευρώ τοκίζονται με 18,5% (νέες αγορές )

Έτσι φυσικά πολύ σύντομα το μέσο επιτόκιο αναιβένει .

Ο καλύτερος τρόπος είναι να μην κάνεις νέες αγορές με αυτή την κάρτα , μέχρι να εξοφλήσεις το υπόλοιπο σου .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από την εμπειρία σας που θα βγάλω πιο γρήγορα μια φοιτητική πιστωτική από millennium ή από citibank ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από την εμπειρία σας που θα βγάλω πιο γρήγορα μια φοιτητική πιστωτική από millennium ή από citibank ?

 

μαλλον μιλενιουμ. και καλυτερα εκει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από την εμπειρία σας που θα βγάλω πιο γρήγορα μια φοιτητική πιστωτική από millennium ή από citibank ?

Affinity Card World MasterCard

 

Σου επιστρέφει το 2,5% από όλες τις αγορές σου, χωρίς κανένα περιορισμό, το οποίο μπορείς να εξαργυρώσεις σε οποιοδήποτε κατάστημα του Ομίλου Inditex [Zara, Zara Home, Bershka, Massimo Dutti, Pull and Bear, Stradivarius, Oysho και Uterque], ειδικά στις εκπτώσεις, η εξαργύρωση είναι απόλαυση, στη συνιστώ ανεπιφύλακτα.

 

Θεωρώ πως είναι η καλύτερη πιστωτική κάρτα επιστροφών μαζί με τις κάρτες Bonus της Alpha Bank [οι οποίες συμφέρουν κυρίως για εξαργύρωση σε Wind και Aegean], διότι προσφέρει σταθερά 2,5% επιστροφή από οπουδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως είναι η καλύτερη πιστωτική κάρτα επιστροφών μαζί με τις κάρτες Bonus της Alpha Bank [οι οποίες συμφέρουν κυρίως για εξαργύρωση σε Wind και Aegean]

 

Σε aegean ναι σε wind οχι. Και εξηγω. Στη wind με 10000 ποντους παιρνεις 30 ευρω εκπτωση ενω στα πολυκαταστηματα fokas με 10000 ποντους παιρνεις 125 ευρω εκπτωση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Θεωρώ πως είναι η καλύτερη πιστωτική κάρτα επιστροφών μαζί με τις κάρτες Bonus της Alpha Bank [οι οποίες συμφέρουν κυρίως για εξαργύρωση σε Wind και Aegean], διότι προσφέρει σταθερά 2,5% επιστροφή από οπουδήποτε.

 

σημασία έχει και που μπορείς να εξαργυρώσεις τους πόντους που μαζεψες... εγώ με της marfin (επιστροφή 3% από καύσιμα, 2% από σουπερ μαρκετ, 1% από ένδυση και 0,5% από όλα τα άλλα) βγάζω κάθε μήνα σχεδόν δωροεπιταγές από 4-5 ευρουδάκια και πάνω (μόνο από τις βενζίνες που θέλω κάθε μήνα έχω επιστροφή 4 ευρώ), που είναι αποδεκτές για εξαργύρωση σε ολά τα σουπερμαρκετ, πιστεύω είναι πιό χρήσιμο από το να σε περιορίζει σε άλλα είδη, που δεν είναι και πρώτης ανάγκης...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νεα τακτικη τραπεζων!!!

Πλεον για επανεκδοση καρτας που χαθηκε λογω απωλειας ζητειται εκαθαριστικο.

Και αν το εκαθαριστικο ειναι μικροτερο (εστω και κατα ελαχιστο) απο αυτο που ειχες δωσει οταν ειχε εκδοθει η καρτα,μπορει και να μην γινει επανεκδοση.

Ουσιαστικα,δηλαδη,κρινεσαι ξανα απο την αρχη σαν να βγαζεις νεα καρτα

-
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σου συνέβει σε πάνω από δύο τράπεζες ( και άρα πρόκειται για νέα τακτική ) ή είναι απλά κάτι που σου συνέβει σε μία τράπεζα; ( πιά; )
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σου συνέβει σε πάνω από δύο τράπεζες ( και άρα πρόκειται για νέα τακτική ) ή είναι απλά κάτι που σου συνέβει σε μία τράπεζα; ( πιά; )

 

Δεν συνεβη σε εμενα αλλα σε εναν γνωστο μου και ηταν απο τη eurobank

Δεν πιστευω ομως να ειναι τακτικη μονο της συγκεκριμενης τραπεζας

Αν συμβαινει μονο σε αυτη τη τραπεζα,παει να πει οτι η συγκεκριμενη εχει μεγαλο προβλημα με τις πιστωσεις που εχει χορηγησει

-
Link to comment
Share on other sites

Νεα τακτικη τραπεζων!!!

...

 

Απ΄ότι συμπεραίνω αυτή η τακτική των τραπεζών αφορά μόνο μια τράπεζα και μάλιστα σε μια συγκεκριμένη περίπτωση που σου είπαν και δεν την βεβαίωσες εσύ.

 

...

Δεν πιστευω ομως να ειναι τακτικη μονο της συγκεκριμενης τραπεζας

...

 

Υποθέτεις ότι δεν είναι τακτική μόνο της συγκεκριμένης τράπεζας. Θεωρητικά αυθαίρετη υπόθεση από τι στιγμή που δεν υπάρχει ικανός αριθμός περιπτώσεων που να σε επιβεβαιώνουν.

