Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

καλησπερα. θελω να αγορασω μια μηχανη.σκοπευω να δωσω μια προκαταβολη και τα υπολοιπα σε δοσεις. τι χαρτια θα πρεπει να εχω για μπορεσω να βαλω τις δοσεις αυτες? πρεπει να εχω εκαθαριστικο στην εφορια?

 

ευχαριστω

 

Δοσεις-γραμματια η δοσεις σε πιστωτικη καρτα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δοσεις γραμματια κατα προτιμηση, εχει διαφορα στα πιστοποιητικα π χρειαζοντε?
Link to comment
Share on other sites

Μου έμειναν τούρκικες λίρες.

Η Εθνική στη Θεσσαλονίκη και γενικά οι Εθνικές τις αλλάζουν; Η μόνο παίρνουν ευρώ και δίνουν ξένα νομίσματα;

Link to comment
Share on other sites

ακριβως,Στην Τραπεζα της Ελλαδος θα πας αλλα θα πληρωσεις μια καλη προμηθεια. απο το να τις εχεις να καθονται ομως καλυτερα να τις αλλαξεις.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για μια άμεση μεταφορά χρημάτων από ελληνικό λογαριασμό (δικό μου) σε αγγλικό λογαριασμό (δικό μου) πως γίνεται λιγότερο "αναίμακτα" (τα λιγότερα έξοδα δλδ);;;

Να τονίσω ότι έχω internet banking σε όλες τις ελληνικές μου κάρτες (Αγροτική, Πειραιώς, Κύπρου) , καθώς και στην αγγλική (Lloyds)..!!

ευχαριστώ!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

ακριβως,Στην Τραπεζα της Ελλαδος θα πας αλλα θα πληρωσεις μια καλη προμηθεια. απο το να τις εχεις να καθονται ομως καλυτερα να τις αλλαξεις.

 

Πώληση εννοούν να τους δώσω λίρες να πάρω ευρώ;

Τότε σε σφάζουν :X οικονομικά,αλλά τι να κάνουμε....:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Πώληση εννοούν να τους δώσω λίρες να πάρω ευρώ;

Τότε σε σφάζουν :X οικονομικά,αλλά τι να κάνουμε....:ninja:

 

Η πώληση είναι ανάλογα από ποιά πλευρά την βλέπεις. Εσύ πουλάς λίρες στην Τράπεζα και η Τράπεζα τις αγοράζει. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Για μια άμεση μεταφορά χρημάτων από ελληνικό λογαριασμό (δικό μου) σε αγγλικό λογαριασμό (δικό μου) πως γίνεται λιγότερο "αναίμακτα" (τα λιγότερα έξοδα δλδ);;;

Να τονίσω ότι έχω internet banking σε όλες τις ελληνικές μου κάρτες (Αγροτική, Πειραιώς, Κύπρου) , καθώς και στην αγγλική (Lloyds)..!!

ευχαριστώ!

 

μεσω e banking ειναι μακρα ο πιο συμφερον τροπος με την εκδοση ενος πιστοποιητικου μιας χρησης. για μετα φορα απο ελλαδα σε κυπρο μου ζητησαν 35 ευρω προμηθεια ενω μεσω e banking πληρωσα μονο 4 ευρω προμηθεια. απιστευτη διαφορα. προσπαθησε να το κανεις και αν δεν τα καταφερεις παρε τηλ στην εξυπηρετηση πελατων της τραπεζας να σε καθοδηγησουν

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια θελω να κανω μια μεταφορα χρηματων αποτον τραπεζικο λογαριασμο του ξαδερφου μ π ειναι στην Τραπεζα Πειριαως στον δικο μ λογαριασμο. Επηδη αυριο το πρωι ο ξαδερφος μ θα δουλευει μπορει να μ δωσει το βιβλιαριο τ και να παω με τν ταυτοτητα μ να κανω την μεταφορα η ειναι απαρετητο να ειναι και ο ιδιος εκει?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια θελω να κανω μια μεταφορα χρηματων αποτον τραπεζικο λογαριασμο του ξαδερφου μ π ειναι στην Τραπεζα Πειριαως στον δικο μ λογαριασμο. Επηδη αυριο το πρωι ο ξαδερφος μ θα δουλευει μπορει να μ δωσει το βιβλιαριο τ και να παω με τν ταυτοτητα μ να κανω την μεταφορα η ειναι απαρετητο να ειναι και ο ιδιος εκει?