 

Πριν βιαστούμε να πανικοβάλλουμε (ας αφήσουμε αυτή τη δουλειά στους δημοσιογράφους :lol: ) ή έστω να ενημερώσουμε για κάτι που ακούσαμε καλό θα ήταν να το διασταυρώνουμε τουλάχιστον.

Ειδικά τέτοιες εποχές που οποιαδήποτε αλλαγή σε ότι έχει σχέση με οικονομικά είναι στη κόψη του νήματος.

 

...

Αν συμβαινει μονο σε αυτη τη τραπεζα,παει να πει οτι η συγκεκριμενη εχει μεγαλο προβλημα με τις πιστωσεις που εχει χορηγησει

 

Η συγκεκριμένη τράπεζα είχε (μέχρι πριν λίγα χρόνια) τη μεγαλύτερη διείσδυση καρτών στη χώρα μας (πάνω από 1,5 εκατομμύρια κάρτες), αν αυτή η διείσδυση παρέμεινε ως είχε (δεν έχω διαβάσει τα τελευταία δυο χρόνια τις αλλαγές) πιθανόν να έχει πρόβλημα και να προσπαθεί να το διορθώσει.

 

Γενικότερα πάντως (το έχω βάλει παλαιότερα το link) οι Ελληνικές τράπεζες έχουν πρόβλημα. http://www.businessinsider.com/these-are-the-20-banks-most-exposed-to-the-european-sovereign-debt-crisis-2010-11#1-national-bank-of-greece-20

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω σκοπο να τρομοκρατησω αλλωστε δεν ειμαι δημοσιογραφος :lol::lol::lol:

Αν η συγκεκριμενη τραπεζα εχει εκδωσει 1,5 εκατ. καρτες (οπως λες και δεν εχω λογο να το αμφισβητησω)τοτε ειναι πολυ πιθανο να εχει προβλημα με πιστωσεις που εχει χορηγησει για αυτο και να ακολουθει αυτη τη νεα τακτικη.

Το θεμα ομως ειναι οτι δεν ξερω κατα ποσο ειναι νομιμη μια τετοια τακτικη αν ακολουθειται μονο απο μια τραπεζα.

Δηλαδη εχει το δικαιωμα μια τραπεζα να αρνειται την επανεκδοση καρτας μετα απο απωλεια οταν ολες οι αλλες το κανουν?

Edited by vagpan
-
Link to comment
Share on other sites

Μια καλη προσφορα απο την Τραπεζα Πειραιως!!!

 

0% επιτόκιο σε όλες τις πιστωτικές κάρτες για ολόκληρο το 2011, για νέες συναλλαγές σε supermarkets, πρατήρια καυσίμων και υπηρεσίες παροχής υγείας.

 

Χρησιμοποιήστε την πιστωτική σας κάρτα της Τράπεζας Πειραιώς για τις συναλλαγές σας σε

 

 

•Supermarket

•Πρατήρια Υγρών Καυσίμων

•Υπηρεσίες Υγείας και Περίθαλψης

και απολαύστε 0% επιτόκιο έως το τέλος του 2011!

 

Από την 14η Φεβρουαρίου 2011, όλες οι νέες αγορές σας στις 3 παραπάνω κατηγορίες επιχειρήσεων δεν θα τοκίζονται έως το τέλος της χρονιάς!

 

Τώρα οι πιστωτικές κάρτες της Τράπεζας Πειραιώς σας δίνουν την ευκαιρία να καλύψετε τις βασικές σας ανάγκες σε τρόφιμα, είδη πρώτης ανάγκης, μετακίνηση αλλά και τις ανάγκες υγείας σας, με το μικρότερο δυνατό κόστος!

 

Τώρα έχετε 3 ακόμα λόγους να χρησιμοποιείτε την πιστωτική σας κάρτα Πειραιώς σε όλες τις καθημερινές σας συναλλαγές και να βγείτε πολλαπλά κερδισμένοι!

-
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια όποιος γνωρίζει, έχουμε ενα δάνειο στην Eurobank και εδω και ένα χρόνο δεν στέλνει statement και δεν μας λένε το υπόλοιπο ποσό του δανείου!!! έχω κάνει 4 φορές αίτηση για ενημέρωση υπολοίπου και είναι στην κοσμάρα τους! Τι να κάνω; πως να τους "ξυπνήσω";
Link to comment
Share on other sites

Γινε μέλος σε μια ενωση καταναλωτών με νομική υπηρεσία καί αυτοί έχουν δικό τους έγγραφο που το έχει συντάξει ο δικηγόρος και αναφέρει ότι υποχρεούνται να απαντήσουν εντός 3ημερου. Σε αντίθετη περίπτωση τους στέλνουν εξώδικο με ποινική ρήτρα.

 

 

Send from my ZTE-BLADE using Tapatalk Pro

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια όποιος γνωρίζει, έχουμε ενα δάνειο στην Eurobank και εδω και ένα χρόνο δεν στέλνει statement και δεν μας λένε το υπόλοιπο ποσό του δανείου!!! έχω κάνει 4 φορές αίτηση για ενημέρωση υπολοίπου και είναι στην κοσμάρα τους! Τι να κάνω; πως να τους "ξυπνήσω";

 

Επικοινώνησε με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών με FAX

25 ημέρες μετά κάνεις προσφυγή στον τραπεζικό μεσολαβητή, αν και δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου απαντήσουν αν στείλεις FAX

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...