 

Από τον δικό του στον δικό σου, είναι απαραίτητο να είναι και ο ίδιος εκεί. Για την ακρίβεια, δεν χρειάζεται να πας εσύ, παρά μόνον εκείνος.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Από τον δικό του στον δικό σου, είναι απαραίτητο να είναι και ο ίδιος εκεί. Για την ακρίβεια, δεν χρειάζεται να πας εσύ, παρά μόνον εκείνος.

 

Δε μπορεί να του κάνει εξουσιοδότηση;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια

Το Σαββατο επιειδη ο ξαδελφος μου δεν ειχε μαζι του ταυτοτητα για μια αγορα του,εβγαλα την πιστωτικη μου κ πληρωσα εγω.

Μολις πηγαμε σπιτι μεσω e-banking μου εκανε πληρωμη κατευθειαν στην πιστωτικη μου.

Το θεμα ειναι οτι εγω στις κινησεις μου δεν βλεπω τα λεφτα που μου εβαλε σημερα Δευτερα...

Αργουν να φανουν στις κινησεις της καρτας καποιες μερες??Θα φανουν στον επομενο λογαριασμο??μηπως ξερετε??

κ οι 2 εχουμε καρτες της Πειραιως

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορεί να του κάνει εξουσιοδότηση;

 

ουτε με εξουσιοδοτηση γινεται. πρεπει να ειναι παρων ο ιδιος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι εγω στις κινησεις μου δεν βλεπω τα λεφτα που μου εβαλε σημερα Δευτερα...

Αργουν να φανουν στις κινησεις της καρτας καποιες μερες??Θα φανουν στον επομενο λογαριασμο??μηπως ξερετε?

 

Δεν υπάρχει λογος ανησυχίας, οι συναλλαγες αργουν μερικες ημερες ή ωρες να εμφανιστουν στο λογαριασμο.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι...

ισως να εκφραστηκα λαθος

Σημερα Δευτερα κοιταξα τις κινησεις για να δω κ δεν ειδα τα λεφτα που μου εχει βαλει απο το Σαββατο

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι...

ισως να εκφραστηκα λαθος

Σημερα Δευτερα κοιταξα τις κινησεις για να δω κ δεν ειδα τα λεφτα που μου εχει βαλει απο το Σαββατο

 

παντα χρειαζεται καποιες εργασιμες μερες για να ενημερωθει το συστημα. μην ανησυχεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι...

ισως να εκφραστηκα λαθος

Σημερα Δευτερα κοιταξα τις κινησεις για να δω κ δεν ειδα τα λεφτα που μου εχει βαλει απο το Σαββατο

 

Μάλλον θα γίνει την ημερομηνία εκκαθάρισης του λογαριασμού της πιστωτικής...

 

Έπρεπε να βάλει τα λεφτά κατευθείαν στο λογαριασμό σου και όχι στην πιστωτική σου... ;)

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου'χει τύχει κάτι αντίστοιχο με μεταφορά χρημάτων - επιστροφή, κτλ .. σε 2 διαφορετικές μάλιστα τράπεζες .. έχει τύχει να κάνει και 3 μέρες στη μία και στην άλλη μία βδομάδα .. βέβαια δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι η επιστροφή σε σένα έγινε σε πιστωτική .. :worry:

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου'χει τύχει κάτι αντίστοιχο με μεταφορά χρημάτων - επιστροφή, κτλ .. σε 2 διαφορετικές μάλιστα τράπεζες .. έχει τύχει να κάνει και 3 μέρες στη μία και στην άλλη μία βδομάδα .. βέβαια δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι η επιστροφή σε σένα έγινε σε πιστωτική .. :worry:

 

εχω την εντυπωση οτι οι πιστωτικες αργουνε παντα λιγο περισσοτερο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις :

1.Ισχύει ότι κατά τη μεταφορά εμβάσματος στο εξωτερικό εκτός από την ελληνική τράπεζα που χρεώνει ένα "Α" ποσό (η ΑΤΕ μου ειπε 10€ για έμβασμα μέχρι 2000€) χρεώνει και η ξένη ένα αντίστοιχο..

2. Ξέρει κανείς ποια τράπεζα εκ των Κύπρου, Πειραιώς, Αγροτική, Alpha συμφέρει για μια μεταφορά χρημάτων από ελληνικό λογαριασμό σε αγγλικό ;; Ηλεκτρονικά ή μη;;;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις :

1.Ισχύει ότι κατά τη μεταφορά εμβάσματος στο εξωτερικό εκτός από την ελληνική τράπεζα που χρεώνει ένα "Α" ποσό (η ΑΤΕ μου ειπε 10€ για έμβασμα μέχρι 2000€) χρεώνει και η ξένη ένα αντίστοιχο..

2. Ξέρει κανείς ποια τράπεζα εκ των Κύπρου, Πειραιώς, Αγροτική, Alpha συμφέρει για μια μεταφορά χρημάτων από ελληνικό λογαριασμό σε αγγλικό ;; Ηλεκτρονικά ή μη;;;

 

για το πρωτο ερωτημα η απαντηση ειναι ναι, χρεωνει και η τραπεζα που τα δεχεται

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

2. Ξέρει κανείς ποια τράπεζα εκ των Κύπρου, Πειραιώς, Αγροτική, Alpha συμφέρει για μια μεταφορά χρημάτων από ελληνικό λογαριασμό σε αγγλικό ;; Ηλεκτρονικά ή μη;;;

 

Όχι, η Κύπρου, (τσιμπάει τις τιμές της, γενικα)!

 

Καλύτερα Αγροτική, ή Alpha

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις :

1.Ισχύει ότι κατά τη μεταφορά εμβάσματος στο εξωτερικό εκτός από την ελληνική τράπεζα που χρεώνει ένα "Α" ποσό (η ΑΤΕ μου ειπε 10€ για έμβασμα μέχρι 2000€) χρεώνει και η ξένη ένα αντίστοιχο..

2. Ξέρει κανείς ποια τράπεζα εκ των Κύπρου, Πειραιώς, Αγροτική, Alpha συμφέρει για μια μεταφορά χρημάτων από ελληνικό λογαριασμό σε αγγλικό ;; Ηλεκτρονικά ή μη;;;

 

Απορια το εχω, απο τις 23 που εγραψες το αλλο μηνυμα... σου ηταν δυσκολο να με ρωτησεις; :rolleyes:

 

0,30€ στην Πειραιως* και 0€ στη Lloyds**.

 

Ή προτιμας 10€ στην Αγροτικη; :D

Για τιμες γκισε, παρε ταβορακι μαζι και πηγαινε αυριο ρωτα τους :X

 

* Χωρις μετατροπη συναλλαγματος και εφοσον ξερεις IBAN και BIC.

** Λες να σ' έστειλα ν'ανοιξεις στη Lloyds γιατι τους αγαπαω; :rolleyes: :p

 

Και ναι, επειδη ξερω οτι θα με ρωτησεις.... το εμβασμα συμφερει περισσοτερο κι απο το ΑΤΜ, απλα η Lloyds κανει μερικες μερες να πιστωσει το λογαριασμο. Ισως γιατι το αφηνουν μερικες μερες (ειναι λαμογια) να δουν ποτε η ισοτιμια ειναι μικροτερη... δεν το εχω ελεγξει διεξοδικα ακομα! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...